اخبار مسکن : دورنمای مسکن پس از توافق هسته‌ای

posted Jul 15, 2015, 10:55 PM by فروش آپارتمان تهران
ملک ,خرید ملک , خرید مسکن , آپارتمان , خرید آپارتمان , خرید ملک در تهران ,ویلا , آپارتمان اداری , apartment ,آپارتمان , فروش آپارتمان , خرید آپارتمان ,رامسر, شمال , شمال تهران , فرشته , خیابان فرشته , آپارتمان خیابان آقا بزرگی , خرید آپارتمان در خیابان فرشته تهران , فروش آپارتمان در خیابان فرشته تهران , شمال شهرتهران , تجریش , میدان تجریش ,الهیه , خیابان ولیعصر , خیابان ولیعصر تهران , پارک وی , املاک چهار راه پارک وی , املاک تجاری , قیمت ملک , قیمت مسکن , خیابان آقا بزرگی , خیابان کامران , اداری , آپارتمان سند اداری , قیمت , قیمت آپارتمان

این روزها متقاضیان مسکن به دلیل امیدواری از بهبود اوضاع اقتصادی و کاهش قیمت ها، دست نگه داشته اند، دلیل این کار ...

کاهش فشار تحریم های اقتصادی که در توافق هسته ای اخیر گنجانده شده است به غیر از آثار مستقیم بر اقتصاد ایران، سایر بخش ها را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. به همین دلیل امیدواری فعالان بازار مسکن نیز به مانند سایر بخش های اقتصادی نسبت به آینده افزایش یافته است.

کارشناسان اقتصاد مسکن معتقدند، رونق در بخش تولید و صنعت می تواند صنعت ساختمان که از بزرگترین صنایع کشور است را با رونق همراه کند تا بازار مسکن نیز در بخش عرضه، وضعیت مطلوب تری پیدا کند. در این صورت نظام عرضه و تقاضا از توازن بیشتری بهره مند می شود و کنترل قیمت ها در بازار مسکن عملی خواهد شد.

بازار مسکن در طول 5 ماه گذشته از انتخابات ریاست جمهوری در رکود کامل بسر برده است. متقاضیان مسکن به دلیل امیدواری از بهبود اوضاع اقتصادی و کاهش قیمت ها، دست نگه داشته اند. همین موضوع به کاهش 15 تا 20 درصدی قیمت ها در مناطق مختلف منجر شده است.

در این شرایط با تعیین تکلیف پرونده هسته ای در مرحله نخست امیدواری ها برای خروج بازار از بلاتکلیفی افزایش یافته است. در این شرایط فعالان ساخت و بازار مسکن انتظار دارند معاملات مسکن به حالت عادی بازگردد تا همزمان با ایجاد رونق در معاملات، ساخت مسکن نیز توسعه پیدا کند.

کارشناسان مسکن در این مقطع دو دلیل را برای بهبود اوضاع مسکن یادآور می شوند. بیت الله ستاریان در این زمینه گفت: اولین عایدی مسکن از کاهش تحریم ها و بهبود اوضاع اقتصادی این است که نقدینگی از بازارهای طلا و ارز به سمت ملک و مسکن سوق پیدا می کند که می تواند سرمایه گذاری در این بخش را افزایش دهد اما مهمتر از آن حرکت اقتصاد به سمت توسعه است که می تواند کارساز باشد.

اگر همین روند طی دو سال آینده ادامه یابد می توان انتظار داشت که رشد اقتصادی به سمت مثبت شدن حرکت کند و از اولین بخش هایی که در راه توسعه اقتصادی متحول می شود، بخش مسکن خواهد بود چرا که مسکن از عوامل و بسترهای توسعه محسوب می شود.

سهم تاثیرگذار مسکن در سبد خانوار

رئیس کانون سراسری انبوه سازان کشور معتقد است که بعد از رخدادهای مثبت در دنیای سیاست، نوبت به بخش اقتصاد رسیده است. مسکن که بیشترین سهم را در سبد خانوار دارد، قطعا بیشترین تاثیر را از تغییر اوضاع اقتصادی خواهد پذیرفت.

ایرج رهبر گفت: ایجاد رونق اقتصادی به واسطه کاهش فشار تحریم ها می تواند به مثبت شدن رشد اقتصادی کمک کند و قطعا به دلیل نقش مهم و قابل توجه مسکن در اقتصاد خانوار، می توان امید داشت که این بخش وضعیت بهتری نسبت به گذشته پیدا کند. هرچند که انتظار نمی رود این موضوع در کوتاه مدت بازار مسکن را تحت تاثیر قرار دهد بلکه این اتفاق مثبت سیاسی و اقتصادی می تواند آغاز راهی باشد که به رونق ساخت و ساز مسکن بیانجامد.

به گفته این فعال بازار مسکن، دغدغه دارایی های بلوکه شده ایران، توقف مبادلات بانکی و فشار سایر تحریم ها در این سال ها فشار زیادی به فعالیت های اقتصادی وارد کرده است که کاهش این دغدغه با توافق هسته ای می تواند نقشه راه بهتری برای فعالان اقتصادی ترسیم کند.

فعالان بخش مسکن امیدواری بیشتری پیدا کرده اند با خروج بازار از رکود، رونق در ساخت مسکن نیز ایجاد شود تا این صنعت بزرگ که نقش مهمی در به کارگیری نیروی کار دارد بتواند به حرکت دربیاید و علاوه بر تامین مسکن مورد نیاز باواند سطح اشتغال را نیز بالا ببرد.

ایرج رهبر معتقد است که با حل و فصل مسائل بین المللی امید به کاهش هزینه ها در این صنعت افزایش پیدا کرده است. کاهش قیمت مصالح ساختمانی می تواند در کاهش قیمت تمام شده ساخت، اثرگذار باشد و در میان مدت قیمت فروش مسکن را نیز کاهش دهد.

رابطه مسکن و اشتغال

در این شرایط فعالان بازار مسکن در انتظار خروج بازار مسکن از رکود و بلاتکلیفی نشسته اند تا حرکت جدیدی در این صنعت آغاز شود. رئیس بنیاد توسعه مسکن معتقد است که بعد از به نتیجه رسیدن موضوع هسته ای، دلیلی برای بلاتکلیف ماندن بازار مسکن وجود ندارد چرا که پس از انتخابات متقاضیان در انتظار عملکرد دولت یازدهم بودند که این اتفاق با سربلندی در مذاکرات هسته ای رخ داد و حالا اقتصاد باید نقش خود را ایفا کند.

مجتبی بیگدلی تاکید کرد که دولت باید با بوجود آمدن فضای جدید در اقتصاد به فکر افزایش تولید در بخش مسکن باشد. نیاز سالانه 1.5 میلیون واحد مسکونی باید تامین شود تا در بازار شاهد افزایش قیمت ها نباشیم.

این فعال ساخت مسکن گفت: صنعت ساختمان با یک هزار و 200 گره شغلی در زیرمجموعه خود به عنوان بخشی مولد و کارآفرین شناخته می شود. دولت با ایجاد محرک و یاری بخش خصوصی در این بخش می تواند دو هدف اساسی خود در بخش مسکن و اشتغال را دنبال کند.

خداحافظی با سوداگری

رئیس اتحادیه املاک کشوری نیز معتقد است توافق هسته ای بر بازار مسکن تاثیرگذار خواهد بود. قلی خسروی اعلام کرده است که تا 10 روز دیگر می توان آثار این توافق را در بازار مسکن مشاهده کرد چراکه این بازار به مانند طلا و ارز واکنش لحظه ای از خود نشان نخواهد داد.

مصطفی قلی خسروی با اشاره به اینکه افرادی بودند که قصد داشتند از آب گل آلود ماهی بگیرند و به همین دلیل مسکن های ساخته شده را عرضه نمی کردند، تاکید کرد: برخی سوء استفاده کنندگان از بازار مسکن باید بدانند که باید به سرعت قیمت های خود را پائین بیاورند.

سال گذشته قیمت مسکن با افزایش بیش از 100 درصدی همراه شد تا سومین سونامی بازار مسکن پس از انقلاب اسلامی رقم خورده باشد. سال های 1368، 1386 و 1391 برای بازار مسکن به عنوان رکوردداران افزایش قیمت به ثبت رسید اما از اواخر بهار سال جاری و پس از انتخابات ریاست جمهوری، بازار مسکن با رکود همراه با کاهش قیمت همراه شده است.

هرچند که میزان کاهش قیمت ها جزئی بوده است اما کاهش قابل توجه در بخش تقاضا، رکود معاملات را رقم زده و فعالان بازار مسکن را در بلاتکلیفی قرار داده است. بازگشت اقتصاد به مدار رونق می تواند صنعت ساختمان را نیز از این وضعیت خارج سازد و توازنی منطقی در عرضه و تقاضا همراه با کنترل قیمت ایجاد کند.

برچسب‌ها 

 • توافق هسته‌ای
 •  
 • اخبار مسکن
 •  
 • دورنمای مسکن پس از توافق هسته‌ای
 •  
 • آپارتمان
 •  
 • خرید و فروش
 •  
 • قیمت مسکن
 •   
 •  فایل
 •  
 • اخبار املاک تهران
Comments