افزايش مشاركت در نوسازي بافت فرسوده

posted May 5, 2015, 3:58 AM by فروش آپارتمان تهران

افزايش مشاركت در نوسازي بافت فرسوده

افزايش مشاركت در نوسازي بافت فرسوده

گروه ساخت و ساز: بافتهای فرسوده به عنوان یکی از چالشهای پیش روی شهرها و مشکلات اجتماعی که به همراه خواهد داشت، ما را بر آن داشت تا از این پس در هر شماره از نشریه پيام ساختمان به بررسی وضعیت یکی از استانهاي كشور از زبان مجید کیان پور، معاون وزیر راه و شهرسازی بپردازیم. استان گلستان نخستین استانی است که معاون وزیر راه و شهرسازی در گفتگو با خبرنگار پيام ساختمان در مورد آن توضیح داد. استاني كه بر اسا س آمارها بافت فرسوده مصوب شهرهاي اين استان حدود 2 هزار هكتار و نيز محدوده سكونتگاههاي غيررسمي آن در حدود1500 هكتار است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه شناسایی و تعیین محدوده بافتهای فرسوده شهری در 15 شهر بالای 12 هزار نفر جمعیت استان گلستان به اتمام رسیده ، اظهار داشت: در این راستا محدوده بافــت فرسوده شـهرهای گــرگان، گنبدکاووس، گمیشان، سیمین شهر، کردکوی، علی آباد کتول، بندر ترکمن، آق قلا، فاضل آباد، مینودشت، کلاله، بندرگز، گالیکش، آزادشهر و رامیان بر اساس شاخصهای شورای عالی شهرسازی و معماری ایران تعیین و مشخص گردیده است.

 مهندس مجید کیان پور،افزود: مساحت بافتهای فرسوده در این شهرها معادل 2278 هکتار و جمعیت ساکن در این بافتها بیش از 208365 نفر است. وی با اشاره به پروژه خیابان آذربایجان گنبد کاووس به عنوان یکی از پروژه های بزرگ استان گلستان گفت: تا پایان اسفند ، شهرداری گنبدکاووس با حمایت و همکاری شرکت عمران و مسکن سازان استان گلستان (نماینده شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران در استان) و استانداری گلستان با تملک و آزادسازی بیش از 85 درصد از پلاکهای واقع در مسیر تعریض و عقب نشینی، رکورد جدیدی در زمان اجرای پروژه های تعریض محورهای اولویت دار به جای گذاشته است، به طوری که از تیرماه 1390 تا پایان فروردین ماه 1391 بیش از 63 پلاک مسکونی در راستای تعریض معابر اقدام به عقب نشینی نموده و بسیاری از آنها با دریافت تسهیلات بافت فرسوده نسبت به نوسازی پلاکها اقدام و در حال ساخت و ساز میباشند.

  مهندس کیان پور با اشاره پروژه های پایلوت اجرا شده و یا در حال اجرای شاهزاده قاسم، سبزه مشهد و شیرکش در استان گلستان گفت: در راستای پیگیری سیاستهای بهسازی و نوسازی که توسط شرکت عمران و مسکن سازان گلستان دنبال میگردد، طرح بهسازی و نوسازی بخشی از بافت قدیم و فرسوده شهر گرگان با عنوان (طرح ملی آفتاب ) در سال 1385 آغاز شده و در حال اجرا میباشد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بيان اینکه طرح ملی آفتاب توسط بخش خصوصی ساخته میشود، گفت : در فاز اول این پروژه چهار بلوک با مساحت زیر بنایی 85 هزار متر مربع در حال احداث میباشد. معاون وزیر راه و شهر سازی تصریح کرد: در خصوص دریافت بسته های حمایتی دولت در رابطه با نوسازی بافتهای فرسوده اقدامات خوبی در سطح استان صورت گرفته که از آن جمله میتوان به ارسال پیامک برای ساکنین بافت فرسوده جهت اطلاع رسانی، نصب بنر در سطح شهر، اجرای طرح چهره به چهره در محدوده بافت فرسوده، برگزاری پنج دوره آموزش مدیران شهری در استان و 15 دوره آموزش ساکنین محلات بافت فرسوده در استان گلستان اشاره کرد.

مهندس کیان پور با اشاره به مطالعات انجام گرفته در سکونتگاههای غیررسمی استان گلستان گفت: این مطالعات در محلات غیر رسمی قلعه حسن، اوزینه و انجیراب شهر گرگان در مساحتی در حدود 250 هکتار و در محلات غیر رسمی سیدآباد، بدلجه و افغان آباد شهر گنبدکاووس به مساحت حدود 200 هکتار انجام شده است. مطالعات طرح بهسازی و ساماندهی محلات غیر رسمی اسلام آباد و کوی محتشم در شهر گرگان نیز در محدوده ای به مساحت 25 هکتار انجام شده است.

کیان پور با بیان اینکه در سال جاری تسهیلات نوسازی در بافتهای فرسوده به 30 میلیون تومان افزایش یافته است، اظهار داشت: امید است در سال جاری شاهد مشارکت گسترده ساکنین بافتهای فرسوده در امر نوسازی بافتهای فرسوده باشیم. لازم به ذکر است نشریه پيام ساختمان آماددگی درج نظرات مسئولان استانی در این رابطه را دارد.

انتهای خبر/پ
Comments