تحلیل یک کارشناس از وضعیت اجاره آپارتمان در تهران - رمزگشایی از نوسان اجاره بها- 14 اسفند 94


اجاره‌دهندگان حرفه‌ای وارد مسکن شده‌اند

یک کارشناس مسکن گفت: افرادی که طی سال‌های اخیر واحدهای نوساز ساختند و موفق به فروش نشدند هم‌اکنون به اجاره دهندگان حرفه‌ای بخش مسکن تبدیل شده‌اند و این بازار را از حالت سنتی درآورده‌اند.

سعید آسویار اظهار کرد: یکی از عوامل افزایش 10.4 درصدی اجاره بها شش ماهه ابتدایی در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل این است که واحدهای نوساز ساخته شده طی سال‌های اخیر وارد بازار اجاره شدند و طبیعتا اجاره بهای این واحدها بیشتر از واحدهای مسکونی قدیمی‌ساز است. البته نرخ تورم و نرخ بهره بانکی هم بر بازار اجاره تاثیرگذار بوده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی افزود: در حالی که قیمت مسکن نسبت به سال قبل مقدار اندکی کاهش یافته اجاره بها افزایش پیدا کرده است. دلیل آن هم پایین بودن توان خریداران نسبت به قیمت مسکن است و حجم تقاضا به سمت اجاره بیشتر شده است.

این کارشناس مسکن با بیان این‌که در کوتاه مدت تحول چندانی در بخش مسکن رخ نمی‌دهد گفت: از تیرماه سال آینده به تدریج تاثیرات برجام در اقتصاد کشور دیده می‌شود و بازار مسکن در آن زمان راه می‌افتد اما بهتر است مالکان قیمت‌ها را افزایش ندهند.

به گفته آسویار، برای سازندگان و انبوه‌سازان، گردش مالی مهم‌تر از افزایش قیمت است؛ چرا که سود سازندگان در تولید است و معمولا علاقه‌ای به شوک قیمت ندارند. جهش قیمت غالبا از طریق شوک‌های خبری و رسانه‌ای ایجاد می‌شود. اما چون در حال حاضر افق روشنی برای بخش مسکن دیده نمی‌شود و نوع پروانه‌های صادر شده با بازار موثر تقاضا مطابقت ندارد، لذا افزایش قیمت چندانی اتفاق نخواهد افتاد.

وی با بیان این‌که در صدور پروانه‌های ساختمانی الگوی مصرف مسکن رعایت نمی‌شود، افزود: تقاضای موثر در بخش واحدهای کوچک است اما سازندگان تمایل به ساخت واحدهای لوکس دارند که این مساله به بی‌تعادلی در تولید و عرضه منجر شده است.

این کارشناس مسکن پیش‌بینی کرد با توجه به توافق هسته‌یی و انجام انتخابات مجلس، دو سال پیش رو سال‌های آرامی برای اقتصاد کشور و هم‌چنین بخش مسکن باشد.


کلید واژه ها

 مسکن  اجاره

اخبار مرتبط

افزایش 20درصدی قیمت فایل‌های اجاره مسکن

رکود طولانی مدت بازار مسکن، برخی مالکان را دچار توهم کرده است به گونه‌ای که معتقدند رهن یا اجاره دادن واحدهای مسکونی به قیمت فعلی، به زیان آنهاست

 به اعتقاد یکی از مشاوران املاک، در شرایط فعلی دلیلی برای افزایش قیمت رهن و اجاره وجود ندارد اما رکود طولانی مدت بازار مسکن، برخی مالکان را دچار توهم کرده است به گونه‌ای که متناسب با تقاضا عرضه نمی‌کنند و معتقدند رهن یا اجاره دادن واحدهای مسکونی به قیمت فعلی به زیان آنهاست و باید عدم افزایش قیمت مسکن را با افزایش رهن و اجاره جبران کنند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از صدای اقتصاد، اگر سری به بنگاه‌های مشاور املاک بزنید در ساده ترین پرسش و پاسخ متوجه خواهید شد که این‌روزها موجران یا همان مالکانی که خانه‌های خود را اجاره می‌دهند اقدام به افزایش مبلغ رهن و اجاره‌بهای فایل‌های خود کرده‌اند و به طور متوسط رهن و اجاره را بیش از 10 درصد افزایش داده‌اند.

 افزایش قیمت رهن و اجاره فایل‌های مشاوران املاک در یکی از مناطق مرکزی تهران از 10 تا 20 است که همگی به درخواست مالکان بوده و مشاوران املاک آن‌را واقعی نمی‌دانند با این وجود اختیار تعیین قیمت با مالک است و مشاوران نقشی در کاهش یا افزایش آن ندارند.

براساس گزارش میدانی از چند بنگاه مشاور املاک در منطقه 11 تهران، اقیمت کثر فایلهای رهن و اجاره تغییر کرده است و تقریبا مالکان از قیمتهای جدید کوتاه نمی آیند. برای مثال یک واحد آپارتمانی 46 متری، طبقه سوم، بدون پارکینگ و انباری با عمر 11 سال به مبلغ 46 میلیون تومان برای رهن به بنگاه‌ سپرده شده است. گرچه مسئول بنگاه اظهار می‌کند که قیمت رهن این واحد آپارتمانی در بازار روز حدود 38 تا 40 میلیون است اما قیمت نهایی همان است که مالک گفته و حاضر به کاهش آن نشده است.

به گفته مسئول مشاور املاک، دیوار به دیوار این آپارتمان، یک واحد آپارتمانی نوساز 46 متری، طبقه دوم، با پارکینگ، انباری و آسانسور بوده که یک ماه پیش به مبلغ 46 میلیون تومان رهن داده‌ شده است و مالک آپارتمان کناری هم بدون توجه به مزیت‌های این آپارتمان نوساز قصد دارد قیمت آن را ملاک قرار دهد و واحد خود را به همان قیمت اجاره دهد.

براساس اظهارات مشاوران املاک منطقه 11، در ورزهای اخیر مالکان تلاش می‌کنند بدون در نظر گرفتن مزیت‌های املاک مشابه، بالاترین قیمت‌های رهن داده‌ شده در منطقه را ملاک تعیین رهن واحد خود قرار دهند و گرچه این کار از اساس رد و اشتباه است اما با همه گیر شدن این موضوع، کلیت بهای رهن و اجاره در حال افزایش است.

براساس این گزارش تاکنون مراجعه کنندگان به مشاوران املاک زیر بازار افزایش قیمت رهن و اجاره توسط مالکان نرفته‌اند اما از دیگر سو تعداد قراردادهای رهن و اجاره در یک ماه اخیر نیز به شدت افت کرده است و متقاضیان بیشتری در جستجوی خانه، بلاتکلیف شده و به مشاوران املاک مراجعه می‌کنند.

صاحب یکی از واحدهای آپارتمانی که قیمت رهن و اجاره واحد سپرده شده خود به بنگاه را 15 درصد افزایش داده است، گفت: این افزایش قیمت منطقی است چراکه در طول یک سال گذشته قیمت ملک نه تنها افزایش نداشته بلکه به دلیل رکود کاهش نیز داشته است از طرفی در ابتدای خرداد سال آینده که دوباره نقل و انتقال مستاجران رونق می‌گیرد هیچ آپارتمانی با قیمت امروز اجاره داده نمی‌شود و قیمت رهن و اجاره از قیمتی که ما امروز پیشنهاد داده‌ایم بالاتر خواهد بود.

وی با بیان اینکه این آپارتمان را به عنوان سرمایه‌گذاری خریده است، افزود: وقتی این سرمایه گذاری زیان ده باشد نمی‌توانم رهن و اجاره کمی بگیرم بلکه باید با گرفتن رهن و اجاره بیشتر، بخشی از زیان رکود را جبران کنم.

آنگونه که یکی دیگر از مشاوران املاک می‌گوید برخی از مالکان بر این تصورند که به‌زودی بازار مسکن شاهد هجوم خریداران خواهد بود از این رو قیمت رهن و اجاره واحدهای خالی خود را بالا می‌برند تا پس از هجوم خریداران، بتوانند با استناد به قیمت رهن و اجاره، قیمت بالاتری را برای فروش ملک خود پیشنهاد دهند.


کلید واژه ها

 مسکن  اجاره  رهن

رمزگشایی از نوسان اجاره بها

حتی نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و رسیدن به آخرین تحرکات اقتصادی قبل از آغاز سال95 نیز نتوانست در دیواره سخت رکود بازار مسکن تغییری ایجاد کند و به نظر می‌رسد ارثیه رکودی سال‌های گذشته بدون هیچ تغییر خاصی به سال بعد خواهد رسید.

 سال94 در حالی آغاز شد که با توجه به افزایش احتمالات برای به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای و البته بهبود نسبی اوضاع اقتصادی کشور، بسیاری آن را سال پایان رکود مسکن و آغاز دوباره خریدوفروش‌ها می‌دانستند. پیش‌بینی‌ای که هر چند مقدمات آن فراهم شد اما هرگز شرایطی برای عملیاتی شدنش پدید نیامد. در این بین حتی رسیدن تسهیلات جدید بانک مسکن نیز نتوانست یخ سخت خریدوفروش را بشکند. در چنین شرایطی و با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای سرعت گرفتن فرآیند خروج از رکود اقتصاد کشور، بسیاری پیش‌بینی می‌کنند در سال95 رکود تا حدی بر طرف شده و بخشی از بازار فعال شود، هرچند هنوز بسیاری از تحلیلگران این امید را با تردید دنبال می‌کنند. 

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فرصت امروز ، در طول تمام این مدت اما تنها بازاری که بدون محدودیت کار خود را ادامه داد و رکود در خریدوفروش نیز نتوانست روی آن اثر بگذارد، بازار رهن و اجاره بود. این بازار که به دلیل ارتباط مستقیم با نیاز فعال در بازار مسکن همواره در تحرک است، در این دوره رکودی نیز به فعالیت خود ادامه داد و حتی شرایط قیمتی بازار نیز روی آن تاثیر نگذاشت، به شکلی که با وجود تداوم روند ثبات یا حتی کاهش قیمت‌ها در بازار مسکن، گزارش اخیر بانک مرکزی نشان از افزایش نرخ اجاره بها می‌دهد.

براساس اعلام این بانک نرخ اجاره بها در ماه گذشته افزایشی بیش از 11 درصدی را تجربه کرده است. رقمی که هرچند هنوز از تورم کشور پایین‌تر بوده و به اعتقاد معاون آخوندی به نقطه خطرناک نرسیده است اما همچنان نسبت به روند فعال در ساختار بازار عملکردی متفاوت را از خود بروز می‌دهد. این روند احتمالا در ماه‌های آینده نیز ادامه پیدا کند زیرا با مصوبه جدید کاهش نرخ سود بانکی احتمالا بسیاری از صاحبان خانه ترجیح می‌دهند برای جبران این کاهش نرخ در بازار اجاره، افزایش بهایی را پیشنهاد کنند که با توجه به رقم 11 درصدی افزایش احتمال دارد در ماه‌های آینده نرخ تورم در بازار اجاره را بالاتر ببرد.

کاهش عرضه، دلیل اصلی افزایش اجاره بها
یک کارشناس بازار مسکن معتقد است با توجه به رکودی که بازار عرضه مسکن در سال‌های گذشته با آن روبه‌رو بوده، کاهش خانه‌های موجود در بازار امری طبیعی است و این امر در نرخ اجاره‌بها تاثیر‌گذار خواهد بود. احمدرضا سرحدی در گفت‌وگویی تاکید کرد: بازار رهن و اجاره مسکن جزو معدود بخشی‌هایی است که به‌طور مستقیم با تقاضای مردم در ارتباط است و این به معنای آن است که قراردادهای جدید در این عرصه متوقف نخواهند شد.

به گفته وی در چنین شرایطی وقتی خانه‌های جدید کمتر عرضه شوند و نیاز بازار تنها با گزینه‌های موجود تامین شود، قطعا حدی از افزایش قیمت طبیعی خواهد بود. این کارشناس مسکن به محافظه‌کاری سرمایه‌گذاران بازار در ارائه خانه‌های نوسازشان به متقاضیان اشاره کرد و گفت: ‌رکود سال‌های گذشته باعث شده تصمیم‌گیری برای بساز‌بفروش‌ها سخت شود. آنها از یک سو نیاز به این دارند که سرمایه‌هایشان را با سودی حداقلی به فروش برسانند و از سوی دیگر شرایط بازار را برای اجاره دادن واحدهای‌شان مساعد نمی‌بینند.

سرحدی افزود: هرچند هنوز تغییر چندانی در عملکرد صاحبان واحدهای مسکونی نوساز اتفاق نیفتاده اما پایین‌تر بودن افزایش اجاره بها در قیاس با نرخ تورم نشان می‌دهد برخی از آنها ترجیح داده‌اند لااقل بخشی از خانه‌های‌شان را به بازار تزریق کنند. این روند در سال آینده شاید با کاهش نرخ سود تغییر کند اما با توجه به اینکه احتمال خروج از رکود تا نیمه دوم سال آینده چندان بالا نیست، می‌توان این انتظار را داشت که افزایش قیمت‌ها روندی شتابی به خود نگیرد.

ایمان معصومی، فعال بازار مسکن نیز در گفت‌وگویی به ثابت ماندن شرایط بازار در ماه‌های گذشته اشاره کرد و گفت: در چنین اوضاعی بسیاری بساز بفروش‌ها ترجیح می‌دهند صبر کنند تا اوضاع بازار به‌طور کلی روشن شود، هرچند با توجه به اوضاع دشوار ماه‌های گذشته، برخی از خانه‌سازان ترجیح دادند با قیمتی پایین خانه‌های خود را به فروش برسانند.

وی به ارتباط تنگاتنگ بازار خرید و اجاره مسکن اشاره کرد و افزود: ‌در چنین شرایطی نمی‌توان انتظار تحولی جدی در بازار خانه را داشت. هرچند این احتمال وجود دارد که برخی از خانه‌های باقی مانده در سال‌های گذشته به اجاره گذاشته شوند اما تا زمانی‌که پیش‌بینی‌ها نسبت به سال آینده تکمیل نشود نمی‌توان به‌طور دقیق اوضاع بازار را پیش‌بینی کرد.

هرچند وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده نه‌تنها افزایش نرخ اجاره‌بها نگران‌کننده نیست که حتی با توجه به پایین‌تر بودن از نرخ تورم، هنوز این نرخ به هشدار نرسیده است، اما کاهش نرخ سود بانکی که به شکلی سنتی در بازار اجاره تاثیر داشته از یک سو و تداوم رکود در بازار عرضه مسکن از سوی دیگر شرایط تنها بازار فعال در عرصه مسکن را با اما و اگر روبه رو می‌کند، تردیدهایی که شاید یافتن جوابی دقیق برای آن نیز به بهار سال آینده موکول شود.


کلید واژه ها

 مسکن  اجاره بها  رکود

اخبار مرتبط

  قیمت آپارتمان در تهران ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین  , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار  ,  قیمت آپارتمان در تهرانپارس  ,  قیمت آپارتمان در کیش ,   قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان  ,  قیمت آپارتمان  ,  جدول قیمت آپارتمان در تهران  ,  جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  جدول افزایش قیمت مسکن مهر  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  قيمت مسكن در مناطق مختلف تهران+جدول  ,  قيمت مسكن در تهران  ,  قيمت مسكن در سال 94  ,  قیمت آپارتمان در تجریش ,  قیمت آپارتمان در شمال تهران  ,  قیمت خانه در شمال تهران  ,  قیمت مسکن در شمال تهران  , قیمت مسکن در شمال شرق تهران  ,    

----------------------------------

#ملک , #خرید ملک , خرید مسکن #آپارتمان , #خرید آپارتمان , #خرید ملک در تهران ,
 #,ویلا  , #آپارتماناداری ,
 #apartment  , #آپارتمان , # فروش آپارتمان#خرید آپارتمان , # رامسر, #شمال , #شمال تهران ,    
#خیابان فرشته , # آپارتمان خیابان آقا بزرگی , # خرید آپارتمان در خیابان فرشته تهران ,
=============
اطلاعیه فروش آپارتمانهای سند اداری و مغازهای تجاری
 فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در بر خیابان آزادی تهران : مغازه های داخل پاساژ مناسب برای موبایل ، کامپیوتر ، صنایع دانش بنیان ، صنایع پزشکی ،  دندانپزشکی  ، علوم آزمایشگاهی  و داروسازی
واحد های اداری در متراژ های 60 الی 110 متر مناسب برای دفاتر  کلیه شرکت ها
اول منطه زوج و فرد طرح ترافیک با تامین پارکینگ 100 درصد و دسترسی مترو ، BRT
----------------------------------------------------------------------

قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان
Comments