بسازبفروش‌هایی-که-به-کیفیت-فکر-نمی‌کنند-ساختمان‌سازی-هم-باید-گارانتی-داشته-باشد : اریخ انتشار: 11 شهريور 1394 -

posted Sep 19, 2015, 6:34 AM by فروش آپارتمان تهران   [ updated Sep 19, 2015, 6:52 AM ]
اقتصاد » امور زیر بنایی
بسازبفروش‌هایی- -به-کیفیت-فکر-نمی‌کنند-ساختمان‌سازی-هم-باید-گارانتی-داشته-باشد
خبرگزاری میزان – مدیر کل دفتر امور مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی تاکید کرد: افرادی که بسازبفروش هستند باید گارانتی برای سازه های خود در نظر 
بگیرند.
آپارتمان

به گزارش خبرنگار اقتصادی میزان، منوچهر شیبانی اصل در گفت وگویی در مورد مسائل و مشکلات نظام نظارت بر ساختمان، گفت: دخالت افراد غیر متخصص در ساخت و ساز و همچنین ضعف ساختار یکی از مهم‌ترین مشکلات کنونی ساخت و سازهاست.

وی با تاکید بر حمایت از صندوق‌های تامین کارکرد اساسی، اضافه کرد: ساخت و ساز ساختمان باید گارانتی داشته باشد.

افراد فاقد صلاحیتی که ساخت و ساز می‌کنند
مدیر کل دفتر امور مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: در حال حاضر افراد فاقد صلاحیت دخالت فراوانی در اجرا دارند و ضوابط و مقررات کافی برای جلوگیری از امر وجود دارد.

شیبانی تصریح کرد: وقتی سازنده الفبای ساخت و ساز را نمی‌داند و با این شرایط به بحث ساخت و ساز ورود می‌کند تبعات زیادی به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه قوانین فعلی دارای مشکلات اساسی است، اضافه کرد: قوانین جاری باید بازنگری و به‌روزتر شود. 

مهندسین ایرانی جزو بهترین ها در جهان هستند
وی با بیان اینکه متوسط دانش فنی مهندسین ایرانی از لحاظ مهارت و دانش در سطح بهترین‌های دنیا است، گفت: اما ساختارها در شهرداری ها و وزارت راه و شهرسازی دارای اشکالاتی است.

مدیر کل دفتر امور مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه صدور پروانه‌ها بر اساس مقررات ساخت و سازها است، اضافه کرد: در وضعیت اجرا و تخلفاتی که مالکان و ناظران انجام می دهند شهرداری ها هم ورود می کنند. 

سیستم غلطی که در شهرها اجرا می شود
شیبانی تصریح کرد: در بعضی از شهرها مراکز استان ها یک سیستم غلط و غیرقانونی وجود دارد به نام خود ابداعی دو نقشه ای که در این ماجرا فرد از شهرداری محل پروانه هایی را اخذ می کند اما صرفا پروانه اخذ می شود و در عمل آن را کنار می گذارند و کار خودشان را انجام می دهند.

وی گفت: شهرداری محل به طور طبیعی باید با این موضوع برخورد کنند اما در جهت تامین مالی و درآمدهای کمیسیون های مربوطه شهرداری مجبور به ادامه کار هستند و این توجیه قابل قبولی نیست.

مدیر کل دفتر امور مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی افزود: قبل از ساختمان باید به فکر شهر باشیم و این دو مقوله جدا از هم نیستند.

زنجیره ساخت وساز
حمید بدیعی رئیس ستاد اجرایی سازمان مهندسی کشور نیز در ادامه با اشاره به اینکه ساخت و ساز مانند یک زنجیر است، اضافه کرد: اگر این زنجیره در بخش های مختلف از جمله طراحی، مصالح، عملیات و جزئیات ساخت و ساز ضعیف باشد کار به خوبی پیش نمی رود.

وی تاکید کرد: آنچه که اکنون مطرح است، پروانه ساختمانی دو بخشی باشد، بخش اول شهرسازی باشد که مالک متقاضی ساخت و ساز است اما بخش دوم که پروانه ساخت است حتما باید به نام شخص حقیقی و حقوقی دارای صلاحیت و رزومه حرفه ای باشد.

بسازبفروش ها باید گارانتی دهند
رئیس ستاد اجرایی سازمان مهندسی کشور گفت: امروز هر کالایی که در این کشور خریداری می کنید یک گارانتی و تضمین دارد اما ساختمان به این مرحله از توسعه دست پیدا نکرده است.

بدیعی تصریح کرد: تابستان 93 در اجلاس هیات های عمومی یک خط مشی در 17 بند به تصویب رسیده است که امروز دارای 140 عنوان برنامه است که از جمله آن وجود مسئول حقیقی و حقوقی در نظام ساخت و ساز است.

سازمان نظام مهندسی منحل نمی شود
وی با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی منحل نمی شود، افزود: هم وزیر راه و شهرسازی و نمایندگان به دنبال این است که سازمان نظام مهندسی به جایگاه قانونی خود دست یابد.

رئیس ستاد اجرایی سازمان مهندسی کشور تصریح کرد: ماده 3 و 16 قانون نظام مهندسی می گوید هیات مدیره سازمان نظام مهندسی باید از صلاحیت حرفه ای برخوردار باشند. کسانی باید در جایگاه کاندیداتوری هیات مدیره قرار گیرند حتما شاغل در حرفه ساخت و ساز باشند.

بدیعی افزود: اصلاح ماده 59 آیین نامه را درخواست داریم و شرایطی را حتی با تاخیر فراهم کنند تا افرادی در جایگاه هیات مدیره قرار می گیرند در حرفه ساخت و ساز باشند و شغل دیگری نداشته باشند.

محمد ابراهیم دادسرشت مدیر کل نظارت معماری شهرداری تهران نیز در ادامه گفت: خودمان را مکلف دانسته ایم مطابق قانون از افرادی دارای صلاحیت هستند در ساخت و سازها استفاده کنیم و مکلف هستیم که مقررات ساختمان را طبق قانون اجرا کنیم.

انتهای پیام/
رچسب ها: بسازبفروش ، ساخت و ساز ، گارانتی ، ساختمان سازی ، کیفیت، وزارت راه و شهرسازی ، شهرداری ، نظام مهندسی
Comments