نظر کارشناسی برای سود بانکی : سود بانکی چقدر باشد؟ - 5 دی 94

posted Dec 26, 2015, 2:41 AM by فروش آپارتمان تهران

تحلیل‌طهماسب‌مظاهری درگفت‌وگوبااقتصادآنلاین؛

سود بانکی چقدر باشد؟

http://www.eghtesadonline.com/PooyaSoftPublisher/Storage/Images/20151226103343cb-hamid%20forootan-4-47.jpg

رییس کل پیشین بانک مرکزی با بیان اینکه نرخ سود سپرده ها و تسهیلات بانکی باید متناسب با نرخ تورم کاهش یابد، نرخ مناسب برای سود بانکی را عنوان کرد.

طهماسب مظاهری در گفت و گو با اقتصاد آنلاین درباره تصمیم هفته گذشته شورای پول و اعتبار در زمینه کاهش نیافتن نرخ سود بانکی اظهار کرد: نرخ سود بانکی باید با توجه به نرخ تورم تعیین شود و در شرایطی که نرخ تورم کاهش یافته و انتظار ادامه روند کاهشی وجود دارد، نرخ سود بانکی نیز باید از این روند تبعیت کند.
وی در ادامه با بیان اینکه نرخ سود باید متناسب با نرخ تورم به اضافه حاشیه دو تا سه درصدی تعیین شود، گفت: دلیل اینکه شورای پول و اعتبار تصمیم گرفت که نرخ سود را کاهش ندهد این بود که طرحی که در این زمینه تهیه شده بود ناقص بود و فقط منجر به کاهش نرخ سپرده های مردم نزد سیستم بانکی می شد.
رییس کل پیشین بانک مرکزی تاکید کرد: اگر شورای پول و اعتبار با کاهش نرخ سود سپرده ها موافقت می کرد و نرخ سود تسهیلات را کاهش نمی داد مردم متضرر می شدند و نرخ تسهیلات برای سرمایه گذاران کاهش پیدا نمی کرد.
وی دلیل این امر را بدهی های معوق بانکی، بدهی های سنگین دولت به نظام بانکی، فعالیت موسسات مالی غیر مجاز، بالا بودن سپرده قانونی بانک ها دانست و خاطر نشان کرد: همه این عوامل باعث بروز فاصله بین نرخ سود سپرده های بانکی و نرخ سود تسهیلات شده است.
مظاهری با بیان اینکه دولت باید در زمینه نرخ سود تصمیم جامعی بگیرد که هم زمان کاهش نرخ سود سپرده و سود تسهیلات را درپی داشته باشد، تصریح کرد:تصمیم شورای پول اعتبار مبنی بر کاهش نیافتن نرخ سود تصمیم عاقلانه ای بوده اما این به معنی آن نیست که این کار نباید کلا انجام شود بلکه باید شورای پول و اعتبار طرح را کامل کرده و سپس اقدام به کاهش نرخ سود کند.
رییس کل پیشین بانک مرکزی نرخ سود مناسب برای سپرده ها را نرخ تورم به اضافه 1 تا 1.5 درصد و نرخ مناسب برای سود تسهیلات را تورم به اضافه دوتا چهار درصد دانست و تاکید کرد:البته باید ریسک اعتباری و خوش حسابی تسهیلات گیرنده را نیز در نظر گرفت به عبارت دیگر نوسانات یک الی دو درصدی از یک سو رقابت بین بانک هاست و از سوی دیگر به رتبه خوش حسابی وام گیرنده ارتباط دارد.
وی در پایان گفت: اکنون نرخ مناسب برای سود سپرده ها حدود 13.5 تا 14 درصد و برای تسهیلات 15 تا 16 درصد است.


Comments