برندگان بورس در نیمه اول زمستان 94 - 17 بهمن 94

posted Feb 5, 2016, 11:01 PM by فروش آپارتمان تهران   [ updated Feb 5, 2016, 11:15 PM ]


برندگان بورس در نیمه زمستان

شاخص کل بورس تهران از ابتدای زمستان رشد 8/ 19 درصدی را تجربه کرده است. علاوه بر این، شاخص کل هم وزن (با اثرگذاری یکسان نمادها) رشد 26 درصدی را در این مدت تجربه کرده است.

در میان نمادهای بورسی و همچنین فرابورسی، دامنه تغییرات قیمت، افت بیش از 19 درصدی در نماد «کشرق» تا «خوساز» با رشد 138 درصدی (بیشترین رشد) را شامل می‌شود. گرچه در این مدت رشد قیمتی در 90 درصد نمادهای فعال بازار سهام رقم خورده است، اما شتاب حرکت این نمادها متفاوت است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، در میان صنایع بورسی نیز استخراج سایر معادن با رشد بیش از 71 درصدی مواجه شده است؛ از سوی دیگر، گروه محصولات چرمی با تک نماد «وملی» با افت 6/ 11 درصدی مواجه شده است. در میان صنایع بورسی نیز تنها دو صنعت با افت شاخص مواجه شده‌اند. رشدهای بیش از 60 درصدی 30 نماد صدرنشین کاملا به جهش قیمتی برخی نمادهای بورسی اشاره دارد. در این میان، نیمی از این نمادها به گروه خودرویی اختصاص دارد. بر این اساس، رشدهای نامتوازن نمادهای بازار را شاهد هستیم، گروه بزرگی مانند «خودرو» که در شرایط کنونی، حدود 4 درصد از ارزش بازار کل بورس را به خود اختصاص داده است، با رشد 67 درصدی شاخص رده دوم جدول صنایع را به خود اختصاص داد. در این شرایط، پس از این رشدهای نامتوازن، تنها با چاشنی هیجان می‌توان انتظار تداوم چنین رشدهایی را در بازار داشت. در حالی که اوایل دی عمده کارشناسان به ارزندگی سهام تاکید داشتند، پس از رشدهای قیمتی به نظر می‌رسد تا حدود زیادی از جذابیت معمول سهام کاسته شده و معاملات سهام نیازمند توجه بیش از پیش به تحلیل‌ها است.

صدرنشینان سهام
356 نماد بورسی و فرابورسی فعال در بورس و فرابورس حاکی از رشد 90 درصدی آنها است. در این خصوص،‌ از 356 نماد فعال مورد بررسی، 319 نماد با رشد قیمتی مواجه شده‌اند. میانگین رشد قیمتی در این نمادها معادل 31 درصد است. در حالی که مقدار انحراف از معیار (انحراف از میانگین) در بازدهی این نمادها بیش از 23 درصد است. این موضوع کاملا به پراکندگی داده‌ها اشاره دارد. در این خصوص، از 319 نماد صعودی بازار، 51 نماد با رشد بیش از 50 درصدی مواجه شده‌اند. بر این اساس، توجه خاص معامله‌گران به نمادهای خاص را شاهد هستیم. با زمزمه‌های انعقاد قراردادهای خارجی، خودروسازان بزرگ مانند ایران‌خودرو، سایپا و همچنین پارس خودرو رشدهای قابل توجهی را ثبت کردند. سه نماد مزبور به ترتیب با رشد 64، 5/ 91 و 6/ 55 درصد مواجه شده‌اند. همان طور که اشاره شد از 30 نماد با بیشترین رشد قیمتی در نیمه نخست زمستان، 15 نماد به گروه خودرویی اختصاص دارد.

در این میان، «خوساز» با رشد 137 درصدی بیشترین رشد قیمتی را در میان سایر نمادهای بورسی و فرابورسی به ثبت رساند. در شرایطی که با زمزمه‌های افزایش سودآوری و همچنین با فضای مثبت بازار روند صعودی قیمت را تجربه می‌کرد، پس از رفت و بازگشت نماد در بازار، با توجه به تعدیل سود شرکت، در روز بازگشایی نیز با رشد بیش از 12 درصدی مواجه شد. سودآوری این شرکت رشد بیش از 1600 درصدی (برای سال مالی منتهی به اسفند 94) را تجربه کرده است، با این حال، نسبت قیمت به درآمد این سهم در شرایط کنونی نیز بیش از 65 مرتبه است. دومین نماد این جدول، «شفارس» با رشد 132 درصدی قیمت است. بخش عمده رشد این نماد را هنگام بازگشایی این نماد در روز چهارشنبه (پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده) به بازار با رشد بیش از 106 درصدی شاهد بودیم. افزایش سرمایه 563 درصدی «شفارس» از محل تجدید ارزیابی دارایی، جهش شدید این نماد را به دنبال داشت. در رده‌های بعدی نمادهایی مانند «خفناور»، «خشرق»، «خرینگ»، «خاذین» و «خمحرکه» که همگی از گروه خودرویی هستند، با رشدهای بیش از 100 درصدی قیمت سهام قرار دارند.

نماد «فاراک»‌ از گروه محصولات فلزی از دیگر نمادهای موجود در بازار است. این شرکت را می‌توان به نوعی در گروه پیمانکاری جا داد، انتظار برای پرداخت بدهی‌های دولت به پیمانکاران (مانند پرداخت بدهی به مپنا با انتشار اسناد خزانه اسلامی) در کنار انتظار برای حرکت چرخ موتور اقتصادی کشور عاملی حمایتی از گروه پیمانکاری بوده است. گروه مپنا، با نماد «رمپنا»، به‌عنوان لیدر گروه پیمانکاری با رشد بیش از 43 درصدی مواجه شده است. نمادهایی مانند «پتایر»، لاستیک و پلاستیک، نماد «لابسا»‌ از گروه ماشین‌آلات و تجهیزات، «فباهنر» از گروه فلزات اساسی، «قزوین» از گروه قندی و همچنین «ولغدر»‌ از گروه لیزینگ، در میان 30 نماد با بیشترین رشد قیمت قرار داشتند.

از سوی دیگر، «کشرق» از نمادهای فعال در فرابورس با افت بیش از 19 درصدی بیشترین افت را در این مدت به ثبت رسانده است. این شرکت زغال‌سنگی‌ در آخرین برآورد سود برای سال مالی منتهی به اسفند 94، با افت بیش از 73 درصدی سودآوری مواجه شد. به این ترتیب، سود هر سهم این شرکت از 372 ریال به 82 ریال به ازای هر سهم کاهش یافت. پس از بازگشایی این نماد در اوایل دی، شاهد روند نزولی قیمت سهام این شرکت تاکنون بوده ایم. «دروز» نیز پس از «کشرق» بیشترین افت را در میان نمادهای بورس و فرابورس ثبت کرده است.

 پس از این نمادها تداوم افت سودآوری «فخاس» عاملی برای نزول قیمت سهام این شرکت بوده است. در این خصوص، سود خالص این شرکت بر اساس آخرین پیش‌بینی در اواخر دی (بر اساس عملکرد 9 ماهه) نسبت به زمان مشابه سال قبل افت 89 درصدی را تجربه کرده است. این شرکت در آخرین برآورد، سود هر سهم خود را نسبت به پیش‌بینی قبلی بیش از 57 درصد کاهش داده است. این موضوع فشار زیادی را روی قیمت این نماد وارد کرده و زیان را برای سهامداران به همراه داشته است. در میان 30 نماد با بیشترین افت قیمتی از ابتدای زمستان تا پایان هفته گذشته، نمادهایی از گروه‌هایی مانند سیمان، انبوه‌سازی، کاشی و سرامیک، محصولات چرمی و محصولات غذایی حضور دارند.

شتاب متغیر حرکت صنایع بورسی
روند تغییرات شاخص صنایع بورسی از ابتدای زمستان تا پایان هفته گذشته، حاکی از رشد این نماگر برای 35 صنعت بورسی است. به این ترتیب، تنها دو صنعت با افت شاخص مواجه شده‌اند. گروه استخراج نفت با تک نماد «حفاری» با رشد بیش از 5/ 71 درصدی مواجه شد. نماد این شرکت در معاملات چهارشنبه با توجه به تعدیل پیش‌بینی سود متوقف شد. در ادامه نیز شاهد خودنمایی صنعت خودرو هستیم.

رشد دسته جمعی نمادهای این گروه عاملی برای ثبت رشد 7/ 66 شاخص این صنعت شده است. انتظار برای انعقاد قرارداد با سرمایه گذاران و خودروسازان بزرگ دنیا مانند قرارداد ایران خودرو و پژو عاملی برای جهش هیجانی قیمت سهام این شرکت‌ها بود. در حالی که این شرکت‌ها در شرایط کنونی با روند مناسب سودآوری مواجه نیستند و بعضا با چنان زیان‌های سنگینی مواجه هستند که مشمول ماده 141 قانون تجارت می‌شوند، اما امیدواری و خوش‌بینی به خروج از وضعیت کنونی با حضور سرمایه‌گذاران خارجی عامل حمایتی قدرتمند از قیمت سهام این گروه بوده است. با رشد شاخص این صنعت در نیمه نخست زمستان، مقدار شاخص این گروه از ابتدای سال رشد 13 درصدی را نشان می‌دهد. پس از خودرو، گروه محصولات فلزی با رشد 7/ 61 درصدی شاخص قرار دارد. رشد قیمتی نمادهای این گروه مانند «فاراک» و همچنین «فاذر» در کنار سایر نمادها به رشد شاخص این گروه کمک کرده است. در این میان، «فاذر» رشد 40 درصدی قیمت را ثبت کرد.

نمادهای مزبور را می‌توان در دسته نمادهای پیمانکاری نیز قرار داد. همان طور که شاخص گروه پیمانکاری با رشد قیمتی نماد «رمپنا»، با رشد 7/ 43 درصدی مواجه شده است (چهارمین صنعت صعودی). همان طور که اشاره شد، دو صنعت محصولات چرمی و منسوجات تنها صنایع نزولی بازار در این مدت بودند. گروه محصولات چرمی با تک نماد «وملی» با افت 6/ 11 درصدی شاخص مواجه شده است. این شرکت در آخرین پیش‌بینی خود بر اساس عملکرد 9 ماهه، افت بیش از 40 درصدی سود را در تاریخ 30 دی به بازار منعکس کرد. افت شدید سودآوری، فشار فروش سهامداران را به دنبال داشت.

لزوم تحلیل پس از جهش‌های دسته جمعی
بررسی‌ها از روند تغییرات قیمتی نمادها و گروه‌های بورسی به رشد دسته جمعی این نمادها اشاره دارد. این رشد‌های دسته‌جمعی در روند تاریخی بازار به خصوص در سال‌های اخیر (از ابتدای سال 92) حاکی از حضور هیجان در بازار سهام بوده است. گرچه برخی کارشناسان رشد‌های اخیر را با توجه به افت شدید قیمت سهام تا حدودی منطقی می‌دانند، اما همچنان هراس از شیوع هیجان در بازار وجود دارد. این هیجان می‌تواند با ادامه رشد‌های دسته‌جمعی همراه شود. با وجود رشد قیمتی تمامی نمادهای بازار، شتاب حرکتی این نمادها کاملا متفاوت بوده است. در گروه خودرو، سهام این شرکت‌ها با جهش قیمتی به سطوح بالایی از قیمت‌ها رسیده‌اند و به این ترتیب حتی می‌توان گفت بخش زیادی از خوش‌بینی برای روند رو به بهبود این صنعت در سال آینده را نیز پیش خور کرده‌اند. تداوم خرید با هیجان و بدون تحلیل می‌تواند خطر تشکیل حباب قیمتی و در ادامه سقوط قیمت را به دنبال داشته باشد (با برآورده نشدن انتظارات نسبت به سودآوری سهم). بر این اساس، در شرایطی که همچنان موانع سنگینی مانند نرخ بالای سود بانکی و همچنین سطوح پایین قیمتی کالا (با وجود رشدهای روزهای اخیر) و دیگر موارد در برابر حرکت بورس حضور دارند، بی‌توجهی به عوامل بنیادی و تصمیم‌گیری بر اساس هیجان، می‌تواند دامنه نگرانی‌ها را درخصوص اضافه جهش بازار سهام افزایش دهد.


اخبار مرتبط

بازدهی بورس به 18 درصد رسید

بورس تهران با ادامه مسیر رو به رشد خود در هفته جاری موفق به ثبت رکوردشکنی‌های جدید شد و میانگین بازدهی خود را به 18 درصد نزدیک کرد.

بورس اوراق بهادار تهران با ثبت رشد 3.7 درصدی در هفته جاری موفق شد تا بازدهی 17.8 درصدی را نصیب همراهان خود کند و از سایر بازارها جلو بزند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، به این ترتیب خوش بینی های ناشی از بهبود وضعیت اقتصادی و همچنین صنایع بورسی موجب شد تا با وجود سنگینی سایه مشکلات اقتصاد جهانی و همچنین سقوط قیمت نفت، توجه سرمایه گذاران به بورس تهران جلب شود و بازار سهام بعد از دو سال رکود سنگین، شاهد شادابی و ورود نقدینگی جدید به خود باشد.

رشد قیمت سهام شرکتها و اشتیاق خریداران برای خرید سهم های مختلف موجب شد تا شاخص بورس تهران نیز در 5 روز معاملاتی، رکوردشکنی‌های جدیدی ثبت کند و با رشد 2 هزار و 673 واحدی، از کانال 71 هزار واحد به 73 هزار واحد پرتاب شود.

با رونق گرفتن دوباره بورس که از 15 دی ماه و همزمان با دومین سالگرد ریزش بورس رخ داد،حجم و ارزش معاملات هم رشد قابل توجهی پیدا کرد و میانگین روزانه حجم معاملات که در گذشته به کمتر از 100 میلیون سهم می رسید به بیش از 300 میلیون سهم رسید که این امر به خوبی نشاندهنده سرازیر شدن نقدینگی به بازار سرمایه است.

این در حالی است که ارزش و حجم معاملات با کاهش ناچیزی نسبت به هفته قبل مواجه شد و در مجموع 10 هزار و 291 میلیون سهم به ارزش 20 هزار و 236 میلیارد ریال داد و ستد شد و دفعات معاملات با 4 درصد کاهش به بیش از 613 هزار دفعه رسید.

آمار تعداد خریداران هم نشان می‌دهد که در این هفته تعداد خریداران با افت یک درصدی مواجه شده و به 176 هزار دفعه رسیده است.

از اتفاقات قابل توجه هفته گذشته حرکت سرمایه گذاران از گروه های متاثر از لغو تحریم به سمت سایر گروه ها بود به طوری که سرمایه گذاران از شرکتهای خودرویی و بانکی به سمت گروه های معدنی و فلزی و همچنین پتروشیمی حرکت کردند.کلید واژه ها

 بورس  شاخص بورس

اخبار مرتبط

بورس در ایران 48 ساله شد

http://www.eghtesadonline.com/PooyaSoftPublisher/Storage/Images/20160204152249cb-139212211054091382323274.jpg

مدیرعامل شرکت بورس همزمان با چهل و هشتمین سالگرد تاسیس بورس در ایران با انتشار پیامی نوشت: فلسفه وجودی بورس، تامین مالی شرکت ها است.

حسن قالیباف اصل، مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار همزمان با چهل و هشتمین سالگرد تاسیس بورس در ایران با انتشار پیامی نوشت: نزدیک به نیم قرن از تشکیل بورس در ایران می گذرد، بورس مفتخر است به منظور ایجاد شفافیت، ارتقاء نقدشوندگی، جذب نقدینگی و تجهیز سرمایه برای فعالیت های مولد اقتصادی در کشور، ایجاد تنوع در ابزارهای تامین مالی و پذیرش شرکت های جدید، در مسیر توسعه کشور گام های موثری برداشته است.
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، اکنون بورس با داشتن 315 هزار میلیارد تومان ارزش در بازار سهام، پذیرش ابزار بدهی و امکان سرمایه گذاری بر روی آنها، حضور صندوق های سرمایه گذاری و وجود حدود هشت میلیون کد معاملاتی سرمایه گذاری جایگاه مهمی در اقتصاد کشور پیدا کرده است.
فلسفه وجودی بورس، تامین مالی شرکت ها است. در بودجه 1395 به نقش بازار سرمایه در تامین مالی شرکت ها توجه ویژه ای شده که می تواند آینده درخشانی را برای بازار سرمایه و اقتصاد ملی رقم زند.
از آنجایی که بازار سرمایه ایران برای سرمایه گذاران خارجی بازاری نوظهور و جذاب تلقی می شود و با توجه به برچیده شدن تحریم ها، پتانسیل های موجود در اقتصاد کشور به فعلیت خواهد رسید، امید بسیار دارم، حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی به طور پیوسته رو به فزونی نهد و  جذب نقدینگی در بورس افزایش یابد.
بورس در سال های گذشته در راستای تنوع ابزارهای معاملاتی قدم های استواری برداشته اما بازار همچنان از پتانسیل های زیادی در گسترش ابزارها برخوردار است. بازار بدهی فرصت مناسبی برای جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی به شمار می رود.
برای جذب سرمایه گذار خارجی در اختیار بودن ابزار پوشش ریسک مخصوصا ریسک نوسان نرخ ارز حائز اهمیت است. امیدوارم در آینده نزدیک با راه اندازی ابزار اختیار معامله و مشتق ارز، ابزار پوشش ریسک در اختیار سرمایه گذار قرار گیرد.
در کلیه بازارها و بویژه بورس های اوراق بهادار بواسطه تنوع ابزار، عموم مردم برای سرمایه گذاری نیازمند بررسی، مطالعه و کار کارشناسی و تصمیم گیری با حوصله و در نظر داشتن دوره انتظار منطقی هستند. بهره گیری از این رویکرد به بازدهی مناسب برای سرمایه گذاری می انجامد.کلید واژه ها

 ‌ بورس  حسن قالیباف

اخبار مرتبط

سودآورترین استراتژی در بورس چیست؟

یک فعال بازار سرمایه عنوان کرد: شرکت‌هایی که با نوسان همراه بودند به این نتیجه رسیدند که نوسان‌گیری در این بازار، استراتژی مناسبی نیست و خرید و نگه‌داری سهم بهترین و سودآورترین استراتژی فعلی بازار است.

 وجود جنب‌وجوش‌های پسابرجامی در بازار سهام که در چندوقت اخیر باعث شده تا این بازار تاحدی بوی رونق به خود بگیرد و همچنین گذر از کانال‌های متعدد در روزهای گذشته و رشد به نسبت قوی که در روزهای پیشین با آن روبه‌رو بودیم، از جمله اتفاق‌های چند وقت اخیر بازار سرمایه بوده است. اگرچه روز آخرین معاملات این هفته، شاخص واردفاز استراحت شد و بر مدار نزولی بازگشت. 

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اقتصاد، دراین راستا پیمان حدادی اظهار کرد: در جریان معاملات روز گذشته افراد بسیاری انتظار داشتند که بازار روندی منفی حتی بیشتر از دو سری قبل که در روزهای یک‌شنبه هفته جاری و چهارشنبه هفته گذشته وجود داشت را طی کند که دو دلیل بر این موضوع موثر بوده؛ اول اینکه قیمت سهام‌ها نسبت به دو سری گذشته، با رشد همراه شده است. علت دوم اینکه، به آخرین روز کاری در این هفته برمی‌گردد، از آنجا که در این روزها اکثرا افرادی که ریسک‌پذیر نیستند اقدام به فروش سهم‌های خود می‌کنند و سود خود را ذخیره می‌کنند.

این فعال بازار سهام ادامه داد: اما با وجود روند منفی‌ای که این بازار در ابتدای معاملات داشت با برگزاری مجمع شرکت سایپا که اخبار آن به صورت آنلاین مخابره می‌شد همچنین از آنجا که گروه خودرویی‌ها در دو ماه گذشته تقریبا از لیدرهای بازار محسوب می‌شدند، این مساله توانست تقاضا را در سایر گرو‌ه‌ها و صنعت‌ها افزایش دهد.

حدادی خاطرنشان کرد: همچنین در ادامه یک‌سری معاملات خوب هم در گروه‌های فلزی مانند فولاد، ذوب‌آهن و ومعادن انجام شد که نشان داد همچنان نقدینگی در سهم‌هایی غیر از گروه خودرویی‌ها وارد بازار شده است.

حدادی گفت:‌ اما در دقایق پایانی معاملات بازار نیز، یکدفعه یک موج تقاضا برای خرید ساختمانی‌ها به وجود آمد که صف خرید کردند و دوباره افزایش تقاضا اتفاق افتاد و نشان داد که بازار خیلی قیمت‌ها را اصلاح نکرده است.

پیش‌بینی وضعیت بورس در هفته پیش‌رو

او درباره پیش‌بینی خود از وضعیت شاخص بورس در هفته پیش‌رو هم گفت: در صورتی‌که در دو روز تعطیلی که پیش رو داریم اتفاق خاص و غیرمنتظره‌ای نیفتد بورس تهران از شنبه با روندی مثبت شروع به کار می‌کند و بازار مثبتی خواهیم داشت.

این فعال بازار سهام ادامه داد: از سوی دیگر به نظرم شرکت‌هایی که با نوسان همراه بودند به این نتیجه رسیدند که نوسان‌گیری در این بازار، استراتژی مناسبی نیست و خرید و نگه‌داری سهم بهترین و سودآورترین استراتژی فعلی بازار است. چرا که اصلاح قیمتی در بازار نمی‌بینیم و بیشتر استراحت در بازار به معنی عدم رشد قیمت‌ها وجود دارد. چون بسیاری انتظار دارند که با اصلاح بازار ‌قیمت‌ها ریزش داشته باشند، در صورتی که اصلا در بازار ریزش قیمتی آنچنانی نداشتیم .

حدادی اضافه کرد: به این دلیل است که این موج صعودی و تند و تیزی که از دوماه گذشته شروع شده همچنان ادامه دارد.

او گفت: همچنین وجود گزارش‌های 9 ماهه‌ای که تقریبا نیمی از آنها بر روی کدال آمده نشان می‌دهد که با وجود اینکه با تعدیل منفی همراه بودند اما در بازار اصلا تعدیل منفی نداشتند.

این تحلیلگر بازار سرمایه  در پایان خاطرنشان کرد: به نظرم بازار در حال حاضر بیشتر بر اخبار و قراردادهای مهمی که شرکت‌ها می‌بندند و آن دسته از شرکت‌هایی که بر روی کدال شفاف‌سازی می‌کنند یا دنبال کردن اخبار افزایش سرمایه شرکت‌ها و در نهایت ورود نقدینگی‌ای که به کدام‌یک از گروه‌ها صورت می‌گیرد، اثر می‌بیند.اخبار مرتبط

رشد 3.76 درصدی شاخص بورس

بورس تهران در هفته‌ای که گذشت

http://www.eghtesadonline.com/PooyaSoftPublisher/Storage/Images/20160204112048cb-139304291018272403246514.jpg

شاخص بورس در چهل و هفتمین هفته معاملاتی امسال با ۳.۷۶ درصد افزایش روبرو شد.

در هفته ای که گذشت تعداد 10291 میلیون سهم و حق تقدم به ارزش20236 میلیارد ریال در 613 هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت که به ترتیب 10.4، 6.5 و 4.3 درصد کاهش را نسبت به هفته قبل تر تجربه کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم؛ ارزش معاملات نرمال نیز در این مدت به 20236 میلیارد ریال و حجم معاملات معاملات نرمال به 10291 میلیون سهم رسید که به ترتیب با 6.5 و 10.4 درصد کاهش را نشان می دهد و تعداد 338511 برگه اوراق مشارکت هم به ارزش 340 میلیارد ریال معامله شد که به ترتیب 92.8 و 93 درصد کاهش داشته است.
این گزارش می افزاید: شاخص کل نیز در هفته ای که گذشت با 2673 واحد افزایش به رقم 73684 واحد رسید و شاخص بازار اول هم با 1639 واحد افزایش به رقم 51055 واحد و شاخص بازار دوم با 7180 واحد افزایش به عدد 164148 واحد رسیدند که به ترتیب با 3.32 و 4.57 درصد افزایش مواجه شدند.
همچنین گروه های استخراج نفت گاز و خدمات جنبی جز اکتشاف با 15.89 درصد، فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای با 14.40 درصد، استخراج کانه های فلزی با 11 درصد، فلزات اساسی با 10.55 درصد، خدمات فنی و مهندسی با 9.61 درصد و مواد و محصولات دارویی با 7.71 درصد بیشترین تغییر مثبت در شاخص صنایع را نسبت به سایر گروه ها در هفته گذشته به خود اختصاص دادند.کلید واژه ها

 ‌ بورس  ‌ شاخص بورس

اخبار مرتبط

کارشناسان شرایط بازار سهام را بررسی کردند:

برجام، رفتار سهامداران بورس را تغییر داد

پس از دی‌ماه 92 که بازار سهام پس از یک دوره پرتلاطم و صعودهای پی‌درپی روند نزولی به خود گرفت، بیشتر کارشناسان معتقد بودند که این روند به‌زودی متوقف می‌شود یا حداقل بازار ثابت می‌ماند. اما از دی‌ماه 92 تا دی‌ماه 94بازار کمتر شاهد صعود بود و ریزش‌های بازار به طور مداوم تکرار شد.

تحلیل تالار شیشه‌ای در پساتحریم چه می‌گوید؟

احسان رضاپورنیکرو کارشناس بازار سرمایه

با لغو تحریم‌های ایران و آشکارشدن آثار آن‌که با عقد قراردادهای بزرگ میان ایران با کشورهای خارجی به منصه ظهور رسیده است، شاخص‌های بورس اوراق بهادار تهران نیز به تبعیت از این فضا طی روزهای اخیر رکوردهای کم‌سابقه‌ای به ثبت رسانده است. با این وجود اگر بخواهیم در مورد روند رو‌به‌رشد یا وضع کنونی بازار سرمایه قضاوت کنیم، هنوز خیلی زود است اما آنچه مسلم است؛ این‌که پیش‌بینی ٩ماهه شرکت‌ها چندان جذاب نبوده است. پس از اتفاق‌هایی که در سال ٩٢ رخ داد و در دی‌ماه به یک‌باره بازار ریزش سنگینی را تجربه کرد، امروز فعالان بازار با چشم باز و عقلانی تصمیم می‌گیرند. نشانه آن واضح است، با وجود آمدن نقدینگی جدید به بازار و حتی رشد بازار اما همه سهم‌ها به یک نسبت رشد نکرده‌اند و اقبال به برخی سهم‌ها بیش از بقیه بوده است حتی وقتی بررسی‌های دقیق‌تری انجام شود، نیز سرمایه‌گذاری حتی دریک صنعت هم از یک شرکت به شرکت دیگر متفاوت است. این به آن معناست که خریداران و فعالان دیگر به بازار نگاه کلی ندارند و درعین حال مسیر شرکت‌ها نیز جدا شده است. برهمین اساس اقبال به شرکت‌هایی که ظرفیت و طرح‌های بیشتری برای ارایه دارند، بسیار بیشتر شده است.

به گزارش اقتصاد أنلاین به نقل از شهروند ، ممکن است موضوعات سیاسی یا منطقه‌ای به‌طور کوتاه‌مدت بر بازار تاثیر داشته باشد، اما همچنان موضوع‌های اقتصادی و ظرفیت شرکت‌ها برای رشد در سال‌های آتی مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده بازار است. رشد اصلی یا به عبارت بهتر پایدار، زمانی است که نقل‌وانتقال پول برای شرکت‌ها (که بیشتر بر خرید مواد اولیه آنها تاثیر دارد) به‌طور کامل هموار شود و تثبیت در بقیه شاخص‌های اقتصادی نیز اتفاق بیفتد. درحال‌ حاضر روند بازار سرمایه به حالت طبیعی بازگشته و می‌توان امیدوار بود که بهار ٩٥ بهتر از زمستان یا پاییز ٩٤ باشد. اگر روند اقتصادی نیز بر همین منوال باشد، جای امیدواری است که روند بهبود و مثبت بازار سرمایه ادامه‌دار باشد.

با توجه به وضع بازار سهام تحلیل‌های صنعتی اهمیت پیدا می‌کند و مورد توجه قرار می‌گیرد. بنابراین به احتمال بسیار زیاد شرکت‌های حمل‌ونقلی، خودروسازان، صنایع دارویی با توجه به اخبار هر حوزه مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد اما باز هم باید به این نکته بسیار مهم توجه داشت که روند بهبود و مثبت‌شدن بازار سرمایه یک روند آهسته و طولانی است که ممکن است حتی در میان‌مدت هم جواب ندهد. بدین ترتیب برای اطمینان‌یافتن کمی باید با احتیاط بود. ابتدا باید مشورت گرفت سپس اقدام به هر حرکتی کرد.

دلایل رونق بازار سرمایه پس از یک دوره رکود طولانی
برجام همه مشکلات بازار سرمایه را حل نمی‌کند

فرشید پورشهابی استادیار گروه اقتصاد دانشگاه بجنورد

جهت بررسی دلایل شکل‌گیری رونق فعلی در بازار سرمایه بایستی دوره رکود طولانی شکل گرفته در بازار را مورد بررسی قرار داد. بازار سرمایه بعد از تشدید تحریم‌های اقتصادی و فروپاشی سیستم ارزی کشور که با افزایش نرخ ارز، تورم و رکود سمت عرضه در اقتصاد همراه بود، با مشکلاتی روبه‌رو شد. شرایط گفته شده با تحت‌تأثیر قراردادن سودآوری شرکت‌های موجود در بازار سرمایه منجر به فراهم‌شدن زمینه رکود در بازار سرمایه شد. همچنین کاهش حجم تجارت به دلیل محدودیت‌های تجاری و مالی و همچنین کاهش حجم مبادلات با خارج از کشور وضعیت شرکت‌های بازار سرمایه را بدتر کرد. شرکت‌های تولیدی در فراهم‌کردن مواد اولیه و قطعات مورد نیاز با مشکل مواجه شدند  و همچنین صادرات با موانعی برای دریافت پول همراه بود.

در نتیجه این شرایط شرکت‌های تولیدی با مشکلات اقتصادی روبه‌رو شدند. افزایش نرخ بهره در اقتصاد کشور نیز که با هدف دفاع از ارزش پول ملی صورت گرفت؛ نقدینگی را از بازار سرمایه به سمت بانک‌ها انتقال داد که این کاهش نقدینگی بازار در شکل‌گیری رکود بازار سرمایه موثر بود.
در صنایع کشور صنعت بانکداری به دلیل پرداخت سود بانکی بالا، افزایش مطالبات معوق و قطع سیستم سوئیفت با کاهش سود واقعی روبه‌رو شد. صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی کشور نیز علاوه بر مشکلات در صادرات از کاهش قیمت نفت نیز تأثیر گرفتند. همچنین ابهام شکل گرفته درنرخ خوراک بر مشکلات این صنایع افزود. شرکت‌های حمل‌ونقلی هم با کاهش حجم مبادلات تجاری با کاهش فعالیت همراه بودند. با رکود در بخش مسکن صنایع مرتبط مانند سیمان، کاشی و سرامیک وارد رکود شدند. ازسوی دیگر کاهش قیمت‌های جهانی فلزات اساسی و سایر کالاها منجر به کاهش سودآوری شرکت‌های بورسی منجر شد.

از طرف دیگر اجرای هدفمندی یارانه‌ها و عدم تخصیص سهم تولید از یارانه و جلوگیری از افزایش نرخ محصولات نیز برکاهش سودآوری این واحد‌ها اثرگذار بوده است. درصنعت خودرو و قطعات نیز تحریم و رکود بازار از سطح تولید و فروش آنها کاسته است. همچنین کسری بودجه دولت و کاهش حجم مخارج عمرانی بر رکود فعالیت‌های اقتصادی پیمانکاران و صنایع فولاد و سیمان و غیره افزوده است.
بنابراین درنظر گرفتن رخدادهای ذکرشده بیانگر آن است که در نتیجه این موارد قیمت سهام شرکت‌ها با کاهش روبه‌رو شده و این موضوع منجر به افت حداقلی قیمت سهام شرکت‌ها در بازار سرمایه شده است.

اما با لغو تحریم‌ها هم‌اکنون مشکلات شرکت‌های بازار سرمایه جهت تأمین مواد اولیه و قطعات مورد نیاز و صادرات تا حدودی برطرف شده است. از طرف دیگر ابهامات شکل گرفته برای نرخ خوراک پتروشیمی‌ها درحال برطرف‌شدن است. با آزادشدن منابع ارزی کشور، دسترسی به دارایی‌های خارجی کشور و افزایش ظرفیت صادرات نفت‌خام دست دولت را در انجام پروژه‌های عمرانی و پرداخت بدهی پیمانکاران بازتر خواهد کرد. افزایش حجم تجارت و مبادلات بین‌المللی نیز با کاهش هزینه‌های مبادلات بر سودآوری بانک‌ها و شرکت‌های حمل‌ونقلی موثر خواهد بود.

ورود بانک‌های خصوصی و افزایش طرح‌های فروش اقساطی مسکن می‌تواند بخشی از تقاضا مسکن را تأمین کرده و بخش مسکن را در آینده به سمت رونق سوق دهد، هرچند که این موضوع نمی‌تواند به سرعت رخ دهد. همچنین کاهش نرخ تورم و نرخ سپرده بین بانکی با انتظار کاهش نرخ بهره در آینده همراه است که این موضوع می‌تواند انتظار خروج پول‌های پارک شده در بانک‌ها را به همراه داشته باشد که با توجه به آن‌که نمی‌توان در سایر بازارها انتظار بازدهی بالاتری نسبت به بازار سرمایه داشت، منجر به انتقال سرمایه به بورس خواهد شد که ورود نقدینگی جدید در بازار سرمایه در روزهای اخیر بیانگر این موضوع است. همکاری شرکت‌های داخلی با شرکت‌های خارجی و سرمایه‌گذاری‌های مشترک جهت تولید محصولات جدید خوش‌بینی به آینده شرکت‌های تولیدی را بهبود بخشیده است.
شرکت‌های پیمانکاری نیز با توجه به افزایش بودجه عمرانی و قصد دولت برای پرداخت بدهی پیمانکاران و کاهش هزینه مواد اولیه درانتظار رونق هستند.

درمجموع ایجاد شرایط خوش‌بینی نسبت به آینده شرکت‌های موجود در بازار سرمایه و ورود نقدینگی جدید درشرایطی که قیمت سهام شرکت‌ها در کف قیمتی قرار دارند، منجر به رونق بازار سرمایه در روزهای اخیر شده است که به مرور زمان و بازگشت اعتماد سرمایه‌گذاران به رونق در بازار سرمایه پس از چندین اصلاح شاهد وضع رشد ورود نقدینگی ادامه‌داری در بازار سرمایه خواهیم بود که منجر به رشد بازار سرمایه کشور خواهد شد. با توجه به آن‌که شرایط بیان‌شده اثرات خود را درصورت‌های مالی ‌سال آینده شرکت‌ها خواهد گذاشت، می‌توان رشد مناسبی برای بازار سرمایه در ‌سال آتی انتظار داشت. دراین بین نقش صنعت خودرو و قطعات، بانک، حمل‌ونقل، پیمانکاری و تجهیزات و صنعت پتروشیمی در رشد بازار سرمایه بیشتر از سایر صنایع خواهد بود و سایر صنایع در فازهای بعدی رشد بازار سرمایه مورد توجه قرار خواهند گرفت.

 اخبار مرتبطComments