آپارتمان و روش چيني سريع‌سازي مسكن================================================

ایران اکونومیست: مهندسان چيني‌ كه به خاطر سرعت در نحوه ساخت يك هتل آپارتمان 15 طبقه، موفق شدند ركورد جهاني سريع‌سازي را به نام خود ثبت كنند، جزئيات كامل اين پروژه را بالاخره منتشر كردند. مجتمعي كه در شانگهاي در 6 شبانه‌روز احداث شده، حاوي قطعات فلزي و بتني بزرگ توليدشده در كارخانه است كه كمتر از يك هفته در محل مونتاژ شده است. برخي قسمت‌هاي هتل همچون در و پنجره‌ها پلاستيكي است و در عين حال كل سازه در مقابل 9 ريشتر زلزله مقاومت دارد.

پخش اينترنتي فيلم كوتاه از احداث 6روزه يك هتل آپارتمان 15 طبقه در شانگهاي چين مسوولان وزارت مسكن و سازندگي اين كشور را در مقابل درخواست دو ميليون مهندس ساختماني از نقاط مختلف جهان براي اطلاع از جزئيات فني اين شيوه ساخت‌وساز قرار داده و باعث انتشار جزئيات «سبك چيني در سريع‌سازي مسكن» شده است.
گزارشي كه روز گذشته در اين باره منتشر شد حاكي است گروهي از مهندسان چيني با استفاده از قطعات پيش‌ساخته فلزي و با كمترين ميزان پرت مصالح، در 6 شبانه‌روز يك برج مسكوني احداث كرده‌اند كه اين سازه در عين مقاومت در برابر زلزله 9ريشتري، به‌خاطر به‌كار رفتن مصنوعات پلاستيكي در آن، سبك و سريع ساخته شده است.
alt
چینی‌ها که تاکنون به خاطر تولیدات ارزان‌قیمت خود بسیاری از بازارهای ریز و درشت جهان از مواد غذایی گرفته تا محصولات پیشرفته الکترونیکی را در قبضه خود گرفته‌اند، این بار به خاطر ساخت هتل آپارتمان 15 طبقه در 6 روز، در صنعت ساخت و ساز نیز شهرت دوباره‌ای برای خود دست و پا کرده و رکورد جدیدی در سریع سازی به ثبت رسانده‌اند. ديروز سرانجام پس از گذشت 45 روز از احداث هتل 15 طبقه آرک در چین، شرکت سازنده با انتشار جزئیات ساخت اين هتل، نحوه به کارگیری جدیدترین تکنولوژی روز جهان در صنعت ساخت‌و‌ساز را اعلام کرد. این هتل 15 طبقه حالا به خاطر سرعت بی‌نظیر ساخت نه تنها در چین به شهرتی دست یافته، بلکه توجه بسیاری از فعالان ساختماني در دنيا را نیز به خود جلب کرده است. به نظر مي‌رسد این رکورد شکنی بی‌سابقه در سریع سازی فصل جدیدی در به‌کارگیری مصالح ساختمانی پیش‌ساخته در صنعت ساخت‌وساز جهان گشوده است.
حدود دو هفته پیش يك فيلم ويدئويي كوتاه در سایت‌های اینترنتی منتشر شد که در آن روند ساخت هتل آرک (Ark) در شانگهای چین را نشان می‌داد. در این فيلم ویدئويي 3دقیقه‌اي، سرعت احداث بنایی بلند در شانگهای به تصویر کشیده شده است. این ویدئو بلافاصله پس از انتشار، توجه بسیاری را به خود جلب کرد؛ به طوری که ظرف کمتر از 10 روز، بیش از دو میلیون مهندس ساختماني در کشورهای مختلف فیلم ساخت اين هتل را در اینترنت تماشا کردند و در سايت‌ها پيغام «درخواست جزئيات» را ثبت كنند.
روش ساخت هتل آرک از آنجا دارای اهمیت است که در ساخت آن تا حد امکان از مصالح ساختمانی پیش ساخته استفاده شده؛ به طوری که 99درصد از این مصالح به طور مفید در ساختمان به کار رفتند و تنها یک درصد آنها تبدیل به نخاله و پرت شده‌ است. علاوه بر اینها احداث بنای کلی ساختمان فقط 46 ساعت طول کشیده و عمليات نازک‌کاری آن نیز ظرف 72 ساعت انجام شده است. تجهيز و جمع‌آوري كارگاه نيز در فاصله يك روز انجام شده است.
تجربه واقعي سريع‌سازي
alt
توجه به صنعتی سازی و استفاده از مصالح ساختمانی پیش ساخته، در حالی یکی از دغدغه‌های سازنده‌ها و شرکت‌های ساختمانی در جهان تبدیل شده و اقبال کشورهای مختلف را به دنبال آورده است که در ایران هنوز مشکلات زیادی در راه صنعتی سازی وجود دارد. به طور مثال از دی ماه سال گذشته پروژه‌ای آغاز شده که در آن ساخت 1100 واحد مسكوني به 20 انبوه‌ساز سپرده شده تا با استفاده از فنون صنعتی‌سازی به طور سریع ساخته شوند، اما با گذشت كمتر از یک سال هنوز خبری از اتمام این طرح نشده است.
از سوی دیگر، استفاده بهینه از تمام مصالح ساختمانی و تولید کم نخاله از دیگر نکات جالب توجه در ساخت هتل آرک چین است که مي‌تواند برای دست اندرکاران ساخت و ساز در کشور ما نیز الگویی مناسب باشد. چرا که بر اساس اعلام مراجع رسمي‌فقط در تهران سالانه بیش از 40 هزار تن نخاله ساختمانی تولید مي‌شود و حجم کل نخاله‌های ساختمانی بیش از 5برابر زباله‌های خانگی تخمین زده شده است.
جزئيات فني هتل
البته این بار اولی نیست که چینی‌ها موفق به رکورد شکنی در سریع‌سازی شده‌اند، پیش از این شرکت برود(Broad) که سازنده هتل آرک است، غرفه 6 طبقه خود در اکسپوی 2010 شانگهای را نیز با همین روش یک روزه ساخت، اما این بار احداث ساختمانی 15 طبقه در 6 روز موجب شهرت بیش از پیش این شرکت چینی شده است. در این حال مدیران شرکت ساختمانی برود(Broad) تاکید مي‌کنند که هتل آپارتمان آرک تمام استانداردهای ایمنی را نیز دارا است. بر اساس گزارش خبرگزاری‌های خارجی در ساخت این هتل از نوعی تکنولوژی جدید با عنوان modularization construction technology یا همان فن‌آوری پیمانه‌بندی استفاده شده است. در این روش که بر اساس استانداردها و پیمانه‌های جهانی انجام مي‌شود سازنده به بالاترین میزان استفاده مفيد از مصالح ساختمانی دست مي‌یابد، در مصرف انرژی ساختمان تا بیشترین حد ممکن صرفه جویی مي‌شود و مهم‌تر از همه ساختمان را در برابر 9 ریشتر زلزله مقاوم مي‌کند که این یعنی بالاترین میزان مقاومتی که تاکنون یک ساختمان در برابر زلزله داشته است.
تکنولوژی به کار رفته در هتل آرک نیز همانند غرفه برود در اکسپوی شانگهای از سه ویژگی بارز برخوردار است؛ پنجره‌های سه جداره، عایق گرما در دیوارها، سیستم بازیافت هوای گرم و رفلکس تابش خورشید ویژگی‌هایی هستند که موجب مي‌شوند در این بناها تا 80 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی شود. شرکت برود مي‌گوید: در هر یک متر مربع از هتل 15 طبقه آرک تنها 53 کیلو فلز و 43 کیلو بتن به کار رفته است، این در حالی است که در ساختمان‌های دیگر از این دست که بدون فناوری نوین احداث شده‌اند، بیش از 180 کیلو فلز و 355 کیلو بتن در هر مترمربع از ساختمان به‌كار مي‌رود. این ویژگی در کنار برخی ابتکارهای جدید دیگر از جمله پلاستیکی بودن جنس قاب پنجره‌ها موجب شده تا ایمنی ساختمان به حداکثر ممکن برسد.
از دیگر نکات قابل توجه ساخت هتل آرک علاوه بر سرعت فوق‌العاده ساخت آن، این است که در جریان احداث ساختمان حتی یک کارگر نیز مجروح و هيچ جرثقيلي در طول عمليات به سايت آورده نشد. البته با تمام اینها هنوز ابهام‌های زیادی در مورد ایمنی و کیفیت این هتل 15 طبقه وجود دارد. برخی ادعا مي‌کنند: بنایی که در عرض 6 روز ساخته شود، کیفیت لازم را نخواهد داشت؛ ادعایی که هم‌اكنون در انتظار پاسخ سازندگان هتل آرک است.

برگرفته از سایت : http://www.iraneconomist.com


=====================================================================


=============================================

Subpage Listing


Comments