مهر 94 و قیمت آپارتمان : قیمت مسکن بالا نمی‌رود - تغییرات قیمت مسکن در جنوب تهران - رکود دوره ای مسکن تا پایان سال به اتمام می رسد

posted Sep 27, 2015, 5:34 AM by فروش آپارتمان تهران

قیمت آپارتمان


قیمت مسکن بالا نمی‌رود


اقتصاد ایرانی: یک کارشناس می گوید: بخش مسکن طی یک سال آینده وارد رونق می شود اما چون فعالان این بخش نقدینگی چندانی در دست ندارند و نمی توانند در آینده ی نزدیک به ساخت و ساز جدید اقدام کنند فعلا با افزایش قیمت مواجه نخواهیم بود.

به گزارش ایسنا، شهریاری شقاقی اظهار کرد: طی سال های اخیر همواره شاهد رکود و رونق در بخش مسکن بوده ایم که رونق همواره با افزایش قیمت مواجه بوده اما این بار رونق مسکن با جهش قیمت همراه نخواهد شد؛ چراکه هم اکنون با توجه به تعداد زیاد خانه های خالی نوساز، نقدینگی فعالان بخش ساخت و ساز آن قدرها نیست که بخواهند به تولید انبوه بپردازند.

وی افزود: فعلا اقشار نیازمند مسکن وارد می شوند و در فاز بعد شاهد ورود سرمایه های کلان به این بخش خواهیم بود.

این کارشناس مسکن ادامه داد: مشکلات نقدینگی بانک مسکن و سایر بانک ها و امتناع آنها از پرداخت وام های ۶۰ میلیون تومانی مسکن تاثیر منفی در این بازار ایجاد می کند و می تواند به ادامه ی رکود بیانجامد اما به هر حال امضای برجام یا هر موردی که در رابطه با توافق ایران با قدرت های جهانی باشد تاثیر مثبت خود را در اقتصاد و بالطبع بخش مسکن ایجاد خواهد کرد.

به گفته شقاقی، با امضای برجام احتمالا در آینده سرمایه ها از بخش سکه و ارز بیرون می آید و به سوی بازار مسکن روانه خواهد شد و تولید مسکن کم متراژ و متوسط متراژ رونق خواهد گرفت.

این کارشناس مسکن به بحث «اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم» اشاره و خاطرنشان کرد: این قانون همانند قانون مالیات بر ارزش افزوده می تواند عامل بازدارنده برای تولید مسکن باشد و ممکن است تولید یک میلیون خانه در سال را با چالش مواجه کند.

وی یادآور شد: به یاد داریم زمانی که قانون مالیات بر ارزش افزوده مطرح شد کل بازار مسکن را دچار رکود کرد؛ چرا که فروشندگان می خواستند هزینه های مالیات را روی ملک بکشند و خریداران مقاومت می کردند.

شقاقی در پیش بینی از وضعیت آینده مسکن گفت: به اعتقاد من در کوتاه مدت تحرک آن چنانی در بخش مسکن نخواهیم داشت اما طی یکی دو سال آینده بازار مسکن به رونق خواهد رسید. در حال حاضر مردم شاهد تحولات اطراف هستند تا بعد از نهایی شدن توافق هسته یی و تثبیت شرایط اقتصادی به سرمایه گذاری در بخش مسکن بپردازند.


تغییرات قیمت مسکن در جنوب تهران

با فرا رسیدن فصل پاییز و پایان فصل رهن و اجاره مسکن، قیمت‌ها در جنوب تهران در مقایسه با ابتدای فصل تابستان چه تغییری کرده است؟ این سوالی است که برخی از مشاوران املاک در محله‌های جنوبی تهران به آن پاسخ داده‌اند.

یکی از مشاوران املاک در محله یافت‌آباد گفت: در کل قیمت رهن و اجاره املاک در مقایسه با سال گذشته پایین آمده است و بسیاری از افراد با همان قیمت سال گذشته یا حتی پایین‌تر، قرارداد خود را تمدید کردند؛ برای مثال خانه‌ای 80متری و چند سال ساخت که در سال گذشته 40 میلیون تومان رهن کامل داده شده است، امسال با 35 میلیون تومان تمدید شده و اکنون که فصل پاییز از راه رسیده است همچنان خانه‌ها با همان قیمت‌های تابستان اجاره می‌روند.

اما در مقابل یکی دیگر از مشاوران املاک در همین محله بیان کرد: در حالی که همه می‌گویند نرخ رهن و اجاره در فصل پاییز نسبت به فصل تابستان کاهش می‌یابد، اما در حال حاضر حدود 10 درصد به مبلغ رهن و اجاره‌ها اضافه شده است و اکنون رهن کامل یک واحد 80متری نوساز در این محله چیزی حدود 50 میلیون تومان است.

مشاور املاک دیگری در مشیریه گفت: کرایه‌ها در تمامی فصل‌ها با یکدیگر یکسان هستند و نمی‌توان گفت که با تغییر فصل، قیمت رهن و اجاره‌ها کاهش یا افزایش می‌یابد و اکنون که قیمت مسکن تغییر چندانی نکرده است؛ رهن و اجاره‌ها نیز ثابت مانده و نسبت به اوایل تابستان تغییری نکرده است و برای مثال رهن واحدی 50متری در این محله از حدود 25 میلیون تومان شروع می‌شود و با توجه به سن بنا، امکانات ساختمان و محیط ساختمان قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند.

یکی دیگر از مشاوران در محله منیریه بیان کرد: همه ساله نرخ رهن و اجاره در ابتدای فصل تابستان نسبت به سال گذشته کمی افزایش می‌یابد که این افزایش، امسال حدود 10 تا 15 درصد بوده؛ اما دیگر در فصل‌های بعدی این نرخ تغییری نمی‌کند و اکنون نیز با فرارسیدن فصل پاییز قیمت‌ها تغییری نکرده است؛ برای مثال رهن کامل خانه‌ای 60متری در منیریه از 45 میلیون تومان شروع می‌شود و رهن واحدهای نوسازتر نیز متری یک میلیون تومان است.

مشاور املاک دیگری در افسریه گفت: نرخ رهن و اجاره در فصل پاییز با ابتدای تابستان تفاوتی ندارد و تنها تفاوت در این است که به دلیل پایان فصل رهن و اجاره، بیشتر مستاجران ملک‌های خود را گرفته‌اند و مالکان به دلیل کمبود مشتری ممکن است در قیمت‌هایشان کمی تخفیف بیشتری دهند.

او گفت: البته امسال حتی در فصل تابستان نیز بسیاری از مالکان برای اجاره ملک‌شان تخفیف زیادی دادند و ملک خود را با قیمت پایین‌تری اجاره دادند.
رکود دوره ای مسکن تا پایان سال به اتمام می رسدعضو هیات مدیره کانون سراسری انبوه سازان ابراز امیدواری کرد که تا پایان سال 94 بخش مسکن از وضعیت رکودی دوره ای خود خارج شود.

 

635778162340981428
PrintFriendly and PDFپرینت

عضو هیات مدیره کانون سراسری انبوه سازان ابراز امیدواری کرد که تا پایان سال 94 بخش مسکن از وضعیت رکودی دوره ای خود خارج شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هم نوا به نقل از جام جم آنلاین، بخش مسکن که چند سالی است در دوره رکود خود فرورفته است برای خروج از این وضعیت نیاز به تحرکی دربخش تقاضا دارد که به دلیل کاهش قدرت خرید پایین مردم این فاصله نیازمند ترمیم است.

«علی رهبر»درباره وضعیت ساخت وساز در کشور گفت : درطی دو سال و نیمی که از رکود بخش مسکن می گذرد، میزان صدور پروانه ساخت وهمچنین حجم ساخت و ساز در کشور با کاهش روبرو شده است، بطوریکه هر سال بین 30 تا 40 درصد ساخت و سازدرکشور کاهش یافته است.

این عضو کانون در ادامه با اشاره به اینکه درنیمه اول امسال میزان ساخت و سازنیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود30درصد کاهش یافته است، تصریح کرد: چشم انداز نیمه دوم سال را برای رونق بخش مسکن خیلی مثبت نمی بینم اما برای اتمام رکود دوره ای بخش مسکن امیدوارم .

وی با اشاره به اینکه دوره رونق و رکود از20 سال گذشته همواره تکرار شده است گفت : به طور معمول تجربه این سالها نشان داده دوره رکود نباید بیش از 2 تا 3 سال طول بکشد و با توجه به اینکه این دوره رکود به پایان خود نزدیک می شود می توان امیدوار بود در نیمه دوم به تدریج وارد دوره رونق مسکن شویم و این یک عامل امیدوار کننده است .

به گفته رهبر، برای ورود به دوره رونق تحریک تقاضا بسیارمهم است به عبارتی رونق واقعی زمانی به بخش مسکن برمی گردد که قدرت خرید متقاضیان از طریق ارائه تسهیلات مناسب با سودهای متعارف افزایش یابد و با تقویت صندوق زمین و مسکن و رونق بازار رهن ثانویه به این بخش کمک شود . همچنین امید می رود با بهبود وضعیت کلان اقتصاد کشورپس از توافقات و خروج اقتصاد کشورازرکود بخش ساخت وساز نیزرونق گیرد.

وی افزود:افزایش قیمت مسکن وکاهش قدرت خرید باعث کاهش تقاضا دراین بخش شده است و تسهیلات خرید مسکن با توجه به تورمی که در این سالها وجود داشته جوابگوی نیاز متقاضی نیست . زمانی دراوایل دهه 80 وام 15 میلیون تومانی می توانست حداقل 40 درصد قیمت مسکن 70 –80 متری رو پوشش دهد، اماهم اکنون 50 – 60 میلیون تومان هم نمی تواند جوابگو باشد و یکی از عوامل رکود فاصله داشتن قدرت خرید با قیمت ها ست .

انبوه سازان در انتظار فروش واحدهای ساخته شده

عضو هیات مدیره کانون سراسری انبوه سازان نیاز سالانه مسکن را یک میلیون و200 تا یک میلیون و500 واحد در کشور اعلام کرد و گفت: نیاز مسکن در کشور ما هیچ گاه کم نمی شود و با توجه به اینکه هم اکنون در پیک نیاز مسکن قرار داریم باید با برنامه ریزی تلاش شود تا نیاز مسکن جوانان دهه 60 که به سن اشتغال و ازدواج رسیده اند پاسخ داده شود .

به گفته وی دولت برنامه های مثبتی از جمله اجرای مسکن اجتماعی ، مسکن امید را پیگیری می کند که این طرحها می تواند نیاز برخی از دهک ها را پوشش دهد اما برای همه دهک ها جوابگو نیست اما اگر همین گروه را نیز بتوان پوشش داد می توان به رونق این بخش کمک کرد .

وی درباره وضعیت کنونی انبوه سازان گفت : انبوه سازان سالهاست که وارد عرصه ساخت وساز شده اند اما به دلیل رکود واحدهای ساخته شده اشان روی دستشان مانده واگر اینها بتوانند واحدهای ساخته شده را بفروش برسانند می توانند نقدینگی لازم برای سرمایه گذاری مجدد رافراهم کنند که لازمه این کار نیز افزایش قدرت خرید مردم است.Comments