Housing Bank bonds - آخرین قیمت اوراق تسهیلات مسکن - 6 اسفند 94 - همه چیز درباره اوراق تسهیلات خرید مسکن - 6 اسفند 94

posted Feb 25, 2016, 2:37 AM by فروش آپارتمان تهران   [ updated Feb 25, 2016, 7:53 AM ]
Housing Bank bonds ( Bank maskan bonds )

آخرین قیمت اوراق تسهیلات مسکن

قیمت اوراق تسهیلات مسکن که در هفته گذشته تا 90 هزار تومان افزایش یافته بود، از ابتدای اسفند ماه از روند پر شتاب خود کاست و نزولی شد.

 قیمت اوراق تسهیلات مسکن که در بهمن روند صعودی به خود گرفت و با افزایش تقاضا تا سطح 90 هزار تومان رشد کرد، در اسفند ماه نزولی شد و به محدوده 87 هزار تومان برگشت.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، به این ترتیب اوراق تسهیلات مسکن که در ابتدای دی ماه رونق چندانی نداشت و همگام با رکود بخش مسکن، ساکن شده بود، با ابلاغ وام جدید مسکن روند صعودی به خود گرفت و در بهمن ماه با افزایش قابل توجهی رو به رو شد، اما با شروع آخرین ماه سال اندکی از هیجانات خود کاست و با کاهش قیمت مواجه شد.

افزایش قیمت و تقاضا در این اوراق در حالی با وجود رکود در بخش مسکن مبهم و نگران کننده شده بود که در هفته جاری قیمت این اوراق اندکی از قیمت‌های هیجانی فاصله گرفت و با کاهش تقاضای خرید، در محدوده 87 هزار تومان ایستاد.

بررسی وضعیت نمادهای مختلف اوراق تسهیلات مسکن نشان می‌دهد که در حال حاضر به غیر از" تسه" آذر و بهمن ماه امسال که در محدوده 88 هزار تومان معامله می‌شوند، باقی "تسه" های سال 1394 همچون "تسه" اردیبهشت، شهریور و مهر ماه همگی در محدوده 87 هزار تومان در حال داد و ستد هستند.

در این میان تسه‌های سال گذشته نیز در همان محدوده در حال معامله هستند به طوری که به جز تسه فروردین 1393 که به قیمت 86 هزار تومان رسیده است،اوراق اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد، شهریور، به همراه اوراق مهر، آبان و دی ماه همگی در محدوده 87 هزار تومان در حال معامله هستند.

اوراق تسهیلات مسکن اوراقی است که متقاضیان استفاده از انواع تسهیلات مسکن باید در ازای هر 500 هزار تومان یک برگه حق تقدم تسهیلات مسکن خریداری کرده و به بانک مسکن ارائه کنند، یعنی برای دریافت وام 60 میلیونی مسکن 120 ورقه حق تقدم تسهیلات با در نظر گرفتن قیمت 87 هزار تومانی خریداری شود و خریدار در مجموع 10 میلیون تومان برای خرید این اوراق بپردازد.


کلید واژه ها

 مسکن  تسهیلات

اخبار مرتبط

این خبر مربوط به اسفند 1390 است و تنها تفاوت آن با اسفند 94 میزان وام است که گویا 60 میلیون تومان تا این تاریخ است و قیمت اوراق که امروز 87 هزار تومان برای یک میلیون تومان وام در بورس فروخته میشود و در آینده هم شاید فقط قیمت اوراق و تعداد اوراق برای حداکثر میزان وام درخواستی تغییر خواهد کرد .  ( به علت تغییرات شرایط  اوراق مشارکت بانک مسکن ،بهتر است همیشه اطلاعات روز را از یک شعبه  بانک مسکن نزدیک محل سکونت خود سوال فرمائید  چون مکان مورد معامله مسکن هم می تواند شرایط را عوض کند )
=============================
40 برگه خرید اوراق مسکن در فرابورس برای خرید با قیمت فعلی 3 میلیون و 100هزار تومان تمام می شود، در واقع وام 20 میلیون تومانی 15 درصدی مسکن حدود 3 میلیون تومان برای خریدار تمام می شود و حدود 17 میلیون تومان به طور خالص پس از دریافت وام برای خریدار باقی می ماند.

عصرایران ؛ علیرضا باغانی -  مدتی است بازار " اوراق تسهیلات خرید مسکن" را تجربه می کند.

حال سوال این است که این اوراق چیست، چه ماهیتی دارد و اساساً خرید و فروش آن چه فایده ای می تواند داشته باشد و تفاوت این اوراق با سهام چیست؟ این ها پرسش هایی است که همواره در ذهن مردم و حتی معامله گران بازار به وجود آمده است. دلیل آن هم این است که درباره این موضوع اطلاعات لازم در اختیار مردم و معامله گران قرار نگرفته است.

پرداختن به این سوالات از آن جهت مهم است که بسیاری از مردم ایران از مشکل مسکن رنج می برند و چاره ای جز بهره مندی از تسهیلات ندارند و در عین حال   از این اوراق هم مطلع نیستند.

اوراق مسکن فرابورسی چیست؟

 این اوراق بر اساس سپرده 27 میلیون تومانی بانک مسکن که توسط مردم سپرده شده منتشر می شود که پس از آن که 3 ماه از سپردن این مبلغ نزد بانک مسکن می گذرد، 3 اوراق و پس از آن هر ماه یک اوراق یک میلیون تومانی به صاحب سپرده واگذار می شود.

هر کس که این اوراق را در اختیار داشته باشد به ازای هر اوراق یک میلیون تومان و تا سقف 20 میلیون تومان می تواند وام خرید مسکن با نرخ سود 15درصد دریافت نماید که البته پس از عرضه این اوراق در فرابورس، اوراق مزبور 500 هزار تومان تعیین شده است و هر ماه دو اوراق 500 هزار تومانی به صاحب سپرده تعلق می گیرد.

مزایای اوراق

این اوراق یکی از انگیزه هایی است که بانک مسکن به سپرده گذاران خود برای افزایش جذابیت سپرده گذاری در این بانک اعطا می کند، به این صورت که نرخ سود سپرده کوتاه مدت در بانک های عادی تجاری سالانه معادل 7 درصد است، در حالی که سپرده گذاران در حساب سپرده کوتاه مدت بانک مسکن در ازای سپرده گذاری خود، حدودا دو درصد سود بیشتر معادل 9 درصد در سال کسب می کنند. 

همچنین بانک مسکن در صورت سپرده گذاری حداقل به مدت سه ماه و به شرط آن که میانگین سپرده سرمایه گذار، حداقل معادل 27 میلیون تومان باشد، پس از سه ماه برای هر 27 میلیون تومان، 6برگه امتیاز تسهیلات مسکن و از ماه های پس از آن، هر ماه دوبرگه امتیاز به سپرده گذار اعطا می کند. شرایطی که باعث می شود سپرده گذار در پایان یک سال، علاوه بر سود 9 درصدی، 24 برگه امتیاز تسهیلات مسکن در اختیار داشته باشد.

کارکرد اوراق

کارکرد این برگه های امتیاز تسهیلات مسکن علاوه بر دارا بودن ارزش ذاتی و قابلیت معامله و واگذاری به غیر این است که هر شخص با خرید 40برگه از این اوراق می تواند نسبت به اخذ تسهیلات خرید از بانک مسکن تا سقف حداکثر 20 میلیون تومان برای هر واحد مسکونی اقدام کند. تسهیلاتی که در قالب وام خرید حداکثر برای دوره 15 ساله و با نرخ سالانه 15درصد قابل اخذ است.

تنها تفاوت اوراق پذیرفته شده در فرابورس با اوراق پیشین قابل معامله در شعب این است که هر یک از اوراق فعلی، امکان اخذ 500 هزار تومان تسهیلات را برای خرید فراهم می کند که به همین دلیل قیمت این اوراق در فرابورس، نصف قیمت معامله اوراق در شعب و طی معاملات روز گذشته معادل 77 هزار تومان است.

به بیان دیگر خرید این اوراق می تواند حداکثر تا 40 برگه برای خرید یک واحد مسکونی اختصاص دهد. اما برای آشنایی بیشتر با این ابزار نوین حاضر در بازار سرمایه، مقایسه سود سپرده گذاران و تسهیلات گیرندگان این اوراق تا حد زیادی می تواند ابعاد این ابزار سرمایه گذاری را مشخص کند. 
همان طور که پیش تر نیز گفته شد، سپرده گذاران در این طرح علاوه بر سود 9 درصدی سالانه، در پایان مهر سال 24 برگه اوراق 500 هزار تومانی دریافت می کنند که با توجه به قیمت 77هزار تومانی روز گذشته در فرابورس، سود سپرده گذاری در این طرح به حدود 16 درصد بالغ می شود.

در سمت مقابل تسهیلات گیرندگان با خرید 40 برگه از این اوراق به قیمت 77 هزار تومان، به طور خالص صاحب 16 میلیون و 900 هزار تومان (پس از کسر 3 میلیون و 100 هزار تومان هزینه خرید برگه امتیاز تسهیلات از 20 میلیون تومان) وام مسکن می شوند، وامی که با فرض دوره ای 15 ساله، از اقساط ماهیانه ای معادل  280هزار تومان برخوردار است که در عمل  با احتساب خرید امتیاز تهسیلات به 18.6 درصد بالغ می شود که در شرایط فعلی حاکم بر بازارهای مالی و پولی ایران، می تواند رقمی معقول برای این اوراق تلقی شود.

40 برگه خرید اوراق مسکن در فرابورس برای خرید با قیمت فعلی 3 میلیون و 100هزار تومان تمام می شود، در واقع وام 20 میلیون تومانی 15 درصدی مسکن حدود 3 میلیون تومان برای خریدار تمام می شود و حدود 17 میلیون تومان به طور خالص پس از دریافت وام برای خریدار باقی می ماند.


رای آن‌که بتوانید از ٣٥‌میلیون تومان وام مسکن و ١٠‌میلیون وام جعاله برخوردار شوید، باید در مجموع ٩٠ برگه از فرابورس خریداری کنید.

پايگاه خبري تحليلي «پارس»- شهروند، خرید و فروش وام مسکن از بازار آزاد و در سال‌های گذشته دردسرهای حقوقی پیچیده‌ای ایجاد کرده بود. وام بانکی تا پایان پرداخت ١٢ساله به نام گیرنده ثبت شده بود و در صورت طفره رفتن خریدار از پرداخت اقساط یا فوت یکی از دو طرف و... مشکلات فراوانی به وجود می‌آمد. این دردسرها باعث شد برگه‌های بهاداری با نام اوراق امتیاز وام مسکن منتشر شود. این برگه‌ها به راحتی قابل خرید و فروش بود و مزیت بزرگ آن ثبت وام به نام خریدار به شمار می‌آمد که گره‌های حقوقی گذشته را ایجاد نمی‌کرد.

اوراق امتیاز وام مسکن چیست؟
این اوراق، برگه‌های بهاداری است که به شما این امتیاز را می‌دهد تا بدون سپرده‌گذاری بانکی و پشت سر گذاشتن نوبت چند ساله از وام مسکن بهره‌مند شوید. اوراق امتیاز وام مسکن، در برگه‌های ٥٠٠‌هزار تومانی منتشر می‌شود. برای آن‌که بتوانید از ٣٥‌میلیون تومان وام مسکن و ١٠‌میلیون وام جعاله برخوردار شوید، باید در مجموع ٩٠ برگه از فرابورس خریداری کنید.  

قیمت اوراق نوسان دارد و برای خرید آن باید قیمت روز را از فرابورس یا اخبار اقتصادی رسانه‌ها جویا شوید. نرخ هر برگه امتیاز وام مسکن در اولین سال‌های انتشار حدود ١٢٠‌هزار تومان بود. این رقم بعدها تا حدود ٣٨‌هزار تومان هم کاهش داشت اما میانگین قیمت آن در‌ سال گذشته حدود ٦٧ تا ٧٥‌هزار تومان بوده است. با افزایش مبلغ وام مسکن از ٢٠ به ٣٥‌میلیون تومان بازار اوراق، شرایط هیجانی را تجربه کرد و هر برگه آن به مرز ١٠٠‌هزار تومان نزدیک شد اما بانک مرکزی به موقع وارد عمل شد و بخشنامه محدودیت خرید اوراق را منتشر کرد. ایجاد محدودیت خرید اوراق باعث می‌شد از نفوذ دلال‌ها به بازار اوراق جلوگیری شود و قیمت آن به صورت حبابی افزایش نداشته باشد. این بخشنامه برای مدت کوتاهی اثرگذار بود و قیمت هر برگه را به حدود ٧٦‌هزار تومان رساند. با شروع تابستان که معمولا به‌عنوان فصل رونق خرید و فروش در بازار مسکن شناخته می‌شود قیمت اوراق دوباره بالا رفت و درحال حاضر به ٩٠‌هزار تومان رسیده است.

با این حساب برای برخورداری از وام ٤٥‌میلیون تومانی مسکن باید ٩٠ برگه ٩٠‌هزار تومانی بخرید. به عبارتی قیمت تمام شده وام مسکن در فرابورس حدود ٨‌میلیون تومان می‌شود.

از کجا و چطور بخریم؟
برای خرید اوراق وام مسکن باید به کارگزاری بانک مسکن مراجعه کنید. یادتان باشد حتما کارت ملی و شناسنامه و کپی آنها را با خودتان ببرید. آن‌جا باید چند برگه فرم پر کنید و بعد از آن یک کد معاملاتی برایتان صادر می‌شود. البته گرفتن کد معاملاتی چیزی بین ٢ تا ٤ روز زمان می‌برد. پس از گذشت زمان موردنظر باید برای دریافت کد معاملاتی و اوراق تان دوباره به همان کارگزاری مراجعه کنید. بعد از تحویل اوراق می‌توانید به نزدیک‌ترین شعبه بانک مسکن در محل سکونت تان بروید و تشکیل پرونده بدهید. زمان تشکیل پرونده و انجام مراحل بانکی بین دو هفته تا یک ماه است. با گذشت این زمان از بانک مسکن به شما اطلاع داده می‌شود که در یک تاریخ مشخص به همراه نماینده بانک مسکن به محضر بروید و وام ٤٥‌میلیون تومانی خود را به صورت چک بانکی دریافت کنید.
دوره بازپرداخت و سود وام چقدر است؟
دوره بازپرداخت وام مسکن حداکثر تا ١٢‌سال است و کاهش این دوره با توافق بانک و مشتری امکان‌پذیر است. سود در نظر گرفته شده برای بازپرداخت وام مسکن به تازگی افزایش داشته است. با قوانین جدید اگر وام ٤٥‌میلیون تومانی را از طریق سپرده‌گذاری و پشت سر گذاشتن نوبت وام دریافت کرده باشید سود وام‌تان ١٤‌درصد خواهد بود اما اگر از طریق خرید اوراق امتیاز وام مسکن اقدام کرده باشید باید ١٦‌درصد سود بپردازید.
شرایط فروش اوراق
اوراق امتیاز وام مسکن قابلیت خرید و فروش دارد. یعنی شما می‌توانید پیش از سررسید زمان انقضای دو ساله آن، اوراق‌تان را بفروشید. با محدودیت‌های جدید بانک مرکزی، خریداران اوراق تا ٢ ماه پس از تاریخ خرید، حق فروش ندارند. اگر اوراق دست دوم خریده‌اید و ٦ ماه به انقضای آن باقی مانده است این محدودیت شامل حال شما نمی‌شود و در صورت پشیمان شدن می‌توانید اوراق‌تان را بدون محدودیت دو ماهه به فروش برسانید.

مزیت‌های اوراق حق تقدم مسکن
اوراق حق تقدم این روزها از سوی متقاضیان خرید مسکن از استقبال بالایی برخوردار شده است چرا که در حساب سپرده سرمایه گذاری ممتاز دیگر خبری از انتظار چند ماهه برای سررسید زمان انتظار و وکالتهای بلاعزل نیست
رئیس طرح و برنامه بانک مسکن در تشریح مزیت‌های اوراق حق تقدم مسکن به وام‌ خرید 20 میلیون تومانی از طریق حساب صندوق پس انداز گفت: حساب سپرده سرمایه گذاری ممتاز در آینده جایگزین حساب صندوق پس انداز مسکن می‌شود.
 

اوراق حق تقدم این روزها از سوی متقاضیان خرید مسکن از استقبال بالایی برخوردار شده است چرا که در حساب سپرده سرمایه گذاری ممتاز دیگر خبری از انتظار چند ماهه برای سررسید زمان انتظار و وکالتهای بلاعزل نیست. فرد دارنده اوراق وام مسکن به راحتی می تواند این اوراق را به هر فردی که می خواهد انتقال دهد و قبل از اینکه قیمت مسکن افزایش یابد زمان را مدیریت کند.برای اطلاع بیشتر از مزیتهای اوراق وام مسکن به سراغ قاسمی رئیس اداره کل طرح و برنامه بانک مسکن رفتیم تا از مزیتهای این حساب نسبت به حساب پس انداز مسکن هم برای بانک مسکن و هم برای متقاضیان وام مسکن جویا شویم.

قاسمی گفت: در حال حاضر یک سوم کل منابع بانک مسکن از محل حساب سپرده سرمایه گذاری ممتاز است. درصورتی که حساب صندوق پس انداز مسکن حدود 10 درصد منابع بانک را تشکیل می دهد.

وی افزود: در حال حاضر هر برگ اوراق حق تقدم 500 هزار تومانی در بازار 70 هزار تومان خرید و فروش می شود و به عبارتی متقاضی خرید خانه برای وام 20 میلیونی اوراق حق تقدم می بایست 2 میلیون و 800 هزار تومان بابت خرید اوراق بپردازد اما در حساب صندوق پس انداز مسکن متقاضی می بایست ابتدا بعنوان مثال 6 میلیون تومان سپرده گذاری نموده و ضمن اینکه باید 6 ماه تا 18 ماه خواب سرمایه داشته باشد و طی آن مدت نیز ممکن است قیمت مسکن به سرعت تغییر کند.

قاسمی ادامه داد: حدود 65 درصد اوراقی که بانک مسکن منتشر کرده است تبدیل به خرید مسکن شده است و این در حالی است که اغلب افرادی که نمی توانند امتیاز وام را در حساب صندوق مسکن به وام تبدیل کنند متاسفانه آن را به غیر واگذار کرده و با وکالتهای بلاعزل، هم برای خود، هم برای مشتری و هم برای بانک مسکن مشکل ایجاد می کنند.

گفت و گوی تفصیلی خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با نادر قاسمی رئیس اداره کل طرح و برنامه بانک مسکن را با هم می خوانیم:

*حساب سپرده سرمایه گذاری ممتاز در آینده جایگزین حساب صندوق پس انداز مسکن می شود

فارس:بانک مسکن حساب سپرده سرمایه گذاری ممتاز را به چه دلیل پایه ریزی کرد؟

قاسمی: بانک مسکن حساب سپرده سرمایه گذاری ممتاز را به این دلیل پایه ریزی کرد که این حساب در آینده جایگزین حساب صندوق پس انداز مسکن شود و در حال حاضر یک سوم کل منابع بانک مسکن از محل حساب ممتاز است. درصورتی که حساب صندوق پس انداز مسکن حدود 10 درصد می تواند منابع بانک را تشکیل دهد.

* اوراق حق تقدم به راحتی به همه افراد قابل انتقال است

فارس:یعنی مزیت اوراق حق تقدم تنها متوجه بانک مسکن است؟

قاسمی: در حال حاضر هر برگ اوراق حق تقدم 500 هزار تومانی در بازار 70 هزار تومان خرید و فروش می شود و به عبارتی متقاضی خرید خانه برای وام 20 میلیونی اوراق حق تقدم می بایست 2 میلیون و 800 هزار تومان بابت خرید اوراق بپردازد اما در حساب صندوق پس انداز مسکن متقاضی می بایست ابتدا بعنوان مثال 6 میلیون تومان سپرده گذاری نموده و ضمن اینکه باید 6 ماه تا 18 ماه خواب سرمایه داشته باشد و طی آن مدت نیز ممکن است قیمت مسکن به سرعت تغییر کند.

در حساب صندوق پس انداز مسکن امتیاز وام به جز بستگان درجه یک به غیر افراد امکانپذیر نیست درصورتی که اوراق حق تقدم را می توان به هر تعدادی خریداری کرده و به هر فردی انتقال داد. (در حال حاضر از طریق شرکت فرابورس)

ضمناً واگذاری امتیاز در حساب صندوق پس انداز مسکن وکالتی است درصورتی که اوراق حق تقدم به راحتی به همه افراد قابل انتقال است.به دلیل همین مزیت است که حساب ممتاز از جایگاه ویژه ای نزد مشتریان بانک برخوردار گردیده است.

* 65 درصد اوراقی که بانک مسکن منتشر کرده است تبدیل به خرید مسکن شده است

فارس: چند درصد اوراق مسکن از ابتدای سال جاری به خرید مسکن تبدیل شده است؟

قاسمی: حدود 65 درصد اوراقی که بانک مسکن منتشر کرده است تبدیل به خرید مسکن شده است و این در حالی است که اغلب افرادی که نمی توانند امتیاز وام را در حساب صندوق مسکن به وام تبدیل کنند متاسفانه آن را به غیر واگذار کرده و با وکالتهای بلاعزل، هم برای خود، هم برای مشتری و هم برای بانک مسکن مشکل ایجاد می کنند.

* حساب اوراق حق تقدم یک حساب تعهدی قابل کنترل است

فارس : یعنی یکی از دلایل ورود اوراق حق تقدم جلوگیری از خرید و فروش غیر قانونی امتیاز وام مسکن بود؟

قاسمی: حساب صندوق پس انداز مسکن یک حساب تعهدی است و وقتی بانک این حساب را باز می کند کنترل مصرف منابع در اختیار خود نیست ولی حساب اوراق حق تقدم یک حساب تعهدی قابل کنترل می باشد چرا که در سال 45 درصد به دارندگان حساب، اوراق تعلق می گیرد، بنابراین بانک مسکن می تواند این 45 درصد را در ابتدای سال تا 30 درصد نیز کاهش دهد.

در اوراق حق تقدم کنترل مصارف در اختیار بانک مسکن است و می تواند با کاهش و افزایش درصد تخصیص اوراق میزان تسهیلات مسکن را کنترل کند ولی این ابزار کنترلی در حساب صندوق پس انداز مسکن وجود ندارد.

*نرخ سود سپرده ممتاز در بانک مسکن از 15 به 17 درصد افزایش یافت

فارس: نرخ سود سپرده ممتاز در بانک مسکن چقدر است؟

قاسمی:اخیراً نرخ سود سپرده ممتاز در بانک مسکن افزایش یافت و نرخ آن از 15 درصد برای اشخاص حقیقی و حقوقی به 17 درصد افزایش یافت.

بررسی وضعیت معاملات اوراق حق تقدم نشان می دهد چنانچه سپرده گذار در این حساب سپرده داشته باشد علاوه بر نرخ 17% سود تعلق یافته از محل فروش اوراقی که به ایشان تعلق خواهد گرفت سودی معادل 6% کسب خواهد نمود به این ترتیب در مجموع از سودی معادل 23% برخوردار می گردد که در هیچ یک از سپرده های قانونی بانکها چنین سودی را مشتریان دریافت نمی کنند.

فارس: آیا این سود مشمول افرادی که قبلاً حساب ممتاز را بازگشایی کرده اند می شود؟

قاسمی: از رقم یک میلیارد ریال به بالا اگر فردی این حساب را باز کند سود حساب به 17 درصد افزایش پیدا کرده است.

فارس: این اوراق حق تقدم به چه افرادی تعلق پیدا می کند چرا که شاید برخی تصورشان است که هر زمان که وارد بانک مسکن شدند می توانند از اوراق حق تقدم مسکن استفاده کنند.

قاسمی: در حساب سپرده ممتاز بانک مسکن علاوه بر اینکه به متقاضی سود کوتاه مدت تعلق می گیرد اوراق گواهی حق تقدم هم تعلق می گیرد.به عنوان مثال حسابی در بانک مسکن وجود دارد به نام حساب سپرده ممتاز با کد 8726 که نرخ سود آن 10 درصد است.

یعنی مشتری اگر تا یک حد معقولی در بانک مسکن سپرده گذاری کند علاوه بر دریافت سود 10 درصد تحت شرایطی می تواند در طول سال 2 بار به ایشان اوراق حق تقدم تعلق بگیرد تا با فروش اوراق حق تقدم در بازار با 10 درصد نرخ سود تقریباً 14 درصد نیز می تواند از محل فروش اوراق حق تقدم سود کسب می کند. لذا مجموعاً سود 24 درصدی که کسب می کند از سود بلند مدت شبکه بانکی هم بیشتر است.

*کلیه تسهیلاتی که به اعتبار وثیقه غیرمنقول پرداخت می شود به ضامن قسط نیازی نیست

فارس: آیا برای اوراق حق تقدم مسکن هم شعب بانک مسکن از متقاضیان می توانند درخواست ضامن کنند.

قاسمی: به کلیه شبکه بانک بخشنامه شده است که کلیه تسهیلاتی که به اعتبار وثیقه غیرمنقول پرداخت می شود به ضامن قسط نیازی نیست و صرفاً درآمد ابزار کفایت می نماید.

* آماری از بانک های خصوصی که برای اوراق حق تقدم حساب باز می کنند

فارس: آماری از بانک های خصوصی دارید که برای اوراق حق تقدم حساب باز می کنند.

قاسمی: در حال حاضر بسیاری از موسسات مالی و اعتباری و برخی از بانکها با توجه به سود فروش اوراق حق تقدم، به عنوان مشتریان این حساب محسوب می شوند که با سپرده گذاری در این حساب می توانند سود مورد انتظار سپرده گذاران خود را تامین نمایند.

فارس: آماری هست که از ابتدای امسال چه میزان از حساب صندوق پس انداز مسکن و چه میزان از طریق اوراق حق تقدم به مردم وام پرداخت شده است.

قاسمی: از ابتدای امسال تا پایان تیر ماه از محل اوراق ممتاز 000ر610ر5 میلیون ریال تسهیلات پرداخت شده است که می تواند گفت 65 درصد اوراق حق تقدم صادر شده تبدیل به خرید مسکن شده است اما درخصوص حساب صندوق پس انداز مسکن نیز از ابتدای امسال تا پایان تیر ماه بالغ بر 000ر350ر3 میلیون ریال تسهیلات وام خرید مسکن پرداخت شده است.

فارس: تصور می شود که هنوز بسیاری از مردم اوراق حق تقدم اطلاع زیادی ندارند به همین دلیل هم موسسات و بانک ها وارد خرید اوراق حق تقدم می شوند.

قاسمی: درست است مردم اطلاع کافی شاید از اوراق حق تقدم نداشته باشند. موسسات خصوصی به دلیل اینکه می دانند سود می کنند پول های خود را در این بخش سرمایه گذاری می کنند و سود مناسبی را کسب می کنند.

*اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن تنها از طریق فرابورس در اختیار قرار می گیرد.

فارس: آیا بنگاه های مسکن هم می توانند اقدام به خرید و فروش اوراق مسکن کنند.

قاسمی: اکنون اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن، از طریق فرابورس در اختیار قرار می گیرد و مشتریان می توانند بدون مراجعه به بنگاههای معاملات ملکی، این اوراق را مستقیماً از کارگزاریهای بورس فراهم نمایند.

* گفت و گو از اکبر محمودی


  قیمت آپارتمان در تهران ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین  , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار  ,  قیمت آپارتمان در تهرانپارس  ,  قیمت آپارتمان در کیش ,   قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان  ,  قیمت آپارتمان  ,  جدول قیمت آپارتمان در تهران  ,  جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  جدول افزایش قیمت مسکن مهر  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  قيمت مسكن در مناطق مختلف تهران+جدول  ,  قيمت مسكن در تهران  ,  قيمت مسكن در سال 94  ,  قیمت آپارتمان در تجریش ,  قیمت آپارتمان در شمال تهران  ,  قیمت خانه در شمال تهران  ,  قیمت مسکن در شمال تهران  , قیمت مسکن در شمال شرق تهران  ,    

----------------------------------

#ملک , #خرید ملک , خرید مسکن #آپارتمان , #خرید آپارتمان , #خرید ملک در تهران ,
 #,ویلا  , #آپارتماناداری ,
 #apartment  , #آپارتمان , # فروش آپارتمان#خرید آپارتمان , # رامسر, #شمال , #شمال تهران ,    
#خیابان فرشته , # آپارتمان خیابان آقا بزرگی , # خرید آپارتمان در خیابان فرشته تهران ,
=============
اطلاعیه فروش آپارتمانهای سند اداری و مغازهای تجاری
 فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در بر خیابان آزادی تهران : مغازه های داخل پاساژ مناسب برای موبایل ، کامپیوتر ، صنایع دانش بنیان ، صنایع پزشکی ،  دندانپزشکی  ، علوم آزمایشگاهی  و داروسازی
واحد های اداری در متراژ های 60 الی 110 متر مناسب برای دفاتر  کلیه شرکت ها
اول منطه زوج و فرد طرح ترافیک با تامین پارکینگ 100 درصد و دسترسی مترو ، BRT
----------------------------------------------------------------------


Comments