محاسبه تقریبی وزن ساختمان و محاسبه سرانگشتی مصالح

محاسبه تقریبی وزن ساختمان و محاسبه سرانگشتی مصالح

چطـور خانـه بسازیـم؟


در شماره گذشته تا مرحله دریافت جواز پروانه ساخت پیش رفتیم. تا اینجا هزینه ما برای دريافت پروانه ساخت چهار واحد ۵۷ متری در یک زمین ۱۰۰ متری در یکی از محله‌های معمولی تهران بین ۱۱ تا ۱۲ میلیون تومان شد. حال که جواز شروع به ساخت و نقشه‌هایمان را داریم کار را شروع می‌کنیم.

رضا رسولی، کارشناس ساخت‌وساز مسکن در این باره به خبرنگار ما گفت: اولین مرحله، تخریب ساختمان کلنگی است. ساختمان‌های قدیمی معمولا دو طبقه هستند. تخریب ساختمان ۱۰۰ متر مربعی کلنگی ما حدود دو میلیون تومان هزینه دارد. هر چه تعداد کارگرهایی که عملیات تخریب را انجام می‌دهند بیشتر باشد کار زودتر انجام می‌شود. برای مثال اگر برای ساختمان ۱۰۰ متری‌مان دو کارگر داشته باشیم تخریب بیش از سه هفته زمان می‌برد و اگر ۶ کارگر داشته باشیم حدود یک هفته زمان می‌برد.
تخریب یکی از مراحل بسیار مهم در ساختمان‌سازی است. عملیات تخریب باید با نظارت معمار یا یک فرد باتجربه انجام شود زیرا اگر اصول آن رعایت نشود ممکن است ساختمان‌های بغل‌دستی آسیب ببینند یا کارگران دچار حادثه شوند. یکی از توصیه‌های مهم این است که قبل از تخریب و با اخذ جواز، بیمه مسوولیت مدنی از یکی از دفاتر بیمه دریافت و کلوزهای مناسب با اجرای کار در آن منظور شود.
البته در اغلب موارد مصالح باقيمانده از تخريب يك ساختمان نظير آهن آلات و در و پنجره به عنوان ضايعات فروخته و از برخي آجرهاي سالم مانده نيز در پي ريزي بناي جديد استفاده مي‌شود كه تا حدي هزينه ها را كاهش مي‌دهد.
پس از تخریب بنا نوبت به گودبرداری می‌رسد که به وسیله ماشین‌آلات انجام می‌شود. هزینه این مرحله برای زمین ۱۰۰ متری ما بین ۲ تا ۲/۵ میلیون تومان می‌شود که بسته به اینکه آسانسور داشته باشیم یا نه متغیر است. اگر ساختمان ما آسانسور داشته باشد، پارکینگ در طبقه همکف خواهد بود بنابراین بین ۱/۲ تا ۱/۵ متر گودبرداری خواهیم داشت. اگر آسانسور نداشته باشیم پارکینگ ساختمان به زیرزمین خواهد رفت و بنابراین باید ۲ متر گودبرداری کنیم. نصب آسانسور برای زمین‌های بالای ۲۵۰ متر و ساختمان‌های ۵ طبقه و بیشتر الزامی است. آسانسور ۷ متر از مساحت زیربنای ما را کم خواهد کرد. البته اگر لابی آسانسور برای ساختمان‌های ۴ طبقه مسکونی حذف و پاگرد پله به عنوان لابی استفاده شود آسانسور ۴ متر فضا خواهد برد. هزینه خرید و نصب آسانسور بین ۱۵ تا ۲۵ میلیون تومان متغیر است.
پس از گودبرداری باید فوندانسیون یا در اصطلاح پی ساختمان را بنا کنیم. این مرحله در واقع پیاده سازی نقشه سازه ساختمان ماست. مصالح اصلی پی ساختمان میلگرد و بتن است که بتن آن حتما باید شرکتی باشد. برای ایجاد ۶۸ متر فوندانسیون نزدیک به چهار تن میلگرد و حدود ۴۰ مترمکعب بتن نیاز داریم. قیمت میلگرد ما بین ۴ تا ۴/۵ میلیون تومان و قیمت بتن نیز رقمی بین ۲/۵ تا ۳ میلیون تومان می‌شود. میلگرد و بتن ما باید به تایید شهرداری برسد که برای آزمایش هر کدام از آنها نیز ۸۰ هزار تومان توسط شهرداری دریافت می‌شود. 
پس از آن نوبت اجرای نقشه سازه یا بالا بردن اسکلت ساختمان فرا می‌رسد. برای زمین ۱۰۰ متری ما با ۶۸ متر زیر بنا هزینه تیرآهن و لوازم دیگر آن (لچکی، زیرسری و ...) حدود ۳۵ میلیون تومان می‌شود؛ البته اگر تیرآهن ما از جنس مرغوب ایرانی باشد و از تیرآهن‌‌های ارزان‌تری که به نام اروپایی در بازار موجود است استفاده نکنیم. برای جوش دادن تیرآهن‌ها نیاز به یک جوشکار ساختمان داریم. جوشکاران ساختمان دستمزد خود را براساس میزان آهنی که در یک ساختمان مصرف می‌شود محاسبه می‌کنند که برای هر کیلوگرم با توجه به فصل سال بین ۲۳۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان متغیر است. بنابراین برای جوش دادن و بنا کردن اسکلت ساختمان مد نظرمان باید بین ۶ تا ۸ میلیون تومان به جوشکار دستمزد بدهیم. پس از اینکه اسکلت ساختمانمان بالا رفت باید جوش‌هایی که انجام شده است تست شود که هزینه‌اش ۲۵۰ هزار تومان می‌شود. نتیجه مثبت تست جوش همراه با تائیدیه مهندس ناظر را باید به شهرداری تحویل دهیم.
پس از این مرحله باید طبقات ساختمان را به وسیله سقف از هم جدا کنیم. برای این امر نیاز به تیرچه، فوم( یونولیت)، بتن و یک بنّای خبره سقف‌زن نیاز داریم. هزینه مصالح سقف برای هر متر مربع حدود ۲۰ هزار تومان و دستمزد بنا نیز برای هر مترمربع ۵ هزار تومان است. برای ۶۸ متر زیربنا و ۴ طبقه مسکونی( ۵ سقف) حدود ۳۳۰ متر سقف نیاز داریم که هزینه آن نزدیک ۸ میلیون تومان می‌شود. پس از آن باید تست فوم، تست بتن و تاییدیه مهندس ناظر به شهرداری تحویل داده شود. هزینه تست فوم، ۸۰ هزار و هزینه تست بتن ۱۲۰ هزار تومان می‌شود.
پس از اینکه سقف‌های ما زده شد باید دیوارها را بسازیم. دیوارهای جانبی و بیرونی آپارتمان‌های ما باید فوم‌دار باشد و برای دیوارهای بین اتاق‌ها تنها از سفال استفاده می‌کنیم. آجر سفالی، سیمان و اجرت بنّا هزینه‌های ما در این مرحله خواهد بود که در مجموع بین ۶ تا ۷ میلیون تومان مي‌شود. اجرت بنّا برای هر متر مربع دیوارچینی ۲۵۰۰ تومان است. 
اکنون سقف و دیوارهای ما آماده شده است و باید نقشه تاسیسات ساختمان را به اجرا درآوریم. کانال‌های کولر آبی یکی از این تاسیسات است. خرید کانال‌های کولر همراه با اجرت نصب آن بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان می‌شود. دستمزد هر مترمربع کانال کولر بین ۱۲ تا ۱۴ هزار تومان است. مصالح مورد استفاده برای لوله‌کشی آب سرد و گرم و فاضلاب‌ها بین ۲ تا ۲/۵ میلیون تومان و اجرت لوله‌کش برای هر واحد آپارتمان بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان است. در مجموع لوله‌کشی‌ها حدود ۴ میلیون تومان هزینه خواهد داشت. در حال حاضر به جای استفاده از آب‌گرم‌کن و موتورخانه از پکیج برای سیستم گرمایشی ساختمان‌ها استفاده می‌شود. قیمت پکیج همراه با رادیاتور برای ۴ واحد آپارتمان ما حدود دو میلیون تومان می‌شود. پس از این مرحله نیاز به بنایی داریم چون باید برای پکیج و هواکش فاضلاب‌ها دودکش‌های سیمانی بسازیم. هزینه این مرحله نیز حدود ۳۰۰ هزار تومان می‌شود.
یکی دیگر از تاسیسات ما لوله‌کشی گاز ساختمان است که با نظارت نظام مهندسی اجرا می‌شود. در اینجا باید ۱۷۰ هزار تومان پرداخت کنیم تا یک مهندس ناظر پس از معرفی از اداره گاز توسط نظام مهندسی برای پروژه ما تعیین شود. این مهندس ناظر بر نحوه کنترل گازکشی شرکت طرف قرارداد و لوله و اتصالات خریداری شده نظارت می‌کند. شرکت اجرای جوشکار برای ۴ واحد آپارتمان ما که هر کدام ۵۷ متر است بین یک میلیون و ۳۰۰ تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دریافت می‌کند. هزینه خرید لوله و اتصالات ما نیز یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان می‌شود.
پس از اینکه گازکشی ساختمان ما از طرف مهندس ناظر تایید شد می‌توانیم پوشش کار را انجام دهیم. اولین مرحله سیمان‌کشی و کف‌سازی دستشویی، حمام و آشپزخانه است. دستمزد بنا و کارگر برای هر متر مربع کف‌سازی سه هزار تومان و مصالحی که بکار می‌بریم نیز برای هر متر مربع ۱۰ هزار تومان می‌شود؛ یعنی در مجموع حدود ۱۳ هزار تومان برای هر متربع. هزینه کلی این بخش بستگی به نقشه معماری ما خواهد داشت. اگر آپارتمان‌های ۵۷ متری ما ۱۵ مترمربع را به آشپزخانه و سرویس‌ها اختصاص داده باشد این هزینه برای هر واحد حدود ۲۰۰ هزار تومان می‌شود.
سیمان‌کشی و کف‌سازی برای پشت بام هم انجام می‌شود که برای پشت‌بام ۶۸ متری ما بین ۷۰۰ تا یک میلیون تومان هزینه خواهد داشت. این مبلغ شامل کروم بندی لبه پشت‌‌بام نیز می‌شود.
پس از این باید سرویس‌ها، آشپزخانه و پشت‌بام ایزوگام شود. ایزوگام باید تا ۳۰ سانتیمتر بالاتر از سطح بالا بیاید تا از نفوذ آب جلوگیری شود. قیمت هر رول ۱۰ یاردی (۹ متر و ۱۰ سانتیمتر) ایزوگام بین ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان و اجرت نصب آن برای هر متر مربع ۱۰ هزار تومان است. هزینه ایزوگام برای ساختمان ما بین ۱/۵ تا ۲ میلیون تومان می‌شود.
تا اینجا کار ساختمان ما با ۴ آپارتمان ۵۷ متری و بدون آسانسور بالا رفت. هزینه ما در این مرحله حدود ۸۰ میلیون تومان شد که اگر از مصالح ارزان‌تر(مثلا بکارگیری تیرآهن‌های اروپایی) استفاده می‌کردیم این هزینه به ۷۰ میلیون تومان هم می‌رسید. اگر ۸۰ میلیون تومان و ۷۰ میلیون تومان را بر متراژ زیربنایمان (۲۲۸ = ۵۷ × ۴) تقسیم کنیم هزینه‌ای که در این بخش برای هر متر مربع داشته‌ایم به ترتیب حدود ۳۵۰ هزار تومان و ۳۱۰ هزار تومان به دست می‌آید.
فرمول ساده شده محاسبه وزن واحد طول آرماتور!!!

posted May 8, 2015, 1:36 PM by فروش آپارتمان تهران   [ updated May 8, 2015, 1:36 PM ]این محاسبه بسیار ساده است و مبتنی بر این واقعیت است که وزن واحد طول آرماتور 18 دقیقا 2 کیلوگرم(با دقت 2.5گرم) است، بنابراین بجای استفاده از 7850 و pi/4 می توانید از فرمول زیر جهت محاسبه وزن هر متر از طول آرماتور استفاده کنید :

(قطر آرماتور(mm))^2 / 162 = وزن هر متر آرماتور

در صورتی هم که طولی غیر از یک متر مد نظر بود می توانید حاصل را در همان طول ضرب کنید . . . !


محاسبه وزن انواع پلیت

طول به متر * عرض به متر * ضخامت به ميل * 7/85 = کیلو گرم

یا


مساحت سطح * ضخامت *7/85

براي مثال:
وزن پليت 30cm*20cm ضخامت 20میل (ورق نمره 20)
0.2* 0.3 * 20* 7.85 = 9.42 کیلوگرم


برآورد مصالح- آهن آلات


همواره یکی از سوالات مهم برآورد میزان مصالح مورد نیاز انجام مراحل ساخت میباشد که در این مطلب سعی به ارائه برخی از این مقادیر گردیده است که امید دارد مثمر ثمر قرار گیرد.


نحوه ی تبدیل مقاومت فشاری مکعبی به استوانه ای

 
برای تبدیل نمونه مکعبی به نمونه استوانه ای به صورت تقریبی مقاومت نمونه ی مکعبی باید  بر عدد 1.23تقسیم نمود البته برای دقیقتر بودن باید در ازماشگاه به وسیله کالیبراسیون اینکار را انجام داد

محاسبه وزن ورق های آهنی

جهت محاسبه وزن ورق آهنی کافیست مشخصات را در فرمول زیر وارد نمائید

ضخامت*وزن حجمی آهن(7/8)*عرض*طول=وزن

محاسبه وزن میلگرد

جهت محاسبه وزن میلگرد کافیست مشخصات را در فرمول زیر وارد نمائید:


وزن اسکلت


نظر1:اگر طراحي Optimum باشد، براي اسکلت بتن آرمه بين 37 تا 45 کيلوگرم بر متر مربع زيربناي کل (فونداسيون - تير - ستون - ديوار)، براي اسکلت فولادي بين 55 الي 65 کيلوگرم بر متر مربع زيربناي کل (فونداسيون - تير - ستون - مهاربند) 

رنج اسکلت فولادي بيشتر از اسکلت بتن آرمه مي‌باشد، بستگي زيادي دارد به نوع سيستم سازه‌اي و همچنين منظمي و نامنظمي سازه و ارتفاع طبقات، طبقه بندي خاک ساختگاه نيز بسيار موثر است (نوع II يا نوع III)، روش تحليل سازه نيز بسيار موثر است. 

ميلگرد مورد استفاده در سقف نيز، بر حسب اينکه از چه سيستم سازه‌اي استفاده شود (تيرچه بلوک - دال - کامپوزيت و ...) بين 5 الي 15 کيلوگرم بر متر مربع زيربنا متغير مي‌باشد. 

ضوابط شکل پذيري نيز در مقدار آهن آلات مصرفي تاثيرگذار مي‌باشد. (شکل پذيري متوسط يا ويژه) 

در اسکلت بتن آرمه قدرت مانور و امکان بهينه کردن طرح بيشتر است، در اسکلت فولادي محدوديتهاي بيشتري اعمال مي‌گردد که شايد باعث گردد برخي از مقاطع حتي به 40% ظرفيت باربري خود نيز نرسند  

در صورتيکه محدوديتهاي معماري در ابعاد المانهاي سازه‌اي تعيين کننده نباشد، اسکلت بتن آرمه نسبت به اسکلت فولادي ارجحيت نسبي دارد.


نظر2:با توجه به تجربيات طراحي خودم براي سازه‌هاي فولادي و بتني، نسبت وزن کل سازه (شامل المانهاي سازه‌اي و کف سازي و ديوارها و تيغه بندي و ....و درصدي از بارهاي زنده) براي سازه‌هاي فولادي بين 750 الي 850 کيلوگرم بر متر مربع و براي سازه‌هاي بتن آرمه، بسته به نوع سيستم مقاوم جانبي، بين 1100 الي 1250 کيلوگرم بر متر مربع زيربناي سازه حاصل مي‌شود، در اين محاسبات 20% بار زنده لحاظ گرديده‌است (در حقيقت وزن موثر سازه براي بارگذاري زلزله مي‌باشد) 

حال وزن آهن آلات مصرفي براي سازه‌هاي فولادي و بتني، طبق تجربيات طراحي بنده بر اساس آخرين ويرايشهاي آئين نامه‌هاي طراحي (مبحث 9 و 10 مقررات ملي ساختمان)، براي سازه‌هاي فولادي بين 60 الي 90 کيلوگرم بر متر مربع زيربنا و براي سازه‌هاي بتن آرمه نيز بين 40 الي 55 کيلوگرم بر متر مربع زيربنا با احتساب فونداسيون-تير-ستون-ديوار برشي - مهاربندي بدون آهن‌آلات مصرفي در سقف حاصل مي‌گردد، براي سقفها نيز در صورت استفاده از سيستم تيرچه و بلوک، اضافه وزن آهن آلات مصرفي در سقف به ازاي متر مربع زيربناي کل سازه حدود 5 الي 6 کيلوگرم، براي سيستم سقف کامپوزيت بين 8 الي 12 کيلوگرم و براي سيستم سقف دال (تير و تاوه) حدود 10 الي 15 کيلوگرم بر متر مربع زيربنا حاصل مي‌گردد.

نظر3:

از لحاظ تجربی مقدار وزن اسکلت فلزی (فقط اسکلت) برای یک طرف قاب خمشی و یک طرف مفصل با بادبند حدود متری 70 تا 80 کیلو گرم 
دو طرف بادبند 60 تا 70 کیلو 
و دو طرف قاب خمشی 80 تا 90 و بعضی مواقع 100 کیلو گرم تخمین زده شده است


تعیین حجم آجر مصرفی

posted May 8, 2015, 1:29 PM by فروش آپارتمان تهران   [ updated May 8, 2015, 1:29 PM ]

تعداد قالب آجر فشاری،آجر ماشینی سوراخدار و بلوک سفال به شرح زیر است: 

1-آجر فشاری برای هر مترمکعب دیوار 35 سانتی برابر 620 قالب که برای یک متر مربع آن 217 قالب 

2-آجر فشاری برای هر مترمربع دیوار 22 سانتی برابر 136 قالب 

3-آجر فشاری برای هر مترمربع دیوار به ضخامت11 سانتی برابر 70 قالب 

4-آجر فشاری برای هر مترمربع تیغه چینی به ضخامت6 سانت برابر 42 قالب 

5-بلوک سفال10*20*20 برای هر مترمکعب دیوار به ضخامت8 تا 11 سانت(10سانت) برابر 256 قالب 

6- بلوک سفال10*20*20 برای هر مترمکعب دیوار به ضخامت12 تا 22 سانت و بیشتر برابر 240 قالب 

7-آجر ماشینی سوراخدار برای هرمترمکعب دیوار به ضخامت 35 سانت برابر 310 قالب که برای یک مترمربع آن 109 قالب 

8-آجر ماشینی سوراخدار برای هر مترمربع دیوار به ضخامت 22 سانت برابر 68 قالب 

9-آجر ماشینی سوراخدار برای هر مترمربع دیوار به ضخامت 11 سانت برابر 35 قالب 

10-آجر ماشینی سوراخدار برای هر مترمربع تیغه چینی به ضخامت 5 تا6 سانت برابر 21 قالب

وزن میلگرد

posted May 8, 2015, 1:24 PM by فروش آپارتمان تهران   [ updated May 8, 2015, 1:24 PM ]


ميلگرد آجدار

(kg/12m)وزن

(kg/m)وزن

نمره

7.8

0.616

10

11

0.875

12

15

1.16

14

20

1.5

16

25

1.91

18

30

4.83

20

37

2.83

22

47

3.5

25

66

5.5

30

75

6.25

32

85

7.08

34

95

7.91

36

106

8.83

38

118

9.83

40

مهندسان عمران و معماری ارومیه

محاسبه وزن آهن

posted May 8, 2015, 1:23 PM by فروش آپارتمان تهران   [ updated May 8, 2015, 1:23 PM ]

محاسبه وزن پلیت......مثال............. plate 30*30*1 ...............را محاسبه کنید..............

وزن مخصوص آهن برابر است = 7850 .................................................. ................... 7.065 کیلوگرم=0.3*0.3*0.01*7850

برآورد وزن الکتروددر سوله

posted May 8, 2015, 1:21 PM by فروش آپارتمان تهران   [ updated May 8, 2015, 1:21 PM ]

– برآورد وزن الکترود در ساخت سوله
– در اسکلت فلزی مصرف الکترود بین 1/8 تا 2/5 در صد وزن ورق به کار رفته است و میزان 2 % به عنوان نرم به کار می رود.

عیار سیمان چیست

posted May 8, 2015, 1:20 PM by فروش آپارتمان تهران   [ updated May 8, 2015, 1:20 PM ]

مقدار سیمان موجود در واحد حجم بتن یا ملات ، که ترجیحاً بر حسب وزن بیان می‌شود ، اما گاهی آن را برحسب کیسهٔ سیمان در هر یارد مکعب بتن نیز بیان می‌کنند. مثلاً می‌گویند مخلوط ۶ ، ۱/۲ کیسه.

واحد عیار سیمان
کیلو گرم در متر مکعب می باشد یعنی در هر متر مکعب بتن یا ملات چقدر سیمان وجود دارد.

نمونه ای از عیار سیمان
عیار بتن معمولا بین ۳۰۰ الی ۵۰۰ کیلو سیمان در یک متر مکعب بتن می باشد
عیار ملات سیمانی بین ۱۵۰ الی ۳۵۰ کیلو سیمان در یک متر مکعب ملات می باشد
عیار سیمان تیرچه بین ۲۵۰ الی ۴۰۰ کیلو سیمان در یک متر مکعب بتن می باشد
عیار ملات ماسه سیمان بین ۱۵۰ الی ۳۵۰ کیلو سیمان در یک متر مکعب ملات می باشد
عیار سیمان بلوک بین ۱۰۰ الی ۳۰۰ کیلو سیمان در یک متر مکعب ملات می باشد

نحوه محاسبه عیار سیمان :
ابتدا حجم کل ملات یا بتن را محاسبه نموده بعد مقدار مصرفی سیمان در این حجم را محاسبه کرده و با این مقدار عیار سیمان گفته می شود.

منبع : http://cement-syman.mihanblog.com/

 

یکسری محاسبات سرانگشتی

posted May 8, 2015, 1:18 PM by فروش آپارتمان تهران   [ updated May 8, 2015, 1:18 PM ]

براي هر متر مكعب بتن 2/2 تن شن و ماسه مصرف مي شود.

براي هر متر مكعب ملات ديوار چيني 8/1 تن ماسه مصرف مي شود.

براي هر متر مكعب اندود افقي يا قائم، 85/1 تن ماسه مصرف مي شود.

براي هر متر مكعب ملات فرش كف (سنگ وسراميك)، 67/1 تن ماسه مصرف مي شود.

 حجم ملات يا بتن مصرفي براي آيتمهاي مختلف ساختماني: 

محاسبه حجم ملات مصرفي براي ديوار چيني:

حجم ملات مصرفي برابر يك سوم حجم ديوار است.

محاسبه حجم ملات مصرفي براي فرش كف سنگ كاري با سنگ پلاك و سراميك كف:

 حجم ملات مصرفي برابر، 30 ليتر به ازاء هر متر مربع مساحت كف است.

محاسبه حجم بتن مصرفي براي سقف آجري و سقف تيرچه بلوك:

براي سقف آجري حجم ملات مصرفي برابر، 500 ليتر به ازاء هر متر مربع مساحت سقف است. براي سقف تيرچه بلوك حجم ملات مصرفي برابر، 770 ليتر به ازاء هر متر مربع مساحت سقفاست.

تخمين تعداد آجر لازم براي هر متر مربع ديوار چيني

در اين روش مقصود از آجر، آجر فشاري يا آجر ماشيني با ابعاد فشاري است:

ديوار چيني 11 سانتيمتري (ضخامت ديوار) : هر متر مربع ۷۲-۸۰عدد آجر

ديوار چيني 22 سانتيمتري (ضخامت ديوار): هر متر مربع 120 عدد آجر

ديوار چيني 35 سانتيمتري (ضخامت ديوار): هر متر مربع 250 عدد آجر

تخمين ميزان وزن آهن لازم در ساختمانهاي اسكلت فلزي:

 هر متر مربع بنا، 40 تا 70 كيلوگرم آهن در اسكلت فلزي مي برد.

سایت عمران ما

نحوه تعیین وزن تقریبی فولاد مصرفی در انواع سازه ها

posted May 8, 2015, 1:14 PM by فروش آپارتمان تهران   [ updated May 8, 2015, 1:14 PM ]

الف – نوع کاربری سازه، در کل هر چه کاربری سازه به سمت ازدحام جمعیت بیشتر در ساختمان می رود وزن اسکلت افزایش می یابد. مثلاً وزن اسکلت یک ساختمان آموزشی از یک ساختمان مسکونی بیشتر خواهد بود. ضمناً در مورد ساختمان های خاص به مراتب این وزن افزایش می یابد.
ب – ارتفاع طبقات، معمولاً با افزایش ارتفاع طبقات در ساختمان وزن اسکلت افزایش می یابد این مساله به دلیل لاغری بیشتر ستون ها و احتیاج به طراحی دست بالاتر آنها می باشد. البته دلایل بسیار دیگری نیز وجود دارد که توضیح آن در اینجا مقدور نمی باشد.
ج – محل قرار گیری سازه (از لحاظ مخاطرات لرزه ای، طوفانها، بارش برف و ...)، به صورت یک اصول کلی می توان گفت که نواحی در معرض خطر زمین لرزه بیشتر، طوفانهای سهمگین تر و بار سنگین تر برف(برای ساختمان های باسقف سبک) ساختمان های آن دارای فولاد بیشتری خواهند بود. البته ملاحظات مهندسی زلزله نیز در این مورد دخیل خواهد بود.
د – فاصله دهانه های ستون ها از هم، یکی از معضلات مورد بحث بین مهندسان عمران و معمار این است که در برخی مواقع مهندسان معمار در نظر دارند این فاصله محور به محور ستون ها افزایش یابد تا فضای معماری بهتری را فراهم آورد. این قضیه قابل کتمان نیست ولی نباید فراموش نمود که با این کار وزن اسکلت ساختمان بسیار افزایش خواهد یافت و اگر کارفرما شرایط مالی آن را داشته باشد مشکل به نظر نمی آید.
ه – سیستم های باربری ثقلی و جانبی، برای سیستم های باربری ثقلی که که مهمترین آن سقف می باشد، می توان انواع سقف ها را مورد استفاده قرار داد. این سقف ها نظیر طاق-ضربی(تقریباً منسوخ شده)، تیرچه بلوک یا هر نوع دال بتنی یک طرفه، سقف دال بتنی دو طرفه و سقف کامپوزیت یا مرکب، پیش تنیده و غیره می باشند. معمولاً انتخاب نوع سقف بستگی به این عوامل دارد، توانایی مالی کارفرما، حساسیت سازه، فاصله دهانه های ستونها و کاربری سازه. معمولاً سیستم سقف های بهتر گرانتر تمام می شوند، مثلاً سقف کاپوزیت با تیرچه های فرعی بسیار گرانتر از سقف تیرچه بلوک تمام خواهد شد. در مورد سیستم های باربری جانبی نیز می توان گفت انتخاب آن در وهله اول بستگی به نقشه معماری ساختمان دارد. یعنی مهندس معمار باید در محل های مناسبی دیوار هایی را تعبیه کرده باشد که بتوان مثلاً از بادبند یا دیوار برشی بهره برد. مورد بعدی کنترل تغییر مکان های جانبی سازه و ارضای نسبت تنش های قابل قبول می باشد. البته دلایل بسیار دیگری نیز وجود دارد که بعداً بحث خواهد شد.
و – آیین نامه های معتبر قابل استفاده در آن زمان، معملاً آیین نامه ها در هر ویرایش جدید ساختمان ها را روبه سنگینی بیشتر اسکلت می برند. یعنی مثلاً ساختمان هایی که با آیین نامه طراحی لرزه ای ویرایش سوم طرح می شوند از ساختمان هایی که با ویرایش دوم یا اول این آیین نامه طرح شوند، از لحاظ وزن اسکلت سازه تفاوت بسزایی دارند.

در نهایت می توان به عنوان یک اصول تقریبی و کلی از وزن های تقریبی زیر بهره برد.
1 - اسکلت فولادی:
الف - وزن آهن آلات مصرفی در سازه های با اسکلت فولادی با مهاربندی هم مرکز بدون وزن آرماتور سقف 45 -70 کیلوگرم بر مترمربع
ب - وزن آهن آلات مصرفی در سازه های با اسکلت فولادی با مهاربندی غیر هم مرکز بدون وزن آرماتور سقف 50 -75 کیلوگرم بر مترمربع
ج - وزن آهن آلات مصرفی در سازه فولادی با قاب خمشی متوسط و معمولی بدون وزن آرماتور سقف 65 -105 کیلوگرم بر مترمربع
د - وزن آهن آلات مصرفی در سازه فولادی با قاب خمشی ویژه و معمولی بدون وزن آرماتور سقف 70 -115 کیلوگرم بر مترمربع
ه – در سازه های دارای سیستم دو گانه نمی توان مقدار تقریبی را تعیین نمود چون معمولاً این سیستم ها برای ساختمان های بلند مرتبه تر و دارای کاربری های اخص انتخاب می شوند ولی به طور تقریبی بین 70-120 کیلوگرم بر متر مربع 


۲ - اسکلت بتنی:
الف - وزن آهن آلات مصرفی در سازه بتنی با قاب خمشی+ دیوار برشی بدون وزن آرماتور سقف 35 -60 کیلوگرم بر مترمربع
ب - وزن آهن آلات مصرفی در سازه بتنی قاب خمشی متوسط بدون وزن آرماتور سقف 40 -55 کیلوگرم بر مترمربع
ج - وزن آهن آلات مصرفی در سازه بتنی قاب خمشی ویژه بدون وزن آرماتور سقف 45 -70 کیلوگرم بر مترمربع
۳ – وزن آرماتور سقف:

الف - سقف کامپوزیت:8-12 کیلوگرم بر مترمربع
ب - سقف تیرچه بلوک:5-7 کیلوگرم بر مترمربع
ج - سقف دال بتنی توپر:10- 16 کیلوگرم بر مترمربع
وزن کل اسکلت سازه:

Wt=((W1+W2)*A)+W3

W1: وزن متر مربع فولاد مصرفی در اسکلت
W2: وزن فولاد مصرفی در فونداسیون
W3: وزن فولاد مصرفی در سقف
Wt: وزن کل فولاد مصرفی در سازه
A
: مساحت کل سازه با احتساب مساحت کل ینای ساختمان حتی خرپشته


منبع:www.omranportal.com

برآورد مقدار مورد نیاز گچ و آجر نما و ماسه بادی

posted May 8, 2015, 1:12 PM by فروش آپارتمان تهران   [ updated May 8, 2015, 1:12 PM ]


 • با هر کیسه گچ 40 کیلویی برای لایه گچ و خاک تقریبا 2.8 متر مربع را میتوان گچ و خاک کرد.
 • در مورد سفید کاری در لایه رو با هر کیسه گچ جبل 40 کیلویی حدودا 12 متر مربع را میتوانید سفید کنید.
 • بازای هر 5 مترمربع آجر نمای 3 سانتی 1 کارتون آجر ال 20 تایی مورد نیاز است .
 • هرکیسه 50 کیلویی ماسه بادی برای 40 مترمربع نمای آجر 3 سانتی کافی است.
 • مقدار مورد نیاز رنگ برای پوشش دیوار

  posted May 8, 2015, 1:09 PM by فروش آپارتمان تهران   [ updated Dec 21, 2015, 2:15 AM ]

  نکته :

  به طور کلی هر کیلو رنگ روغنی 4 الی 6 متر مربع را پوشش می دهد
  و هر کیلو رنگ پلاستیک با توجه به سطح زیر کار از 6 الی 8 متر مربع را پوشش می دهد  قیمت آپارتمان در تهران

  • آمار و نرخ آپارتمان های فروش رفته در تهران - منطقه شمال تهران ، صادقیه ، دیباجی ، سه خوابه در سطح شهر ، جنوب تهران - 22 - نوساز در سطح شهر و کرج - فروردین 95 نرخ آپارتمان‌های فروش رفته در منطقه 5منطقه 5 براساس آمارهای ارائه شده از سوی بانک مرکزی از پرطرفدارترین مناطق تهران ازلحاظ خرید مسکن است. براساس گزارش بانک مرکزی توزیع تعداد معاملات انجام شده برحسب مناطق مختلف شهرتهران دراسفند ماه سال ٩٤ از میان مناطق ٢٢ گانه شهر تهران، منطقه ٥ با سهم 9/ 14درصدی از مبایعه‌نامه‌ها بیشترین معاملات مناطق تهران را به خود اختصاص داده است که این جایگاه دست‌کم در تمامی ماه‌های زمستان سال گذشته متعلق به همین منطقه بود. بر اساس داده‌های سامانه اطلاعات بازاراملاک ایران در 20 روز نخست فروردین ماه سال 95 نیزدراین منطقه هفت قرارداد خرید آپارتمان بالای یک میلیارد تومانی به ثبت رسیده است. همچنین 18 قرارداد ...
   Posted Apr 9, 2016, 11:33 PM by فروش آپارتمان تهران
  • قیمت آپارتمان سال 95 تهران : جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان 100 متری در مناطق 22گانه شهری تهران - جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در الهیه تهران - 17 فروردین 95 نرخ خرید و فروش املاک پایتختمظنه آپارتمان 100 متری در تهران؟ +جدولاقتصاد آنلاین-محمود باقری: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان 100 متری در مناطق 22گانه شهری تهران است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:  گروه• اقتصاد کلان   • مسکن  کلید واژه ها• ‌ قیمت مسکن • ‌ تهراناخبار مرتبطنرخ خرید و فروش املاک پایتختمظنه نوساز در اقدسیه تهران؟ +جدولاقتصاد آنلاین-مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می آید جدول معاملات انجام شده آپارتمان نوساز در محله اقدسیه تهران است. لازم به ذکر است که این ارقام جزئیات خرید و فروش‌های ثبت شده مسکن در سامانه مشاورین املاک کشور می‌باشد.  گروه• اقتصاد ...
   Posted Apr 5, 2016, 1:43 AM by فروش آپارتمان تهران
  • جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در خیابان فرشته تهران در اسفند ماه 94 - 27 اسفند 94 fereshtehنرخ خرید و فروش املاک پایتختقیمت آپارتمان در فرشته تهران؟ +جدولاقتصاد آنلاین- مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در خیابان فرشته تهران در اسفند ماه 94است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:  گروه• اقتصاد کلان   • مسکن  کلید واژه ها• ‌ قیمت مسکن • ‌ تهراناخبار مرتبط=========================================== =اطلاعیه پیش فروش آپارتمان در خیابان فرشته تهران =   --فرصت سرمایه گذاری امن برای آینده و زندگی همراه با آرامش برای دارندگان سرمایه  --   ==برای اطلاع از جزئیات  آپارتمان ها روی عکس کلیک کنید== فروش ( پیش فروش )  آپارتمان های فوق مدرن درخیابان فرشته تهران  جهت اطلاع از قیمت آپارتمان ها  و بازدید پروژه با شماره های  66122692 ...
   Posted Mar 17, 2016, 8:31 AM by فروش آپارتمان تهران
  • قیمت معاملات انجام شده آپارتمان دو خوابه در مناطق مختلف شهری تهران - 27 اسفند 94  نرخ خریدوفروش املاک پایتخت؛مظنه آپارتمان‌های دوخوابه تهران؟ +جدولاقتصاد آنلاین - مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان دو خوابه در مناطق مختلف شهری تهران است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می‌باشد:  گروه• اقتصاد کلان   • مسکن  کلید واژه ها• قیمت مسکن • تهراناخبار مرتبط  قیمت آپارتمان در تهران ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین  , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار  ,  قیمت آپارتمان در تهرانپارس  ,  قیمت آپارتمان در کیش ,   قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان  ,  قیمت آپارتمان  ,  جدول قیمت آپارتمان در تهران  ,  جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  جدول افزایش ...
   Posted Mar 17, 2016, 7:59 AM by فروش آپارتمان تهران
  • قیمت معاملات انجام شده رهن و اجاره واحدهای تجاری در مناطق شهری تهران - 27 اسفند 94 نرخ اجاره بهای واحدهای تجاری پایتختنرخ رهن و اجاره واحد تجاری در تهران + جدولاقتصاد آنلاین-علی کیوان پناه: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده رهن و اجاره واحدهای تجاری در مناطق شهری تهران است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:  گروه• اقتصاد کلان   • مسکن  کلید واژه ها• ‌ قیمت مسکن • ‌ تهراناخبار مرتبط  قیمت آپارتمان در تهران ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین  , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار  ,  قیمت آپارتمان در تهرانپارس  ,  قیمت آپارتمان در کیش ,   قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان  ,  قیمت آپارتمان  ,  جدول قیمت آپارتمان در تهران  ,  جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران  ,  جدول ...
   Posted Mar 17, 2016, 7:20 AM by فروش آپارتمان تهران
  Showing posts 1 - 5 of 170. View more »

  1-10 of 12