تحلیل آینده مسکن ایران از زبان صاحب نظران در حوضه های مختلف - 3 بهمن 94

posted Jan 22, 2016, 9:53 PM by فروش آپارتمان تهران   [ updated Jan 30, 2016, 10:00 PM ]


 مسکن ایران همانند حکایت مولانا شده  که مردمان شهری قصد توصیف فیلی را تاریکی داشتند  و هر کدام از آنها قسمتی از بدن فیل را که لمس کرده بودند برای آن شرحی بیان میکردند .
و  ما هم توصیف این اشخاص را برای شما بازگو می کنیم که همه آنها می تواند درست به نظر برسد ولی در نهایت چه چیزی از تاریکی بیرون بیاید را خدا میداند و شاید هم  آن کسانی که این فیل را در تاریکی قرار داده اند .

چندین توصیف در روزها و ماهای گذشته برای شما نقل قول شد و در اینجا هم چند تا از آنها را بخوانید و در آینده هم بیشتر به آنها می پردازیم .

https://sites.google.com/site/farasazehgostar/marketing

شاید شما بتوانید یک تجسم کلی از بازار مسکن ایران برای خود تصور کنید . 
تحلیل آینده مسکن ایران از زبان صاحب نظران در حوضه های مختلف - 3 بهمن 94


کارشناسان مسکن از ادامه رکود می‌گویند:  11 بهمن 94 

مسکن، پشت دیوار رکود

بانک مرکزی در حالی خبر خروج مسکن از رکود را در پایتخت اعلام کرد که بسیاری از کارشناسان این اتفاق را غیرواقعی دانسته و معتقدند رکود چند سال اخیر در بازار مسکن آن‌قدر عمیق است که با چند درصد رشد هم امیدی به خروج از رکود نخواهد بود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از جام جم ، براساس اعلام بانک مرکزی در دی‌ماه سال جاری 16 هزار و 318 واحد مسکونی در تهران خرید و فروش شده که نسبت به ماه گذشته 29.1 درصد و نسبت به دی‌ماه سال گذشته 8.5 درصد افزایش داشته است، اما نکته اینجاست که این رونق خرید و فروش‌ها در واقع افزایش قیمتی را به همراه نداشته به این صورت که میانگین قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران طی ماه گذشته 1.9 درصد و نسبت به همین دوره در سال گذشته 3.1 درصد کاهش داشته است.

همچنان در رکود هستیم
مصطفی قلی‌ خسروی، عضو هیات مدیره اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران با تاکید بر این‌که هنوز مسکن در رکود به‌سر می‌برد به خبرنگار جام‌جم گفت: با وجود این‌که برخی خبرها خروج مسکن از رکود را اعلام می‌کنند، اما هنوز هیچ اتفاقی در بازار مسکن نیفتاده و باید منتظر آینده بمانیم؛ هرچند امیدواریم در آینده شاهد رونق مناسب در بازار مسکن باشیم.

خسروی با اشاره به این‌که رونق اقتصادی همواره در گرو سیاست‌های خارجی‌ما بوده افزود: همواره دیده‌ایم هروقت روابط خارجی ایران با دیگر کشورها مثبت بوده، اقتصاد کشور نیز رونق مناسبی را تجربه کرده و هنگامی که روابط به هر دلیل با مشکل مواجه شده، اقتصاد کشورمان هم درگیر اما و اگرهایی شده است؛ بنابراین امروز که برجام اجرایی شده و افق‌های بسیار مناسبی در اقتصاد کشورمان نمایان شده بدون تردید رونق در انتظار صنایع مختلف ازجمله مسکن نیز خواهد، بود اما به احتمال زیاد این رونق در بازار مسکن را باید در نیمه دوم سال آینده نظاره‌گر باشیم نه امروز.

وی با اشاره به این‌که هم‌اکنون برای خرید شرایط مناسب است، تصریح کرد: برخی از فعالان و خریداران بازار مسکن بر این باورند که اگر رونق دوباره‌ای را در مسکن تجربه کنیم، افزایش قیمت خواهیم داشت که تصوری کاملا اشتباه است؛ چون امروز بازار به هیچ عنوان توان تحمل دوباره افزایش قیمت را نداشته و خریداران نیز از آن استقبال نخواهند کرد.

به انباشت تقاضا توجه کنیم
ایرج رهبر، رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن درباره خروج مسکن از رکود به جام‌جم گفت: ممکن است برخی آمارها نشان‌دهنده خروج تدریجی مسکن از رکود باشد، اما فراموش نکنیم رکود حاکم بر بازار آنچنان گسترده بوده که با این درصدهای اعلام شده، امیدواری چندانی نسبت به خروج از رکود نیست. هرچند این حرکت روبه جلو است، اما باید شرایطی فراهم شود که واقعا رکود حاکم بر مسکن برطرف شود.

رهبر افزود: نکته‌ای که ظاهرا از دید برخی دور مانده، موضوع تقاضای مسکن در جامعه است که هیچ تفاوتی در این زمینه ایجاد نشده است. حتی امکان دارد افزایش نیز داشته باشد که این تقاضا با توجه به رکود حاکم، فعلا در حال متراکم شدن است و باید نگران این تراکم باشیم؛ چون در صورت آزاد شدن آن بدون تردید دوباره تلاطم غیراصولی در بازار مسکن را شاهد خواهیم بود که نتیجه‌ای جز رکود دوباره نخواهد داشت زیرا وقتی صنعت تولید مسکن به دلیل رکود در حالت سکون بوده، تقاضا انباشت شده و به محض این‌که نشانه‌ای از احتمال افزایش قیمت به تقاضا القا شود، به یکباره این تقاضا در بازار سرگردان خواهد شد که باعث بروز مشکلات عمده در این زمینه می‌شود.

رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان موضوع ایجاد انتظار کاهش قیمت در آینده میان خریداران را غیراصولی دانست و تصریح کرد: اگر به بخش‌های تاثیرگذار در تولید مسکن توجه کنیم، در بسیاری از موارد افزایش قیمت داشته یا خواهیم داشت و از آنجا که تولیدکننده به دنبال سود منطقی است، نباید انتظار کاهش قیمت داشته باشیم؛ به‌عنوان مثال سال جدید افزایش دستمزد خواهیم داشت، همچنین قیمت مصالح با وجود این‌که اعلام شده انبارها پر از تولیدات شده، کاهش نیافته و نخواهد یافت. از همه مهم‌تر قیمت زمین که تعیین‌کننده عمده در این زمینه است، نزول نداشته پس با این شرایط چطور می‌توان انتظار کاهش قیمت را داشته باشیم؟

به گفته این مقام صنفی، درصورتی می‌توان منتظر کاهش قیمت بود که مسئولان و سیاستگذاران کلان صنعت مسکن راهکاری برای کاهش هزینه‌های تولید مثل ارزان شدن زمین و کاهش هزینه منابع مالی ارائه کنند که تا امروز محقق نشده و خبری از کاهش نرخ سود منابع مالی و البته زمین ارزان قیمت نیست.

رکود مسکن، اجاره‌نشینی را افزایش داده
ایرج رهبر درباره ارتباط رکود بازار مسکن و افزایش اجاره‌نشینی گفت: با توجه به این‌که برخی تقاضاهای موجود بازار همان‌طور که قبلا نیز اشاره شد، انباشت شده و نیاز مردم به مسکن کاهش نیافته بلکه با درنظر گرفتن ازدواج‌ها یا افزایش جمعیت همواره روبه رشد بوده است؛ به همین دلیل چون قدرت خرید کاهش یافته، تقاضا برای اجاره افزایش خواهد داشت که این موضوع می‌تواند در آینده بر بازار اجاره‌بها به‌خصوص در فصل جابه‌جایی‌ها یعنی خردادماه تاثیرگذار باشد.

رهبر با اشاره به آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی درباره اجاره‌بها در شهر تهران تصریح کرد: این‌که در اخبار مربوط به بانک مرکزی اعلام شده اجاره بها همراستا با نرخ تورم درحال نوسان است، امکان دارد روی کاغذ صحیح باشد، اما همان‌طور که اشاره شد رقم واقعی افزایش اجاره در فصل جابه‌جایی‌ها مشخص خواهد شد که در صورت ادامه رکود بازار، جای نگرانی برای اجاره‌نشین‌ها خواهد بود و مسئولان باید به نوعی برنامه‌ریزی کنند تا مسکن هرچه سریع‌تر از رکود خارج شود.

مکاتبه با رئیس‌جمهور برای پیشگیری از افزایش جهشی قیمت مسکن
سیدمهدی هاشمی، رئیس کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خانه ملت اظهار کرد: هم‌اکنون دوره رکودی بخش مسکن را طی می‌کنیم که این موضوع سبب شده انرژی این بخش جمع شود و به احتمال زیاد در سال آینده آزاد می‌شود.
نماینده مردم تهران با اشاره به این‌که، اخطار این افزایش قیمت از سال گذشته به دولت داده شده است، افزود:طی مکاتبات کتبی به رئیس‌جمهور و وزیر راه و شهرسازی این دغدغه منعکس شده که ارتباط عرضه و تقاضا را که ارتباطی مستقیم، قدیمی و اثبات شده است، مورد توجه قرار دهند.

هاشمی با بیان این‌که تقاضاها انباشته شده و عرضه حداقلی است ادامه داد: در پایان سند چشم‌انداز باید 20 میلیون واحد مسکونی در کشور وجود داشته باشد، در حال حاضر 17.5 میلیون واحد وجود دارد که 7.5 میلیون آن فرسوده و غیرایمن است و تنها 10 میلیون واحد قابل سکونت استاندارد موجود است.
هاشمی با اشاره به این‌که حدود سه سال شرایط رکودی بر بخش مسکن حاکم است، افزود: در سال گذشته حدود 370 هزار پروانه صادر شده و مسکن مهر که تا پایان سال 94 باید تکمیل می‌شد تا پایان سال 95 هم تکمیل آن بعید به نظر می‌رسد.


حال و هوای بازار مسکن در زمستان  10 بهمن 94

وضعیت بازار مسکن در نیمه‌های زمستان چگونه است؟ آیا در سال آینده رونق به بازار مسکن برخواهد گشت؟ اینها سوالاتی است که برخی از مشاوران املاک به آنها پاسخ داده‌اند.

حسام عقبایی  اظهار کرد که میزان معاملات مسکن در دی‌ماه حدود 10 درصد نسبت به آبان و آذرماه افزایش پیدا کرده است، همچنین بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی حجم معاملات واحدهای مسکونی در دی‌ماه سال ۱۳۹۴ معادل 16.3 هزار واحد بود که نشان از افزایش 8.5درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌‌دهد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اقتصاد، اما وضعیت بازار مسکن در نیمه‌های زمستان چگونه است؟ از نظر مشاوران املاک هم بازار مسکن در دی‌ماه وضعیت بهتری داشته است؟ آیا در سال آینده رونق به بازار مسکن برخواهد گشت؟ اینها سوالاتی است که برخی از مشاوران املاک در نقاط مختلف تهران به آنها پاسخ داده‌اند.

یکی از مشاوران املاک در شرق تهران درباره وضعیت بازار مسکن در زمستان امسال گفت: اینکه می‌گویند معاملات مسکن در دی‌ماه بسیار بیشتر از ماه‌های گذشته بوده، درست نیست، زیرا تنها در رهن و اجاره شاهد رونق نسبی بازار بودیم و میزان معاملات خرید و فروش مسکن که عامل اصلی در ایجاد رکود بازار مسکن است، تغییر چندانی نکرده است؛ با این وضع من فکر نمی‌کنم که بازار مسکن حداقل تا نیمه‌های سال آینده تغییری کند.

یکی دیگر از مشاوران املاک در غرب تهران نیز بیان کرد: میزان معاملات مسکن، یعنی هم میزان خرید و فروش‌ها و هم رهن و اجاره‌های مسکن همچون ماه‌های گذشته بسیار بد بوده و بازار هیچ‌گونه تغییری نکرده است.

مشاور املاکی در شمال تهران بیان کرد: میزان معاملات خرید و فروش تا حدی نسبت به ماه گذشته بهتر بوده، اما با این حال باز هم نسبت به سال‌های پیش بازار بدی را گذرانده‌ایم، اما معاملات رهن و اجاره در دی‌ماه بسیار بد بوده و وضعیت بدتری نسبت به ماه‌های گذشته را شاهد بودیم.

مشاور املاک دیگری در جنوب تهران گفت: همیشه وضعیت بازار مسکن در شش ماه اولیه سال بسیار بهتر از شش ماه دوم سال است، امسال نیز همانند سال‌های گذشته بازار به همین صورت بوده، البته تفاوت امسال با سال‌های گذشته در این است که بازار در نیمه اول سال هم وضعیت مناسبی نداشت، اما با این حال از نیمه دوم بسیار بهتر بود.

او در ادامه بیان کرد: از نظر من بازار مسکن تا دوسال دیگر هم رونقی نخواهد گرفت و همچنان در رکود خواهد ماند.

یکی دیگر از مشاوران املاک در شهر تهران درباره بازار مسکن در فصل زمستان گفت: وضعیت بازار مسکن در دی‌ماه تفاوت چندانی با ماه‌های گذشته نداشت، اما چند روزی است که مقداری تماس‌های تلفنی و همچنین مراجعات بیشتر شده و این نشانه‌های خوبی است، اما با این حال تفاوتی در میزان معاملات دیده نشده و تنها می‌توان گفت که مردم فکر‌هایی در سر دارند.

او در ادامه بیان کرد: از نظر من بازار مسکن تنها زمانی رونق می‌گیرد که مردم پول‌های خود را از بانک‌ها بیرون کشیده و شروع به خریدن ملک کنند.

این مشاور املاک در ادامه اظهار کرد: الان من شخصی را می‌شناسم که بیش از 200 واحد مسکونی فروخته نشده دارد، از نظر من زمانی که این شخص ببیند که متقاضی برای ملکش زیاد شده و تعدادی از ملک‌هایش را بفروشد، آن زمان با دیدن وضعیت بهتر بازار تصمیم می‌گیرد که قیمت‌ها را بالا ببرد، بنابراین از نظر من سال آینده با توجه به اینکه مقداری تقاضا برای مسکن بیشتر می‌شود، در نتیجه قیمت‌ها نیز کمی افزایش می‌یابد.انتقاد انجمن انبوه‌سازان به تسهیلات مسکن

خطر افزایش قیمت مسکن

رییس انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان با اشاره به اینکه خطر افزایش قیمت مسکن وجود دارد، تاکید کرد: تسهیلات 60 و 80 میلیونی با سود بالا و شرایط سپرده گذاری کمکی به بخش مسکن نکرده است.

مجتبی بیگدلی در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین درباره آمار اعلام شده مبنی بر افزایش تعداد معاملات مسکن در پایتخت اظهار کرد: افزایش تعداد معاملات در دی ماه نسبت به آذر ماه در تهران نشانه خروج از رکود نیست و با یک گل بهار نمی شود.
وی در ادامه با بیان اینکه در تاریخی ترین و عمیق ترین رکود اقتصادی قرن قرار داریم، اضافه کرد: متاسفانه سطوح میانی عزم جزمی برای حرکت ماشین اجرایی دولت و خروج از رکود ندارد.
رییس انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان با اشاره به اینکه تسهیلات 60 و 80 میلیونی بانک مسکن به دلیل زمان مورد نیاز برای سپرده گذاری و همچنین هزینه ای که باید برای تهیه اوراق اختصاص داده شود، راهگشا نیست، خاطرنشان کرد: به علاوه در شرایطی که نرخ تورم کاهش یافته همچنان نرخ سود تسهیلات بانکی بالا است و حتی در مواردی با احتساب جریمه دیرکرد به 50 درصد هم می رسد.
بیگدلی با بیان اینکه 1200 گروه شغلی و 70 درصد اشتغال به صنعت ساختمان وابسته است، اضافه کرد:هر دولتی که روی کار می آید حل مشکل بیکاری و مسکن از مهم ترین مسائلی است که باید به آن رسیدگی کند.
وی با اشاره به اینکه سالانه حدود یک میلیون ازدواج صورت می گیرد که نیاز به واحد مسکونی دارند، ادامه داد: نداشتن توان مالی برای تامین مسکن باعث شده که روز به روز اجاره  ها بالا می رود.
رییس انجمن انبوه سازان گفت:وزیر راه و شهرسازی حتی به قیمت استعفا باید پیگیر طرح های بخش مسکن باشد که از سوی هیات دولت مورد توجه قرار نمی گیرد.
بیگدلی به اجرا نشدن طرح های مسکن حمایتی، مسکن اجتماعی، مسکن پاک، ساخت مسکن از محل صندوق های زمین و مسکن اشاره و اظهار کرد:در شان وزیر نیست که طرح هایی خوبی را ارائه کند اما از سوی هیات دولت مورد استقبال قرار نگیرد.
وی با بیان اینکه طرح مسکن مهر طرح بسیار خوبی بوده است، خاطرنشان کرد:دولت باید برای خروج اقتصاد از رکود برنامه ویژه و کارآمد داشته باشد.


مرد‌م با 80 میلیون به خانه نمی رسند‌

انتشار گزارش وضعیت د‌ی ماه بازار مسکن که د‌ر آن به افزایش 30د‌رصد‌ی معاملات د‌ر این بازار اشاره شد‌ه بود‌ باعث شد‌ که برخی کارشناسان وفعالان این عرصه افزایش حجم معاملات د‌ی ماه را نشانه‌ای از بازگشت رونق وفرو ریختن د‌یوار رکود‌ بد‌انند‌.

 این د‌ر حالی است که رئیس اتحاد‌یه مشاوران املاک با بیان اینکه بخش مسکن از رکود‌ خارج نشد‌ه، تاکید‌ کرد‌: رکود‌ همچنان بر بخش مسکن حاکم است و اگر چه تعد‌اد‌ معاملات د‌ر د‌ی و آذر نسبت به آبان تا حد‌ود‌ی افزایش یافته اما بخش مسکن همچنان از رکود‌ خارج نشد‌ه است.حسام عقبایی اضافه کرد‌: د‌ولت برای کمک به پایان رکود‌ بخش مسکن باید‌ د‌ر سیاست های پولی بانک ها تجد‌ید‌ نظر و سیستم بانکد‌اری را اصلاح کند‌. بانک ها نباید‌ بنگاه د‌اری کنند‌، پول‌هایی که بانک ها صرف فعالیت های تجاری می‌کنند‌ باید‌ به چرخه تولید‌ بازگرد‌د‌.

رئیس اتحاد‌یه مشاوران املاک تولید‌ مسکن استیجاری را از د‌یگر راهکارهایی د‌انست که می‌تواند‌ به حل مشکل مسکن کمک کند‌ و تصریح کرد‌:راهکار د‌یگر مد‌یریت زمین است، زیرا 70 تا 90 د‌رصد‌ قیمت مسکن به قیمت زمین بر می گرد‌د‌.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از قانون ، عقبایی تاکید‌ کرد‌:اگر د‌ولت با همکاری نهاد‌های مرتبط مانند‌ وزارت راه و شهرسازی، بنیاد‌ مسکن، شهرد‌اری ها و سایر نهاد‌های ذی ربط اقد‌ام به حل مشکل زمین کرد‌ه و زمین را د‌ر اختیار انبوه سازان و تولید‌ کنند‌گان قرار د‌هد‌ آنگاه قیمت مسکن 40 تا 50 د‌رصد‌ کاهش خواهد‌ یافت.

وی خاطرنشان کرد‌:البته این مسئله نیاز به برنامه ریزی و تعیین گروه های هد‌ف و تهیه سازوکارهای لازم د‌ارد‌ تا از مسیر اصلی خود‌ منحرف نشود‌.
حسام عقبایی د‌ر اد‌امه با بیان اینکه پرد‌اخت تسهیلات 60 و 80 میلیون تومانی تاثیر مستقیمی برای خروج از رکود‌ ند‌اشته است، گفت: طرح پیشنهاد‌ی انبوه سازان برای خروج از رکود‌ نیز به د‌لیل کارمزد‌ بالایی که بانک ها پیشنهاد‌ د‌اد‌ند‌ وارد‌ مرحله اجرایی نشد‌ه است.
رئیس اتحاد‌یه مشاوران املاک افزود‌:د‌ر هیچ کجای د‌نیا چنین نرخ کارمزد‌ی ،5د‌رصد‌ مرسوم نیست  بنابراین سیاست های فعلی بانک ها نه تنها به خانه د‌ار شد‌ن مرد‌م کمکی نمی کند‌ بلکه هزینه‌هایی نیز به آنها تحمیل می کند‌.

 خروج از رکود‌ با تسهیلات فعلی ممکن نیست 
یک کارشناس مسکن نیز مهم‌ترین مولفه برای خروج از رکود‌ مسکن را افزایش توان متقاضیان د‌انست که با تسهیلات بانکی فعلی میسر نیست.
شهریار شقاقی اظهار کرد‌: بانک مسکن 80میلیون تومان وام مسکن می‌د‌هد‌ که با این پول د‌ر تهران هیچ ملکی نمی‌توان خرید‌. د‌ر شهرستان‌ها نیز خرید‌اران باید‌ به اند‌ازه همین مبلغ پول د‌اشته باشند‌ تا بتوانند‌ یک واحد‌ مسکونی خرید‌اری کنند‌؛ حال آن‌که خیلی از مرد‌م حتی 10 میلیون تومان هم ند‌ارند‌.
وی افزود‌: اقشار ضعیف که حقوق‌شان کمتر از یک میلیون تومان است نیازمند‌ مسکن هستند‌؛ د‌ر‌حالی که با این حقوق نمی‌توانند‌ از عهد‌ه اقساط ماهانه بیش از یک میلیون تومانی وام‌های 60 و 80 میلیون تومانی با بهره‌های بالا بر بیایند‌. به همین د‌لیل د‌ولت باید‌ تسهیلات را با بهره‌های پایین و متناسب با سطح د‌رآمد‌ اقشار مختلف جامعه اختصاص د‌هد‌.

این کارشناس مسکن با اشاره به پرد‌اخت تسهیلات د‌ر کشورهای توسعه یافته خاطرنشان کرد‌: د‌ر آمریکا کسی د‌وست ند‌ارد‌ مسکن بخرد‌ چون اقساط خرید‌ مسکن از اجاره بها بیشتر است. این د‌ر شرایطی است که د‌ر آن‌جا مسکن کالایی سرمایه‌ای محسوب نمی‌شود‌ ولی مسکن د‌ر کشور ما عاملی اقتصاد‌ی و د‌رآمد‌زاست.
شقاقی، برخی رفتارهای اقتصاد‌ی د‌ر ایران را نامطلوب خواند‌ و گفت: چیزی به نام تقاضا د‌ر مناسبات اقتصاد‌ی ما جایگاه ند‌ارد‌ و همه چیز احساسی است. اقتصاد‌ مسکن نیز بیش از آن‌که رقابتی باشد‌، از رفتارهای ذهنی و تورم عمومی تبعیت می‌کند‌.

وی اد‌امه د‌اد‌: بسیاری واحد‌های خالی روی‌د‌ست مالکان ماند‌ه اما حاضر به فروش نیستند‌ چون ذهنیت د‌رآمد‌زایی به افراد‌ اجازه چنین کاری نمی‌د‌هد‌. آن‌قد‌ر ملک را نگه می‌د‌ارند‌ تا با قیمت مد‌نظر خود‌شان آن را بفروشند‌ غافل از آن‌که حباب قیمت مسکن طی مد‌ت انتظار، تخلیه می‌شود‌. این همان تاثیر فرهنگ بر اقتصاد‌ است.
این کارشناس مسکن با بیان این‌که بهتراست د‌ولت شرایطی را فراهم کند‌ که عرضه و تقاضا حرف اول را د‌ر بازار بزند‌، گفت: برای اقشار کم‌د‌رآمد‌ می‌توان از مد‌ل کشورهای موفق استفاد‌ه کرد‌ که وام‌های مبلغ بالا و طولانی مد‌ت پرد‌اخت می‌کنند‌. به این ترتیب مرد‌م د‌ر مد‌ل اجاره به شرط تملیک، مستاجر بانک می‌شوند‌ که تا زمان تسویه حق خرید‌ و فروش ند‌ارند‌. قرارد‌اد‌ها هم د‌ر این مد‌ل قابل انعطاف است و هر زمان که توان متقاضی افزایش یافت به بانک اطلاع می‌د‌هد‌ تا طول مد‌ت بازپرد‌اخت را کم کند‌.
  آخوند‌ی :مرد‌م پس اند‌از کنند‌
د‌ر همین حال وزیر راه وشهرسازی معتقد‌ است : تنها راهکار رونق بخش مسکن پس اند‌از مرد‌م و تعهد‌ بانک‌ها به پرد‌اخت تسهیلات خرید‌ مسکن است. د‌ر د‌هه 70 بیش از ۳ میلیون نفر برای تسهیلات مسکن پس اند‌از کرد‌ند‌ اما برخی آمد‌ند‌ و گفتند‌ ۵۰۰ هزار تومان پول بد‌هید‌ تا ما به شما مسکن بد‌هیم که این موجب تورم د‌ر بخش مسکن شد‌.

آخوند‌ی با بیان اینکه مد‌اخله بیش از حد‌ د‌ولت د‌ر بخش مسکن ناد‌رست بود‌، اظهارد‌اشت: قیمت آپارتمان د‌ر ۸ ساله د‌ولت گذشته بیش از ۹ برابر افزایش یافت د‌ر حالی که د‌ر د‌و سال و نیم گذشته قیمت مسکن کاهش یافته و این بخش د‌ر حال خروج از رکود‌ است.
وی اد‌امه د‌اد‌: از یک سال گذشته که پس اند‌از مسکن د‌ر بانک‌ها آغاز شد‌ه است، تاکنون ۳۰ هزار نفر د‌ر مجموع مبلغ ۵۶۰ میلیارد‌ تومان پس اند‌از کرد‌ه اند‌، ضمن اینکه بانک‌ها د‌ر ازای هر 6 ماه یک برابر مبلغ پس اند‌از را تسهیلات می د‌هند‌. به عنوان نمونه اگر فرد‌ی ۴۰ میلیون تومان د‌ر بانک‌ها پس اند‌از کند‌، پس از یک‌سال ۸۰ میلیون تومان تسهیلات د‌ریافت می کند‌.

آخوند‌ی د‌ر پاسخ به اینکه ۸۰ میلیون تومان تسهیلات مسکن پاسخگوی نیازمند‌ان مسکن د‌ر شهر تهران نیست، خاطرنشان کرد‌: د‌ر حالی که ظرفیت شهر تهران ۵ میلیون نفر است، اکنون ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر د‌ر تهران ساکن هستند‌، این د‌ر حالی است که تراکم جمعیت د‌ر سواحل کشور8/4 نفر د‌ر کیلومتر مربع است. د‌ر همه د‌نیا بیشترین تراکم جمعیت د‌ر سواحل د‌ریاست اما د‌ر ایران برعکس است. سیاست د‌ولت تقسیم جمعیت به طور میانگین د‌ر کل کشور است.
عقبایی در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین تحلیل کرد؛

پیش‌بینی رئیس اتحادیه از زمان رونق مسکن - 5 بهمن 94

http://www.eghtesadonline.com/PooyaSoftPublisher/Storage/Images/20160125120657cb-4a0eab17d4abb1acfcf09aaed1a759ed.jpg

رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه بخش مسکن از رکود خارج نشده، تاکید کرد: اقدام ویژه ای که دولت می تواند انجام دهد اصلاح سیاست های پولی و بانکی و همچنین مدیریت زمین است.

حسام عقبایی در گفت وگو با خبرنگار اقتصاد آنلاین درباره اظهار نظر برخی فعالان بخش مسکن مبنی بر اینکه رکود بخش مسکن به پایان رسیده است، اظهار کرد: رکود همچنان بر بخش مسکن حاکم است و اگر چه تعداد معاملات در دی و آذر نسبت به آبان تا حدودی افزایش یافته اما بخش مسکن همچنان از رکود خارج نشده است.
وی در ادامه با بیان اینکه پرداخت تسهیلات 60 و 80 میلیون تومانی تاثیر مستقیمی برای خروج از رکود نداشته است، گفت: طرح پیشنهادی انبوه سازان برای خروج از رکود نیز به دلیل کارمزد بالایی که بانک ها پیشنهاد دادند وارد مرحله اجرایی نشده است.
رییس اتحادیه مشاوران املاک افزود: در هیچ کجای دنیا چنین نرخ کارمزدی (5 درصد) مرسوم نیست، بنابراین سیاست های فعلی بانک ها نه تنها به خانه دار شدن مردم کمکی نمی کند بلکه هزینه هایی نیز به آنها تحمیل می کند.
عقبایی با اشاره به اینکه به نظر می رسد بخش مسکن خرداد و یا اوایل تیر ماه سال آینده از رکود خارج شود، تاکید کرد: دولت برای کمک به پایان رکود بخش مسکن باید در سیاست های پولی بانک ها تجدید نظر و سیستم بانکداری را اصلاح کند.
وی با اشاره به اینکه بانک ها نباید بنگاه داری کنند، اضافه کرد: پول هایی که بانک ها صرف فعالیت های تجاری می کنند باید به چرخه تولید بازگردد.
رییس اتحادیه مشاوران املاک تولید مسکن استیجاری را از دیگر راهکارهایی دانست که می تواند به حل مشکل مسکن کمک کند و تصریح کرد:راهکار دیگر مدیریت زمین است، زیرا 70 تا 90 درصد قیمت مسکن به قیمت زمین بر می گردد.
عقبایی تاکید کرد:اگر دولت با همکاری نهادهای مرتبط مانند وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مسکن، شهرداری ها و  ... اقدام به حل مشکل زمین کرده و به زمین را در اختیار انبوه سازان و تولید کنندگان قرار دهد آنگاه قیمت مسکن 40 تا 50 درصد کاهش خواهد یافت.
وی خاطرنشان کرد:البته این مسئله نیاز به برنامه ریزی و تعیین گروه های هدف و تهیه ساز وکارهای لازم دارد تا از مسیر اصلی خود منحرف نشود.
رییس اتحادیه مشاوران املاک به طرح مسکن مهر اشاره و اظهار کرد: این طرح اساسا طرح خوب و بزرگی بود اما ورود بودجه تعریف نشده به این طرح و همچنین مشکلات مربوط به مکان یابی زمین آن را دچار چالش کرد.


اخبار مرتبط


ارتباط برجام با بازار مسکن - 5 بهمن 94

وزیر راه و شهرسازی ارتباط اجرای برجام با ایجاد تحول در بازار مسکن را تشریح کرد.

عباس آخوندی، شب گذشته با حضور در یک برنامه تلویزیونی با تاکید بر غیر مستقیم بودن اثر برجام بر رونق بازار مسکن گفت: مکانیزم تاثیرگذاری اجرای برجام بر رونق بازار مسکن به این صورت است که به تدریج با خروج اقتصاد کشور از حالت رکود و بهبود وضعیت مالی و اقتصادی مردم مراجعه به بازار مسکن برای خرید آپارتمان بیشتر می‌شود و به این ترتیب با فعال شدن بخش مسکن، رونق به این بازار بر می‌گردد.

وی تاکید کرد: تاثیر برجام بر بازار مسکن مانند بخش حمل و نقل که اثری مستقیم است نبوده و به‌صورت غیرمستقیم خود را نشان می‌دهد. به گزارش دنیای اقتصاد ، آخوندی با اشاره به اقداماتی که تاکنون وزارت راه وشهرسازی در دولت یازدهم برای رونق بازار مسکن انجام داده است، گفت: متکی کردن خانوارها به نظام پس‌انداز یکی از اقداماتی است که در این زمینه انجام شده، اگر بتوانیم یک رژیم پس انداز را برای خانوارها ایجاد کنیم تا با استفاده از آن و ایجاد اعتماد متقاضیان به بانک برای دریافت تسهیلات این نظام گسترش و تداوم پیدا کند، می‌تواند روند با ثباتی را در بخش مسکن ایجاد کند. وزیر راه‌وشهرسازی ادامه داد: طی یکسال اخیر تاکنون توانسته‌ایم 560 میلیارد تومان از پس‌اندازهای مردم را در بانک مسکن جمع آوری کنیم و در حدود 30 هزار نفر نیز پس‌انداز کرده‌اند. این افراد کسانی هستند که به سیستم پس انداز اعتماد دارند و بانک هم در برابر آنها متعهد است.
 
رشد آرام معاملات مسکن

مشاوران املاک در مناطق مختلف شهر تهران از نزدیک شدن بازار مسکن به ایستگاه پایانی رکود و بروز نشانه‌های «پیش رونق» خبر می‌دهند.

 گفته‌های مشاوران املاک از جان گرفتن تدریجی معاملات مسکن طی مدت اخیر در آمار رسمی نیز منعکس شده است. براساس آمار رسمی منتشر شده از سوی دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه وشهرسازی با ورود به نیمه دوم سال کم کم معاملات مسکن آغاز شد. به گونه‌ای که اگرچه براساس آمار سال گذشته، حجم معاملات در تهران، در پاییز 5 درصد نسبت به تابستان افت کرد؛ اما در پاییز امسال، خرید و فروش آپارتمان به اندازه تابستان انجام شد و 35 هزار معامله خرید مسکن در فصل گذشته توسط بنگاه‌ها در سامانه رهگیری املاک به ثبت رسید که نشان دهنده رشد 3 و 4/ 4 درصدی طی 2ماه آخر پاییز نسبت به ماه‌های قبل است.به گزارش دنیای اقتصاد ، البته نزدیک شدن به ایستگاه پایانی رکود بخش مسکن در حالی است که به گفته مشاوران املاک و آمارهای رسمی نشانه‌هایی از افزایش قیمت خرید و فروش در بازار مشاهده نشده است، طوری که قیمت مسکن در تهران از فروردین 94 تاکنون در سطح میانگین متری 4 تا 1/ 4 میلیون تومان ثابت مانده است.

مشاوران املاک در مناطق مختلف شهر با اشاره به رشد تدریجی معاملات در فصل پائیز پیش‌بینی می‌کنند این روند در فصل پایانی سال نیز ادامه داشته باشد. به گفته آنها افزایش رقم وام خرید مسکن بدون سپرده از 45 میلیون به 70 میلیون تومان طی یک ماه اخیر توانسته تا حدودی انگیزه متقاضیان مصرفی خرید مسکن را برای بالفعل کردن تقاضایشان تحریک کند. پیش از این نیز رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران از بروز نشانه‌های پیش رونق در معاملات مسکن پایتخت خبر داده بود. او عنوان کرده بود پیش‌بینی وضعیت اقتصادی کمی دشوار است؛ اما شواهد نشان می‌دهد انتظار افزایش حجم معاملات، دور از انتظار نیست و احتمال رشد حجم معاملات در دی‌ماه ۹۴ وجود دارد.تقلای نافرجام مسکن به‌سوی ساحل برجام

کارشناسان می‌گویند کنار هم قرار دادن عوامل موثر بر ایجاد تحرک در بازار مسکن نشان می‌دهد که احتمالا این بازار در سال آینده و در شرایط پسابرجام از توان و ابزارهای لازم برای خروج از رکود برخوردار نیست.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، تاثیرپذیری مسکن از کاهش درآمدهای نفتی و بودجه انقباضی دولت در سال آینده، سرمایه‌گذاری منفی بخش خصوصی طی سال‌های اخیر و احتمال ادامه‌ی این وضعیت، کاهش صدور پروانه‌های ساختمانی و روند نزولی ارزش افزوده بخش ساختمان طی سه سال اخیر از جمله تنگناهایی است که بخش مسکن را محاصره کرده و به نظر نمی‌رسد به این زودی‌ها بخواهد از سر پیشران اقتصاد ایران دست بردارد.

از چندسال قبل و از زمانی که ابرتورم 40.4 درصد توسط دولت قبلی به اقتصاد کشور تحمیل و یکی از عوامل آن تزریق 50 هزار میلیارد تومان به طرح مسکن مهر عنوان شد، مسکن آزاد به کالایی دست نیافتنی بخصوص برای اقشار ضعیف تبدیل شد و به دلیل توقف تقاضا به رکود برخورد کرد. لذا تحرک طرف تقاضا در دوران پساتحریم نیازمند افزایش توان خرید متقاضیان به قیمت‌های مسکن است که کسادی بازار، وضعیت نحیف صنعت، شرایط نه چندان مطلوب اشتغال و افزایش ناچیز 12 درصدی سطح دستمزدها در سال آینده سیگنال‌های مثبتی به بخش مسکن ارسال نمی‌کند.

یکی از عوامل موثر در تحرک بخش ساخت و ساز و رونق بازار مسکن، سطح درآمدهای نفتی دولت است که می‌تواند به افزایش رفاه عمومی و تقاضای مصرفی در بازار مسکن بینجامد. اما با پیش‌بینی دولت مبنی بر این‌که در سال آینده درآمدهای نفتی کاهش می‌یابد احتمال تحرک مسکن دور از ذهن است.

عامل دیگری که باعث می‌شود نتوان به رونق بازار مسکن در سال آینده امیدوار بود بودجه‌ی انقباضی دولت است که قطعا تاثیر منفی خود را بر بازار مسکن خواهد گذاشت.

سطح سرمایه‌گذاری خصوصی نیز چندان مطلوب نیست و آمار بانک مرکزی این مساله را اثبات می‌کند. با همه‌ی امیدواری‌ها و انتظاراتی که در سال 1393 برای اجرایی شدن توافق هسته‌یی صورت گرفت آمار نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری خصوصی در بخش مسکن طی سه ماهه اول سال 1394 در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 6.4 درصد کاهش داشته و نشانه‌ای از تحرک در آن دیده نمی‌شود.

اغلب سازندگان مسکن با نبود مشتری مواجه هستند و همین مساله، انبوه‌سازان را به طرح فروش اقساطی مجبور کرد که ظاهرا بنا به دلایلی از جمله بهره‌های متناسب با تورم و کارمزد 6 درصدی، فروش قسطی چندان با استقبال مردم مواجه نشده است.

مساله‌ی بعدی که کارشناسان از آن به عنوان تاییدی بر پیش‌بینی عدم رونق مسکن در سال آینده نام می‌برند روند نزولی صدور پروانه‌های ساختمانی طی سال‌های اخیر است. گزارش فروردین ماه 1392 از کاهش 41 درصدی صدور پروانه‌های ساختمانی در تهران حکایت داشت. گزارش دی ماه 1393 نیز کاهش 38.4 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می‌داد. گزارش تابستان سال 1394 نیز حاکی از کاهش 21.3 درصدی صدور پروانه‌های ساختمانی نسبت به تابستان 1393 بود.

یکی دیگر از مسائلی که نگرانی‌هایی را برای طرح‌های توسعه مسکن ایجاد کرده کم‌توجهی به بخش مسکن در برنامه ششم توسعه است. لایحه برنامه ششم توسعه روز یکشنبه 27 دی ماه در حالی توسط رییس جمهور به مجلس ارایه شد که در آن خبری از طرح‌های توسعه مسکن نیست و ظاهرا متولیان اقتصادی در این برنامه به‌صورت پیدا و صریح به مسکن نپرداخته‌اند تا در ادامه مسیر برنامه، بتوانند راهکار متناسب زمان و به مقتضیات اقتصادی آن دوره اتخاذ کنند.

وجود یک میلیون و 400 هزار خانه خالی در کشور نیز معضل دیگری برای بخش ساخت و ساز محسوب می‌شود. این خانه‌ها که اغلب در بخش‌های میانی و بالا ساخته شده‌اند در دسترس اقشار نیازمند مسکن قرار ندارند. لذا تا زمانی که این خانه‌ها فروش یا اجاره نروند ساخت و ساز مسکن در متراژهای بالا توجیه اقتصادی نخواهد داشت.

با این وجود بانک مرکزی از آبان ماه سال جاری به این طرف از به کف رسیدن قیمت مسکن خبر داد و سپس در دی ماه اعلام کرد اکنون فرصت خرید خانه است که واکنش‌هایی را از سوی برخی کارشناسانی در پی داشت که معتقد بودند اعلام آمار مبنی بر رسیدن قیمت مسکن به کف، ایجاد جو روانی برای خروج مسکن از رکود و حل مشکل اشتغال است و نبود متقاضی را دلیل محکمی بر رد ادعای رسیدن قیمت مسکن به کف عنوان کردند.

اما افزایش توان متقاضیان مصرفی از طریق بالا بردن سطح تسهیلات بانکی نیز داروی شفابخشی برای تن رنجور مسکن نبود. طی سال جاری تسهیلات 35 میلیون تومانی مسکن که با 10 میلیون تومان وام جعاله به 45 میلیون تومان می‌رسید به 60 میلیون تومان رسید که به‌اضافه 10 میلیون تومان جعاله 70 میلیون تومان شد. هم‌چنین تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن در شهر تهران تا سقف 80 میلیون، شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت تا 60 میلیون و در سایر مناطق شهری تا 40 میلیون تومان پرداخت می‌شود. با این حال کارشناسان معتقدند این تسهیلات در بهترین حالت یک سوم قیمت مسکن را پوشش می‌دهد و نمی‌تواند راهی به سوی خانه‌دار شدن باز کند.

با توجه به استدلال‌های ذکر شده می‌توان نتیجه گرفت بازار مسکن در سال آینده نیز از توان و ابزارهای لازم برای خروج از رکود برخوردار نیست و احتیاج به زمان بیشتری برای رونق و تحرک دارد.کلید واژه ها

 مسکن  برجام

اخبار مرتبط

بهبود وضعیت بازار مسکن از 6ماه آینده

اگرچه به گفته کارشناسان اقتصادی، بازار مسکن، بازاری داخلی است و تاثیرپذیری چندانی از بهبود مناسبات با سایر کشورها ندارد اما فعالان این حوزه معتقدند که اجرایی شدن برجام می‌تواند اثرات مثبتی بر حوزه مسکن داشته باشد و رونق را پس از سه سال به این بازار بازگرداند.

 این موضوع در گرو اعمال سیاست‌های مناسب، کاهش دخالت دولت و افزایش حوزه نفوذ بخش خصوصی در حوزه مسکن است. البته برخی کارشناسان معتقدند که برجام، ‌اهرم قدرتمندی برای خروج مسکن از رکود نیست و تا زمانی که تغییری در میزان درآمدهای نفتی دولت، شاخص‌های کلان اقتصادی و صدور پروانه‌های ساختمانی رخ ندهد بازار مسکن رونق نمی‌گیرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تعادل ، رییس انجمن انبوه‌سازان استان تهران، تاثیر برجام بر مسکن را مثبت ارزیابی می‌کند و می‌گوید: با اجرای برجام، مسکن در سال1395 از رکود خارج می‌شود اما افزایش قیمت بستگی به شرایط اقتصادی و سیاسی جامعه دارد.
حسن محتشم اظهار می‌کند: برجام در اقتصاد کلان اثرات تعیین‌کننده‌یی دارد و به تبع آن بخش مسکن هم که سهم قابل‌توجهی در اقتصاد کشور دارد دچار تغییرات ناشی از این تحول می‌شود.

وی ضمن اشاره به دو فاکتور عدم کاهش قیمت مسکن و نبود تقاضا برای خرید در کاهش صدور پروانه‌های ساختمانی در سال‌های1393 و 1394، می‌گوید: این بدین معناست که در سال‌های بعد با کمبود تولید و عرضه مواجه می‌شویم و نبود توازن میان عرضه و تقاضا به افزایش قیمت می‌انجامد.

محتشم تاکید می‌کند: آثار افزایش قیمت مسکن در سال1395 خود را نشان می‌دهد، البته ممکن است دلایلی همچون عدم توان خرید متقاضیان و نبود شرایط مطلوب اقتصادی کشور در کوتاه‌مدت موجب افزایش قیمت مسکن نشود اما این مساله پایدار نخواهد بود؛ چراکه مقاومت طرف تقاضا نمی‌تواند به‌عنوان عامل بازدارنده پایدار عمل کند لذا احتمال جهش قیمت وجود دارد. رییس انجمن انبوه‌سازان استان تهران، تاثیرپذیری مسکن از اجرای برجام را حتمی می‌داند و می‌افزاید: آزادسازی پول‌های بلوکه شده و افزایش فروش نفت تاثیر خود را در اقتصاد می‌گذارد، این مساله باعث گردش نقدینگی، رونق اقتصادی و بالا رفتن سطح اشتغال می‌شود که مجموعه این عوامل تحرک در بازار مسکن را نوید می‌دهد. محتشم افزود: مسکن تنها بخشی است که بیش از 95درصد آن به‌صورت خصوصی اداره می‌شود، به‌همین دلیل اگر گردش مالی بخش خصوصی بیشتر شود به‌طور طبیعی مسکن نیز فعال می‌شود اما میزان این اثرگذاری به نحوه اجرای برجام مربوط است.

 رونق بازار مسکن در 6ماه آینده
‌علاوه بر رییس انجمن انبوه‌سازان که اجرایی شدن برجام را گامی مثبت برای بهبود بازار مسکن می‌داند یکی از استادان اقتصاد مسکن دانشگاه تهران نیز در گفت‌وگویی اجرایی شدن برجام بر حوزه مسکن را در رونق بازار مسکن موثر می‌داند و می‌گوید: به نظر می‌رسد بعد از اجرایی شدن برجام و حدود 5 تا 6ماه آینده یعنی در اواخر بهار سال95 شاهد بهبود بازار مسکن باشیم.

بیت‌الله ستاریان می‌افزاید: البته پس از رونق مسکن، قیمت‌ها نیز افزایش می‌یابد که ممکن است دولت به‌علت نگرانی درباره افزایش ناگهانی قیمت‌ها، سیاست‌های انقباضی خود را ادامه دهد که در آن صورت امکان ایجاد رونق وجود ندارد.
وی ادامه می‌دهد: علت بهبود بازار مسکن پس از برجام را می‌توان در تحریک تقاضا با ایجاد جو روانی مثبت جست‌وجو کرد که این موضوع انگیزه خریدوفروش مسکن را افزایش می‌دهد.

به گفته ستاریان، بازار مسکن در 30سال گذشته نشان داده که تحت‌تاثیر هیجان‌های روانی قرار داشته ضمن اینکه همواره نگاه سرمایه‌یی به کالای مسکن بر نگاه مصرفی غالب بوده است پس به‌نظر می‌رسد با بهبود شرایط اقتصادی کشور پس از اجرایی شدن برجام و ایجاد جو روانی مثبت در بدنه پایینی اقتصادی کشور، رونق در 6ماه آینده ایجاد شود.

این استاد دانشگاه معتقد است که دولت برای استفاده از فرصت طلایی برجام باید قوانین مربوط به مشارکت بخش خصوصی با سایر کشورها در بازار مسکن را اصلاح کند تا شرکت‌های خارجی انگیزه کافی برای حضور در بازار مسکن داشته باشند. این کارشناس بازار مسکن ادامه می‌دهد: 4پارامتر در حوزه مسکن (رونق، افزایش قیمت و میزان ساخت‌وساز و جذب سرمایه‌گذاری) همواره با یکدیگر همراه هستند و این پارامترها به تنهایی رخ نمی‌دهند. وی اظهار می‌کند: براساس بررسی‌های صورت گرفته درحال حاضر این پارامترها هماهنگ نیستند به‌عنوان نمونه سالانه باید میزان تولید مسکن حدود یک‌میلیون و 300هزار واحد باشد که چنین رقمی اجرایی نشده و فقط حدود 500هزار واحد مسکونی به‌صورت سالانه و طی 10سال گذشته تولید شده که این میزان نیز جایگزین واحدهایی است که هر ساله تخریب و بازسازی می‌شوند.
وی ادامه می‌دهد: درواقع سالانه حدود 2.5درصد از 21میلیون واحد مسکونی کل کشور باید بازسازی شوند که این تعداد همان 500هزار واحد مسکونی است که هرسال ساخته می‌شود.

ستاریان میزان تولید مصالح برای ساخت‌وساز مسکن را در سال‌های اخیر ناکافی می‌داند و می‌گوید: این موضوع در میزان ساخت‌وسازها اثرگذار بوده و این موضوع باعث شده قیمت مسکن افزایش یابد و به‌جای سهم 10 تا 15درصدی حدود50درصد سبد خانوار را شامل شود.
ستاریان اظهارمی کند: بالابودن سهم مسکن در سبد خانوار، ‌میزان حاشیه‌نشینی و سکونتگاه‌های غیررسمی را در کشور افزایش داده است و باوجود آنکه در سایر کشور سالانه کمتراز 5دهم درصد از اطراف شهرهای بزرگ ساخته می‌شود اما در تهران این میزان 4 تا 5درصد را به خود اختصاص می‌دهد.

اخبار مرتبط

زمان ایده‌آل برای تعویض ملک

بانک مرکزی در آخرین گزارش خود از تحولات بازار مسکن در تحلیلی مبتنی بر شرایط کنونی قیمت‌ها و انتظارات متقاضیان، فرصت کنونی را زمان مناسبی برای خرید مسکن اعلام کرد.

بررسی میدانی قیمت‌های پیشنهادی املاک تهران نیز این موضوع را به ویژه برای افرادی که قصد تبدیل به احسن کردن ملک خود را دارند، تایید می‌کند. به گزارش دنیای اقتصاد بانک مرکزی در آخرین آماری که از تحولات بازار مسکن پایتخت ارائه کرد آورده که مرور تحولات قیمتی بخش مسکن در پایان 9 ماه سال جاری حاکی از کاهش متوسط قیمت خرید و فروش واحدهای مسکونی حدود 2/ 1درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته بوده است. بانک مرکزی با انتشار این آمار این‌گونه تحلیل کرد که در مجموع ثبات نسبی قیمت‌ها در بازار مسکن طی دو سال اخیر فرصتی مناسب برای ورود خریداران به بازار مسکن فراهم کرده است. 

فعالان بازار مسکن نیز زمان کنونی را فرصت مناسبی برای آن دسته از افرادی که قصد تعویض ملک خود یا به تعبیری دیگر «تبدیل به احسن کردن» خانه خود را دارند معرفی می‌کنند. یکی از مشاوران املاک در منطقه 4 تهران در این‌ باره می‌گوید: اگرچه در حال حاضر نسبت به نیمه نخست سال جاری معاملات بیشتری در بازار مسکن انجام می‌شود، اما بازهم رونق معاملاتی شکل نگرفته است. بنابراین در این موقعیت که تعدادی از خریداران و فروشندگان همچنان منتظر هستند، ثبات قیمت مسکن در هر مترمربع، زمان مساعدی را برای متقاضیانی فراهم کرده است که قصد دارند واحد خود را تبدیل به احسن کنند. یکی دیگر از مشاوران املاک در محدوده مرکزی شهر تهران نیز معتقد است که اغلب مالکان یا سازندگانی که برای فروش واحدهای نوساز به بازار مسکن مراجعه می‌کنند پول لازم هستند و به همین خاطر متقاضیان خرید هم‌اکنون از قدرت چانه‌زنی بیشتری نسبت به دیگر ایام سال برخوردارند. به گفته وی، بیشتر متقاضیانی که قصد تبدیل به احسن کردن خانه‌های خود را دارند به دنبال متراژهای بیش از 60 مترمربع هستند.

یکی دیگر از مشاوران املاک در غرب تهران نیز عنوان می‌کند: متقاضیانی که قصد تعویض ملک خود را دارند به راحتی می‌توانند هم‌اکنون وارد بازار شوند چراکه از یکسو قدرت لازم را برای خرید بخش‌ عمده‌ای از مساحت آپارتمان جدید از طریق فروش آپارتمان قبلی دارند و از سوی‌دیگر، امکان پرداخت هزینه مابه‌التفاوت مساحت‌اضافه، با توجه به ثبات قیمت‌ها، برایشان فراهم شده است.

 

کلید واژه ها

 قیمت مسکن  بازار مسکن

اخبار مرتبط

قیمت مسکن در سال آینده چه تغییری می‌کند؟

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت: پیش‌بینی ما در سال جدید این است که در اواسط خردادماه و در اوایل تیرماه شاهد اجرایی شدن خیز اول خروج از رکود خواهیم بود که تا پایان شهریورماه این خیز اول خروج از رکود می‌تواند یک رونق نسبی را به بازار مسکن برگرداند.

حسام عقبایی در رابطه با وضعیت بازار مسکن در سال جدید اظهارکرد: پیش‌بینی ما در سال جدید این است که در اواسط خردادماه و در اوایل تیرماه شاهد اجرایی شدن خیز اول خروج از رکود خواهیم بود که تا پایان شهریورماه این خیز اول خروج از رکود می‌تواند یک رونق نسبی را به بازار مسکن برگرداند.امیدواریم تا شش ماه دوم با رونق کامل مواجه شود.
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اقتصاد، او در رابطه با وضعیت قیمت مسکن در سال جدید بیان کرد: در اواسط خردادماه و اوایل تیرماه با سونامی جهش قیمت همراه نخواهد بود، اما می‌توانم بگویم حداکثر افزایش قیمتی که ما پیش‌بینی می‌کنیم در حد تورم خواهد بود.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران در رابطه با تاثیر کاهش نرخ سود بانکی بر بازار مسکن بیان کرد: یکی از مهم‌ترین عوامل در رونق اقتصادی و ایجاد سرمایه‌گذاری در حوزه ساخت‌وساز و ورود سرمایه‌ها به بازار مسکن، می‌تواند کاهش سود بانکی باشد.

او در پاسخ به اینکه آیا کاهش نرخ سود بانکی می‌تواند سبب افزایش قیمت مسکن شود گفت: مطمئنا بازگشت رونق به بازار مسکن و ورود سرمایه‌گذاری‌های جدید در بازار مسکن می‌تواند یکی از عوامل گردش پولی بیشتر در کشور باشد و تولید را بیشتر کند. چراکه  افزایش تولید خودش می‌تواند یکی از عوامل بازدارنده افزایش قیمت باشد.


با لغو تحریم‌ها قیمت مسکن افزایش می‌یابد؟

http://www.eghtesadonline.com/PooyaSoftPublisher/Storage/Images/20160122155927cb-%d9%85%d8%b3%da%a9%d9%868.jpg

یک کارشناس با بیان این‌که اقتصاد مسکن رو به ورشکستگی است، کاهش مهاجرت‌های روستایی، وجود خانه‌های خالی بلااستفاده در شهرها و طولانی شدن بیش از حد رکود مسکن را نشانه‌های این از هم پاشیدگی دانست و گفت: با این وجود سوداگران مسکن منتظرند تا دولت منابع پساتحریم را به این بخش تزریق کند.

محمد عدالت‌خواه  اظهار کرد: پیش‌بینی من این است که با لغو تحریم‌ها قیمت مسکن افزایش نمی‌یابد؛ زیرا مشکلات دولت به قدری است که نمی‌تواند پول چندانی به مسکن تزریق کند، مضافا این‌که با وجود یک میلیون و 400 هزار خانه خالی در کشور، ساخت و ساز بخصوص در شهر تهران نباید اولویت دولت باشد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی افزود: اگر دولت تصمیم بگیرد پول‌های هنگفتی به بخش مسکن تزریق کند در ازای ایجاد اشتغال موقت، در واقع منابع خود را هدر خواهد داد. به هر حال همه‌ی بخش‌های اقتصاد تلاش می‌کنند که بگویند ما در شرایط پساتحریم در اولویت هستیم ولی من به عنوان یک مهندس بخش مسکن می‌گویم این اولویت در بخش مسکن وجود ندارد.

این کارشناس مسکن با بیان این‌که ارزش افزوده بخش مسکن در حال کاهش است، خاطرنشان کرد: رشد بخش مسکن در دهه‌های قبل ناشی از مهاجرت‌های روستایی بود ولی هم‌اکنون روستاها خالی شده‌اند، لذا تولید مسکن در کلان‌شهرها کار بیهوده‌ای است.

عدالت‌خواه تصریح کرد: رکود 2.5 ساله مسکن که در واقع طولانی‌ترین دوران کسادی این بخش در سه‌دهه اخیر است و به احتمال زیاد رکود یک سال دیگر ادامه می‌یابد دلیلی بر وجود نشانه‌هایی از پایان حیات سوداگری بخش مسکن است. البته دولت نیز باید به این پایان حیات اهتمام ورزد که یکی از راهکارهای آن مالیات خانه‌های خالی است.

به گفته‌ی عدالت‌خواه فعالان بخش ساختمان باید به فعالیت در بخش‌های دیگر اقتصاد هدایت شوند. اگر این کار نشود شاید با جوسازی‌هایی که برخی سازندگان صورت می‌دهند گرانی مسکن در کنار رکود پیش بیاید ولی باید توجه داشت که اقتصاد بدون متقاضی توجیه ندارد و تا زمانی که متقاضیان مصرفی وارد بازار نشوند ارزش افزوده‌ی واقعی و به نفع جامعه را نمی‌توان برای بخش مسکن متصور شد.

وی با بیان این‌که مشکل ما این است که تولید مسکن زیاد داریم ولی مسکن مهندسی نداریم، بی‌توجهی به ساخت مسکن مناسب و مستحکم طی دهه‌های گذشته را منجر به ایجاد خیل عظیم مهندسان ساختمانی بیکار دانست.

عدالت‌خواه، افزایش قیمت مسکن در آینده را جو روانی دانست که برخی سازندگان در پی آن هستند و تاکید کرد: متاسفانه بانک مرکزی نیز به این جو دامن می‌زند؛ در حالی که قیمت مسکن تابعی از درآمدهای نفتی است که هم‌اکنون به طرز چشمگیری کاهش یافته و نزول قیمت نفت در سال آینده نیز ادامه خواهد یافت.

این کارشناس مسکن ادامه داد: بخش مسکن در کشور با توجه به تزریق درآمدهای نفتی رونق می‌گرفت و قیمت آن به طور مداوم افزایش می‌یافت. این به معنای ضریب رانت‌های زمین ناشی از سرمایه‌گذاری‌های دولتی برای تاسیسات زیربنایی مسکن بود که بازگشت سرمایه در این بخش را بالا می‌برد.

وی با تاکید بر این‌که دولت باید تلاش کند مسکن را از حالت کالایی به حالت مصرفی سوق دهد، گفت: امروز دیگر تولید مسکن اولویت کشور نیست بلکه مهندسی ساختمان مهم است. در تمام دنیا نیز دیگر به شکل دهه‌های قبل خانه‌سازی نمی‌کنند بلکه خانه‌های قدیمی را بازسازی می‌کنند.


کلید واژه ها

 مسکن  قیمت مسکن

اخبار مرتبط

Comments