مقررات ملی ساختمان : صدور شناسنامه فنی از بروز تخلفات ساختمانی جلوگیری می کند

posted Sep 4, 2015, 12:55 AM by فروش آپارتمان تهران   [ updated Sep 27, 2015, 5:57 AM ]
قیمت آپارتمان

بررسی پیش نویس ویرایش جدید مبحث دوم مقررات ملی ساختمان در خصوص اجرایی شدن موضوع اختیاری شدن انتخاب مهندس ناظر و تاثیر این امر بر کیفیت ساخت و ساز تصویر: مسکن مهر کرمانشاه،  
صدور شناسنامه فنی از بروز تخلفات ساختمانی جلوگیری می کند

معاون امور نظارت شورای اسلامی شهر تهران، راه حل جلوگیری از تخطی از مقررات ملی ساختمان را شناسنامه دار کردن ساختمان ها عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، عباس جدیدی گفت: وظیفه سازمان نظام مهندسی است که طرح شناسنامه دار شدن ساختمان ها را به مرحله اجرا در آورد و تحقق بخشیدن به این مهم به معنای خط پایانی برای تمام تخلفات ساخت و ساز است.

وی در پاسخ به این سئوال که چرا الزامات قانونی مندرج در قوانین نظام مهندسی جهت استفاده از سیستم های حرارت مرکزی در ساختمان های بلند مرتبه و فضاهای با مساحت کمتر از ۶۰ مترمربع نادیده گرفته می شود و هیچ اقدام بازدارنده ای در این خصوص انجام نمی گیرد، گفت: این مشکل تنها زمانی حل می شود که بتوانیم شناسنامه فنی و ملکی ساختمانها را محقق کنیم تا بر این اساس هر ساختمانی که بر مبنای مشخصات فنی خود ساخته نشده بود با ساخت آن برخورد شود.

جدیدی در خصوص شناسنامه فنی و ملکی ساختمان گفت: شناسنامه فنی و ملکی ساختمان، سندی حاوی اطلاعات فنی و ملكی ساختمان است که توسط سازمان نظام مهندسي استان صادر می شود و در آن، چگونگی رعايت مقررات ملي ساختمان و ضوابط شهرسازی قيد می گردد.

معاون امور نظارت شورای اسلامی شهر تهران اضافه کرد: در صورتی که این طرح توسط سازمان نظام مهندسی به اجرا دراید، سازندگان واحدهای مسکونی مكلفند پس از اتمام كار برای تهيه شناسنامه فنی و ملكی ساختمان به ترتيبي كه وزارت مسكن و شهرسازي تعيين می کند، اطلاعات فني و ملكي ساختمان، گواهي مهندس ناظر و تأييديه هاي لازم را در اختيار سازمان نظام مهندسي استان قرار دهند. همچنین يک نسخه از شناسنامه فني و ملكی ساختمان دراختيار شهرداري و يا ساير مراجع صدور پروانه ساختمان قرار می گیرد تا گواهی پایان کار صادر گردد.

جدیدی در پاسخ به این سئوال که شهرداری برای حل مشکل استفاده غیرمجاز از پکیج در ساخت و سازها و نصب غیراستاندارد برخی دیگر چه اقدامی می تواند انجام دهد، گفت: شهرداری هیچ اقدامی نمی تواند انجام دهد و تمام کارها تا زمانی که شناسنامه فنی و ملکی ساختمان تایید نشود سلیقه ای خواهد بود و در واقع نظارتی وجود نخواهد داشت.

وی در پاسخ به این سئوال که با توجه به خطراتی که استفاده از پیکج طبق اظهارات رسمی مسئولان برای سلامت مردم دارد، شورای شهر برای حفظ سلامت مردم چه برنامه ای دارد، گفت: تامین رفاه و آسایش و سلامت مردم جزو اولویت های شورای شهر است و در این راستا ازهیچ کوششی دریغ نمی شود.

جدیدی با اشاره به اهمیت تامین سلامت مردم، گفت: در همین راستا جلسه ای را با معاون شهرداری تهران برگزار کرده ایم و 

مقرر شده تمام توانشان برای مبارزه با تخلفات ساخت و ساز بسیج شود.هزینه بالای صدور پروانه گریبانگیر انبوه سازان/جرایم سنگین پیش روی ساخت و سازهای غیرمجاز در سال ۹۴

هزینه بالای صدور پروانه ساخت یکی از علل کاهش میزان صدور پروانه ساخت در سال گذشته بوده است که این موضوع از سوی دیگر گریبانگیر انبوه سازانی شده است که قصد اجرای طرح های ساختمانی خود در مدت محدود اقتصادی را دارند.

maskan-sakhtosaz

در چند روز گذشته اخباری در خصوص کاهش ۴۵ درصدی صدور پروانه های ساختمانی از رسانه های استانی منتشر شد و خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی هم نوا برای بررسی این موضوع با دو نفر از انبوه سازان تبریزی و همچنین اعضای شورای اسلامی کلانشهر تبریز انجام داده است که در مطلب زیر می خوانید.

***

هزینه اولیه پروانه های ساختمانی بالاست

یکی از انبوه سازان مسکن تبریزی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری هم نوا اظهار داشت: زمان صدور پروانه های ساختمانی در پروژه های بزرگتر حداقل یک ماه زمان لازم است و در حداقل ترین زمان ممکن پروانه ها برای ساخت و ساز صادر می شود.

وی ابراز داشت: متاسفانه با توجه به گستردگی پروژه ها در ساخت و سازهای مسکن، هزینه اولیه برای تشکیل پروانه ساختمانی از جمله مواردی است که انبوه سازان را با مشکلات جدی مواجه کرده و مدت زمان پروسه اخذ پروانه ساختمانی را افزایش می دهد.

این انبوه ساز هزینه های جانبی، از جمله هزینه های نظام مهندسی برای تهیه نقشه و همچنین سایر هزینه ها را از دیگر مشکلات اصلی در پروانه های ساختمانی برشمرد.

وی همچنین در ادامه گفت: شهرداری هزینه های اولیه را بر اساس قسط بندی نیز برای افراد انجام می دهد، اما قسط بندی هزینه اولیه برای دریافت پروانه ساختمانی ضرر دو برابری بر انبوه ساز وارد می کند.

یکی دیگر از همشهریان تبریزی که در نقاط مختلف شهر ساخت و ساز ساختمانی انجام می دهد، در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی هم نوا اظهار داشت: شهرداری پروانه ساختمانی را در حداقل زمان ممکن برای ساخت و ساز صادر می کند.

وی همچنین در ادامه گفت: اگر تمام مدارک مورد نیاز آماده باشد و از سوی شهرداری و نظام مهندسی مشکلی وجود نداشته باشد، افراد در کمترین زمان ممکن می توانند پروانه های ساختمانی را از شهرداری دریافت کنند.

پروانه های ساختمانی در عرض دو هفته صادر می شود

رئیس سازمان نظام مهندسی آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی هم نوا علت اصلی کاهش آمار ۴۵ درصدی صدور پروانه های ساختمانی اظهار داشت: علت اصلی کاهش پروانه های ساختمانی کاهش ساخت و ساز، خرید و فروش ملک و کاهش رونق اقتصادی است که به باعث ایجاد رکود اقتصادی شده است.

ایرج شهین باهر همچنین در ادامه با بیان اینکه سال ۹۴ عوارض ساختمانی افزایش نمی یابد، اظهار داشت: در سال آینده عوارض ساختمانی افزایش نمی یابد و به جای آن مبالغ جرایم نزدیک دو برابر افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه جرایم شامل افرادی که تخلفات ساختمانی خواهند داشت، اظهار داشت: با توجه به اینکه در ماده ۱۰۰ جزایم تخلفات ساختمانی کم است، قرار است در سال آینده برای افزایش جریمه های تخلفات ساختمانی تدبیر اساسی توسط شهرداری تبریز صورت گیرد.

رئیس سازمان نظام مهندسی آذربایجان شرقی از کاهش زمان صدور پروانه های ساختمانی در استان خبر داد و افزود: در کمیسیون این سازمان صدور پروانه های ساختمانی در مدت دو هفته مطرح شده است و در حال حاضر نیز افراد در عرص دو هفته می توانند پروانه های ساختمانی را از شهرداری تحویل بگیرند.

شهین باهر تصریح کرد: البته زمان صدور پروانه ساختمانی برای برج های چند طبقه ای فرق می کند و پروسه اداری این ساخت و سازها با پروسه ساخت و ساز معمولی تفاوت دارد.

وی با اشاره به وظیفه قانونی سازمان نظام مهندسی افزود: این سازمان کنترل خدماتی مهندسی را به عهده دارد و این سازمان در احداث ساختمان هایی که ساخت و ساز صورت می گیرد، موظف است به آنها رسیدگی و کنترل کند.

شهین باهر همچنین در ادامه با اشاره به ساخت و سازهای غیر مجاز در سطح شهر گفت: کنترل ساخت و سازها در سطح شهر وظیفه شهرداری است و شهرداری نیز پیگیری این امر را مطرح می کند.

وی ماده ۱۰۰ را یکی از راه های تشویق افراد به ساخت و سازهای مجاز دانست و افزود: شورای اسلامی کلانشهر تبریز در سال آینده برخی از محدودیت هایی را برای افرادی که تخلفات ساختمانی دارند، اعمال خواهد کرد.

۴۵ درصد صدور پروانه های ساختمانی در تبریز کاهش یافته است

سخنگوی شورای شهر تبریز در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی هم نوا اظهار داشت: صدور پروانه های ساختمانی در شهر تبریز در طول سال جاری کاهش ۴۵ درصدی داشته است.

سعید حاجی زاده از رونق بخشی به ساخت و ساز در تدوین لایحه تعرفه عوارض محلی سال ۹۴ شهرداری تبریز خبر داد و افزود: با توجه به شرایط اقتصادی کشور و رکود موجود در بازار مسکن نظر اعضای شورا بر این است که به منظور رونق بخشیدن به ساخت و ساز در تدوین لایحه تعرفه عوارض محلی سال ۹۴ شهرداری تبریز، عوارض صدور پروانه ساختمانی در تراکم مجاز افزایش پیدا نکند.

وی ابراز داشت: نظر اعضای شورا بر این است که برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز و نیز در تراکم های مازاد، جرایم تخلفات ساختمانی افزایش یافته و این افزایش بعنوان ابزار بازدارنده عمل کند.

دفاتر پیشخوان شهرداری جهت سهولت صدور پروانه های ساختمانی راه اندازی می شود

سخنگوی شورای شهر تبریز از راه اندازی دفاتر پیشخوان شهرداری در تبریز خبر داد و افزود: این دفاتر در جهت تکریم ارباب رجوع و سهولت ارایه خدمات در حوزه شهرسازی راه اندازی می شود.

حاجی زاده ادامه داد: دفاتر پیشخوان شهرداری برای انجام تمام امور و مسایل مربوط به تشکیل پرونده تا صدور پروانه ساختمانی برای شهروندان خدمات ارایه دهند.

وی از مشارکت بخش خصوصی در راه اندازی دفتر پیشخوان خبر داد و افزود: این دفاتر با مشارکت بخش خصوصی و شهرداری انجام خواهد شد.

حاجی زاده با اشاره به هزینه های صدور پروانه های ساختمانی تصریح کرد: پروانه های ساختمانی بر اساس متراژ پروژه ها با یکدیگر تفاوت دارد و زمان صدور پروانه ها نیز بر حسب تقاضای افراد برای ساخت و ساز با یکدیگر تفاوت دارد.

وی هدف از راه اندازی دفاتر پیشخوان شهرداری را ارایه پروانه های ساختمانی در کمترین زمان ممکن دانست و افزود: کاهش زمان عملیات صدور پروانه های ساختمانی از مهم ترین اهداف راه اندازی دفاتر پیشخوان است.

حاجی زاده علت تاخیر صدور پروانه های ساختمانی را پروسه زمانی مراحل تکمیل مدارک در شهرداری و نظام مهندسی دانست و ادامه داد: برای صدور پروانه ساختمانی افراد موظف به تشکیل پرونده در شهرداری هستند و بعد از آن نیز پروسه اداری در نظام مهندسی انجام می شود و پس از آن نیز پروانه دوباره به شهرداری جهت صدور به افراد باز می گردد.

در حال حاضر زمان صدور پروانه های ساختمانی توسط شهرداری تبریز به حداقل زمان ممکن رسیده و این امر در ساخت و ساز واحدهای مسکونی به سهولت انجام می گیرد، اما در پروژه های بزرگ مانند برج سازی هزینه پروانه ساختمانی نسبت به متراژ آن محاسبه شده و هزینه کلانی را برای انبوه سازان مسکن ایجاد می کند که این امر در دریافت پروانه ساختمانی پروژه های بزرگ افراد را دچار مشکل کرده و پروسه کسب پروانه ساختمانی را زیاد می کند.

……………………………….

سرویس اجتماعی- اقتصادی؛ گزارش از زهرا ناصران

رچسب‌هاانبوه سازانپروانه ساختحاجی زادهساخت و سازساختمانصدور پروانهنظام مهندسی

Comments