مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن خبر داد: زمان آغاز پرداخت وام 80 میلیونی مسکن؟ - 19 بهمن 94

posted Feb 8, 2016, 1:07 AM by فروش آپارتمان تهران   [ updated Feb 8, 2016, 1:44 AM ]

مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن خبر داد:

زمان آغاز پرداخت وام 80 میلیونی مسکن؟

مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن گفت: پرداخت تسهیلات صندوق پس انداز خانه یکم به صورت عمومی در سطح کشور از خردادماه سال 1395 آغاز می شود.

محمدحسن مرادی، افزود: برای نخستین بار افتتاح حساب صندوق پس انداز خانه یکم از سوم خرداد ماه امسال در شعب بانک مسکن آغاز شد و در پایان یک سال و تکمیل موجودی سپرده گذاران در این صندوق در صورتی که سپرده گذاران حائز شرایط لازم باشند، می توانند تسهیلات مورد نیاز خود را در تهران و شهرستان ها دریافت کنند.
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، وی با اشاره به سقف تسهیلات صندوق پس انداز خانه یکمی ها در شهرهای مختلف، گفت: سقف این تسهیلات در تهران 800 میلیون ریال، در شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت 600 میلیون ریال و سایر شهرهای کشور 400 میلیون ریال تعیین شده است.
مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن گفت: با تکمیل موجودی صندوق پس انداز خانه یکم ، نخستین تسهیلات این صندوق به دو واجد شرایط در کشور پرداخت شد. این تسهیلات در شهرستان نور استان مازندران و شهرستان مالی آباد استان فارس به دو واجد شرایط پرداخت شد و پیش بینی می کنیم از خرداد ماه سال آینده پرداخت این تسهیلات به صورت گسترده در سطح کشور آغاز شود.
مرادی به میزان اقساط تسهیلات 800 ، 600 و 400 میلیون ریالی بانک مسکن اشاره کرد و گفت: کسانی که از تسهیلات 400 میلیون ریالی این صندوق استفاده می کنند باید ماهانه به صورت ساده 5 میلیون و 470 هزار ریال و به روش پلکانی بین 4 میلیون و 680 هزار ریال تا 7 میلیون و 280 هزار ریال اقساط به بانک مسکن در 12 سال پرداخت کنند.
به گفته این مقام مسئول در بانک مسکن، افرادی که از وام 600 میلیون ریالی استفاده کرده اند قسط آنان به روش ساده 8 میلیون و 620 هزار ریال خواهد بود و باید اقساط خود را به روش پلکانی بین 7 میلیون تا 10 میلیون ریال با سود 14 درصد پرداخت کنند.
مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن یادآورشد: زوج های جوانی که از تسهیلات 800 میلیون ریالی استفاده کردند نیز می توانند به روش ساده ماهانه 11 میلیارد و 500 هزار ریال نسبت به پرداخت اقساط خود اقدام کنند، اما در روش پلکانی اقساط آنها بین 9 میلیون و 370 هزار ریال تا 10 میلیون و 400 هزار ریال خواهد بود.
مرادی تصریح کرد: حداقل زمان انتظار برای سپرده گذاران برای دریافت این تسهیلات یک سال است و چنانچه افتتاح کنندگان حساب صندوق پس انداز یکم از امروز با سقف های تعیین شده سپرده گذاری کنند، نخستین گروه می توانند پس از 12ماه و کسب امتیازهای لازم از این تسهیلات برای خرید مسکن استفاده کنند.
وی با بیان اینکه حداقل موجودی این حساب در تهران 135 میلیون ریال است، گفت: در هر دوره 6 ماهه امتیاز موجود افراد در این صندوق دوبرابر می شود تا پس از تکمیل آن زوج های جوان و افراد واجد شرایط با افزایش موجودی خود در دو مرحله شش ماهه پس از یک سال بتوانند از این تسهیلات استفاده کنند.
به گزارش ایرنا، از خرداد ماه سال جاری و در 6 ماه گذشته تاکنون 28 هزار نفر در حساب صندوق پس انداز مسکن یکم به مبلغ حدود 5 هزار و 538 میلیارد ریال در بانک مسکن حساب افتتاح کرده اند تا با کسب امتیازهای لازم از تسهیلات 800 ، 600و 400 میلیون ریالی این بانک استفاده کنند.کلید واژه ها

 بانک مسکن  وام مسکن

اخبار مرتبط

خودداری بانک‌های تجاری از پرداخت وام 60 میلیونی

وام 80 میلیونی به بازار مسکن رسید

http://www.eghtesadonline.com/PooyaSoftPublisher/Storage/Images/20160205101129cb-%d9%85%d8%b3%da%a9%d9%8612.jpg

وام های صندوق پس انداز یکم که قرار بود از خرداد ماه سال آینده به دست خریداران برسد، زودتر از موعد به بازار رسید.

اخیرا بانک مسکن اعلام کرد که نخستین تسهیلات حساب صندوق پس انداز مسکن یکم را به مشتریان خود پرداخت کرده است.

طرح صندوق پس انداز یکم که بعد از فرازو نشیب بسیار در سال گذشته ، نهاینا در اوایل سال جاری در شورای پول و اعتبار در قالب طرحی سه بخشی به تصویب رسید و از خرداد ماه به اجرا درآمد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وام هایی که در چند ماه گذشته از اجرایی شدن آن دستخوش تغییرات شده و حتی زمان ارائه آن به مشتریان نیز تعدیل شد.

این در حالی است که تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن در شهر تهران تا سقف 80 میلیون، شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت تا 60 میلیون و در سایر مناطق شهری تا 40 میلیون تومان تعیین و فقط به خانه اولی ها و افراد متاهل اختصاص داشت. (کسانی که از تسهیلات بانک مسکن و سایر بانک‌ها جهت خرید واحد مسکونی یا سهم‌الشرکه و همچنین از امکانات دولتی مانند زمین، تسهیلات یارانه‌ای یا تسهیلات مسکن مهر نیز استفاده‌ای نکرده باشند).

همچنین سپرده‌گذاری در صندوق پس‌انداز مسکن با شرایط خاص انجام می شد به گونه ای که مدت سپرده‌گذاری در این حساب حداقل یک ساله و در دو دوره شش ماهه بود. بر این اساس هیچ‌گونه از تسهیلات حساب پس‌انداز مسکن با سپرده‌گذاری کمتر از یک سال قابل پرداخت نبود.

به تدریج با انجام اصلاحاتی در مصوبه صندوق پس انداز مسکن شرایط به گونه ای پیش رفت که شرط تاهل از متقاضیان برداشته شد و مجردها هم به لیست دریافت کنندگان این تسهیلات اضافه شدند. همچنین پهنای پرداخت وام 60 میلیون تومانی هم گسترده تر شد. به طوری که با توجه به اینکه شرط وام 60 میلیونی از محل صندوق پس انداز مسکن یکم شهرهای با جمعیت بالای 200 هزار نفر بود، مراکز استانهایی که تعداد جمعیت آنها به 200 هزار نفر هم نمی رسید و از این رو با وجود اینکه مرکز استان بودند مشمول پایین ترین سطح یعنی وام 40 میلیونی می شدند. بنابر این در ادامه با پیشنهادات ارائه شده به شورای پول واعتبار، اعضا رای دادند که تمامی مراکز استان‌ها حال با جمعیت بالای 200 هزار و یا کمتر از 200 هزار نفر بتوانند وام 60 میلیونی را به متقاضیان اعطا کنند.

اما یکی از تغییراتی که موجب شد دوره پرداخت وام های صندوق پس انداز یکم از حداقل یک سال کمتر شده و در اختیار متقاضیان قرار گیرد، تغییرات اخیری بود که موجب شد تا با امکان تجمیع حساب صندوق پس انداز مسکن یکم با یکی از حساب های تعهدی بانک از جمله حساب صندوق پس انداز مسکن و یا حساب پس انداز جوانان پس از گذشت شش ماه، دوره اعطای تسهیلات از این محل کوتاه شود. این در حالی است که با اعلام بانک مسکن، طی دی و بهمن ماه سال جاری دو فقره تسهیلات از محل این حساب پرداخت شده است.

در حالی وام های صندوق پس انداز مسکن یکم به مرحله اجرا رسید که هنوز بانکهای تجاری پرداخت تسهیلات 60 میلیون تومانی را که همزمان با طرح صندوق پس انداز یکم به تصویب رسیده بود را آغاز نکرده و نبود منابع را عامل عدم ورود به ارائه این تسهیلات عنوان می کنند.طرح بانک مسکن برای خانه‌دار شدن زوجین

مدیرعامل بانک مسکن از ارائه یک طرح استفاده آسان از تسهیلات مسکن و ساختمان برای زوجین به بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار خبر داد و گفت: سیاست بانک مسکن پرداخت تسهیلات تا پوشش 50 درصد قیمت یک واحد مسکونی است.

محمد هاشم بت‌شکن امروز در نشست خبری با بیان این مطلب گفت: سال 94 ، سال سخت اقتصادی کشور از جهت تنگناهای مالی است. هنوز هم کشور درگیر آن است، بنابراین کشور دو معضل اصلی یعنی کمبود تقاضا به دلیل کاهش قدرت خرید خانوارها و تنگنای مالی بانک‌ها به دلیل معضلات چند ساله نظام بانکی دارد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، وی با اشاره به اینکه دولت در ده ماه گذشته تلاش کرده به حل مسائل بانک‌ها برای تقویت تسهیلات‌دهی و کاهش تورم کمک کند، افزود: بر اساس آمارهای بانک مرکزی در 9 ماهه ابتدای امسال حجم تسهیلات دهی شبکه بانکی 2644 هزار میلیارد ریال است که از این میزان سهم بخش مسکن در ساختمان 276 هزار میلیارد ریال است.

10.3 درصد تسهیلات بانک‌ها به مسکن اختصاص یافت


وی با تاکید بر اینکه سهم اعطای تسهیلات به بخش مسکن از سوی بانک‌ها نسبت به سال گذشته کاهش یافته است،گفت: 10.3 درصد از کل تسهیلات اعطایی بانک‌ها به بخش مسکن اختصاص یافته است این در حالی است که در سال 92 این سهم 12 درصد و در سال 93 ، 11.8 درصد بوده است بنابراین سهم 10.3 درصدی در 9 ماهه امسال بیانگر رکود در حوزه ساخت و ساز است.

وی افزود: بانک مسکن با پرداخت 121 هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش مسکن و ساختمان سهم 43 درصدی از کل تسهیلات اعطایی به بخش مسکن و ساختمان را به خود اختصاص داده است و در مجموع در 10 ماهه ابتدای سال برای 419 هزار واحد مسکونی تامین مالی کرده است.

مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد بانک مسکن به دلیل ماهیت عقود فروش اقساطی است،گفت: بانک مسکن با یک جریان وصول ناشی از اقساط مواجه است بنابراین در 10 ماهه امسال صد هزار میلیارد ریال جمع وصولی بانک مسکن است.

به گفته وی بانک مسکن برای 81 هزار واحد مسکونی مهر 15 هزار میلیارد ریال تسهیلات اختصاص داده است.

بت شکن در خصوص صندوق پس‌انداز خانه یکم نیز گفت: افتتاح صندوق پس‌انداز خانه یکم که از خرداد ماه امسال اجرایی شده است (سقف تسهیلات 80 میلیونی) 28 هزار نفر حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم به مبلغ حدود 5 هزار و 538 میلیارد ریال افتتاح و در بانک‌ مسکن برای دریافت وام 40 ، 60 و 80 میلیون تومانی سپرده‌گذاری کرده‌اند.

وی به برنامه‌های بانک مسکن در سال 95 اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از مهمترین نکاتی که در بودجه سال 95 در تبصره 18 بودجه به آن توجه ویژه‌ای شده افزایش سرمایه بانک مسکن به میزان 50 هزار میلیارد ریال است که از محل واگذاری دارایی‌های در اختیار وزارت راه و شهرسازی به بانک مسکن اختصاص یافته و موجب می‌شود بانک مسکن مسیر توسعه‌ای شدن خود را بپیماید.

بت شکن تاکید کرد: بانک مسکن با این روش می‌تواند از طریق انواع صندوق‌های زمین و ساختمان ظرفیت تسهیلات‌دهی را افزایش دهد.

وی افزود: بانک مسکن می‌تواند تامین مالی ساختار یافته به همه سازمان‌ها که دارایی‌ دارند اما بازار پذیر نیستند را رادئه و به دارایی بازارپذیر تبدیل کند پس به بانک مسکن اجازه داده می‌شود برای تهیه تمام طرح‌های ناوگان حمل و نقل تا سقف 5 میلیارد دلار مستقلا یا با کمک صندوق توسعه ملی به صدور انواع اوراق بهادار ارزی و ریالی بپردازد.

به گفته وی همچنین بانک مسکن از سود سهام متعلق به دولت و مالیات عملکرد 94 و 95 نیز معاف می‌شود و آن سود به حساب افزایش سرمایه بانک تزریق می‌شود.

وی همچنین از ارائه طرحی به بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار خبر داد و گفت: شرایط استفاده آسان از تسهیلات مسکن و ساختمان برای زوجین به بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار ارائه شده است که به محض نهایی شدن و تصویب از سوی شورای پول و اعتبار جزییات پرداخت به زوجین درسال 95 اطلاع‌رسانی خواهد شد.

بت‌شکن همچنین از راه‌اندازی صندوق‌های جدید زمین و ساختمان در سال 95 خبر داد و گفت: تا کنون دو صندوق زمین و ساختمان راه‌اندازی شده است،اما در تلاش هستیم تا پایان سال و در سال آینده صندوق‌های جدیدی راه‌اندازی شود، بنابراین بانک مسکن می‌تواند از ابزارهای اوراق اجاره برای شرکت سرمایه‌گذاری مسکن و شرکت عمران شهرهای جدید برای اولین بار استفاده و اوراق رهنی را به بازار ارائه کند.

مدیرعامل بانک مسکن همچنین از هماهنگی با بانک مرکزی برای تهیه پیش‌نویس اعطای لیزینگ مسکن برای اولین بار خبر داد و گفت: با هماهنگی بانک مرکزی پیش‌نویس اعطای لیزینگ مسکن به شورای پول و اعتبار ارائه شده که به محض تصویب جزییات آن نیز اطلاع‌رسانی خواهد شد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا بانک مسکن درخواست افزایش اخذ تسهیلات از 80 میلیون تومان کنونی به بالاتر را به بانک مرکزی را ارائه داده است یا خیر،گفت: بانک مسکن یک ایده کلی برای اعطای تسهیلات خرید مسکن دارد و آن این است که تسهیلات باید 50 درصد ارزش یک واحد مسکونی را برای اقشار میان درآمد تامین کند،بنابراین تاکید بانک مسکن برای سال آینده در مرحله اول برای زوجین است که اگر در شورای پول و اعتبار تصویب شود اطلاع‌رسانی خواهد شد.

وی افزود: پس سیاست بانک مسکن اعطای تسهیلات تا 50 درصد ارزش یک واحد مسکونی است بنابراین به نظر می‌رسد اعطای این 80 میلیون تومان کنونی برای کل کشور می‌تواند 50 درصد ارزش یک واحد مسکونی را پوشش دهد اما شاید برای تهران این مبلغ تا حدودی متفاوت باشد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بالا بودن میزان اقساط باعث شده تا بانک مسکن جدیدا برای وصول اقساط عقب افتاده مامور به درب منازل اعزام کند پاسخ سوال را به رحیمی انارکی عضو هیأت مدیره بانک محول کرد.

عضو هیأت مدیره بانک مسکن نیز در این باره گفت: مراجعه مامور به درب منازل در آیین‌نامه بانک مسکن وجود دارد، بنابراین چون رقم اقساط بالا رفته است وقتی چند قسط عقب بیفتد برای اینکه از انباشته شدن اقساط جلوگیری شود ناگزیر هستیم به مشتریان بانک‌ اطلاع‌رسانی کنیم که اقساطش عقب افتاده است.مخالفت بانک‌ مرکزی با طرح بانک مسکن

بانک مرکزی تازه‌ترین پیشنهاد بانک مسکن برای افزایش سقف وام خرید مسکن را رد کرد.

بانک مسکن در تازه‌ترین اقدام خود بعد از افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن که به 80 میلیون تومان رسید رایزنی‌های خود را برای افزایش مجدد این سقف آغاز کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، اگر چه ورود وام‌های 80 میلیون تومانی (صندوق‌ پس‌انداز مسکن یکم) از خرداد ماه سال آینده خواهد بود اما به تازگی طرح جدیدی به بانک مرکزی ارائه شد تا سقف وام مسکن از 80 میلیون تومان به 100 میلیون تومان برسد.

بانک مسکن برای ترغیب بانک مرکزی مبنی بر اینکه سقف کنونی خرید مسکن می‌تواند افزایش یابد و قدرت خرید مسکن را بالا ببرد طرحی با این عنوان به بانک مرکزی ارائه کرد که متقاضیان در کنار وام 80 میلیون تومانی بتوانند تا 20 میلیون تومان اوراق حق تقدم نیز استفاده کنند.

بانک مرکزی به تازگی با بررسی این طرح به این نتیجه رسیده است که این طرح فعلاً تا پایان سال مسکوت بماند و بعد از آغاز سال 95 مجدداً این طرح را بررسی کند.

به نظر می‌رسد مسکوت ماندن این طرح تا پایان سال جاری به این دلیل است که قیمت مسکن افزایشی نخواهد داشت و متقاضیان خرید مسکن می‌توانند با تهیه اوراق 60 میلیونی تا حدودی قدرت خرید خود را افزایش دهند.

*استقبال چندانی از وام 80 میلیونی نشده است

بانک مرکزی ناگزیر به بالا بردن سقف تسهیلات خرید مسکن است چرا که سقف کنونی خرید مسکن که استقبال چندانی هم از آن نشده است باید افزایش یابد چرا که این وام 80 میلیون تومانی تنها برای واحدهای کوچک و آن هم تا 40 درصد قیمت یک واحد مسکونی را پوشش می‌دهد.

اقساط بالای وام مسکن دردسر ساز شد

https://sites.google.com/site/farasazehgostar/apartment-6/vam

بانک مسکن در تازه‌ترین اقدام خود برای وصول اقساط عقب افتاده مسکن و پس از جواب نگرفتن از تماس های تلفنی و ارسال نامه به مراجعه ماموران به درب منازل روی آورده است.

بانک مسکن در تازه ترین اقدام خود پیامک‌هایی به برخی بدهکاران وام‌های مسکن با این محتوا ارسال کرده است که «تسهیلات گیرنده محترم هرچه سریعتر به شعبه مراجعه و اقساط را کامل پرداخت کنید. عدم حضور برای پرداخت اقساط معوق منجر به مراجعه حضوری درب منزل می‌شود.»

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، پیامک بانک مسکن این را هم اضافه می‌کند که «با توجه به عدم پرداخت اقساط در صورت عدم مراجعه و اقدام آن، از حقوق ضامن کسر خواهد گردید».

خبرنگار ما در این رابطه با یکی از شعب بانک مسکن تماس گرفت که رئیس شعبه به خبرنگار فارس گفت: اقساط وام های جدید مسکن حدود 800 هزار تومان است بنابراین اگر دو قسط عقب بیافتد اقساط عقب افتاده بالغ بر یک میلیون و 600 هزار تومان می شود بنابراین بانک ابتدا با تماس تلفنی و سپس با ارسال نامه وام گیرنده را به پرداخت بدهی آگاه می کند.

وی افزود:اما اگر تماس تلفنی و ارسال نامه جواب نداد مامور بانک به درب منزل مراجعه خواهد کرد.

Comments