اولین آپارتمان ساخته شده با چاپگرهای سه‌بعدی در چین بنا شد

چاپگرهای سه‌بعدی به شکل باور نکردنی کاربردی از آب در آمدند؛ از این فناوری در صنایع مختلف از پزشکی و ساخت اعضاء مصنوعی بدن انسان تا ساختمان سازی استفاده می‌شود! به تازگی اولین ساختمان بنا شده با چاپگرهای سه بعدی در متراژ ۱۱۰۰ مترمربع در چین بنا شده است.

سال گذشته یک کمپانی چینی به نام وین‌سان ادعا کرد که قادر است ۱۰ خانه را در ۲۴ ساعت پرینت بگیرد. این کمپانی از فناوری چاپ سه بعدی و با ترکیب مصالح ساختمانی با ضایعات صنعتی مثل شیشه و نخاله‌های ساختمانی برای ساخت و ساز، استفاده می‌کند. این کمپانی همچنین برای سفت و سخت شدن خروجی، از ماده‌ی خاصی استفاده می‌کند. 

کمپانی وین‌سان برای نمایش قدرت فناوری خود، یک آپارتمان ۵ طبقه به مساحت ۱۱۰۰ متر مربع را چاپ کرده است! اگر به اندازه‌ی کافی شگفت‌زده نشده‌اید باید بدانید که در این بنا، علاوه بر ساختمان اصلی، دکوراسیون داخلی و خارجی نیز چاپ سه بعدی شده‌ است.

بخش‌های مختلف این ساختمان توسط چاپگر سه‌بعدی ساخته شده که طی ۱۰ سال توسط ما یوهه، توسعه یافته است. این بخش‌ها ابعادی در حدود ۶.۵ متر در ۱۰ متر داشته‌اند.

در این فناوری نقشه‌ی کلی ساختمان توسط نرم‌افزارهای CAD کشیده شده و سپس قالب آن تهیه می‌شود و کامپیوتر توسط بازو‌های مکانیکی غول‌پیکر مصالح را روی هم قرار می‌دهد درست مانند آشپزی که در حال تهیه‌ی کیک است. دیوارها در این روش به صورت توخالی و زیگ‌زاگ در دل یکدیگر قرار می‌گیرند تا استحکام بیشتری پیدا کرده و مقاوم شوند.

در این روش، بین ۳۰ تا ۶۰ درصد از تولید ضایعات کاسته می‌شود و می‌توان هزینه‌های تولید ساختمان را بین ۵۰ تا ۷۰ درصد کاهش داد. کل هزینه‌ی ساخت ساختمان ۵ طبقه و تمام تجهیزات آن تنها ۱۶۱ هزار دلار هزینه داشته است.

 کمپانی وین‌سان امیدوار است که بتواند امکان ساخت بناهای بزرگ‌تر را نیز با فناوری چاپ سه‌بعدی میسر کند تا بتوان با این فناوری پل‌های عظیم یا برج‌های چندین طبقه ساخت.

نظر شما درباره‌ی فناوری سه بعدی و ساختمان سازی چیست؟

منبع

Comments