تفکیک قیمت آپارتمان نسبت به قیمت خانه های کلنگی در تهران - 29 دی 94

posted Jan 18, 2016, 11:13 PM by فروش آپارتمان تهران   [ updated Jan 18, 2016, 11:15 PM ]

گران‌ترین خانه‌های کلنگی تهران

براساس گزارش جدید مرکز آمار ایران در فصل پاییز سال 94 تعداد معاملات فروش زمین یا زمین ساختمان‌های مسکونی کلنگی انجام شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران نسبت به فصل قبل 1/3 درصد افزایش و نسبت به فصل مشابه سال قبل 40/1 درصد کاهش داشته است.

 این آمار نشانگر آن است که میزان ساخت و ساز در فصل پاییز سال جاری نسبت به مشابه سال قبل 40درصد کاهش و به تبع آن ساخت و ساز در رکود عمیق‌تری فرو رفته است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تعادل ،  گفته مسوولان و کارشناسان اقتصادی حوزه مسکن نشانه‌های رونق بازار مسکن پس از سه سال درحال مشاهده است و به گفته رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران در تابستان سال 95 بازار مسکن رونق می‌گیرد. با رونق بازار میزان معاملات افزایش می‌یابد اما موضوعی که در این میان اهمیت می‌یابد، کاهش ساخت و سازها در سال‌های اخیر و عدم تعادل میان عرضه و تقاضا و کاهش عرضه مسکن است که می‌تواند در اواخر سال 95 و اوایل 96 موجی از افزایش قیمت را به همراه داشته باشد. بر همین اساس و به علت اهمیت فروش خانه‌های کلنگی و ساخت و ساز این واحدها، روزنامه تعادل، قیمت املاک کلنگی تهران را در پنج منطقه از این شهر (شمال، غرب، مرکز، شرق و جنوب) مورد بررسی قرار داده و اطلاعات مورد نیاز را نیز از سایت رسمی ایران فایل استخراج کرده است. گفتنی است‌، نرخ املاک کلنگی بستگی به عوامل زیادی دارد که ازجمله می‌توان به عرض زمین، تراکم‌های مجاز، دریافت مجوز از سوی مالک و شرایط ملک اشاره کرد.

 شمال تهران
در مناطق شمالی تهران، قیمت هر مترمربع خانه کلنگی از سایر مناطق شهر بالاتر است این موضوع را می‌توان هم به موقعیت و شرایط ملک و هم تعداد کم واحدهای کلنگی در این مناطق نسبت داد. اگر شما در جست‌وجوی خانه‌یی کلنگی در مناطق 1 و 3 تهران برای ساخت و ساز هستید باید به طور متوسط برای هر متر زمین حدود 13میلیون تومان پرداخت کنید ضمن اینکه وسعت خانه‌های کلنگی در این مناطق بالاست. هر متر واحد کلنگی در خیابان نیاوران متری 18تومان است درحالی که این قیمت در قیطریه کاهش یافته و به متری 9میلیون تومان می‌رسد. شرایط در خیابان دیباجی متفاوت است و خرید هر متر زمین حدود 20میلیون تومان هزینه دارد. در میان خیابان‌های گرانقیمت شمال شهر مناطقی مانند ده ونک یافت می‌شوند که هنوز بافت قدیمی خود را حفظ کرده‌اند، قیمت هر متر زمین یا واحد کلنگی در ده ونک حدود 8 میلیون تومان است.

 غرب تهران
در مناطقی مانند شهرک غرب و سعادت‌آباد در غرب تهران بافت غالب، نوساز است و جست‌وجوی «تعادل» برای یافتن واحد کلنگی در این مناطق بی‌نتیجه بود اما در مناطقی مانند گیشا، ستارخان، طرشت و تهرانسر که نسبتا قدیمی‌تر هستند آسان‌تر می‌توان خانه‌های کلنگی و ویلایی یافت که صاحبان آنها به دنبال فروش یا مشارکت برای ساخت و ساز هستند. در گیشا برای خرید هر متر زمین14میلیون تومان باید پرداخت شود. در طرشت هر متر زمین کلنگی یا زمین حدود 6 میلیون تومان معامله می‌شود در کن به عنوان یکی از مناطق شمال غربی تهران هرمتر زمین متری 3 میلیون تومان فروخته می‌شود. قیمت هرمترمربع در تهرانسر نیز متری 5 میلیون تومان است. براساس این گزارش قیمت متوسط هر متر مربع زمین یا واحد کلنگی در غرب تهران حدود 7میلیون تومان است البته ناگفته نماند که در به دست آوردن رقم متوسط مناطقی مانند شهرک غرب و سعادت آباد حساب نشده‌اند.

 شرق تهران
در شرق تهران یافتن خانه‌های کلنگی و زمین از غرب تهران آسان‌تر است، متوسط قیمت هر متر مربع زمین در این مناطق حدود 9میلیون تومان است. اگر شما قصد ساخت و ساز در مناطق شرقی تهران را دارید و از مناطق شمال شرقی استقبال می‌کنید، قیمت هر متر زمین در خیابان هروی 15میلیون تومان است و در لویزان نیز هر متر مربع 7میلیون تومان به فروش می‌رسد در خیابان اندیشه هر متر زمین یا واحد کلنگی متری 10میلیون و 500 هزار تومان معامله می‌شود و در بهارستان که نسبت به سایر مناطق ارزان‌قیمت‌تر است هر متر زمین به قیمت 5 میلیون تومان بین مالک و خریدار مبادله می‌شود.

 مرکز تهران
سکونت در مناطق مرکزی تهران همواره مورد استقبال قرار می‌گیرد و این مناطق به علت نزدیکی به مراکز اداری و تجاری همواره مورد توجه بوده‌اند بر همین اساس ساخت و ساز در این مناطق همواره وجود داشته است، اگر چنته شما برای خرید پر و پیمان است می‌توانید در مناطقی مانند امیرآباد و یوسف آباد واحدی کلنگی خریداری کرده و آن را بسازید، ‌قیمت هرمتر مربع زمین یا واحد کلنگی در امیرآباد تهران 10میلیون و 800هزار تومان است، قیمت در منطقه یوسف آباد افزایش می‌یابد و به متری 15میلیون تومان می‌رسد.

 شرایط در سایر مناطق مرکزی تهران نیز همین گونه است و قیمت واحدهای کلنگی یا زمین در این مناطق پس از مناطق شمالی حرف اول را می‌زند. اگر شما به دنبال خرید واحدی کلنگی در خیابان مطهری تهران هستید باید برای هر متر زمین 10میلیون تومان پرداخت کنید. شرایط در منطقه هفت تیر نیز یکسان است و هر متر زمین در این منطقه 10میلیون به فروش می‌رود.

  جنوب تهران
در مناطق جنوبی تهران که بیشترین فضای بافت فرسوده را به خود اختصاص داده است، جست‌وجو و یافتن واحدهای کلنگی و ویلایی آسان‌تر و قدرت انتخاب نیز بیشتر است البته در این مناطق، متراژ خانه‌های کلنگی نسبت به مناطق شمالی، شمال غربی و شمال شرقی پایین‌تر است و با هزینه کمتری می‌توان در ساخت وساز مشارکت کرد. براساس گزارش میدانی «تعادل» قیمت متوسط هر متر مربع واحد کلنگی در جنوب تهران حدود 4میلیون تومان است. قیمت هر متر مربع زمین یا واحد کلنگی در خیابان شوش 2میلیون تومان است، قیمت در مناطقی مانند شوش، خیام، فلاح و ‌جوادیه نسبت به سایر مناطق جنوبی ارزان‌تر است.

 هر متر واحد کلنگی به طور متوسط در شهرری متری 6 میلیون معامله می‌شود. شرایط در نازی آباد به شهرری نزدیک است و هر متر زمین یا واحد کلنگی، متری 5 میلیون تومان است در یافت آباد می‌توان هر متر واحد کلنگی را با هزینه 3میلیون تومان خریداری کرد.

 بازار خانه‌های کلنگی در شهرستان
با توجه به اینکه بیشترین تقاضای مسکن پس از تهران به شهرهای تبریز، مشهد، شیراز و اصفهان مربوط می‌شود روزنامه تعادل علاوه بر بررسی قیمت خانه‌های کلنگی تهران، قیمت خرید این خانه‌ها را در دو شهر مشهد و اصفهان به عنوان دو کلان‌شهر مورد بررسی قرارداده است. براساس این گزارش قیمت واحدهای کلنگی در شهرهای اصفهان و مشهد و به تبع آن سایر شهرهای کشور، تفاوت بسیاری با واحدهای کلنگی تهران دارند.اخبار مرتبط

Comments