قانون حفظ اراضی کشاورزی کشور و سر و صدای زیادی که به پا کرد : زمین‌خواران سند قانونی می‌گیرند؟ - 9 فروردین 95

posted Mar 29, 2016, 12:19 AM by فروش آپارتمان تهران   [ updated Mar 29, 2016, 1:02 AM ]
National land

زمین‌خواران سند قانونی می‌گیرند؟

قانونی شدن زمین‌خواری، تعبیر بسیاری از فعالان محیط‌زیست از قانون حفظ اراضی کشاورزی کشور است که ررسی و تصویب آن در دست کمیسیون کشاورزی مجلس است.

مجلس هم به دلیل کم بودن زمان بررسی، اعلام کرد که این قانون بر طبق ماده ۸۵ بررسی خواهد شد؛ یعنی بررسی آن به یکی از کمیسیون‌ها واگذار می‌شود.با تصویب قانون حفظ اراضی کشاورزی، اراضی ملی که تا ‌سال ۸۵ بدون مجوز تبدیل به باغ یا اراضی زراعی شده‌اند، مجوز قانونی دریافت می‌کنند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تابناک ، مدتی است طرحی پرحاشیه در مجلس مطرح شده است. طرحی که در صورت تصویب و جلب نظر نمایندگان، زمین‌خواری را قانونی می‌کند و بر طبق آن، زمین‌خواران می‌توانند برای اراضی ملی که به صورت غیرقانونی تصرف کرده اند، سند بگیرند و مالک زمین تصرف شده‌ای باشند که پیش از‌ سال ۸۵ آن را تبدیل به باغ یا اراضی کشاورزی کرده‌اند.

به گفته رئیس انجمن جنگلبانی «با تصویب قانون حفظ اراضی کشاورزی جمهوری اسلامی ایران، اراضی ملی‌ای که تا‌ سال ۸۵ بدون مجوز تبدیل به باغ یا اراضی زراعی شده‌اند، مجوز قانونی دریافت می‌کنند.»‌

هادی کیادلیری در توضیح این طرح که قرار است به قانونی تبدیل شود که زمین‌خواری را قانونی می‌کند، به زیست‌بوم می‌گوید: «این قانون با توجه به این‌که ماده ۸۵ نامیده می‌شود، نیازی به تصویب در صحن علنی مجلس نداشته و با نظر پنج تن از اعضای کمیسیون کشاورزی به شورای نگهبان برای طی مراحل قانونی ارسال می‌شود. درحالی‌که اصلاح این قانون نیازمند به طرح آن در صحن علنی مجلس و تأیید دو سوم نمایندگان خانه ملت دارد. این قانون به عمل متصرفانی که اراضی ملی را به صورت غیرقانونی و بدون اخذ مجوز تبدیل به باغ کرده‌اند، مشروعیت می‌بخشد و تغییر کاربری اراضی پذیرفته می‌شود.»

بنا بر قانون و بند «ث» ماده چهار قانون حفظ اراضی کشاورزی، این قانون سودجویان را برای تصرف زمین ها تشویق می‌کند همچنین به کار بردن عبارت «متصرفان قانونی» در کنار «مالکان» برای گرفتن سند، زمینه حضور افراد سودجو را فراهم خواهد کرد.

در بند ث ماده چهار قانون حفظ اراضی کشاورزی آمده است: «وزارت جهاد کشاورزی حداکثر تا دو ‌سال پس از ابلاغ این قانون، نسبت به تعیین تکلیف حق بهره‌برداری یا حق انتفاع از اراضی ملی و دولتی که فاقد ممنوعیت واگذاری بوده و بدون اخذ مجوز از وزارت جهاد کشاورزی تا پایان ‌سال ۸۵ به باغ، زراعت چوب یا سایر فعالیت‌های بخش کشاورزی به استثنای فعالیت‌های زراعی تبدیل شده و به تولید رسیده و درحال حاضر نیز به صورت باغ یا زراعت چوب یا سایر فعالیت‌های بخش کشاورزی تحت بهره‌برداری است اعم از این‌که در مراجع قضائی مطرح شده یا نشده باشد، در صورت عدم احراز تداخل اراضی موضوع ماده ۵۴ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب ۱/۲/۹۴ و با رعایت تبصره ۲ حقوق دولتی معوقه براساس نظر هیأت تقویم و ارزیابی موضوع ماده ۳۲ این قانون و با عقد قرارداد اجاره به قیمت کارشناسی روز و رعایت قوانین مربوط اقدام نماید. انتقال اسناد، تغییر کاربری و تفکیک این اراضی ممنوع است.» هر چند که در این طرح اشاره شده که قرار است، قانونی شدن این طرح شرایط زمین‌های کشاورزی را ساماندهی کند اما فعالان و دوستداران محیط‌ زیست نگران اجرای آن و قانونی شدن زمین‌خواری در کشور هستند. دراین‌باره رئیس انجمن جنگلبانی معتقد است «این قانون خلاف منویات و تأکیدات مقام معظم رهبری است؛ زیرا ایشان تأکید کرده‌اند که اراضی ملی و انفال را نباید واگذار کرد و بیش از پیش باید از آن حمایت کنیم. اما با تصویب قانون حفظ کاربری اراضی کشاورزی، تجاوز به عرصه‌های ملی و انفال تشدید می‌شود؛ زیرا این قانون تغییر کاربری اراضی ملی را پذیرفته‌ است.»

او در ادامه یادآوری می‌کند که «طی ۵۲ ‌سال گذشته تلاش‌های زیادی انجام شد که اراضی ملی و مستثنیات از یکدیگر جدا شوند. با تصویب این قانون، تمام تلاش‌های انجام شده به هدر خواهد رفت و زمینه تجاوز به منابع ملی فراهم می‌شود.»

قانونی شدن زمین‌خواری، تعبیر بسیاری از فعالان محیط‌زیست از قانون حفظ اراضی کشاورزی کشور است که بررسی و تصویب آن در دست کمیسیون کشاورزی مجلس است. اما مهرداد بائوج لاهوتی، عضو فراکسیون محیط‌ زیست و توسعه پایدار در مجلس نهم این خبرها و شنیده‌ها را تأیید نمی‌کند. وی می‌گوید: «هنوز محتوای این بحث قطعی نیست. قانونی بود که به مجلس آمد.

مجلس هم به دلیل کم بودن زمان بررسی، اعلام کرد که این قانون بر طبق ماده ۸۵ بررسی خواهد شد؛ یعنی بررسی آن به یکی از کمیسیون‌ها واگذار می‌شود. ما اجازه قانونی شدن تصرف اراضی ملی را که از آن صحبت می‌شود و باعث نگرانی شده را نخواهیم داد.»

او درباره این‌که با واگذاری بررسی این قانون به یک کمیسیون، این قانون نیازی به طرح در صحن نخواهد داشت، پس چگونه قرار است با تصویب و اجرای آن مخالفت کنید، هم گفت: «با توجه به این‌که استان‌های شمالی در بررسی و تصویب این قانون منفعت دارند، نمایندگان این استان‌ها نامه‌ای نوشته و درخواست کرده‌اند تا این قانون به دلیل اهمیتی که دارد تنها در کمیسیون کشاورزی بررسی نشود و برای بررسی آن کمیسیونی مشترک تشکیل شود. موضوع مهم است و مطمئنا نمی‌گذاریم چنین اتفاقی بیفتد.»

همچنین غلامرضا نوری قزلجه عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با تابناک در خصوص این موضوع اظهار داشت: عده ای قصد داشتند تا این قانون بر اساس ماده ۸۵ قانون بررسی شود، اما این موضوع با مخالفت اعضای کمیسیون کشاورزی مواجه شده است.

وی گفت: مجلس مطلقا اجازه تصرف اراضی کشاورزی را به افراد سودجو نخواهد داد، البته این بحث در حال حاضر به صورت طرح در مجلس مطرح شده است و قرار است بعد از تعطیلات نوروز به صورت ویژه مورد بررسی قرار گیرد.

هرچند که عضو کمیسیون کشاورزی و عضو فراکسیون محیط‌ زیست صراحتا می‌گوید که اجازه تصویب و به اجرا درآمدن چنین قانونی را نخواهند داد، اما زمزمه شدن این طرح در مجلس هم نگرانی‌های بسیاری را برای فعالان محیط‌ زیستی به همراه آورده است؛ نگرانی از آینده طرحی که زمین‌خواری را قانونی خواهد کرد و راه را برای زمین‌خواری‌های گسترده در اراضی ملی و تصرف آنها باز می‌کند.


کلید واژه ها

 محیط زیست  زمین خواری

اخبار مرتبط

زمین خواری مجلسی!

در حالی که هنوز پرونده زمین خواری گردنه حیران در قوه قضائیه باز است و جز تخریب چند واحد مسکونی متعلق به بومیان منطقه اقدام دیگری صورت نگرفته؛ خبر از زمین خواری وسیع دیگری باز هم در شمال کشور- استان مازندران - و باز هم توسط یک نماینده مجلس می‌رسد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از آرمان ،طبق رای دادگاه یکی از نمایندگان مجلس استان مازندران به زمین خواری 80‌هزار متر مربعی در استان مازنداران و شهرستان بابلسر محکوم شده است. بر اساس رای شعبه ۱۵ دادگاه تجدید نظر استان مازندران که در تاریخ 3/18/ 93 صادر شده، این نماینده مجلس شورای اسلامی، قطعه زمینی هشت هکتاری را از بنیاد مستضعفان در بلوار ساحلی بابلسر بابت ساخت کتابخانه، زمین بازی و پارک و ایجاد موسسه فرهنگی خانه جوان بابلسر خریداری کرده اما پس از مدتی این اراضی که قرار بود صرف ساخت پروژه های عام المنفعه شود را به اشخاص حقیقی و حقوقی ثالث فروخت. این نماینده مجلس 80 هزار متر مربع از اراضی بابلسر را به قیمت 50 میلیون تومان خریداری و آن را به اشخاص حقوقی فروخته است، البته «م- ن» درخواست واگذاری اراضی 200 هزار مترمربعی را از بنیاد مستضعفان داشته که نهایتا بنیاد با واگذاری 80‌هزار متر مربع موافقت می‌کند 

ماجرای زمین‌خواری «م-ن» از نمایندگان استان مازندران
طبق رای دادگاه، در تاریخ 20/ 3/ 1377 هیات امنای بنیاد مستضعفان با واگذاری یک قطعه زمین معروف به پارکینگ هفتم واقع در بلوار ساحلی بابلسر با درخواست هیات امنای موسسه فرهنگی خانه جوان بابلسر موافقت می‌کند، که یکی از اعضای هیات امنای این موسسه فرهنگی «م- ن» از نمایندگان استان مازندران است که این شخص نماینده اصولگرای میان دوره دوم پنجمین دوره مجلس و دوره های ششم، هشتم و نهم استان مازندران بوده است. طبق درخواست این شخص بنیاد مستضعفان با واگذاری اراضی برای احداث موسسه فرهنگی و پروژه های عام المنفعه موافقت می‌کند اما پس از مدتی مشخص می‌شود که نه تنها موسسه ای به نام خانه فرهنگی جوان بابلسر وجود ندارد بلکه زمین واگذار شده، توسط نماینده مورد نظر به اشخاص ثالث به فروش رسیده است که دادگاه پس از کارشناسی موضوع و استعلام از فرمانداری، شهرداری، اداره ثبت اسناد و املاک و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بابلسر، رای به ابطال قرارداد و خلع ید را صادر می‌کند. پس از حکم دادگاه تجدیدنظر، بنیاد مستضعفان با اعتراض به رای دادگاه، خواستار اعمال ماده ۱۸ می‌شود که در نتیجه آن پرونده به دادگاه هم عرض تجدیدنظر در ساری فرستاده شد. در حال حاضر شعبه ۱۵ دادگاه تجدید نظر استان مازنداران درخواست اعاده دادرسی بنیاد را وارد دانسته است.

ماجرای زمین‌خواری بابلسر
حالا بر اساس رای شعبه ۱۵ دادگاه تجدید نظر استان مازندران که در تاریخ 3/18/ 93 صادر شده، نماینده مزبور، قطعه زمینی هشت هکتاری را که در بلوار ساحلی بابلسر بابت کارهای کتابخانه، زمین بازی و پارک خریداری کرده به اشخاص حقیقی و حقوقی ثالث فروخته و در نتیجه بنیاد حق فسخ قرارداد را دارد. طبق رای دادگاه، مهم ترین تخلفات این نماینده مجلس در پرونده زمین خواری بابلسر تشکیل موسسه موهوم واخذ زمین به نام موسسه موهوم است. همچنین خریدن هشت هکتار زمین (80000 مترمربع)به قیمت 50میلیون تومان طی سه‌ فقره چک که هنوز یک فقره از آنها پرداخت نشده است و اکنون قیمت این زمین‌ها بالغ بر چندین ده میلیارد تومان برآورد می‌شود از دیگر تخلفات « م- ن» است. از دیگر تخلفات پرونده این است که قرار بوده کاربری زمین برای شهربازی و انجام امور فرهنگی باشد اما پس از تحویل زمین و پس از قطعه بندی برای مسکونی به افراد عادی واگذار شده است.

البته این نماینده مجلس در نامه خود به علی لاریجانی مدعی شده بود:«چنانچه ثابت شود که بنده یک سانتی متر از زمین های بنیاد مستضعفان را خودم یا اقوام و دودمانم در سراسر کشور گرفته باشیم، ضمن سلب مالکیت حاضر به تحمل هرگونه مجازات می‌باشم». همچنین چندی پیش محمد تقوی فرد، رئیس دادگستری استان مازندران در نامه‌ای به دفتر مقام معظم رهبری نگرانی خود مبنی بر تصمیم احتمالی بنیاد مستضعفان به واگذاری دوباره این اراضی به این نماینده مجلس را ابزار کرده است و نامه ای به دفتر مقام معظم رهبری درباره این پرونده ارسال کرده مبنی بر اینکه « در این پرونده حدود هشت هکتار زمین به بنیاد مستضعفان در داخل شهر بابلسر به عنوان موسسه موهوم (بدون وجود خارجی) خریداری و پس از یک اقدام قانونی طولانی و به‌رغم فشار حکم به بطلان معامله و خلع ید و قلع و قمع صادر و قسمت زیادی (بالغ بر پنج هکتار)اجرا ولکن صرف نظر از تساهل و تسامح مسئول محترم بنیاد مستضعفان استان مازنداران در اجرای باقیمانده حکم در خصوص زمین مذکور حسب اطلاع جناب آقای سعیدی کیا تصمیم دارد اراضی اجرا شده را به همان محکوم علیهم واگذار کند.اخبار مرتبط

علت افزایش پدیده زمین خواری چیست؟

آوازه درگیری دولت با ساخت و سازهای غیر مجاز در یک ماه اخیر از گوشه و کنار تهران تا حیران و خلخان و طالقان هم کشیده شد.

برخلاف اینکه همواره تابستان هرسال میل به خرید ویلا و ساخت و ساز در مناطق ییلاقی رونق بیشتری می‌گیرد، امسال اما نه تنها در این نقاط بلکه در جاده‌های خشک و نه چندان مورد انتظار میل به ساخت و ساز بیشتر شد و حتی در شرایطی داستان زمین‌خواری‌های متعدد از اقصی نقاط کشور به گوش رسید. 

مناطق دور از انتظاری که شاید هیچ گاه حتی یک مورد زمین‌خواری در این منطقه هم انتظار نبود.اما در تابستان امسال یک بار در گردنه حیران و بار دیگر اسمال خلخال، زمین‌خواری صورت گرفت و در طرفی دیگر نیز با ساخت و سازهای غیر مجاز برخورد شد.

ساخت و سازهایی که همواره متولیان بخش ساخت و ساز از وجود آ‌ن‌ها گلایه دارند اما انگار با وجود این همه مقاومت، هر روز بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود. ساخت و سازهای غیر مجاز در شمال کشور از دل جنگل‌ها گرفته تا حاشیه رودخانه‌ها و دریا ، اکنون به جاده‌های اصلی و فرعی هم کشیده شده است و انگار هرچه دولت با این ساخت و سازها برخورد می‌کند و برنامه‌هایی برای قلع و قمع‌شان اجرایی می‌کند بی تاثیر است. 

نگاهی به ساخت و سازهایی که در یک ماه اخیر تخریب شد
از ابتدای امسال برخورد با ساخت و سازهای غیر مجاز و قلع و قمع این سازه‌ها کم نبود . در تابستان امسال که آمار اعلام شده تعداد زمین‌خواری‌ها و ساخت و سازهای غیرمجاز از سوی سازمان امور اراضی و وزارت راه و شهرسازی به اوج خود رسید باعث شد تا کمیته‌ای تحت این عنوان تشکیل شود تا به پرونده این زمین‌خوارِ‌ها رسیدگی شود. به گزارش اقتصاد نیوز، در مقابل نیز تعداد قابل توجهی ویلا و ساخت و ساز غیر مجاز در این مناطق تخریب شدند.

در یک ماه گذشته تعداد زمین‌خواری‌های اعلام‌شده از سوی دولت کم نبوده تا جایی که مسوولان هم وارد میدان شدند و هر یک آستین بالا زدند و درباره زمین‌خواران اظهاراتی داشتند، یکی از وجود زمین‌خواری در کیش و قشم گلایه کرد و دیگری از وجود 50 سند زمین‌خواری در منزل شخصی سخن گفت. دیگری به رفع تصرف‌ها اشاره و اعلام کرد در این باره کمیته پیگیری زمین‌خواری ایجاد شده است. اما برخی دیگر هم بودند که خودشان را به نشنیدن زدند و هرگز پاسخی ندادند که چرا این رانت‌خواران به زمین‌هایی که حق همه مردم است، تجاوز کرده‌اند. 

در این مدت از گردنه حیران گرفته تا شهرهای جدید و کیش و قشم تا میدان ونک تهران همه به پدیده زمین‌خواری دچار شده‌اند. پدیده‌ای که در سال‌های اخیر به شدت افزایش داشته و فقط شهرهای شمالی کشور و جنگل‌ها را شامل نشده است، چرا که در نمونه‌های اخیر زمین‌خواران به جان جاده‌های کوهستانی هم افتاده‌اند و مثل خوره زمین‌های بکر را به قوطی کبریت‌های چندطبقه تبدیل کرده‌اند تا پولی به جیب بزنند و حساب بانکی‌ آنها پر‌پول‌تر شود.


کلید واژه ها

 زمین خواری

اخبار مرتبط


کلید واژه ها

 تهران  رودخانه

کلید واژه ها

 زمین خواری

اخبار مرتبط

20 پرونده زمین خواری اصفهان در مراجع قضایی

مدیر کل بنیاد مسکن استان اصفهان با اشاره به اینکه ۲۰ پرونده تصرف زمین در این استان در مراجع قضایی وجود دارد، گفت: برای سال آینده بنیاد مسکن یکهزار و ۴۸۲ واحد مسکونی در این استان می‌سازد.

غلامحسین فانی در نشستی خبری با اشاره به یکهزار و ۸۳۱ روستای آباد در استان اصفهان، گفت: روستاهای بالای ۲۰ خانوار که قابلیت تهیه طرح هادی دارند، به ۸۰۳ روستا و روستاهایی که برای آنها طرح هادی مصوب شده به ۸۷۱ روستا رسیده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، وی با اشاره به اینکه در حال حاضر روستاهای بالای ۲۰ خانوار که طرح هادی ندارند ۱۲ روستا هستند، افزود: طرح هادی ۲۳۹ روستا هم نیاز به بازنگری دارد، همچنین درصد برخورداری روستاهای بالای ۲۰ خانوار دارای طرح هادی در استان اصفهان ۹۸ درصد است.

مدیر کل بنیاد مسکن استان اصفهان با اعلام اینکه تاکنون در ۶۰۵ روستای بالای ۲۰ خانوار طرح هادی اجرا شده یا در دست اجرا است، افزود: در سال‌جاری، طرح هادی در ۲۷۶ روستا در دست اجرا است که اعتبار مصوب آن حدود ۲۷۰ میلیارد ریال برآورد شده که تاکنون ۱۰۰ میلیارد ریال آن تخصیص داده شده است.

فانی به اجرای طرح هادی در ۷ روستای بافت باارزش در استان اصفهان اشاره کرد و گفت: میزان صدور اسناد مالکیت املاک روستایی و شهری ۱۷۵ هزار و ۳۸۶ جلد و برگ سند است که سهم سال ۹۴ معادل ۳ هزار و ۹۸۲ سند املاک روستایی و ۳ هزار و ۷۴۸ سند شهری است.

مدیر کل بنیاد مسکن استان اصفهان با اشاره به اینکه براساس بند «ی» ماده ۲ قانون بودجه در سال جاری ۱۸ هزار تن قیر رایگان در مرحله اول به استان اصفهان اختصاص یافته است، افزود: تاکنون برای ۴۱۴ روستا تفاهم نامه سه جانبه و برای تامین ۳۲ هزار و ۵۰۲ تن قیر منعقد شده است.

وی با اشاره به اینکه تاکنون برای ۲۶ هزار تن قیر در ۳۱۰ روستا حواله دریافت شده است، اظهارداشت: تاکنون مقدار یک میلیون و ۲۵۹ هزار و ۴۳۲ متر مربع آسفالت در ۱۴۱ روستا به میزان ۱۷۵ هزار و ۴۲۹ تن آسفالت اجرا شده است.

فانی درباره ساخت و ساز مسکن مهر در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر استان اصفهان گفت: از ۲۸ هزار واحد مسکونی مسکن مهر، حدود ۲۶ هزار واحد مسکونی آماده تحویل به متقاضیان شده که فروش اقساطی تسهیلات هم انجام گرفته است و مابقی واحدها تا پایان ۶ ماهه اول سال ۹۵ تحویل می شود.

وی با بیان اینکه در سال جاری ساخت یکهزار و ۴۷۷ واحد مسکونی شهری توسط بنیاد مسکن شروع شده است، گفت: این واحدها به همراه واحدهای نیمه تمام سال‌های قبل، به یکهزار و ۹۷۴ واحد مسکونی می رسد، همچنین برای سال آینده ساخت یکهزار و ۴۸۲ واحد مسکونی پیش بینی شده است.

فانی در خصوص موضوع کویرخواری در استان اصفهان گفت: مدتی قبل موضوع کویرخواری در روستای فرحزاد در کویر مصر مطرح شد و مسئولان وزارت راه هم بازدیدی از منطقه داشتند. البته موضوع کویرخواری نیست بلکه مالک این اراضی به طرح هادی تجاوز کرده است.

وی افزود: مالک این اراضی نسبت به ساخت دیوار برای محصور کردن زمین خود اقدام کرده بود و بنیاد هم برای رفع تعارض زمین با طرح هادی شکایت کرد و مراجع قضایی وارد پرونده شده اند.

فانی با اشاره به اینکه زمین خواری و تصرف اراضی در این استان بسیار کم است، افزود: شاید ۲۰ پرونده تصرف زمین در مراجع قضایی وجود داشته باشد.اخبار مرتبط
 
Comments