آغاز مرحله نخست ثبت‌نام از متقاضیان دریافت کارت خرید کالا - 19 دی 94

posted Jan 9, 2016, 4:51 AM by فروش آپارتمان تهران   [ updated Jan 9, 2016, 5:18 AM ]


آغاز مرحله نخست ثبت‌نام از متقاضیان دریافت کارت خرید کالا
اقتصاد > تجاری - مالی - همشهری آنلاین:
مدیرکل فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی اعلام کرد که مرحله نخست ثبت‌نام از متقاضیان دریافت کارت اعتباری خرید کالا از امروز(شنبه ۱۹ دیماه) کلید خورد.


به گزارش ایرنا، ناصر حکیمی افزود: در مرحله نخست ثبت‌نام برای دریافت کارت‌های اعتباری، زوج‌های جوان، کارمندان رسمی و پیمانی دستگاه‌های دولتی و بازنشستگان و مستمری‌بگیران تحت پوشش بیمه صندوق بازنشستگی کشوری در اولویت قرار دارند.


وی افزود: زوج‌های جوان که در سامانه قرض‌الحسنه تسهیلات ازدواج بانک مرکزی ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند برای دریافت کارت خرید اعتباری ثبت‌نام کنند.


حکیمی خاطرنشان کرد: دریافت این کارت اعتباری هیچ تاثیری در تسهیلات ازدواج زوج‌های جوان نخواهد داشت و سقف اعتباری هر زوج در این طرح 100 میلیون ریال است.


وی افزود: کارمندان رسمی و پیمانی دستگاه‌های دولتی و بازنشستگان و مستمری‌بگیران تحت پوشش بیمه صندوق بازنشستگی کشوری که دریافتی ماهانه آنها کمتر از 15 میلیون ریال است نیز می‌توانند برای دریافت کارت اعتباری ثبت‌نام کنند؛ سقف اعتبار این افراد حداکثر تا چهار برابر دریافتی ماهانه آنهاست.


به گزارش ایرنا، دولت یازدهم برای خروج از رکود چندی پیش دو راهکار را پیش‌بینی کرد که بر این اساس، طرح فروش خودرو و صدور کارت‌های اعتباری از جمله این راهکارها بود.


کارت اعتباری از ۱۹ دی کلید می‌خورد
اقتصاد > تجاری - مالی - مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی با اعلام آمادگی بانک‌ها برای دادن کارت اعتباری به مشتریان خود اعلام کرد که کارمندان رسمی و پیمانی، بازنشستگان و مستمری‌بگیران صندوق بازنشستگی کشوری و زوج‌های جوانی که در سامانه تسهیلات ازدواج نام‌نویسی کرده و هنوز تسهیلات نگرفته‌اند، مشمول دریافت کارت اعتباری می‌شوند.

به گزارش فارس، ناصر حكيمي با اشاره به تقسيم‌بندي مشمولان دريافت كارت اعتباري در فاز اول به 3گروه هدف توسط سازمان مديريت و برنامه‌ريزي اظهارداشت: گروه اول زوج‌هاي جواني هستند كه در سامانه دريافت تسهيلات ازدواج ثبت‌نام كرده‌ و كد رهگيري دريافت كرده‌اند.

وي با بيان اينكه زوج‌ها با همان كد مي‌توانند درخواست خود را براي دريافت كارت اعتباري خريد كالا در سامانه ثبت كنند، افزود: البته اين تسهيلات علاوه بر تسهيلات وام قرض‌الحسنه ازدواج است و اگر از اين تسهيلات استفاده كنند، تسهيلات قرض‌الحسنه ازدواج آنها حذف نمي‌شود.

مديركل فناوري اطلاعات بانك مركزي تصريح كرد: گروه دوم كارمندان رسمي و پيماني دولت و گروه سوم بازنشستگان و مستمري‌بگيران تحت پوشش صندوق بازنشستگي كشوري كه دريافتي آنها كمتر از يك ميليون و 500هزار تومان (15ميليون ريال) است، هستند.

وي ادامه داد: منابع اجراي طرح توسط بانك مركزي احصا شده و از شنبه (امروز) اين 3گروه در فاز اول مي‌توانند درخواست دريافت كارت اعتباري را بدهند. حكيمي در توضيح جزئيات نحوه ثبت‌نام متقاضيان مشمول در طرح كارت اعتباري، گفت: شنبه سامانه ثبت‌نام تسهيلات قرض‌الحسنه ازدواج باز مي‌شود و زوج‌هايي كه كد رهگيري دارند، مي‌توانند براي دريافت كارت اعتباري در اين سامانه ثبت‌نام كنند.

وي درخصوص ثبت‌نام كارمندان و بازنشستگان، گفت: فرم‌هايي از طرف دستگاه‌ها در اختيار متقاضيان واجد شرايط قرار مي‌گيرد. همچنين فرم ديگري هم هنگام ارائه كارت از طرف بانك‌ها در اختيار آنها قرار مي‌گيرد كه بيشتر كاربرد احراز هويت دارد. مديركل فناوري اطلاعات بانك مركزي افزود: دستگاه‌ها درخواست‌ها را دريافت كرده و به همراه گواهي كسر حقوق به بانك ارسال مي‌كنند.

وي در پاسخ به اين سؤال كه سقف كارت اعتباري براي كساني كه حداكثر 1.5ميليون تومان درآمد دارند، چقدر است، گفت: در طرح سقف كارت اعتباري براي افراد تا 4برابر دريافتي ماهانه است، بنابراين فردي كه حداكثر 1.5ميليون تومان دريافتي دارد، كارت اعتباري 6ميليون توماني دريافت مي‌كند.حكيمي تصريح كرد: براي هر كدام از زوجين هم سقف كارت اعتباري 5ميليون تومان است كه در مجموع يك زوج 10ميليون تومان دريافت خواهند كرد.در همین زمینه:
طرح خرید کالا آغاز شد|سرنوشت کارگران همچنان نامعلوم
اقتصاد > اقتصاد‌ ایران - همشهری آنلاین:
مقامات وزارت کار در حالی از آغاز اجرای طرح خرید کالای ایرانی، خبر می‌دهند که هنوز ساز و کار دریافت تسهیلات ۱۰ میلیون تومانی خرید کالا توسط کارگران مشخص نیست و پیشنهادات گروه‌های کارگری برای بهره‌مندی کارگران از مزایای این طرح هنوز به اجماع واحدی نرسیده است.

به گزارش ایسنا، قرار است که در مرحله نخست، بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی و بازنشستگان صندوق کشوری تحت پوشش این طرح قرار بگیرند و افراد کم‌درآمد و اقشار آسیب‌پذیر در مرحله بعد مشمول کارت خرید اعتباری شوند.

احمد میدری - معاون رفاه وزیر کار - اخیرا از آغاز اجرای طرح در چند شهرستان به شکل آزمایشی خبر داده و گفته است: طرح کارت اعتباری خرید کالا از این هفته به شکل پایلوت به اجرا در می آید و برای آنکه با مشکل اجرایی مواجه نشود،‌ زیر‌ساختهای اطلاعاتی لازم صورت گرفته و هماهنگی میان دستگاهها در حال نهایی شدن است.

آنطور که میدری گفته تمام افرادی که حق بیمه پرداخت می‌کنند مشمول این طرح خواهند شد و وزارت کار در تلاش است تا تمام کارگران از جمله کارگران ساختمانی نیز همچون بازنشستگان تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری تحت پوشش این طرح قرار بگیرند.

به گفته معاون رفاه وزیر کار در جریان اجرای طرح، مشکلی در خصوص کارمندان دولت وجود نخواهد داشت زیرا رضایت‌نامه‌ای که در زمان دریافت کارت اعتباری به بانک ارائه می‌دهند به عنوان تضمین تلقی شده و دیگر نیازی به اخذ چک و سفته نیست.

به گزارش ایسنا، درحال حاضر پیشنهادات متعددی از سوی نمایندگان تشکل‌های کارگری ارائه شده که اتصال حساب یارانه‌ها برای بازپراخت اقساط وام خرید کالا محتمل‌ترین گزینه به نظر می‌رسد چرا که معاون رفاه وزیر کار نیز این موضوع را تایید و اعلام کرده که وزارت کار برای تحت پوشش قرار دادن اقشار ضعیف و کم درآمد مذاکراتی با سازمانهای مرتبط صورت داده و مقرر شده تا حساب یارانه آنها ضمانت بازپرداخت اقساط باشد.

در همین حال برخی مقامات کارگری پیشنهاد کرده‌اند که وام ۱۰ میلیون تومانی خرید کالا در پنج مرحله به کارگران داده شود به این نحو که در هر مرحله دو میلیون تومان وام پرداخت شود و کارگران پس از تصفیه وام دریافتی، وام مرحله بعد را دریافت کنند.

پیشنهاد دیگر، سپردن اعتبار 10 میلیون تومانی به اتحادیه مرکزی تعاونی‌های مصرف کارگران ایران (امکان) است و مدافعان این پیشنهاد بر این باورند که با توجه به عضویت جمع کثیری از کارگران در اتحادیه، اگر این مبلغ در اختیار اتحادیه امکان گذاشته شود اتحادیه می‌تواند ضمانت کارگران را در ازای خرید کالا از اتحادیه برعهده بگیرد.

در عین حال برخی تشکل‌های کارگری همچنان تاکید دارند که حساب یارانه کارگران ضامن پرداخت اقساط وام باشد و دولت ضمانت اقساط تسهیلات خرید کالا را به حساب یارانه کارگران متصل کند تا در صورت عدم بازگشت پول، از محل یارانه‌ها کسر شود.

به گزارش ایسنا، وام 10 میلیون تومانی خرید کالا که قرار است برای خرید کالای بادوام ایرانی اختصاص یابد، باید در بازه زمانی 12 ماهه بازپرداخت شود در واقع ماهانه مبلغ 900 هزار تومان به عنوان اقساط وام پرداخت خواهد شد اما مقامات کارگری می‌گویند این رقم سنگین است و کارگران با احتساب سود آن، توان پرداخت چنین اقساط سنگینی را ندارند زیرا بخش اعظمی از کارگران حداقل بگیر بوده و حقوق پایه وزارت کار که 700 هزار تومان است دریافت می‌کنند از این رو ترجیح می‌دهند علیرغم نیاز شدید به دریافت این وام از گرفتن آن صرفنظر کنند.

با این حال برخی فعالان کارگری بر این باورند که اگر وام 10 میلیون تومانی به صورت تدریجی و مرحله به مرحله داده شود کارگران هم قدرت بازپرداخت آن را دارند و هم می‌توانند اجناس و کالاهای مورد نیاز خود را تامین کنند.

به گزارش ایسنا، طرح پرداخت وام خرید کالا در دولت قبل تحت عنوان کارت میزان مدتی به اجرا درآمد ولی بعدها به دلیل پاره‌ای مشکلات، ناقص ماند و متوقف شد.

با این وجود بسیاری از کارشناسان از اعطای کارت‌های اعتباری به عنوان یکی از ابزارهای تقویت قدرت خرید مردم نام می‌برند.

در حال حاضر دولت امیدوار است با پیشبرد طرح خرید کالای ایرانی، هم مشکل تولیدکنندگان را برطرف و از انباشت کالا در انبارهای آنها جلوگیری کند و هم به تقویت قدرت خرید و بهبود وضع معیشت اقشار ضعیف و کم‌درآمد کمک کند.

اگرچه در فاز نخست، کارمندان دولت و بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی و صندوق کشوری به دلیل امکان بازپرداخت اقساط از طریق شماره حسابهای حقوقی و تضمین بازگشت وام، در اولویت بهره‌مندی از این طرح قرار گرفته‌اند اما جامعه هدف طرح که همانا کارگران و اقشار آسیب‌پذیر و کم‌درآمد جامعه هستند با وجود وعده مسوولان، هنوز جایگاه مشخصی در این طرح ندارند و مشخص نیست که ساز و کار پرداخت تسهیلات خرید کالا به کارگران به چه شکل خواهد بود. باید دید با اجرایی شدن طرح، مقامات وزارت کار چه راهکار مشخصی را برای بهره‌مندی کارگران از مزایای طرح کارت خرید اعتباری به کار خواهند گرفت.
پوست اندازی کارت اعتباری خرید کالا
اقتصاد > اقتصاد‌ ایران - با پوست اندازی کارت خرید کالای ایرانی، امکان خرید کالاهای خارجی با این کارت‌ها و ارائه آن به همه اقشار جامعه فراهم شد.

سرانجام پس از تأخير چند هفته‌اي در ارائه كارت‌هاي اعتباري، نامه‌نگاري و گلايه برخي توليد كنندگان داخلي و سكوت خبري دستگاه‌هاي اجرايي در مورد سرنوشت اجراي اين طرح، ديروز مديركل فناوري اطلاعات بانك مركزي از تبديل كارت اعتباري خريد كالاي ايراني به كارت عامي كه به همه اقشار جامعه ارائه شده و كالاهاي خارجي را نيز در‌بر‌خواهد گرفت خبر داد اما اعلام كرد كه نرخ سود اعتبارات خريد كالاهاي ايراني در چارچوب اين طرح 12درصد و براي خريد كالاهاي خارجي طبق عقود مبادله‌اي 21درصد خواهد بود.

ناصر حكيمي مجموع اعتبارات درنظر گرفته شده توسط بانك مركزي براي اجراي اين طرح را 4هزار و 200ميليارد تومان دانست و گفت: در طرح جديد، كارت اعتباري خريد كالا به كارت عام تبديل شده است. همچنين ميزان اعتبار كارت اعتباري خريد كالاي ايراني براساس محاسبات وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي تعيين خواهد شد و اين كارت‌ها كه در ابتدا قرار بود به‌صورت خاص در‌اختيار بخشي از جامعه قرار گيرد، با تغيير در سياست‌هاي كلي به‌صورت كارت عام به همه متقاضيان ارائه مي‌شود.

وي با بيان اينكه اعتبار اين كارت به‌صورت عمومي 10ميليون تومان نخواهد بود بلكه سقف اعتباري كه به كارت خريد كالاي ايراني تعلق مي‌گيرد 10ميليون تومان است، افزود: كساني مي‌توانند اين كارت را دريافت كنند كه گواهي كسر از حقوق به‌عنوان تضمين اعتبار داشته باشند و نياز به تضامين ديگري مانند چك و سفته و ضامن نخواهد داشت. همچنين ميزان اعتبار هر‌كارت به حقوق متقاضي كارت بستگي داشته و براساس فرمول ارائه شده توسط وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي محاسبه مي‌شود.

به گفته حكيمي، قبلا برنامه‌ريزي بر اين بود كه تنها كالاي ايراني با اين كارت خريداري شود كه با تغيير در اين موضوع مقرر شد كالاهاي خارجي نيز با اين كارت قابل خريد باشد اما تنها تفاوت در اين مورد خاص در محاسبه نرخ سود است؛ بدين‌ترتيب كه نرخ سود خريد كالاي ايراني با كارت اعتباري 12درصد و خريد كالاي خارجي طبق عقود مبادله‌اي 21درصد خواهد بود.

وي درباره زمانبندي ارائه اعتبارات خريد به مردم از طريق كارت اعتباري نيز گفت: اين طرح به‌صورت دائم و در بلندمدت اجرا خواهد شد و هدف آن اين است كه دسترسي مردم به اعتبارات بانكي افزايش پيدا كند. دليل اينكه اين طرح با تمركز و آرامش پيش مي‌رود آن است كه بانك مركزي با دقت و درايت بر ميزان اعتبار تخصيص يافته مطالعه مي‌كند تا كمترين تأثير مخرب را در شاخص‌هاي كلان اقتصادي داشته باشد.
به نام ايراني به كام خارجي

طرح توزيع كارت اعتباري خريد كالا يكي از پيشنهادهاي وزارت صنعت، معدن و تجارت بود كه پس از كش و قوس‌هاي فراوان نهايتاً در بسته تسريع خروج از ركود گنجانده شد و مسئوليت تأمين منابع مالي آن برعهده شبكه بانكي گذاشته شد. پس از اعلام اين طرح وزارت صنعت، معدن و تجارت ساده‌ترين قسمت كار را كه تعيين كالاهاي مشمول اين طرح بود، به‌سرعت انجام داد اما بانك مركزي كه بايد در عين تأمين منابع لازم، تبعات تورمي احتمالي آن را نيز بررسي مي‌كرد، درگير مديريت تأمين منابع و به‌خط كردن شبكه بانكي براي تأمين اعتبار شد و در نهايت هفته گذشته بانك مركزي آمادگي خود را براي اجراي اين طرح به ستاد اقتصادي دولت و معاون اول رئيس‌جمهور اعلام كرد و منتظر اجازه رسمي دولت براي آغاز توزيع كارت اعتباري خريد است.

به‌نظر مي‌رسد كيفيت پايين برخي محصولات صنعتي توليد داخل و عدم ‌اقبال مشتريان به خريد اين كالاها ازجمله عواملي است كه موجب شده پاي كالاهاي خارجي نيز به كارت‌هاي اعتباري خريد كالا البته با نرخ سود 21درصدي باز شود. رويه‌اي كه پيش از اين نيز در مورد طرح خريد خودروهاي اقساطي با ورود خودروهاي چيني تكرار و اعلام شد كه تعداد اندك خودروهاي داخلي با ساخت داخل بيش از 60درصد علت ورود خودروهاي مونتاژي چيني به اين طرح بوده است. هنوز مشخص نيست كه آيا كارت خريد اعتباري كالاي ايراني نيز مانند خريد اقساطي خودروهاي داخلي به اقبال مشتريان منجر خواهد شد يا اينكه اولويت متقاضيان به خريد قسطي كالاهاي خارجي حتي با نرخ سود بالاتر خواهد بود؟
جزئیات جدید از اعطای کارت اعتباری
اقتصاد > تجاری - مالی - دولت به بانک‌های ارائه‌دهنده کارت خرید اعتباری ۱۰ میلیون‌ تومانی اجازه داده تا درصورتی که دارندگان این کارت‌ها خرید کنند اما قسط خود را به موقع ندهند از حساب این افراد به میزان اقساط‌شان پول برداشت کند.

به گزارش همشهري در ابلاغيه‌، تسهيل بهره‌مندي كاركنان و بازنشستگان دستگاه‌ها، سازمان‌ها و مؤسسات از كارت اعتباري كالاي ايراني كه توسط محمدباقر نوبخت ابلاغ شده، آمده است: حسب قرارداد صدور كارت بين بانك عامل و دارنده كارت، بانك عامل مجاز است درصورت عدم‌پرداخت وجه اقساط صورتحساب كارت خريد، راساً از حساب مشخص شده يا هرگونه سپرده ديگر دارنده كارت برداشت كند.

دستور‌العمل صادرشده تأكيد دارد: درصورت عدم‌كفايت موجودي حساب‌هاي دارنده كارت، دستگاه‌هاي دولتي مشمول اين طرح موظفند ترتيباتي اتخاذ كنند كه درصورت اعلام بانك عامل، اقساط معوق از حقوق و مستمري متقاضيان، كسر و به‌حساب اعلام شده توسط بانك عامل واريز شود.

دستگاه‌هاي مشمول طرح خريد اعتباري همچنين وظيفه دارند به‌نحوي عمل كنند كه كاركنان و مستمري‌بگيران تحت پوشش آنها بتوانند درخواست اخذ كارت اعتباري را اعلام كنند تا پس از دريافت درخواست‌ها، براساس ميزان دريافتي ماهانه و توان بازپرداخت هر متقاضي، گواهي تعهد كسر از حقوق آنها، كه از 50درصد متوسط دريافتي ماهانه آنها بيشتر نباشد را اعلام كنند. بانك‌ها افزون بر تأييد صلاحيت افراد مشمول دريافت كارت اعتباري از سوي دستگاه‌هاي دولتي ذيربط نسبت به تأييد صلاحيت اعتباري افراد يادشده اقدام خواهند كرد و ممكن است افرادي به‌دليل بدحسابي نتوانند كارت اعتباري دريافت كنند.
راهنماي دريافت و خريد با كارت اعتباري
كارمندان دولت و بازنشستگان فقط به دستگاه‌ مرتبط مراجعه كنند.
دستگاه‌هاي دولتي نحوه دقيق دريافت كارت اعتباري را به‌صورت فيزيكي و الكترونيكي به اطلاع تمام كاركنان يا مستمري‌بگيران تحت پوشش مي‌رسانند.
بانك‌هاي مشمول اين طرح پس از اعتبارسنجي مشتريان كارت اعتباري را صادر و به دستگاه‌هاي دولتي مربوطه ارسال مي‌كنند.
بانك‌ها از طريق پيامك، صدور كارت اعتباري را به كارمندان و بازنشستگان اطلاع خواهند داد.
متقاضيان كارت براساس اطلاعات پيامك دريافتي به دستگاه مشمول مراجعه كرده، ضمن امضاي فرم قرارداد و ساير اسناد مربوطه، كارت و پاكت رمز آن را دريافت مي‌كنند.
كارت‌هاي تحويل شده به متقاضيان از زمان دريافت، امكان خريد از مراكز تعيين شده حضوري و اينترنتي را خواهند داشت.
دارندگان كارت صورتحساب خريد كالا را به‌صورت پيامك دريافت مي‌كنند و بايد نسبت به پرداخت اقساط آن اقدام كنند.
فهرست كالاهاي قابل خريداري وعرضه‌كنندگان كالاها در سايت‌هاي www.dolat.ir، www.shaparak.com و www.mimt.gov.ir درج خواهد شد.Comments