شما فکر می کنید خانه هايتان چقدر در برابر زلزله مقاومند؟


قیمت آپارتمان

 =اطلاعیه پیش فروش آپارتمان اداری و مغازه تجاری در بر خیابان آزادی تهران = 

 امیدواریم استحکام ، زیبائی و مهمتر از همه اعتبار فروشنده شرکت سرمایه گذاری توسعه ساختمان سپهر تهران متعلق به بانک صادرات)شما را ترغیب نماید تا در صورت نیاز به ملکی اداری یا واحدی تجاری دنبال سرمایه گذاری مطمئن هستید، یکی از خریداران این پاساژ باشید.

اطلاعیه پیش فروش آپارتمان اداری و مغازه تجاری در بر خیابان آزادی تهران 

 اطلاعیه فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در خیابان آزادی تهران تلفن 09361014411 بازار بورس صنایع دانش بنیان آزادی بورس تخصصی صنایع پزشکی ، دندانپزشکی ، علوم آزمایشگاهی و داروسازی  

==========================

رامسر :فروش آپارتمان  ساحلی در رامسر  دید ابدی دریا و جنگل ( برای دیدن اطلاعات کامل روی عکس زیر کلیک کنید )

رامسر , آپارتمان ساحلی

=========================================== 

 امیدواریم استحکام ، زیبائی و مهمتر از همه اعتبار فروشنده شرکت سرمایه گذاری توسعه ساختمان سپهر تهران متعلق به بانک صادرات)شما را ترغیب نماید تا در صورت نیاز به ملکی در شمال شهر تهران برای سکونت در محیطی دلپذیر و زیبا و یا سرمایه گذاری مطمئن ، یکی از خریداران این برج های آرامش بخش باشید.

اطلاعیه پیش فروش آپارتمان در خیابان فرشته تهران

 فروش ( پیش فروش ) آپارتمان در خیابان فرشته تهران

===============================


شما فکر می کنید خانه هايتان چقدر در برابر زلزله مقاومند؟

زمين لرزه يک پديده طبيعي است. شايد بتوان گفت اين پديده برخلا ف تصور عامه به خودي خود مخرب نيست. اگر وسط بيابان باشيد  و دچار زلزله شويد برايتان اتفاق خاصي نمي افتد مگر اين که بر اثر شدت زلزله طوري زمين بخوريد خداي نکرده  که دست و پايتان بشکند يا زمين دهان باز کند و شما را به داخل بکشد.
بنابراين بار اصلي تخريب هاي زمين لرزه بر عهده خود انسان است. ترکيب ساخت بشر با زمين لرزه است که مرگ و مير و ويراني ها را باعث شده است.
امروزه دانش زلزله بسيار پيشرفت کرده  و متخصصان اين امر آن قدر اطلا عات به دست آورده اند که مي شود با رعايت نکات ايمني لا زم  در ساخت و ساز، زمين لرزه هايي سخت را هم سالم و با حداقل آسيب از سر گذراند.
اين اتفاق در کشورهاي پيشرفته مانند ژاپن، ديگر بديهي شده است. طبق آمارها، ميزان تلفات  جاني و خسارات مالي زمين لرزه ها در ژاپن به نسبت با تعداد و شدت بالا ي زلزله هاي سالا نه در اين کشور بسيار اندک است.
اما در ايران ... زلزله بومي کشور ماست. براي همين خيلي عجيب نيست که انتظار داشته باشيم دانش و مهندسي زلزله در ايران اهميت و اولويت بالا يي داشته باشد. در زمينه تحقيق و پژوهش اوضاع چندان بد نيست و در دانشگاهها و مراکز پژوهش به صورت تخصصي درباره زلزله کار مي شود اما در مرحله اجرا کاستي هاي زيادي وجود دارد و بسياري از ساختمان ها از لحاظ مقاومت در برابر زلزله دچار مشکل هستند. پژوهشگاه بين المللي زلزله شناسي و مهندسي زلزله يکي از مراکز تحقيقاتي است که کارهاي بسياري  در زمينه زلزله و عواقب بعد از آن در آن انجام شده است. گفت وگويي با دکتر عبدالرضا سرو قد مقدم رئيس پژوهشکده سازه اين مرکز انجام داده ايم تا اطلا عاتي در زمينه نحوه ساخت و ساز و چگونگي مقاومت ساختمانها در هنگام زلزله کسب کنيم.
لطفا مختصري در مورد فعاليت هاي اين مرکز توضيح دهيد.
پژوهشگاه بين المللي زلزله شناسي و مهندسي زلزله يک مرکز تحقيقاتي است زير نظر وزارت علوم تحقيقات و فناوري. وزارت علوم يکسري دانشگاه دارد و يکسري مرکز تحقيقات. کار اين مرکز اول تحقيقات است بعد کارهاي آموزشي.
کارهايي که ما در مرکز تحقيقاتي درگير آن هستيم تهيه دانش فني است. کار اصلي ما تحقيقات کاربردي است که يکسري پروژه هاي هدف دار را شامل مي شود. انتهاي اين تحقيقات به جمع بندي مي رسد و به صورت دستورالعمل  و آيين نامه ارائه مي شود و کار مرکز در اين مرحله معمولا  به پايان مي رسد. اين که اين دستورالعمل ها و آيين نامه ها و ضوابط چقدر اجرايي شود به ارگان هاي اجرايي مثل شهرداري و وزارت مسکن وشهرسازي بر مي گردد که چقدر  با ما تعامل داشته باشند و بخواهند ما اين آيين نامه ها را در اختيارشان قرار دهيم.
سازمان مديريت و برنامه ريزي سابق که معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي شده قبلا  پروژه هاي زيادي با آنها انجام شده همچنين وزارت مسکن و شهرسازي هم با ما در تعامل است اما بيشتر بحث اجرايي به ارگان مذکور بر مي گردد.
مقاوم سازي در ساختمان هاي کشور چگونه است؟
مقاوم سازي از نظر متخصصين از دو ديدگاه مورد توجه است. مقاوم سازي در ساختمان هاي قديم (موجود)  2- مقاوم سازي در ساختمان هاي جديد.
 منظور از ساختمان هاي جديد ساختمان هايي است که قرار است ساخته شود. وقتي ساختماني قرار است ساخته شود طراح دستش باز است که مثلا  اگر ساختمان بتوني است تيرها، ستون ها، آرماتورها و کلا  جزئيات  مطابق با آخرين يافته ها و آيين نامه هاي روز باشد ودفترچه هاي محاسبه آن تهيه شود  و بعد از آن به دست سيستم نظارت و پيمانکار مصالح مي رسد که هر چه سيستم نظارتي بيشتر باشد کار بهتر انجام خواهدشد.
ما در پژوهشگاه به دنبال طراحي و اجرا و نظارت در ساختمان هاي جديد نيستيم بلکه مهندسين مشاور پروژه هاي کوچک و بزرگي را انجام مي دهند اين مسووليت به عهده آنهاست و کارشناسان ما فقط مسائل و آيين نامه ها را بررسي مي کنند.
در پژوهشگاه ها گروه ساختمان، سازه هاي خاص، شريان هاي حياتي و ديناميت هاي تجربي کار مي کند که سرگروه اول بدين صورت کارهاي تحقيقاتي انجام مي دهند که يک ضابطه خاص را که در آيين نامه هست  (بر فرض براي ساختمان هاي مصالح بنايي ابعاد پنجره و در از حد خاصي بيشتر نباشد)  بررسي مي کنند. پروژه به صورت مدلهاي کامپيوتري يا آزمايشگاهي بررسي مي شود که مثلا  اين ضابطه خيلي محافظه کارانه است يا نه و ما در ساختمان هاي جديد بيشتر در همين حد ضوابط موجود را بررسي  و به روز مي کنيم.
اما مسئله مهم تر در مورد ساختمان هاي موجود است. مشکلي که در کشورهاي زلزله خيز مثل کشور ماست اين است که تعداد بسيار زيادي ساختمان وجود دارد مثلا  در تهران و خيلي از شهرهاي کشور.
در کشور ما حدودا ساليانه يک ميليون متر مربع ساخت و ساز مي شود و مرتب ساخت و ساز مي شود. اين ساختمان ها (به خصوص قديمي ترها) طبق آيين نامه هاي جديد نيستند. حتي اگر همان موقع (حدود 10 تا 20 سال پيش) ساختمان مطابق آيين نامه هاي آن زمان ساخته شده باشد اما با آيين نامه هاي الا ن مطابقت ندارد. چون آيين نامه هاي حال حاضر هم اطلا عات فني آن زياد شده وهم تجربه زلزله هاي جديد  درسهايي داده که موجب شده  ضوابط براي ساختمان هاي فولا دي، بتوني و مصالح بنايي عوض شود.
وقتي ضوابط عوض مي شود ما شکل بزرگ و پيوسته اي در ساختمان هاي موجود داريم که حتي  اگر مطابق ضوابط ساخته شده باشند نياز به بررسي  و مقاوم سازي دارند.
ما بحث مقاوم سازي يا  بهسازي را در  ساختمان هاي موجود بررسي مي کنيم. کار ما اين است که با ساختمان هاي موجود چه بايد کرد. چون اين موضوع براي همه دولت ها در مناطق زلزله خيز يک دردسر عمده است.
متاسفانه بسياري از اين ساختمانها آسيب پذيرند حتي اگر با آيين نامه  زمان خودش ساخته شده باشد. بگذريم که بسياري از ساختمان ها درهمان زمان هم با آيين نامه زمان خودش مطابق نبوده وساخته نشده است.
بسياري از اين ساختمان ها نقشه ندارند. مصالح خوب در آنها به کار برده نشده، خوب نگهداري نشده يا کاربري اش عوض شده مثلا  مسکوني بوده تبديل به مدرسه يا درمانگاه شده است (وقتي کاربري عوض مي شود آيين نامه ها ضوابط متفاوتي پيدامي کنند.)
پژوهشگاه يکي از قسمت هاي تحقيقاتي که کارکرده و تجربه موفقي داشته در برخورد با ساختمان هاي موجود است يعني دستورالعملي که در کشور در دستور کار است توسط پژوهشگاه براي سازمان مديريت وقت تدوين شد که بتوانند در برخورد با ساختمان هاي جديد و ارزيابي آن روال استانداردي را در نظر بگيرند.
استانداردهايي که براي ساختمان هاي موجود در نظر گرفته مي شود از  دو  جنبه بررسي مي شود 1- ساختمان هاي دولتي و عمومي  2- ساختمان هاي مردمي 
وقتي صحبت بهسازي و مقاوم سازي مي شود ساختمان هاي دولتي و عمومي و شريان هاي حياتي کشور در اولويت قرار مي گيرد ما در کشورمان ساختمان هاي زيادي در شهرها و روستاها داريم که بيشتر آنها تجاري و مسکوني است اما يکسري از ساختمان ها دولتي است که اولويت ما در حفظ آنهاست و ساختمان هاي مسکوني در اولويت بعدي قرار دارند.
علت اولويت ساختمان هاي دولتي و عمومي بر ساختمان هاي مردم چيست؟  
علت اولويت ساختمان هاي دولتي و عمومي بر ساختمان هاي مردمي اين  است که اگر اين ساختمان ها در هنگام زلزله حفظ شوند بعد از زلزله مي توانند از ابعاد زلزله بکاهند. مثلا  مدارس، بيمارستانها يا مخابرات.
مخابرات مي تواند اطلا ع رساني کند، مدارس مي توانند محل اسکان حادثه ديده ها باشند.
از ديد ديگر هم  اين موضوع منطقي است و آن از لحاظ بودجه است. نه تنها در ايران بلکه در تمام کشورهاي دنيا بحث مقاوم سازي و بهسازي ساختمان هاي مردم معمولا  از جاي ديگر تامين اعتبار مي شود. چون از قدرت دولت خارج است که بخواهد اين همه ساختمان  مسکوني و تجاري را بهسازي کند.
در اکثر موارد مکانيزم هاي تشويقي و تنبيهي تعريف مي شود که مردم خودشان تشويق شوند يا حتي بعضي جاها به اجبار مکانيزم هايي گذاشته مي شود. بيمه در اينجا مي تواند موثر باشد. 
مسئله مهم اين است که ما از ساختمان هاي عمومي انتظارات خاصي داريم. مثلا  در مورد يک بيمارستان اگر بخواهيم آن را بهسازي کنيم انتظارمان اين است که اين بيمارستان تا زلزله هاي 475 تا 500 سال که به وقوع مي پيوندد هيچ اتفاقي برايش نيفتد و بتوان در آن جراحي کرد. اتاق عمل و بخش ها صدمه نبيند و مشکلي در کارکرد بيمارستان به وجود نيايد ولي مثلا  در زلزله 2500 ساله اگر اتاق عمل آن از کاربري افتاد اشکالي ندارد اما نبايد کسي در آن کشته شود. 
ما در مورد زلزله هميشه با ريسک سروکار داريم. ما هيچ وقت نمي توانيم بگوئيم ساختماني بسازيم که در هيچ زلزله اي براي آن اتفاقي نيفتد. اگر بخواهيم ساختماني بسازيم که در زلزله هاي خيلي قوي هم صدمه نبيند خيلي غيراقتصادي است و عملا  ما چنين بودجه اي نداريم که حتي براي يک ساختمان هم چنين کاري بکنيم. فقط در موارد خاص مثل نيروگاه اتمي که تازه براي آن هم در زلزله هاي 2500 تا 5000 ساله طوري طراحي کنيم که کمتر صدمه ببيند ولي زلزله هاي 10000 يا 20000 ساله ممکن است صدمه ببيند. بالا خره ما بايد يک محدوده ريسک هايي را قبول کنيم. 
مسئله اي که براي ساختمان هاي مان در نظر گرفته مي شود اين است که در زلزله هاي 500 ساله چگونه باشند مثلا  ساختماني در زلزله 475 ساله سقفش نريزد، ايستايي آن حفظ شود ولي ممکن است بعد از زلزله مجبور شوند ساختمان را خراب کنند. 
بنابراين ريسکي که حتي در ساختمان هاي جديد مي پذيريم اين  است که در زلزله هاي با دوربازگشت 475 سال تا 500 سال حتي المقدور کسي دراين ساختمان ها کشته نشود اما ممکن است افراد صدمه ببينند. 
به هر حال اگر اين گونه کارها بخواهد انجام شود مطالعات بايد دقيق تر باشد چرا که يکي ديگر از مشکلا ت ما اين است که خيلي از ساختمان ها نقشه و اطلا عات کافي ندارند. ما اگر بخواهيم يک ساختمان را مدل سازي کامپيوتري کنيم بايد بدانيم مشخصات و مصالحش چيست، ابعادش چگونه است و آنها را چک کنيم که در اين سطح زلزله جواب مي دهد يا نه و کجاها صدمه مي بيند؟ اما متاسفانه بسياري از ساختمان ها اطلا عات کافي به ما نمي دهند. 
کسب اطلا عات خود نيازمند يک سري استانداردهاست. چرا که قبلا  اين کارها  به صورت تجربي انجام مي شد. يک شرکت براي اين که به اطلا عات مي رسيد ممکن بود بگويد من تمام قسمت ها را مي کنم، ديگري بگويد من دو جا را مي کنم و... در اين حالت کارفرما کنترلي نداشت که چه کسي درست کار مي کند. به هر حال نياز به دستورالعمل و آيين نامه بود که اين دستورالعمل ها و آيين نامه هاي مان تدوين شده است در اين مورد کار خوبي که انجام شد اين بود که به بسياري از ساختمان هاي دولتي و عمومي معرفي شدند. ارگان هاي نظامي، انتظامي، درماني مثل وزارت بهداشت، مخابرات و مدارس تخفيف داده شد تا شروع کنند به اولويت بندي ساختمان هايشان. اين ساختمان ها در اختيار مشاورين ذي صلا ح قرار گرفت که با اين دستورالعمل ها بررسي شوند.
در حال حاضر بسياري از اين پروژه ها کارهاي مطالعاتي شان انجام شده و بعضي هم به مرحله اجرا درآمد (به خصوص در مدارس) و کار بهسازي آن ها آغاز شده است. 
اما مسئله اين است که بهسازي به صورت رسمي در  کشور ما براي ساختمان هاي دولتي و عمومي بوده است و مردم خودشان ساختمان هايشان را بهسازي مي کنند. خيلي از شرکت ها به آنها سرويس مي دهند اما بيشتر مردم به صورت خودجوش ساختمان هايشان را بهسازي کرده اند. 
آيا بهسازي هايي که در کشور انجام شده مطابق با استانداردهاي زلزله هست؟ 
آن دسته از ساختمان هايي که مطابق با دستورالعمل سازمان مديريت بهسازي شده، بله ولي ما نمي خواهيم براي مردم در شهر و روستا تعهدات خاصي ايجاد کنيم که اين ساختمان در هر سطح زلزله چه عملکردي از خود نشان مي دهد بلکه فقط مي خواهيم رفتار کلي ساختمان بهتر شود و ايمني آن در حدي باشد که افراد در آن کشته نشوند. در اين حالت مي توان ساده تر برخورد کرد که لا زم نباشد مطالعات ميداني خيلي سنگيني انجام دهيم.
ما بايد در بهسازي ساختمان به جايي برسيم که بيشتر به رفع عيب بپردازيم، وزن ساختمان را کم کنيم و هر چه اجزاي ساختمان به هم پيوسته تر باشد بهتر است و مسلما وقتي اين کارها را انجام داديم وضعيت ساختمان در شرايط بهتري قرار مي گيرد. 
اما اگر از ما بپرسند که ساختمان در زلزله با دور بازگشت 500 سال چطور است ممکن است نتوانيم به آن ريزي نظر دهيم اما ايمني جاني براي اين زلزله ها رعايت خواهد شد. بنابراين يک مشکل اين است که اگر بخواهيم طبق بررسي گران و وقت گير ساختمان ها را بررسي کنيم امکان پذير نيست و مجبوريم اين روال را براي ساختمان هاي خاص پياده کنيم. 
حال اگر بخواهيم ساختمان هايي که سطح ايمني شان بالا  رود دستورالعمل هاي خاصي تدوين شده است. 
در ايران يک تيپ ساختمان وجود دارد که تقريبا 75 تا 85 درصد ساختمان ها به اين نوع ساخته مي شود و ما به اصطلا ح به آنها مي گوئيم مصالح بنايي.
منظور از اين اصطلا ح ساختمان هايي است که آجري، سفالي يا بتني هستند. در اين ساختمان ها ممکن است که در آنها ستون فولا دي يا تير بتوني به کار رفته باشد اما آنچه که بار سازه را بر عهده دارد (چه بار ثقلي يا بار جانبي مثل بار زلزله يا بار) ديوارهاي باربر مصالح بنايي است که اگر مسائل مربوط به آن رعايت شود سطح ايمني ساختمان ها در کشور بالا  مي رود و خيلي از نگراني هاي مردم در حفظ جانشان از بين مي رود بنابراين لا زم است توجه ويژه اي به آن شود. 
خوشبختانه اولين دستورالعمل هايي که براي ارزيابي ساختمان هاي متداول تدوين شد براي اين تيپ ساختمان ها تدوين شد. (توسط وزارت مسکن و شهرسازي و هم مشاور سازمان مديريت)
آيا اين دستورالعمل ها که تدوين شده به مرحله اجرا هم رسيده است؟
اجراي اين دستورالعمل ها از دست دولت خارج است. دولت مي تواند ارگان هاي زير نظر خودش را مجبور کند و به آنها بودجه دهد و از آنها برنامه بخواهد که مثلا  طبق فلا ن بودجه ظرف 4 تا 10 سال براي بهسازي مدارس در نظر گرفته شده اما براي مردم نمي شود اجبار کرد و بيشتر مکانيزم هاي تشويقي و از همه مهم تر قيمت گذاري ها مي تواند تاثيرگذار باشد. 
نکته مهم ديگر که کارشناسان تاکيد زيادي بر آن دارند شناسنامه فني ساختمان است. شناسنامه فني با ضوابط و آيتم هايي که دارد مي تواند نشان دهنده وضعيت موجود ساختمان باشد. 
بنابراين گام اول در جهت وارد کردن مردم در صحنه اين است که وضعيت موجود براي هر ساختمان دقيقا مشخص شود. يعني معلوم شود اين ساختمان از لحاظ مقررات ساختماني خوب است، ساختمان ديگر در حد متوسط و ديگري در وضعيت بدي قرار دارد. 
متاسفانه در حال حاضر وضعيت ظاهري ساختمان هاي مردم بيشتر ديده مي شود و ملا ک خوبي است در حالي که ممکن است يک ساختمان با ظاهر خوب از لحاظ مقاومت در برابر زلزله وضعيت بدي داشته باشد. اگر اين موضوع جدي گرفته شود تقريبا با قاطعيت مي توان اميدوار بود که در مقياس وسيع بحث توجه به مقاوم سازي شروع شود اما در حال حاضر چنين وضعيتي وجود ندارد. مثلا  شما براي خريدن يا اجاره کردن خانه اي مي روي هيچ گونه ديدي نداري که وضعيت اين ساختمان چطور است و اکثر مردم به اين موضوع توجه مي کنند که ساختمان در کجاي شهر قرار دارد، دکور آن چطور است، امکانات رفاهي آن چگونه است. چون اين مسائل را مي تواني چک کني اما در مورد مسائل ايمني اطلا عاتي نداري. 
چه نکاتي را در هنگام ساخت يک ساختمان بايد رعايت کرد و هنگام خريد چه نکاتي مي تواند به يک خريدار کمک کند که يک خانه مطابق با استانداردها باشد؟
در مورد مسائل فني ساختمان چند نکته مي تواند کمک کند. مثلا  اگر بدانيد که اين ساختمان ها چقدر با آئين نامه ها مطابقت دارد آيا نقشه هاي اجرايي آن موجود است، آيا توسط ناظر ذي صلا ح کنترل شده يا پيمانکار ذي صلا ح بوده يا تجربي؟ اين چند آيتم مي تواند کارنامه يک ساختمان را مشخص کند. در اين حالت اين آيتم ها مي تواند در قيمت ساختمان تاثيرگذاشته و ديگر اين طور نباشد که ساختمان هاي يک منطقه يک قيمت داشته باشند. بنابراين سازنده هم چون مي داند که سود او تابع اين گزينه ها مي شود بنابراين به اين موارد توجه بيشتري مي کند. 
در حال حاضر سازندگان مي بينند که سود بيشتر در سنگ و نما و...است اما اگر به او گفته شود چنين کنترلي در آپارتمان در قيمت آن تاثير زيادي دارد بنابراين او هم به اين مسئله توجه بيشتر کرده و ايمني ساختمان رعايت مي شود. 
بايد همه فشارها از طرف کارشناسان امر، رسانه ها و ارگان ها ايجاد شود تا شناسنامه فني ساختمان تدوين شود. 
شناسنامه فني توسط کدام ارگان بايد تدوين و اجرايي شود؟ 
مراکز تحقيقاتي يا دانشگاه ها مي توانند کار تدوين آن را بر عهده گيرند. اما مساله مهم تر اجراي آن است که به وزارت مسکن و شهرسازي و خصوصا شهرداري برمي گردد. چرا که مجوزها دست شهرداري است. شهرداري مجوز ساخت و تغيير کاربري مي دهد. مردم براي نوسازي به آنجا مراجعه مي کنند. وقتي که هزينه نوسازي و ماليات از ساختمان هايي که کيفيت بدي دارد بيشتر گرفته شود يا از کسي که ساختمان با کيفيت پايين دارد ارزان تر خريده شود يا کمتر اجاره شود و در انتقال و فروش و... سختگيري هايي شود، مي تواند در اين امر موثر باشد. 
نکته مهم ديگر مشارکت بيمه است. بيمه در کشورهاي ديگر خوب جواب داده است. وقتي اشخاص مجبور شوند بيمه زلزله ساختمان داشته باشند، هزينه بيمه مي تواند به مشخصات ساختمان ربط داشته باشد يعني ساختماني که کيفيت بدي  دارد بيمه ساليانه آن زياد و ساختماني که خوب باشد بيمه ساليانه آن کمتر باشد. 
بنابراين مواردي بايد باشد که افراد به ساخت خانه هايي مطابق با استانداردهاي زلزله تشويق شوند. متاسفانه در مسائل مربوط به زلزله خيلي از ريسک هايي که در نظر مي گيريم اين است که احتمال آنها چقدر است يعني مي گوييم اين ريسک احتمالش کم است پس کمتر اهميت مي دهيم. اما واقعيت اين است که ريسک هايي که در نظر گرفته مي شود بايد نتايج آن سنجيده شود. يک ريسکي هست که احتمالش کم است اما اگر اتفاق بيفتد نتايجش ممکن است چند نسل را تحت الشعاع قرار دهد. مثل زلزله بم، رودبار، منجيل و... که البته تازه در شهرهاي بزرگ اتفاق نيفتاد اما چند نسل تحت الشعاع قرار گرفتند ما نمي توانيم با زلزله  همان طور برخورد کنيم که با تصادفات رانندگي برخورد مي کنيم چرا که در تصادفات رانندگي چند نسل خانواده اي داغدار مي شوند. البته اين مساله هم خيلي بد است اما تاثيرات آن با تاثيرات زلزله قابل مقايسه نيست به هر حال اگر بخواهيم تجربه نسبتا موفق مقاوم سازي ساختمان هاي موجود در بخش هاي دولتي و عمومي در بخش هاي مردمي و خصوصي هم به وجود آيد يکي از راه هاي آن ضابطه مند کردن وضعيت موجود است. 
کارشناسان امر در اين باره کاري که مي توانند انجام دهند تدوين شناسنامه فني است، يعني شناسنامه فني چه فرم باشد، کنترل ها به چه نحو باشد در ساختمان به چه جاهايي به عنوان اولويت اول توجه شود. 
البته بحث شناسنامه فني بحث مهمي است که بايد توجه خاصي به آن داشت که حتما اجرايي شود و صوري نباشد چرا که ممکن است از فردا بگويند همه ساختمان ها شناسنامه فني دارند اما اطلاعاتي که در آن هست چيز خاصي را نشان نمي دهد. اگر اين مهم انجام شود گام هاي بعدي راحت تر پيش مي رود البته راه براي کمتر کردن آسيب پذيري ساختمان ها در مقابل زلزله طولاني است. 
چه ايراداتي در يک ساختمان کليدي است و عدم رعايت آن در هنگام زلزله باعث صدمه زدن به ساختمان مي شود؟ 
ممکن است در يک ساختمان که ساخته مي شود حتي کسي هم که تخصصي ندارد بتواند کلي ايراد در آن پيدا کند مثلا ديوار کج است، اتصالاتش خوب جوش نخورده است و... اما يکسري ايرادات، ايرادات کليدي است که بايد به آنها توجه ويژه اي داشت. ايرادهاي کليدي به تيپ سازه ربط دارد. مثلا براي ساختمان هاي فولادي جوشکاري و اتصالات نکته مهم است و ما به دنبال آن هستيم که آيا اتصالات و جوشکاري درست انجام شده يا نه؟ در حالي که در ساختمان هاي بتني مصالح و نحوه جايگذاري آنها مهم است که مثلا آيا آرماتورها در جاي خود قرار گرفته اند يا نه. 
حداقل کاري که مردم مي توانند انجام دهند اين است که وقتي مي خواهند ساختماني اجاره کنند يا بخرند ببينند نقشه هاي آن موجود است.  
يکي از مشکلات عمده ما در اين مقوله اين است که بسياري از اين ساختمان ها نقشه ندارند. کاري که مي توان تا تدوين و اجرايي شدن  شناسنامه فني انجام داد اين است که مردم لااقل در مورد نقشه ها طلب بيشتر مي کنند. نقشه هاي ساختمان وقتي موجود باشد تا حد زيادي مي تواند به کسي که مي خواهد نکات فني را چک کند کمک کند که آيا جزئيات خوب رعايت شده يا نه؟ اما مشکل به اينجا ختم نمي شود و در خيلي از موارد ممکن است نقشه ها عينا اجرا نشده باشد. بعضي وقت ها حين ساخت بعضي از مصالح پيدا نمي شود و پيمانکاران آن را عوض مي کنند که در اين موارد نيز نظارت نقش مهمي دارد. در خيلي موارد ممکن است در ساختمان مسائلي رعايت نشود و فرد جريمه شود. اما آيا اين جريمه شدن نقاط ضعف ساختمان را برطرف مي کند؟ اين حداقل مواردي است که تا تدوين و اجرايي شدن شناسنامه فني مي توان در نظر گرفت چرا که فرد متخصص با اطلاعات مي تواند به جمع بندي برسد. 
در مورد ساختمان هاي مصالح بنايي ما بيشتر نگران اين هستيم که نحوه اتصال سقف به ديوار چگونه است چون خيلي از اين ساختمان ها اتصالاتشان درست نيست و در هنگام زلزله ديوار جابه جا مي شود، سقف فرو مي ريزد و افراد کشته مي شوند. 
نحوه اتصال ديوار به ديوار بايد يک ضابطه خاصي داشته باشد و بتوان آن را راحت  چک کرد. اين موارد به ميزان زيادي مي تواند موثر باشد.  
اما نکته اي که در اينجا بايد گفت اين است که رعايت نکردن خيلي از ضابطه ها (90 درصد) به قصد نيست و در خيلي از موارد به خاطر عدم اطلاع است. 
اينکه ما مي گوييم بيشتر مشکل ما در اجراست واقعيت اين است که حجم ساخت و ساز در کشور ما زياد است (شايد در مقام اول باشيم) با اين حجم زياد نمي توان در همه روستاها و شهرها انتظار داشته باشيم نيروهاي آموزش ديده کار انجام دهند.
در اين موقع است که افرادي که تجربي  هستند وارد کار مي شوند. بنابراين وقتي کسي تجربي کار کرده و ساختمان را مي سازد شايد به خاطر عدم آموزش است که نمي داند که اتصال بين دو ديوار چگونه بايد به صورت اصولي رعايت شود. چنين فردي 30-40 سال کار کرده و فرد باتجربه اي است و وقتي ما در مورد زلزله هاي با دور بازگشت 500 سال و 2500 سال و... صحبت مي کنيم، چنين شخصي در فکرش هم نمي گنجد. وقتي که 40 سال کار کرده وهيچ مشکلي هم برايش به وجود نيامده است باورش نمي شود که يک ناظر به او بگويد فلان جا مشکل دارد. استدلال او اين است که مثلا ايشان از دانشگاه آمده. ما 40 سال کار کرديم و هيچ مشکلي پيش نيامده است و حالا مي خواهند با اين حرف ها هزينه ما را بالا ببرند. 
اما در صورتي که آموزش داده شود کلاس هاي آموزشي ايجاد شود و فيلم زلزله هاي گذشته نشان داده شود که چگونه يک ساختمان بتني با اين عظمت در زلزله مثل اسباب بازي به هم پيچيده و اتصالات از بين رفته و ساختماني که الان استوار ايستاده در چند ثانيه چه بلايي بر سرش مي آيد خيلي مي تواند موثر باشد. البته در حال حاضر دوره هاي آموزشي ايجاد شده اما طبق معمول ما نمي توانيم يک دفعه اين کار را انجام دهيم. 
خيلي از جاها شروع کرده اند مثلا براي ساختمان هاي با متراژ بالا که پيمانکار آن بايد ذي صلاح باشد (تحصيلاتي در اين رشته داشته باشد گواهي داشته باشد) هر چه ما بتوانيم اين روند را به پيمانکارهاي پايين تر بياوريم مثلا کساني که جوشکاري مي کنند، بتن ريزي مي کنند و... هم دوره اي ببينند بسيار مفيدتر و مثمرثمرتر خواهد بود. البته اينجا نقش وزارت کار و آموزشکده هاي فني و حرفه اي مشخص مي شود که تعداد زيادي افراد آموزش ديده و البته کارا تربيت شود که در اين حالت مساله نظارت هم حل شده و مشکلات آن کمتر خواهد شد. چرا که وقتي در حالت تجربي مسائل رعايت نمي شود، ناظر هم نمي تواند 24 ساعته مقيم يک ساختمان باشد بنابراين اين مسائل به وجود مي آيد. 
رعايت اين مسائل براي ما که نگران زلزله در شهرهاي بزرگمان هستيم بسيار خوب است و مي تواند دور نماي خوبي داشته باشد.  هر چند که در تاريخ معاصرمان خوشبختانه زلزله در شهرهاي بزرگ  نداشته ايم اما وقتي به شهرهايمان نگاه مي کنيم که چه عواقبي در  انتظارمان است و چه فاجعه اي ممکن است پيش آيد نگرانيمان بيشتر مي شود چرا که زلزله شناسان هم مي گويند آمدن زلزله قطعي است و در آمدنش شکي  نيست اما زمان آن معلوم نيست پس در اين حالت بايد آمادگي بيشتري داشته باشيم.
تهران به عنوان شهري که ساخت و ساز در آن زياد است هنگام وقوع زلزله چه موقعيتي دارد؟
مطالعات کلي که انجام شده و هم در پژوهشگاه و هم در مديريت شهري مثل اعضاي شوراي شهر برآوردهاي مختلفي داده اند. مثلا  در سناريوي ژاپني هاست که اگر گسل جنوب شهر فعال شود چه طور خواهد بود يا گسل شمال شهر چه اتفاقي مي افتد؟
در آسيب پذيري شهر تهران همه متفق القول بوده اند و حتي در مطالعات اعداد و ارقامي  هم از کشته ها و زخمي ها داده اند که البته اين  وابسته به فرضيات آن مطالعه است.
در واقع اينکه مشکل هست و داريم در آن شکي نيست اما بحث اين است که نحوه برخورد چگونه باشد يعني بيان مشکل بايد با حل آن متناسب باشد. صرف ترساندن مردم کار جالبي نيست و در نهايت هم ممکن است معکوس عمل کند  بعد از يک مدت مردم مي گويند پس نمي توان کاري کرد زلزله هم آمد که آمد و بسياري را موارد ديگر رعايت هم نمي کنند.
پس اطلا ع رساني و نشان دادن خطرات که راه حلي در موازاتش گذاشته نشود راه حل مناسبي نيست و خيلي موثر نيست. کاري که  ما مي توانيم انجام دهيم اين است که هم اطلا عات فني آماده باشد و هم مکانيزم هاي اجرايي به کار افتد.
برج هايي که در کشور خصوصا تهران ساخته مي شود چه وضعيتي دارند؟ 
در مورد برج ها خوشبختانه البته به طور نسبي ساختمان هاي بلندتر شايد به خاطر اينکه بلند هستند و در اغلب موارد در جاهاي بدي هم قرار گرفته اند دور مناطقي که نزديک گسل هست قرار دارند و همچنين به خاطر فرمش که با ساخت وساز سنتي متفاوت است در مجموع در حين ساخت توجه بيشتري به آن ها مي شود. اما به طور کلي نمي توان گفت که وضعيت برج ها مطلوب است. به هر حال يک سري دقت هاي طراحي و اجرايي در آن ها بيشتر رعايت مي شود. بنابراين واقعيت اين است که ما بايد توجه بيشتري به بافت هاي فرسوده و قديمي تر و سنتي تر کنيم و درساخت ساختمان هاي جديد دقت و نظارت بيشتري شود. در مجموع برج ها در خطر ثانويه هستند نسبت به ساختمان هاي قديمي تر و سنتي تر و حتي ساختمان هاي کوتاه.
در شهرهاي مثل بم و رودبار... که در زلزله تلفات و صدمات زيادي داشتند روند ساخت و ساز هاي جديد چگونه بوده آيا مقاوم سازي در آن ها رعايت شده است؟
عموما بهتر مي شود ولي اين طور نيست که بتوان به طور مطلق گفت مثلا  در بم که زلزله رخ داد ساخت و ساز هاي بعدي با نظارت بهتر ساخته شدو مي شود. در مجموع سختگيري ها  خيلي بيشتر بوده است و بنياد مسکن به کمک نظام مهندسي نظارت بيشتري داشتند و سيستمي که پياده شد ساختار با نظمي بود. در بعضي موارد حتي سخت گيري ها بيشتر از آيين نامه بود.
اما يک مساله مهم ديگر که در آن جا نيز قابل توجه بود حجم زياد ساخت و ساز باعث شد که با توجه به کمبود نيروي کار آموزش ديده در کشور مشکلا تي در ساخت و ساز هم به وجود آيد و مردم مشکل ساز شدند. در مواردي ديده مي شد که به خاطر مسائل اقتصادي خود مالکين در کارهاي فني دخالت مي کنند اين مساله به خاطر اين بود که هزينه ها پايين آيد. در هر حال کسي که افرادي از خانواده اش را از دست داده و زير جاي سقف  دار نمي خوابد و هنوز هم همين طور است باز تحت فشارهاي اقتصادي با تيم هاي فني چانه مي زدند و خواسته هاي غير معقول داشتند.
پس مي بينيم که مردم حتي مسائلي که براي خودشان رخ داده را يادشان مي رود. اينجاست که تخصصي بودن کار بايد حفظ شود.
اين مساله خيلي از شهرهاي کوچک تر هم هست و مردم در مسائل فني خيلي تصميم گير هستند. 
يعني اگر زلزله اي مشابه همان زلزله در اين شهر اتفاق افتد ديگر شاهد چنين فاجعه اي نخواهيم بود؟ 
من خيلي اميدوارم که بسيار کمتر خواهد بود. اگر زلزله مشابهي اتفاق افتد چون سطح متوسط ساخت و ساز ارتقا يافته اما چون تيم حرفه اي پيمانکاري کم است مشکلاتي هم وجود دارد. 
اين مسائل به راحتي با کنترل و آموزش قابل حل است. وقتي ما در مورد مسائل پزشکي دخالت نمي کنيم مثلا براي قلبمان خودمان دارو تجويز نمي کنيم و وارد مسائل تخصصي نمي شويم اما اطلاعات داريم که مثلا چه چيز براي بيمار قلبي بد است يا کلسترول بالا براي قلب مضر است. در مورد ساختمان هم بايد اين طور باشد و بپذيريم که اگر کسي براي ما ساختمان مي سازد اگر اشکالي به ذهنمان مي رسد بتوانيم جلوي اين اشکالات را بگيريم اما از طرفي هم نبايد در کار تخصصي وارد شويم. 
شريان هاي حياتي (مثل سيستم هاي آب و گاز) در هنگام وقوع زلزله در چه وضعيتي قرار دارند؟ 
تجربه زلزله هاي گذشته نشان داده که حوادث ثانويه مثل آتش سوزي يکي از عوامل بوده بنابراين مورد توجه قرار گرفته اند. به همين دليل مطالعه و اجراي چند پروژه بزرگ در تهران شروع شده است. ما انتظار  داريم که سيستم آب و فاضلاب در اين شرايط حفظ شود و تخريبشان به حداقل برسد اما در سيستم گاز نگرانيم که بيشتر باعث تشديد زلزله مي شوند. عموما بايد روي سيستم هاي قطع کار  شود. سيستم هايي که مراکز توزيع و تقليل  فشار گاز را تشخيص دهند و نشتي هاي پيش آمده را نشان دهند و در آن لحظه سيستم گاز را قطع کنند مي تواند کمک زيادي به پيشگيري از فاجعه کنند. 
به سيستم هاي دولتي و عمومي تر هم در اين مورد توجه بيشتري شده اما بيشتر نگراني ما اين است که اين توجهات بعد از مدتي کم مي شود چرا که ساختمان هاي دولتي و عمومي در کشور زيادند. کشورهاي خيلي ثروتمند دنيا مثل آمريکا و ژاپن هم بحث بهسازي را ظرف چند سال انجام نمي دهند بلکه ممکن است سال ها طول بکشد مثلا  75 سال. بنابراين بايد برنامه ريزي باشد و هر سال اگر يک سري کارها انجام شد نبايد بدين گونه باشد که 3-4 سال خيلي خوب بودجه به ارگان ها داده شود و بعد از چند سال مسائلي پيش آيد و دوباره اين بودجه کم شود. اما متاسفانه در کشور ما اين مساله يک مقدار در بعضي از جاها به اين سو رفته که به علت هاي مختلف کارهاي مطالعات بهسازي  در خيلي از ارگان ها کم شده چرا که با بي توجهي سرمايه گذاري در کارهاي قبل به هدر مي رود.
کشورهاي پيشرفته مثل ژاپن از لحاظ مقاومت ساختمان ها چگونه هستند و در هنگام زلزله چگونه است که بهتر عمل کرده اند؟
البته بايد تيپ زلزله ها را  در نظر داشت. بعضي وقت ها ممکن است در يک منطقه زلزله خيلي بزرگي رخ دهد اما مثلا  چون در دريا اتفاق افتاده با اينکه از لحاظ مقياس بزرگ بوده (مثلا  6 ريشتر) مطمئنا فرق دارد با زلزله اي که در زير يک شهر اتفاق مي افتد مثل زلزله بم. اما بايد پذيرفت که ساختمان هاي کشورهايي مثل ژاپن در زلزله هاي مشابه بهتر عمل کرده اند. البته آن ها هم  در خيلي موارد غافلگير شده اند مثل زلزله کوبه در ژاپن در سال 1995 که زلزله خيلي شديد نبود اما نزديک شهرهاي بزرگ اتفاق افتاد. بنابراين اين کشورها هم در برابر زلزله آسب پذيرند شايد تيپ زلزله هايشان با ما متفاوت است.
محل وقوع زلزله تاثير زيادي در شدت آن دارد بدين صورت که بين زلزله اي که با  فاصله زياد از شهر اتفاق مي افتد با زلزله اي که در شهر اتفاق مي افتد متفاوت است و در زير شهر عميق نيز مهم است. در بم عمق خيلي کم بود. زلزله ها با انرژي که آزاد مي کنند سنجيده مي شوند. بنابراين ممکن است يک زلزله در کشوري در فاصله 80 کيلومتري از دريا رخ دهد و انرژي که آزاد مي کند در رده اي قرار گيرد که به آن بگوييم 6/5 ريشتر و زلزله ديگر در زير شهر اتفاق افتد  و اين هم 6/5 ريشتر باشد اما انرژي که روي سازه مي گذارد و تيپ موج هايي که ايجاد مي کند خيلي متفاوت است.
حتي ممکن است زلزله خفيفي در منطقه اي رخ دهد اما خسارات زيادي ايجاد کند که در اينجا جنس خاک خيلي مهم است مثلا  خاک منطقه نرم است. ساختمان هاي  بلند صدمه مي بينند و ساختمان هاي کوتاه حتي نفهميده اند که زلزله آمده است. مسائل زيادي وجود دارد که در زلزله تاثيرگذار است. 
نکته اي که بايد در اينجا گفت اين است که وقتي زلزله رخ مي دهد، مقايسه هاي سريع انجام نشود چرا که خيلي وقت ها زلزله رخ مي دهد ارگان ها شروع مي کنند که مثلا  مدارس اين منطقه خراب شده پس نوسازي مدارس خوب عمل نکرده يا فلا ن جا خوب کار کرده اظهارنظر فني خيلي سخت است و نبايد با هم مقايسه شوند. بسياري از موارد بوده که در مقايسه 2 ساختمان شايد ساختماني از لحاظ فني بدتر هم بوده اما در زلزله سالم باقي مانده است. 
اين مساله برمي گردد به اينکه ساختمان چقدر از نيروي زلزله را جذب کرده و همچنين به مشخصات ساختمان و موج ايجاد شده بستگي دارد. مثلا  بعضي زلزله ها انرژي که ساطع مي کنند در موج هايي است که در زمان تناوب يک ثانيه. در اين حالت ساختمان هايي که موج ارتعاششان يک ثانيه است بيشتر صدمه مي بينند. در نتيجه ممکن است يک ساختمان بلند که کيفيت خوبي داشته تخريب شود. بنابراين قضاوت در مورد اينکه آيا ساختمان علت کار بوده کار فني است که بايد متخصصين آن را تعيين کنند. 
آيا مي توان زلزله را پيش بيني کرد؟ 
ما در ايران يک مرکز پيش بيني زلزله داريم و اين بحث مطرح است که لا اقل با فاصله زماني کم هم زلزله ها تشخيص داده شوند چرا که در اين حالت مي توان  خيلي کارها انجام داد مثلا  مي توان سيستم گاز را قطع کرد. 
زلزله شناساني که در اين زمينه کار مي کنند بيشتر به دنبال پيش نشانگر هستند. در واقع با توجه به کارهاي آماري و تجربه زلزله هاي گذشته ومسائل مربوط به مکانيزم زلزله ها سعي مي کنند بين پديده هاي مختلف و زلزله ارتباط برقرار کنند مثلا  آيا دماي سطح زمين حين زلزله عوض مي شود چون در خيلي مواقع در هنگام وقوع زلزله دماي زمين گرم تر و چشمه هاي آب گرم دمايشان متفاوت تر شده حتي ممکن است شکل ابرها عوض شود  يا پاسخ حيوانات متفاوت مي شود. 
متخصصان امر چيزي حدود 60-70 پيش نشانگر را شناسايي کرده اند که اگر تعداد زيادي از آنها با هم اتفاق بيفتد مي تواند نگران کننده باشد و احتمال وقوع زلزله هست. 
اما بيشتر بحث در پيش بيني اين است که چه تعداد پيش نشانگر بايد همزمان باشد تا زلزله رخ دهد. در ايران هم خيلي کارها انجام شده اما هنوز خيلي نمي شود اطمينان کرد حتي در کشورهاي پيشرفته شايد يکي دو تا زلزله با پيش بيني موفق در تاريخ داريم. 


شما فکر می کنید خانه هايتان چقدر در برابر زلزله مقاومند؟


Comments