سهم ایرانی‌ها از معاملات مسکن در ترکیه؟ - بخش تحلیل بازار مسکن : 10خطر اقتصادی بازار املاک ترکیه برای ایرانی‌ها - سوم آبان 93 و دوم اسفند 94 - شرایط ترکیه‌ برای فروش مسکن به ایرانی‌ها ، کارشناس ترک - 6 اسفند 94

posted Oct 25, 2015, 8:26 AM by فروش آپارتمان تهران   [ updated Feb 25, 2016, 1:17 AM ]
Turkey turkiye  
The name of Turkey (Turkish: Türkiye) is based on the ethnonym Türk. The first recorded use of the term "Türk" or "Türük" as an autonym is contained in the Old
خرید ملک در ترکیه


شرایط ترکیه‌ برای فروش مسکن به ایرانی‌ها

http://www.eghtesadonline.com/PooyaSoftPublisher/Storage/Images/20160225102435cb-image_fullsize_9bfb907b-c94f-459a-bf41-1d5f2949b008_be7d8606-0d06-4760-b5c2-ce10fd4a700e_freesize-300x.jpg

سومین نمایشگاه املاک و مستغلات در نمایشگاه بین‌‌المللی تهران در حال برگزاری است که در‌ آن فعالان ساخت‌وساز کشورهای دیگر هم حضور دارند. یکی از حاضران در این نمایشگاه از شرایط ویژه ترکیه برای جذب سرمایه ایرانی‌ها سخن گفت.

 

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اقتصاد, یکی از  حاضران در این نمایشگاه از شرایط ویژه ترکیه برای جذب سرمایه ایرانی‌ها سخن گفت. به گفته او، ترکیه‌ای‌ها حاضرند یک تور رایگان یک هفته‌ای برای متقاضیان خرید مسکن در ترکیه برگزار کنند که البته اگر این متقاضیان موفق به خرید نشوند باید هزینه آن تور را پرداخت کنند.

یلمان اصلان،  فعال و انبوه‌ساز اهل ترکیه در گفت‌وگو با اقتصادنیوز با بیان این مطلب که با تغییر سیاست دولت ترکیه در جذب سرمایه‌های خارجی، امکان انتقال سند به اشخاص حقیقی ایرانی میسر شده است گفت: سیاست‌های تشویقی دیگری نیز برای خریداران مسکن در ترکیه، از جمله اخذ اقامت البته با شرایط خاص تعیین شده است.تاکنون نیز مقصر اصلی ضرر و زیان‌های متعدد ایرانی‌ها در چند سال اخیر در بازار ملک ترکیه، دلالان و واسطه گران دوجانبه ایرانی- ترک بودند.متأسفانه مردم ایرانی شناخت کافی به قوانین و مقررات کشور ترکیه نداشته و در این مورد به‌واسطه تبلیغات غیرقانونی اقدام به خرید کرده‌اند. وی در این مورد تأکید کرد: خرید ملک از دلالان و واسطه‌گران بزرگ‌ترین اشتباه ایرانی‌ها است. مردم ایران تنها باید از طریق سازنده و مورد تائید دولت ترکیه املاک را خریداری کنند.

او با بیان این مطلب که کشورهایی مانند ترکیه و ایران قوانین محکمی برای اموال از جمله مستغلات دارند اظهار کرد: بسیاری از ایرانی‌ها در چند سال اخیر توانسته‌اند بدون کوچک‌ترین مشکلی ملک خود را در هرکجای ترکیه خریداری کرده و استفاده یا آن را رهن و اجاره بدهند. البته برخی از ایرانی‌ها قسمتی از پول ملک خود را توسط همین اجاره و رهن به دست آورده‌اند. اصلان ادامه داد: به تمام املاک خریداری‌شده توسط سازنده ترک در هر جای ترکیه، بعد از سه روز کاری سند معتبر و قانونی اعطا می‌شود.

وی با اشاره به این موضوع که اگر مردم ایران به‌قصد سرمایه‌گذاری وارد حیطه خریدوفروش ملک در ترکیه شوند بدون تردید ضرر خواهند کرد، یادآور شد: ملک در ترکیه کاملاً مصرفی بوده و به علت داشتن اقتصاد نرمال به‌هیچ‌عنوان جهش نداشته و نخواهد داشت.

وی در پاسخ به این سؤال که باوجود تنش‌های منطقه‌ای آیا هنوز هم مردم جهان راغب خرید ملک در ترکیه هستند؟ گفت: تنش‌های موجود در مرز ترکیه سابقه 100 ساله دارد و این تنش‌های هیچ تأثیری در امنیت و آرامش ترکیه ندارد. ما موافق خرید ملک به‌صورت صوری در ترکیه نیستیم. متقاضیان خرید مسکن در ترکیه می‌توانند از برنامه رایگان  تورهای بازدید املاک در ترکیه استفاده کنند و تا زمانی که املاک موردنظر خود را نیافته‌اند بازدید روزانه از ویلاها ، آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی و تجاری با مترجم گروه و با اتومبیل‌های شرکت ادامه پیدا خواهد کرد.

این فعال ساخت‌وساز اهل ترکیه در این مورد تصریح کرد: البته اگر بعد از یک هفته خریدی صورت نگیرید تمام هزینه‌های تور از افراد مختلف اخذ خواهد شد. اصلان در نهایت در مورد قیمت‌های املاک آلانیا گفت: قیمت یک واحد یک خوابِ مبله با برندهای معروف جهان مانند زیمنس از 200 میلیون تومان به بالا است.مرجع : 

مزایا و معایب سرمایه‌گذاری مسکنی در ترکیه

سهم ایرانی‌ها از معاملات مسکن در ترکیه؟

http://www.eghtesadonline.com/PooyaSoftPublisher/Storage/Images/20160221101016cb-1_outdoor-14-3d.jpg

بر اساس گزارش‌های موسسه آمار ترکیه در ماه دسامبر 2015 کشور ایران با خرید 79 ملک در ترکیه بعد از جمهوری آذربایجان در رتبه هشتم خریداران خارجی مسکن در ترکیه است.

تصاویر رنگارنگ از خانه‌های زیبا و مجلل خارج از کشور، چشم‌اندازهای باشکوه روبه‌دریا و کوهستان، کمترین فاصله به مراکز اصلی شهر و دانشگاه‌ها و مهم‌تر از همه گرفتن حق اقامت ... این‌ها اصلی‌ترین نکاتی است که شوهای تبلیغاتی تلویزیون به نمایش می‌گذارند تا ایرانی‌ها را به خرید ملک در خارج از کشور ترغیب کنند. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اقتصاد، این تبلیغات حالا دامنه گسترده‌تری پیداکرده است و از چند تیزر تبلیغاتی در شبکه‌های ماهواره‌ای به دفاتر فروش داخلی و فایل آگهی بنگاه‌داران ایرانی کشیده شده اما این انتهای رویای خارج نشینی در خانه‌های لوکس به شمار نمی‌رود. در پشت پرده اقامت به‌شرط خرید ملک و قیمت ارزان، داستان مفصلی وجود دارد.

طبق آمارهای ارائه‌شده توسط «موسسه آمار ترکیه» فروش مسکن به خارجی‌ها در پنج ماه نخست سال 2015 افزایش‌یافته و همچنان خریداران بیشتری جذب بازار مسکن در شهرهای بزرگ ترکیه و شهرهای ساحلی این کشور می‌شوند.

گزارش موسسه آمار ترکیه نشان می‌دهد در سال 2015 در ترکیه 22 هزار و 830 فقره ملک به خارجی‌ها فروخته‌شده است. در بین شهرهای ترکیه آمار خرید ملک در استانبول نسبت به شهرهای دیگر بیشتر است. بر اساس همین گزارش در سال 2015 مجموعاً هفت هزار و 493 فقره ملک در استانبول و شش هزار و 72 فقره ملک در آنتالیا به خارجی‌ها فروخته‌شده است. بعد از آنتالیا شهرهای بورسا، یالوا، آیدین، منطقه موگلا و مرسین در رتبه‌های بعدی قرارگرفته‌اند. در این میان، آمار کشورهایی که اتباع آنها در ترکیه ملک خریده‌اند نیز قابل‌توجه است. عراق، عربستان سعودی، کویت، روسیه، انگلیس، آلمان و آذربایجان و پس‌ازآن ایران در رتبه‌های اول تا هشتم این آمار قرار گرفته‌اند.

 طبق این آمارها در دسامبر 2015 ایران با خرید 79 ملک بعد از آذربایجان در رتبه هشتم قرار دارد.

این گزارش نشان می‌دهد از ماه می تا ژانویه سال 2015 خارجیان حدود هشت هزار و 97 فقره ملک در ترکیه خریداری کرده‌اند. این در شرایطی است که ظرف همین دوره در سال گذشته شش هزار و 806 عدد ملک توسط خارجیان خریداری‌شده بود. این خریدها بیشتر در استانبول، آنتالیا و بورسا انجام‌گرفته است.

 

آمار خرید املاک در ترکیه توسط اتباع خارجی (ارائه‌شده توسط موسسه آمار ترکیه)

کشورهای خریدار

دسامبر 2015

ژانویه 2015

عراق

512

4228

عربستان سعودی

258

2704

کویت

209

2130

روسیه

150

2036

افغانستان

120

656

آلمان

106

869

آذربایجان

82

815

ایران

79

744

بریتانیا

65

1054

چین

54

271

مصر

51

318

اکراین

40

608

قزاقستان

39

540

لیبی

36

427

امارات

35

332

سوئد

33

541

اردن

30

243

ترکمنستان

27

195

هلند

22

203

یمن

22

231

و دیگر کشورها

322

3846

 

 

خرید به‌شرط وجود وکیل
احمدرضا قرمز چشمه، کارشناس و مشاور املاک خارج از کشور در مورد قیمت‌های خرید ملک در ترکیه  گفت: قیمت املاک در این کشور گران است و اگر با ملک مناسب و لوکسی مواجه شدید که بسیار ارزان‌قیمت بود، باید در قانونی بودن آن ملک تردید کنید. بسیاری از املاک ترکیه فاقد مجوزهای قانونی هستند و سند ندارند؛ بنابراین زمانی که مالکان می‌خواهند از شر چنین املاکی خلاص شوند، آنها را به خارجی‌ها می‌فروشند، چون خارجی‌ها آشنایی اندکی با قوانین ترکیه دارند.

وی در مورد قیمت برخی از شهرهای ترکیه گفت: استانبول گران‌ترین و بزرگ‌ترین شهر ترکیه و امروزه به دلیل پتانسیل بالا به یکی از شهرهای گران دنیا تبدیل‌شده است و در لیست Global Property Guide (راهنمای ملک جهانی) در بین ۹۴ شهر دنیا در مقام ۳۹ قرار دارد. در حال حاضر قیمت آپارتمان معمولی در آلانیا از 212 تا 378 هزار تومان و در محموتلار بالای یک میلیارد 500 میلیون تومان است.

این کارشناس با بیان این مطلب که باوجود «ناامنی داخلی و مهاجرت آوارگان سوری» همچنان ایرانی‌ها اصرار به خرید ملک در ترکیه دارند گفت: در حال حاضر ترکیه شرایط مطلوبی برای سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن به علت مسائلی مانند قیمت‌های گران ملک، ناامنی‌های داخلی و خارجی، وجود بنگاه‌های املاک نامعتبر، نداشته و چیزی جز ضرر مالی عاید خریداران نمی‌کند.

وی در این مورد تصریح کرد: به‌هرحال اگر شخصی اصرار به خرید ملک در ترکیه دارد باید به دو نکته توجه داشته باشد؛ اولاً کشور ترکیه مناطق پررونق و مرغوب را به اتباع خارجی به‌خصوص ایرانی‌ها واگذار نمی‌کند؛ در ثانی خرید ملک را به‌صورت غیرحضوری، بدون وکیل و مترجم به‌هیچ‌عنوان انجام ندهند.

قرمز چشمه درنهایت گفت: در حال حاضر ترکیه در وضعیت بحرانی قرار دارد و به دلیل حمله‌های پی‌درپی داخلی و خارجی چشم‌انداز مثبتی ازلحاظ سرمایه‌گذاری ملکی ندارد.

 

قیمت مسکن در برخی از شهرهای ترکیه

شهر

متراژ آپارتمان (مترمربع)

سن بنا (سال)

قیمت (هزار یورو)

قیمت (میلیون تومان: یورو 3914 تومانی)

آلانیا

54 تا 62

نوساز

54 تا 89

212 تا 348

استانبول

58 تا 70

نوساز

43 تا 179

168 تا 700

محموتلار

65 تا 188

8

140 تا 400

548 تا 1.565

بدون وکیل مجرب ملک نخرید
مسلم خان لری، یکی از فعالان تور ترکیه و فعال در عرصه خریدوفروش خارجی در پاسخ به این سؤال که باوجود ناامنی‌ها چرا مردم ایران اصرار به خرید ملک در ترکیه دارند؟ گفت: متأسفانه بیشتر هم‌وطنان در این مورد احساسی رفتار کرده و به تبلیغات پرزرق‌وبرق بسنده می‌کنند.

وی ادامه داد: طبق قوانین کشور ترکیه به هیچ اتباع خارجی اقامت دائم اعطا نمی‌شود و تبلیغات ملک ارزان‌قیمت و اقامت دائم راهکاری جز جذب متقاضیان خارجی برای فروش ملک‌های نامرغوب نیست.

خان لری گفت: در ترکیه، به‌تناسب نوع ملیت سرمایه‌گذاران، مقررات خاص و متفاوتی برای فروش ملک به خارجی‌ها وجود دارد به‌طوری‌که انتقال کامل مالکیت فقط به تبعه‌های چند کشور خاص مجاز است و مابقی سرمایه‌گذاران در خرید سقف مشخصی از متراژ یا در برخی شهرهای ترکیه، محدودیت قانونی دارند. به‌این‌ترتیب، فروش خانه‌های ممنوعه حتی به قیمت نازل به سرمایه‌گذار، عواقب غیرقابل‌جبران برای خریدار به همراه دارد.

وی در خصوص این موضوع خاطرنشان کرد: در برخی تبلیغات ملکی، برج‌های «نیمه‌کاره» یا «بدهکار به بانک»‌های ترکیه به خریداران معرفی می‌شود و دلال مربوطه، برای معرفی ویژگی‌های پروژه، در «هتل» یا خیابان قرار خود را تنظیم می‌کند؛ این سه روش عرضه ملک در ترکیه، به‌شدت از طرف کارشناسان حقوقی و اقتصادی، به‌نوعی طعمه برای منحرف کردن سرمایه‌گذاران تعبیر شده است. در این میان آنچه می‌تواند ریسک خرید ملک در ترکیه را کاهش دهد، استفاده از وکیل مجرب و مسلط به قوانین اقتصاد مسکن ترکیه و همچنین مراجعه صرف به آژانس‌های املاک معتبر و قانونی این کشور است.

 Turkey is a nation straddling eastern Europe and western Asia with cultural connections to ancient Greek, Persian, Roman, Byzantine and Ottoman empires. Cosmopolitan Istanbul, on the Bosphorus Strait, is home to the iconic Hagia Sophia, with its soaring dome and Christian mosaics, the massive 17th-century Blue Mosque and the circa-1460 Topkapı Palace, former home of sultans. Ankara is Turkey’s modern capital.

کلید واژه ها

 مسکن  ترکیه

اخبار مرتبطبخش تحلیل بازار مسکن : 10خطر اقتصادی بازار املاک ترکیه برای ایرانی‌ها - سوم آبان 93


غلظت تبلیغات ماهواره‌ای درباره جذابیت سرمایه‌گذاری خارجی در املاک لوکس کشور ترکیه، هشدارها درباره «واقعیت» این بازار
 را برانگیخته و تداعی‌کننده بحران مسکن سال‌های ۲۰۰۹-۲۰۰۸ دبی برای گروهی از «ایرانیان زیان‌دیده از خرید ملک خارجی» شده است.
دلالان مسکن و املاک خارجی در شبکه‌های مجازی، حجم تبلیغ برای فروش ویلا و آپارتمان در چند شهر محدود ترکیه –عمدتا جزایر توریستی- را با دو نوع فریب شامل «فروش قسطی به بهای نازل» و «اخذ اقامت دائم به شرط خرید ملک» افزایش داده‌اند.

بررسی‌ها درباره پشت‌صحنه این قبیل بازاریابی‌ها که با هدف به بیراهه کشاندن سرمایه ایرانی‌ها در جریان است، از «۱۰ حفره سرمایه‌گذاری در املاک ترکیه» حکایت دارد و نشان می‌دهد بازار مسکن همسایه غربی ایران، تحت‌تاثیر شرایط اقتصادی و سیاسی این کشور، به‌نوعی «تله سرمایه‌گذاری» تبدیل شده است که ورود به آن، نه‌تنها فرجام روشن و خوشایندی برای سرمایه‌گذار تضمین نمی‌کند که ریسک بالایی در پی دارد. در ترکیه -فارغ از ناآرامی‌های داخلی این کشور- رشد قارچ‌گونه آژانس‌های املاک، خطر فروش خانه‌های بدون سند، نیمه‌کاره و بدهکار به سیستم بانکی را چند برابر کرده؛ ضمن آنکه، طبق مقررات این کشور، انتقال مالکیت و فروش مسکن در برخی شهرهای ترکیه به دسته‌ای از اتباع خارجی ممنوع است.

دلالان املاک ترکیه با دو چاشنی «قیمت فوق‌العاده ارزان» و «اقامت دائم به شرط خرید ملک» بازاریابی گسترده برای فروش خانه‌های مجهز به انواع امکانات تفریحی-رفاهی در شبکه‌های مجازی و تلویزیون‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان به راه‌انداخته‌اند و با مانور روی بهای قسطی این املاک که اغلب حدود یک‌پنجم خانه‌ای مشابه در ایران اعلام می‌شود، توان خود را بر جذب سرمایه‌گذار خارجی آن هم از طبقه میان‌درآمد متمرکز کرده‌اند. اما بررسی‌ها درباره پشت‌صحنه این تبلیغات، واقعیت آنچه از جانب دلالان ماهواره‌ای عنوان می‌شود را رد می‌کند و نشان می‌دهد، تور پهن‌شده برای سرمایه‌های ایرانی در بازار املاک ترکیه، در صورت عدم اطلاع سرمایه‌گذار از مقررات و اوضاع اقتصادی- سیاسی این کشور، نه تنها امکان بازگشت سرمایه را غیرممکن می‌کند که به زیان حتمی خریدار منجر خواهد شد.

در حال حاضر، ساده‌ترین علامت از سرمایه‌گریزی بازار ملک در ترکیه، «ناامنی داخلی و مهاجرت آوارگان سوری» به این کشور است که در کنار مولفه‌های قبلی، بازدهی سرمایه‌گذاری برای ایرانی‌ها حتی به قصد اقامت فصلی را به مراتب کمتر از آنچه ادعا می‌شود، نزول داده است. در ترکیه اخیرا قانونی به تصویب رسیده که در ازای اولین خرید ملکی، به خریدار خارجی «اقامت یکساله» خودکار داده می‌شود اما «اقامت دائمی» شرایط جداگانه‌ای دارد که الزاما مشمول خریداران ملک نمی‌شود.

«ارزان‌فروشی کاذب» و فروش «خانه‌های بدون سند» نیز دو خطر بزرگ دیگر است که ابعاد تله بازار مسکن ترکیه برای ایرانی‌ها از سوی دلالان ماهواره‌ای را به خوبی نمایان می‌کند. قیمت واقعی فروش آپارتمان در برج‌های مسکونی واقع در سه شهر اصلی مقصد سرمایه‌گذاران خارجی شامل آلانیا، آنتالیا و استانبول از ۲۰۰ میلیون تومان برای خانه زیر ۱۰۰ مترمربع شروع می‌شود و برای ویلاهای لوکس چندمنظوره (شبیه آنچه در ماهواره تبلیغ می‌شود) نیز از یک میلیارد تومان به بالا است. این در حالی است که دلالان ادعا می‌کنند این املاک را می‌توان با کمتر از این ارقام آن هم به صورت نیمی نقد و مابقی اقساط سالانه، خریداری کرد. از طرفی، رشد قارچ‌گونه آژانس‌های املاک غیرقانونی در ترکیه، خطر کلاهبرداری‌های ملکی را دو چندان کرده است.

در ترکیه، به تناسب نوع ملیت سرمایه‌گذاران، مقررات خاص و متفاوتی برای فروش ملک به خارجی‌ها وجود دارد به طوری که انتقال کامل مالکیت فقط به تبعه‌های چند کشور خاص مجاز است و مابقی سرمایه‌گذاران در خرید سقف مشخصی از متراژ یا در برخی شهرهای ترکیه، محدودیت قانونی دارند. به این ترتیب، فروش خانه‌های ممنوعه حتی به قیمت نازل به سرمایه‌گذار، عواقب غیرقابل جبران برای خریدار به همراه دارد. نتایج یک تحقیق در این باره مشخص می‌کند: در برخی تبلیغات ملکی، برج‌های «نیمه‌کاره» یا «بدهکار به بانک‌»های ترکیه به خریداران معرفی می‌شود و دلال مربوطه، برای معرفی ویژگی‌های پروژه، در «هتل» یا خیابان قرار خود را تنظیم می‌کند؛ این سه روش عرضه ملک در ترکیه، به شدت از طرف کارشناسان حقوقی و اقتصادی، به نوعی طعمه برای منحرف کردن سرمایه‌گذاران تعبیر شده است. در این میان آنچه می‌تواند ریسک خرید ملک در ترکیه را کاهش دهد، استفاده از وکیل مجرب و مسلط به قوانین اقتصاد مسکن ترکیه و همچنین مراجعه صرف به آژانس‌های املاک معتبر و قانونی این کشور است.

رویای خرید ملک در ترکیه

این روزها شاهد تبلیغات گسترده فروش ملک در کشورهای همسایه به ویژه ترکیه هستیم. تبلیغاتی که با وعده اعطای اقامت،ایرانیان را ترغیب به خرید ملک در این کشورها می‌کند. این در شرایطی است که برخی از ایرانیانی که برای خرید ملک در این کشورها اقدام کرده‌اند، در دام کلاهبرداران گرفتار شده‌اند و مال و سرمایه خود را از دست داده‌اند.

چندی پیش گزارشی در رسانه‌ها و خبرگزاری‌های داخلی کشورمان منتشر شد مبنی بر اینکه فردی به اتهام کلاهبرداری از سرمایه‌گذاران ملکی در ترکیه، بازداشت شده است. شرح ماجرا به این قرار است: فردی با مراجعه به دادسرای امور بین‌الملل و طرح شکایت، عنوان می‌کند از طریق آگهی تبلیغاتی یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای قصد خرید یک واحد آپارتمان مسکونی در کشور ترکیه را داشته که توسط شخص فروشنده مورد کلاهبرداری قرار گرفته است. فروشنده یک واحد آپارتمان در منطقه آلانیای ترکیه به این فرد فروخته و مبلغ ۲۰ هزار یورو پیش‌پرداخت دریافت کرده است. به گزارش دنیای اقتصاد، زمانی که شاکی برای تحویل گرفتن آپارتمان خود به ترکیه می‌رود، متوجه می‌شود این آپارتمان متعلق به یک تبعه ترکیه است که توسط فروشنده اجاره شده بوده است. پس از بررسی‌های پلیس مشخص شد افراد دیگری نیز توسط این فرد مورد کلاهبرداری قرار گرفته‌اند. شاکیان عنوان کردند اولین ملاقات آنها با متهم در هتل‌های چند ستاره انجام شده و این شخص خود را فروشنده آپارتمان در ترکیه، جزایر توریستی و نقاط دیگر معرفی کرده است. پس از پیگیری‌های پلیس آگاهی این فرد دستگیر می‌شود و به تبلیغات غیرقانونی فروش ملک در شبکه‌های ماهواره‌ای و کلاهبرداری از شاکیان اعتراف می‌کند.

با توجه به نمونه کلاهبرداری ذکر شده و افزایش موارد کلاهبرداری‌هایی از این نوع توصیه می‌شود هنگام خرید ملک در ترکیه به این نکات توجه شود:

برای خرید ملک در ترکیه باید این نکته را درنظر داشت که قیمت املاک در این کشور گران است و اگر با ملک مناسب و لوکسی مواجه شدید که بسیار ارزان‌قیمت بود، باید در قانونی بودن آن ملک تردید کنید. بسیاری از املاک ترکیه فاقد مجوزهای قانونی هستند و سند ندارند. بنابراین زمانی که مالکان می‌خواهند از شر چنین املاکی خلاص شوند، آنها را به خارجی‌ها می‌فروشند، چون خارجی‌ها آشنایی اندکی با قوانین ترکیه دارند. از سوی دیگر با توجه به اینکه بازار املاک ترکیه درحال شکوفایی است، آژانس‌های مسکن در این کشور مانند قارچ درحال رشد هستند؛ بنابراین برای خرید ملک باید به آژانس‌های معتبر و قابل اطمینان مراجعه کرد. همچنین باید از افرادی که برای فروش ملک با قیمت بسیار پایین در هتل یا خیابان قرار می‌گذارند دوری کرد، زیرا این افراد ممکن است املاک غیرقانونی یا نیمه‌کاره‌‌ای را به فروش برسانند که هرگز تکمیل نخواهند شد.

نکته دیگری که هنگام خرید ملک در ترکیه باید درنظر گرفت، داشتن وکیل است. وکیل می‌تواند این مساله را بررسی کند که آیا ملک به طور قانونی ساخته شده است یا خیر و صحت مجوزهای آن را تایید کند. همچنین وکیل می‌تواند این موضوع را پیگیری کند که آیا ملک بدهی دارد یا خیر. داشتن مترجم نیز هنگام خرید ملک ضروری است. لازم است همه مدارک مربوط به فروش ملک ترجمه شود تا خریدار از آنچه امضا می‌کند آگاهی کامل داشته باشد. در انتخاب مترجم باید به این مساله توجه شود که به مفاهیم و اصطلاحات خرید ملک آشنایی داشته باشد. موضوعی که در تبلیغات فروش ملک در ترکیه برآن تاکید می‌شود، اعطای اقامت دائم به خریداران است اما باید توجه داشت که براساس قوانین این کشور از سال ۲۰۱۳ تاکنون به کسانی که برای اولین‌بار ملک خریداری می‌کنند به صورت خودکار مجوز اقامت«یکساله» داده می‌شود. همچنین برای خرید ملک در ترکیه توسط خارجیان محدودیت‌هایی وجود دارد به طوری که در هر شهر املاک تحت مالکیت خارجیان نباید از ۱۰ درصد مساحت زمین آن شهر بیشتر باشد و خارجیان نمی‌توانند بدون داشتن مجوز وزارت کشور ترکیه بیش از ۳۰۰هزار متر مکعب ملک خریداری کنند. این در شرایطی است که اتباع برخی کشورها تحت هیچ شرایطی مجاز به خرید ملک در ترکیه نیستند. این کشورها عبارتند از: ارمنستان، سوریه، کره‌شمالی، نیجریه، کوبا و یمن.

خرید ملک توسط اتباع چند کشور در برخی مناطق ترکیه ممنوع است، اما این افراد می‌توانند در دیگر نقاط این کشور اقدام به خرید ملک کنند. روس‌ها و اوکراینی‌ها نمی‌توانند در امتداد ساحل دریای سیاه در ترکیه ملک خریداری کنند. یونانی‌ها هم نمی‌توانند در ساحل دریای سیاه و برخی مناطق دریای اژه ترکیه ملک خریداری کنند. برخی ملیت‌ها برای خرید انواع خاصی از ملک با محدودیت مواجه هستند. به عنوان مثال مردم مراکش، مصر و لتونی اجازه خرید زمین‌های کشاورزی را ندارند. مردم افغانستان علاوه بر اینکه نمی‌توانند زمین‌های کشاورزی خریداری کنند، برای خرید دیگر انواع ملک باید مجوز ویژه داشته باشند. مردم آلبانی فقط می‌توانند املاک مسکونی و دفاتر اداری خریداری کنند و مجاز به خرید دیگر انواع ملک نیستند. اتباع برخی کشورها نیز برای خرید ملک باید از وزارت کشور ترکیه مجوز بگیرند. این کشورها عبارتند از: چین، ایران، فلسطین، عراق و هند.

اتباع برخی از کشورها هم بدون نیاز به گرفتن مجوز می‌توانند در ترکیه ملک بخرند. این کشورها عبارتند از: آمریکا، آلمان، آرژانتین، بلژیک، بلیز، بنین، بوسنی و هرزگوین، برزیل، بلغارستان، بورکینافاسو، بوروندی، چاد، جمهوری دومنیکن، استونی، ساحل عاج، فنلاند، فرانسه، گابن، گامبیا، گینه، آفریقای جنوبی، کره‌جنوبی، گرجستان، کرواسی، هلند، بریتانیا، ایرلند، اسپانیا، سوئد، سوئیس، کانادا، قبرس شمالی، کلمبیا، کوزوو، لیبی، لوکزامبورگ، مالی، موناکو، نامیبیا، نیجر، نروژ، لهستان، پرتغال، پرو، رومانی، صربستان و اسلواکی. براساس قوانین جدید ترکیه اتباع کشورهای امارات متحده عربی، عربستان سعودی، لبنان، کویت، آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان، ازبکستان و قرقیزستان هم می‌توانند در ترکیه ملک خریداری کنند.

این در شرایطی است که فروش مسکن به خارجیان در پنج ماه نخست سال ۲۰۱۵ افزایش یافته و همچنان خریداران بیشتری جذب بازار مسکن در شهرهای بزرگ ترکیه و شهرهای ساحلی این کشور می‌شوند. گزارش موسسه آمار ترکیه نشان می‌دهد از ماه ژانویه تا ماه مه خارجیان حدود ۸۰۹۷ باب خانه در ترکیه خریداری کرده‌اند. این در شرایطی است که ظرف همین دوره در سال گذشته ۶۸۰۴ باب خانه توسط خارجیان خریداری شده بود. این خریدها بیشتر در استانبول، آنتالیا و بورسا انجام گرفته است.

جلوه وارونه فضای سرمایه‌گذاری در ترکیه

چندی پیش آنکارا، پایتخت ترکیه، شاهد خونبارترین حملات تروریستی در تاریخ این کشور بود. در این حملات، در راهپیمایی صلحی که در نزدیکی یکی از اصلی‌ترین ایستگاه‌های راه‌آهن آنکارا در جریان بود، دو بمب منفجر شد. در این انفجارها دست‌کم ۹۷ نفر کشته و ۲۴۵نفر مجروح شدند. در پی این حملات تروریستی بسیاری از کشورها از جمله ایران به اتباع خود در مورد سفر به ترکیه هشدار دادند.

این حملات در شرایطی صورت گرفت که ترکیه با مساله بی‌ثباتی داخلی نیز رو به رو است زیرا همجواری این کشور با سوریه درگیر جنگ، نگرانی‌هایی را درمورد امنیت ترکیه به وجود آورده است. این در شرایطی است که مرزهای ترکیه هم دچار ناامنی شده‌ و از سوی دیگر موجی از آوارگان سوری به این کشور سرازیر شده‌اند. به طوری که بیش از ۲ میلیون نفر از این آوارگان در ترکیه ساکن شده‌اند. ترکیه برای پاسخگویی به بحران آوارگان دست‌کم مبلغ ۵. ۴ میلیارد دلار هزینه کرده است. افرادی که به تازگی به ترکیه سفر کرده‌اند، می‌گویند به دلیل ورود آوارگان بافت جمعیتی و اجتماعی ترکیه تغییر کرده است. با وجود این نگرانی‌های امنیتی و مشکلات اجتماعی، رسانه‌های ترکیه همچنان برای فروش ملک به سرمایه‌گذاران خارجی در این کشور به شدت تبلیغ می‌کنند و سعی دارند فضای این کشور را آرام و امن جلوه دهند.

آمارهای رسمی از بانک مرکزی و انجمن سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات ترکیه نشان می‌دهد: میزان فروش خانه به اتباع خارجی در سال ۲۰۱۵ رشد داشته است به طوری که فقط در آلانیا ۳۷ هزار واحد مسکونی به خارجی‌ها فروخته شده است که معادل ۳ درصد کل فروش آپارتمان در ترکیه طی سال ۲۰۱۴ است. قیمت ملک مسکونی در ۵ شهر اصلی مقصد سرمایه‌گذاران در ترکیه، حدود ۱۰ واحد درصد بیشتر از نرخ تورم این کشور است که این موضوع محرک اصلی برای سرمایه‌گذاری به حساب می‌آید اما در این میان، ریسک بالای فروش ماهواره‌ای و غیرمجاز این املاک، کاملا سود این بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

کلید واژه ها

 مسکن  ترکیه

اخبار مرتبط

Comments