جزئیاتی جدید از فروش قسطی مسکن - مسکن‌ قسطی‌ بازار را تکان‌ می‌دهد؟ -قدرت خرید مسکن چگونه تحریک می‌شود؟ 14 آذر 94

posted Dec 6, 2015, 2:48 AM by فروش آپارتمان تهران   [ updated Dec 6, 2015, 3:03 AM ]

اقساط ماهانه 3 میلیونی مسکن

جزئیاتی جدید از فروش قسطی مسکن

http://www.eghtesadonline.com/PooyaSoftPublisher/Storage/Images/20151205122615cb-13940703102541909684522.jpg

دبیر کانون سراسری انبوه سازان با اشاره به اینکه اقساط ماهانه طرح فروش قسطی مسکن بین ۳ تا ۳.۵ میلیون تومان است، گفت: این طرح برای تمامی سازندگان مسکن اجرا می‌شود.

فرشید پورحاجت با اشاره به اینکه از هفته گذشته تاکنون جلسه ای برای پیگیری اجرای طرح فروش قسطی مسکن برگزار نشده است، گفت: یکی از شرایط مهم طرح فروش قسطی، حضور بانک مسکن به عنوان ضمانت کننده است. این بانک تاکنون با ضمانت ۱۰۰ میلیون تومان از مبلغ هر واحد موافقت کرده است در حالی که انبوه‌سازان پیشنهاد رقمی بالاتری را داده بودند تا قدرت خرید متقضیان افزایش یافته و تعداد بیشتری توان ورود به این طرح را داشته باشند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، وی با اشاره به اقساط این طرح برای متقاضیان، افزود: مبلغ قسط هر واحد در ماه بین ۳ تا ۳.۵ میلیون تومان با بازپرداخت بین ۳ تا ۷ سال خواهد بود و مبلغ سود این اقساط هم ۲ درصد بالاتر از تورم موجود با ۴ درصد کارمزد بانکی است. در واقع مبلغ قسط کمتر از ۳ میلیون تومان نمی‌شود.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان با اعلام اینکه اقساط این وام که از سوی انبوه سازان در اختیار متقاضی قرار می‌گیرد، متفاوت از سایر اقساطی است که تاکنون پرداخت کرده‌اند، ادامه داد: بانک مسکن از منابع دولتی برای ارائه وام استفاده می‌کند در حالی که بخش خصوصی چنین منابعی در اختیار ندارد، بنابراین طبیعی است که مبلغ اقساط بالاتر از وام‌های بانک مسکن باشد.

وی با بیان اینکه اقشار متوسط در شهری مانند تهران حداقل بین یک تا دو میلیون تومان اجاره بها پرداخت می‌کنند، گفت: بنابراین این اقشار می‌توانند با خرید این آپارتمان‌ها، این مبالغ را برای اقساط این واحد پرداخت کنند که در نهایت هم مالک آن می شوند.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان با تاکید بر اینکه نمی‌توان بیش از این به بخش خصوصی برای کاهش اقساط فشار آورد، ادامه داد: ما از دولت انتظار داریم همانطور که در این طرح به کمک متقاضیان مسکن آمده‌ایم، دولت هم نگاه ویژه‌ای به ما داشته باشد.

پورحاجت با بیان اینکه به طور قطع این طرح در آینده می‌تواند کمک زیادی به تقویت طرف تقاضا کرده و تولید را تحت تاثیر قرار دهد، گفت: امیدواریم در شرایط سخت صنعت ساختمان و رکودی که بر کل اقتصاد کشور حاکم  است، اتفاق خوبی برای این بخش بیافتد.

وی همچنین با تاکید بر اینکه این طرح مخصوص انبوه سازان نیست و مدلی است که هر سازنده‌ای می‌تواند از آن استفاده کند، افزود: زمانی طرح فروش قسطی مسکن اثرگذاری بیشتری خواهد داشت که به دیگر طرح‌های بانک مسکن مانند وام‌های ۸۰ و ۶۰ میلیون تومانی متصل شود.

براین اساس، باوجودی که بانک مرکزی موافقت ضمنی خود را برای اجرای این طرح اعلام کرد اما هنوز زمان و شیوه نامه اجرایی این طرح مشخص نیست.


کلید واژه ها

 ‌ قیمت مسکن  ‌ مسکن

اخبار مرتبط

عقبایی در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین تشریح کرد؛

مسکن‌ قسطی‌ بازار را تکان‌ می‌دهد؟

http://www.eghtesadonline.com/PooyaSoftPublisher/Storage/Images/20151202140120cb-81750657-70148244.jpg

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران اجرای طرح فروش اقساطی مسکن را برای خروج بخش مسکن از رکود موثر دانست و گفت: بهتر است سود اجرای این طرح کمتر از 14 درصد باشد.

حسام عقبایی در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین درباره طرح فروش قسطی مسکن که از سوی انبوه سازان پیشنهاد شده، اظهار کرد: بازار مسکن اکنون با شرایط رکود روبه رو است بنابراین باید راهکارهایی را برای خروج از این وضعیت و حرکت به سمت رونق در پیش بگیریم.

وی در ادامه افزود: یکی از اقداماتی که می تواند منجر به خروج بازار مسکن از رکود شود پرداخت تسهیلات است اما با توجه به رشد قیمت مسکن طی سال های اخیر تسهیلات 35 میلیون تومانی در در شهر تهران که متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی چهار میلیون و 100 هزار تومان است، فقط 15 درصد از هزینه خرید یک واحد مسکونی را پوشش می دهد بنابراین باید میزان تسهیلات در کنار اتخاذ راهکارهای دیگری برای خروج بخش مسکن از رکود، افزایش یابد.

رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران فروش اقساطی مسکن را یکی از راهکارهایی دانست که در شرایط فعلی می تواند منجر به خروج این بخش از رکود شود.

عقبایی با تاکید بر اینکه باید کار مردم را به خودشان بسپاریم تا برای آن راهکار پیدا کنند، گفت:بخش خصوصی اکنون پیشنهاد فروش قسطی مسکن را داده اما دولت هم باید برای این بخش انگیزه ایجاد کرده و مشوق هایی مانند معافیت های مالیاتی و یا ارائه زمین به آنها را در نظر بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه در صورت عملی شدن طرح فروش قسطی مسکن قدرت خرید افزایش یافته و بخش مسکن به سمت خروج از رکود حرکت می کند، تصریح کرد:باید از بانک های مختلف برای اجرای این طرح استفاده شود.

رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه طرح فروش قسطی باید برای همه اقشار اجرا شود، گفت: البته اولویت باید با اقشار ضعیف جامعه باشد.

عقبایی درباره اینکه  انبوه سازان این پیشنهاد را برای واحدهای با متراژ بالاتر مطرح کرده اند، اظهار کرد:به اعتقاد بنده این طرح باید برای همه واحدها اجرا شود و حتی می توان گفت اولویت باید با انبوه سازانی باشد که واحدهای با متراژ پایین احداث می کنند.

وی همچنین درباره میزان سود فروش اقساطی مسکن گفت: بهتر است سود کمتر از سود تسهیلات مسکن که اکنون 14 درصد است در نظر گرفته شود تا مورد استقبال مردم قرار گیرد.

اخبار مرتبط

فرصت‌هایی که مسکن قسطی ایجاد می‌کند

قدرت خرید مسکن چگونه تحریک می‌شود؟

رییس انجمن انبوه‌سازان کشور درباره تاثیر طرح مسکن اقساطی روی صنعت ساختمان و مسکن توضیح داد.

مجتبی بیگدلی درباره طرح مسکن اقساطی اظهار داشت: «بدنه انبوه‌ساز با بانک مسکن در این خصوص صحبت کرده است.»

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبر آنلاین، وی با بیان این‌که بانک‌ها نباید فقط به فکر سودآوری خودشان باشند، افزود: «در حال حاضر بانکداری پرسودترین صنعت است. شما ببینید بهترین خیابان‌های تهران یا در بهترین نقاط شهرها، هرچه برج و ساختمان گران‌قیمت است، برای بانک‌هاست.»

رییس انجمن انبوه‌سازان کشور با بیان این‌که بانکی که به تازگی تاسیس شده، به سرعت سرمایه‌اش به چند برابر می‌رسد، عنوان کرد: «در حال حاضر بنگاه‌های اقتصادی با مشکل مواجه هستند و صنعت ساختمان، مادر اشتغال و الفبای سازندگی است.»

بیگدلی متذکر شد: «صنعت مسکن و ساختمان اگر راه نیفتد، یعنی اشتغال کشور تعطیل است.»

وی با بیان این‌که در حال حاضر در عمیق‌ترین رکود اقتصادی قرار داریم، گفت: «انبوه‌سازان با طرح مسکن اقساطی به دنبال این هستند که صنعت ساختمان راه بیفتد.»

رییس انجمن انبوه‌سازان با اشاره به فرصت‌هایی که طرح مسکن اقساطی ایجاد می‌کند، افزود: «هر طرحی که بازار مسکن را تحریک کند، 1200 گروه شغلی به تکاپو در می‌آیند.»

بیگدلی تصریح کرد: «مردم چطور در عرض 4، 5 روز 130 هزار خودرو ثبت‌نام کردند، به همین صورت در بخش مسکن نیاز وجود دارد.»

وی عنوان کرد: «آمار اجاره و رهن روزبه روز بالا می‌رود؛ این مساله به این معناست که مردم مسکن می‌خواهند.»

رییس انجمن انبوه‌سازان با بیان این‌که در حال حاضر مردم قدرت خرید مسکن ندارد، متذکر شد: «ما باید قدرت خرید مردم را تحریک کنیم و اجازه دهیم مردم با تسهیلات خوب بانکی مسکن را بخرند؛ اما متاسفانه این فضا را بانک‌ها به وجود نیاوردند و امیدواریم یک اتفاق جدیدی بیفتد.»

کلید واژه ها

 مسکن  مجتبی بیگدلی

اخبار مرتبط

Comments