مهندس کیست؟

posted Sep 2, 2015, 10:32 AM by فروش آپارتمان تهران   [ updated Sep 3, 2015, 12:32 AM ]

این بحث ممکن است کمی مناقشه بر انگیز باشد، به همین دلیل تعریف واژه "مهندس" را از دائره المعارف بریتانیکا که یکی از معتبرترین کتاب‌های مرجع در جهان است قرض می‌گیرم و توضیحات خود را به آن اضافه خواهم کرد.

 

معنی تحت اللفظی واژه مهندس یا "engineer" هم در زبان فارسی و هم در ادبیات کشور انگلستان به توصیف ضعیف و نارسایی می‌انجامد. برخلاف ظاهر این کلمه، "مهندس" کسی که هندسه می‌داند نیست! همچنین engineer تنها تکنسین یا کارشناس ماشینآلات و موتورها (engines) نیست.

مهندسی یعنی "به کار بردن علوم و فنون به منظور طراحی و یا توسعه ساختارها، دستگاه‌ها، ماشین الات یا فرآیندهای تولید یا کار کردن با آن‌ها و به کار بردن آن‌ها به صورت تنها یا در ترکیب با وسایل دیگر و یا ساختن و به کار انداختن آن‌ها از طریق درک کاملساختمان آن‌ها و یا به منظور پیش‌بینی کردن رفتار آن‌ها تحت شرایط و موقعیت‌های ویژه و معین. ضمن این که مهندس باید با تمتم جنبه‌های مرتبط با موضوع از جمله هدف و کاربرد یک ابزار، مسائل مالی و اقتصادی مرتبط با آن، چگونگی حفظ سلامتی و امنیت انسان و

بر خلاف دانشمند، مهندس آزاد نیست تا موضوع و مشکل مورد علاقه خود را انتخاب کند. وظیفه او این است که به حل مشکلاتی که پیش بینی شده یا پیش‌بینی نشده رخ می‌نماید، بپردازد. او باید به صرفه اقتصادی عمل خود یا ادامه کار یک وسیله یا سیستم، بهبود بازدهی آن و پرهیز از پیچیده‌ کردن بی‌مورد سیستم نیز بیاندیشد.

بنابراین به طور خلاصه -همانطور که در اکثر کتابهای مرجع جهان آمده استمی‌توان گفت عبارت انگلیسی "Problem  Solving" بهترین توصیف برای عمل مهندسی استاین ممکن است شامل جنبه‌های کیفی، کمی، فیزیکی، اقتصادی و غیره باشد. برای این‌که شغل و وظایف یک مهندس را به طور دقیق از شغل و وظایف دانشمند جدا کنیم،

 می‌توان هفت کار اصلی یک مهندس را به خاطر سپرد:

-  تحقیق (Research)

. - توسعه(Development) فنی.

. - طراحی(Design)

 . - ساخت(Construction)

. - تولید(Production)

. - به کار انداختن (Operation)

-     . مدیریت(Management) ا

قیمت ملک در تهران ،خرید ملک در تهران , خرید آپارتمان در تهران ( اپارتمان ) , قیمت آپارتمان در تهران apartment , ‪#‎apartment‬  https://sites.google.com/site/farasazehgostar/ please click above link for help me to increase my google plus سایت فروش آپارتمان مسکونی اداری و تجاری  ‫#‏فروش‬ ‫#‏قیمت‬ ‫#‏مغازه‬ ‫#‏فرشته‬ ‫#‏برج‬ ‫#‏رامسر‬ ‫#‏ویلا‬ #قیمت آپارتمان ‫#‏شمال‬ ‫#‏تهران‬ ‫#‏اداری‬ ‫#‏تجاری‬ ‫#‏مسکونی‬ #مغازه ‫#‏آپارتمان‬ ‫#‏ملک‬ ‫#‏املاک‬ ‫#‏خرید‬
 

 

منبع : دانش و فناوری


==============================================================
مهندسي چيست ؟ و مهندس كيست؟   

مشكلات ما در انتقال تكنولوژي و افزايش دانش و تكنولوژي در سطح خودكفائي

 

نوشته مهندس مهرداد وفائي

تهيه و تنظيم: محمد رفيعي‌، دانشجوي رشته كارشناسي مهندسي مكانيك

 

 

 چكيده:

آنچه اين روز ها در مطبوعات مورد بحث و بررسي است، افزايش سطح دانش و تكنولوژي در سطح خود كفايي است،

نويسنده اين بررسي كوتاه مهندس مهرداد وفائي، كه در رشته مهندسي مكانيك داراي درجه فوق ليسانس بوده و در كارخانه هاي سيمان، ذوب آهن و ديگر صنايع كشور تجربيات فراواني دارد در باره اين مسئله مهم و حياتي تجزيه و تحليل جالب و آموزنده دارد كه اينك در اختيارتان قرار مي گيرد.


 

بشر اوليه براي گذران زندگي و مبارزه با طبيعت كوشيد كه محل زندگي و شرايط آن را براي خود هموار سازد و از همان زمان براي ساختن خانه، حمل و نقل سنگها و درختها، عبور از رودخانه ها به فكر افتاد و براي شناخت بيشتر زندگي خود به بررسي و جستجو پرداخت و بدين خاطر از معيار اندازه و اندازه گيري استفاده نمود. براي تكان دادن و جابجا كردن سنگ هاي بزرگ از اهرم بدون دانستن رابطه نيروها استفاده نمود. بعد ها علوم هندسه و مكانيك و علوم ديگر به وجود آمدند و تكامل يافتند.

مهندس در لغت از هندسه مي آيد و هندسه نيز معرب اندازه است، پس در لغت مهندس به كسي مي گويند كه هندسه بداند. در فرهنگ لغات فارسي مهندس چنين تعريف شده است:

1- اندازه گيرنده

2- عالِم هندسه

3- متخصص ايجاد طرحهاي كارهاي ساختماني و معماري يا راهسازي يا كشاورزي يا ساختن انواع ماشين، يكي از صنفهاي ارتش كه امور مهندسي ((راه سازي، پل سازي و ايجاد وسايل مخابرات و غيره)) را به عهده دارد.

4- خبير و بصير در امور مجاري قنات

5- معمار

6- نجّار ماهر و در زبان هاي فارسي و عربي گاه مهندس به نجار ماهر اطلاق شده و گاه نجار به مهندس عالي مقام. ولي آيا دانستن هندسه در زمان فعلي شرط لازم و كافي براي مهندس بودن است؟ شايد اساسا كلمه و لقب مهندس كه در قرن اخير در ايران به كرّات در جلوي اسامي براي تشخّص و احترام به افراد بكار مي رود معني و مفهوم كاملي نداشته باشد. در زبان هاي لاتين از لغت Engineer استفاده مي شود و Engine به معني ماشين، موتور، هوش فطري و ذكاوت مي باشد و خيلي كم در جلوي اسامي افراد قرار مي گيرد.

ولي آيا در غرب قبل از اينكه به تكنولوژي جديد دست يافته شود به كسيEngineer نمي گفته اند؟ آيا لئوناردو داوينچي مهمار، مجسمه ساز، نقاش، دانشمند و مكانيك دان ايتاليايي مهندس يا Engineer نبود؟

 

ولي ببينيم مهندسي در ايران چيست و مهندس كيست؟

 

در ايران از زمان هاي قديم افرادي وجود داشته اند كه در زمينه معماري و ساختمان متخصصان ارزشمندي بوده اند و آثار با شكوهي در طول تاريخ از خود به جاي گذاشته اند كه اكنون نيز موجود است.

بعد از اسلام در ايران ساختمانهائي مانند مساجد و قصر ها و پلها ساخته شده است كه حكايت از آن مي كند كه كه درك معماري و احاطه بر هندسه و اندازه گيري و شناخت مواد و مصالح در افراد طراح و سازنده وجود داشته است و همچنين در كارهاي صنايع دستي وضعيت به همين ترتيب بوده است.

يك قرن پيش قصد بر اين بود كه حرم حضرت رضا (ع) در مشهد چراغاني گردد در سراسر ايران زمين يك مهندس برق و يا يك فرد آشنا به امور برق وجود نداشت، از اين رو از شخصي به نام حيدرخان عمواوغلي كه مسلمان بوده و در روسيه دوره برق را گذرانده بود دعوت به عمل آمد كه كار برق رساني حرم را به انجام رساند.

بعد ها كلّيه امور مهندسي از قبيل احداث راه آهن، ايجاد سيلو ها، راهسازي، ايجاد ساختمان هاي جديد و پل سازي و غيره با كمك كارشناسان و مهندسين خارجي انجام گرفت، چون غرب زود تر به تكنولوژي دست يافته بود و داراي دانش و تجربه كافي در اين زمينه بود، شايد قول تيبورمنده صحيح باشد كه گفته است: " تمدن هاي بزرگ كه به تكنولوژي در زمينه شهرنشيني دست يافته اند فقط در ناحيه اي از كره زمين كه سرد است و ميان دو مدار راس الجي و راس السرطان واقع است استقرار پذيرفته است".

پس به اين موضوع مي رسيم كه تكنولوژي و دانش فني به وسيله غرب به وجود آمده و ما بايستي در مرحله اول آن را كاملا فرا بگيريم و سپس موازي آنه در جهت توسعه و تكامل آن حركت نمائيم.

ولي چه زماني در آينده و چگونه مي خواهيم به آنها برسيم؟ چه بايدمان كرد؟ آيا همچنان كه بوده ايم بايد مصرف كننده باقي بمانيم؟ بايد درهاي زندگي را بر روي تكنولوژي و صنعت ببنديم؟

گو اينكه ما زماني در عرضه رياضيات و علوم، افرادي چون عمر خيام و زكرياي رازي و ديگران داشته ايم ولي اينك بايستي دانش فني جديد فيزيك، مكانيك، شيمي و پتروشيمي، الكترونيك و الكتروتكنيك، ريخته گري و غيره را از غرب فرا بگيريم و تنها ابزار آن پس از داشتن زيربناي رياضي، فيزيك و شيمي تسلط كامل به زبان خارجي مي باشد.

متاسفانه در ايران در اكثر موارد، ما در مراحل ابتداي درك مطلب و يا موارد كاربرد آن مانده ايم و كمتر اتفاق افتاده است كه نوآوري را بتوانيم كاملا انجام دهيم. البته در مواردي مخترعان و دانشمندان اين مملكت به مراحل بالاي علمي و عملي دست پيدا كرده اند ولي روي سخن اينك با اكثريت است.

كارهاي مهندسي در سطوح بالا كه تاكنون در ايران انجام گرفته ساخت نصب و اجراي پروژه هاي صنعتي و يا توسعه كارخانه جات بوده و مقداري تغييرات در طرح ماشين آلات و تجهيزات بوده است. مشاوره در كارهاي ساختماني و تاسيساتي، تكنولوژي توليد و برنامه ريزي توليد، تكنولوژي تعميرات در حد كم و در دانشگاه ها مقاديري تحقيقات علمي و كارهاي تئوريك و محاسباتي انجام گرفته است ولي خبر چنداني  از طراحي و نو آوري نيست.

در حالي كه مدرك گرايي و داشتن عنوان مهندس هدف و نهايت غايت يك فرد است چگونه مي توان حقيقتاً يك مهندس بود و صنايع خود كفا و وابسته داشت؟

 

× آيا با مطالعه و گذراندن چندين واحد رياضي، فيزيك و شيمي و گذراندن چندين واحد كارگاه و آزمايشگاه و مقدمات تئوري مثلاً مكانيم و مقاومت مصالح و بعد فراموش كردن آن تئوري ها مي- توان مثلاً مهندس مكانيك شد!؟ آيا با جمع آوري يكسري مطلب از چند كتاب و يا كپي يك پروژه به عنوان يك پايان نامه مي توان خود را مهندس ناميد؟ و آيا با گذراندن واحد هاي تئوريك در زمينه مهندسي مكانيك مانند الاستيسيته پلاستيسيته، تئوري صفحات، متدهاي المان هاي محدود و مطالعه روابط تئوريك و رياضي و استفاده از كامپيوتر مي توان دردي از درد هاي صنايع فعلي مملكت را آنچنان حل كرد؟

          بايد از ابتدا شروع كرد تئوري و عملي را درهم ادغام نمود. بايد سخت كوشيد. بايد با بكاربردن مجدد تمام مطالب تئوريك را در پروژه هاي صنعتي و كارهاي طراحي و احداث شده ياد گرفت.

غرب و شرق دانش فني را مجاني و به آساني به ما منتقل نمي كنند بايستي خود از چنگ آنها بيرون بكشيم و بايد خود نهايت كوشش را بكنيم و در اين موارد پويايي كافي داشته باشيم.

براي طراحي لازم است كه مراحل درك موارد استفاده، تجزيه و تحليل، ارزيابي و سنتز انجام گيرد ولي مثلاً براي ايجاد تغييرات در طرح فقط طي مراحل درك و موارد استفاده در بعضي جاها كافي مي باشد.

          بايد با استفاده از كاتالوگ هاي فنّي، كتابهاي فنّي دستورالعمل هاي فنّي و مطالعه و يادگيري و بكاربردن تكنولوژي توليد (( مدلسازي و ريخته گري، مكانيكي، اسكلت فلزي و آهنگري و غيره)) و مطالعه بيش از پيش خود را به سطح خودكفائي برسانيم. بايد همكاري لازم و كامل بين هيئت هاي علمي و دانشجويان دانشگاهها و كارشناسان و مهندسين و تكنيسين هاي صنايع ايران به وجود آيد. بايد بيش از همه به تقويت كتاب خانه ها و مراكز اطلاعات و آمار صنعتي و ترغيب دانش پژوهان به استفاده از اين منابع بپردازيم.

بايد حالت انحصار طلبي را در دانسته هاي خود كنار بگذاريم و هر چه داريم روي هم بريزيم. از شيوه هاي انتقال تكنولوژي و برنامه ريزي دراز مدت و كوتاه مدت در اين راه استفاده نمائيم. ولي بهر حال بعد از همه اين بايد ها ، اگر انجام نشوند و وضع به همين صورت باقي بماند مقصر اصلي خود ما هستيم و لاغير.□        

منبع: مجله علمي و فني دانشمند شماره 7 سال هجدهم         

 

=================================================================
مهندس کیست و چرا به او مهندس میگویند ؟؟ 
فکر میکنم تنها اشاره ای به ریشه واژه ها مطلب را روشن کند :
1-ریشه و معنا و تعریف واژه مهندس :
ریشه کلمه مهندس از واژه اندازه فارسی که در عربی به هندسه تبدیل و پس از صرف در یک باب واژه مهندس به معنای اندازه گر از آن ساخته شده است. واژه مهندس به معنای اندازه گیر ، شمارگر ، هندسه دان ، مساح ، معمار ، طراح و دانای عملی به کار رفته است که بیشتر آنها در فرهنگنامه ها و لغت نامه ها درج شده است. در لغتنامه دهخدا تحت معانی واژه مهندس ، معمار و متخصص ساختمان آمده است 
تعریف مهندسی با توجه به گسترده شدن علوم و لزوم مشخص شدن دقیقتر تخصصهایی که تحت این عنوان قرار میگیرند به این شکل صورت گرفته است : مهندسی توانایی انسان(مهندس) در انتخاب ، طراحی ، برنامه ریزی ، راهبری ، آینده سازی و نو آوری است که در ساخت ، تولید ، دوباره سازی و نگهداری دستگاه ها ، ابزارگان ، ابزاره ها ، بناها ، راه ها و کلیه نیازهای ابزاری جوامع انسانی با استفاده و دگرگون سازی طبیعت بهره گیری از مواد و انرژی با پشتوانه دانایی از علوم تجربی و انسانی و با توجه به محیط زیست و در راستای منافع جامع جهانی انجام می گیرد. 
2-ریشه و معنا و تعریف واژه معمار :
واژه معماری در زبان عربی از ریشهٔ «عمر» به معنای عمران و آبادی و آبادانی است و معمار یعنی بسیار آباد کننده. در زبان فارسی برابرهای گوناگونی برای آن آمده‌است مانند :‌ والادگر ، راز ، رازیگر و مهراز. مهراز، واژه‌ای است که از مه(=مهتر و بزرگتر) + راز (=سازنده و بنا) درست‌شده و به معنای مهتر و بزرگ سازندگان و بنایان است 

3-Architect
واژه architect از دو بخش archi به معنای سر، سرپرست و رئیس و tecton به معنای سازنده درست شده که کاملاً همتراز با واژه مهراز می باشد 
4-Engineer
در واژه نامه Babylon مختصرا : مهندسى کردن ،اداره کردن ،طرح کردن و ساختن و مهندس آمده است ، همچنین : در ابتدا ، مهندس به کسی گفته می شد که ماشین های نظامی را می راند. مفهوم مهندس غیر نظامی در قرن شانزدهم در هلند پدید آمد و به سازندگان پلها وجاده ها نسبت داده می شد و سپس این مفهوم درانگلیس وسایر کشورها هم ظاهر شد. (جالب اینجاست که engineer زمانی در ایتالیا به معنی مهندس کنونی و در آمریکا به معنی لوکوموتیوران خوانده میشد.)


پس میتوانیم اگر بخواهیم ... مهندس کسیه که بتونه کار هارو تحت کنترل بگیره ...
مهندس سازندس ....سازنده اینده ....Wink
امضا سپیده کرمی

 قصه اصحاب کهف یک شوخی است،اینجا اگر 1روز بخوابی از یاد میروی!!!
===================================================================
RE: مهندس کیست و چرا به او مهندس میگویند ؟؟ 
مهندسی یعنی "به کار بردن علوم و فنون به منظور طراحی و یا توسعه ساختارها، دستگاه‌ها، ماشین الات یا فرآیندهای تولید یا کار کردن با آن‌ها و به کار بردن آن‌ها به صورت تنها یا در ترکیب با وسایل دیگر و یا ساختن و به کار انداختن آن‌ها از طریق درک کامل ساختمان آن‌ها و یا به منظور پیش‌بینی کردن رفتار آن‌ها تحت شرایط و موقعیت‌های ویژه و معین. ضمن این که مهندس باید با تمام جنبه‌های مرتبط با موضوع از جمله هدف و کاربرد یک ابزار، مسائل مالی و اقتصادی مرتبط با آن، چگونگی حفظ سلامتی و امنیت انسان و طبیعت حین طرحی، توسعه یا به کارگیری ابزار و وضعیت حقوقی و مالکیت آن، آشنایی کافی داشته باشند."

بر خلاف دانشمند، مهندس آزاد نیست تا موضوع و مشکل مورد علاقه خود را انتخاب کند. وظیفه او این است که به حل مشکلاتی که پیش بینی شده یا پیش‌بینی نشده رخ می‌نماید، بپردازد. او باید به صرفه اقتصادی عمل خود یا ادامه کار یک وسیله یا سیستم، بهبود بازدهی آن و پرهیز از پیچیده‌ کردن بی‌مورد سیستم نیز بیاندیشد. 

بنابراین به طور خلاصه -همانطور که در اکثر کتابهای مرجع جهان آمده است- می‌توان گفت عبارت انگلیسی "Problem Solving" بهترین توصیف برای عمل مهندسی است. این ممکن است شامل جنبه‌های کیفی، کمی، فیزیکی، اقتصادی و غیره باشد. برای این‌که شغل و وظایف یک مهندس را به طور دقیق از شغل و وظایف دانشمند جدا کنیم، می‌توان هفت کار اصلی یک مهندس را به خاطر سپرد:

1. تحقیق (Research) علمی، فنی و صنعتی به منظور کشف را‌ه‌حل‌های تازه و سودمند.

2. توسعه(Development) فنی به منظور اعمال دستاوردهای تحقیقات موجود برای غلبه بر یک مشکل یا بهبود کمی و کیفی سیستم و ابزار.

3. طراحی(Design) یک یا چند ساختار، سیستم یا ابزار با بهره‌گیری از مدل‌های مهندسی، روش‌ها، نیازهای کنونی و شرایط خاص

4. ساخت(Construction) که براساس آن مهندس وظیفه دارد ضمن آماده‌سازی فضا و محیط تولید، رویه ساخت، کیفیت محصول، هزینه تمام شده و نحوه سازماندهی منابع و تجهیزات را مشخص کند.

5. تولید(Production) محصول یا سیستم که شامل "برنامه ریزی و زمان ‌بندی کار" (Planning)، انتخاب و مشخص کردن ترتیب فرآیندها، ابزارها، مواد اولیه، چیدمان (layout)، عناصر و اجزای سیستم نهایی(Components)، آزمایش، بازرسی و عیب‌یابی محصول است.

6. مدیریت(Management) ابزارها و سیستم‌ها به خاط تحلیل وضعیت گذشته و حال تجهیزات و دستگا‌ه‌ها، پیش‌بینی وضعیت آینده آن‌ها و سازماندهی منابع مالی، انسانی و اطلاعاتی موجود برای کسب نتایج بهتر در آینده.


و به نظر خود بنده مهندس یعنی زحمت یعنی تلاش یعنی فعالیت
امضا احسان نظری
 مردان عمل هیچگاه شکوه و ناله سر نمی دهند، به ویژه از سخت بودن صخره ها ، ابری بودن آسمان یا سرد بودن یخ هرگز شکایت نمی کنند .
-------------------------------------------------------------

هرکس بخواهد کاری را انجام دهد راهش را پیدا می کند،

و هر کس نخواهد کاری را انجام دهد ، بهانه اش را. 
---------------------------------------------------------

مردی که کوه را برداشت،کسی بود که شروع به برداشتن سنگریزه ها کرد. 
==========================================================================
مهندس کیست و چرا به او مهندس میگویند ؟؟ 
مهندسی یک مدرک نیست که آدم دنبالش بکشه و بشه وسیله چاپلوسی بقیه که بیاند هی آقای مهندس مهندس بت بگند.
من تعریفم برای مهندس خیلی بزرگتز از چیزایی هست که دوستان گفتند و واقعا از وقتی این تعریف رو بش رسیدم تا حالا خدا رو شکر می کنم که دارم مهندس میشم. 
مهندسی یک طرز فکر و یک روش زندگی که خودشو رو تو تمام جنبه های زندگی بروز میده حتی تو ساده ترین چیزها. دید یک مهندس به دنیا با هر کس دیگه ایی فرق داره و این دید و بینش تو دفتر کتاب نیست بلکه تو طرز فکره اییه که باید از اون دفتر کتاب های یادبگیریم. یک مهندس در ظاهر دنیای اطرافش رو با همون چشمی که بقیه دارند میبینه ولی فقط خدا میدونه تو ذهنش داره چه چیزیایی میگذره. یک مهندس ممکنه با دیدن یک چیز خیلی ساده و پیش پا افتاده که هر روز همه میبیننش و بی تفاوت از اون میگذرند تا ساعت ها مشغول بشه.
اگر همه چیز اطرافتون براتون عادیه و انگار نه انگاره و با دیدن، شنیدن، حس کردن، فکر کردن عادی بعضی وقتا ذهنتون مشغول نمیشه و خلاقیت و فکرتون به جوش نمیاد هنوز مهندس نیستید و فرقی هم نداره مدرک تحصیلیتون چی باشه. ذهن و خلاقیت یک مهندس همیشه بیداره.


یکی از بزرگان حرف قشنگی زد گفت:
یک دانشمند برای اینکه معروف و موفق بشه و همه ازش با بزرگی یاد کنند باید یک چیز جدید کشف کنه و به دنیا معرفی کنه ولی یه مهندس برای اینکه موفق، معروف و بزرگ بشه نیاز به چیز جدیدی نداره. اون با استفاده از چیزهایی که هست، چیز جدیدی رو به وجود میاره که همه مجبور به تحسینش بشند.
و این جمله به تاثیر بالای خلاقیت و طرز فکر یک مهندس اشاره میکنه.


مثلا میشه یه مهندس رو به یک نقاش تشبیه کرد، تک تک رنگ ها وجود دارند و برای خودشون جلوه ایی دارند ولی خسته کنندست که شما از صبح تا شب به یک رنگ نگاه کنید. اینجاست که نقاش میاد و از همون تک تک رنگ هایی که وجود داشت و شاید بعضی وقتا کسل کننده و بی استفاده به نظر میومد تابلوی نقاشی به وجود میاره که همه محو زیباییش می شند. حقیقت اینه که نقاش رنگ جدیدی اختراع نکرد بلکه رنگ هایی که بود رو طوری با خلاقیت و هنر خودش مخلوط کرد که همه شگفت زده شدند.
یا مثل یک سر آشپزه، همه ما لوبیا و سبزی و لیمو امانی و گوشت و .. تو زندگیمون میشناسیم و برامون عادی هست ولی یه آشپزه که میاد این چیزهای عادی و پیش پا افتاده رو با خلاقیت، فکر و هنر خودش جوری قاطی می کنه ه میشه قرمه سبزی که هممون دوست داریم.

یک مهندس هم همینه، او میاد با کمی فیزیک به تنهایی خشک، ریاضی به تنهایی خشک، زیست به تنهایی خشک و ... همه این چیزهایی که به تنهایی کسل کننده و خشک هستند را با هم ترکیب میکنه و مثلا یک خودرو میسازه، یک برج میسازه، یک مجسمه میسازه، دل زمین را میکنه، دستگاه ام ار ای می سازه، کامپیوتر و گوشی میسازه، برنامه میسازه و .... و حتی ی میخ میسازه ولی نه ی میخ معمولی!!
مهندسی یعنی این و شما این روحیه مهندسی رو تو کل طیف مهندسی های "واقعی" (نه مثلا مهندسی تولیدات گیاهی یا مهندسی ترویج و آموزش کشاورزی یا ...) میتونید ببینید. از رشته خودمون که اون سره بازه مهندسیه از نظره سختی و حجم فیزیکی کار تا اون یکی سر این بازه که مهندسی نرم افزاره می تونید اون روحیه مهندسی رو ببینید.
در آخر هم یه حکایت جالب میگه:

برای خیلی ها نیمی از لیوان پره، برای خیلی های دیگه نیمی از لیوان خالیه، ولی برای یک مهندس مهم نیست که نیمی از لیوان پره یا خالی.... برای یک مهندس مهم اینه که در هر صورت لیوان دو برابر اون چیزی که باید ظرفیت داره SmileSmileSmile
امضا اشکان رستگارمنش

ملک ,خرید ملک , خرید مسکن , آپارتمان , خرید آپارتمان , خرید ملک در تهران ,ویلا , آپارتمان اداری , apartment ,آپارتمان , فروش آپارتمان , خرید آپارتمان ,رامسر, شمال , شمال تهران , فرشته , خیابان فرشته , آپارتمان خیابان آقا بزرگی , خرید آپارتمان در خیابان فرشته تهران , فروش آپارتمان در خیابان فرشته تهران , شمال شهرتهران , تجریش , میدان تجریش ,الهیه , خیابان ولیعصر , خیابان ولیعصر تهران , پارک وی , املاک چهار راه پارک وی , املاک تجاری , قیمت ملک , قیمت مسکن , خیابان آقا بزرگی , خیابان کامران , اداری , آپارتمان سند اداری , قیمت , قیمت آپارتمان
Comments