پیشنهاد فروش ویژه 400 مجتمع مسکونی در تهران با تسهیلات ویژه ، عبده‌تبریزی:بیخود منتظر گرانی‌مسکن نباشید ، -نگاهی به اجاره بهای مسکن در تهران مسکن گران می‌شود؟ 26 آبان 94

posted Nov 17, 2015, 3:45 AM by فروش آپارتمان تهران
 پیشنهاد فروش ویژه 400 مجتمع مسکونی در تهران با تسهیلات ویژه  ، عبده‌تبریزی:بیخود منتظر گرانی‌مسکن نباشید ، -نگاهی به اجاره بهای مسکن در تهران مسکن گران می‌شود؟ 26 آبان 94


رئیس اتحادیه مشاوران املاک از ارائه طرح فروش ویژه املاک با تسهیلات ویژه و به‌کارگیری مکانیسم تهاتر در بازار مسکن خبر داد و گفت: اگربه جای پرداخت وام خودرو این تسهیلات به بخش مسکن اعطا می‌شد "با یک تیر چند نشان زدن" بود.

حسام عقبایی در نشست خبری سومین نمایشگاه بین المللی املاک و مستغلات افزود: یکی از عوامل ناپایداری اقتصادی، عدم گردش مالی در کشور است و عمده تولیدکنندگان ساختمان در فروش، به دلیل نبود مشتری یا بودن مشتری که توانایی ندارد دچار رکود شده اند،‌از این رو تسهیلات ویژه‌ای را برای این بخش در نظر گرفته‌ایم.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، وی با بیان این‌که این تسهیلات در دو بخش برنامه‌ریزی شده است، تصریح کرد: یکی تسهیلاتی که توسط سازندگان در اختیار خریداران با حفظ منافع خریدار قرار می‌گیرد، در بخش دیگر نیز در حال رایزنی با بانک‌های عامل برای ارائه تسهیلات ویژه هستیم.

وی در واکنش به پرسش دیگری مبنی بر این‌که عبده‌تبریزی مشاور وزیر راه و شهرسازی تاکید کرده که "منتظر گرانی مسکن نباشید"، تصریح کرد: وضع اقتصادی ایران خاص و ویژه است و عوامل سیاسی داخلی و منطقه‌ای در آن اثرگذار است لذا از آنجاکه نمی‌توانیم خیلی از وقایع تاثیرگذار آن پیش‌بینی کنیم بنابراین درباره وضع بازار مسکن در سال 95 و 96 خیلی اظهارنظر نمی‌کنم و آنرا به بعد از تثبیت اوضاع سیاسی کشور یعنی پس از انتخابات مجلس موکول می‌کنم.

وی با اشاره به اعطای تسهیلات برای خرید خودرو تاکید کرد: در ارائه تسهیلات بانکی باید سیاست‌های پولی و بانکی را کنترل دقیق‌تری کنیم تا روی ریل اصلی بیاید. یعنی این‌که اولویت قائل باشیم برای صنایع مادر مانند مسکن است تا این‌که به بخش‌های مانند خودرو تسهیلات اختصاص دهیم.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با تاکید بر این‌که اگر وام خودرو به مسکن اختصاص می‌یافت شاهد رونق این بخش بودیم و در واقع "با یک تیر چند نشان زدن" بود، گفت: بعید بود که چنین اتفاقی -پرداخت تسهیلات خرید خودرو-روی دهد.

عقبایی با بیان این‌که افزایش تسهیلات بانکی یکی از ابزارهای لازم برای تحریک بازار مسکن است، بیان کرد: چنانچه دولت برای بخش مسکن نیاندیشد اقتصاد مسکن به سمت ورشکستگی می‌شود و این نیز به اضمحلال اقتصاد کشور منجر می‌شود. در این صورت بازگشت به دوران رکود 4 تا 5 سال زمان خواهد برد.

وی ادامه داد: از این رو بعدی می‌دانم دوستان -دولتی‌ها- اجازه تداوم رکود را در بازار مسکن طی سال آینده بدهند.

وی همچنین با اشاره به  این‌که پیش‌بینی می‌کردیم در شش ماهه دوم سال شاهد رونق بیشتر در بازار مسکن باشیم، یادآور شد: اما در مهرماه سال 94 این اتفاق روی نداد و هم در تهران و کشور شاهد کاهش حجم معاملات بودیم.

وی با بیان این‌که در تهران هم به لحاظ اجاره و خرید در مهرماه 94 شاهد کاهش حجم معاملات بودیم، افزود: در شهر تهران طی مهرماه 13123 قرارداد خرید و فروش ثبت شد در حالی که در شهریورماه 14726 قرارداد ثبت شده بود.

وی با بیان این‌که در بخش اجاره در شهریور امسال 20129 قرارداد و در مهرماه 16264 قرارداد در شهر تهران امضا شد، افزود: در استان تهران نیز 30330 قرارداد خرید و فروش ثبت شد،‌این در حالی بود که در شهریور ماه 35845 قرارداد خرید و فروش امضا شده بود.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اظهار کرد: در سطح کشور نیز همین وضعیت حاکم بود و در مهرماه امسال 77453 قرارداد خرید و فروش ثبت شد اما در ماه پیش از آن یعنی شهریور 88216 قرارداد ثبت شده بود.

عقبایی در خصوص وضعیت بازار مسکن در نیمه دوم سال نیز گفت: در نیمه سال دوم 94 با همین آرامش کنونی پاییز و زمستان را سپری خواهیم کرد و شاهد افزایش قیمت‌ها نخواهیم بود. با توجه به این‌که ارائه تسهیلات توسط بانک‌ها نتوانسته روی بازار مسکن تاثیرگذار باشد، از این رو به مردم توصیه می‌کنیم فرصت مناسبی در این آرامش سرمایه‌گذاری‌های را انجام دهند.

وی همچنین با اشاره به کاهش حجم معاملات مسکن در کشور بیان کرد:‌ از این رو برگزار یک نمایشگاه بین المللی با اهدافی خاص می‌تواند یکی از ابزارهای لازم برای این باشد که فرصت سازی برای خروج از رکود از بازار مسکن ایجاد کنیم.

وی با بیان این‌که رونق بخش مسکن به فعال شدن سایر صنایع منجر می‌شود، تصریح کرد: تبیین جایگاه مسکن در رشد اقتصادی کشور، معرفی پهنه وسیع جذب سرمایه در پروژه‌های مسکن داخل کشور، جذب و هدایت سرمایه‌های داخلی و خارجی برای ورود به این صنعت و توسعه آن، معرفی توانمندی‌های انبوه‌سازان و شرکت‌های بزرگ فعال صنعت ساختمان،‌ کمک به شفاف‌سازی و گردش کار و عملکردها در بازار ساخت و ساز کشور، ایجاد توازن و پایداری در قیمت‌ها و کمک به کنترل نرخ املاک و مستغلات کشور، معرفی روش‌های صنعتی ‌سازی و توانمندی‌های آن در ارتقای کیفیت، افزایش سرعت و کاهش هزینه‌های تمام شده، ایجاد فضا و بستر مناسب برای حضور شرکت‌های دانش بنیان برای استفاده از علوم و فنون روز، معرفی ابزار نوین فروش در بخش املاک و مستغلات به‌عنوان یک ایده جدید و گسترش اشتغال در صنعت ساختمان در بالاترین سطح در مقایسه با سایر صنایع و خدمات از جمله اهداف برگزاری این نمایشگاه است.

وی ادامه داد:‌ سرمایه‌گذاری در پروژه‌های ساختمانی، موسسات املاک و مستغلات، انبوه‌سازان و سازندگان، تعاونی‌های مسکن، مشاوران املاک سراسر کشور، معماران و طراحان، پیمانکاران مدیریت و سیستم و کنترل پروژه‌های ساختمان، املاک و مستغلات در مناطق آزاد،فناوری اطلاعات، مدیریت بهره‌برداری املاک و بازاریابی املاک از جمله موضوعاتی خواهد بود در سومین نمایشگاه املاک و مستغلات به آن پرداخته می‌شود.

وی با بیان این‌که فرصت ارائه تسهیلات فروش ویژه املاک در نمایشگاه را فراهم خواهیم کرد، تصریح کرد: پیشنهاداتی از سوی انبوه‌سازان و مالکان در این حوزه مطرح شده که آن هم بحث تهاتر است که در نمایشگاه به آنها پرداخته می‌شود.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان این‌‌که حدود 40 شرکت خارجی در نمایشگاه مذکور حضور خواهند داشت، یادآور شد: علاوه بر تسهیلات ویژه، فروش ویژه املاک نیز در نمایشگاه ارائه می‌شود.

وی گفت: در تهران انبوه سازان اعلام آمادگی کرده اند 400 مجتمع مسکونی را که بین یک واحد تا 100 واحدی هستند را با تخفیف و به صورت اقساطی فروش ویژه کنند.


20 میلیارد دلار خانه خالی داریم

عبده‌تبریزی:بیخود منتظر گرانی‌مسکن نباشید


مشاور وزیر راه و شهرسازی در مدیریت و تامین مالی با بیان این‌که هم‌اکنون 20 میلیارد دلار در ایران خانه خالی داریم،ضمن آن‌که 27 میلیارد دلار در 10 سال اخیر واحد مسکونی تخریب شد، گفت: منتظران بیخودی در انتظار افزایش قیمت مسکن نباشند.

حسین عبده‌تبریزی در نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که با توجه به رایزنی وزارت صنعت با دولت، بانک مرکزی با پرداخت 25 میلیون تومان وام خودرو موافقت کرد، آیا می‌توان به موافقت با پرداخت تسهیلات مورد نظر وزارت راه در بخش مسکن امیدوار بود، اظهار کرد:‌ مسکن بزرگترین کالای مصرفی خانوارهاست و دولت هم مصر است که تسهیلات مورد نظر را به این بخش اختصاص دهد. در این زمینه دولت به دنبال اعطای تسهیلات برای نوسازی بافت‌های فرسوده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، وی با بیان این‌‌که بانک‌ها سهمیه 300 هزاری تسهیلات بافت‌های فرسوده را پرداخت نکردند، بیان کرد: بانک مرکزی دارد فکر می‌کند که از حوزه‌های دیگر منابع نوسازی بافت‌های فرسوده را فراهم کند.

وی تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی به شدت پیگیر این موضوع است و فکر می‌کنم پرداخت تسهیلات بافت‌های فرسوده به امسال می‌رسد.

وی با بیان این‌که برای خروج از رکود بخش مسکن می‌تواند نقش راهبری ایفا کند، گفت: به دلیل رکود بخش مسکن 20 کارخانه سیمان تعطیل شده است و تمام صنایعی که مربوط به ساخت و ساز است در بورس صدمه دیده‌اند، دولت به راحتی می‌فهمد اگر این بخش را راه بیاندازد مشکلات حل می‌شود.

مشاور وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که برآورد شخصی بنده این است که هم‌اکنون حدود 20 میلیارد دلار در ایران خانه خالی داریم در حالی که درآمد نفتی 20 میلیارد دلار است، اظهار کرد:‌ در 10 سال اخیر 27 میلیارد دلار واحد مسکونی تخریب شده است.

عبده‌تبریزی تاکید کرد: تشخیص این است که باید منابع مالی (تسهیلات) خرید برای گروه‌هایی که توانایی پرداخت اقساط دارند را فراهم کنیم. با توجه به ثبات تورم و این‌که مبلغ اقساط در یک بازه زمانی 10 ساله تغییر نمی‌کند بانک باید توجه کند که وام را به افرادی اعطا کند توانایی پرداخت اقساط را داشته باشند.

عبده‌تبریزی با یادآوری این‌که در هشت سال اخیر قیمت واحدهای تجاری و مسکونی کاهش یافته است، بیان کرد: چند سالی است که کسی نمی‌توان واحدهای تجاری را بفروشد و باید به دنبال اجاره بلند مدت این واحدها باشند. از سوی دیگر کسانیکه منتظر تغییر نمودار پله‌ای قیمت مسکن هستند باید به این نکته توجه کنند که ساختار مسکن در کشور تغییر کرده و دیگر افزایش قیمت به روال سه سال یکبار همیشگی تکرار نمی‌شود.

وی با اعلام این‌که قیمت واحدهای تجاری خیلی پایین آمده و این برای بانک‌ها هم گرفتاری به وجود آورده است، گفت: دولت نقشی در افزایش یا کاهش قیمت‌های مسکن ندارد و وظیفه دولت ها ایجاد بازار رهن و توسعه آن است. در تمام جاهایی که از لحاظ مالی از ما بهتر هستند تسهیلات جدی برای خرید مسکن وجود دارد.

مشاور وزیر راه و شهرسازی در مدیریت و تامین مالی با بیان این‌که در مناسبات مربوط به مسکن وارد مرحله جدیدی شده‌ایم، از سوی دیگر اوایل دهه 90 مازاد سرمایه‌گذاری جدی در واحدهای تجاری و مسکونی لوکس داشتیم که این دو با هم چارچوب سرمایه‌گذاری در این بخش را سخت کرده است. این مسئله در تاریخ ایران بی سابقه باشد که منابع قابل ملاحظه نفتی (در سال 90 درآمد 120 میلیارد دلاری) در بخش مازاد تجاری و مسکونی سرمایه‌‌گذاری شد.

عبده‌تبریزی با بیان این‌که امروز برای برون‌ رفت از رکود دولت به دنبال این است که مسکن را فعال کند، ادامه داد: مسکن تغییر ساختاری کرده است و امیدواریم به راه‌حل های مربوط در حوزه های مختلف مسکن پرداخته شود.

وی با تاکید بر این‌که وزارت راه و شهرسازی به دنبال سفته بازی در بازار مسکن نیست، بیان کرد: برای خرید بخش مسکن منابع کافی و نرخ سود مناسب موجود نیست و با نرخ 25 تا 30 درصدی تسهیلات کسی نمی‌تواند مسکن بخرد، در دنیا این تسهیلات کمتر از 50 درصد نیست و در برخی کشور این مبلغ 80 درصد پرداخت می‌شود.

وی با بیان این‌که در ایران منابع مورد نیاز را در اختیار نداریم،‌ادامه داد: نرخ سود تسهیلات نرخ نادرستی است و باید به سرعت کاهش یابد و شورای پول و اعتبار در یک بسته کامل دخالت کرده و نرخ سود تسهیلات را اصلاح کند.

به گفته مشاور وزیر راه و شهرسازی تورم نقطه به نقطه هم‌اکنون 11 درصد است و سود تسهیلات 30 درصدی بی معناست و در صورت اصلاح نرخ سود تسهیلات بانک‌ها علاقه‌مند به پرداخت تسهیلات خواهند بود.

عبده‌تبریزی تاکید کرد: در وزارت راه تلاش کرده‌ایم برای ایجاد صندوقی جهت فعال کردن وام 60 و 80 میلیون تومانی با احتساب وام 20 میلیون تومانی در مجموع 100 میلیون تومان تسهیلات در بخش مسکن پرداخت شود.

وی با بیان این‌که قبل از انقلاب بازاریاب بودم و در خانه‌های مردم می‌رفتم و وام 30 ساله می‌فروختم،‌ یادآور شد: این در حالی است که پس از سی و چند سال نظام بانکی کشور همین کالا را ندارد، کالایی که ما سی سال پیش آنرا عرضه می‌کردیم. این ضعف است طبیعی است که دولت، وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی که این موضوع را فراهم کنند.

وی بیان کرد: بانک‌ها در 10 سال اخیر به بخش ساخت پول داده‌اند و به همین دلیل مازاد ظرفیت دارد، از این رو توجه وزارت راه و شهرسازی به این مسئله است که چگونه پول برای افرادی که مسکن مصرفی نیاز دارند، فراهم کنند.

مشاور وزیر راه و شهرسازی در مدیریت و تامین مالی در ادامه بیان کرد: رکود دو پایه دارد که یکی از آن کمبود تقاضاست و دیگری تنگنای مالی، از سال 86 تا امروز به طور دائمی پس‌انداز خانوار و درآمد سرانه کاهش یافته است. حاصل آن شده که خانوارها نمی‌توانند مانند گذشته هزینه کنند.


 پیشنهاد فروش ویژه 400 مجتمع مسکونی در تهران با تسهیلات ویژه  ، عبده‌تبریزی:بیخود منتظر گرانی‌مسکن نباشید ، -نگاهی به اجاره بهای مسکن در تهران مسکن گران می‌شود؟ 26 آبان 94
نگاهی به اجاره بهای مسکن در تهران

مسکن گران می‌شود؟


مشاور وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که امروز برای برون‌ رفت از رکود دولت به دنبال این است که مسکن را فعال کند، می گوید مسکن تغییر ساختاری کرده است و امیدواریم به راه‌حل های مربوط در حوزه های مختلف مسکن پرداخته شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از نامه، مرکز آمار ایران گزارش جدیدی از اطلاعات قیمت و اجاره مسکن در شهر تهران طی تابستان 94 را منتشر کرده است که بر اساس این گزارش متوسط قیمت فروش هر متر مربع زمین یا زمین ساختمان های مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در شهر تهران 43948 هزار ریال بوده که نسبت به فصل قبل 0.3 درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال قبل 4.5 درصد افزایش داشته است.

بررسی ها نشان می دهد متوسط قیمت فروش هر متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملی در شهر تهران 40318 هزار ریال بوده است که نسبت به فصل قبل 0.4 درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال قبل 6.6 درصد افزایش داشته است، همچنین تعداد معاملات فروش زیربنای مسکونی انجام شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران نسبت به فصل قبل 1.2 درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل 20.7 درصد، کاهش داشته است.

بر اساس گزارش مرکز آمار متوسط مبلغ اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران 204838 ریال بوده است که نسبت به فصل قبل 5.5 درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل 11.7 درصد، افزایش داشته است. همچنین تعداد معاملات اجاره زیربنای مسکونی انجام شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران نسبت به فصل قبل 20.7 درصد افزایش و نسبت به فصل مشابه سال قبل 16 درصد، کاهش داشته است.

در میان مناطق 22 گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط مبلغ اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده 341008 ریال در منطقه یک و کمترین آن 104700 ریال در منطقه 19 بوده است.

تغییرات مبلغ اجاره ماهانه بعلاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای هر متر مربع زیربنای مسکونی در معاملات انجام شده بین حداقل 22667 ریال در منطقه 20 و حداکثر 950000 ریال در منطقه یک بوده است. همچنین از کل معاملات اجاره زیربنای مسکونی در مناطق 22 گانه شهرداری تهران، منطقه 5 با 15.1 درصد، دارای بیشترین سهم و منطقه 22 با 1.2 درصد، دارای کمترین سهم می‌باشند.

این گزارش در شرایطی منتشر شده است که برخی فعالان بازار و صاحبان خانه ها معتقدند با افزایش قدرت خرید مردم رکود در بازار از بین خواهد رفت و قیمت مسکن نیز افزایش خواهدیافت. اما مشاور وزیر راه و شهرسازی در مدیریت و تامین مالی با بیان این‌که هم‌اکنون 20 میلیارد دلار در ایران خانه خالی داریم، ضمن آن‌که 27 میلیارد دلار در 10 سال اخیر واحد مسکونی تخریب شد، گفته است منتظران در انتظار افزایش قیمت مسکن نباشند.

عبده‌تبریزی با بیان این‌که امروز برای برون‌ رفت از رکود دولت به دنبال این است که مسکن را فعال کند، می گوید مسکن تغییر ساختاری کرده است و امیدواریم به راه‌حل های مربوط در حوزه های مختلف مسکن پرداخته شود.

وی با تاکید بر این‌که وزارت راه و شهرسازی به دنبال سفته بازی در بازار مسکن نیست، تاکید کرد برای خرید بخش مسکن منابع کافی و نرخ سود مناسب موجود نیست و با نرخ 25 تا 30 درصدی تسهیلات کسی نمی‌تواند مسکن بخرد، در دنیا این تسهیلات کمتر از 50 درصد نیست و در برخی کشور این مبلغ 80 درصد پرداخت می‌شود.

مشاور وزیر راه و شهرسازی در مدیریت و تامین مالی تاکید کرد رکود دو پایه دارد که یکی از آن کمبود تقاضاست و دیگری تنگنای مالی، از سال 86 تا امروز به طور دائمی پس‌انداز خانوار و درآمد سرانه کاهش یافته است. حاصل آن شده که خانوارها نمی‌توانند مانند گذشته هزینه کنند.

در جدول زیر نرخ اجاره مسکن در نقاط مختلف تهران آمده است:

منطقه

متراژ

اجاره بها

شمس آباد

76

40 میلیون تومان رهن + یک میلیون و 300 هزار تومان اجاره

دبستان

81

60 میلیون تومان رهن کامل

اشرفی اصفهانی

90

35 میلیون تومان رهن + یک میلیون و 700 هزار تومان اجاره

سهروردی جنوبی

87

85 میلیون تومان رهن کامل

سعادت آباد

95

50 میلیون تومان رهن + 3 میلیون تومان اجاره

تهران پارس

100

70 میلیون تومان رهن + 150 میلیون تومان اجاره

پیروزی

88

16 میلیون تومان رهن + یک میلیون و 600 هزار تومان اجاره

نارمک

97

30 میلیون تومان رهن + یک میلیون و 500 هزار تومان اجاره

شهران

85

30 میلیون تومان رهن + یک میلیون و 600 هزار تومان اجاره

ظفر

83

50 میلیون تومان رهن + 3 میلیون تومان اجاره

ستاری

86

30 میلیون تومان رهن + یک میلیون و 500 هزار تومان اجاره

 

 

 

 


Comments