آیا می دانید بازار سرمایه چیست؟

آیا می دانید بازار سرمایه چیست؟


آیا می دانید بازار سرمایه چیست؟

بازار سرمایه چیست؟

از این رو مقاله حاضر در پی پاسخ به سه سوال زیر است: الف) بازار سرمایه چیست؟ ب) وظایف و كاركردهای آن كدام است؟ ج) نقاط ضعف و قوت بازار سرمایه كشور چیست؟ بازار سرمایه بطور كلی بازار سازوكاری است كه به كمك آن مردم به خرید و فروش كالا و خدمات می پردازند. بازارها نیازمند بازیگران و زمان كار مشخص هستند. خریداران در بازار دارای قدرت انتخاب مناسب هستند و می توانند از بین كالاها و خدمات، بهترین آنها را انتخاب نمایند. فروشندگان نیز به خریداران بسیاری دسترسی دارند و از این رو هزینه های ارتباطی كمتری می پردازند. بازار سرمایه نیز مشابه هر بازار دیگری است، اما مهمترین كالای این بازار، سرمایه است. بازار سرمایه بخشی از بازارهای مالی است. بازار سرمایه در مقابل بازار پول، جایگاه تامین بلندمدت سرمایه شركتهاست. بازار سرمایه زیربنای فعالیت های تجاری، صنعتی، دولتی و خصوصی است. بازار سرمایه واسطه ای برای تخصیص وجوه بلندمدت به منظور تشكیل دارایی های سرمایه ای است. وجوه این بازار از سرمایه گذاران انفرادی، شركت های سرمایه گذاری، صندوق ها، بانك ها و دیگر دارندگان وجوه بدست می آید. وجوه مذكور جهت تامین مالی طرح های كسب وكار و توسعه ای شركت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارت دیگر، بازار سرمایه، وجوه را از بخش های دارای مازاد جمع آوری می كند و آن را به سمت كسانی كه نیازمند تامین مالی هستند، هدایت می كند. كارایی بازار سرمایه، حاصل عملكرد بازیگران و نیروهای رقیب در آن است. در كشورهای پیشرفته، بازار سرمایه و بخصوص بورس اوراق بهادار مهمترین جایگاه تامین سرمایه واحدهای تجاری و صنعتی است . در حالیكه در كشورهای كمتر توسعه یافته همچون ایران، تمركز تامین مالی بر سیستم و شبكه بانكی است.

bourse - عوامل رشد بازار سرمایه بستگی به چه چیزی دارند؟ 9 اسفند 94

posted Feb 28, 2016, 3:14 AM by فروش آپارتمان تهران   [ updated Feb 28, 2016, 3:33 AM ]

Capital Market  the part of a financial system concerned with raising capital by dealing in shares, bonds, and other long-term investments.
It would also be free to raise finance on the capital markets for its investment programme.
See also
marketcapital
Translations of bourse
noun
بورس
exchangebourseburse
کیسه
bagbladdersacsackpouchbourse
صرافی
exchangeagiotagebourse
حمل
shippingshipmentcartingconveyanceconsignmentbourse
قیمت
pricevalueworthbourseestimate
Definitions of bourse
noun
a stock market in a non-English-speaking country, especially France.
The announcement coincided with a plunge in European stock markets as bourses revisited six-year lows.
See also
bourse

کدام عوامل در رشد بازار سرمایه نقش دارند؟

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: رشد هفته‌های اخیر بازار سرمایه به سودآوری بنگاه‌ها یا به خاطر به استقبال رفتن سودآوری آتی این بنگاه‌ها نیست بلکه تنها این مساله به جابه‌جایی پول از یک بازار به بازار دیگر مرتبط است.

محمدرضا صادقی‌مقدم اظهار کرد: برای آنکه از وضعیت سودآوری بنگاه‌ها باخبر شویم باید به بررسی عملکردهای 9 ماهه بنگاه‌ها و وضعیت بودجه‌ها‌ی آنها، همچنین ارائه پیش‌بینی بودجه‌های سال آینده‌شان بپردازیم.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اقتصاد، این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در حال حاضر با فرارسیدن ایام اسفندماه و وجود نهایی شدن عملکردها و با توجه به گزارش‌های شرکت‌ها بر روی سایت کدال، همچنین پیش‌بینی 12ماهه سال آتی برای آنها به نظر می‌رسد تغییر، تحولات و بهبود خیلی شدیدی را در وضعیت سودآوری بنگاه‌ها یا کاهش هزینه‌های مالی آنها شاهد نیستیم. البته همین مساله هم انتظار می‌رود که در سال آینده با بهبودهای آنچنانی برای وضعیت سودآوری بنگاه‌ها مواجه نباشیم.

او ادامه داد: اگر در طول سال آینده بعضی عوامل مثل تسهیل در صادرات بنگاه‌ها یا کاهش هزینه‌های مالی آنها به این دلیل که بنگاه‌ها بتوانند منابع مالیشان را با هزینه‌های کمتری تامین کنند، نرخ تسهیلات برای آنها کاهش یابد، نیاز به تسهیلات کمتر برای گشایش‌های اعتبار اسنادی یا گشایش مسیر اعتبار اسنادی داشته باشند به خصوص برای آن دسته از بنگاه‌هایی که مواد اولیه مورد نیاز خود را از خارج از کشور تامین می‌کنند و... صورت بگیرد، شرایط متفاوت می‌شود.

او افزود: به هرحال در حال حاضر به این صورت است که بسیاری از شرکت‌ها در گزارش‌های خود در این خصوص احتیاط کرده‌‌اند و در پیش‌بینی‌های بودجه‌‌های خود چیزی را لحاظ نکردند.

صادقی‌مقدم گفت: حال با وجود این مسائل نمی‌توان رشد هفته‌های اخیر بازار سرمایه را به سودآوری بنگاه‌ها یا به خاطر به استقبال رفتن سودآوری آتی این بنگاه‌ها دانست بلکه تنها می‌توان این مساله را به جابه‌جایی پول از یک بازار به بازار دیگر مرتبط دانست.

او ادامه داد: رشد p/e بازار نیز، به خاطر وجود چندین مساله است که اتفاق افتاده؛ اول، خوش‌بینی نسبت به آینده اقتصاد کشور، دوم؛ کاهش نرخ بهره بانکی.

این کارشناس بازار سهام اضافه کرد: در حال حاضر در یک نقطه عطفی قرار داریم که می‌‌توانیم روند کاهشی نرخ پول و بهره بانکی را داشته باشیم. بنابراین احتمال جابه‌جایی هدف سرمایه‌گذاران از بازار پول به سمت بازار سرمایه وجود دارد که خود باعث رشد p/e بازار می‌شود. همچنین این مساله باعث ورود پول‌های تازه به بازار سرمایه می‌شود مخصوصا از محل صندوق‌هایی با درآمد ثابت؛ که اگر آمارهای ابطال صندوق‌ها به خصوص صندوق‌های بادرآمد ثابت منتشر شوند احتمالا این رقم‌ها نشان می‌دهد که صندوق پول از صندوق‌های با درآمد ثابت خارج شده و صرف خرید سهام می‌شود.

رشد شارپی برای بازار مناسب نیست
اما صادقی‌مقدم در خصوص پایداری این رشد در بازار خاطرنشان کرد: به هرحال به نظر می‌رسد رشد سریع و شارپی روند مناسبی برای بازار نباشد چراکه یک عده به جابه‌جایی سریع میان بازارها عادت کرده‌اند یعنی پول‌شان را در بازارهایی مثل بازار سرمایه، بازار ارز، بازار مسکن یا بازارهای با درآمد ثابت مثل سودسپرده و اوراق مشارکت سریع جابه‌جا می‌کنند.

او گفت: نرخ رشد سریع در کوتاه‌مدت باعث می‌شود تا افراد به صورت سریع از این بازار به بازار دیگری جابه‌جا شوند که اگر به جای اینکه این رشد در بازه‌های زمانی خیلی کوتاه اتفاق بیفتد و خیلی سریع به شاخص‌های بالا برسیم، این اتفاق در بازه زمانی طولانی‌تری باشد و با نرخ شتاب کمتری صورت بگیرد، این تغییر بازارها و طبیعتا شیفیت کردن بازارها از یک بازار به بازار دیگر هم به این سرعت مقدور نیست.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: بنابراین این رشدها در صورتی می‌توانند رشدهای پایدارتری باشند که در بازه طولانی‌تری اتفاق بیفتند.

می‌توانیم از آینده‌ صنعت‌های مختلف باخبر شویم
صادقی‌مقدم معتقد است: اما در مجموع هرچند شرایط سختی پیش رو داریم اما چشم‌انداز از آینده مثبت است و شرایط نسبت به گذشته که هیچ‌ چشم‌اندازی را برای بازار متصور نبوده‌ایم بهتر شده است. در چند ماه پیش وضعیت اقتصادی کشور در هاله شدیدی از ابهام قرار داشت ولی در حال حاضر شرایط فرق کرده و چشم‌انداز مثبتی برای کلیت اقتصاد کشور روبروی ما قرار گرفته است.

این کارشناس بازار سهام گفت: با توجه به این چشم‌اندازی که از آینده داریم و آگاهی از مسائلی همانند جهت‌گیری دولت در خصوص نرخ ارز، اینکه می‌دانیم این مساله به سمت تک‌نرخی شدن پیش می‌رود یا در خصوص مشخص شدن جهت‌گیری نرخ سپرده و اینکه دیگر می‌دانیم این مساله کاهشی است، همچنین مسائلی از قبیل سوئیفت‌ها و وصل شدن به سیستم‌های مالی دنیا، برقرای گشایش‌های اعتبار اسنادی و... از مسائلی است که با توجه به آنها می‌توانیم هر کدام از بنگاه‌ها و صنعت‌ها را تحلیل کنیم و اثرات مثبت و منفی مسائل را بر آنها بدانیم و پیش‌بینی از آینده‌ آنها داشته باشیم. همچنین مشخص کنیم که در کدام صنعت سرمایه گذاری کنیم. با وجود این شرایط بازار در این قضایا برای بلندمدت‌ یک مقدار تحلیل‌پذیرتر شده است.

برخی تصمیمات و اتفاقات هیجانی‌اند
صادقی‌مقدم اظهار کرد: هرچند اتفاقات ناخوشایندی نیز در این میان اتفاق می‌افتد. مسائلی همچون رفتار‌های هیجانی که نسبت به یک‌سری از تصمیمات گرفته می‌شود. برای مثال، تصمیمات و عکس‌العمل‌های هیجانی و دور از انتظار نسبت به افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های بعضی از بنگاه‌ها می‌بینیم که برای آنها صف‌های چندصد میلیونی تشکیل می‌شود و این در صورتی است که به نظر می‌رسد اثرات واقعی این تغییرات ساختاری مالی این بنگاه‌ها در سال 1397 اتفاق بیفتد و در آن زمان بتوانیم آن را مشاهده کنیم.

این کارشناس بازار سهام گفت: آن چیزی که متصورند برای این بنگاه‌ها اتفاق می‌افتد هرگز برای سال 1395 نخواهد بود بلکه این تاثیر مالی آنها برای انتهای سال 1396 و 1397 است.اگر به صورت‌حساب‌های مالی بعضی از بنگاه‌ها نگاه کنید، دارای زیان‌های انباشته بسیار بالایی و خطرناکی هستند.

صادقی‌مقدم خاطر نشان کرد: حتی اگر قرار است اتفاقی صورت بگیرد که این زیان‌انباشته‌ها برداشته شوند و بعد وضعیت عملیاتی بنگاه‌ها به سود آوری برسد و فرآیند سودآوری تداوم پیدا کند، این خود نیازمند اعمال تغییرات بسیاری است که به این سرعت و با این شیبی که در حال حاضر دارند، نیست و به نظر می‌رسد یک مقدار غلو می‌شود در بیان واقعیت‌هایی که گفته می‌شود.


کلید واژه ها

 بورس  بازارسرمایه

اخبار مرتبط

بورس گرفتار قیمت‌‌گذاری کاذب

دیروز بورس روند مثبتی را شاهد بود، به‌طوری‌که شاخص قیمت با 135 واحد افزایش، به 29هزارو 744 واحد و شاخص کل با 352 واحد افزایش، به 77هزار و 587 واحد رسید.

 ارزش معاملات بورس ٤٦١ میلیارد تومان و فرابورس ٤٠٨ میلیارد تومان بود. این روزها با رونق بازار، مسئولان فرصت را غنیمت شمردند و با عرضه اولیه سهام تازه‌وارد، سعی دارند به حجم بازار عمق ببخشند، اما نقایص زیادی در این امر دیده می‌شود؛ ازجمله قیمت‌گذاری کاذب و رانت قوی در دریافت سهام ارزان عرضه اولیه، از مهم‌ترین نقایص روند پذیرش سهام جدید است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از شرق ، اکثر سهامی که در بورس پذیرش می‌شوند از روز اولی که در بورس تعیین قیمت می‌شوند، تا چند روز، روزانه پنج درصد افزایش قیمت می‌خورد. این افزایش قیمت حتمی است؛ به‌طوری‌که خرید سهام در روز عرضه، هیچ ریسکی ندارد، ولی مشکل اینجاست که هر کسی نمی‌تواند صاحب سهام روز عرضه بشود. نکته مهم‌تر، این است که اگر سهامی قرار است در چهار روز، ٢٠ درصد افزایش قیمت داشته باشد در نتیجه قیمت واقعی سهام ٢٠ درصد بالاتر از قیمت روز عرضه خواهد بود؛ بنابراین کشف قیمت به‌طور صحیح انجام نشده است؛ برای مثال عرضه پتروشیمی فجر در روز چهارشنبه با قیمت هزارو ١٥٠ تومان انجام شد، ولی با صف ٤٠٠ تا ٥٠٠میلیونی روبه‌رو است. پیداست که قیمت روز اول عرضه، زیر قیمت واقعی بوده که چنین صف طویلی برای خرید سهام ایجاد می‌شود. اوج این روند نامناسب را می‌توان در عرضه پالایش نفت تهران در مهر ٩١ دانست که  بسیاری از فعالان بازار از خرید این سهام محروم شدند.

در مقابل تعدادی از افراد صاحب نفوذ در بعضی کارگزاری‌ها توانستند از این سهام منتفع شوند و در یک‌سال سود هزارو ٥٠٠ درصدی کسب کردند. همچنین نبود دستورالعملی برای اختصاص سهام، بعضی از کارگزاری‌ها را وسوسه می‌کند سهام را به‌صورت ناعادلانه به مشتریان اختصاص دهند. از طرفی، وجود یک دستورالعمل سخت‌گیرانه از طرف بورس می‌تواند در سوءاستفاده در تخصیص‌ها مؤثر باشد. همچنین مشاهده می‌شود به علت اختصاص بسیار کم سهام حدود ١٥ درصد سهام برای فعالان آنلاین، تعداد زیادی از فعالان بازار در یک رقابت شدید چندثانیه‌ای از خرید سهم محروم می‌شوند. افزایش سهمیه فعالان آنلاین به مقداری که بتواند مهلت چنددقیقه‌ای برای آنها ایجاد کند، در کاهش رانت مؤثر است. وجود کدهای مخفی یا وکالتی معضل بزرگی است که بعضی از افراد مسئول و دارای محدودیت استفاده از کد اصلی، از این کدها برای دادو‌ستد سهام استفاده می‌کنند و سهام زیادی به این کدها اختصاص می‌یابد. محدودیت در اختیارات کارگزاری می‌تواند در سوءاستفاده از این کدها مؤثر باشد.


کلید واژه ها

 بورس  سهام

اخبار مرتبط

گزارش اقتصاد آنلاین از روزهای متفاوت بازار سرمایه

بازار سرمایه سال آینده چگونه خواهد بود؟

http://www.eghtesadonline.com/PooyaSoftPublisher/Storage/Images/20160222121250cb-2008127786bourse.jpg.jpg

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال بازار سرمایه نیز مانند سایر بخش‌های اقتصادی روزهای متفاوتی را سپری خواهد کرد و ممکن است در مقطعی با ریزش بیشتر شاخص روبه رو باشیم، به علاوه انتخابات مجلس نیز در پیش است که خود بر روند بازار سرمایه تاثیر گذار خواهد بود اما این تاثیر چگونه خود را نشان خواهد داد؟

به گزارش خبرنگار اقتصاد آنلاین، علاوه بر اتفاقات پیش رو، پس از اجرایی شدن برجام از اواخر دی ماه، بازار سرمایه با اقبال روبه رو شده و شاهد ورود نقدینگی جدید به بازار هستیم  به طوری که شاخص بازار سرمایه رکورد 78 هزار واحد را در سال 94 ثبت کرد اما شاهد بروز نوساناتی در این بازار هستیم که گاه موجب نگرانی فعالان این بازار می شود.

در این زمینه مرتضی عبادلله وند در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین اظهار کرد: تغییر روندی که از دو ماه پیش در بازار مشاهده شد همچنان ادامه دارد و حتی می توان گفت رشد بازار فراتر از انتظارها بوده است، دراین بین باید گفت نوسانات مقطعی هم جزیی از ذات بازار هست و خللی در روند صعودی ایجاد نمی کند، البته اقبال زیاد بازار به گروه خودرویی باعث شده است که سایر گروه ها تقریبا ازاین گروه عقب بمانند در حالی که سایر گروه ها هم پتانسیل های خوبی دارند که لاجرم مورد توجه قرارخواهند گرفت.

وی در ادامه افزود: نکته ای که نباید از نظر دور داشت دستکاری های متعدد در روند شاخص طی روند نزولی بود، بارها شاهد بودیم که با بلوک‌ها و معاملات عمده روی برخی سهم ها جلوی ریزش شاخص گرفته شد در حالی که واقعیت بازار چیز دیگری بود که این امر نیز باید در تحلیل شاخص و مقایسه آن مد نظر باشد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه همچنان و به طور مداوم طی دو ماه گذشته شاهد ورود نقدینگی به بازار و جذب پول هستیم، خاطرنشان کرد: با توجه به گارد نزولی که نرخ سود گرفته و رکود در بازارهای ارز و سکه این روند ادامه دار خواهد بود.

به گفته او در یک ماه گذشته در اکثر روزها حجم معاملات بورس و فرابورس بیش از 500 میلیارد تومان بوده و انتظار می‌رود که این حجم ادامه دار باشد. 

*تاثیر انتخابات بر بازار سرمایه

این تحلیلگر بازار سرمایه درباره تاثیر انتخابات مجلس شورای اسلامی بر بازار سرمایه، خاطرنشان کرد: برخی معتقد بودند که پولی که وارد بازار شده است هدفش انتخابات مجلس است، اما بنده بارها این فرضیه را رد کردم و معتقدم که اگر هم نیت انتخاباتی پشت این پول باشد، هدف انتخابات مجلس نیست بلکه انتخابات سال 96 ریاست جمهوری است.

وی افزود: طبیعتا مجلسی معتدل و کم تنش و همسو با دولت که نگاهش به اقتصاد ، نگاهی توسعه مدارانه باشد تاثیر مثبتی بر بورس و فعالان اقتصادی خواهد داشت ، و ان شا اله با مشخص شدن نتایج انتخابات و انتخاب مجلسی همسو با دولت شاهد بهتر شدن اوضاع اقتصاد خواهیم بود.

*چشم انداز بازار سرمایه در سال 95

عبادلله وند همچنین خاطرنشان کرد: نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که هنوز با اقبال عمومی و جلب سرمایه های مردم عادی به بورس فاصله داریم و این اتفاق شاید بعد از عید و در سال 95 اتفاق بیفتد و فعلا درمرحله ای هستیم که پول های خاص و  سرمایه فعالان قدیمی وارد بازار شده است.

وی درباره وضعیت بازار در یک ماه باقی مانده تا پایان سال خاطرنشان کرد:اگر بخواهیم با توجه به سنوات گذشته قضاوت کنیم باید گفت که دراسفند ماه و تا بیستم آن باید با فروش های شرکت های سرمایه گذاری ، برخی سازمان و افراد حقیقی مواجه باشیم ، که این امر امسال حتی به خاطر مشکلات نقدینگی بعضی شرکت ها شدیدتر هم خواهد بود که می تواند جلوی رشد قیمت ها را در مقطعی بگیرد، کما اینکه درحال حاضر هم با فروش برخی حقوقی ها به خصوص درنماد های بانکی مواجه هستیم که دلیلش همین امر است اما می توان گفت که قاعدتا در روزهای آخر سال و اوایل فروردین بازار بهتر خواهد شد.

این تحلیلگر بازار سرمایه با بیان اینکه در سال 95 باید تاثیرات عملیاتی و واقعی رفع تحریم ها و گشایش های اقتصادی را در اقتصاد مشاهده کنیم، اظهار کرد: در کنار آن کاهش نرخ سود بانکی ، کاهش هزینه های مالی شرکت ها به علت عادی شدن روابط بانکی ، پرداخت مطالبات پیمانکاران و بانک ها و حتی احیای برخی بازارهای منطقه ای می تواند چشم انداز بورس را مثبت کند مضاف بر اینکه دولت نیز رقم جاه طلبانه ای برای رشد اقتصادی برای سال 95 در نظر گرفته است.کلید واژه ها

 بورس  بازار سهام

اخبار مرتبط

با کاهش نرخ سود نقدینگی به بورس می‌رود؟

کاهش نرخ سود بانکی، چه تاثیری بر بازار سرمایه خواهد گذاشت؟ آیا نقدینگی از بانک‌ها به سمت بورس روانه می‌شود؟فعالان بازار سرمایه در این مورد چه می‌گویند؟ . این پرسشی است که در گزارش پیش‌رو در گفت وگو با کارشناسان بازارسرمایه مطرح شده است.

کاهش نرخ سود بانکی، چه تاثیری بر فضای بازار سرمایه خواهد گذاشت؟  آیا نقدینگی از بانک‌ها به سمت بورس روانه می‌شود؟فعالان بازار سرمایه در این مورد چه می‌گویند؟ در این راستا، ایمان مقدسیان تحلیلگر بازارسرمایه می‌گوید: اثر مستقیمی که کاهش نرخ سود بانکی در بازار سهام دارد، کاهش نرخ بازده مورد انتظار سرمایه‌گذاران است. اگر سرمایه‌گذاران به سود بدون ریسک بالاتری دسترسی پیدا کنند به تبع آن نرخ بازده مورد توقع از بازار بالاتر می‌رود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اقتصاد، او در ادامه می‌گوید: زمانی که نرخ سود بانکی کاهش پیدا کند نرخ بازده مورد توقع از بازار هم کاهش پیدا می‌کند و به دنبال آن P/E بازار هم متناسب با این مسئله افزایش پیدا می‌کند. P/Eدر بورس‌های منطقه‌ای مانند عربستان 10 است به دلیل آنکه نرخ سود بانکی در این کشور پایین است بالاترین P/E که بازار سهام ما در سیر تاریخی خود تجربه کرده‌است رقم 8 بوده اما اگر تورم و نرخ سود ما تک رقمی شود قطعا P/E 10 به بالا هم در بازارسهام تجربه خواهیم کرد.

مقدسیان تصریح می‌کند: ضمن آنکه شرکت‌ها نیز برای تامین مالی خود نیاز به نقدینگی و وام دارند در صورتی که بتوانند وام‌ها را با نرخ‌های پایین‌تر بگیرند گردش مالی در آنها اثر مثبت خواهد داشت و می‌توانند ساختار مالی خود را بهینه‌سازی کنند و با دسترسی به پول ارزان‌تر هزینه‌های مالی خود را کاهش دهند بنابراین از این جهت هم برای شرکت‌های تولیدی و شرکت‌هایی که نیاز به وام دارند تامین مالی ارزان‌تری صورت می‌گیرد و اثر مثبتی در بازار سهام دارد.

در همین راستا احسان حاجی دیگر تحلیگر بازارسرمایه می‌گوید: قطعا کاهش نرخ سود بانکی بر بازار سهام اثر مثبت دارد. البته بانک‌ها معتقدند کاهش نرخ بانکی به ضررشان است در صورتی که این کاهش برای صنعت بانکداری حاشیه سود بالایی دارد زمانی که نرخ سپرده‌گذارها کاهش پیدا کند به سرعت نرخ تسهیلات بانکی پایین نمی‌آید و طی مدت چند ماه حاشیه سود بانک‌ها افزایش پیدا می‌کند.

این فعال بازار سرمایه عنوان می‌کند: کاهش نرخ سود بانکی قطعا در میان مدت اثر خوبی در بازار سهام می‌گذارد و حتی باعث می‌شود شاخص کل از 80 هزار واحد هم عبور کند.
 
او در ادامه بیان می‌کند: درست در حال حاضر بازار منفی است اما کاهش سود بانکی در میان مدت برای بازار سهام فوق العاده است به نوعی باعث می‌شود اصلاح به زودی تمام شود و وارد محدوده 80 هزار واحدی شود.

همچنین احسان رضاپور، عنوان می‌کند: کاهش نرخ سود بانکی از سه جهت و به طور مستقیم در P/E بازار سهام اثر می‌گذارد، سود20 تا 25 درصدی بانک‌ها معادل P/E 4 تا 5 در بازار بورس بود قطعا با کاهش نرخ سود بانکی انتظار می‌رود P/E بازار سهام که قیمت بر سود سهم هر شرکت است با یک روند افزایشی مواجه شود.

او ادامه می‌دهد: از جهت دیگر منابع زیادی در بانک‌ها طی دو سال اخیر رسوب کرده بود و سود جذابی را به واسطه شرایط رکودی که در سایر بازارها وجود داشت ایجاد می‌کرد در حال حاضر به واسطه تحرکی که در بازار سرمایه اتفاق افتاده توجه گروه‌های مختلفی از سرمایه‌گذاران به سمت بازار سهام جلب شده‌است اما جذابیت سود سپرده بانکی سرمایه گذاران را در تردید قرار می داد.

رضاپور خاطر نشان می‌کند: قطعا با کاهش نرخ سود بانکی شانس خروج منابع و رسوب آنها از بانک و حرکت آنها به سمت بازارهای مولدتر افزایش پیدا می‌کند و یکی از بازارهایی که می‌تواند از ورود نقدینگی تاثیر مثبت بگیرد بازار سرمایه است هر چه قدر بازار با رونق بیشتری مواجه شود قطعا سرمایه‌های خارج شده از بانک شانس بیشتری برای جذب این بازار دارد.

این تحلیلگر بازار سهام اظهار می‌کند: از طرفی دیگر کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی رابطه مستقیمی با نرخ بهره تسهیلاتی که شرکت‌ها از بانک‌ها دریافت می‌کنند، دارد در سال‌های اخیر نرخ تامین مالی شرکت‌ها به ارقام 28 تا 30 درصد رسیده بود وهزینه های مالی و فشار نقدینگی زیادی را به شرکت‌ها تحمیل می‌کرد وباعث کاهش سود شرکت‌ها شده بود.

او در ادامه می‌گوید: در واقع با جدی شدن بحث کاهش نرخ سود بانکی نرخ سود بهره تسهیلاتی که در اختیار شرکت‌ها قرار می‌گیرند کاهش پیدا می‌کند و این کاهش می‌تواند وضعیت هزینه‌های مالی شرکت‌ها را بهبود دهد و از این جهت در سود عملیاتی سهام شرکت‌ها نیز اثر مثبت بگذارد. این سه موضوع تاثیر مستقیمی در روند سهام شرکت‌ها در بورس دارد.

در این میان پیمان حدادی، اظهار می‌کند: البته لازم به ذکر است که چند ماه پیش صحبت‌هایی مبنی بر توافق بر سر کاهش نرخ سود بانکی مطرح شد اما در بازار سرمایه چندان موثر نبود، در حال حاضر تفاوت اساسی که این توافق با توافق چند ماه پیش دارد کاهش نرخ سود بین بانکی با نرخ 17.5 درصد در سه ماه اخیر است در نتیجه تصمیم بانک‌ها درست بوده و این توافق نسبت به توافقات گذشته عملیاتی خواهد شد.

او در خصوص تاثیرات کاهش نرخ سود بانکی بر بازار سرمایه یان می‌کند: حدود دو سالی بود که بازار سرمایه روند ریزشی بسیار شدیدی پیدا کرد که در تاریخ کل بورس بی‌سابقه بود از طرف دیگر به علت رکود اقتصادی تمامی کسب و کارها تا حدودی تعطیل یا نیمه تعطیل شدند و آحاد ملت پول‌های خود را در بانک‌ها سپرده کرده بودند. اما در حال حاضر با وجود رفع تحریم‌ها و امید به بهبود فضای اقتصاد و از طرفی توافق بر سر کاهش نرخ سود بانکی پول‌ها از بانک‌ها خارج می‌شود.

حدادی تصریح می‌کند: پس با توجه به کاهش نرخ سود بانکی و بهبود اقتصاد کشور که در آینده نزدیک دور از انتظار نیست خروج پول از بانک‌ها تا حدود زیادی قطعی خواهد بود.

این فعال بازار سهام در ادامه می‌گوید: با وجود ریزشی که طی دو سال اخیر در بورس رخ داد و رسیدن به کف قیمتی، قیمت سهم‌ها در دو ماه اخیر افزایش پیدا کرد ولی همچنان جذاب برای سرمایه گذاری است. از طرفی کاهش نرخ سود بانکی باعث کاهش هزینه‌های مالی شرکت‌های بورسی می‌شود که این کاهش تاثیر مثبتی در سودآوری شرکت‌ها خواهد داشت، اگر رونق اقتصادی در کشور به وجود آید اولین بازاری که رشد خود را آغاز می‌کند بازار سهام خواهد بود که نشانه های آن ظاهر شده است.

حدادی بیان می‌کند: اما چرا پول‌های خارج شده به سمت بازار مسکن، دلار و سکه نمی‌رود به دلیل آنکه احتمال تک نرخی شدن دلار زیاد است از طرف دیگر با لغو تحریم‌ها و آزادسازی پولهای بلوکه شده نوسان خاصی در دلار انتظار نمی‌رود به همین جهت یکی از مولفه‌های مهم و تاثیرگذار در قیمت سکه دلار است که نوسان چندانی نخواهد داشت پس تا حدودی پول به سمت بازار سکه و ارز نخواهد رفت.

این تحلیلگر خاطر نشان می‌کند: فرق عمده بازار مسکن با دیگر بازارها در این است نمی‌توان با هر وجه سرمایه‌گذاری وارد بازار مسکن شد همچنین با توجه به مازاد عرضه‌ای که در بازار مسکن وجود دارد به خصوص آنکه بانک‌ها ملک‌ها و مستغلاتی که در اختیار دارند را باید به فروش برسانند در نتیجه بازار مسکن برای سرمایه‌گذاری جذاب نخواهد بود. در مجموع به نظر می‌رسد شش تا هفت ماه آینده پولهای خرد و درشت به سمت بازار بورس روانه شود.کلید واژه ها

 بورس  شاخص بورس

اخبار مرتبط
برندگان بورس در نیمه اول زمستان 94 - 17 بهمن 94

posted Feb 5, 2016, 11:01 PM by فروش آپارتمان تهران   [ updated Feb 5, 2016, 11:15 PM ]برندگان بورس در نیمه زمستان

شاخص کل بورس تهران از ابتدای زمستان رشد 8/ 19 درصدی را تجربه کرده است. علاوه بر این، شاخص کل هم وزن (با اثرگذاری یکسان نمادها) رشد 26 درصدی را در این مدت تجربه کرده است.

در میان نمادهای بورسی و همچنین فرابورسی، دامنه تغییرات قیمت، افت بیش از 19 درصدی در نماد «کشرق» تا «خوساز» با رشد 138 درصدی (بیشترین رشد) را شامل می‌شود. گرچه در این مدت رشد قیمتی در 90 درصد نمادهای فعال بازار سهام رقم خورده است، اما شتاب حرکت این نمادها متفاوت است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، در میان صنایع بورسی نیز استخراج سایر معادن با رشد بیش از 71 درصدی مواجه شده است؛ از سوی دیگر، گروه محصولات چرمی با تک نماد «وملی» با افت 6/ 11 درصدی مواجه شده است. در میان صنایع بورسی نیز تنها دو صنعت با افت شاخص مواجه شده‌اند. رشدهای بیش از 60 درصدی 30 نماد صدرنشین کاملا به جهش قیمتی برخی نمادهای بورسی اشاره دارد. در این میان، نیمی از این نمادها به گروه خودرویی اختصاص دارد. بر این اساس، رشدهای نامتوازن نمادهای بازار را شاهد هستیم، گروه بزرگی مانند «خودرو» که در شرایط کنونی، حدود 4 درصد از ارزش بازار کل بورس را به خود اختصاص داده است، با رشد 67 درصدی شاخص رده دوم جدول صنایع را به خود اختصاص داد. در این شرایط، پس از این رشدهای نامتوازن، تنها با چاشنی هیجان می‌توان انتظار تداوم چنین رشدهایی را در بازار داشت. در حالی که اوایل دی عمده کارشناسان به ارزندگی سهام تاکید داشتند، پس از رشدهای قیمتی به نظر می‌رسد تا حدود زیادی از جذابیت معمول سهام کاسته شده و معاملات سهام نیازمند توجه بیش از پیش به تحلیل‌ها است.

صدرنشینان سهام
356 نماد بورسی و فرابورسی فعال در بورس و فرابورس حاکی از رشد 90 درصدی آنها است. در این خصوص،‌ از 356 نماد فعال مورد بررسی، 319 نماد با رشد قیمتی مواجه شده‌اند. میانگین رشد قیمتی در این نمادها معادل 31 درصد است. در حالی که مقدار انحراف از معیار (انحراف از میانگین) در بازدهی این نمادها بیش از 23 درصد است. این موضوع کاملا به پراکندگی داده‌ها اشاره دارد. در این خصوص، از 319 نماد صعودی بازار، 51 نماد با رشد بیش از 50 درصدی مواجه شده‌اند. بر این اساس، توجه خاص معامله‌گران به نمادهای خاص را شاهد هستیم. با زمزمه‌های انعقاد قراردادهای خارجی، خودروسازان بزرگ مانند ایران‌خودرو، سایپا و همچنین پارس خودرو رشدهای قابل توجهی را ثبت کردند. سه نماد مزبور به ترتیب با رشد 64، 5/ 91 و 6/ 55 درصد مواجه شده‌اند. همان طور که اشاره شد از 30 نماد با بیشترین رشد قیمتی در نیمه نخست زمستان، 15 نماد به گروه خودرویی اختصاص دارد.

در این میان، «خوساز» با رشد 137 درصدی بیشترین رشد قیمتی را در میان سایر نمادهای بورسی و فرابورسی به ثبت رساند. در شرایطی که با زمزمه‌های افزایش سودآوری و همچنین با فضای مثبت بازار روند صعودی قیمت را تجربه می‌کرد، پس از رفت و بازگشت نماد در بازار، با توجه به تعدیل سود شرکت، در روز بازگشایی نیز با رشد بیش از 12 درصدی مواجه شد. سودآوری این شرکت رشد بیش از 1600 درصدی (برای سال مالی منتهی به اسفند 94) را تجربه کرده است، با این حال، نسبت قیمت به درآمد این سهم در شرایط کنونی نیز بیش از 65 مرتبه است. دومین نماد این جدول، «شفارس» با رشد 132 درصدی قیمت است. بخش عمده رشد این نماد را هنگام بازگشایی این نماد در روز چهارشنبه (پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده) به بازار با رشد بیش از 106 درصدی شاهد بودیم. افزایش سرمایه 563 درصدی «شفارس» از محل تجدید ارزیابی دارایی، جهش شدید این نماد را به دنبال داشت. در رده‌های بعدی نمادهایی مانند «خفناور»، «خشرق»، «خرینگ»، «خاذین» و «خمحرکه» که همگی از گروه خودرویی هستند، با رشدهای بیش از 100 درصدی قیمت سهام قرار دارند.

نماد «فاراک»‌ از گروه محصولات فلزی از دیگر نمادهای موجود در بازار است. این شرکت را می‌توان به نوعی در گروه پیمانکاری جا داد، انتظار برای پرداخت بدهی‌های دولت به پیمانکاران (مانند پرداخت بدهی به مپنا با انتشار اسناد خزانه اسلامی) در کنار انتظار برای حرکت چرخ موتور اقتصادی کشور عاملی حمایتی از گروه پیمانکاری بوده است. گروه مپنا، با نماد «رمپنا»، به‌عنوان لیدر گروه پیمانکاری با رشد بیش از 43 درصدی مواجه شده است. نمادهایی مانند «پتایر»، لاستیک و پلاستیک، نماد «لابسا»‌ از گروه ماشین‌آلات و تجهیزات، «فباهنر» از گروه فلزات اساسی، «قزوین» از گروه قندی و همچنین «ولغدر»‌ از گروه لیزینگ، در میان 30 نماد با بیشترین رشد قیمت قرار داشتند.

از سوی دیگر، «کشرق» از نمادهای فعال در فرابورس با افت بیش از 19 درصدی بیشترین افت را در این مدت به ثبت رسانده است. این شرکت زغال‌سنگی‌ در آخرین برآورد سود برای سال مالی منتهی به اسفند 94، با افت بیش از 73 درصدی سودآوری مواجه شد. به این ترتیب، سود هر سهم این شرکت از 372 ریال به 82 ریال به ازای هر سهم کاهش یافت. پس از بازگشایی این نماد در اوایل دی، شاهد روند نزولی قیمت سهام این شرکت تاکنون بوده ایم. «دروز» نیز پس از «کشرق» بیشترین افت را در میان نمادهای بورس و فرابورس ثبت کرده است.

 پس از این نمادها تداوم افت سودآوری «فخاس» عاملی برای نزول قیمت سهام این شرکت بوده است. در این خصوص، سود خالص این شرکت بر اساس آخرین پیش‌بینی در اواخر دی (بر اساس عملکرد 9 ماهه) نسبت به زمان مشابه سال قبل افت 89 درصدی را تجربه کرده است. این شرکت در آخرین برآورد، سود هر سهم خود را نسبت به پیش‌بینی قبلی بیش از 57 درصد کاهش داده است. این موضوع فشار زیادی را روی قیمت این نماد وارد کرده و زیان را برای سهامداران به همراه داشته است. در میان 30 نماد با بیشترین افت قیمتی از ابتدای زمستان تا پایان هفته گذشته، نمادهایی از گروه‌هایی مانند سیمان، انبوه‌سازی، کاشی و سرامیک، محصولات چرمی و محصولات غذایی حضور دارند.

شتاب متغیر حرکت صنایع بورسی
روند تغییرات شاخص صنایع بورسی از ابتدای زمستان تا پایان هفته گذشته، حاکی از رشد این نماگر برای 35 صنعت بورسی است. به این ترتیب، تنها دو صنعت با افت شاخص مواجه شده‌اند. گروه استخراج نفت با تک نماد «حفاری» با رشد بیش از 5/ 71 درصدی مواجه شد. نماد این شرکت در معاملات چهارشنبه با توجه به تعدیل پیش‌بینی سود متوقف شد. در ادامه نیز شاهد خودنمایی صنعت خودرو هستیم.

رشد دسته جمعی نمادهای این گروه عاملی برای ثبت رشد 7/ 66 شاخص این صنعت شده است. انتظار برای انعقاد قرارداد با سرمایه گذاران و خودروسازان بزرگ دنیا مانند قرارداد ایران خودرو و پژو عاملی برای جهش هیجانی قیمت سهام این شرکت‌ها بود. در حالی که این شرکت‌ها در شرایط کنونی با روند مناسب سودآوری مواجه نیستند و بعضا با چنان زیان‌های سنگینی مواجه هستند که مشمول ماده 141 قانون تجارت می‌شوند، اما امیدواری و خوش‌بینی به خروج از وضعیت کنونی با حضور سرمایه‌گذاران خارجی عامل حمایتی قدرتمند از قیمت سهام این گروه بوده است. با رشد شاخص این صنعت در نیمه نخست زمستان، مقدار شاخص این گروه از ابتدای سال رشد 13 درصدی را نشان می‌دهد. پس از خودرو، گروه محصولات فلزی با رشد 7/ 61 درصدی شاخص قرار دارد. رشد قیمتی نمادهای این گروه مانند «فاراک» و همچنین «فاذر» در کنار سایر نمادها به رشد شاخص این گروه کمک کرده است. در این میان، «فاذر» رشد 40 درصدی قیمت را ثبت کرد.

نمادهای مزبور را می‌توان در دسته نمادهای پیمانکاری نیز قرار داد. همان طور که شاخص گروه پیمانکاری با رشد قیمتی نماد «رمپنا»، با رشد 7/ 43 درصدی مواجه شده است (چهارمین صنعت صعودی). همان طور که اشاره شد، دو صنعت محصولات چرمی و منسوجات تنها صنایع نزولی بازار در این مدت بودند. گروه محصولات چرمی با تک نماد «وملی» با افت 6/ 11 درصدی شاخص مواجه شده است. این شرکت در آخرین پیش‌بینی خود بر اساس عملکرد 9 ماهه، افت بیش از 40 درصدی سود را در تاریخ 30 دی به بازار منعکس کرد. افت شدید سودآوری، فشار فروش سهامداران را به دنبال داشت.

لزوم تحلیل پس از جهش‌های دسته جمعی
بررسی‌ها از روند تغییرات قیمتی نمادها و گروه‌های بورسی به رشد دسته جمعی این نمادها اشاره دارد. این رشد‌های دسته‌جمعی در روند تاریخی بازار به خصوص در سال‌های اخیر (از ابتدای سال 92) حاکی از حضور هیجان در بازار سهام بوده است. گرچه برخی کارشناسان رشد‌های اخیر را با توجه به افت شدید قیمت سهام تا حدودی منطقی می‌دانند، اما همچنان هراس از شیوع هیجان در بازار وجود دارد. این هیجان می‌تواند با ادامه رشد‌های دسته‌جمعی همراه شود. با وجود رشد قیمتی تمامی نمادهای بازار، شتاب حرکتی این نمادها کاملا متفاوت بوده است. در گروه خودرو، سهام این شرکت‌ها با جهش قیمتی به سطوح بالایی از قیمت‌ها رسیده‌اند و به این ترتیب حتی می‌توان گفت بخش زیادی از خوش‌بینی برای روند رو به بهبود این صنعت در سال آینده را نیز پیش خور کرده‌اند. تداوم خرید با هیجان و بدون تحلیل می‌تواند خطر تشکیل حباب قیمتی و در ادامه سقوط قیمت را به دنبال داشته باشد (با برآورده نشدن انتظارات نسبت به سودآوری سهم). بر این اساس، در شرایطی که همچنان موانع سنگینی مانند نرخ بالای سود بانکی و همچنین سطوح پایین قیمتی کالا (با وجود رشدهای روزهای اخیر) و دیگر موارد در برابر حرکت بورس حضور دارند، بی‌توجهی به عوامل بنیادی و تصمیم‌گیری بر اساس هیجان، می‌تواند دامنه نگرانی‌ها را درخصوص اضافه جهش بازار سهام افزایش دهد.


اخبار مرتبط

بازدهی بورس به 18 درصد رسید

بورس تهران با ادامه مسیر رو به رشد خود در هفته جاری موفق به ثبت رکوردشکنی‌های جدید شد و میانگین بازدهی خود را به 18 درصد نزدیک کرد.

بورس اوراق بهادار تهران با ثبت رشد 3.7 درصدی در هفته جاری موفق شد تا بازدهی 17.8 درصدی را نصیب همراهان خود کند و از سایر بازارها جلو بزند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، به این ترتیب خوش بینی های ناشی از بهبود وضعیت اقتصادی و همچنین صنایع بورسی موجب شد تا با وجود سنگینی سایه مشکلات اقتصاد جهانی و همچنین سقوط قیمت نفت، توجه سرمایه گذاران به بورس تهران جلب شود و بازار سهام بعد از دو سال رکود سنگین، شاهد شادابی و ورود نقدینگی جدید به خود باشد.

رشد قیمت سهام شرکتها و اشتیاق خریداران برای خرید سهم های مختلف موجب شد تا شاخص بورس تهران نیز در 5 روز معاملاتی، رکوردشکنی‌های جدیدی ثبت کند و با رشد 2 هزار و 673 واحدی، از کانال 71 هزار واحد به 73 هزار واحد پرتاب شود.

با رونق گرفتن دوباره بورس که از 15 دی ماه و همزمان با دومین سالگرد ریزش بورس رخ داد،حجم و ارزش معاملات هم رشد قابل توجهی پیدا کرد و میانگین روزانه حجم معاملات که در گذشته به کمتر از 100 میلیون سهم می رسید به بیش از 300 میلیون سهم رسید که این امر به خوبی نشاندهنده سرازیر شدن نقدینگی به بازار سرمایه است.

این در حالی است که ارزش و حجم معاملات با کاهش ناچیزی نسبت به هفته قبل مواجه شد و در مجموع 10 هزار و 291 میلیون سهم به ارزش 20 هزار و 236 میلیارد ریال داد و ستد شد و دفعات معاملات با 4 درصد کاهش به بیش از 613 هزار دفعه رسید.

آمار تعداد خریداران هم نشان می‌دهد که در این هفته تعداد خریداران با افت یک درصدی مواجه شده و به 176 هزار دفعه رسیده است.

از اتفاقات قابل توجه هفته گذشته حرکت سرمایه گذاران از گروه های متاثر از لغو تحریم به سمت سایر گروه ها بود به طوری که سرمایه گذاران از شرکتهای خودرویی و بانکی به سمت گروه های معدنی و فلزی و همچنین پتروشیمی حرکت کردند.کلید واژه ها

 بورس  شاخص بورس

اخبار مرتبط

بورس در ایران 48 ساله شد

http://www.eghtesadonline.com/PooyaSoftPublisher/Storage/Images/20160204152249cb-139212211054091382323274.jpg

مدیرعامل شرکت بورس همزمان با چهل و هشتمین سالگرد تاسیس بورس در ایران با انتشار پیامی نوشت: فلسفه وجودی بورس، تامین مالی شرکت ها است.

حسن قالیباف اصل، مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار همزمان با چهل و هشتمین سالگرد تاسیس بورس در ایران با انتشار پیامی نوشت: نزدیک به نیم قرن از تشکیل بورس در ایران می گذرد، بورس مفتخر است به منظور ایجاد شفافیت، ارتقاء نقدشوندگی، جذب نقدینگی و تجهیز سرمایه برای فعالیت های مولد اقتصادی در کشور، ایجاد تنوع در ابزارهای تامین مالی و پذیرش شرکت های جدید، در مسیر توسعه کشور گام های موثری برداشته است.
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، اکنون بورس با داشتن 315 هزار میلیارد تومان ارزش در بازار سهام، پذیرش ابزار بدهی و امکان سرمایه گذاری بر روی آنها، حضور صندوق های سرمایه گذاری و وجود حدود هشت میلیون کد معاملاتی سرمایه گذاری جایگاه مهمی در اقتصاد کشور پیدا کرده است.
فلسفه وجودی بورس، تامین مالی شرکت ها است. در بودجه 1395 به نقش بازار سرمایه در تامین مالی شرکت ها توجه ویژه ای شده که می تواند آینده درخشانی را برای بازار سرمایه و اقتصاد ملی رقم زند.
از آنجایی که بازار سرمایه ایران برای سرمایه گذاران خارجی بازاری نوظهور و جذاب تلقی می شود و با توجه به برچیده شدن تحریم ها، پتانسیل های موجود در اقتصاد کشور به فعلیت خواهد رسید، امید بسیار دارم، حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی به طور پیوسته رو به فزونی نهد و  جذب نقدینگی در بورس افزایش یابد.
بورس در سال های گذشته در راستای تنوع ابزارهای معاملاتی قدم های استواری برداشته اما بازار همچنان از پتانسیل های زیادی در گسترش ابزارها برخوردار است. بازار بدهی فرصت مناسبی برای جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی به شمار می رود.
برای جذب سرمایه گذار خارجی در اختیار بودن ابزار پوشش ریسک مخصوصا ریسک نوسان نرخ ارز حائز اهمیت است. امیدوارم در آینده نزدیک با راه اندازی ابزار اختیار معامله و مشتق ارز، ابزار پوشش ریسک در اختیار سرمایه گذار قرار گیرد.
در کلیه بازارها و بویژه بورس های اوراق بهادار بواسطه تنوع ابزار، عموم مردم برای سرمایه گذاری نیازمند بررسی، مطالعه و کار کارشناسی و تصمیم گیری با حوصله و در نظر داشتن دوره انتظار منطقی هستند. بهره گیری از این رویکرد به بازدهی مناسب برای سرمایه گذاری می انجامد.کلید واژه ها

 ‌ بورس  حسن قالیباف

اخبار مرتبط

سودآورترین استراتژی در بورس چیست؟

یک فعال بازار سرمایه عنوان کرد: شرکت‌هایی که با نوسان همراه بودند به این نتیجه رسیدند که نوسان‌گیری در این بازار، استراتژی مناسبی نیست و خرید و نگه‌داری سهم بهترین و سودآورترین استراتژی فعلی بازار است.

 وجود جنب‌وجوش‌های پسابرجامی در بازار سهام که در چندوقت اخیر باعث شده تا این بازار تاحدی بوی رونق به خود بگیرد و همچنین گذر از کانال‌های متعدد در روزهای گذشته و رشد به نسبت قوی که در روزهای پیشین با آن روبه‌رو بودیم، از جمله اتفاق‌های چند وقت اخیر بازار سرمایه بوده است. اگرچه روز آخرین معاملات این هفته، شاخص واردفاز استراحت شد و بر مدار نزولی بازگشت. 

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اقتصاد، دراین راستا پیمان حدادی اظهار کرد: در جریان معاملات روز گذشته افراد بسیاری انتظار داشتند که بازار روندی منفی حتی بیشتر از دو سری قبل که در روزهای یک‌شنبه هفته جاری و چهارشنبه هفته گذشته وجود داشت را طی کند که دو دلیل بر این موضوع موثر بوده؛ اول اینکه قیمت سهام‌ها نسبت به دو سری گذشته، با رشد همراه شده است. علت دوم اینکه، به آخرین روز کاری در این هفته برمی‌گردد، از آنجا که در این روزها اکثرا افرادی که ریسک‌پذیر نیستند اقدام به فروش سهم‌های خود می‌کنند و سود خود را ذخیره می‌کنند.

این فعال بازار سهام ادامه داد: اما با وجود روند منفی‌ای که این بازار در ابتدای معاملات داشت با برگزاری مجمع شرکت سایپا که اخبار آن به صورت آنلاین مخابره می‌شد همچنین از آنجا که گروه خودرویی‌ها در دو ماه گذشته تقریبا از لیدرهای بازار محسوب می‌شدند، این مساله توانست تقاضا را در سایر گرو‌ه‌ها و صنعت‌ها افزایش دهد.

حدادی خاطرنشان کرد: همچنین در ادامه یک‌سری معاملات خوب هم در گروه‌های فلزی مانند فولاد، ذوب‌آهن و ومعادن انجام شد که نشان داد همچنان نقدینگی در سهم‌هایی غیر از گروه خودرویی‌ها وارد بازار شده است.

حدادی گفت:‌ اما در دقایق پایانی معاملات بازار نیز، یکدفعه یک موج تقاضا برای خرید ساختمانی‌ها به وجود آمد که صف خرید کردند و دوباره افزایش تقاضا اتفاق افتاد و نشان داد که بازار خیلی قیمت‌ها را اصلاح نکرده است.

پیش‌بینی وضعیت بورس در هفته پیش‌رو

او درباره پیش‌بینی خود از وضعیت شاخص بورس در هفته پیش‌رو هم گفت: در صورتی‌که در دو روز تعطیلی که پیش رو داریم اتفاق خاص و غیرمنتظره‌ای نیفتد بورس تهران از شنبه با روندی مثبت شروع به کار می‌کند و بازار مثبتی خواهیم داشت.

این فعال بازار سهام ادامه داد: از سوی دیگر به نظرم شرکت‌هایی که با نوسان همراه بودند به این نتیجه رسیدند که نوسان‌گیری در این بازار، استراتژی مناسبی نیست و خرید و نگه‌داری سهم بهترین و سودآورترین استراتژی فعلی بازار است. چرا که اصلاح قیمتی در بازار نمی‌بینیم و بیشتر استراحت در بازار به معنی عدم رشد قیمت‌ها وجود دارد. چون بسیاری انتظار دارند که با اصلاح بازار ‌قیمت‌ها ریزش داشته باشند، در صورتی که اصلا در بازار ریزش قیمتی آنچنانی نداشتیم .

حدادی اضافه کرد: به این دلیل است که این موج صعودی و تند و تیزی که از دوماه گذشته شروع شده همچنان ادامه دارد.

او گفت: همچنین وجود گزارش‌های 9 ماهه‌ای که تقریبا نیمی از آنها بر روی کدال آمده نشان می‌دهد که با وجود اینکه با تعدیل منفی همراه بودند اما در بازار اصلا تعدیل منفی نداشتند.

این تحلیلگر بازار سرمایه  در پایان خاطرنشان کرد: به نظرم بازار در حال حاضر بیشتر بر اخبار و قراردادهای مهمی که شرکت‌ها می‌بندند و آن دسته از شرکت‌هایی که بر روی کدال شفاف‌سازی می‌کنند یا دنبال کردن اخبار افزایش سرمایه شرکت‌ها و در نهایت ورود نقدینگی‌ای که به کدام‌یک از گروه‌ها صورت می‌گیرد، اثر می‌بیند.اخبار مرتبط

رشد 3.76 درصدی شاخص بورس

بورس تهران در هفته‌ای که گذشت

http://www.eghtesadonline.com/PooyaSoftPublisher/Storage/Images/20160204112048cb-139304291018272403246514.jpg

شاخص بورس در چهل و هفتمین هفته معاملاتی امسال با ۳.۷۶ درصد افزایش روبرو شد.

در هفته ای که گذشت تعداد 10291 میلیون سهم و حق تقدم به ارزش20236 میلیارد ریال در 613 هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت که به ترتیب 10.4، 6.5 و 4.3 درصد کاهش را نسبت به هفته قبل تر تجربه کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم؛ ارزش معاملات نرمال نیز در این مدت به 20236 میلیارد ریال و حجم معاملات معاملات نرمال به 10291 میلیون سهم رسید که به ترتیب با 6.5 و 10.4 درصد کاهش را نشان می دهد و تعداد 338511 برگه اوراق مشارکت هم به ارزش 340 میلیارد ریال معامله شد که به ترتیب 92.8 و 93 درصد کاهش داشته است.
این گزارش می افزاید: شاخص کل نیز در هفته ای که گذشت با 2673 واحد افزایش به رقم 73684 واحد رسید و شاخص بازار اول هم با 1639 واحد افزایش به رقم 51055 واحد و شاخص بازار دوم با 7180 واحد افزایش به عدد 164148 واحد رسیدند که به ترتیب با 3.32 و 4.57 درصد افزایش مواجه شدند.
همچنین گروه های استخراج نفت گاز و خدمات جنبی جز اکتشاف با 15.89 درصد، فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای با 14.40 درصد، استخراج کانه های فلزی با 11 درصد، فلزات اساسی با 10.55 درصد، خدمات فنی و مهندسی با 9.61 درصد و مواد و محصولات دارویی با 7.71 درصد بیشترین تغییر مثبت در شاخص صنایع را نسبت به سایر گروه ها در هفته گذشته به خود اختصاص دادند.کلید واژه ها

 ‌ بورس  ‌ شاخص بورس

اخبار مرتبط

کارشناسان شرایط بازار سهام را بررسی کردند:

برجام، رفتار سهامداران بورس را تغییر داد

پس از دی‌ماه 92 که بازار سهام پس از یک دوره پرتلاطم و صعودهای پی‌درپی روند نزولی به خود گرفت، بیشتر کارشناسان معتقد بودند که این روند به‌زودی متوقف می‌شود یا حداقل بازار ثابت می‌ماند. اما از دی‌ماه 92 تا دی‌ماه 94بازار کمتر شاهد صعود بود و ریزش‌های بازار به طور مداوم تکرار شد.

تحلیل تالار شیشه‌ای در پساتحریم چه می‌گوید؟

احسان رضاپورنیکرو کارشناس بازار سرمایه

با لغو تحریم‌های ایران و آشکارشدن آثار آن‌که با عقد قراردادهای بزرگ میان ایران با کشورهای خارجی به منصه ظهور رسیده است، شاخص‌های بورس اوراق بهادار تهران نیز به تبعیت از این فضا طی روزهای اخیر رکوردهای کم‌سابقه‌ای به ثبت رسانده است. با این وجود اگر بخواهیم در مورد روند رو‌به‌رشد یا وضع کنونی بازار سرمایه قضاوت کنیم، هنوز خیلی زود است اما آنچه مسلم است؛ این‌که پیش‌بینی ٩ماهه شرکت‌ها چندان جذاب نبوده است. پس از اتفاق‌هایی که در سال ٩٢ رخ داد و در دی‌ماه به یک‌باره بازار ریزش سنگینی را تجربه کرد، امروز فعالان بازار با چشم باز و عقلانی تصمیم می‌گیرند. نشانه آن واضح است، با وجود آمدن نقدینگی جدید به بازار و حتی رشد بازار اما همه سهم‌ها به یک نسبت رشد نکرده‌اند و اقبال به برخی سهم‌ها بیش از بقیه بوده است حتی وقتی بررسی‌های دقیق‌تری انجام شود، نیز سرمایه‌گذاری حتی دریک صنعت هم از یک شرکت به شرکت دیگر متفاوت است. این به آن معناست که خریداران و فعالان دیگر به بازار نگاه کلی ندارند و درعین حال مسیر شرکت‌ها نیز جدا شده است. برهمین اساس اقبال به شرکت‌هایی که ظرفیت و طرح‌های بیشتری برای ارایه دارند، بسیار بیشتر شده است.

به گزارش اقتصاد أنلاین به نقل از شهروند ، ممکن است موضوعات سیاسی یا منطقه‌ای به‌طور کوتاه‌مدت بر بازار تاثیر داشته باشد، اما همچنان موضوع‌های اقتصادی و ظرفیت شرکت‌ها برای رشد در سال‌های آتی مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده بازار است. رشد اصلی یا به عبارت بهتر پایدار، زمانی است که نقل‌وانتقال پول برای شرکت‌ها (که بیشتر بر خرید مواد اولیه آنها تاثیر دارد) به‌طور کامل هموار شود و تثبیت در بقیه شاخص‌های اقتصادی نیز اتفاق بیفتد. درحال‌ حاضر روند بازار سرمایه به حالت طبیعی بازگشته و می‌توان امیدوار بود که بهار ٩٥ بهتر از زمستان یا پاییز ٩٤ باشد. اگر روند اقتصادی نیز بر همین منوال باشد، جای امیدواری است که روند بهبود و مثبت بازار سرمایه ادامه‌دار باشد.

با توجه به وضع بازار سهام تحلیل‌های صنعتی اهمیت پیدا می‌کند و مورد توجه قرار می‌گیرد. بنابراین به احتمال بسیار زیاد شرکت‌های حمل‌ونقلی، خودروسازان، صنایع دارویی با توجه به اخبار هر حوزه مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد اما باز هم باید به این نکته بسیار مهم توجه داشت که روند بهبود و مثبت‌شدن بازار سرمایه یک روند آهسته و طولانی است که ممکن است حتی در میان‌مدت هم جواب ندهد. بدین ترتیب برای اطمینان‌یافتن کمی باید با احتیاط بود. ابتدا باید مشورت گرفت سپس اقدام به هر حرکتی کرد.

دلایل رونق بازار سرمایه پس از یک دوره رکود طولانی
برجام همه مشکلات بازار سرمایه را حل نمی‌کند

فرشید پورشهابی استادیار گروه اقتصاد دانشگاه بجنورد

جهت بررسی دلایل شکل‌گیری رونق فعلی در بازار سرمایه بایستی دوره رکود طولانی شکل گرفته در بازار را مورد بررسی قرار داد. بازار سرمایه بعد از تشدید تحریم‌های اقتصادی و فروپاشی سیستم ارزی کشور که با افزایش نرخ ارز، تورم و رکود سمت عرضه در اقتصاد همراه بود، با مشکلاتی روبه‌رو شد. شرایط گفته شده با تحت‌تأثیر قراردادن سودآوری شرکت‌های موجود در بازار سرمایه منجر به فراهم‌شدن زمینه رکود در بازار سرمایه شد. همچنین کاهش حجم تجارت به دلیل محدودیت‌های تجاری و مالی و همچنین کاهش حجم مبادلات با خارج از کشور وضعیت شرکت‌های بازار سرمایه را بدتر کرد. شرکت‌های تولیدی در فراهم‌کردن مواد اولیه و قطعات مورد نیاز با مشکل مواجه شدند  و همچنین صادرات با موانعی برای دریافت پول همراه بود.

در نتیجه این شرایط شرکت‌های تولیدی با مشکلات اقتصادی روبه‌رو شدند. افزایش نرخ بهره در اقتصاد کشور نیز که با هدف دفاع از ارزش پول ملی صورت گرفت؛ نقدینگی را از بازار سرمایه به سمت بانک‌ها انتقال داد که این کاهش نقدینگی بازار در شکل‌گیری رکود بازار سرمایه موثر بود.
در صنایع کشور صنعت بانکداری به دلیل پرداخت سود بانکی بالا، افزایش مطالبات معوق و قطع سیستم سوئیفت با کاهش سود واقعی روبه‌رو شد. صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی کشور نیز علاوه بر مشکلات در صادرات از کاهش قیمت نفت نیز تأثیر گرفتند. همچنین ابهام شکل گرفته درنرخ خوراک بر مشکلات این صنایع افزود. شرکت‌های حمل‌ونقلی هم با کاهش حجم مبادلات تجاری با کاهش فعالیت همراه بودند. با رکود در بخش مسکن صنایع مرتبط مانند سیمان، کاشی و سرامیک وارد رکود شدند. ازسوی دیگر کاهش قیمت‌های جهانی فلزات اساسی و سایر کالاها منجر به کاهش سودآوری شرکت‌های بورسی منجر شد.

از طرف دیگر اجرای هدفمندی یارانه‌ها و عدم تخصیص سهم تولید از یارانه و جلوگیری از افزایش نرخ محصولات نیز برکاهش سودآوری این واحد‌ها اثرگذار بوده است. درصنعت خودرو و قطعات نیز تحریم و رکود بازار از سطح تولید و فروش آنها کاسته است. همچنین کسری بودجه دولت و کاهش حجم مخارج عمرانی بر رکود فعالیت‌های اقتصادی پیمانکاران و صنایع فولاد و سیمان و غیره افزوده است.
بنابراین درنظر گرفتن رخدادهای ذکرشده بیانگر آن است که در نتیجه این موارد قیمت سهام شرکت‌ها با کاهش روبه‌رو شده و این موضوع منجر به افت حداقلی قیمت سهام شرکت‌ها در بازار سرمایه شده است.

اما با لغو تحریم‌ها هم‌اکنون مشکلات شرکت‌های بازار سرمایه جهت تأمین مواد اولیه و قطعات مورد نیاز و صادرات تا حدودی برطرف شده است. از طرف دیگر ابهامات شکل گرفته برای نرخ خوراک پتروشیمی‌ها درحال برطرف‌شدن است. با آزادشدن منابع ارزی کشور، دسترسی به دارایی‌های خارجی کشور و افزایش ظرفیت صادرات نفت‌خام دست دولت را در انجام پروژه‌های عمرانی و پرداخت بدهی پیمانکاران بازتر خواهد کرد. افزایش حجم تجارت و مبادلات بین‌المللی نیز با کاهش هزینه‌های مبادلات بر سودآوری بانک‌ها و شرکت‌های حمل‌ونقلی موثر خواهد بود.

ورود بانک‌های خصوصی و افزایش طرح‌های فروش اقساطی مسکن می‌تواند بخشی از تقاضا مسکن را تأمین کرده و بخش مسکن را در آینده به سمت رونق سوق دهد، هرچند که این موضوع نمی‌تواند به سرعت رخ دهد. همچنین کاهش نرخ تورم و نرخ سپرده بین بانکی با انتظار کاهش نرخ بهره در آینده همراه است که این موضوع می‌تواند انتظار خروج پول‌های پارک شده در بانک‌ها را به همراه داشته باشد که با توجه به آن‌که نمی‌توان در سایر بازارها انتظار بازدهی بالاتری نسبت به بازار سرمایه داشت، منجر به انتقال سرمایه به بورس خواهد شد که ورود نقدینگی جدید در بازار سرمایه در روزهای اخیر بیانگر این موضوع است. همکاری شرکت‌های داخلی با شرکت‌های خارجی و سرمایه‌گذاری‌های مشترک جهت تولید محصولات جدید خوش‌بینی به آینده شرکت‌های تولیدی را بهبود بخشیده است.
شرکت‌های پیمانکاری نیز با توجه به افزایش بودجه عمرانی و قصد دولت برای پرداخت بدهی پیمانکاران و کاهش هزینه مواد اولیه درانتظار رونق هستند.

درمجموع ایجاد شرایط خوش‌بینی نسبت به آینده شرکت‌های موجود در بازار سرمایه و ورود نقدینگی جدید درشرایطی که قیمت سهام شرکت‌ها در کف قیمتی قرار دارند، منجر به رونق بازار سرمایه در روزهای اخیر شده است که به مرور زمان و بازگشت اعتماد سرمایه‌گذاران به رونق در بازار سرمایه پس از چندین اصلاح شاهد وضع رشد ورود نقدینگی ادامه‌داری در بازار سرمایه خواهیم بود که منجر به رشد بازار سرمایه کشور خواهد شد. با توجه به آن‌که شرایط بیان‌شده اثرات خود را درصورت‌های مالی ‌سال آینده شرکت‌ها خواهد گذاشت، می‌توان رشد مناسبی برای بازار سرمایه در ‌سال آتی انتظار داشت. دراین بین نقش صنعت خودرو و قطعات، بانک، حمل‌ونقل، پیمانکاری و تجهیزات و صنعت پتروشیمی در رشد بازار سرمایه بیشتر از سایر صنایع خواهد بود و سایر صنایع در فازهای بعدی رشد بازار سرمایه مورد توجه قرار خواهند گرفت.

 اخبار مرتبطآخرین آمار کسانی که در بورس خانه دار شدند - 5 بهمن 94

posted Jan 25, 2016, 2:05 AM by فروش آپارتمان تهران   [ updated Jan 25, 2016, 2:09 AM ]

آخرین آمار کسانی که در بورس خانه دار شدند

http://www.eghtesadonline.com/PooyaSoftPublisher/Storage/Images/20160125050257cb-%d8%a2%d8%ae%d8%b1%db%8c%d9%86%20%d8%a2%d9%85%d8%a7%d8%b1%20%da%a9%d8%b3%d8%a7%d9%86%db%8c%20%da%a9%d9%87%20%d8%af%d8%b1%20%d8%a8%d9%88%d8%b1%d8%b3%20%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%87%20%d8%af%d8%a7%d8%b1%20%d8%b4%d8%af%d9%86%d8%af1.jpg

7143 نفر با استفاده از 280 هزار و 582 اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن در معاملات هفته گذشته فرابورس، وارد فرایند دریافت تسهیلات از بانک مسکن شدند.

حجم معاملات حق تقدم تسهیلات مسکن در هفته منتهی به دوم بهمن ماه، 235 هزار و 49 مورد و ارزش معاملات این اوراق در مجموع 194 میلیارد ریال بود.
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین، معاملات حق تقدم تسهیلات مسکن از سال 1389 در شرکت فرابورس ایران آغاز شد و اکنون بیش از 20 نماد حق تقدم تسهیلات مسکن در این شرکت معامله می شود.

در پی مصوبه تازه شورای پول و اعتبار، از اول دی ماه امسال سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن از محل گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن افزایش یافت.

شرکت فرابورس ایران اعلام کرد: بر این اساس تسهیلات حق تقدم مسکن در تهران 600 میلیون ریال، مرکز استان ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر 500 میلیون ریال و سایر مناطق شهری 400 میلیون ریال است.
استفاده از این میزان تسهیلات از محل گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن صادره در نمادهای «تسه 9408» و نمادهای بعدی امکان پذیر است.

همچنین پرداخت تسهیلات از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن صادره در نمادهای «تسه » و پیش از آن، فقط تا سقف های تسهیلات پیشین (500 میلیون ریال برای زوج ها و 350 میلیون ریال برای دیگر قشرها) میسر است.

متقاضیان استفاده از تسهیلات مسکن با سقف های تازه می توانند به دو روش از این مزیت ها بهره ببرند:

1- خرید اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن به شمار مورد نیاز در نمادهای «تسه 9408» به بعد

2- بهره گیری از اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن پیشین تا سقف های تعیین شده و خرید مابه التفاوت از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن جدید.


خلاصه اخبار در رابطه با بازار بورس اوراق بهادار منتشر شده در سایت های مهم مرتبط با بورس توسط rss

posted Nov 8, 2015, 9:40 AM by فروش آپارتمان تهران   [ updated Nov 8, 2015, 10:40 AM ]rss صفحه اول سایت بورس نیوزاخبار ویژه بورس سایت پایگاه اطلاع رسانی
آخرین مطالب سایت پایگاه اطلاع رسانی


آموزش بورس 06/28 1393 تأثیرات بزرگ با تغییرات کوچک

posted May 16, 2015, 3:49 PM by فروش آپارتمان تهران   [ updated May 16, 2015, 3:49 PM ]

با اعمال این ۶ تغییر کم هزینه، رشد کسب و کار کوچکتان را به چشم خواهید دید!

تغییرات کوچک در روند انجام معاملات روزانه باعث بروز اثرات بزرگ و مشهودی خواهند شد، به ویژه اگر کم‌هزینه و کم‌دردسر هم باشند.
ما در این‌جا هفت تغییر را به شما نشان خواهیم داد که فروش‌تان را در همین سال جاری چندین برابر خواهد کرد:
۱٫ از پشت کارت ویزیت‌تان به عنوان تبلیغات استفاده کنید. از پس هزینه‌های چاپ یا تبلیغات رسانه‌ای برنمی‌آیید؟ پشت کارت ویزیت‌تان را خالی نگذارید و از آن به عنوان راهی بسیار هوشمندانه برای گسترش فعالیت‌تان استفاده کنید. نه تنها همیشه همراه‌تان است، که البته هزینه‌ای هم ندارد. با گذاشتن یک عکس کوچک از خود یا محصول‌تان، یک کوپن تخفیف ۱۰ درصدی یا فهرست محصولاتی که عرضه می‌کنید می‌توانید کارت ویزیت‌تان را تبدیل به یک منبع رسانه‌ای قدرتمند کنید. جان فلچر رئیس شرکت جانی –یک آژانس طراحی گرافیک – می‌گوید: «این اطلاعات مضاعف می‌تواند آغازگر گفت‌و‌گوهای مفید بسیاری باشد. همچنین به شما این میدان را می‌دهد تا بتوانید در آن لحظات گران‌بها که توجه یک مشتری احتمالی را جلب کرده‌اید، موارد مهمی را که از قبل فهرست کرده‌اید به مشتری منتقل کنید.»
۲٫ وب‌سایت‌تان را نونما کنید. اگر برای درست کردن یک سایت اینترنتی پیش‌تر هزینه کرده‌اید؛ حالا وقت آن است که دستی به سر و رویش بکشید. به جای این‌که پول هنگفتی خرج بازسازی صفحه اصلی وب‌سایت‌تان کنید، کافی‌ست یک سری «لندینگ پیج»× با هزینه بسیار کم بسازید تا تبلیغات پرتعداد و متمرکز و البته متفاوتی برای محصول‌تان کرده باشید. دیوید رونیک بنیانگذار آپستارت بوتکمپ (Upstart Bootcamp) –مدرسه مجازی برای تازه‌کاران- می‌گوید: «صفحه وب‌سایت که بروشور نیست. این روزها غالب مردم از طریق نوشته‌ها و محتویات وبلاگ شما را پیدا می‌کنند.» اول از همه مطمئن شوید که وب‌سایت‌تان به آسانی قابل دسترس و قابل تفکیک باشد. نه فقط برای کسانی که پشت لپ‌تاپ یا رایانه‌های شخصی‌شان نشسته‌اند، که برای تمام اینترنت‌دوست‌ها که با موبایل یا آی‌فون‌شان وارد سایت‌تان می‌شوند.
۳٫ خودتان را به عنوان کارشناس به همه ثابت کنید. هیچ چیز بهتر و سریعتر از مشاوره رایگان یک تجارت را در مسیر درست رشد قرار نمی‌دهد. حالا می‌خواهید نقاش باشید، طراح کیف دستی زنانه یا پرستار بچه. تخصص‌تان باعث می‌شود مشتریان پاشنه در منزل‌تان را از جا دربیاورند و پول‌های کلانی پیشنهاد کنند تا برای حل مشکلات متعدد کمک‌شان کنید. رونیک می‌گوید: «باید بتوانید این تفکر رهبری مطلق را از بین ببرید تا مخاطبان بیشتری جذب کنید. وقتی فهمیدید چه چیزی بیشتر به دردتان می‌خورد از نو تکرارش کنید.» به طور مداوم در پست‌های توییترتان به دیگران مشاوره بدهید تا مشتریان به شما اعتماد کنند و بیشتر از محصولات‌تان شناخت داشته باشند.
۴٫ سایت‌ها را جانشین لیست‌هایی کنید که همان میزان از جمعیت را پوشش می‌دهند. اصلا نیازی نیست برای خرید یک فهرست بلند بالا از آدرس ایمیل‌های مشتریان سایت‌های دیگر پول خرج کنید؛ وقتی می‌توانید فهرست مشتریان وب‌سایت‌های دیگر را از آن‌ها قرض بگیرید و همان میزان مشتری را جلب کنید. رونیک می‌گوید یکی از مشتریانش، یک سایت اینترنتی که مجلاتی درباره زنان و اقتصاد منتشر می‌کند از این تکنیک استفاده کرده و توانسته ۵۰،۰۰۰ اشتراک اینترنتی برای مجله‌اش ثبت کند. می‌گوید: «بدون این‌که یک ریال از جیب‌شان خرج کنند معاملات کلان با تعداد بسیار بسیار بالا انجام می‌دادند. کلید موفقیتش هم محتوای بسیار پخته و در اختیار گذاشتن رایگانش در فضای مجازی بود.» فقط باید حواس‌تان باشد که اطلاعات خصوصی مانند آدرس ایمیل یا آدرس منزل این مشترک‌های اینترنتی‌تان را حفظ کنید تا به شما بی‌اعتماد نشوند. برای این‌که از بروز هرگونه مشکل احتمالی هم جلوگیری کرده باشید بد نیست از سایتی که فهرست مشتریانش را قرض کرده‌اید بخواهید ایمیل‌های تبلیغاتی شما را خودشان برای مشتریان ارسال کنند و فقط آدرس مستقیم وب‌سایت شما را برای ثبت‌نام و دریافت خبرنامه مخصوص شما را در ایمیل‌ها ثبت کنند.
۵٫ یک شماره تلفن رُند بگیرید. باور کنید اصلاً مجبور نیستید همیشه همان شماره بی‌منطقی را که از ابتدا به شما داده‌اند تحمل کنید. توریا بلانچارد معلم زبان فرانسه‌ای که دو سال قبل مدرسه «فرزندان خوب به پاریس کریپس می‌روند» را تأسیس کرد همیشه دنبال راه جدیدی برای جذب دانش‌آموز به مدرسه‌اش بود تا این‌که شرکت رینگ رینگ ال‌ال‌سی (Ring Ring LLC) را پیدا کرد –شرکتی که شماره‌های رُند و عجیب و غریب برای شرکت‌های کوچک درست می‌کرد. بلانچارد با شماره جدیدی که از آن‌جا گرفت مجال نمی‌یافت حتی لحظه‌ای تلفن را زمین بگذارد. به گفته خودش هرگز و به هیچ قیمتی حاضر نیست این شماره را از دست بدهد. چرا که حالا دیگر تمام مردم او را به همین شماره می‌شناسند. رئیس رینگ رینگ می‌گوید هزینه چنین شماره‌هایی تنها حدود ۲۵ دلار در ماه است.
۶٫ آزمون و خطا. حالا این‌که روش‌های تازه و مبتکرانه پیدا کرده‌اید و تا حدودی هم این اقدامات جدید برای‌تان کارساز بوده به این معنا نیست که تمام بودجه‌تان را تنها برای یکی از این بخش‌ها مصرف کنید. قبل از این‌که با دست خودتان از بازار رقابت تنگاتنگ این روزها خودتان را بیرون بیندازید آزمون و خطا کنید. تمام روش‌های بالا را یک بار امتحان کنید، نتیجه را مشاهده کنید و دوباره امتحان کنید تا بعدها متضرر نشوید. گوگل آنالیز (Google Analytics) هر اطلاعاتی را که شما بخواهید در اختیارتان می‌گذارد. اعم از این‌که مشاهده‌کنندگان وب‌سایت‌تان بیشتر از کدام مسیر وارد سایت شده‌اند یا میزان رفت و آمد در سایت را خیلی ساده و دقیق در اختیارتان می‌گذارد. حتی می‌تواند به شما بگوید این بیننده دقیقا از طریق کدام موتور جستجویی شما را پیدا کرده است. رونیک می‌گوید: «حتی کوچکترین و ریزترین بخش‌های بازاریابی‌تان را آزمایش کنید. همین که فرمول درست و ورد جادویی‌اش را پیدا کردید دو دستی بچسبیدش!»
حرف آخر: برای سر و صدا کردن در بازار آن هم این روزها با این پیشرفت‌های تکنولوژی دیگر نیازی به داشتن بودجه‌های کلان نیست. با کمی تغییرات و اصلاحات جزئی در این طرف و آن طرف کسب و کار کوچک‌تان می‌توانید از همین حالا صدای زنگ تلفن و از آن سوی خط صدای دلنشین سیلی از مشتریان جدید را بشنوید…
پی‌نوشت:
×Landing Page: این صفحات در فضای مجازی معمولا تبلیغاتی هستند و بسیار ساده. در واقع به غیر از محصول مورد نظر هیچ‌گونه لینک یا تبلیغات اضافه در آن دیده نمی‌شود و تمام تمرکز مراجعه‌کنندگان را تنها معطوف همان یک کالایی می‌کند که در آن صفحه وجود دارد. غالبا وب‌سایت‌هایی که بسیار پراکنده و شلوغ هستند ذهن خریدار را هم از یکنواختی خارج کرده و تمرکزش را برای دنبال کردن یک محصول خاص به هم می‌زند و در این صورت تنها کسی که ضرر کرده صاحب وب‌سایت با تبلیغات جسته گریخته و متراکم است.

آموزش بورس 06/30 1393 به احترام خودت از جا برخیز!

posted May 16, 2015, 3:47 PM by فروش آپارتمان تهران   [ updated May 16, 2015, 3:47 PM ]

اغلب در مورد احترام به خود سوءتفاهم بزرگی وجود دارد. برخلاف عقیده رایج، احترام به خود، خودخواهی یا خود پرستی نیست؛ بلکه به این معناست که خودتان را به همان صورتی که هستید دوست بدارید.

مقوله «احترام به خود» برای داشتن یک شخصیت قوی انسانی و متعادل، جایگاه بسیار عمیق و تعیین‌کننده‌ای دارد. اما به واقع از این موضوع چه تصوری در ذهن خود داریم؟ آیا این مقوله از جنس فکر و شناخت است یا احساس و یا حاصل تلفیق و کشاکش این دو. قطعا سرمنشا هراحساسی، همان تجربه‌های عینی و ذهنی است. بخصوص آنچه در کوچه، پس کوچه‌های باریک و گاه تیره و تار دوران کودکی اتفاق افتاده است و در پستوخانه ذهن ما بدجوری جا خوش کرده است که خیلی به سختی می‌توان نقشش را کم رنگ کرد. احساس‌هایی که برآمده از همین تجربه‌هاست که باعث می‌شود بسیاری اوقات واقعیت‌ها را نه تنها مخدوش بلکه گاهی اساسا واژگونه ببینیم.

لحظه ای مکث کنید تا چند نکته منفی را که درباره خودتان گفته اید به یاد آورید، بیندیشید آنها به «احترام به خودتان »، چه شکلی بخشیده اند،آیا هیچ یک از این جمله ها حرف شما نیز هست؟
«من آنقدر خنگم که نگو»
«با این بد بیاری که من دارم،حتما شکست می خورم»
«از خودم متنفرم»

اگر ذهنتان را با اندیشه هایی چنین فرودست برنامه ریزی کنید، سطح «احترام به خودتان» همانجا باقی می ماند. شاید به طور خود آگاه متوجه نشوید که در طول روز چند بار ازاین جمله های منفی استفاده می کنید. اما با اندکی صرف وقت وخودآزمایی دقیق، می توانید از این شیوه تفکرتان که به صورت عادت درآمده، اگاه شوید. با عوض کردن این گونه تفکر می توانید سطح خویشتن دوستی خود را عوض کنید. «احترام به خود» راستین، بزرگترین هدیه ای است که ما می توانیم به خودمان بدهیم. احترام به خود پایه واساس زندگی خوب است.

درحالی که مقوله «احترام به خود» اگر در دوران کودکی در یک بستر تربیتی سالم، شکل گرفته باشد به فرد کمک خواهد کرد که در آینده از آسیب‌پذیری هیجانی و در برابر استرس‌های مختلف مصون باشد. زیرا وقتی کودک اجازه پیدا می‌کند «من» خود را به صورت مستقل از مادر گسترش و شکل دهد؛ ضمن کسب توانایی برقراری رابطه با دیگران ، احساس ایمنی و اعتماد بنیادین را تجربه می‌کند که بعدها می‌تواند در کلیه مراحل زندگی او را حمایت کند. روانپزشکان معتقدند احترام به خود، برمی‌گردد به ارزشی که فرد برای خود قایل است. هرچقدر این ارزش‌ قوی‌تر و پخته‌تر باشد این احساس نیزدر سطح بالاتر و به طور فراگیرتری شخصیت فرد را دربرمی‌گیرد. به این ترتیب آنچه افراد از خودشان تعریف و تصور می‌کنند بر انگیزه‌ها، نگرش‌ها و رفتارشان در سراسر زندگی تاثیر می‌گذارد.

احساس احترام به خود در سطح پایین معمولا با گروهی از مشکلات دیگر مثل ضعف دانش و اطلاعات، عدم موفقیت در انجام وظایف، ضعف در اتباطات خویشاوندی و دوستانه، خشونت و اختلالات عاطفی مثل افسردگی و خودکشی همراه است. پذیرش خود و رسیدن به یک چشم‌انداز مثبت در زندگی با رشد مقوله احترام به خود به صورت سالم، ارتباط پیدا می‌کند. افرادی که به خودشان و توانایی‌هایشان اعتقاد دارند عموما بیشتر از این احساس برخوردارند که در نهایت تمایل به شاد‌زیستن و هیجانات مثبت را در آنها گسترش می‌دهد.

راه‌های دیگری که افراد می‌توانند برای رشد احساس احترام به خود، در پیش گیرند این موارد است:
- شناختن ویژگی‌های مثبت خود
- تشخیص موارد و محدوده‌های بسیار موفقیت‌آمیز
- برنامه‌ریزی برای حمایت از دوستان و خویشاوندان
- تمرکز بر فضیلت‌ها و توانایی‌های خود و نه، ماندن و غرق شدن در ناتوانایی‌ها و واماندگی‌ها
- عدم اندازه‌گیری و تعریف ویژگی‌های خود با استانداردهای دیگران
- پذیرش برخی ریسک‌ها و خطرها برای دستیابی به موفقیت
- فراگیری هدف‌گذاری واقع‌گرایانه

به اضافه این‌که، افراد می‌توانند از طریق مشورت با روانپزشکان، روش‌های رشد احساس احترام به خود را فراگیرند. بی‌تردید همه، فقدان احترام به نفس را در شرایط خاص و مهم زندگی خود- که شاید بیش از سایر زمانها به آن نیاز دارند را- تجربه می‌کنند. قطعا همه می‌دانیم مجموعه عوامل گوناگونی این احساس را درما ایجاد می‌کنند: محیط، انتظارات و تجربیات شخصی و اجتماعی. برای مثال، پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد که بدرفتاری‌های زبانی و بیانی، در دوران کودکی اثر منفی زیادی براحساس احترام به خود افراد می‌گذارد که تا دوران بزرگسالی ادامه می‌یابد. بعضی افراد، از شکاکی و سوئ‌ظن نسبت به خود رنج می‌برند و همواره در برخورد با هرمسئله‌ای دنبال پیداکردن اشتباه و خطای خود هستند. این نگرش به طور طبیعی به احساس احترام به خود آنها به طور جدی آسیب می‌رساند.

پژوهشگران مسایل اجتماعی می‌گویند پیام‌های تبلیغاتی از جمله عوامل محیطی است که می تواند این احساس را مخدوش کند. برای مثال، آن گروه از پیام‌های رسانه‌ها که اغلب لاغری بیش از اندازه را توصیه می کنند می‌تواند اثر منفی براحساس احترام به نفس زنان داشته باشد. این پیام‌ها دختران و زنان را دچار این وسواس و اعتقاد منفی می‌کند که حتما یک مورد نادرست که نیاز به تغییر دارد در بدن آنها هست. در نتیجه، آنها ممکن است به سختی بتوانند در رژیم غذایی‌شان برای رسیدن به آن اندازه ایده‌آل موفق شوند. همچنین این نگرش می‌تواند خطر رشد اختلالات غذایی را برای آنها درپی داشته باشد.

طرز تفکر ما درباره خودمان تأثیرات شگرفی برتمام جوانب زندگی ما دارد. افرادی که برای خویشتن ارزش مثبتی قائلند، عموماً به عنوان نشانه های خارجی رضایت درونی، حالت توازنی رانشان می دهند و احساس امنیت و آرامش خاطر را منتشر می سازند. چنین افرادی به تقویت کننده های اجتماعی و ستایش های دیگران وابستگی ندارند زیرا آموخته اند چگونه بهترین دوست خود و بزرگترین مشوق خویشتن باشند. آنان شرکت کنندگان، مبتکران وچاره سازانی هستند که موجب به حرکت درآمدن ماشین اجتماع می شوند. افرادی که از عزت نفس بالا بهره می جویند، هیچ گاه در زندگی در زیر فشار انتقاد خرد نمی شوند یا به واسطه طرد شدن ، احساس نابودی نمی کنند. آنان ازشما به خاطر «راهنمایی سازنده تان» تشکر می کنند. زمانی که با پاسخ «نه» مواجه می شوند، هیچ گاه آن را به معنای طرد خودشان تلقی نمی کنند.

آموزش بورس 06/31 1393 دانش رهبری با جان سی مکسول

posted May 16, 2015, 3:45 PM by فروش آپارتمان تهران   [ updated May 16, 2015, 3:45 PM ]

دکتر جان مکسول، نویسنده و سخنران، عمری است که در مورد رهبری می‌نویسد و کتاب‌های او تا به حال بالغ بر 13 میلیون جلد فروش داشته است و حال "به سوی طلا" دست چینی از تعالیم خردمندانه‌ی پرفروش‌ترین نوشته‌های او است. مکسول معتقد است دانش رهبری روز به روز به دست می‌آید نه در یک روز پس با خواندن این کتاب دست در دست این کارشناس بزرگ رهبری به سوی طلا بروید.

 

 

ابزار رهبری
جان دبلیو گاردنر گفته:« اگر قرار است تنها کلید طلایی رهبری را نام ببریم، چیزی جز ارتباط نخواهد بود».

 

اگر هدایت گروهی به عهده شماست، هنگام برقراری ارتباط با افراد خود، استانداردهای زیر را به خاطر بسپارید:

 

1. ثبات داشته باشید: هیچ‌چیز به اندازه رهبری که نمی‌تواند به ذهن‌ها رسیدگی کند، اعضای یک گروه را سرخورده نمی‌کند کارکنان و پیروان این رهبرها می‌دانند که نمی‌توانند به او و گفته‌هایش اعتماد کنند.

 

2. شفاف باشید: گروه شما تا ندانند شما چه می‌خواهید، نمی‌تواند خواسته‌هایتان را عملی کند. سعی نکنید دیگران را باهوش سرشار خود مبهوت کنید، بلکه با روراستی و شفافیت خود آن را تحت تاثیر قرار دهید.

 

 3. مبادی آداب باشید: همه‌ی انسان‌ها- بدون توجه به موقعیت یا سابقه‌ای که از آن‌ها می‌دانید- شایسته احترام هستند. شما با ادب خود می‌توانید بر حال و هوای کل سازمان تاثیر بگذارید.

 

هرگز فراموش نکنید رهبر بودن شما باعث می‌شود نحوه‌ی رفتارتان الگو و منبع رجوعی برای بقیه‌ی افراد گروه باشد. چون هر گروه بازتابی از رهبر خود است و از طرفی به خاطر بسپارید ارتباط و برخورد مناسب یک جاده‌ی یک‌طرفه نیست، یعنی از بالا به پایین و یا به صورت دیکتاتوری جریان ندارد. بهترین رهبران، آنانی هستند که گوش می‌دهند، تشویق می‌کنند و سپس همراهشان را با شهامت تشویق به پیشرفت می‌کند.

 

 

قلب رهبری
وقتی صحبت از خدمت به دیگران به میان می‌آید، قلبتان به شما چه می‌گوید؟ آیا رهبری را به خاطر حقوق و مزایایش دوست دارید یا انگیزه‌ی کمک به دیگران، برانگیخته‌تان می‌کند؟

 

خدمت رسانی شرط اول برای رهبری است که می‌خواهد پیروانی داشته باشد. چون نگرش مورد خدمت قرار گرفتن به جای خدمت‌رسانی، یک رهبر را دچار مشکل می‌کند. آلبرت شوایتزر خردمندانه گفته است:‌ «انسان‌های واقعا خوشبخت به دنبال راهی برای خدمت کردن به دیگران هستند». اگر خواهان رهبری در بالاترین سطوح هستید، خدمت کردن را از پایین‌ترین سطوح شروع کنید.

 

 

آن‌هایی که به یک رهبر نزدیک‌ترند
من بعد از سی سال رهبری این را آموختم که نزدیک‌ترین افراد یک رهبر، سطح موفقیت او را تعیین می‌کنند. البته عکس این حالت هم درست است. یعنی میزان شکست یک رهبر بستگی به نزدیکان وی دارد.

 

در مورد خودم باید بگویم همواره دستیابی به نتایج مثبت یا منفی در رهبری‌ام بستگی به آموزش همین نزدیکانم داشته است.

حال اندکی تامل کرده و به پنج تا شش نفری که در سازمانتان از همه به شما نزدیک‌ترند، فکر کنید. آیا شرایط رشد آن‌ها را فراهم کرده‌اید؟ آیا در این زمینه برنامه‌ای برایشان دارید؟ آیا پیشرفتی از جانب آن‌ها مشاهده شده است؟ آیا این عده، توانایی سبک‌ کردن بارهای روی شانه‌هایتان را داشته‌اند؟

 

 

افراد را در نقاط قوتشان بگمارید
قانون نیچه می‌گوید: «برای هر کس جایی است که در آن بیشترین ارزش را به گروه اضافه می‌کند». وقتی رهبران از این قانون پیروی کنند، اعضای گروهشان با عملکرد بهتر، گروه را به سطح بالاتری می‌برندو البته این ارتقا، تاثیر مثبتی بر روی خود رهبران نیز خواهد گذاشت.

 

مهم نیست رهبر چه گروهی هستید. اگر دیگران را به رفتن به مکان‌های قوتشان هدایت نکنید، پیروزی را برای همیشه از خود و آن‌ها دریغ کرده‌اید.

 

 

از مشکلات فرار نکنید
بین فردی که مشکل بزرگی دارد و کسی که مشکلش را بزرگ می‌کند، از زمین تا آسمان تفاوت هست. چرا برنده‌ها بر مشکلات فائق می‌آیند، اما هزاران نفر دیگر مغلوب همین ناخوشی‌ها می‌شوند؟ پاسخ این جاست: برنده‌ها هنگام شکست، دو دستی به عذر و بهانه‌های معمول نمی‌چسبند. آن‌ها موانع را تبدیل به سکوهای پرتاب می‌کنند. چون به خوبی می‌دانند نمی‌توان همه‌ی شرایط را مطابق دلخواه خود در آورد، اما می‌توان نوع نگاه به شرایط را با انتخاب خود تعیین کرد. یاد بگیرید که به مشکلات به چشم موانعی موقتی بنگرید.

 

 

 

رهبران بالقوه احتیاج به عنوان رهبری ندارند
یکی از سوء تعبیرات راجع به رهبری این است که مردم گمان می‌کنند رهبری یعنی یک عنوان و یا پشت میز بزرگی نشستن. اما این‌طور نیست. برای رهبر بودن نیازی نیست که حتما در صدر باشید. اگر شما نیز این‌طور فکر می‌کنید، سخت در اشتباهید.

 

در راس هرم بودن، کسی را تبدیل به رهبر نمی‌کند. قانون تاثیر می‌گوید: « بهترین میزان برای سنجش رهبری میزان اثرگذاری است، نه بیشتر و نه کمتر».

من از آن جایی که سال‌ها مسؤولیت هدایت افتخاری سازمان‌های زیادی را بر عهده داشته‌ام، مردمان زیادی را غرق در توهم ارتباط پشت میزنشینی و رهبری دیده‌ام. افراد گرفتار این توهم در صورت برچسب نخوردن با عنوان رهبری و شناخته نشدن از نظر همگان، بسیار عذاب خواهند کشید. این عده به جای تلاش برای برقراری روابط با افراد گروه و تاثیرگذاری از این راه، همواره به دنبال یدک کشیدن عنوان رهبر و اعمال قدرت بر دیگران هستند و متاسفانه این تلاش بی‌حاصل، آن‌ها را هر روز و هر روز غمگین‌تر می‌کند. به نحوی که تصمیم می‌گیرند گروهی دیگر، رهبری دیگر و سازمانی دیگر را تجربه کنند.

 

 

اولویت‌ها را بر مبنای اشتیاق تنظیم کنید
مردمی که اشتیاق دارند ولی آن‌ها را اولویت‌بندی نمی‌کنند، شبیه کسی هستند که در شبی برفی و سرد خود را تنها در کلبه‌ای چوبی در قعر جنگل می‌یابند و سپس شمع‌های کوچکی در اطراف اتاق روشن می‌کنند؛ شمع‌هایی که نه برای دیدن و نه برای گرم کردن مناسب است. او با این کار فقط کمی از محیط را از وحشت در می‌آورد.

 

از سوی دیگر انسان‌هایی که اولویت‌بندی بدون اشتیاق دارند، شبیه کسی هستند که در همان شرایط تلی از هیزم در اجاق دارند و هرگز آتشی روشن نمی‌کند. اما افرادی که از هر دو نعمت اشتیاق و اولویت‌بندی برخوردارند، مانند کسی هستند که هم هیزم دارد، هم آتش روشن می‌کند و از نور و گرمای هر دو بهره می‌برد.

 

 

رشد کردن یک انتخاب است
بسیاری از مردم با تغییر مخالف‌اند. به خصوص اگر قرار باشد زندگی شخصی آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. همان‌طور که لئوتولستوی گفته است: «همه به تغییر جهان می‌اندیشند و نمی دانند باید اول خود را تغییر دهند». اما تغییر گریزناپذیر است و همه باید گرفتارش شوند. از طرف دیگر، رشد اختیاری است. شما می‌توانید رشد کردن را انتخاب کرده و یا با آن مقابله کنید. اما بدانید: مردمی که تمایلی به رشد کردن ندارند، هرگز توانایی‌هایشان بالفعل در نخواهد آمد.

 

خیلی از ما نمی‌دانیم توانایی‌های انسان‌های موفق و غیر موفق تفاوت چندانی با هم ندارند. بلکه تفاوت در این است که دسته اول می‌خواهند از توانایی‌هایشان استفاده کنند و دسته‌ی دوم نمی‌خواهند و البته عده کمی می‌دانند که بالفعل در آوردن توانایی‌ها و تعهد برای رشد شخصی چه تاثیر شگفتی دارد.منبع:مدیرسبز

 

image

 

دکتر جان مکسول، نویسنده و سخنران، عمری است که در مورد رهبری می‌نویسد و کتاب‌های او تا به حال بالغ بر 13 میلیون جلد فروش داشته است و حال "به سوی طلا" دست چینی از تعالیم خردمندانه‌ی پرفروش‌ترین نوشته‌های او است. مکسول معتقد است...

آموزش بورس 07/01 1393 چگونه یک مدیر موفق بحران را مدیریت میکند؟

posted May 16, 2015, 3:42 PM by فروش آپارتمان تهران   [ updated May 16, 2015, 3:42 PM ]

دیگر ما از آن دسته عروسک‌های خیمه شب بازی نخواهیم بود تا مورد بازیچه نیروهای قدرتمند خارجی قرار بگیریم، بلکه اکنون ما هم نیرویی نیرومند می‌باشیم.


ضد حمله!
زمانی که اوضاع و موقعیت‌تان به هم می‌ریزد و دستخوش آشفتگی قرار می‌گیرد، شما می‌بایست همانند یک فرمانده ارتش در میدان جنگ شروع به تفکر نمایید. گاهی موقعیت به اندازه‌ای حاد است که مجبور می‌شوید تصمیمات مهم و سختی را اتخاذ نمایید و آن‌ها را بدون معطلی ایجاد کنید، چرا که دیگر تامل جایز نیست.

 مطالعه‌ای در خصوص بزرگ‌ترین فرمانده‌هان ارتش دنیا که از سال 600 قبل از میلاد به بعد در زمین زندگی کرده‌اند صورت گرفته است. در این بررسی و ارزیابی چندین اصول استراتژی ارتش که طی قرن‌ها به شکست یا پیروزی افراد و گروهک‌ها منتهی شده‌اند، مشخص شده است.

این اصول هم اکنون در تمام مدارس نظامی دنیا به دانشجویان آموزش داده می‌شود. با اجرای این اصول استراتژی در زندگی و شغل‌تان گاهی می‌توانید اوضاع و شرایط را تغییر داده و به نتایج فوق‌العاده‌ای دست یابید.
 
استراتژی اول: اهدافتان را تعیین نمایید
اولین اصل در استراتژی نظامی، اصل هدف است. بدین منظور که شما می‌بایست کاملا هدفی را که برای عبور از بحران‌ها به آن احتیاج دارید شناسایی نمایید. در اصول شغلی اجرای این اصل معمولا بر روی اهدافی مبتنی بر فروش ، درآمدها و گردش پول نیز متمرکز است. شما برای دستیابی به بهترین و مهمترین اهداف خود به طرح‌ها، برنامه‌ریزی‌ها و افراد مناسبی نیازمندید که در مشاغل مناسب خود به انجام کار مشغول شوند. افراد می‌بایست کاملا بدانند که از آن‌ها توقع انجام چه کاری را دارند هر چه که هست باید تعهد به پیروزی و موفق شدن را بدانند.
 
استراتژی دوم: شجاعانه عمل نمایید
دومین اصل مهم اصل حمله است. اهمیت این اصل اقدام و عملکرد شما می‌باشد. به این معنا که می‌بایست شجاعانه به جلو حرکت کنید تا با دشواری‌ها مواجه شوید و مشکلات را حل و فصل نمایید. همان‌طور که ناپلئون رهبر نظامی فرانسوی می‌گوید: تا به حال هیچ‌گونه جنگ بزرگی از موقعیت دفاعی، پیروز و موفق نبوده است.
از آن‌جایی که تمایل طبیعی هر فردی در طول مواجه شدن با بحران و مسائل چالش برانگیز عقب‌نشینی است، شما می‌بایست در مقابل این تمایل مقاومت کنید و با حالت صبورانه حرکت به سمت جلو برای به دست گرفتن کنترل اوضاع و حمله قاطعانه به طرف مشکلات را ادامه دهید.

شما هرگز نمی‌توانید با کاهش هزینه‌ها از بحران و اوضاع چالش برانگیز رهایی یابید بلکه مجبور خواهید بود برای خودتان درآمدی را ایجاد کنید و تنها روش برای انجام این کار فروختن چیزی به شخصی می‌باشد. همیشه به خلق درآمد از راه فروش بیاندیشید. در این زمینه باید با دقت و بی‌پروا رفتار کنید.
شرکت‌های خاص که یک بحران را به خوبی پشت سر می‌گذارند با تمرکز مستحکم و قاطع بر خلق درآمدهای فروش اوضاع را به سود خودشان تغییر می‌دهند بنابراین شما نیز می‌بایست این چنین عمل کنید.

استراتژی سوم: منابع خودتان را سازماندهی نمایید
سومین اصل اساسی اصل سازماندهی منابع است به این منظور که شما می‌بایست تا بهترین افراد، بهترین کارمندان و منابع محدودتان را در قسمت‌هایی متمرکز و سازماندهی نمایید که در آن احتمال بزرگ‌ترین پیروزی‌ها وجود داشته باشد. فعالیت‌هایتان را به نوعی بازسازی نمایید که استعدادهای‌تان به تنایجی معطوف شوند که به راحتی قادر باشند تا شما را سریع‌تر از هر چیز دیگری از بحران نجات دهند.

استراتژی چهارم: بسیار انعطاف پذیر باشید
اصل چهارم در این بخش اصل مانور روی خود است. تقریبا تمامی موقعیت‌های بزرگ که در جنگ نصیب یک گروه می‌شوند، نتیجه‌ی تدابیر مهم فرمانده موفق گروه در حمله به دشمن در جناح‌های مختلف و تحت فشار قرار دادن گروه مقابل می‌باشد. در امور شغلی و کاری به کارگیری این اصل نیازمند اقداماتی جدید و تازه است و در صورت تاثیربرانگیز نبودن آن باید شانس خودتان را با هر گونه اقدام و عملکرد دیگری بیازمایید. در عملکرد خود می‌بایست بسیار انعطاف‌پذیر و خلاق باشید. در انجام دقیق یک عملکرد جدید بر عکس آن‌چه که تا به حال انجام می‌دادید، نیز بیاندیشید. انجام تمامی شیوه‌ها را برای خودتان هم هموار کنید. چرا که پیروزی و بقا نباید تنها هدف مهم برای‌تان باشد.

استراتژی پنجم: تمامی اطلاعات موجود را جمع‌آوری و ذخیره نمایید
اصل پنجم از استراتژی نظامی اصل اطلاعات می‌باشد. به کارگیری این اصل در واقع به معنای کسب تمامی اطلاعات در مورد اوضاع و شرایط می‌باشد. شما هر طور که می‌توانید باید اطلاعات کسب کنید. کنجکاوی کنید و با افراد مختلف تماس برقرار نمایید و حتی به سراغ اینترنت بروید. شما هر چه اطلاعلت بیشتر و بهتری را کسب نمایید در اخذ تصمیمات بهتر و موثرتر کوشا خواهید بود.

استراتژی ششم: تمامی افراد را به انجام کارهای گروهی دعوت کنید
اصل ششم برای سبک پیروزی و موفقت  انجام عملکردهای گروهی است. اطمینان یابید که گروهتان به اهداف و ارزش‌های منسجم و مشترک مشغول به کار می باشد و از وظایف کاری خود کاملا آگاه است. تمامی افراد باید  بدانندکه اوضاع و موفقیت کاری چگونه در حال پیشرفت است و دیگر افراد گروه در حال انجام چه کارهایی می‌باشند. یکی از اصول پیروزی نظام مشترک، این است که هرگز شانس و امید اتفاقی رخ نمی‌دهد. امید و تکیه بر شانس هرگز یک استراتژی محسوب نمی‌شود. به خودتان نگاه کنید و هرگز در انتظار کسب یک پیروزی در موفقیت آسان نباشید.

روزی از ناپلئون سوال می‌کنند که آیا به شانس عقیده دارید یا خیر؟ او در پاسخ می‌گوید: بله به شانس عقیده دارم ، البته به شانس بد عقیده‌ی بیشتری دارم چرا که معتقدم همیشه چنین شانسی را با خود به همراه خواهم داشت. بنابراین بر مبنای آن نقشه طراحی می‌کنم.
شما نیز می بایست چنین اعمال کنید. اگر از رگه‌ای از خوش‌شانسی برخوردارید، باید خودتان را فرد سعادتمندی تلقی کنید. اما هیچ‌گاه روی آن حساب چندانی باز نکنید یا به این موضوع امید نداشته‌ باشید که برای‌تان اتفاق بیفتد.

استراتژی هفتم: شما یک مدیر هستید
اصل هفتم از استراتژی نظامی اتحاد و یکپارچگی فرمان است. همه افراد باید بدانند که اختیار همه چیز و انجام هر کاری در دست شماست. زیرا شما مسئولید، شما فرمان تیراندازی را صادر می‌کنید. همه به شما اطلاعات را گزارش می‌دهند و جواب تمامی سئولات مبهم را اخذ می‌کنید. در زمان شما می‌توانید به موقعیت دموکراتیک برگردید اما در زمان بحران همه باید بدانند که شما رئیس و مدیر هستید.


در نهایت اینکه در اقدام برای حل و فصل یک بحران احتمالا بهترین ویژگی که شما می‌توانید داشته باشید تعهد به موفقیت، پیروزی و غلبه بر مسائل و مشکلات بدون توجه به بزرگی و نوع این مشکلات است. کلید پیروزی و موفقیت تداوم بخشیدن به جملات از سوی شما و حرکت بدون وقفه به سمت جلو می‌باشد. گاهی بی‌باکی و شجاعت منجر به ایجاد بسیاری از مشکلات می‌شود. اما شجاعت و بی‌باکی بیشتر شما را از دام مشکلات خلاص می‌کند. بنابراین هر چه سریع‌تر برای دستیابی به پیروزی و موفقیت دست به کار شوید و هرگز توقف نکنید.


منبع : مدیر سبز


آموزش بورس 07/02 1393 چکیده تجربیات ثروتمندترین بورس باز دنیا

posted May 16, 2015, 3:39 PM by فروش آپارتمان تهران   [ updated May 16, 2015, 3:39 PM ]

درسهای وارن بافت برای موفقیت در بازار سرمایه و بورس

درس اول: در مراحل ضروری تلاش خود، سر وقت حاضر شوید

 

وقتی در میانه یک تلاش مهم هستید، مراحلی هستند که عبور از آنها تعیین کننده است. وارن بافت که اینک ۸۲ ساله است، درباره به دست آوردن یک کمک هزینه تحصیلی در دوران نوجوانی اش می گوید: «من رفتم به آنجا و تنها کسی بودم که [سر وقت] آمده بود. ۳ پروفسور [داور] آنجا بودند و مدام می خواستند که بیشتر صبر کنیم [تا بقیه هم بیایند]. من گفتم “نه،نه، قرارمان ساعت ۳ بود.” بنابراین بدون اینکه هیچ کاری بکنم، کمک هزینه را بُردم.»

درس دوم: کار سخت و صادقانه، درمان همه مشکلات نیست

 

آقای بافت می گوید: «سوارکارهای خوب روی اسب های خوب کارشان عالی است، ولی روی اسبچه های چوبی نه! اساساً کار سخت و صادفانه همه مشکلات را درمان نخواهد کرد» بلکه مردم و شرایط اقتصادی هم نقش بزرگی در موفقیت کسب و کار ها دارند. (قابل توجه مسئولان فضای کسب و کار)

درس سوم: قراردادهای کاری را طوری انتخاب کنید که انگار دارید دنبال همسر می گردید

 

نظر آقای بافت در این باره جالب است: «در جستجو برای یک معامله، ما همان روشی را به کار می بندیم که یک فرد در جستجوی همسر ممکن است استفاده کند. یعنی پیوندی برقرار می کنیم تا چیزی فعال، جذاب، و با ذهن باز را به دست بیاوریم، نه اینکه بخواهیم خودمان را در عجله بیندازیم.» (قابل توجه جوانان جویای کار و همسر)

درس چهارم: پیش بینی کنید که آینده چه شکلی خواهد داشت

 

و اما درباره نگاه به آینده، آقای بافت می گوید: «من [برای سرمایه گذاری] دنبال کسب و کارهایی می گردم که بتوانم پیش بینی کنم ۱۰ یا ۱۵ یا ۲۰ سال بعد، چه شکلی خواهند داشت. این به معنای جستجو برای کسب و کارهایی است که در آینده، عملکردی کما بیش شبیه آنچه امروز دارند داشته باشند، با این استثنا که بزرگتر شده باشند و در سطح جهانی کار کنند.»

«بنابراین روی فقدان تغییر تمرکز می کنم. برای مثال وقتی به اینترنت نگاه می کنم، سعی می کنم و بالاخره هم تشخیص می دهم که چطور فلان صنعت یا کمپانی می تواند توسط اینترنت تغییر کند یا صدمه ببیند، و بعد، از آن سرمایه گذاری اجتناب می کنم.»

درس پنجم: به افراد، به چشم سرمایه نگاه کنید

 

و حالا اندرز آقای بافت برای دانشجویان رشته مدیریت ارشد کسب و کار (MBA) را بخوانید: «به هم کلاسی های تان نگاه کنید. یکی را که شخصیتش را دوست دارید برای خرید انتخاب کنید و یکی دیگر را که به نظرتان آدم جالبی نیست برای فروش. بعد این ویژگی ها[ی دخیل در تصمیم گیری] را یادداشت کنید و خواهید دید که هیچ کدام، مادرزادی نیستند بلکه در جریان زندگی به دست می آیند. پس آنها را بنویسید و دنبال کنید.»

درس ششم: تشخیص دهید که از چه کسی خوش تان می آید و از چه کسی بدتان

 

آقای بافت تقریباً درباره هر چیزی نظر خاص خودش را دارد. همه دارند. او می گوید: «آدم یا آدم هایی را که بیش از همه تحسین می کنید انتخاب کرده و بعد بنویسید که به چه خاطر او/آنها را ستایش می کنید. حق ندارید اسم خودتان رو توی این فهرست بیاورید.»

«بعد [از اینکه فهرست را پر کردید] فرد/افرادی را فهرست کنید که صادقانه، دو سنت هم برای شما نمی ارزند و ویژگی هایی را که باعث شده از او/آنها روی گردان شوید را هم یادداشت کنید.»

«کیفیت های فرد/افرادی که تحسین می کنید، با کمی تمرین می توانند مال شما شوند و اگر خوب تمرین کنید، شکل دهنده عادت هایتان هم می شوند.»

درس هفتم: با افرادی کار کنید که برای شان احترام قائل هستید

 

آقای بافت با چه افرادی کار می کند: «پیش آمده که من معاملاتی را لغو کنم، فقط چون از افرادی که با انجام معامله مجبور به همکاری باهاشان می شدم، خوشم نیامده بود. هیچ دلیلی هم برای تظاهر نداشتم.»

«کار کردن با افرادی که باعث می شوند زخم معده بگیرید، -به جرأت می گویم- شبیه ازدواج کردن با پول و ثروت است. احتمالاً تحت تمام شرایط کار اشتباهی است، حالا اگر ثروتمند هم باشید که دیگر حماقت است.»

درس هشتم: موقع استخدام، به سه ویژگی کلیدی افراد نگاه کنید

 

زیر دست یکی از ثروتمند ترین افراد دنیا، چه کسانی کار می کنند؟ او مشخصات افراد مناسب برای استخدام را چنین بر می شمرد: «یک بار کسی گفت که در جستجو برای استخدام افراد، دنبال سه کیفیت بگرد: “صداقت، آگاهی و انرژی. و اگر طرف اولی را نداشت، آن دو تای دیگر تو را خواهد کشت.»

درس نهم: صبور باش

 

نظر آقای بافت در مورد صبر این است: «فرقی نمی کند چقدر تلاش و استعداد وسط گذاشته باشی، بعضی چیزها فقط زمان می خواهند. نمی شود که با باردار کردن ۹ زن، ۱ ماهه بچه تولید کرد!»

درس دهم: با آدم هایی بچرخ که از خودت بهتر هستند

 

خود آقای بافت (و البته بیل گیتس) که چنین می کند: «ارتباطاتی به وجود بیاور که در آنها، اخلاق و رفتار افراد از خودت بهتر باشد و آن وقت به طور خودکار، در همان مسیر خواهی افتاد.»

درس یازدهم: از اشتباهات خودت درس بگیر

 

«من اشتباهات زیادی می کنم و در آینده هم اشتباهات زیادی خواهم کرد. این هم بخشی از بازی است. فقط باید اطمینان حاصل کنی که کارهای درست بر اشتباهات چیرگی دارند.»

درس دوازدهم: تحقیقات خود را انجام بده

 

«ریسک ها از اینجا ناشی می شوند که ندانی داری چه می کنی.»

درس سیزدهم: بدان که تغییر عادت ها سخت است

 

 

«زنجیرهای عادات بسیار سبک تر از آن هستند که حس شوند و در عین حال، بسیار سنگین تر از آن که به راحتی پاره شوند. در سن و سال من، نمی شود عادت ها را تغییر داد. من گیر کرده ام. ولی شما ۲۰ سال بعد، عادت هایی را خواهید داشت که امروز تصمیم گرفته اید در زندگی روزانه تان جاری کنید.»

آموزش بورس 07/02 1393 کار آفرین موفق

posted May 16, 2015, 3:36 PM by فروش آپارتمان تهران   [ updated May 16, 2015, 3:36 PM ]

كارآفرینان موفق نگاه نو و متفاوتی به كار و زندگی‌شان دارند. تفاوت آنها با كارآفرینان ناموفق ظریف اما قابل تمیز است. این تفاوت‌ها فراتر از خواسته‌ها و رویاهای آنهاست. این تفاوت‌ها به عادات یا رموز نهایی برنمی‌گردد. تفاوت آنها به نیروی قابل سنجشی برمی‌گردد كه در دایره تفكر و تعقل این افراد نهفته است و موجب می‌شود تحولاتی در شیوه كار، زندگی و روابط شغلی آنها پدید آید. 

در این مقاله قصد داریم "ویژگی‌ های" متمایز كننده كارآفرینان موفق را بررسی كنیم نه "عادات" آنان را. زیرا "عادات" پیش از مطالعه كردن به وجود می‌‌آیند و در اصل نیازی به مطالعه آنها نیست. از سوی دیگر، كسب عادات دیگران موجب می‌شود از مسیر خود دور افتید، چرا كه اینها عادات "شما" نیست.9 وجه تمایز كارآفرینان موفق در زیر شرح داده شده است كه با فراگیری آنها می‌توانید تفاوت قابل ملاحظه‌ای در نوع تفكر، ارزیابی و دیدگاه تان ایجاد كنید. 

1 - اجبار یا توان 
وقتی می‌خواهید چیزی را به زور كسب كنید، باید از همه طرف متوسل به جبر شوید كه نیازمند تلاش و تقلای بسیار است. این در حالیست كه تكیه بر آنچه در توان دارید نیرویی خلق می‌كند كه از تونایی‌ها فراتر می‌رود. وقتی فرد تمام نیروهای درونی، باورها و عواطفش را هم سو می‌سازد احساس قدرت وتوانمندی می‌كند و این امر موجب می‌شود با صرف انرژی كمتر به اهدافش نایل گردد. به عبارتی فرد با هر قدم كه برمی‌دارد چندین گام جلو می‌افتد. 

2- تحقق وظایف یا نیل به هدف 
تحقق كارها با به پایان رساندن و تمام كردن آنها همراه است و بیشتر به وظایف برمی‌گردد. وقتی انسان كاری را به پایان می‌رساند آن چیز معنا و اهمیت خود را از دست می‌دهد. آیا تا به حال برای تحقق كاری تلاش و كوشش كرده‌اید؟ اگر چنین بوده است آیا با تحقق آن احساس نكرده‌اید آنقدرها هم مهم نبوده است؟ این تجربه همواره با یاس همراه است. اما نیل به هدف هیچ‌گاه پایان‌پذیر نیست. چرا كه با آگاهی معنوی از معنا و اهمیت كار همراه است. این دیدگاه همواره آرامش دهنده و الهام‌بخش است. 

3- كسب اطلاعات یا به كار بستن آنها 
بدیهی است كه كسب اطلاعات تنها در صورت به كار بستن آنها ثمربخش خواهد بود. متاسفانه بسیاری از كارآفرینان و كارفرمایان ساعات زیادی را صرف مطالعه و كسب اطلاعات می‌كنند. اما هیچ‌گاه آنها را به كار نمی‌بندند. 

4- تفكیك یا تلفیق 
كارآفرینان موفق می‌گویند پیش از هر چیز به زندگی‌شان به صورت بخش‌های تفكیك شده نگاه كرده‌اند. این افراد حتی در تجارتشان هم چنین نگاهی به خدمات، محصولات و حتی تلاش‌هایشان دارند. این امر باید به صورتی باشد كه كسب موفقیت در هر زمینه به پیشبرد زمینه دیگر منتج شود. برای این كار مولفه‌ها و طرح‌های گوناگون تجارتتان را بنویسید. سپس درباره اینكه فعالیت در كدام زمینه به برجسته‌سازی زمینه دیگر می‌‌انجامد بیاندیشید و برنامه‌ریزی كنید. 

5- فقط كار یا كار همراه با تفریح 
كار جدی و بدون تفریح تحمیلی از "باید"‌ها و "وظایف" است كه نتیجه‌ای جز خستگی ندارد. با كار سخت و طاقت‌فرسا انسان می‌خواهد در مقابل چیزی ایستادگی كند. اما كار همراه با تفریح، منبع شادابی، نور،‌الهام و آرامش است. كارآفرینان موفق پیش از پی بردن به نحوه صحیح انجام كارها، فكر می‌‌كردند باید فقط تلاش كنند و این امر سلامتی، انرژی و شادابی را از آنان می‌گرفت. آنها پس از كسب نتایج ضعیف تصمیم گرفتند روش خود را تغییر دهند و آن وقت بود كه خودشان هم شگفت‌زده شده بودند كه "آیا واقعا اینقدر راحت می‌شد كارها را انجام داد"! 

6- حمایت ساختار یا كل فضای كاری 
ساختارها در نحوه انجام امور نقش مهمی ایفا می‌كنند و حتی اگر ساختار تشكیل‌شده بسیار متفاوت از ساختار دیگران باشد باز هم ایرادی بر آن نیست.ساختارها روی وظایف و نتایج از پیش تعیین شده تكیه می‌كنند اما برخورداری از حمایت كل فضای كاری ساختار وسیعتری فراهم می‌‌آورد كه پیشرفت و ترقی را آسانتر می‌سازد. تفاوت این دو در اینست كه محیط برای شما كار می‌كند ولی برای ساختار شما باید كار كنید. حمایت فضای كاری، ‌ساختارهای كوچكتر را از آن شما می‌سازد. كارآفرینان موفق معتقدند این تفاوت بسیار حائز اهمیت است. آنها با بسط ساختارهای حمایتگر به كل فضای كاری موفقیت بیشتری نصیب خود می‌كنند. 

7- تغییر رفتار یا تحول 
تغییر رفتار سطحی‌تر از تحول است. این امر به ترك یا آغاز یك رفتار اشاره دارد كه ممكن است ساده یا گذرا باشد. تحول نیروی قوی‌‌تری است كه در نتیجه یك تجربه به وجود می‌آید و به دگرگونی عمیق و درونی منجر می‌شود كه اغلب هویت فرد را هم دستخوش تغییر قرار می‌دهد و برای او دیدگاه متفاوتی به ارمغان می‌‌آورد. 

لحظاتی را به یاد بیاورید كه به یكباره و ناگهان "چیزی دریافت كرده‌اید". این شروع یك دگرگونی است. البته همیشه امكان برگشت به روش و رویكرد گذشته وجود دارد. اما همیشه صدایی از درون به شما خواهد گفت كه با برگشت به رویكرد نخست نمی‌توانید از توانایی‌های خود نهایت استفاده را بكنید. برای نمونه وقتی متوجه شوید افكار شما نتایج كارتان را تحت الشعاع قرار می‌دهند دیگر نمی‌توانید این امر را منكر شوید و اگر گاهی از این حقیقت غفلت كنید باز هم صدایی از عمق وجودتان شما را به آن فرا می‌خواند.كارآفرینان موفق همواره به دنبال كشف تحولات لازم هستند تا بتوانند زندگی و كارشان را باز هم در جهت بهتری هدایت كنند. 

8- بدبینی یا خوش‌بینی 
بدیهی به نظر می‌رسد كه بهتر است خوش‌بین بود تا بدبین. اما مسئله اینجاست كه مشكل می‌توان تشخیص داد چه زمان بدبین هستیم. افرادی كه در كشاكش تجارت هستند خود را "واقع‌گرا" توصیف می‌كنند و می‌گویند واقعیات و حقیقت امور را می‌بینند.اما حقیقت این است كه آنها تنها بخشی از واقعیات را می‌بینند و اكثر اوقات شرایط را از آنچه كه هست بدتر جلوه می‌دهند.خوش‌بینی تنها یك طرز تفكر یا رویكرد نیست بلكه یك تعهد است كه فرد را ملزم می‌دارد نقطه قوت و روشن شرایط را ببیند و آنها را بارور سازد. این یك اصل معنوی و علمی است كه وقتی انسان قوای خود را بر نقاط سازنده و مثبت متمركز كند و با شور و بصیرت از آنها برای رسیدن به هدفش استفاده نماید خلاق‌تر و با درایت‌تر می‌شود.كارآفرینان موفق این مهارت را در خود "به حد كمال" رسانده‌اند. 

9- ارج نهادن به جایگاه خود یا توجه به كمبودها 
خواستار شرایط بهتر بودن و بیشتر خواستن چیز بدی نیست. اما بیشتر مردم وقتی درباره خواسته‌هایشان صحبت می‌كنند بر خلئی كه میان خواسته‌ها و داشته‌هایشان وجود دارد تكیه می‌كنند. این كار موجب می‌شود نداشتن‌ها از داشتن‌ها پررنگ‌تر شوند و یك گره كور ایجاد شود. ارج نهادن به جایگاهی كه دارید به معنای در لحظه زیستن، عشق ورزیدن به لحظه لحظه زندگی و قدر آن را دانستن است.ارج نهادن به جایگاهی كه دارید آرزوها و رویاهایتان را زیر سوال نمی‌برد بلكه نیروی اعتماد و احساسات مثبت را تقویت و راه را برای نیل به خواسته‌ها باز می‌كند.در آخر باید گفت تفاوت كارآفرینان موفق با دیگران در دیدگاه‌ها، باورها و رفتارهای آنان نهفته است. بنابراین علاوه بر تغییر عملكرد باید ذهنیات درونی را هم متحول ساخت و از آن بهره برد. 
شما برای موفق شدن در كارتان چه تحولاتی در خود ایجاد كرده‌اید؟ 


1-10 of 24

Comments