شورای پول و اعتبار با مصوباتی در جهت افزایش تحرک در بخش مسکن برای سال ۱۳۹۵، شرایط خانه دار شدن مزدوجین را تسهیل کرد - 12 اسفند 94

posted Mar 2, 2016, 8:53 AM by فروش آپارتمان تهران   [ updated Mar 2, 2016, 9:03 AM ]

راهکارهای جدید برای خانه‌دار شدن مزدوجین

افزایش وام مسکن خانه اولی‌ها

http://www.eghtesadonline.com/PooyaSoftPublisher/Storage/Images/20160301233340cb-0.jpg

شورای پول و اعتبار با مصوباتی در جهت افزایش تحرک در بخش مسکن برای سال ۱۳۹۵، شرایط خانه دار شدن مزدوجین را تسهیل کرد.

شورای پول و اعتبار در جلسه یازدهم اسفندماه سال ۹۴ با امکان اعطای تسهیلات مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم به زوجین خانه اولی بر روی یک پلاک ثبتی از ۸۰۰، ۶۰۰ و ۴۰۰ میلیون ریال به ترتیب۱.۶۰۰ میلیون‌ریال در شهر تهران (هریک از زوجین حداکثر ۸۰۰ میلیون‌ریال)، ۱.۲۰۰ میلیون‌ریال در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰هزار نفر (هریک از زوجین حداکثر۶۰۰ میلیون‌ریال) و ۸۰۰ میلیون‌ریال در سایر مناطق شهری (هریک از زوجین حداکثر ۴۰۰ میلیون‌ریال)  با رعایت حداکثر تسهیلات معادل ۸۰ درصد ارزش ملک موافقت کرد.  

بر اساس تبصره این مصوبه  اولویت استفاده از منابع اقساط وصولی طرح مسکن مهر جهت تکمیل واحدهای نیمه تمام طرح مزبور به قوت خود باقی است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، همچنین شورای پول و اعتبار با امکان اعطای تسهیلات مسکن به زوجین جوان از محل اوراق گواهی حق تقدم مسکن (حساب سپرده سرمایه گذاری ممتاز) از ۶۰۰، ۵۰۰ و ۴۰۰ میلیون ریال به ترتیب ۱۰۰۰ میلیون‌ریال در شهر تهران  (هریک از زوجین حداکثر  ۵۰۰ میلیون‌ریال)، ۸۰۰ میلیون‌ریال در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰هزار نفر (هریک از زوجین حداکثر ۴۰۰ میلیون‌ریال) و۶۰۰ میلیون‌ریال در سایر مناطق شهری   (هریک از زوجین حداکثر ۳۰۰ میلیون‌ریال) بر روی یک پلاک ثبتی و با رعایت حداکثر تسهیلات معادل ۸۰ درصد ارزش ملک موافقت کرد.

این شورا تاکید کرده است در راستای کمک به ایجاد تعادل منابع و مصارف این حساب، تعیین بازه زمانی زوج های مشمول این مصوبه با اولویت زوج‌های جوان در اختیار بانک مسکن قرار گیرد؛ ضمن اینکه این بانک موظف شد نسبت به کاهش نرخ سود تسهیلات یاد شده (حداکثر ۱۸.۵ درصدی) متناسب با کاهش نرخ های سود مصوب شورای پول و اعتبار اقدام کند.  

در بند دیگری از مصوبه این شورا آمده است: با پرداخت تسهیلات خرید بدون سپرده به دارندگان حساب های پس انداز مسکن جوانان افتتاحی طی سال های ۷۹، ۸۰ و ۸۱ به میزان ۱۰۰ درصد تسهیلات با سپرده متعلقه به حساب و مشروط به عدم تجاوز مجموع تسهیلات از سقف‌های اعلامی بانک مرکزی (تهران، شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و مراکز استان، سایر شهرها به ترتیب ۶۰۰، ۵۰۰ و ۴۰۰ میلیون ریال) و در بازه زمانی حداکثر یک ساله برای طرح فوق با رعایت حداکثر تسهیلات معادل ۸۰ درصد ارزش ملک موافقت به عمل آمد.

همچنین با مجوز اعطای تسهیلات خرید مسکن بدون سپرده به بانک مسکن، مشابه با مجوزهای صادره به سایر بانک‌های تجاری (۶۰۰، ۵۰۰ و ۴۰۰ میلیون ریال به ترتیب در شهرهای تهران، شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و مراکز استان، سایر شهرها) موافقت شد. ضمن اینکه تلفیق تسهیلات خرید مسکن بدون سپرده با سایر تسهیلات تعهدی بانک (به جر بند ۳ فوق الذکر) امکان‌پذیر نیست.  

شورای پول و اعتبار همچنین با درخواست بانک مسکن مبنی بر پرداخت تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم در بافت های فرسوده، بدون الزام به رعایت شرایط و ضوابط تعیین شده برای گیرنده تسهیلات (شرط خانه اولی)، مشروط به تعلق صرفاً یک فقره تسهیلات بر واحد خریداری شده در بافت فرسوده (یا از محل صندوق پس انداز مسکن یکم و یا تسهیلات ساخت بافت فرسوده در مرحله فروش  اقساطی) به خریدار (بدون الزام به خانه اولی بودن) و با رعایت حداکثر تسهیلات معادل ۸۰ درصد ارزش ملک موافقت کرد.  

بر این اساس، انتظار می رود با اجرای تصمیم های اتخاذ شده، رونق بیشتری در بخش مسکن ایجاد شده و اثر مثبتی  بر رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) کشور بگذارد. با توجه به ارتباطات پسین و پیشین بخش مسکن با تعداد زیادی از فعالیت های اقتصادی، این امر می تواند موجب افزایش سرمایه گذاری و افزایش فرصت های شغلی در اقتصاد کشور شود.

در آخرین جلسه شورای پول و اعتبار در سال ۱۳۹۴، رئیس شورا از حضور و تلاش های مؤثر اعضا در طول سال جاری قدردانی کرد.اخبار مرتبط

اقساط وام 100 میلیونی مسکن چقدر است؟

http://www.eghtesadonline.com/PooyaSoftPublisher/Storage/Images/20160301123542cb-33.jpg

ابتدای هفته جاری بود که معاون وزیر راه و شهرسازی از موافقت بانک مرکزی با تسهیلات 100 میلیون تومانی برای خرید مسکن خبر داد تا سقف تسهیلات مسکن برای سومین بار در دولت یازدهم افزایش یابد، اما ...

آیا این تسهیلات می تواند به خروج بخش مسکن از رکود کمک کند؟ این میزان تسهیلات چه بخشی از هزینه خرید یک آپارتمان را پوشش خواهد داد و نحوه دریافت آن به چه صورت است؟ 
اقتصاد آنلاین - سمانه برمخ‌شاد ؛ سقف تسهیلات خرید مسکن که از سال 1384، 18 میلیون تعیین شده بود، به رغم افزایش قیمت مسکن تا سال 1392 تغییر چندانی نکرده و با رشد دو میلیونی به 20 میلیون تومان رسیده بود اما دی ماه  سال 92 بود که  پیشنهاد بانک مسکن که در دولت دهم به بانک مرکزی ارائه شده بود، در دولت یازدهم با موافقت روبه رو شد و سقف تسهیلات از 20 میلیون به 35 میلیون تومان افزایش یافت، همچنین تسهیلات جعاله نیز به 10 میلیون تومان رسید و در مجموع مبلغ 45 میلیون تومان برای خرید مسکن تسهیلات پرداخت می شد.
در آن زمان همچنین اعلام شد که به زوج های جوانی که تاریخ عقدشان پس از تصویب افزایش سقف تسهیلات باشد، 50 میلیون تومان وام خرید مسکن پرداخت می شود که با احتساب وام جعاله به 60 میلیون تومان می رسید.
اوایل سال جاری نیز اعلام شده بود که تسهیلات 80 میلیونی از محل صندوق پس انداز یکم، به افراد خانه اولی، یعنی کسانی که از تسهیلات بانک مسکن و سایر بانک‌ها جهت خرید واحد مسکونی یا سهم‌الشرکه و همچنین از امکانات دولتی مانند زمین، تسهیلات یارانه‌ای یا تسهیلات مسکن مهر استفاده نکرده اند پرداخت می شود.
افراد برای دریافت این تسهیلات باید اقدام به سپرده گذاری در بانک می کردند به گونه ای که در تهران برای دریافت 80 میلیون تومان وام خرید مسکن از صندوق یکم،  چنانچه مدت انتظار یک‌ساله  مدنظر متقاضی باشد، باید 40 میلیون تومان در زمان افتتاح حساب صندوق نزد بانک مسکن، پس‌انداز صورت بگیرد.
بر اساس این گزارش با گذشت مدتی از اجرای مصوبه وام 80 میلیون تومانی، شرایط این تسهیلات تاحدودی تعدیل شد تا فضای مناسب تری برای متقاضیان ایجاد شده و به دنبال آن استقبال بیشتری هم از این تسهیلات انجام شود.
به عنوان مثال شرط تاهل که یکی از موانع برای متقاضیان مجرد  بود حذف شد به علاوه برخی شرایط برای همسر متقاضی تسهیلات نیز برداشته شد به گونه ای که اگر همسر متقاضی وام ۸۰ میلیونی، قبلا تسهیلات خرید مسکن یا امکانات دولتی تهیه مسکن دریافت کرده باشد، مانعی برای دریافت این تسهیلات نیست.
پس از آن نیز مهرماه سال جاری بود که شورای پول و اعتبار با افزایش سقف فردی تسهیلات ساخت و خرید مسکن از محل حساب سپرده سرمایه‌گذاری ممتاز مسکن در سقف‌های 60، 50 و 40 میلیون تومان به ترتیب در شهر «تهران»، «مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت» و «سایر مناطق شهری» موافقت کرد و اواخر آذر بود که بخشنامه آن به شعب بانک مسکن ابلاغ شد.
بر اساس این گزارش اکنون با گذشت کمتر از یک سال از ابلاغ دستورالعمل وام 80 میلیونی از محل صندوق پس انداز و همچنین کمتر از سه ماه از ابلاغ دستورالعمل وام 60 میلیونی، صحبت از افزایش سقف تسهیلات مسکن به 100 میلیون تومان به میان آمده است.
*تسهیلات 100 میلیونی سال 95 می آید
در این راستا حامد مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفته که سیاست ما گسترش بازار رهن است و فکر می‌کنیم مردم باید تا حداقل تا 50 درصد قیمت خانه را تسهیلات دریافت کنند و مدت زمان بازپرداخت هم باید افزایش یابد، اما بعضی جاها بانک‌ها مشکلات اعتباری دارند. 
 وی همچنین گفته که بانک مرکزی با افزایش وام 80 میلیون به 100 میلیون تومان به صورت اصولی موافق است، ولی این مبلغ تا پایان سال افزایش نمی‌یابد و در سال آینده بررسی می‌شود. 
*بررسی افزایش تسهیلات مسکن در شورای پول و اعتبار
در این باره، ولی الله سیف، رییس کل بانک مرکزی نیز گفته که تغییر در سیاست‌های مسکنی و همچنین سقف وام مسکن در شورای پول و اعتبار مطرح و در حال بررسی و بازنگری است.
*100 میلیون چه بخش از هزینه خرید را پوشش می دهد؟
اما اکنون موضوع این است که این میزان تسهیلات چه بخشی از هزینه خرید یک واحد مسکونی را پوشش خواهد داد؟
آنطور که  مرکز آمار ایران اعلام کرده متوسط قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی در فصل پاییز، در شهر تهران معادل چهار میلیون و 13 هزار تومان بوده است، بنابراین با در نظر گرفتن متراژ 50 متر، هزینه یک واحد مسکونی در تهران به طور متوسط حدود 200 میلیون تومان خواهد بود، به عبارت دیگر این تسهیلات 50 درصد بهای یک واحد 50 متری با قیمت متوسط متری چهار میلیون و 13 هزار تومان را پوشش خواهد داد.
*میزان اقساط و سود تسهیلات چقدر است؟
نکته دیگراما میزان اقساط این تسهیلات است، در صورتی که نرخ سود این تسهیلات 14 درصد و مدت زمان بازپرداخت 12 سال باشد، میزان اقساط به روش ساده( همه ماه ها یکسان) یک میلیون و 437 هزار تومان خواهد بود، همچنین وام گیرنده حدود 106 میلیون تومان سود برای این تسهیلات پرداخت خواهد کرد.
 البته در صورتی که نرخ سود این تسهیلات مانند وام 60 میلیونی 18.5 درصد باشد، میزان اقساط به یک میلیون و 730 هزار تومان و میزان سود به 150 میلیون تومان افزایش خواهد یافت.
بر اساس این گزارش در صورت موافقت شورای پول و اعتبار باید دید که با توجه میزان اقساط آیا افراد از این تسهیلات استقبال خواهند کرد و یا وزارت راه و بانک مرکزی باید به دنبال راهکارهای جدیدی برای حل مشکل مسکن و تامین مالی مورد نیاز در این بخش باشند.کلید واژه ها

 مسکن  وام مسکن

اخبار مرتبط

موافقت بانک مرکزی با وام 100 میلیون مسکن

http://www.eghtesadonline.com/PooyaSoftPublisher/Storage/Images/20160227145632cb-13940631113244296144204.jpg

معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از موافقت اصولی بانک مرکزی با وام ۱۰۰ میلیون تومانی خرید مسکن خبر داد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه سیاست ما در بخش مسکن گسترش بازار رهن است، گفت: باید بتوانیم تا 50 درصد قیمت ملک را به افراد تسهیلات با نرخ سود در استطاعت و بازپرداخت طولانی اعطا کنیم.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، مظاهریان با اشاره به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی و بانک مسکن برای افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن، تصریح کرد: بانک مرکزی به صورت اصولی موافق افزایش سقف وام به 80 تا 100 میلیون تومان است اما ترجیح داده تا پایان سال میزان تسهیلات را ثابت نگه دارد.

به گفته وی بانک مرکزی سال آینده موضوع افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن به 100 میلیون را در سال آینده در دستور کار قرار می‌دهد.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این پرسش مبنی براینکه قرار است از محل دارایی‌های غیرمنقول وزارت راه سرمایه بانک مسکن 5 هزار میلیارد تومان افزایش یابد، چرا این افزایش سرمایه از دارایی‌های غیرمنقول بانک مسکن انجام نمی‌شود، اظهار داشت: کمبود سرمایه یکی از معضلات بانک‌ها و بخصوص بانک مسکن است در حال حاضر میزان کفایت سرمایه بانک‌ها با معضل مواجه است. باید در نظر داشت که به سرمایه بانک اضافه می‌شود بانک می‌تواند 13.5 ریال تسهیلات بیشتری ارائه دهد.

مظاهریان با تأکید براینکه در حال حاضر بانک‌ها قدرت اعطای اعتبارات را در بخش‌های صنعت، کشاورزی و مسکن ندارند، افزود: راه حل اصلی برای این کار افزایش سرمایه بانک‌ها است، با توجه به دولتی بودن بانک مسکن استراتژی دولت این است که بانک مسکن از یک بانک تخصصی به یک بانک توسعه‌ای تبدیل شود.

وی ادامه داد: فرق یک بانک تخصصی و تجاری با یک بانک توسعه‌ای این است که بانک‌های تخصصی باید در مجامع‌ خود سود گزارش دهند و سودآوری بیشتر مورد توجه است. اما در بانک‌های توسعه‌ای اعمال سیاست‌های دولت در بخش‌های مختلف از اهمیت بالاتری برخوردار است.

معاون امور ساختمان و مسکن وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه مصوبات خوبی برای افزایش بافت‌های فرسوده داشتیم اما بانک‌ها به دلیل نداشتن اعتبار رغبتی به پرداخت این تسهیلات نداشتند، خاطرنشان کرد: باید بازپرداخت اعتبارات بانک مسکن را از 10 سال به 20 سال افزایش دهیم یکی از اهداف توسعه‌ای شدن بانک مسکن همین است و دولت باید این سیاست را انجام دهد که آن را در دستور کار قرار داده است.


کلید واژه ها

 قیمت مسکن  ‌ تهران

اخبار مرتبط

  قیمت آپارتمان در تهران ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین  , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار  ,  قیمت آپارتمان در تهرانپارس  ,  قیمت آپارتمان در کیش ,   قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان  ,  قیمت آپارتمان  ,  جدول قیمت آپارتمان در تهران  ,  جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  جدول افزایش قیمت مسکن مهر  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  قيمت مسكن در مناطق مختلف تهران+جدول  ,  قيمت مسكن در تهران  ,  قيمت مسكن در سال 94  ,  قیمت آپارتمان در تجریش ,  قیمت آپارتمان در شمال تهران  ,  قیمت خانه در شمال تهران  ,  قیمت مسکن در شمال تهران  , قیمت مسکن در شمال شرق تهران  ,    

----------------------------------

#ملک , #خرید ملک , خرید مسکن #آپارتمان , #خرید آپارتمان , #خرید ملک در تهران ,
 #,ویلا  , #آپارتماناداری ,
 #apartment  , #آپارتمان , # فروش آپارتمان#خرید آپارتمان , # رامسر, #شمال , #شمال تهران ,    
#خیابان فرشته , # آپارتمان خیابان آقا بزرگی , # خرید آپارتمان در خیابان فرشته تهران ,
=============
اطلاعیه فروش آپارتمانهای سند اداری و مغازهای تجاری
 فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در بر خیابان آزادی تهران : مغازه های داخل پاساژ مناسب برای موبایل ، کامپیوتر ، صنایع دانش بنیان ، صنایع پزشکی ،  دندانپزشکی  ، علوم آزمایشگاهی  و داروسازی
واحد های اداری در متراژ های 60 الی 110 متر مناسب برای دفاتر  کلیه شرکت ها
اول منطه زوج و فرد طرح ترافیک با تامین پارکینگ 100 درصد و دسترسی مترو ، BRT
----------------------------------------------------------------------

قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان

 

 
 Comments