آموزش بورس 08/18 1393 اشتباه شماره 2: اجازه می‌دهید كه سهام برنده شما تبدیل به سهام بازنده شود.

posted May 16, 2015, 2:52 PM by فروش آپارتمان تهران   [ updated May 16, 2015, 2:52 PM ]

اگر شما یك سهام را بفروشید تا سود آن به دستتان برسد، ممكن استبعدا این گونه احساس كنید كه اگر كمی دیرتر سهام را فروخته بودید، پول بیشتر به دستمی‌آوردید. برخی افراد در یك بازار سهام، چندین میلیون تومان پول به دست می‌آورند،اما مجددا قیمت‌ها به حالت عادی برمی‌گردد و این پول‌‌ها محو می‌شود. بسیاری ازافراد به این نكته توجه نمی‌كنند كه چنین فرصت‌هایی ممكن است هیچ‌گاه تكرار نشود. عده‌ای نیز نه تنها سود حاصل از این سرمایه‌گذاری را از دست می‌دهند، بلكه اصلسرمایه را نیز می‌بازند. برای این افراد، آنچه دردناك‌تر از عدم كسب سود است، ایناست كه ابتدا برنده بازار بوده‌اند اما بعدا تمام سرمایه را از دست داده‌‌اند. 
 
 
 
مثالی از این مورد، شركت سوئدی Ericsson است كه در سال 1998 می‌توانستیدسهام این شركت مخابراتی را به ارزش 20 دلار بخرید. از آن زمان، سهام این شركت رو بهرشد گذاشت تا اینكه یك سال بعد به 90 دلار رسید. اگر شما فرد خوش‌شانسی بودید،می‌توانستید در همان زمان، تمام سهم‌های خود را به قیمت 90 دلار بفروشید، اما درعوض بسیاری از مردم، آن قدر این سهام را نزد خود نگه ‌داشتند تا اینكه در سال 2002و قبل از تفكیك معكوس 1 به 10 توسط این شركت، ارزش سهام آن به 1 دلار رسید. هزارانسرمایه‌گذار سوئدی و آمریكایی، سرمایه خود را درEricsson (و بسیاری از سهام‌های بخشتكنولوژی) از دست دادند. 
 
 
 
اگر شما یك سهام برنده را دارید، احتمالا تصورمی‌كنید كه فروختن زود هنگام آن، كار احمقانه‌ای است. این تصور باعث می‌شود كه شمایك شیوه فروش افزایشی را انتخاب كنید Michael Sincere . نام این شیوه را طرح 30-30گذاشته است. اگر سهام شما بیش از 30درصد رشد داشت، 30درصد از سهام خود را بفروشید. به این ترتیب هم احساس پشیمانی پس از افت قیمت را از بین می‌برید و هم احساسخوشحالی پس از رشد آن را به دست می‌آوریدTed Warren . می‌گوید: فروختن زود هنگامسهام، مطمئن‌تر از نگه داشتن طولانی مدت آن است. 
 
 
 
آیا می‌دانید عدم فروشسهام در هنگام رشد آن، توسط افراد، چند تریلیون تومان در سال به سرمایه‌گذارانخسارت وارد می‌كند؟ متاسفانه بسیاری از مردم، نظم و انضباط لازم را ندارند تاهنگامی كه قیمت سهام به اندازه كافی بالا رفت آن را بفروشند. آنها یا از مالیاتمی‌ترسند، یا منتظر بالاتر رفتن قیمت سهام هستند. اگر شما به قدری روی یك سهام، سودكردید كه شما را ارضا می‌كند، 30درصد از این سهام را بفروشید. در این صورت شما بخشیاز سود خود را تثبیت می‌كنید، ضمن اینكه هنوز فرصت ارزیابی سبد سهام خود را نیزدارید.

Comments