فرهنگ شهرنشینی و سلامت روان

posted May 5, 2015, 1:30 AM by فروش آپارتمان تهران   [ updated Aug 25, 2015, 9:37 AM ]
خرید ملک در تهران , خرید آپارتمان در تهران ( اپارتمان ) , apartment , #apartment  https://sites.google.com/site/farasazehgostar/ please click above link for help me to increase my google plus سایت فروش آپارتمان مسکونی اداری و تجاری #فروش  #قیمت #مغازه  #فرشته  #برج  #رامسر  #ویلا  #قیمت آپارتمان #شمال #تهران  #اداری  #تجاری  #مسکونی  #مغازه  #آپارتمان #ملک  #املاک  #خرید

بسمه تعالی

فرهنگ شهرنشینی و سلامت روان

مقدمه:

امروزه با تغيير تعريف كار، رفاه و امنيت، شهر به مكان مناسبي براي برآورده ساختن نيازهاي انسان امروز تبدیل شده است.روند روزافزون رشد جمعیت از یک سو و سیل مهاجرت از روستاها به شهرهای کوچک و از آنجا به کلانشهرها مشکلات متعددی را برای زندگی اجتماعی شهروندان در پی داشته است.در ایران در سالهای اخیر متاسفانه همسو با رشد شهرها و گسترش شهرنشینی ، فرهنگ و آداب شهرنشینی رشد مناسب نداشته و همه روزه شاهد بروز ناهنجاریهای اجتماعی، آلودگیهای زیست محیطی، صوتی و بصری، ترافیک و... هستیم که موجب بروز مشکلات روانی و وارد آمدن فشار و استرس بویژه در کلانشهرها بر شهروندان گردیده است.

امید به زندگی و ميانگين طول عمر يكي از فاكتورهاي مهم در نشان دادن سلامت انسانها در جامعه است.که متاسفانه با وجود رفاه نسبي شهر نشينان، سلامت روانی و به تبع آن سلامت جسمی و طول عمرآنها نسبت به مردمان روستانشين پايين تر است که دلايل مختلفي را دخیل بوده که از جمله آنها می توان به عدم وجود هواي سالم ، تحرك بسيار اندك مردمان شهرنشين، فشارهاي شديد عصبي و رواني به دليل نوع زندگي و كار در شهر، فرهنگ خاص زندگي شهري و دوری از روابط اجتماعی و سنتی گذشته، تغییر ذائقه در تغذيه و نوع مواد غذايي مصرفي و... اشاره نمود.

رشد افسارگسيخته شهرنشيني و حواشي آن سلامت روان بسياري از شهروندان را به طور مستمر تهديد مي‌کند. ازدحام جمعيت، بي‌کاري، فقر، اختلافات فرهنگي،احساس تنهايي، ترافیک ، ناهنجاریهای اجتماعی و... در کنار مشکل مسکن براي آنها که اجاره‌نشين هستند همگي عوامل مهم تشديد استرس‌هاي روحي در شهرها هستند. طبق آمارها شهرنشيني به افزايش محسوس بيماري‌هاي اعصاب و روان منجر شده و مقاومت به درمان‌هاي موجود در ساکنان مراکز کلانشهرها بيشتر مشاهده مي‌شود. مطالعات گسترده نشان داده است که کودکان در نواحي شهري با مشکلات روحي بيشتري در مقايسه با کودکان روستايي روبه‌رو هستند ـ تراکم جمعيت و اجبار به زندگي در آپارتمان‌ها موجب شده است تا نقش همسايه‌ها نيز به عنوان يک عامل دخيل در سلامت روان مورد توجه قرار گيرد. آلودگي‌هاي صوتي، نداشتن اطمينان متقابل و تفاوت‌هاي رفتاري و فرهنگي موجب از بين رفتن احساس امنيت و آرامش روحي بسياري از شهروندان مي‌شود که مهمترین تاثیرات شهرنشینی استرس یا فشار روانی می باشد.

استرس مهمترین تاثیر شهر نشینی بر سلامت روان

هر عملی که موجب برهم خوردن تعادل روانی انسان و تغییرات سریع احساسی عاطفی ، خلقی، رفتاری شود، استرس زاست. هم چنین عدم توانایی در برقراری ارتباط با دیگران، احساس خود کم بینی، ترس از اظهار وجود، از دست دادن اعتماد به نفس و نومیدی استرس زاست.شهرنشینی و پیشرفت تمدن امروز، دگرگونی روابط اجتماعی به خصوص زندگی در شهرهای بزرگ و وارد آمدن فشارهای جسمی و روانی ناشی از آپارتمان نشینی،ترافیک، آلودگی هوا، آلودگی صوتی، بصری و... بر روان و رفتار انسان، موجبات تشدید استرس را فراهم می کنند.

در حال حاضر عوامل مولد استرس در شهرها نسبت به گذشته بیشتر شده زیرا بعضی از مکانیسمهای سنتی که به مردم کمک می کرد تا با فشارهای روانی مقابله کنند به تدریج رو به نابودی می رود. امروزه مشکلات شغلی و اقتصادی، تغییرات سریعی را به وجود آورده و ارزشهای انسانی و اعتقادات امید بخش مخدوش گردیده و ضعف روابط انسانی و بی تفاوتی نسبت به یکدیگر حتی خویشاوندان نزدیک زمینه های استرس را فراهم آورده است.

رشد شهر نشینی، مشکلات ناشی از بی عدالتی و تبعیض در محیط کار و زندگی با رشد فزاینده اعمال خشونت آمیز در شهرها نیز باعث ایجاد ترس و فشارهای روانی شده که در نهایت بر سلامت و بهداشت روانی انسان لطمه می زند.

از عوامل مولد استرس علاوه بر موارد فوق می تواند مرگ عزیزان، ستیزه و جدایی در کانون خانواده ، ترس از بیکاری، نداشتن امکانات مناسب زیست اجتماعی در ایجاد استرس دخالت دارد. همچنین شهر نشینی و سکونت در محله های شلوغ و پرجمعیت ترافیک سنگین در راه خانه و محیط کار، همگی استرس زاست.

استرس موجب اختلالات جسمی چون ضربان قلب و اختلال در تنفس و گوارش و احساس دردهای استخوانی و جسمی می شود. متأسفانه اکثریت مردم حتی جوانان دچار استـرس هستند که اگــر شدت یابد آنها را بیمار و ناتوان می کند.استرس با سن، جنس، وضعیت تأهل، رضایت از شغل، وضعیت مسکن، تحصیلات، تعادل بین میزان در آمد و هزینه زندگی، روابط اجتماعی و ... در ارتباط است. افسردگی، ا ضطراب،وسواس، پرخاشگری و دردهای جسمی به دلیل استرس تشدید می شوند. استرس عامل عمده کاهش کمیت و کیفیت نیروی انسانی و انرژی در کار و زندگی می شود. به عبارت دیگر میزان درآمد بهره وری را کم می کند.

نشانه های استرس

داشتن فشارهای عصبی، فکری و عاطفی، بی جهت دلشوره داشتن، احساس درد در ناحیه قلب، گردن، سینه، کتف و دست یا پا، زود به گریه افتادن، احساس تنهایی و غمگینی کردن، احساس خستگی و کوفتگی در عضلات، بد خوابی دیر به خواب رفتن و کم خوابی. مشکل تصمیم گرفتن، کرخ شدن قسمتهایی از بدن و عضلات، نارضایتی از محیط کار و زندگی. در برخورد با همکاران و اعضاء خانواده زود عصبانی شدن، نگران آینده خود و اعضاء خانواده بودن، خود خوری کردن، بیقرار بودن، افسرده بودن، اضطراب داشتن و پرخاشگری، سوءظن داشتن و بدگمان بودن، نداشتن ثبات عاطفی خلقی و رفتاری مناسب، لرزش و پرش عضلانی داشتن، ضعف میل جنسی، پیری و مرگ زود رس همگی از نشانه های استرس هستند.

با توجه به تفاوتهای فردی بین مردم همه نشانه ها در یک نفر دیده نمی شود بلکه در هر فردی تعدادی از این نشانه ها مشهود است این نکته را نمی توان فراموش کرد که در جامعه شهری و صنعتی امروزی استرس بخشی از زندگی اکثریت مردم شده است که بر اثر تقابل انسان با محیط کار و زندگی پدید می آید و باید با متخصص استرس مشاوره کرد و گرنه می تواند عامل خطرناک برا ی سلامت جسمی و روانی انسان شود.

پیشگیری و کاهش استرس

هدف از آرام زیستن درمان تألمات احساسی و عاطفی است باید از شدت فشارهای روانی بکاهیم و آنها را از بین ببریم و گرنه زندگی پر استرس و بی معنی می گردد. صرفا با ایجاد و تقویت روابط انسانی در محیط کار و زندگی می توان به این امر دست یافت. در این ارتباط توجه به سه عنصر ( محیط، افکار و واکنش های جسمی-روانی) ضروری است.با تقویت ارتباط و تعاملات انسانی، رشد اقتصادی و امنیت شغلی، انتخاب شیوه های مناسب زندگی ، ارتقای فرهنگ شهرنشینی ، رعایت دقیق قوانین و... می توان بروز استرس های بی مورد را کاهش داد.

مطالعات نشان می دهد که بیماریهای قلبی و عروقی علاوه بر ارتباط با تحرک و فعالیت جسمی ارتباط مستقیم با فشارهای روانی دارد.امنیت شغلی و رضایت از موقعیت شغلی تاثیر زیادی بر سلامت جسم و روان فرد می گذارد.اگر شغل رضایت بخش و مورد علاقه فرد نباشد عامل عمده ای برای بروز استرس های عاطفی، افسردگی و اضطراب خواهد شد.

احساس رضایت و شادکامی در زندگی و کار از مهم ترین عواملی است که سلامت جسم و روان انسان را تحت تأثیر قرار می دهد. تحقیق نشان داده است بیماری شریانهای قلب که در کاهش طول عمر مؤثر است بر عکس در افرادی که زندگی شاد و آرامی دارند و از شغل خود راضی هستند و دارای ارتباط اجتماعی مطلوب خود هستند طول عمر بیشتری دارند.

بنابراین برای حفظ سلامت روان و رفتار و پیشگیری از استرس این توصیه ها پیشنهاد می شود:انسان بودن و انسانی فکر کردن و رفتار انسانی داشتن، تغذیه خوب و سالم، انجام ورزش بویژه شنا و ورزشهای آبی، پیاده روی، گسترش معاشرت با دوستان و خویشاوندانی که از بودن با آنها شادمان می شوید(بدون تشریفات زائد) استفاده صحیح از اوقات فراغت و تعطیلات در حدود امکانات، انتخاب شیوه صحیح زندگی و....عامل ایجاد و حفظ سلامت روان است و ضد استرس می باشد.در واقع همه موارد باید شامل اعمالی باشد که فرد دوست دارد و می خواهد آنها را انجام دهد.

Comments