آموزش بورس 07/06 1393 درد دل یک سهامدار : پیامد تعامل با دنیا ، سقوط شاخص بورس است ؟

posted May 16, 2015, 3:27 PM by فروش آپارتمان تهران   [ updated May 16, 2015, 3:27 PM ]

این وعده و وعیدهای پوچ که هر بار بر سر میز مذاکرات هسته ای تحویل مقامات ما می دهند و پشت سر با نیش خندی تمسخر آمیز پشت پا به همه توافقات می زنند جز زیر سوال بردن حق و حقوق و شان ملت ایران هیچ نتیجه دیگری ندارد.
با اتمام ساعات معاملات روز شنبه 93.07.05 شاخص بازار اول ( تالار اصلي ) با 60 واحد افت به رقم 52668 واحد رسيد. همین وضعيت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعي) شاهد هستيم بطوريكه شاخص تالار فرعي در اين روز با ثبت 184 واحد کاهش عدد 142012 واحد را تجربه كرد. شاخص كل بورس نيز در روز جاري با 85 واحد افت به رقم 71702 واحد رسيد.

همچنین در این روز "شفن" با 16 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل "فارس" با 19 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

 

شاخص فرابورس نیز با 0.50 واحد افت به رقم 821 واحد رسید.

 

در این شرایط امروز "پترول" با 1 واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل "مارون" با 0.62 واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

 

گفتني است ارزش كل معاملات در بازار بورس به رقم 979 میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم 660 میلیارد ریال رسید.

 

صبر هم اندازه دارد، تحمل و انتظار هم حدی دارد، دیگر از این همه صبر بیهوده و انتظار بی پایان خسته شده ایم، یکسال و اندی هست که به امید دستیابی به توافق جامع هسته ای و رسیدن به شرایطی آرمانی فقط در حال شناسایی زیان و ضرر هستیم. این وعده و وعیدهای پوچ که هر بار بر سر میز مذاکرات هسته ای تحویل مقامات ما می دهند و پشت سر با نیش خندی تمسخر آمیز پشت پا به همه توافقات می زنند جز زیر سوال بردن حق و حقوق و شان ملت ایران هیچ نتیجه دیگری ندارد.

 

بنابه گزارش بورس نیوز، کشورمان، ملتمان و اقتصادمان بیش از 34 سال است که با تحریم خو گرفته و به آن عادت کرده، سال هاست که یاد گرفته ایم باید روی پای خودمان بیاستیم، یاد گرفته ایم که باید درمان دردهایمان را در تمامی زمینه ها در خودمان و توان داخلی جستجو کنیم، ما باور داریم که به این جماعت دو رو و ریاکار اعتماد و اطمینان نباید کرد.

قبول کردیم که اگرچه سخت است اما اقتصاد با تحریم را باید مدیریت کنیم . باید کشور، جامعه و اقتصاد مملکت را همانگونه که هست اداره کنیم اما به راستی چه اتفاقی افتاد که طی یکسال گذشته همه چیز این کشور به مذاکرات هسته ای گره خورد، چه چیزی باعث شده که راه بهشت برین اقتصادی از غرب و مذاکرات هسته ای گذر کند.

مگر تا به امروز دولت های دیگر چه کاری انجام می دادند، مگر در دولت های گذشته که کشور با همین تحریم ها و ناملایمت های طرف های غربی اداره می شد مردم از قحطی و گرسنگی جان سپردند؟ چرا باید بازارهای اقتصادی کشور را به امید دستیابی به یک رویای دور از دسترس اینگونه به ورطه نابودی بکشانیم، چرا باید از راننده تاکسی تا کارخانه دار و سهامدار و پزشک این کشور تمام هست و نیست زندگی خود را در مذاکرات هسته ای و دوستی با دشمنانی بداند که عدوات آنها به این مملکت ثابت شده است.

 

آقایان لطفاً تمام کنید این بساط اعتماد و اطمینان یکطرفه را، هرچه هویج نشانمان داند و با چماق برسرمان کوبیدند بس است دیگر. هشت سال با زبان تحکم و درشتی با آنها سخن گفتیم وضع و اوضاع خیلی بهتر از امروزی بود که به سمت دنیا دست دوستی دراز کرده ایم و زبان آشتی به کام داریم.

 

در روزگار، سخت تحریم و در بدترین شرایط تعاملات سیاسی خود حداقل دو بازار داشتیم که می شد روی آنها حساب کرد، لااقل بازار سرمایه ای پویا و صعودی داشتیم، بازار ارز اگر برای هیچکس نوسانات خوشایندی نداشت ولی دست کم صادرکنندگان کشورمان روزگار خوشی داشتند.

 

آقایان باور کنید که سهامدار و فعال اقتصادی از این وضع خسته شده، از این همه وعده و انتظار به تنگ آمده، بس است هرچه دست دوستی بلندکردیم و سیلی به سوی ما روانه کردند، اگر قرار است هم در دستیابی به آنچه حق مسلم ما است به دل آنها راه بیایم و هم سرمایه های زندگی خود را از دست بدهیم ما راضی به این دوستی و تعامل نیستیم. تا به امروز زبان آشتی که نتیجه ای برای ما در پی نداشته است لطفاً از امروز زبان درشت گویی و تحکم باز کنید شاید که وضع و حالمان بهتر شد.

 

اگر رشد شاخص های بورس در زمان تحریم و وضع نابسامان اقتصادی سال گذشته غیر واقعی بوده آیا این افت سنگین شاخص های بورس و افت شدید ارزش بازار سرمایه در بهترین شرایط اقتصادی و کاهش تورم و بازگشت به رشد اقتصادی پس از سال ها واقعی است؟

 

عزیزان مسئول آنچه که تا به امروز تجربه کرده ایم خیر و برکت از تحریم و ضرر و زیان از دوستی و مذاکرات بوده، پس لطف بفرمایید ما را به همان دوران تندی و درشت گویی با همه دنیا باز گردانید، برادر گرامی از طلا بودن پشیمان گشته ایم، مرحمت فرموده ما را مس کنید.

 

این جماعت غرب و آمریکا یکبار دیگر نشان دادند که حرف زورگویی و تندی را بیشتر از زبان نرم و آشتی دوست دارند و می فهمند لذا از آنجاییکه طی یکسال گذشته از تعاملات جهانی و مذاکره با دهان گشادان غربی عایدی نصیب کشور و مردم نشده است تقاضا داریم لااقل در جهت حفظ و اعتلای عزت کشورمان سیاست لبخند را کنار گذاشته و انگشت اشاره را جایگزین آن کنید.

 

اما کلام آخر، آیا پیامد تعامل با دنیا ، سقوط شاخص بورس است ؟ پس اگر اینگونه است لطفاً از امروز سیاست اقتصادی را بر مبنای همان شرایطی قرار دهید که 8 سال گذشته با آن دست و پنجه نرم کردیم. اهالی بازار سرمایه امروز با پایان یافتن هفتمین دوره مذاکرات هسته ای بدون هیچ نتیجه ای دیگر به این باور رسیدند که اگر به امید رسیدن به نتیجه ای مثبت در این بازار مانده اند بهتر است با اولین دور برگردان مسیر خود را عوض کنند و هر آنکه در این بازار می ماند قطعاً با سنجش خوب و بد این راه را انتخاب کرده و در آن ثابت قدم خواهد ماند.

 

شما نیز راه خود را انتخاب کنید، اگر برنامه ای برای این بازار دارید از همین فردا برای اجرای آن دست به کار شوید و اگر برنامه ای برای شرایط به وجود آمده فعلی ندارید و قرار است به امان خدا رها شویم لطفاً با صداقت کامل بیان بفرمایید تا سرمایه گذار بتواند بر مبنای آن تصمیم درست بگیرد اما در نظر داشته باشید که شرایط غیر واقع شیرین سال گذشته برای سرمایه گذار بسیار بهتر از شرایط غیر منطقی امسال است.

Comments