آموزش بورس 08/18 1393 رازهای بورس

posted May 16, 2015, 2:50 PM by فروش آپارتمان تهران   [ updated May 16, 2015, 2:50 PM ]

1-تنوع سازی

تمام پول خود را در یک سهم یا در مجموعه سهام یک صنعت سرمایه‌گذاری نکنید. ترجیحا می‌توان گفت هرگز کل پول خودتان را انحصارا در بازار سهام سرمایه‌گذاری نکنید.

 

پول خودتان را در سبدی از دارایی‌‌ها همانند بانک، ملک، بازار سهام، اوراق مشارکت، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و طلا و غیره پخش کنید و در مرحله بعد دوباره وجوه تخصیص داده شده به هریک از دارایی‌‌ها را در انواع آن تنوع سازی کنید بطوریکه اگر در یک سرمایه‌گذاری شکست خوردید صدمه زیادی به شما وارد نشود.

 

 

۲- هرگز به یک سهم تعصب نشان ندهید
یکی از دوستان من سهام را در ۲۴۰۰ دلار خریداری و هنوز آن را نگهداری کرده است و الان قیمت آن ۷ دلار است. بله ۲۴۰۰ تا ۷٫ به نظر من او به آن سهم بیش از اندازه تعصب نشان داده و امیدوار است روزی سهم برگردد و به قیمت ۲۴۰۰ دلار برسد. جدا که فاجعه است، وقتی یک تصمیم اشتباه می‌گیرید آن را قبول کنید و از آن بیرون بیایید و منتظر نمانید.

 

 

 

۳- همیشه حد ضرر را مشخص کرده و بکارگیرید
چگونه شما خواهید فهمید که تصمیم اشتباه اتخاذ کرده‌اید؟ به صورت ساده قبل از اینکه معامله‌ای انجام دهید بنویسید چه مقدار ضرر برای این سهم حاضرید تحمل کنید اگر قیمت سهم پایین بیاید. ۲ درصد، ۴ درصد، ۱۰ درصد، ۱۵درصد؟ یک حد ضرر را در ذهنتان در نظر بگیرید که از هزینه خرید شما تا حدی پایین خواهد بود. اگر قیمت سهم به پایین‌تر از آن نزول کرد شما باید آن را بفروشید و از سهم خارج شوید و اگر قیمت سهم دوباره بالا رود احساس بدی نداشته باشید و متاثر نشوید.

 

 

 

۴- در سقف بفروشید و در کف بخرید
به نظر ساده است؟ بله اما ساده نیست برا ی اینکه اگر شخص از اکثریت بازار تبعیت کرده باشد، پول زیادی را در بازار از دست نخواهد داد. همیشه رازی را در نظر بگیرید که می‌تواند موفقیت شما را در بازار سرمایه تضمین کند. هر ۶ ماه یا در هر سال قیمت سهام حدود ۳۰درصد پایین می‌آید، یعنی زمان خرید است و برعکس اشخاصی هستند که بر اساس اخبار و شایعات قیمت سهام را بالا می‌برند که آن، زمان فروش است.

 

 

 

۵-ترس و طمع را از خود دورکنید
ترس و طمع بزرگترین دشمن سرمایه‌گذاران است و تنها راه گریز از آن داشتن برنامه ورود به معامله است قبل از اینکه عملا وارد شوید. برنامه خرید و فروش شما باید راه حلی برای معاملات اشتباه باشد، چه مقدار سود مد نظر شماست، چه مقدار از سود قابل ذخیره کردن است. اگر شما به برنامه خود تکیه کنید به ترس و طمع فائق خواهید آمد.

 

 

 

۶- هرگز از میانگین خارج نشوید
میانگین مفهوم خوبی است. اما اگر برخلاف جهت شما باشد بد خواهد بود. اگر شما سهمی را در قیمت ۱۷۰ خرید کرده‌اید و آن الان ۹۰ باشد شما به اندازه ۸۰ واحد به ازای هر سهم ضرر کرده‌اید. حالا اگر شما در قیمت ۹۰به سهم خود بیشتر اضافه کنید میانگین قیمت سهم شما از ۱۷۰ به ۱۲۵۰ میل خواهد کرد. اگر قیمت سهم از ۹۰ به ۱۲۵۰ بالا بکشد شما می‌توانید از سهم بدون ضرر خارج شوید. اما اگر دوباره از ۹۰ به پائین نزول کرد ضرر شما زیاد خواهد شد با توجه به اینکه در قیمت ۹۰ نیز به سهمتان اضافه کرده‌اید. یک میانگین گزینه خوبی است ترجیحا هنگامی‌که شما سود می‌کنید اما زمانی‌که قیمت سهام شما بالا می‌رود خرید بیشتر را ادامه ندهید.

 

 

 

۷- چاقوی در حال افتادن را نگیرید
تصور کنید اگر چاقویی از آسمان بیفتد آیا شما می‌دوید تا آن را بگیرید؟ به هیچ وجه!! اما بیشتر سرمایه‌گذاران این کار را انجام می‌دهند. سهم قیمت ۱۵۰ داشته و الان در قیمت ۱۳۰ قابل دسترسی است مردم فکر می‌کنند ارزان است و بنابر این باید خرید کرد و سپس قیمت سهم ۱۰۰ می‌شود و مردم دوباره همانطور عمل می‌کنند و وقتی سهم به قیمت ۸۰ می‌رسد مردم همان فکر را تکرار می‌کنند. اگر شما به نمودار آن نگاه کنید شکل آن شبیه به سقوط چاقو از آسمان است. شخص باید منتظر افتادن سهام باشد و بعد اگر شروع به بالارفتن کرد اقدام به خرید کند.

 

 

 

۸- هرگز برای دریافت اطلاعات (شایعات) پولی پرداخت نکنید
هزاران کارشناس در بازار وجود دارد. اغلب آنها از بازار سهام اطلاع بیشتری ندارند. با این وجود سرمایه‌گذاران به توصیه‌های آنها مبلغی پرداخت می‌کنند سوال ساده‌ای که این سرمایه‌گذار باید از خودش بپرسد این است که چرا این متخصص با داشتن دانش کافی به جای ثروتمند شدن با استفاده از بکار گیری آن اطلاعات تنها در قبال چند دلار آن اطلاعات را می‌فروشد؟ همیشه تصمیم زندگیتان را خودتان اتخاذ کنید.

 

 

 

۹-استقراض پول
هرگز با پولی که متعلق به شما نیست سهام نخرید. شما تنها باید با پول خودتان سهام خریداری کنید پولی که در آینده نزدیک مورد نیازتان نیست و تصور نکنید که قسمت عمده آن را در بازار از دست خواهید داد.

 

 

 

۱۰- زمان

 

این موضوع در بازار سهام بسیار مهم است اما کمتر در این مورد صحبت شده است. هر سرمایه‌گذاری از کارشناس سرمایه سوال می‌کند چه سهمی را باید بخرد. اما هرگز سوال نمی کند چه زمانی برای خرید سهام مناسب است. اگر وارد سهمی خوب شوید اما در زمان نادرست، شما ضرر خواهید کرد و اگر وارد سهم بدی شوید اما در زمان درست، ممکن است به طور تصادفی سود کنید. اگر شما سهم خوبی خریداری کنید بعد از اینکه به اندازه کافی بالا رفت شما برای یک ضرر آماده می‌شوید.

Comments