جایگزین رنگ های ساختمانی را بشناسید

روشهای جدید ساختمان سازی در جهان و ایران


زیبایی، کم هزینه بودن و استفاده از مواد مقاوم سه رکن مهم است که اغلب افراد در دکوراسیون منزل خود به دنبال آن هستند.در این میان شاید بیشترین توجه ما به این سه اصل و به خصوص زیبایی دکوراسیون، ما را از یک اصل مهم و کلیدی غافل کند و آن توجه به سلامت موادی است که قرار است منزل ما با استفاده از این مواد زیبا شود.

همان طور که در شماره های قبلی گفته شد، ساده ترین و البته موثرترین عاملی که می تواند فضای داخلی آپارتمان های مسکونی را دچار تغییر و تحول کند، تغییر رنگ دیوارها با استفاده از تجدید رنگ آنها یا تغییر رنگ است.

اما اینکه آیا تاکنون به این نکته توجه کرده اید که رنگ تا چه اندازه می تواند سلامت افراد را به خطر بیندازد؟

امروزه رنگ های ساختمانی جزو پرخطرترین موادی است که در دکوراسیون منزل مورد استفاده قرار می گیرد. این در حالی است که در اغلب کشورهای پیشرفته، حداقل استفاده از رنگ های ساختمانی

به عمل می آید و در عوض متخصصان دکور و طراحی داخلی ساختمان درصدد استفاده از راه های جایگزینی هستند که ضمن اینکه توان رقابت با رنگ را در زیبایی بخشی و ایجاد تحول در فضا داشته باشند مضرات ناشی از کاربرد رنگ های ساختمانی را نیز کاهش دهند.

استفاده از کاغذهای دیواری اولین راهکار جایگزینی دکور دیوار با رنگ های شیمیایی است که اغلب مالکان واحدهای مسکونی از گذشته تا امروز از آن استقبال کرده و می کنند. این در حالی است که شیوه های جدیدی این روزها مورد توجه سازندگان و دکوراتورها قرار گرفته است که در قالب پوشش های سلولزی انتخاب بهتری در مقایسه با کاغذ دیواری و رنگ های شیمیایی محسوب می شود.

شاید شما هم نام بلکا را به عنوان نوعی پوشش سلولزی برای دکور و پوشش سطح دیوارها و جایگزینی با رنگ یا کاغذ ویواری را شنیده باشید.

بلکا از کجا آمد؟

در گذشته های دور، مردم ژاپن به علت سرمای زیاد این منطقه برای اولین بار سبوس برنج را بعد از کوبیدن با چسب ترکیب نموده و به صورت لایه ای روی درها می مالیدند که از آن به عنوان عایقی در برابر سرما استفاده می کردند. بعدها این پوشش شکل کامل تری گرفت و در اروپا استفاده شد و به جای سبوس و ساقه برنج از مواد دیگری استفاده شد؛ یعنی ماده اولیه سلولز بود و افزودنی های فراوانی به آن اضافه شد که تنوع این محصول را بسیار زیاد نمود و کم کم به صورت یک پوشش شناخته شده درآمد که در تمام دنیا کاربرد دارد.

بلکا شکیل شده از الیاف پنبه ای، رزین های سلولزی، آراینده های معدنی، پیگمنت های مقاوم، روان کننده ها و دیگر افزودنی هایی است که به صورت خمیر و با استفاده از ماله های فلکسی گلاس بر روی سطح کار اجرا می شود. این پوشش دارای خواص جالب توجهی است که به عقیده دکوراتورها می توان از آن به عنوان بهترین و زیباترین جایگزین برای رنگ و کاغذ دیواری نام برد.

مزایای کاربرد پوشش های دیواری سلولزی

برای بلکا مزایای زیادی در مقایسه با رنگ های ساختمانی و کاغذ دیواری از سوی دکوراتورها و تولیدکنندگان این پوشش ساختمانی ذکر می شود که علاوه بر بی خطر بودن آن برای سلامتی، می توان به عایق بودن آن در برابر صوت و حرارت اشاره کرد.از دیگر مزایایی که تولیدکنندگان این پوشش سلولزی برای آن برمی شمرند این است که بلکا سریع اجرا می شود و باعث می شود تا شما زمان زیادی را مثل نقاشی از دست ندهید.

همچنین بلکا قابل ترمیم است که باعث می شود شما خود این کار را به راحتی انجام دهید.

بلکا ترک نمی خورد که باعث می شود دیوارهای شما زیبایی خود را از دست ندهند.بلکا قابل شست وشو است که باعث می شود شما با شامپو فرش و بخارشوی آن را تمیز کنید.

بلکا نیاز به زیرسازی ندارد که باعث می شود شما در هر محیطی آن را اجرا کنید – قابلیت اجرا بر روی گچ خاک، سیمان، کاشی، سرامیک، چوب و انواع رنگ هزینه اجرای آن بسیار ارزان تر از رنگ است.

همچنین نوعی از پوشش سلولزی بلکا عایق برودتی و حرارتی است که باعث می شود بتوانید در مصرف انرژی صرفه جویی کنید.از دیگر مزایای دیگری که برای این نوع پوشش ساختمانی ذکر می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

جایگزینی همزمان رنگ و گچ در ساختمان های تازه ساخت که تا مرحله گچ و خاک پیش رفته است، به این ترتیب که بلکا نیازی به گچ کاری ندارد.

دارای صرفه اقتصادی در مقایسه با انواع رایج پوشش های ساختمانی.

سرعت اجرای بالا.

قابل اجرا روی همه سطوح صاف مثل گچ یا گچ و خاک، سیمان و حتی چوب و شیشه.

مقاومت بالا در برابر آتش، ضربه شدید و رطوبت.

برخورداری از حالت آنتی استاتیک دارد که گرد و غبار روی آن نمی نشیند و تازگی خود را سال ها حفظ می کند.

طول عمر بسیار بالا.

ترک ها و عیوب زیر کار را از بین می برد و به راحتی قابل ترمیم است.

زیبایی خاص این پوشش سلولزی که متناسب با سلایق و دکورهای مختلف می تواند متنوع باشد.

بلکا با پرکردن حفره ها و سوراخ های ریز حشرات موذی مثل سوسک را نابود می کند.

عایق صوتی به شمار می رود و رفلکس صدا را تا حد زیادی کاهش می دهد.

مانند رنگ پلاستیک یا روغنی و گچ ترک نمی خورد و پوسیده نمی شود.

حین و بعد از اجرا، بو و مواد فرار ندارد.

منبع : روزنامه دنیای اقتصاد

 
Comments