آموزش بورس 07/08 1393 مبانی تحلیل فاندامنتال

posted May 16, 2015, 3:22 PM by فروش آپارتمان تهران   [ updated May 16, 2015, 3:22 PM ]

مبانی تحلیل فاندامنتال

تجزيه و تحليل‌هاي بنيادين به عوامل تاثيرگذار بر بازار مي‌پردازد و معامله‌گر تمايل دارد تا به کمک آن تغييرات اقتصادي و تاثير آن بر نرخ ارزهاي خارجي را پيش‌بيني کند. 

اغلب، جو خصومت آميزي بين معامله گران بنيادين و فني (technical) وجود دارد و هر کدام به ديد گاه ديگري بي‌حرمتي مي‌کنند. واضح است که اين کار اشتباه است چرا که هردو ديدگاه قابليت‌هاي زيادي دارند و تلفيقي از اين دو ديد گاه نتايج عالي در بر دارد. 

مزيت اصلي تجزيه و تحليل هاي فني (technical) قابليت ورود به بازار و خروج از آن در زمان کاملاً مشخص و دقيق و مناسب است. در حالي که در ديدگاه بنيادين بيشتر به نقطه نظرات هدايتي طولاني مدت اشاره مي‌شود. در تجزيه و تحليل بنيادين، جنبه‌هاي زيادي در نظر گرفته مي شود و بسياري از آمارهاي اقتصادي ماهانه و سه ماهه نمايانگر استحکام و دوام اقتصادي است. 

اين تحليل ها شامل تغيير و تحولات احتمالي در نرخ هاي سود کوتاه و بلند مدت است که در روندهاي ارز خارجي از اهميت شاياني برخوردارند. به طور کلي نرخ بالاي بهره کوتاه مدت يک ارز را ساپورت مي کند مگر آنکه ثبات آن تحت تاثير فشار زياد و نوسانات قيمت تضعيف شود. 

تجارت بين المللي و جريان‌هاي سرمايه‌گذاري به دقت دنبال مي شوند تا دوام و استحکام نسبي خريد و فروش در معاملات نقدي و بازرگاني ارزيابي شود. 
حوادث و رويدادهاي سياسي مثل انتخابات يا انتصاب هيات وزرا، اغلب اثرات مهمي بر بازارهاي ارز خارجي دارد که به سياست و خط مشي که در زمينه اقتصاد اعمال مي شود بستگي دارد. 

خط مشي پولي نيز به دقت دنبال مي‌گردد که در آن از نشانگرهايي را که در ايجاد چنين تصميمات سياسي مؤثرند نيز شکل مي‌دهند. ذخائر پولي، مداخلات بانک مرکزي و نرخ سودهاي کوتاه مدت همگي فاکتورهاي مهمي در تجزيه و تحليل هاي ديدگاه بنيادين هستند. 

تبادلات ارز هاي تجاري، بهترين شيوه براي در نظر گرفتن و بررسي شرايط اقتصادي يک کشور است. حتي در آسياي جنوب شرقي حوادث و رويدادهاي نيمه دوم سال 1997 نتايج خود را وقتي نشان داد که بنيان اقتصاد کشورها از هم پاشيد و اين بهترين شيوه براي سود بردن از فروش ارز مربوطه است. 

شرايط اقتصادي با دوام تر و با ثبات ايالات متحده آمريکا در مقايسه با کشورهاي قاره اروپا منجر به بالا رفتن ارزش ارز ايالات متحده آمريکا طي سال 1997 شد. اگر بخواهيم دوباره به مبحث ديدگاه بنيادين در مقابل ديدگاه فني، باز گرديم بايد بگوييم که هيچ کدام از اين ديدگاه ها در تضاد با ديدگاه ديگر نبودند. 

 
 
چرا ارزها به یکدیگر تبدیل می شوند؟
 
چهار عامل عمده در تبدیل ارز کشور های مختلف به یکدیگر ایفای نقش می نماید . این چهار عامل عبارتند از :

تبادل کالا و خدمات :

یکی از مهمترین عوامل تبدیل ارزها به یکدیگر تبادل کالا و خدمات بین کشور های مختلف با ارزهای متفاوت است . مثلا تبادل کالا بین ژاپن و اروپا موجب تبدیل یورو و ین به یکدیگر می شود. کشور های کوچکتر که پول آنها یکی از ارزهای اصلی دنیا نیست پس از فروش کالا یکی از ارزهای اصلی مثل دلار و یورو را بعنوان بهای کالای خود دریافت می کنند.
 

سرمایه گذاری:

مطلوبیت سرمایه گذاری در یک کشور می تواند موجب تبدیل پول سایر کشور ها به پول آن کشور شود. کشوری که نرخ بهره بالاتری نسبت به تورم دارد می تواند سپرده گذاران را از کشور های دیگر جذب کند. همچنین وجود مقررات و زیر ساخت های اقتصادی مناسب ، مزیت های اقتصادی مثل نیروی کار ارزان ، وجود منابع طبیعی قابل بهره برداری و سود آوری سرمایه گذاری در بخش املاک و مستقلات نیز عوامل دیگری هستند که می توانند سرمایه های خارجی را جذب کرده و موجب تبدیل ارزها به یکدیگر شوند.
 

تصمیمات دولتی :

تصمیمات دولتی نیز یکی از عوامل مهم تبدیل ارزها به یکدیگر است. یکی از این تصمیم گیری ها ترکیب ذخایر ارزی و تغییر حجم این ذخایر توسط کشور ها بخصوص کشور های دارای اقتصاد بزرگ است . مثلا تصمیم دولت چین در افزایش نسبت یورو به دلار در ذخایر ارزی این کشور می تواند عاملی در تبدیل دلار به یورو توسط بانک مرکزی این کشور باشد. افزایش یا کاهش حجم ذخایر ارزی کشور ها نیز می تواند به تبدیل ارز منجر گردد.
 

گردشگری :

گردشگری نیز یکی از عوامل مهم تبدیل ارزها به یکدیگر است . سفر تعداد زیادی گردشگر در ایام کریسمس از ایالات متحده به اروپا می تواند سبب تبدیل حجم قابل توجهی دلار به یورو شود. برخی از کشورها جاذبه های گردشگری فصلی خاصی نیز دارند . مثلا استرالیا و نیزلند بدلیل واقع شدن در نیمکره جنوبی در فصل زمستان نیمکره شمالی گردشگران را جذب هوای تابستانی خود می کنند. مناطق گرمسیر استوائی نیز گردشگران بیشتری در فصول سرد سال جذب می کنند. وقایع ورزشی مهم مثل المپیک و جام جهانی فوتبال نیز گردشگران ورزشی را به خود جذب می کنند.
 

 

چه چیز باعث تغییر قیمت در بازار می شود؟

تغییر قیمت در بازار بدلیل تغییرات در عرضه و تقاضا بوجود می آید. وقتی که عرضه و تقاضا در بازار در تعادل هستند، قیمت نیز ثابت است. با افزایش عرضه قیمت پائین می آید تا گروهی از خریداران بالقوه بدلیل قیمت پائین تر وارد بازار شوند و تقاضا ایجاد کنند. با ورود این گروه به بازار کفه تقاضا سنگین تر شده و دوباره تعادل برقرار می شود و قیمت تثیبیت می گردد. 
هر گاه تغییرات عرضه و تقاضا به آرامی صورت گیرد تغییرات قیمت نیز آرام است و بازار اصطلاحا در حالت رنج قرار دارد. ولی هر گاه عاملی تعادل عرضه و تقاضا را به شدت به هم بزند، یک موج بوجود می آید. این موج تا رسیدن به تعادل بعدی در قیمت ها ادامه دارد.
بسیاری از موجها بدلیل اخبار غیر منتظره بوجود می آیند. مثلا فرض کنید یک حادثه بزرگ تروریستی در ایالات متحده بوقوع بپیوندد. بعضی از گردشگرانی که برنامه سفر به آمریکا را داشته اند منصرف می شوند و سرمایه گذارانی که می خواسته اند وارد بازار سرمایه آمریکا شوند، تامل می کنند. در مقابل عده ای از سرمایه گذاران فعال در آمریکا تصمیم می گیرند سرمایه خود را خارج کنند. در این حالت تقاضای دلار کاهش می یابد و عرضه بیشتر می شود. پس یک موج نزولی در ارزش دلار در مقابل ارزهای دیگر بوجود می آید. با کاهش ارزش دلار ، قیمت کالاها و اموال برای دارندگان ارزهای دیگر ارزان می شود. مثلا اگر ارزش دلار نسبت یه یورو 10% کاهش یابد، قیمت کالا های آمریکائی برای کسی که یورو دارد 10% ارزان می شود و مطلوبیت بیشتری برای خرید پیدا می کند. در اینصورت تقاضای جدیدی برای دلار به وجود می آید که عرضه ناشی از حادثه را خنثی می کند و بازار مجددا در قیمت دیگری به تعادل می رسد. البته اخبار وقتی بیشترین تاثیر را در برهم زدن تعادل بازار دارند که با انتظار بازار متفاوت باشند.

چرا موجها معمولا با برگشت همراه هستد ولی برگشت کوچکتر از موج اولیه است ؟

قانون عمل و عکس العمل فیزیک در بازار ها هم صادق است ولی عکس العمل یک موج در بازار با عمل مساوی نیست و معمولا از آن کوچکتر است. مثال فوق را در نظر بگیرید. با شروع موج کاهش ارزش دلار، به تدریج عکس العمل آن که ورود تقاضای جدید برای کالاهای ارزان شده آمریکائی است شکل می گیرد. ولی اگر این عکس العمل بخواهد دلار را به همان قیمت اولیه برساند، علت وجودی عکس العمل که کاهش قیمت کالا های آمریکائی بوده از بین می رود. در مثال فوق اگر افزایش تقاضا برای کالاهای آمریکائی که 10% ارزان شده اند بخواهد دلار را به قیمت اولیه برساند یک تناقض بوجود می آید و معلول باعث می شود که علت از میان برود اما اگر دلار را 5% بالا ببرد ، ارزان شدن کالاهای آمریکائی همچنان به قوت خود باقی است ولی کمی ضعیف تر می شود. بنابراین عکس العمل معمولا از عمل کوچکتر است و نسبت به آن تاخیر دارد. بر اساس تئوری داو عکس العمل موجها معمولا بین یک سوم تا دو سوم موج اصلی بوقوع می پیوندد.


Comments