گزارش از فرهنگ آپارتمان نشینی/ چهاردیواری که اختیاری نیست

posted May 4, 2015, 11:55 PM by فروش آپارتمان تهران

گزارش از فرهنگ آپارتمان نشینی/ چهاردیواری که اختیاری نیست


جامعه > شهری - دیگر از آن خانه های حیاط دار و دراندشت خبری نیست، صدای بازی بچه ها، بوی آش نذری و همهمه اهل محل برای کمک کردن جایشان را به سکوت و ساختمان های سر به فلک رسیده داده است.

 

به گزارش مهام نیوز، آپارتمان نشینی با افزایش جمعیت و کمبود فضای شهری از یک طرف، و  توجه به کسب درآمد بیشتر از سوی خانه سازان از طرف دیگر، به یکی فرهنگ  ناخواسته و تحمیلی در ایران تبدیل شده است.

مردمی که تا دیروز در خانه هایی با حیاط های بزرگ زندگی می کردند به جبر زمانه مجبور به کوچ به خانه هایی شدند که حتی اندازه حیاط خانه قبلی شان نبود. بازی کردن کودکان و بلند حرف زدن در آن خانه ها امری طبیعی بود اما همین طبیعی ترین مسائل در زندگی آپارتمان نشینی باعث ایجاد مزاحمت برای دیگران شده و امری ناپسند و زشت به حساب می آید.

  آپارتمان نشین ها یکدیگر را عذاب می دهند  

مشکلات زندگی آپارتمانی از زمانی آغاز شد که خانواده ها همچنان پیرو زندگی سنتی خود در خانه های حیاط دار بودند؛ به گونه ای که صحبت کردن با صدای بلند، رفت و آمد در هر زمان از شبانه روز، بلندی صدای تلویزیون، رادیو و ضبط صوت و ... برایشان مهم نبود و نمی دانستند تا چه اندازه برای همسایگانشان عذاب آور خواهد بود. مردم ما اگر چه ازخانه های حیاط دار به آپارتمان های چند طبقه کوچ کرده اند، اما نمی توانند درخانه های خود آرام بگیرند. آنها یا از مزاحمت همسایگان در عذاب هستند یا موجب مزاحمت همسایگان دیگر می شوند. در واقع، آنها معتقدند پولش را داده اند و هرگونه که بخواهند، می توانند زندگی کنند و شاید هم به این دلیل است که از سکوت در آپارتمان ناراضی به نظر می رسند؛ اما در دنیای امروز با افزایش روبه رشد جمعیت، تنها راه کنار آمدن بااین موضوع، داشتن فرهنگ و قوانین آپارتمان نشینی است یا خروج از شهرها و سکونت در شهرک های اطراف است.

بسیاری از افرادی که در آپارتمان سکونت دارند، فکر می کنند که هیچ اشتباهی نکردند و فرد دیگر مقصر است؛ در نهایت با بالا گرفتن مشاجره و دعوا داستان قدیمی چهار دیواری اختیاری کوبنده ترین جواب خواهد بود. اما بسیاری از آنها نمی دانند این چهار دیواری خیلی هم اختیاری نیست و گذشت ان دورانی که انسان ها مانند زنبور زندگی نمی کردند و خانه هایی ویلایی و فراخ داشتند.

قانونی که خود نمی داند کجاست

آپارتمان ها بنا به تعریف، واحدهایی از یک مجموعه ساختمانی هستند که در عرصه واحد، از یک پلاک ثبتی خاص با واحدهای مستقل با سند تفکیکی خاص و مجزا بنا شده اند.

سیدفرشید غزنینی هاشمی کارشناس رسمی دادگستری در خصوص قانون تملک آپارتمان ها می گوید: «با توجه به شروع ساخت و ساز مجتمع های آپارتمانی از دهه 40 که تعداد آنها از تعداد انگشتان دست فراتر نمی رفت، قانون تملک آپارتمان ها در سال 1343 به تصویب رسید و آیین نامه اجرایی آن نیز چهار سال بعد یعنی 1347 تدوین شد. یعنی زمانی که تازه موضوعی به نام آپارتمان‌نشینی در کشورمان مطرح شده بود. احتمالاً تدوین‌کنندگان این قانون خود نیز نمی‌دانسته‌اند که در حال نوشتن چه قانون مهم و پرکاربردی هستند زیرا با گذشت بیش از 40 سال از تصویب این قانون، امروز بسیاری از مشکلات ساکنان آپارتمان‌ها با مراجعه به این قانون و آیین‌نامه آن حل می‌شود. اصلاح آیین نامه اجرایی آپارتمان ها در دهه 60 در حالی مورد بازبینی مجدد قرار گرفت که مردم در این دهه به زندگی در آپارتمان روی آورده و در کشاکش زندگی در آنها با مشکلات مختلفی روبه رو شده بودند. وی معتقد است درست است که این قانون دچار معایبی است ولی رفته رفته باید این قانون های نوشته اجرایی شود و فرهنگ خود مردم نیز به این امر کمک کند وگرنه هر روز نمی شود زندگی مردم را محتل کرد و بخاطر مشکلات کوچک به این دادگاه و اون دادگاه رفت».

باید فرهنگ سازی شود

همه ما می دانیم تمام این مشکلات وجود دارد و آپارتمان نشینی بیش از 30 سال است که در این کشور جا خوش کرده نمی توان آن را حذف کرد اما چاره کار کجاست؟

میرعمادی جامعه شناس در این خصوص به خبرنگار مهام می گوید: «با وجود اینکه قوانینی دراین زمینه وجود دارد اما باید قبل از ورود هر پدیده نویی، فرهنگ آن وارد شود تا بعد از گذشت 30 سال تازه به فکر فرهنگ نداشته آن نیفتیم. آپارتمان هم مانند بسیاری از مسایل که از طریق افرادی که صرفاً به درآمد فکر می کردند وارد کشور شد، تنها جنبه درآمددزایی داشت و برایشان مهم نبود با ورود این پدیده چه اتفاقی برای کشور و جامعه خواهد افتاد. مگر چند بار از طریق صدا و سیما  به این موضوع پرداخته شد که از مردم توقع داریم با یک پدیده غربی کنار بیایند؟ در این وهله نیز، تمامی توجه ها به سمت مسئولین بر می گردد چون در کشور ما مردم صرفاً مصرف کننده  و قربانی پدیده هایی نوظهور هستند.

** مجید سلطانی **

گزارش از فرهنگ آپارتمان نشینی/ چهاردیواری که اختیاری نیست


Comments