سنگ انعطاف پذیر چیست؟ 13 مرد, 1394

posted Sep 15, 2015, 7:15 AM by فروش آپارتمان تهران
آپارتمان


سنگ انعطاف پذیر چیست؟

 نوع بشر از زمانیکه استفاده از سنگ را در ساختمان سازی شروع کرده مدام بدنبال کاهش ضخامت آن بوده تا کاهش وزن و هزینه داشته باشد و این مهم با تولید سنگ انعطاف پذیر در نازکترین لایه ممکنه حاصل شده است. سنگ انعطاف پذیر طبیعی که بصورت لایه ای بضخامت 1 الی 1.5 میلیمتر بوسیله لایه ای از پارچه فایبرگلاس و رزین تقویت شده و بسیار انعطاف پذیر میباشد از دل قطعه‌های سنگ طبیعی استخراج میگردد. از ویژگیهای سنگ نرم و انعطاف پذیر، قدرت شکل پذیری همچون یک ورق مقوا یا کاغذ دیواری و قابلیت عبور نور، مقاوم به رطوبت بالا بخاطر وجود یک لایه از رزین و پارچه فایبرگلاس که هم باعث تقویت لایه نازک سنگ شده و هم قدرت جذب آب بوسیله سنگ را کم میکند، وزن سبک تقریبی 1.5 کیلوگرم برمترمربع و همه اینها در لایه‌هایی با حداکثر ضخامت نهایی 2 میلیمتر میباشد.

این ورقه‌های سنگ نرم و انعطاف پذیر، قابل اجرا بروی هرسطحی هستند حتی سطوح گرد و منحنی همچون ستون‌ها و خم دیوارهای منحنی. پس از اجرا نمایی کاملا شبیه یک لایه سنگ ضخیم تراش خورده بوسیله تیشه‌های ظریف در چشم بیننده ایجاد میکند ولی با وزنی سبک، سرعت در اجرا و بدون درز بودن و ضمنا آب بند بودن آن. این مخصول را مناسب برای روکش  دیوار، کف، ستون، صفحات کابینت ، اوپن، شومینه، ستون، دربها و سردرگاه‌ها و حتی حمام نیز میکند.

ویژگیهای سنگ انعطاف پذیر نرم:

 • اجرای بسیار ساده.
 • وزن سبک.
 • یکنواختی درزها.
 • قابل اجرا در سطوح منحنی.
 • مقاوم در برابر نفوذ آب و رطوبت.
 • ارزان بودن.
 • ترک نخوردن.
 • شوره نزدن.
 • نشکستن.
 • نمای نهایی سنگ طبیعی.
 • امکان طرح ریزی و درز بندی به صورت دلخواه.
 • قابل استفاده در کلیه نماهای داخلی و خارجی ساختمان.

سنگ انعطاف پذیر محصولی از تلفیق سنگ طبیعی با پس زمینه از فایبرگلاس است که بر اساس یک روش ویژه برای نخستین بار از ‌سنگ‌های لایه ای در ضخامت‌های نازک حدود1تا2 میلیمتر در ابعاد تقریبی 120x 60 سانتیمتر استخراج شده است. در نتیجه با وزن کمتر از 1.5 کیلوگرم در هر مترمربع بطور غیر قابل مقایسه ای سبک بوده و مطلوب هر طرح ساختمانی خواهد بود.

ورود این سنگ به دامنه مصالح نوین “های تک” در ساختمان، فصل تازه ای برای مهندسان پیشتاز گشوده، ابزار جدیدی در دست طراحان قرار داد تا از رقیبان خود در ایده‌های خلاقانه پیشی گیرند. از اینرو سنگ انعطافپذیر انتخاب نخست معماران، سازندگان و دکوراتورها در آینده نچندان دور خواهد بود.

استخراج مستقیم این محصول از دل طبیعت همانند سایر سنگ‌های طبیعی تنوع زیادی در بافت، نقش و رنگ آن پدید آورده به نحوی که هر لایه طرحی متمایز از سایر لایه‌ها داشته و حاصل آن فراهم آمدن تعداد بیشماری نقش و گره در سنگ است.

در فرایند تولید ماده چسبنده و انعطاف پذیر رزین فایبرگلاس در بافت سنگ نفوذ کرده و یکپارچگی و انعطاف محصول نهایی و ضد رطوبت را تضمین می نماید.لایه‌های سنگ کاملاً انعطاف پذیر و فرم پذیر هستند و کاربرد آن در عملی ساختن ایده‌های طراحی فوق العاده است. حد کاربرد آن تا مرز خلاقیت طراح به پیش رفته و در حوزه وسیع دکوراسیون، معماری داخلی و ساختمان؛ از وسایل و اشیای تزیینی، روشنایی‌ها، تابلوها و نقوش برجسته، مجسمه‌ها و مبلمان تا نمای خارجی ابنیه ادامه می یابد. می توان آن را با هر شکل ممکن تطبیق داد و براحتی بر روی انحنای گنبدها، ستونهای گرد یا تو رفتگی و برآمدگیها، بصورت پیوسته و با بندکشی دلخواه چسبانید.

انعطاف چشمگیر این سنگ نوین موجبات مصارف متعددش را در پروژه‌های بازسازی یا ساختمان سازی‌های جدید فراهم می نماید. این سنگ با ظاهری طبیعی بدون نیاز به نگهداری، تا سالها زیبایی دراز مدت ساختمان را حفظ خواهد کرد. سهولت نصب و سرعت در اجرا استفاده از آن را در نمای پروژه‌های بزرگ ساختمانی یا پوشش سطوح داخلی و حتی اشیای کوچک دکوراتیو عملی می سازد. به آسانی برش خورده و با استفاده از هوای گرم (سشوار صنعتی) فرم می پذیرد. لذا به راحتی و بدون تجهیزات خاص و ابزار پرسروصدا یا گرد و غبار آن را با چسب‌های مخصوص تولیدی رنگهای صنعتی حکیمیان نصب میگردند. همین امر بهمراه وزن سبک آن برای نوسازی کامل ساختمانهای در حال استفاده، مانند هتلها، ادارات، بانکها و مغازه‌ها کارآمد است.امکان نصب بر روی آجر، بتن، گچ، چوب، فلز، شیشه، پلاستیک، کاشی و …

همچنین وزن 1.5 کیلوگرم در هر مترمربع، محصولی سبک و ایده آل را برای کاستن وزن ساختمان و حمل و نصب ساده بویژه در سطوح کاذب نما و سقف و بازسازی ساختمان‌های قدیمی ارائه می نماید. تصور نمایید که یک نمای سنگ در ساختمان ایجاد کرده اید با وزنی کمتر از 1.5 کیلوگرم و مقایسه کنید با سنگ‌های ساختمانی سنتی که وزنی بیش از 100کیلوگرم بامصالح در هر مترمربع دارند و این یعنی یک نمای 500 مترمربعی را میتوان با وزن 750 کیلوگرم اجرا کرد در مقایسه با وزن 50 تنی سنگ ساختمانی سنتی که چه تعادلی در تقسیم وزن ساختمانهای نمای سنگی ایجاد میگردد.

ابعاد و اشکال برش بر اساس ایده‌های طراحی قابل انتخاب است. می توان از ابعاد بزرگ به روش یکپارچه تا قطعات کوچک دلخواه بصورت پلاک استفاده کرد. پس از نصب به منظور ثبات و ایجاد ویژگی‌های متناسب با کاربرد سطح محصول با انواع رزینهای پوشش محافظ نما پوشش داده می شود و سطح بیرونی سنگ هم همچو سطح پشتی که از فایبرگلاس تهیه شده نیز مقاوم به رطوبت و سایش و گردوغبار خواهد شد.

انتخاب نوع چسب زیرین و پوشش و ضخامت آن بستگی به شرایط محیطی و درخواست مشتری داشته، به نحوی که امکان آغشتن محصول تا رسیدن به سطحی صیقلی و براق مشابه سنگهای پولیش خورده نیز وجود دارد. سنگ انعطاف پذیر و نرم، انتخابی پاک، ساده و زیبا برای حمامها، سونا و فضاهای خیس نیز می‌باشد.

این محصول با پوشش ضدآب برای دیوار یا کف و حتی سقف این فضاها قابل استفاده بوده و میتواند محیطی خوب با زیبایی ماندنی و پایدار را ایجاد نماید. بعضی از انواع این سنگ نرم نورگذر بوده و برای ایجاد روشنایی در سقفهای کاذب برای خلق یک فضای سنتی یا نورپردازیهای خاص کاملاً مطلوب و مناسب است. ضمن اینکه استفاده از آن بر روی چراغها ، مبلمان و سایر عناصر فضا و … هماهنگی و‌هارمونی بیشتر محیط دکوراتیو را به ارمغان می آورد.

شرکت رنگهای صنعتی حکیمیان در ایران با بیش از 12 سال سابقه تولید مواد مورد مصرف در زمینه‌های صنعتی و ساختمانی به منظور بسط دامنه مصالح در دسترس و ارتقای سطح کیفی معماران و مدیران پروژه‌ها، مبادرت به واردات این محصول با تکنولوژی‌های نوین از کشور آلمان نموده است و برای اولین بار در خاورمیانه چسب‌های مختلفی برای نصب آن را نیز طراحی و تولید مینماید. در حال حاضر این محصول برای ارایه در پروژه‌های ساختمانی قابل ارایه بوسیله ثبت سفارش براساس نمونه‌های موجود می‌باشد و زمان تحویل کالا از زمان دریافت پیش پرداخت 30% چهار هفته می‌باشد که این مدت در زمان اوج سفارشات کارخانه دیرتر خواهد بود.

 Comments