اخبار در رابطه با آپارتمان مسکن و ساختمان درج در روزنامه ها و خبر گزاری های مختلف : تابستان 94

آپارتمان


تاثیر ساماندهی انضباط شهری در کاهش قیمت مسکن/ پدیده سوداگری زمین در کلانشهر تهران

 • پرینت
 • ایمیل
توضیحات
 
زیر مجموعه: اقتصاد مسکن
دسته: قیمت مسکن و اجاره
منتشر شده در سه شنبه, 10 شهریور 1394 17:09
http://www.bananews.ir/

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه یک سوم جمعیت کشور در وضعیت بد مسکنی قرار دارند گفت: این نشان می‌دهد طرح‌های گذشته ما با رویکرد ساخت و ساز نباید ادامه داشته باشد بلکه باید بر ارتقای زندگی مردم متمرکز شویم.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir دکتر عباس آخوندی با اشاره به وضعیت بازار مسکن در کشور گفت: «مسکن» یکی از موضوعات بسیار مهم روز به شمار می‌رود و از دو منظر خانوار و دولت به عنوان سیاستگذار قابل بررسی است.

وی ادامه داد: از دهه ۴۰ قرار بود شهر تهران گسترش پیدا نکند و شورای نظارت بر گسترش شهر تهران در سال ۱۳۴۶ که جمعیت این شهر در آن زمان حدود دو میلیون نفر بود، تاسیس شد اما امروز جمعیت استان تهران به حدود  ۱۵ میلیون نفر و شهر تهران به حدود ۸.۶ میلیون نفر رسیده است. بنابراین به رغم برنامه‌ها و سیاستگذاری‌های مختلف در دولت‌های مختلف، شهر تهران همچنان جاذب جمعیت است و مسئله مسکن، کیفیت و شرایط زندگی در این شهر روز به روز نامطلوب‌تر می‌شود.

آخوندی افزود: یک سوال بسیار جدی را باید در سیاستگذاری کلان حوزه مسکن پاسخ داد که آیا این شهر ۸.۶ میلیون نفری همچنان باید همگام با توسعه جمعیت گسترش یابد؟ و جغرافیای تهران چقدر ظرفیت پذیرش جمعیت از منظر منابع زیستی خواهد داشت؟ از طرف دیگر بیشترین تقاضاها در حوزه مسکن در کلانشهرها به ویژه شهرهای تهران، مشهد، شیراز، تبریز و اصفهان وجود دارد، البته این به معنای عدم تقاضای سکونت در سایر شهرها نیست اما نوع تقاضای سکونت در کلانشهرها از منظر قیمت، نحوه دسترسی به زمین و خدمات متفاوت است.

آخوندی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به رکود در حوزه مسکن گفت: یکی از مشکلاتی که در کلانشهر تهران با آن مواجه هستیم سوداگری در بخش مسکن است؛ در سال ۹۲ همزمان با احداث حدود ۱۴۰ هزار واحد مسکن مهر در تهران که یکی از اهداف این طرح رساندن نرخ زمین به صفر بود، اما قیمت زمین در تهران ۹ برابر افزایش یافت؛ بنابراین در کلانشهر تهران با پدیده سوداگری زمین مواجه هستیم که این سوداگری به نحوه اداره شهر بر می‌گردد؛ وقتی نظام مدیریت شهری به سمت شهر فروشی سوق پیدا کرد و امکانات زیست شهر اعم از تراکم، کاربری و فضا به فروش رفت در زمینی که برای ساخت بنایی دو طبقه برنامه‌ریزی شده بود با ساخت چند طبقه و دادن مجوزهای تراکم غیر قانونی به یکباره ارزش زمین چندین برابر شد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: یکی از اقدامات وزارت راه و شهرسازی مقابله با تراکم فروشی بود و ‌انضباط شهری تا حد امکان ساماندهی شد به طوریکه در مواردی که گزارشی از بی‌انضباطی شهری دریافت می‌شد این گزارش در شورایعالی شهرسازی و معماری مطرح و با آن مخالفت می‌شد و این‌گونه بود که این بخش تا حدودی مدیریت شد. بنابراین بخشی از کاهش قیمت مسکن به دلیل ساماندهی انضباط شهری بود.

آخوندی گفت: اگر مانع بی‌انضباطی شهری در ایران نشویم اساسا زندگی در شهرهای بزرگ غیر ممکن خواهد شد. بر اساس اعلام مرکز آمار ایران در حال حاضر در تهران حدود ۴۰۰ هزار واحد خالی از سکنه وجود دارد به عبارتی در حالی که بازار مسکن با بخش قابل توجهی از تقاضا مواجه است خانه‌ها به جای بازار مصرف برای تجارت ساخته می‌شوند. 

وی ادامه داد: ساماندهی وضعیت مسکن نیازمند راهکاری پیچیده و غیر مستقیم است که در نهایت باید منجر به انضباط شهری در کشور شود و موضوع شهر فروشی پایان یابد که نیازمند همکاری دولت و مجلس است.

وزیر راه و شهرسازی یکی دیگر از مشکلات حوزه مسکن را کاهش قدرت خرید مردم عنوان کرد و گفت: اقتصاد خانوار اجازه خرید مسکن را نمی‌‌دهد به طوریکه متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در کلانشهر تهران حدود چهار میلیون تومان برآورد می‌شود ضمن اینکه در مناطقی از تهران قیمت هر مترمربع مسکن به ۱۵ میلیون تومان نیز می‌رسد که رقم بسیار زیادی است و بخش عمده‌ای از این نرخ یعنی حدود ۹۰ درصد آن قیمت زمین است و قیمت زمین هم ناشی از همین سوداگری است.

آخوندی در بخش دیگری از اظهاراتش درباره ساماندهی بافت‌های فرسوده نیز گفت: اساس محور فعالیت وزارت راه و شهرسازی بر نوسازی شهری است. نتیجه ایجاد شهرهای جدید، ساخت مسکن مهر و سایر طرح‌های آماده مسکن در ۳۵ سا گذشته این شد که امروز یک سوم جمعیت کشور در وضعیت بد مسکنی به سر می‌برند یعنی در بافت‌های حاشیه ای، بافت‌های تاریخی، بافت‌های قدیمی و بافت‌های روستایی ملحق شده به شهرها سکونت دارند. این نشان می‌دهد طرح‌های گذشته ما با رویکرد ساخت و ساز نباید ادامه داشته باشد بلکه باید بر ارتقای زندگی مردم متمرکز شویم.

وی با انتقاد از رشد ساخت و ساز در ارتفاعات گفت: در حالی که خدمات شهری در داخل شهر وجود دارد اما این مناطق رها شده و در ارتفاعات و اطراف کوه‌ها ساختمان‌سازی می‌شود. بنابراین یکی از موضوعات اولویت دار ما در دو سال گذشته تاسیس ستاد بازآفرینی شهری بوده است و برای تمام شهرها برنامه ریزی کرده‌ایم تا مشخص کنیم چگونه می‌توان شهرها را باز آفرینی کرد. در این زمینه سند باز آفرینی شهری به تصویب هیئت وزیران رسیده و ستادهای بازآفرینی شهری در تمام استان‌ها به ریاست استانداران و این ستاد در سطح ملی در تهران تشکیل می‌شود که در همین راستا تاکنون چندین جلسه ستاد بازآفرینی شهری در سطح ملی برگزار شده است. 

آخوندی گفت: رویکرد ما این است که به جای تمرکز بر توسعه بیرونی شهر به ظرفیت‌های داخلی شهر متمرکز شویم؛ ظرفیت‌های فوق العاده زیادی در شهر وجود دارد که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: معماری نامناسب امروز شهری به دلیل صنعتی شدن نیست بلکه به دلیل سیاست گریز از شهرها است. به جای اینکه معماری را از طریق مسائل بروکراتیک اجرا کنیم باید به فضاهای قدیمی و سنتی بازگردیم و اساسا معماری را مورد توجه قرار دهیم بنابراین جان مایه اصلی بازگشت به ستاد بازآفرینی شهری، قلب شهرها و «ایران‌شهر» است.

افتتاح ۱۳۲۷ پروژه حمل و نقل در هفته دولت/ تحویل ۱۳۰ هزار واحد مسکن مهر از ابتدای امسال

وی افزود: در زمینه نوسازی سالانه به ۳۰۰ هزار واحد مسکونی تسهیلات نوسازی اعطا می‌شود. با تصویت هیئت دولت و موافقت بانک مرکزی تسهیلات نوسازی به بافت شهری به منظور بازآفرینی پرداخت می‌شود که در این راستا باید به معماری شهری هم توجه کرد.

آخوندی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به حوزه حمل و نقل و پروژه‌های افتتاح شده در این بخش در هفته دولت با بیان اینکه در این مدت دو هزار کیلومتر راه جدید روستایی به بهره‌برداری رسید و ۲ هزار کیلومتر از راه‌های قدیمی مجدد آسفالت شد گفت: در حوزه حمل و نقل در هفته دولت ۱۳۲۷ پروژه با اعتباری بالغ بر ۲۷۰۰ میلیارد تومان افتتاح شد. در بخش مسکن نیز از ابتدای امسال ۱۳۰ هزار واحد مسکن مهر واگذار شده است. در مجموع ارزش پروژه‌های هفته دولت حدود ۸۹۶۰ میلیارد تومان بود.

رتبه بندی فرودگاه‌ها بر اساس میزان ارائه خدمات مطلوب به مسافران

وزیر راه و شهرسازی به وضعیت صنعت هوانوردی پرداخت و گفت: یکی از مهمترین موضوعات ارائه خدمت مطلوب به مسافران در فرودگاه‌ها است که در این راستا فرودگاه‌ها از نظر انواع ارائه خدمات به مسافران از نظر کیفی رتبه بندی می‌شوند که در هفته گذشته و در راستای طرح خدمت‌رسانی به مسافران در فرودگاه‌ها ایستگاه راهنمای مسافر در دو فرودگاه مهرآباد و بین‌المللی مشهد ایجاد شد که به تدریج به سایر فرودگاه‌های کشور تسری می‌یابد. بنابراین ارتقای سطح کیفی خدمات در فرودگاه‌ها با جدیت دنبال می‌شود.

وی درباره بخش ناوگان حمل و نقل هوایی نیز گفت: در حال حاضر ۲۵۶ هواپیما در ناوگان حمل و نقل هوایی وجود دارد که از این تعداد ۱۵۹ فروند هواپیما فعال است؛ بنابراین در این بخش وضعیت مناسبی به تناسب تقاضای بازار وجود ندارد. البته طی چند ماه اخیر ۱۲ فروند هواپیمای جدید وارد ناوگان شد.

آخوندی گفت: در این مدت با تامین کنندگان دست اول هواپیما مذاکرات مفصلی داشتیم که بخشی از این مذاکرات برای خرید هواپیماهای کوتاه برد به منظور توسعه فرودگاه‌های کمتر برخوردار و رونق این مناطق بود. ضمن اینکه علاوه بر این برای تامین ناوگان با برد متوسط و با برد طولانی هم مذاکره شده تا بتوانیم هواپیماها را از عرضه کنندگان دست اول خریداری کنیم.

آخوندی درباره کارآفرینی در حوزه راه و شهرسازی نیز گفت: در برخی کشورهای دنیا از طریق برنامههای تلویزیونی روش‌های نوسازی واحدهای قدیمی اطلاع رسانی می‌شد و مردم با سرمایه اندک این واحدها را به شکل قابل سکونت نوسازی می کردند. این اقدام علاوه بر اینکه یکی از جنبه‌های کارآفرینی بود، جنبه‌های معماری، اقتصادی، زیباشناسی، استفاده از بافت‌های قدیمی و حس تعلق به شهر را نیز به مخاطب معرفی می‌کرد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه یکی از درخواست‌های ما از صدا وسیما فرهنگسازی در این زمینه است گفت: پرداختن به این موضوع یکی از جذاب‌ترین برنامه‌ها برای مردم به شمار می‌‌رود و علاوه بر اینکه از این نوع فعالیت‌ها ایده گرفته می‌شود سبب ایجاد تجارت کوچک می شد و از مواردی است که جوانان ایرانی می‌توانند به سمت بهسازی تشویق شوند.

آخوندی با تاکید بر توسعه حمل و نقل ریلی کشور نیز گفت: با توجه به توسعه شهرها و حاشیه نشینی روزانه تعداد زیادی از مردم بین مراکز استان‌ها با شهرهای اطراف تردد می‌کنند و یکی از برنامه‌های ما در این حوزه راه اندازی قطار حومه‌ای است به طوریکه در گام اول تمام خطوط ریلی تهران به کرج، تهران به قم، تهران به گرمسار چهارخطه می‌شوند تا مردم از طریق ریلی به تهران منتقل و حجم قابل توجهی از تردد از جاده به ریل منتقل شود که هم از جهت ایمنی، آسایش و مصرف سوخت می‌تواند موثر باشد.

وی ادامه داد: توسعه خطوط ریلی نیز در دستور کار قرار دارد تا به تمام خطوط ریلی آسیا برای توسعه ترانزیت در حوزه بار و مسافر متصل شویم.

وزیر راه و شهرسازی افزود: در بخش ترانزیت ریلی سال گذشته نسبت به سال ۹۲ میزان ترانزیت ۵۰ درصد رشد داشته که امیدواریم تا پایان امسال این میزان به ۱۰۰ درصد رشد نسبت به سال ۹۳ برسد.

وی با یادآوری اینکه در حال حاضر ۲۲۰۰ کیلومتر آزادراه در کشور وجود دارد گفت: توسعه آزادراه‌ها یکی از برنامه‌های ما است که در این زمینه سه هزار کیلومتر آزادراه در دست احداث داریم که با احتساب این میزان در مجموع طول آزادراه‌های کشور به پنج هزار کیلومتر می‌رسد.

آخوندی همچنین گفت: در حوزه بزرگراه نیز پنج هزار کیلومتر بزرگراه در جهت ایمنی و آسایش مردم در حال احداث است به طوریکه سالانه حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ کیلومتر بزرگراه در کشور احداث می شود؛ ضمن اینکه هزینه هر کیلومتر آزادراه حدود ۱۰ میلیارد تومان هزینه نیاز دارد.

وزیر راه و شهرسازی درباره آخرین وضعیت مسکن مهر نیز گفت: کل واحدهای مسکن مهر حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد است که حدود ۱۵۰ هزار واحد فاقد متقاضی هستند.

آخوندی گفت: علاوه بر واحدهای تحویل داده شده تا پایان امسال بیش از ۳۰۰ هزار واحد مسکن مهر به متقاضیان واگذار می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی درباره طرح جامع مسکن نیز گفت: این طرح در کمیته‌های تشکیل شده در وزارت راه و شهرسازی در حوزه برنامه ششم توسعه در حال بررسی است که در قالب این برنامه گنجانده  می‌شود و در طول برنامه ششم توسعه اجرایی خواهند شد.

 

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی


بانک مرکزی: مسکن در تهران ارزان شد

 • پرینت
 • ایمیل
توضیحات
 
زیر مجموعه: اقتصاد مسکن
دسته: قیمت مسکن و اجاره
منتشر شده در سه شنبه, 10 شهریور 1394 12:39
http://www.bananews.ir/

بانک مرکزی از کاهش قیمت مسکن در تهران در مردادماه امسال خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی، گزارش «تحولات بازار مسکن شهر تهران در مرداد سال ۱۳۹۴» را که برگرفته از آمار خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است، تهیه و منتشر کرد.

در این گزارش آمده است: در مرداد سال ۱۳۹۴، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاههای معاملات ملکی شهر تهران ۳۸.۵ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۰.۳ و ۲.۸ درصد کاهش نشان می دهد.

در ماه مورد گزارش تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به ۱۳.۱ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۱.۶ و ۳.۲ درصد رشد نشان می دهد.

در مرداد سال ۱۳۹۴ از میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۷۶.۷ میلیون ریال به منطقه ۱ و کمترین آن با ۲۰.۲ میلیون ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است.

این گزارش تنها معطوف به بررسی حوزه «تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران» بوده و لذا نتایج حاصل از این گزارش قابل تعمیم به «معاملات مسکن سایر مناطق شهری» و نیز «تحولات رونق و رکود در حوزه ساخت و ساز» نیست.

۱ - حجم معاملات مسکن در مرداد سال ۱۳۹۴، تعداد معاملات آپارتمانهای مسکونی شهر تهران به ۱۳.۱ هزار واحد مسکونی رسید که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۳.۲ درصد افزایش نشان می دهد.

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا در مرداد سال ۱۳۹۴ حاکی از آن است که واحدهای نوساز تا ۵ سال ساخت با سهم ۵۲.۸درصد بیشترین حجم از واحدهای مسکونی معامله شده را به خود اختصاص داده اند. این سهم در مقایسه با مرداد سال گذشته ۲.۷ واحد درصد کاهش نشان می دهد.

توزیع تعداد معاملات انجام شده برحسب مناطق مختلف شهر تهران در مرداد سال ۱۳۹۴حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۳ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۲، ۴ و ۱۵ به ترتیب با سهم ۷.۹، ۹.۳ و ۶.۲ درصدی در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.

۶۸ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران صرفاً مربوط به ۱۰ منطقه شهر (به ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق ۱، ۷، ۸، ۱۴، ۱۰، ۱۵، ۲، ۴، ۵و ۱۸) بوده و ۱۲ منطقه دیگر تنها ۳۲ درصد از تعداد معاملات را به خود اختصاص داده اند.

 


کاهش تعداد معاملات و قیمت آپارتمان‌های مسکونی در تهران/ اختصاص ٤٨/٧ درصد معاملات به آپارتمان‌های کمتر از ۲۲۰ میلیون تومان

 • پرینت
 • ایمیل
توضیحات
 
زیر مجموعه: اقتصاد مسکن
دسته: قیمت مسکن و اجاره
منتشر شده در دوشنبه, 09 شهریور 1394 15:27
http://www.bananews.ir/

بر اساس اعلام بانک مرکزی در مردادماه سال ١٣٩٤ حدود ٤٨/٧ درصد از معاملات به واحدهای مسکونی با ارزش کمتر از ٢٢٠ میلیون تومان اختصاص داشته است و ٥/٩ درصد از واحدهای مسکونی معامله شده نیز ارزشی بیش از ٩٨٠ میلیون تومان داشته‌اند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، بنا بر اعلام بانک مرکزی گزارش «تحولات بازار مسکن شهر تهران در مردادماه سال ١٣٩٤» که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است، توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر شده است. در این گزارش آمده است:

در مردادماه سال ١٣٩٤، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ٣٨/٥ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ٠/٣ و ٢/٨ درصد کاهش نشان می‌دهد. در ماه مورد گزارش تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ١٣/١ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ١١/٦ و ٣/٢ درصد رشد نشان می‌دهد.

در مردادماه سال ١٣٩٤ از میان مناطق ٢٢ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ٧٦/٧ میلیون ریال به منطقه ١ و کمترین آن با ٢٠/٢ میلیون ریال به منطقه ١٨ تعلق داشته است.

گزارش ذیل صرفاً معطوف به بررسی حوزه «تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران» بوده و لذا نتایج حاصل از این گزارش قابل تعمیم به «معاملات مسکن سایر مناطق شهری» و نیز تحولات رونق و رکود در حوزه ساخت و ساز» نیست.

۱. حجم معاملات مسکن

در مردادماه سال ١٣٩٤، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ١٣/١ هزار واحد مسکونی رسید که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ٣/٢ درصد افزایش نشان می‌دهد. بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا در مردادماه سال ١٣٩٤ حاکی از آن است که واحدهای نوساز تا ٥ سال ساخت با سهم ٥٢/٨ درصد بیشترین حجم از واحدهای مسکونی معامله شده را به خود اختصاص دادهاند. سهم مزبور در مقایسه با مردادماه سال ٢/٧ ١٣٩٣ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در مردادماه سال ١٣٩٤حاکی از آن است که از میان مناطق ٢٢ گانه شهر تهران، منطقه ٥ با سهم ١٣/٠ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ٢ ،٤ و ١٥ به ترتیب با سهم ٧/٩ ،٩/٣ و ٦/٢ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. شایان ذکر است ٦٨/٠ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران صرفاً مربوط به ١٠ منطقه شهر (بهترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق ١ ،٧ ،٨ ،١٤ ،١٠ ،١٥ ،٢ ،٤ ،٥ و ١٨) بوده و ١٢ منطقه دیگر تنها ٣٢/٠ درصد از تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

۲. تحولات قیمت مسکن

در مردادماه سال ١٣٩٤، متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ٣٨/٥ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ٠/٣ و ٢/٨ درصد کاهش نشان می‌دهد. بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل به منطقه ١٩ (معادل ٣/٠ درصد) و بیشترین کاهش قیمت به منطقه ٢٢ (معادل ٦/٣ درصد) تعلق دارد.

در مردادماه سال ١٣٩٤ از میان مناطق ٢٢ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ٧٦/٧ میلیون ریال به منطقه ١ و کمترین آن با ٢٠/٢ میلیون ریال به منطقه ١٨ تعلق داشته است.

۳. تحولات بازار معاملات مسکن در شهر تهران در پنج ماهه نخست سال ١٣٩٤

در پنج ماهه نخست سال ١٣٩٤، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ٥٩/٧ هزار واحد مسکونی بالغ شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ٢٠/٩ درصد کاهش نشان می‌دهد. در این مدت متوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ٣٨/٥ میلیون ریال بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل ١/٢ درصد کاهش نشان می‌دهد.

۴. سایر شاخص‌های آماری بازار معاملات مسکن

۱.۴. توزیع فراوانی تعداد معاملات بر حسب قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب قیمت یک متر مربع بنا در مردادماه سال ١٣٩٤ حاکی از آن است که در شهر تهران دامنه قیمتی «٢٥ الی ٣٠» میلیون ریال به ازای هر متر مربع بنا با سهم ١٤/١ درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات را به خود اختصاص داده و دامنه‌های قیمتی «٢٠ الی ٢٥» و «٣٠ تا ٣٥» میلیون ریال به ترتیب با سهم ١٣/٩ و ١٢/١ درصد، در رتبههای بعدی قرار گرفتهاند. در این ماه ٢٧/٦ درصد از معاملات انجام شده به واحدهای مسکونی با قیمت بیش از ٤٥ میلیون ریال به ازای هر متر مربع بنا اختصاص داشته است. شایان ذکر است توزیع حجم معاملات به‌گونه‌ای بوده است که در حدود ٦١/٢ درصد واحدهای مسکونی با قیمت کمتر از میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی (٣٨/٥ میلیون ریال) معامله شده‌اند.

۲.۴. توزیع فراوانی تعداد معاملات بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی در مردادماه سال ١٣٩٤ نشان می‌دهد، بیشترین سهم از معاملات انجام شده به واحدهای مسکونی با زیربنای «٦٠ تا ٧٠» متر مربع معادل ١٦/٥ درصد اختصاص داشته است. واحدهای دارای زیربنای «٥٠ تا ٦٠» و «٧٠ تا ٨٠» متر مربع به ترتیب با سهم ١٥/٤ و ١٢/٩ درصدی در رتبه های بعدی قرار دارند. در مجموع در این ماه، واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ٨٠ متر مربع، ٥٨/٤ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند.

۳.۴. توزیع فراوانی تعداد معاملات بر حسب ارزش هر واحد مسکونی

در مردادماه سال ١٣٩٤ توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب ارزش هر واحد حاکی از آن است که واحدهای مسکونی با ارزش ١٠٠ تا ١٣٠ میلیون تومان با سهم ١١/٢ درصد در میان دامنه‌های قیمتی مورد بررسی، بیشترین سهم از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده‌اند. واحدهای دارای ارزش ١٣٠ تا ١٦٠ و١٦٠ تا ١٩٠ میلیون تومان نیز به ترتیب با اختصاص سهم ١٠/٨ و ٨/٥ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. در مردادماه سال ١٣٩٤ حدود ٤٨/٧ درصد از معاملات به واحدهای مسکونی با ارزش کمتر از ٢٢٠ میلیون تومان اختصاص داشته است و ٥/٩ درصد از واحدهای مسکونی معامله شده نیز ارزشی بیش از ٩٨٠ میلیون تومان داشته‌اند.

٥- تحولات اجاره بهای مسکن

بررسی روند تحولات اجاره‌بها و ترکیب آن (رهن و اجاره) بیانگر تاثیرپذیری مستقیم آن از تغییرات قیمت مسکن و نرخ تورم است. البته دامنه تغییرات قیمت مسکن متاثر از شکاف عرضه و تقاضـای مسـکن، هزینـه‌هـای تولید(ساخت) و تقاضای سفته‌بازی است و تحولات در این بازار با سـپری شـدن دوره چنـد سـاله رکـود بعضـاً بـا افزایش‌های شدید قیمتی همراه است، در حالیکه دامنه تحولات اجاره‌بها، به دلیل ارتباط مسـتقیم اجـاره بهـای مسکن با تقاضای مصرفی مسکن (مسکن به عنوان سرپناه)، سـطح عمـومی درآمـد مسـتاجران و فقـدان تقاضـای سفته‌بازی در بخش اجاره مسکن و همچنین التزام طرفین قرارداد اجاره بـه رعایـت مفـاد قـرارداد در طـول دوره اجاره، شدید نیست؛ بر این اساس با توجه به محدود بودن تحولات اجاره بها، آثار تغییرات قیمت مسکن با وقفه و به تدریج در بازار اجاره ظاهر می‌شود.

در مردادماه سال ١٣٩٤ شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسـبت بـه مـاه مشـابه سال قبل به ترتیب ١١/٢ و ١٢/٩ درصد رشد نشان می‌دهد. شاخص اجاره بهای مسکن تحت تـاثیر ماهیـت قراردادهـای اجاره مسکن که غالباً یکساله تنظیم می‌شوند و البته تحت تاثیر تحولات قیمت مسکن در سال‌های اخیر، روند افزایشـی خود را ادامه داده است.

اثرپذیری روند قیمت‌های بازار اجاره مسکن از سیاست‌هـای کنتـرل و مهـار تـورم، زمینـه تعـدیل انتظارات قیمتی و روند رشد متناسب اجاره بها با تحولات نرخ تورم را فراهم کرده است. خاطر نشان می‌کند سهم هزینه مسکن (اجاره بهای مسکن اعم از شخصی و غیرشخصـی) در محاسـبات شـاخص کـل بهـای کالاهـا و خـدمات مصـرفی (براساس سال پایه ١٣٩٠=١٠٠) معادل ٢٨/٤ درصد است.

۶. جمع بندی

بررسی تحولات قیمت و حجم معاملات بازار مسکن شهر تهران در مردادماه سال ١٣٩٤ نشان می‌دهد، متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران با ٢/٨ درصد کاهش نسبت به مردادماه سال قبل به ٣٨/٥ میلیون ریال رسید. در این ماه تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران نیز به رقم ١٣/١ هزار واحد مسکونی بالغ شد.

در شرایطی که حجم معاملات واحدهای مسکونی شهر تهران در چهار ماهه اول سال جاری با کاهش عملکرد ٢٥/٨ درصدی نسبت به دوره مشابه قبل مواجه بود، این شاخص در مرداد ماه سال جاری با بهبود عملکرد همراه شد، به نحوی که تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در این ماه نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب رشد ١١/٦ و ٣/٢ درصدی را نشان می‌دهد. با عنایت به کاهش نا اطمینانی‌های موجود در فضای اقتصاد کلان در نتیجه گشایش‌های حاصله در تعاملات بین المللی کشور و نیز تصمیمات اخیر شورای پول و اعتبار در کمک به تسهیل اعتباری بخش مسکن و ارتقاء قدرت خرید مسکن خانوارها (رفع محدودیت اعطای تسهیلات خرید توسط سایر بانک‌ها و همچنین تاسیس حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم بانک مسکن)، تداوم بهبود معاملات بازار مسکن در ماه‌های آتی دور از انتظار نیست.

در مردادماه سال ١٣٩٤ شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ١١/٢ و ١٢/٩ درصد رشد نشان می‌دهد. نرخ رشد اجاره بها طی ماه‌های اخیر، همسو با تحولات نرخ تورم از روند کاهشی برخوردار بوده است.

 

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی


اجاره خانه 13 درصد اضافه شد

 • پرینت
 • ایمیل
توضیحات
 
زیر مجموعه: اقتصاد مسکن
دسته: قیمت مسکن و اجاره
منتشر شده در دوشنبه, 09 شهریور 1394 14:47
http://www.bananews.ir/

در ماه گذشته شاخص اجاره مسکن در شهر تهران و کل مناطق شهری کشور با افزایش همراه بود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)،  آمار بانک مرکزی از تحولات قیمت و حجم معاملات بازار مسکن در شهر تهران در مردادماه نشان می‌دهد که شاخص اجاره مسکن در شهر تهران در مقایسه با ماه مشابه سال قبل 11.2 درصد و در کل مناطق شهری 12.9 درصد افزایش دارد. این در حالی است که میزان رشد اجاره بها در مجموع با روند کاهشی همراه شده است.

در ماه مورد بررسی متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاههای معاملات ملکی شهر تهران 3.5 میلیون تومان بوده که نسبت به ماه قبل 0.3 درصد و در مقایسه با مشابه سال گذشته 2.8 کاهش دارد.

بنابر آخرین آمارهای بانک مرکزی، تعداد معاملات آپارتمانهای مسکونی شهر تهران به 13.1 هزار واحد رسید که نسبت به تیرماه 11.6 و مرداد سال گذشته 3.2 درصد رشد دارد.

این در حالی است که بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا در مردادماه سال جاری حاکی از آن است که واحدهای نوساز تا 5 سال ساخت با سهم 52.8 درصدی بیشترین حجم از واحدهای مسکونی معامله شده را به خود اختصاص داده‌اند. این سهم در مقایسه با مرداد سال گذشته 2.7 درصد کاهش دارد.

همچنین در پنجمین ماه امسال از میان مناطق 22 گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده حدود 7.6 میلیون تومان و به منطقه یک و کمترین آن با دو میلیون تومان و مربوط به منطقه 18 است.

 

ایسنادر دولت قبل زمین 9برابر و مسکن 6برابر گران شد

 • پرینت
 • ایمیل
توضیحات
 
زیر مجموعه: اقتصاد مسکن
دسته: قیمت مسکن و اجاره
منتشر شده در دوشنبه, 09 شهریور 1394 14:45
http://www.bananews.ir/

وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که در دولت قبل قیمت زمین ۹ برابر و قیمت مسکن ۶ برابر رشد کرد گفت: وقتی قانون و ضابطه را می‌توان فروخت نهایتا آن‌چه فروخته می‌شود مجوزهای قانونی است که به افزایش قیمت زمین و در نهایت مسکن می‌انجامد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، عباس آخوندی در جلسه بررسی جایگاه مسکن در برنامه ششم توسعه با بیان این‌که از نظر اقتصادی بخش مسکن باید همزمان در دو حوزه اقتصاد کلان و خرد به صورت توامان بررسی شود گفت: از آنجایی که ارقام مورد بررسی در اقتصاد کلان به دلیل بزرگی گمراه کننده هستند باید جایگاه مسکن در اقتصاد خرد و خانواده نیز حتما لحاظ شود. از طرفی می‌گوییم بیش از یک و نیم میلیون خانه خالی از سکنه در تهران داریم و از طرف دیگر از نظر اقتصاد خرد بسیاری از مردم تهران به خانه مناسب دسترسی ندارند. بنابراین به یک تحقیق کامل برای بررسی تقاضای مسکن از نظر اقتصاد خرد در کشور نیاز داریم.

در بخش خانه اقشار متوسط دچار کمبود شده‌ایم

وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که مشکل لحاظ نکردن اقتصاد خرد در بررسی‌ها سبب شده است که انبوه‌سازان نیز به ساخت خانه‌های لوکس روی بیاورند و به همین دلیل در بخش خانه‌های اقشار متوسط دچار کمبود شده‌ایم ادامه داد: انبوه‌سازان به دلیل آن‌که در بررسی‌های خود فکر می‌کردند با فروش خانه‌های لوکس سود زیادی می‌توانند به دست بیاورند و رویای فروش آن‌ها را داشتند خانه‌های چندصد متری ساختند که اثری در خانه‌دار شدن عموم مردم نداشت و از طرفی نیز در فروش خانه‌های ساخته شده ناکام ماندند که این از عوارض کلان‌نگری بدون در نظر گرفتن اقتصاد خرد است.

در بعضی مناطق زمین 95 درصد قیمت مسکن است

وی نکته بعدی در بررسی آینده بازار مسکن را موضوع قیمت زمین در مسکن دانست و افزود: قیمت زمین در اقتصاد مسکن ۶۰ درصد قیمت واحد مسکونی را تشکیل می‌دهد این مسئله در مناطق گران‌قیمت تهران نزدیک به ۹۵ درصد است. وقتی در منطقه‌ای از تهران قیمت ساخت هر واحد مسکونی به ۱۵ میلیون تومان به ازای هر مترمربع می‌رسد نشان می‌دهد که حتی اگر از لوکس‌ترین اجناس در ساخت خانه استفاده شده باشد نهایتا متری دو میلیون تومان هزینه تمام شده ساخت خواهد بود و مابقی قیمت زمین است.

آخوندی با اشاره به فرمایشات حضرت امام خمینی (ره) در اوایل انقلاب که گفتند باید به جایی برسیم که قیمت زمین به صفر برسد اذعان کرد: در این سال‌ها نه تنها قیمت زمین صفر نشد بلکه شیب قیمت زمین نیز بیشتر از شیب افزایشی قیمت مسکن شد.

وقتی قانون فروخته شود، زمین گران می‌شود

وی تاکید کرد: عمده‌ترین دلیل افزایش غیرقابل کنترل زمین در این سال‌ها رفتار کالایی با قوانین در دستگاه‌های مربوطه است. وقتی قانون و ضابطه را می‌توان فروخت نهایتا آن‌چه فروخته می‌شود مجوزهای قانونی است که به افزایش قیمت زمین می‌انجامد. قیمت زمین تابع کالایی شدن قوانین است البته سایر قوانین هم کالایی است ولی در خصوص زمین و ملک این مسئله نمود بیشتری دارد که به مشکل ضعف حکمروایی شهری بر‌می‌گردد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، آخوندی با بیان این‌که دولت قبل فکر می‌کرد اگر مسکن مهر ساخته شود قیمت زمین صفر خواهد شد و همواره یکی از شعارهای آن‌ها این بود که قیمت زمین را صفر کردیم خاطرنشان کرد: علی‌رغم این شعارها قیمت زمین در دولت قبل ۹ برابر رشد کرد و قیمت مسکن ۶ برابر. بنابراین باید نظام مدیریت مالی شهری و شهرداری منضبط شود در غیر این صورت هرگز مشکل افزایش قیمت زمین حل نخواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی مسئله مسکن را مسئله عمده شهرهای بزرگ دانست و گفت: باید به این سوال پاسخ دهیم که آیا قرار است در برنامه ششم توسعه باز هم خانه بسازیم؟ البته بسیاری از پاسخ دادن به این سوال طفره می‌روند اما باید به این نکته توجه کنیم که اساسا منابع زیستی تهران برای زندگی بیش از هفت میلیون نفر کفاف نمی‌دهد و این نگرانی از دهه ۴۰ وجود داشته و همچنان وجود دارد.

وی با اشاره به سفر هفته گذشته خود به استان مرکزی گفت: صنعتی شدن شهر اراک به عنوان یکی از کلانشهرهای کشور منجر به تغییر اقلیم کل استان مرکزی شده است. شهرهایی که بارش سالانه آن‌ها بیش از ۶۰۰ میلیمتر بود به دلیل گرمایش تدریجی این استان اکنون کمتر از ۴۰۰ میلیمتر بارش در سال دارند و به همین دلیل مشکلات زیست‌محیطی برای آب‌وهوا و اقلیم این استان ایجاد شده است.

آیا قرار است بازهم مسکن بیشتری بسازیم؟

عضو کابینه دولت یازدهم افزود: دولت قبل ۲۰۰ هزار واحد در پرند و پردیس ساخت و ۴۰ هزار واحد دیگر در شهرهای دیگر استان تهران. آیا باز هم قرار است مسکن بیشتری سازیم؟ ادامه این روند امکان زیست را از بین می‌برد. این معضل در همه کلانشهرهای کشور وجود دارد بنابراین این سوال که آیا باز هم می‌خواهیم مسکن بیشتری بسازیم همواره در مباحث حوزه مسکن ما باید لحاظ شود.

آخوندی سپس به موضوع دیگری در ارتباط با مسکن کلانشهرها اشاره و اظهار کرد: مسئله نابرابری‌های منطقه‌ای در بخش مسکن فراتر از دیگر بخش‌هاست چون نابرابری منطقه‌ای در مسکن به صورت محله‌ای و به عنوان بخشی از یک شهر مدنظر است و این مسئله سبب می‌شود تا اگر در ارقام کلان نابرابری مسکن به چشم نیاید در بعد نگرش محله‌ای و شهری نابرابری مسکن کاملا مشهود باشد. وقتی به محلات ناکارآمد شهری نگاه می‌کنیم می‌بینیم که ۱۸ میلیون نفر در کشور در وضع نامطلوب محله‌ای زندگی می‌کنند بنابراین برای بررسی جایگاه مسکن در برنامه سال‌های آینده و وضع موجود یا فعلی باید نگاه محله‌ای داشته باشیم.

آخوندی با تاکید بر این‌که نگرش محله‌ای به وضعیت مسکن با عدالت اجتماعی گره خورده است گفت: در بسیاری از سکونتگاه‌های ایران، فقر مشهود است در حالی که عدالت از موضوعات جدایی‌ناپذیر انقلاب اسلامی است.

وی ادامه داد: تامین مسکن باید کاملا محله‌ای دیده شود و به عنوان بخشی از شهر در بررسی‌ها به حساب بیاید. اگر به مسکن به عنوان تک واحد نگاه شود همان فاجعه انسانی که رخ داده بود ادامه می‌یابد.

 

ایسنا


قیمت تسهیلات مسکن در سراشیبی افتاد

 • پرینت
 • ایمیل
توضیحات
 
زیر مجموعه: اقتصاد مسکن
دسته: قیمت مسکن و اجاره
منتشر شده در یکشنبه, 08 شهریور 1394 10:08
http://www.bananews.ir/

قیمت اوراق تسهیلات مسکن که از ابتدای شهریور ماه با روند نزولی مواجه شده است، اکنون در محدوده 70 هزار تومان معامله می‌شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)،اوراق تسهیلات مسکن که مدتهاست در قیمت‌های 72 تا 74 هزار تومان معامله می‌شود، از ابتدای شهریور ماه روند نزولی آغاز کرده و در سراشیبی نزول قرار گرفته است .به این ترتیب قیمت این اوراق که از ابتدای سال تاکنون به دلیل رکود حاکم در بخش مسکن و کاهش تقاضا، با تغییرات چندانی مواجه نشده است، از ابتدای شهریور ماه افت کرد و به کمترین سطح خود در ماه‌های اخیر رسید.

بررسی وضعیت "تسه" در فرابورس نشان می‌دهد که قیمت تمامی اوراق به جز اوراق آبان در محدوده 70 هزار تومان قرار گرفته و با افزایش فشار فروش مواجه شده است.بر این اساس به غیر از تسه آبان ماه، تسه مرداد، تیر و اردیبهشت 1394 و همچنین تسه اسفند، دی، مهر، شهریور، مرداد و همچنین فروردین، اردیبهشت، خرداد و تیر همگی در سطح 70 هزار تومان معامله می‌شوند و از تقاضای یکسان خرید و فروش برخوردارند.

ادامه رکود دامنه دار در بخش مسکن، افزایش پیدا نکردن وام مسکن و در کنار آن مطرح شدن موضوع اخذ مالیات از مسکن عواملی است که افت تقاضا و کاهش قیمت این اوراق را در روزهای اخیر رقم زده است.

اوراق تسهیلات مسکن اوراقی است که متقاضیان استفاده از انواع تسهیلات مسکن باید در ازای هر 500 هزار تومان، یک برگه حق تقدم تسهیلات مسکن خریداری کرده و به بانک مسکن ارائه کنند. یعنی برای دریافت وام 45 میلیونی مسکن باید 90 ورقه حق تقدم تسهیلات خریداری شود.

 

ایسنا


تمام قیمت‌های اعلامی علی‌الحساب است

 • پرینت
 • ایمیل
توضیحات
 
زیر مجموعه: اقتصاد مسکن
دسته: قیمت مسکن و اجاره
منتشر شده در شنبه, 28 شهریور 1394 15:43
http://www.bananews.ir/

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس اظهار کرد: شرکت عمران شهر جدید پردیس، هیچ قیمتی را به صورت نهایی اعلام نکرده و در قراردادها تمام قیمت‌ها علی‌الحساب ذکر شده است.

 

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، حسین رجب صلاحی درباره اخبار اخیر منتشر شده درباره افزایش قیمت واحدهای مسکن پردیس گفت: بسیاری از متقاضیان تا پایان شهریورماه مهلت خواسته‌اند که آورده خود را تکمیل کنند و عده زیادی هم پرداخت کرده‌اند.

رجب صلاحی درباره متراژهای پردیس و تاثیر میزان متراژها بر قیمت تاکید کرد: متراژهایی در فاز ۸ شهر جدید پردیس وجود دارند که مساحت آن‌ها حدود ۱۵۰ متر و این واحدها سه خوابه هستند. در این شهر متراژهای برخی واحدهای دیگر به ۱۰۰ متر می‌رسد که بر اساس هر مترمربع قیمت‌ها را تعیین می‌کنیم اما باز هم افزایش قیمتی در کار نیست؛ با این حال مسلم است که بهای واحدهای متراژ بالا بر قیمت‌ها تاثیر می‌گذارد چون ما بر اساس متراژها به پیمانکار پول می‌دهیم.

وی ادامه داد: هر کدام از این واحدهای دارای متراژ بالا معادل دو مسکن مهر هستند.

 

ایسنا
Comments