قرارداد مشارکت در ساخت آپارتمان را چگونه تنظیم کنیم؟ ( ادامه مطلب نمونه قرارداد )


قیمت آپارتمان

پیش فروش آپارتمان خیابان فرشته تهران

 • فروش آپارتمان 295 متری تیپ 3 طبقه دوم خیابان فرشته تهران برج فرشنه پلاس سپهر   فروش ( پیش فروش )  آپارتمان 295 متری فوق مدرن در خیابان فرشته تهرانفروش آپارتمان 295 متری تیپ 3 طبقه دوم خیابان فرشته تهران برج فرشنه پلاس سپهر خیابان فرشته تهران ...
  Posted Sep 28, 2015, 11:23 PM by فروش آپارتمان تهران
 • فروش آپارتمان 296 متری تیپ2 طبقه دوم خیابان فرشته تهران برج فرشنه پلاس سپهر  فروش ( پیش فروش ) قیمت آپارتمان 296 متری فوق العاده  لوکس در خیابان فرشته تهران==============================فروش ( پیش فروش ) قیمت آپارتمان 296 متری  طبقه دوم تیپ 2خیابان فرشته تهران  جهت اطلاع ...
  Posted Sep 4, 2015, 1:56 PM by فروش آپارتمان تهران
Showing posts 1 - 2 of 3. View more »

فروش واحد های تجاری و اداری سپهر آزادی

 • فروش مغازه 120 متری در پاساژ مجتمع سپهر آزادی ( کد فروش ملک 29 )  ========================================================   نقشه پلان واحد های تجاری طبقه هم کف پاساژ آزادیمناسب برای صنایع الکترونیک و مخابرات ،کامپیوتر و IT ،  پزشکی ،  دندانپزشکی  ، علوم آزمایشگاهی  و داروسازی  و صنایع پیشرفته صنعتی و ...
  Posted Oct 26, 2015, 11:36 PM by Neda audio book
 • فروش واحد 63 متری تجاری ( مغازه) طبقه همکف ساختمان سپهر آزادی ( کد فروش ملک 30 )  ========================================================   نقشه پلان واحد های تجاری طبقه هم کف پاساژ آزادیمناسب برای صنایع الکترونیک و مخابرات ،کامپیوتر و IT ،  پزشکی ،  دندانپزشکی  ، علوم آزمایشگاهی  و داروسازی  و صنایع پیشرفته صنعتی و ...
  Posted Oct 26, 2015, 11:23 PM by Neda audio book
Showing posts 1 - 2 of 2. View more »

 =================================================

فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در خیابان آزادی تهران تلفن 09361014411 بازار بورس صنایع دانش بنیان آزادی بورس تخصصی صنایع پزشکی ، دندانپزشکی ، علوم آزمایشگاهی 

============================================

قرارداد مشارکت را چگونه تنظیم کنیم؟

اینکه قرارداد مشارکت به چه نحوی و با چه تدابیری تنظیم شود که در جریان اجرای مفاد آن طرفین با مشکلات عدیده رو به رو نشوند موضوعی است که در گفت و گو با حسام عقبایی، وکیل پایه یک دادگستری و معاون بازرسی اتحادیه املاک تهران، به آن پرداخته‌ایم. 
قبل از اینکه وارد مسائل حقوقی مربوط به نحوه تنظیم قراردادهای مشارکت شویم، به عنوان فردی که علاوه بر مسائل حقوقی، از شرایط بازار مسکن هم اطلاع دارید، بفرمایید که علت افزایش میزان قراردادهای مشارکت و بالا رفتن سهم این‌گونه قراردادها در ساخت‌وسازهای اخیر پایتخت چیست؟
در بیست سال گذشته یعنی تقریبا بعد از سال 60 تا سال 80 اغلب سازه‌هايي که احداث شدند از نظر کیفیت چندان استاندارد نبودند و همین عامل باعث شد تا هم‌اکنون ما با خیل عظیمی از واحدهای فرسوده مواجه باشیم که نیازمند نوسازی هستند. فضای گسترده‌اي که برای نوسازی بافت‌هاي فرسوده به خصوص در نواحی جنوبی شهر تهران ایجاد شده زمینه ساز ایجاد شغل جدیدی در ساخت و سازهای شهر تهران با عنوان «بساز و بفروش‌ها» را به وجود آورد که اینها شاید تا یک دهه قبل عموما ملکی را مي‌خریدند و مي‌ساختند، اما با افزایش قیمت ملک در یک دهه اخیر توانمندی سازندگان برای تبعیت از الگوی خرید زمین و سپس ساخت آن کمتر شد، به این ترتیب از آن زمان به بعد سازندگان به سمت مشارکت رو آوردند که از نظر اقتصادی هم برای آنها توجیه بیشتری دارد، چون از خواب سرمایه‌اي که برای زمین مي‌خواهند هزینه کنند جلوگیری مي‌کند. از طرف دیگر مالکان هم به این دلیل که خود اغلب توانایی سرمایه‌گذاری و دریافت وام‌هاي بانکی کلان را ندارند و از سوی دیگر از فن و تخصص لازم برای ساخت و ساز برخوردار نیستند، وارد حوزه مشارکت مي‌شوند. 
شرایط حقوقی مشارکت برای طرفین این نوع قراردادها چیست و طرفین باید به چه مواردی توجه ویژه داشته باشند؟
توصیه اول ما این است که اگر این قراردادها در مکان‌هاي مطمئن مانند دفاتر اسناد رسمی، دفاتر وکالت یا بنگاه‌هاي مشاوران املاک تنظیم شود، در وهله اول به نفع مالکان و مشاوران املاک است. بنابراین توصیه اولی که من به مالکان مي‌کنم آن است که چون اغلب سازنده‌ها با مبانی ساخت و مبانی متعارف روز معاملات آشنایی بیشتری دارند و مالکان چنین تخصصی را ندارند یا ممکن است به برخی نکات توجه نکنند یا اینکه شرایط تمام معاملات و املاک به یک صورت نباشد، حتما به افراد متخصص و کاردانی که دارای پروانه کسب هستند مراجعه کنند.
نکته دوم اینکه برای تنظیم قراردادهای مشارکت روش‌هاي متنوع و متفاوتی وجود دارد و نکته مهمی که در این زمینه وجود دارد مربوط به تعهدات سازنده و همچنین تعهدات مالک است؛ این تعهدات باید به نحوی باشد که شرایط تنظیم یک قرارداد را متعادل کند، یعنی شرایط یک طرفه نباشد و قرارداد به سمتی نرود که مالکان یا سازندگان در پروژه‌اي سرمایه‌گذاری کنند و در پایان دغدغه این را داشته باشند که قدرالسهم آنها تضییع شده است یا اینکه فضا برای سوءاستفاده یکی از طرفین فراهم شود، اما در برخی مواقع دیده مي‌شود که مشارکت‌کنندگان چندین نفر هستند، مثلا سازندگان دو شریک هستند، اما مالکان 15 واحد فرسوده در یک ساختمان هستند هر 15 واحد هم سند مستقل دارد و مي‌خواهند به جای 15 واحد به علت بزرگ بودن زمین مثلا 34 واحد بسازند، بنابراین در این میان به تعداد مالکان و سازندگان ایده، مطلب، مشکلات به خصوص، مسائل و... وجود دارد که همه اینها باید در قرارداد مشارکت در نظر گرفته شود و به یک نقطه مشترک برسند. اما اینکه این قرارداد به چه نحوی تنظیم شود که مورد توافق تمام مالکان و سازندگان باشد، مبحث مهمی است که باید به صورت بسیار جزئی و دقیق مشخص شود. در اولین قدم باید موضوع مشارکت که همان احداث واحد مسکونی یا هر مجتمع دیگری است و همچنین نحوه مشارکت مشخص شود.
اولین نکته‌اي که در رابطه با نحوه مشارکت مطرح است، مساله آورده طرفین است. آورده‌هاي دو طرف در قراردادهای مشارکت باید مشخص و روشن باشد. مالکی که مي‌خواهد ملک خود را در اختیار سازنده قرار دهد، دقیقا باید به قیمت همان روزی که قرارداد در حال تنظیم است، مشخص کند که ارزش حقیقی ملک وی چقدر است. 
چرا باید این برآورد انجام شود؟
در بسیاری موارد افراد از خود سوال مي‌کنند که اصلا تعیین ارزش زمین چه ضرورتی دارد؟ حتی در برخی موارد ممکن است با این توجیه که اصلا تعیین ارزش زمین ضرورتی ندارد، در قرارداد ذکر کنند که مثلا متراژ زمین 200 مترمربع است و قرار است در 5 طبقه ساخته شود، براین اساس مثلا تعیین کنند که سه طبقه متعلق به مالک و دو طبقه متعلق به سازنده باشد. به این ترتیب مالک با این تصور که در همین حد کفایت مي‌کند که میزان سهم خود را مشخص کند از تعیین ارزش قیمت روز ملک خود خودداری مي‌کند، اما تعیین ارزش واقعی زمین برای مواردی است که دو طرف به اختلاف برخورد کنند، مثلا زمانی ممکن است پروژه به مشکلاتی برخورد کند و نتواند پیش برود که در این صورت برای تعیین تکلیف و فسخ قرارداد، مشخص بودن آورده‌هاي طرفین به طور دقیق لازم است. حتی اگر زمین امتیازات خاصی دارد، مانند کنتورهای برق و چاه‌ها که قابل انتقال به ساخت و ساز جدید هستند، باید به طور دقیق در قرارداد مشخص شود. 
در مورد سازنده چطور؟
در مورد سازنده هم همینطور است و باید آورده‌هاي وی که شامل تعهد او برای ساخت پروژه‌اي با ویژگی‌هاي مشخص و معین است، به طور دقیق در قرارداد مشارکت درج شود، اما در حالی‌که آورده مالک شامل زمین و ویژگی‌هاي خاص آن به قیمت روز تعریف مي‌شود در مورد سازنده باید تعیین آورده به نحو دقیق تری صورت گیرد و سازنده باید از همان ابتدا در بخش آورده‌ها به طور دقیق مشخص کند که هزینه‌هايي مانند صدور پروانه، جرایم احتمالی شهرداری، عوارض متعلقه، خرید تراکم، مازاد تراکم، بیمه تامین اجتماعی کارکنان، هزینه صورت مجلس تفکیکی، هزینه تقسیم‌نامه واحد، خرید تراکم، سند مالکیت و... به چه صورت خواهد بود؟ آیا این گونه هزینه‌ها جزو آورده‌هاي وی خواهد بود یا مالک نیز باید در قبال این هزینه‌ها سهمی را بپردازد؟ حال برخی سازنده‌ها به طور کلی این موارد را در قراردادها ذکر مي‌کنند، مثلا عنوان مي‌کنند که هزینه اخذ پروانه ساخت را متعهد شده‌اند. این در حالی است که در نتیجه نپرداختن به تک تک این موارد، سازنده پس از دریافت جواز ساخت، مثلا برای مابه‌التفاوت تراکم طبقه پنجم، با مالک دچار اختلاف مي‌شود، چون این مورد را در قرارداد خود ذکر نکرده‌اند. به این ترتیب مالک باید از همان ابتدا از سازنده بخواهد که تکلیف این‌گونه موارد به روشنی در قرارداد مشخص شود. 
بحث دیگری که در ارتباط با آورده‌ها مطرح است این است که بعضا املاکی که سازنده‌ها برای ساخت انتخاب مي‌کنند ممکن است بدهی‌هاي احتمالی مانند عوارض شهرداری یا مالیات‌هاي اجاره و... داشته باشند که این‌گونه بدهی‌ها هیچ ارتباطی به سازنده ندارد و مالک نمي‌تواند بدهی‌هاي معوقه را به گردن سازنده بیندازد. به همین دلیل باید حتما در متن قرارداد به این نکته هم توجه شود که بدهی‌هاي احتمالی پلاک ثبتی مورد نظر یا ملک مورد نظر، بر عهده مالکان است. اگر این مورد در قرارداد تعیین تکلیف نشود ممکن است مالک بگوید که من ملک خود را با همین شرایط در اختیار سازنده قرار دادم و وی باید آن را پرداخت کند. در شروع احداث پروژه نیز هزینه‌هايي وجود دارد که این هزینه‌ها هم باید کاملا روشن شود. این هزینه‌ها به طور دقیق شامل هزینه مهندسی، هزینه معماری، هزینه بنایی، هزینه کارگری، هزینه‌هاي ترسیم نقشه‌ها، تامین مصالح، اجرای در نظارت، حفاظت از جان کارگران، رعایت کلیه مسائل ایمنی، هزینه‌هاي حوادث غیرمترقبه، حفاظت و خسارت‌هاي احتمالی ساختمان‌هاي مجاور، بیمه ساختمان‌هاي مجاور و... است که جزو آورده سازنده است و باید توافق سازنده با مالک در مورد تقبل این هزینه‌ها هر چه که باشد، به صورت بسیار دقیق و جزئی در قرارداد مشارکت قید شود.
اصولا در قراردادها این هزینه‌ها بر عهده مالک است یا سازنده؟
اینها براساس توافق است، اما اصولا در قراردادها، وقتی سازنده برای ساخت پروژه به مالک تعهد مي‌دهد، قید کردن تک تک این موارد و ملزم کردن وی به موارد توافق، فضا را برای جلوگیری از سوءاستفاده احتمالی سازنده از بین مي‌برد. معمولا این‌گونه موارد در تعهد سازنده است، هر چند قرارداد مشارکت قراردادی توافقی است. حتی مسوولیت خرید و نصب انشعابات و اینکه این موارد بر عهده چه کسی است، باید به‌طور دقیق در قرارداد تعیین تکلیف شود، به خصوص در موارد انشعابات مشاعات. نکته دیگر که باید بسیار به آن تاکید کنم این است که مدت زمان اجرای قرارداد باید به طور دقیق مشخص باشد؛ یعنی از لغاتی مانند حدود و... استفاده نشود. مدت زمان اجرای قرارداد هم از ابتدای زمان اخذ مجوز ساخت تا مرحله تحویل و بهره‌برداری باید با با ذکر تاریخ دقیق روز، ماه و سال مشخص شود. علاوه بر این مورد که در تعهد سازنده است، مدت زمان دقیق تخلیه ملک و تحویل به سازنده برای آغاز عملیات ساخت هم که در تعهد مالک است باید به طور دقیق در قرارداد مشخص و ذکر شود. از طرف دیگر زمانی که پروژه ساخته شد و به بهره‌برداری رسید در جهت استعلام‌هاي قانونی آن مانند سند مستقل و یک برگی و... که ممکن است چند ماه زمان ببرد، باید در قرارداد مورد توجه مالکان و سازندگان قرار داشته باشد. این تاریخ‌ها باید کاملا در قراردادهای مشارکت مشخص باشد.
نکته دیگری که باید در قراردادهای مشارکت روشن شود بحث سهم‌الشرکه یا همان سهم طرفین است. بعضا مي‌بینیم در قراردادها نوشته شده 60 درصد مالک، 40 درصد سازنده یا اینکه در برخی قراردادها دیده مي‌شود مبالغی تحت عنوان بلاعوض از طرف مالک از سازنده مطالبه مي‌شود، اصولا دو طرف باید در قراردادهای مشارکت قبل از اینکه به اختلاف برخورد کنند، سهم مالکان در پروژه را به طور دقیق تقسیم کنند. محل استقرار طبقات تحت مالکیت هر یک از طرفین باید به صورت دقیق در قرارداد مشخص شود. تعداد طبقات باید به طور دقیق از همان ابتدا مشخص باشد. ضمن اینکه سهم‌الشرکه باید به صورت درصدی از پروژه مشخص شود و نه براساس طبقات. از سوی دیگر باید در قرارداد مشخص شود درصورتی که تعداد طبقات پیش‌بینی شده حاصل نشد، یا اینکه اگر سازنده اضافه تراکم مازاد گرفت، تکلیف سهم‌الشرکه چه خواهد شد.
در بحث تعهداتی که مالکان و سازندگان نسبت به هم دارند چه نکات حقوقی در ارتباط با تعهدات مالک وجود دارد؟
مهم‌ترین دغدغه‌اي که سازندگان در ساخت‌وسازهای مشارکتی دارند، عمل مالک به تعهدات مربوط به انتقال سند است. در مبحث مربوط به انتقال سند حالات مختلفی وجود دارد که به توافق طرفین برمي‌گردد، به این صورت که عده‌اي از مالکان با سازنده توافق مي‌کنند که در قبال پرداخت چک تضمین به مبلغی بر مبنای آورده سازنده یا بیشتر، به واسطه مشارکت( مثلا مشاور املاک، وکیل و ...) انتقال سند را پس از اتمام عملیات ساخت انجام دهند. این حالت مي‌تواند برعکس باشد، به این صورت که براساس توافق، سند ابتدا به سازنده انتقال یابد و در مقابل چک تضمین از طرف سازنده به واسطه سپرده شود. حالت سوم این است که مالک متعهد مي‌شود قدرالسهم انتقالی خود را به سازنده بر مبنای پیشرفت کار انجام دهند، به این صورت که یک دانگ از سه دانگ سهم سازنده را بعد از سقف پنجم، دانگ دوم را بعد از اتمام نازک‌کاری و دانگ سوم را پس از پایان کار به نام مي‌کنند که برای هریک از این مراحل چک تضمینی از سوی مالک نزد واسطه سپرده مي‌شود. حالت سوم متعارف‌تر و رایج‌تر است.
تعهدات سازنده در قراردادهای مشارکت به چه مواردی برمي‌گردد؟
تعهدات سازنده در این نوع قراردادها بیشتر به نحوه ساخت برمي‌گردد. توصیه اکیدی که در این زمینه وجود دارد این است که سازنده و مالک باید حتما در قرارداد، مشخصات عمومی ساختمان را به طور دقیق و جزءبه‌جزء قید کنند، یعنی مثلا در مورد سقف باید به نوع مصالح به طور مشخص اشاره شود که قیمت‌ها، شرایط و استاندارد هر کدام متفاوت است.
در مورد ديگر مصالح هم همینطور است، باید هر کدام به طور ریز مشخص شود که از چه ساختار و سیستم‌هايي استفاده شود، حتی ویژگی‌هاي چاه فاضلاب هم باید به طور دقیق مشخص شود. پس مواردی که در خصوص مشخصات عمومی ساختمان مطرح است، حتی نوع لولا‌هاي درب کابینت‌ها باید به طور دقیق مشخص شود. به این خاطر که یکی از مهم‌ترین موارد اختلاف بین طرفین قرارداد مربوط به مشخصات عمومی سازه است. 
نکته دیگری که باید به آن پرداخته شود مشخص کردن این نکته است که اسناد و مدارک ساخت اساسا باید در اختیار چه کسی باشد؟ این مورد یکی از مواردی است که ضرورت وجود واسطه را بین طرفین معامله تایید مي‌کند. موضوع مهم دیگری که در ارتباط با وجود واسطه و اطمینان طرفین از اینکه در هنگام بروز اختلاف باید اصولا چه اقدامی انجام دهد به مساله ضرورت تعیین داور در قراردادهای مشارکت برمی‌گردد که در کمتر قراردادی مورد توجه قرار مي‌گیرد. براساس قانون آیین دادرسی مدنی وقتی که در قراردادی داور تعیین مي‌شود، اگر اختلافی بین طرفین ایجاد شود، طرفین دیگر حق مراجعه به دادگستری ندارند، بلکه داور است که باید بین طرفین حکم صادر کند.
داور شرایط خاصی باید داشته باشد؟
براساس قانون آیین دادرسی مدنی، داور باید در رابطه با قرارداد اظهار نظر کند و طرفین پذیرفته‌اند که هر حکمی که داور در ارتباط با آن قرارداد بیان کند آن را اجرا کنند، مگر اینکه بر خلاف قانون اظهارنظر کند؛ اگر داور اظهارنظری برخلاف قانون کند، در آن زمان است که متعاملین مي‌توانند برای رفع مورد پیش‌آمده به مراجع قضایی مراجعه کنند و نسبت به رای داوری اعتراض کنند، اما تا زمانی‌که داور رای نداده است، دادگاه خود را صالح به رسیدگی نمي‌داند. مالکان و سازندگان باید به این موضوع توجه داشته باشند که داور در قرارداد مشارکت نه امری صوری است و نه امری کدخدا منشانه! بنابراین حتی به مشاوران املاک و ديگر واسطه‌ها توصیه مي‌شود اگر دانش حقوقی دارند و مسائل آیین دادرسی مدنی، انشاء رای و موازین دادرسی را مي‌دانند و به آنها تسلط دارند، داوری در قرارداد مشارکت را قبول کنند، در غیر اینصورت چنین مسوولیتی را نپذیرند. ممکن است مشاوران املاک واسطه‌هاي خوبی باشند، ولی داور خوبی نباشند. 
نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که معمولا در بحث قراردادهای مشارکت سازندگان حق پیش فروش پروژه و اجازه فروش پروژه را از مالک مي‌خواهند. من به مالکان دادن اجازه پیش فروش پروژه به سازنده را اگر شناخت کامل و دقیقی از وی ندارند تا پایان پروژه پیشنهاد نمي‌کنم.
چون در بسیاری موارد سازنده‌اي که خواهان پیش‌فروش است، پول کافی برای ساخت در اختیار ندارد و مي‌خواهد با سرمایه دیگری پروژه را تمام کند. بسیاری از سازنده‌هاي معتبر در این زمینه مشکلی ندارد اما بسیاری از سازندگان را مشاهده کرده‌ایم که اینها قرارداد مشارکت را با مالک امضا کرده‌اند از وی حق پیش فروش گرفته‌اند پول را از خریدار گرفته اند و متواری شده‌اند، حالا مالک مانده است و پیش خریداران و قراردادی که در آن مالک به سازنده اجازه پیش فروش داده است. از نظر حقوقی هم سازنده‌اي که قرارداد مشارکت تنظیم مي‌کند، حتی اگر مالک به وی حق پیش فروش بدهد، بدون امضای مالک نمي‌تواند ملک را بفروشد، چون هنوز سند به نام مالک است و این توصیه‌اي است که به پیش خریداران مي‌کنم، مبنی بر اینکه بدون حضور مالک تنها براساس قرارداد مشارکت و تنها به صرف امضای مبایعه‌نامه از سوی سازنده اقدام به پیش‌خرید نکنند. 
نکته دیگر در خصوص اخذ وام است. بعضا سازندگان پروژه‌ها، از مالک حق گرفتن وام را مي‌خواهند یا در قرارداد قید مي‌کنند که سازنده حق گرفتن وام دارد. مالک باید در این مورد هم بسیار دقت کند، به این خاطر که در ازای وامی که بانک به سازنده مي‌دهد، سند مالک در رهن بانک مي‌رود، حالا اگر سازنده به تعهدات خود در قبال بانک عمل نکرده باشد و اقساط خود را به موقع پرداخت یا به موقع تسویه حساب نکرده باشد، به خاطر جریمه‌هاي ناشی از تاخیر، کل دارایی مالک در آن ملک از سوی بانک 
مصادره مي‌شود. بنابراین دو توصیه مهمی که در این رابطه به مالکان مي‌کنم آن است که در صورتی که اطمینان 100درصدی به سازنده ندارند، اجازه دریافت وام و همینطور اجازه پیش‌فروش به سازنده ندهند. این امر تضمین‌کننده نسبی است نسبت به حفظ منافع مالک. 
نکته دیگری هم که متعاملین در قرارداد پیش فروش باید به طور روشن آن را تصریح کنند، آن است که افزایش قیمت ملک یا افزایش قیمت مصالح ساختمانی نباید در اصل قرارداد تاثیر داشته باشد. مالک متعهد شود که در صورت افزایش قیمت ملک در زمان اجرای قرارداد خواهان سهم بیشتری نشود و سازنده هم در صورت افزایش قیمت مصالح ساختمانی سهم بیشتری مطالبه نکند. 
مساله دیگر اینکه گنجاندن بندهایی مانند این بند: «در صورتی‌که سازندگان در هر مقطع ساختمان، بیش از 40 روز کار ساخت‌وساز را تعطیل کنند، اگر سازندگان به اختیار و ناشی از ناتوانی مالی کار را تعطیل کرده باشند به مالکان وکالت داده مي‌شود که یک واحد سهم سازنده را پیش فروش کنند تا بقیه کار را انجام دهند"، تدابیر خوبی است که باید مالکان در هنگام عقد قرارداد به آن توجه داشته باشند.البته تبصره‌هاي زیادی در رابطه با قراردادهای مشارکت در ساخت مي‌توان اعمال کرد که با توجه به نیازها، سلیقه‌ها و نوع قرارداد مي‌تواند مورد توجه قرار گیرد.-----

------===================================

چرا مشارکت در ساخت 

1- استحکام و مقاومت بنا در مقابل زلزله براساس ضوابط وآیین نامه های زلزله
2- استفاده از امکانات روز جهت آسایش خانواده در منازل
3- زیبای ساختمان
4- رشد سرمایه مالک و ذینفعان
5- کاهش چشمگیر هزینه های مصرفی برق ، آب و گاز وهزینه نگهداری وشارژ ساختمان
6- افزایش امنیت جانی در مقابل لوازم فرسوده خانه
7- تبدیل سریع به نقدینگی


1- استحکام و مقاومت بنا در مقابل زلزله براساس ضوابط وآیین نامه های زلزله
ایران از جمله کشورهای زلزله خیز جهان است. 90 درصد خاک ایران بر روی نوار زلزله واقع شده است، کلانشهر تهران نیز نه تنها از خطر زلزله ایمن نیست بلکه سالهاست در انتظار زلزله ای ویرانگر با قدرت بالای 7 ریشتر به سر می برد. بر اساس مطالعات آماری و زلزله هایی که پیش از این در ناحیه ری و تهران ثبت شده است با احتمال بیش از 70 درصد به طور متوسط هر 158 سال زلزله ای ویرانگر در این ناحیه رخ داده است. آخرین زلزله در تهران 172 سال پیش اتفاق افتاد و بر همین اساس وقوع زلزله تهران 14 سال تاخیر زمانی دارد. عامل اصلی وقوع زلزله در تهران وجود 15 گسل در این منطقه است که سه گسل در این میان هریک به تنهایی پتانسیل ایجاد زلزله ای بیش از 7 ریشتر را دارا هستند.در صورت وقوع زلزله در این منطقه که علاوه بر پایتخت بودن، مرکزیت امکانات فرهنگی، اقتصادی و همچنین دولتی را دارد و بیش از 7 میلیون نفر در آن سکونت دارند با فاجعه ای بزرگ مواجه خواهیم بود. خوشبختانه روی مسأله زلزله تهران بسیار کار شده است. 
از جمله آنها به استاندارد رساندن ساخت وساز در برابر زلزله است
در نوسازی سازنده ملزم به رعایت ضوابط وآیین نامه های مربوط به طراحی ساختمان در برابر زلزله میباشد.
ساختمانهایی که سن آنها بالای بیست و پنج سال است ، در موقع ساخت ملزم به رعایت قوانین خاصی جهت اجرای ساخت سازه مناسب نبوده اند و اگر هم قوانینی بوده استاندارد های خوبی برای آن در نظر گرفته نشده بود و هم نظارتی مثل نظارتی که هم اکنون رعایت می شود اعمال نمی شد.

برخی از افرادی که مخالف تخریب و نوسازی بنای فرسوده خود می باشند اعتقاد به این دارند که بنای مستحکمی دارند و خود از ابتدای ساخت ناظر بر عملکرد اجرای ساختمان بوده اند و از استحکام آن مطمئن هستند ، حال اینکه می بایست از این افراد پرسید با چه سنگ محکی استحکام ملک خود را محک زدند؟ 
طبق آیین نامه های جدید ساخت بر اساس زلزله به میزان نه ریشتر محاسبه و اجرا می شود

اجرای صحیح فونداسیون ساختمان
( شما هرچقدر سقف و ستون ساختمان را محکم ساخته باشید وقتی پی ریزی درستی نشده باشد خواسته یا نا خواسته دچار مشکلات فراوانی خواهید شد )
در حال یکی از ملزمات برای دریافت جواز ساخت تاییدیه مهندسی خاک می باشد که تعیین ضریب پایداری خاک پروژه شما محاسبه می کنند . آیا شما در آن زمان این کار را کرده اید؟ یا فونداسیون مستحکم خود را روی خاک سست بنا کرده اید؟2- استفاده از امکانات روز جهت رفاه آسایش خانواده در منازل
آیا در منزل خود آسانسور دارید ؟ آیا آپارتمان شما دارای سرویس بهداشتی فرنگی می باشد ؟ آیا بوی بد چاه فاضلاب در هنگام بارندگی یا استفاده طبقات فوقانی از فاضلاب شما را نارحت نمی کند ؟ صدای آب در لوله های فاضلاب موجب ناراحتی شما نمی شود ؟ حشرات موذی از قبیل سوسک ، مورچه و حشرات گوناگون شما را به ستوه نیاوردند ؟ صدای اتومبیل ها و صداهایی که از بیرون می آید باعث اذیت خانواده شما نمی شود ؟ وقتی در طبقه بالای آپارتمان شما همسایه شما به آرامی هم قدم بر می دارد صدای پای او را می شنوید ! آیا پریز برق شما سیم ارت دارد؟ و هزار چیز دیگر که در آپارتمان شما وجود ندارد .
با یک برنامه ریزی درست و با یک تصمیم عاقلانه می توانید با انتخاب سازنده کارآمد ملک خود را ارتقا دهید و بقیه عمر خود را به راحتی سپری کنید ،شاید هم نظر شما غیر از این باشد .
زندگی بسیار کوتاه است و با یک چشم به هم زدن 70 الی 80 سال از سن آدمی می گذرد ، پس بیاییم این چند صبا را با خیالی آسوده و با بهره گیری از امکانات روز دنیا در آپارتمان خود بهرمند شویم و به خود و خانواده خود آسایش را به ارمغان بیاوریم

3- زیبای ساختمان
شاید زیبایی ونمای ساختمان در نظر شما چندان جدی نباشد اما بررسی کارشناسان علوم اجتماعی نشان میدهد نمای زیبای ساختمان باعث بروز اعتماد به نفس و موفقیت افراد میگردد.

4- رشد سرمایه مالک و ذینفعان
ملک کلنگی شما در واقع ملک خام است و با فروش آن در واقع شما از ارزش افزوده یا به معنای ساده تر ، سودی که چندی بعد (پس از ساخت) شامل ملک شما می شود را نادیده گرفته اید

از طرفی شما قطعا بعد از فروش ملک خود قصد خرید یک آپارتمان (که چندی پیش سازنده ای آنرا ساخته وروی آن سود قابل توجهی هم لحاظ کرده ) را دارید ، در واقع شما ارزش افزوده یا همان سود را باید به مالک آن پرداخت کنید
همانطور که می بینید با فروش ملک کلنگی ، شما یک بار از سود خود صرفنظر کرده اید و یک بار هم سود ساخت را به شخص دیگری پرداخت می کنید و این رقم ها ، رقم های بالا و غیر قابل چشم پوشی است و شاید با حقوق چندین سال یک کارمند برابری کند.
این دقیقا مثال صنعت نفت ایران را دارد که نفت خام قیمت پائین فروخته میشود و بلا فاصله مبالغی روی پول حاصل از فروش می گذاریم و محصولات نفتی مثل بنزین و مواد پلیمر را می خریم 

در نهایت باید گفت ملکی که شما در آن زندگی می کنید به عنوان سرمایه نمی توان روی آن حساب کرد . ولی شما می توانید با یک حرکت سنجیده این سرمایه راکد خود را به سرمایه پویا و قابل رشد تبدیل کنید . 
چه بسا در خیلی مواقع که مالکین با سازندگان مشارکت کرده اند روند ساخت و ساز را ادامه دادند و آینده را برای فرزندان خود تضمین کرده . شما هم می توانید با آشنایی نسبت به امر ساخت و ساز و با مشاوره با مهندسین متخصص و صاحب نظران با مشارکت در ساخت زمینه سرمایه گذاری خود را در ساخت ، فراهم نمایید 

5- کاهش چشمگیر هزینه های مصرفی برق ، آب و گاز وهزینه نگهداری وشارژ ساختمان 
یکی از دغدغه های امروزه افزایش روز افزون قیمت انرژی فسیلی ، اتمی و حتی سولار ( آفتابی ) می باشد و به غیر از آن مصرف بی رویه آب آشامیدنی که در تمام نقاط دنیا به سختی یافت می شود را باید در نظر بگیریم . بطور کل مصرف ما بالاست و یکی از دلایل مهم مصرف بالا فرسوده بودن تجهیزات ساختمانی می باشد . به عنوان مثال شما یک موتور خانه بنای قدیمی چقدر پرت حرارتی و نشت آب دارد؟
مشعل های جدید به مراتب کم مصرف تر از مشعل هاب قدیمی می باشند . موضوعی که شخصا بررسی کردم پول گاز یک مجتمع 40 واحده و یک ابنیه سه واحده بود که مبلغ فیش گاز مجتمع 40 واحدی 480 هزار تومان بوده و ساختمان سه واحده 160 هزار تومان پول گاز پرداخت نموده اند . با یک حساب سر انگشتی می توان پی برد که چه اختلاف فاحشی بین این دو مورد وجود دارد.
پنجره های دو جداره ، دیوارهای سفالی ، گرمایش از کف ، لوله های پلی پروپیلن ، عایق های صوتی و حرارتی ، دوش های حمام جدید ، شیرهای روشویی جدید ، لامپ های فوق کم مصرف LED و بسیار موارد دیگر که باعث کم کردن مصرف و پی رو آن کم کردن هزینه های قبوض مختلفی که ماهیانه به سراغ ما می آیند.

6- افزایش امنیت جانی در مقابل لوازم فرسوده خانه
شاید برخی از افراد در مورد موارد بالا پاسخی برای گفتن داشته باشند که با یک باز سازی ساده می توان به آنچه که می خواهیم برسیم! در پاسخ به این افراد می توان گفت : آیا از سیم کشی آپارتمان خود مطمئن هستید؟ آیا از لوله کشی زیر کار خود مطمئن هستید . در مورد ایمنی سیستم گرمایش خود چقدر اطلاع دارید؟ آیا لوستری که بالای سر شما از سقف آویخته است به درستی به سقف متصل شده؟ و بسیار موارد دیگر که ممکن است به مرور زمان و طی سالیان سال به علت فرسودگی ممکن است خطراتی برای شما و خانواده محترم شما داشته باشد. آسانسور ، موتورخانه ، لوله های خروجی گازهای سمی حاصل از سوخت گاز ، نرده بالاکن ، لوله های گاز مواردی که به علت فرسوده بودن می توانند خطر آفرین باشند.


7- تبدیل سریع به نقدینگی 
شاید ملک شما بلافاصله مشتری نداشته باشد
آپارتمان های در حال احداث در هر مرحله ای از ساخت که باشد قابل انتقال ، فروش و تبدیل به نقدینگی میباشد

لازم به ذکر است قراردادهای مشارکت در ساخت باتوجه به ارزش ، وضعیت و موقعیت ملک از یک سو ، و از سوی دیگر ، سازنده و نوع ساخت متفاوت می باشد
مالکین محترم برای عقد قرارداد ، تفسیر مفاد و حصول توافقات و تطبیق شرایط طرفین ، باید از کارشناس متخصص بهره گیری نمایند وقبل از امضا به منظور کاهش ریسک وبروز اختلافات از تمامی بندهای قرارداد آگاه شوند

=============================================

نقل قول :

سلام دوستان
من یه اطلاعات کلی در مورد هزینه ساخت و سود حاصل از ساخت و ساز میدم،امیدوارم به درد بخور باشه براتون:(تماماً تجربیات نزدیک ترین دوستم هست و چیزهایی که از صحبت باهاش دستگیرم شده عرض میکنم)
اول اینکه اوایل این تایپیک یه جا یکی از دوستان گفته بود سود حاصل از ساخت میشه حدود 26 درصد که زیاد جالب نیست،باید بگم اگه اینطوری بود اینهمه ساخت و ساز صورت نمیگرفت و همه میرفتن پولشون رو توی بانک سپرده میکردن.حرف همیشگی این دوستم : ساخت و ساز در بدترین حالت 40% سود داره(عرض کردم در بدترین حالت،تجربه 100% هم داشته)
آخرین کارشو که کاملاً از ابتدا تا انتها در جریان هستم مثال میزنم:
خرید یه زمین در شیراز به متراژ 200 متر به قیمت 800 میلیون(متری 4 میلیون تومن در فرعی های تپه تلویزیون)
ضابطه زمین M5 یعنی 5 طبقه روی پیلوت
زیربنای هرطبقه 200*0.6= 120 متر - تعداد طبقات 7 طبقه(زیر زمین،همکف و 5 طبقه بالا)
زیربنای کل = 7*120 = 840 متر
به گفته این دوستمون هزینه ساخت هر متر ساختمان بعد از انجام 15-16 کار بطور متوسط بین 800 -1 میلیون در شیراز هست(البته ساختمانهای لوکسی هم هستن که تا متری 2 میلیون هزینه کردن اما عرض کردم این هزینه نرمال برای یه ساخت و ساز خوب هست)
هزینه این ساختمون به صورت معمول = 840 * 900000(میانگین) = 756 میلیون
نکته مهم: هزینه ساخت هر متر مربع طبقه زیر زمین و همکف تقریباً نصف طبقات دیگه در میاد و این نکته ای هست که بیشترین سود رو برای بساز بفروش ها در بر داره،و به قول این دوستمون بیشترین سود رو در حالت مشارکت در بر داره چون قیمت ساخت رو مثل بقیه طبقات محاسبه میکنن اما چیزی که در عمل پای سازنده در میاد تقریباً نصف طبقات دیگه هست
یعنی در واقع هزینه یک طبقه به سود سازنده هست اما توی محاسبات به حساب میاد
پس هزینه ساخت به این صورت میشه:
(120 *450000) + (120 * 450000) + (5 * 120 * 900000) = 648 میلیون
تقریباً 108 میلیون به نفع سازنده
هزینه کل = 800 + 648 = 1.448.000.000 
خوب ساختمون ساخته شد و ما 5 طبقه 120 متری داریم برای فروش(درسته هر طبقه کامل 120 متر نیست و فضای راهرو و آسانسور داره اما وقتی شما آپارتمان رو میفروشی پول مشاعات یعنی پارکینگ،انباری،بالکن و ... رو هم میگیری که در واقع همون 120 متر میشه)
آپارتمانهاشو گذاشته متری 4.200.000 اما تا 4 تومن هم داده،یعنی اگه همه رو فرض کنیم متری 4 میلیون داده باشه میشه: 5 * 120 * 4.000.000 = 2.400.000.000
1.448.000.000 - 2.400.000.000= 952 میلیون تومن سود
برای اینکه درصد به دست بیاد: 1448 / 952 = 65 %
این درصد سود یه سازنده منصف هست 

توی همون محدوده تا متری 4.5 هم آپارتمان فروش رفته،خودتون میتونید سود رو حساب کنید(چون هزینه زمین و ساخت یکی هست)

==================================================

 فروش واحد تجاری در خیابان آزادی ، بورس واحد های تجاری مخصوص لوازم پیشرفته پزشکی و دندانپزشکی ، مغازه فروش وسایل دندانپزشکی ، واحد تجاری اداری وسایل پزشکی و دندانپزشکی ، پاساژ تخصصی وسایل پزشکی و دندانپزشکی ، خرید و فروش آپارتمان های اداری در تهران ، بورس تخصصی صنایع پزشکی دندانپزشکی علوم آزمایشگاهی و داروسازی ، شرکتهای مواد اولیه - تولید کننده وبازرگانی در رشته های دندانپزشکی - تجهیزات پزشکی - تجهیزات علوم آزمایشگاهی - داروسازی وزیست فناوری ،, 

==============================================

فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در خیابان آزادی تهران تلفن 09361014411           بازار بورس صنایع دانش بنیان آزادی   کلمات کلیدی جهت موتور های جستجو در اینترنت فروش واحد تجاری در خیابان آزادی ، بورس واحد های تجاری مخصوص لوازم پیشرفته پزشکی و دندانپزشکی ، مغازه فروش وسایل دندانپزشکی ، واحد تجاری اداری وسایل پزشکی و دندانپزشکی ، پاساژ تخصصی وسایل پزشکی و دندانپزشکی ، خرید و فروش آپارتمان های اداری در تهران ، بورس تخصصی صنایع پزشکی دندانپزشکی علوم آزمایشگاهی و داروسازی ، شرکتهای مواد اولیه - تولید کننده وبازرگانی در رشته های دندانپزشکی - تجهیزات پزشکی - تجهیزات علوم آزمایشگاهی - داروسازی وزیست فناوری ،   فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در خیابان آزادی تهران تلفن 09361014411 بازار بورس صنایع دانش بنیان آزادی بورس تخصصی صنایع پزشکی ، دندانپزشکی ، علوم آزمایشگاهی و داروسازی ------------------------------------------------------------------ فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در خیابان آزادی تهران تلفن 09361014411 بازار بورس صنایع دانش بنیان آزادی بورس تخصصی صنایع پزشکی ، دندانپزشکی ، علوم آزمایشگاهی و داروسازی ----------------------------            بازار بورس صنایع دانش بنیان آزادی   بورس تخصصی صنایع پزشکی ، دندانپزشکی ، علوم آزمایشگاهی و داروسازی و صنایع پیشرفته      احتراما ، شرکت سرمایه گذاری ساختمانی سپهر تهران ، متعلق به بانک صادرات ایر ان ، مفتخر است که پروژه ساختمانهای بورس صنایع خاص صنعتی را با همکاری بانک صادرات وبامشخصات ذیل عرضه می نماید.   کاربری این مرحله : شرکتهای مواد اولیه - تولید کننده وبازرگانی در رشته های دندانپزشکی - تجهیزات پزشکی - تجهیزات علوم آزمایشگاهی - داروسازی وزیست فناوری   (بدلیل بورس بودن ونوع کاربری ویژه ساختمان وافزایش منافع خریداران ، کاربری صرفا در رشته های مورد نظر خواهدبود)   سه طبقه بورس تجاری وویترین فروش شرکتها - دو طبقه تعمیرات دستگاههاوخدمات رفاهی - پنج طبقه دفاتر اداری وبازاریابی آدرس پروژه : تهران – خیابان آزادی – بین چمران واسکندری روبروی ایستگاه مترو توحید- بازار بورس دانش بنیان آزادی   شرایط فروش دی ماه 1393 : نقد واقساط براساس پیش ثبت نام وانتخاب شرکتها ومشاغل از طرف شرکت سپهر تهران   شرایط پرداخت تجاری:20 درصد مبایعه نامه 40 درصد زمان تحویل 35 درصد اقساط 22 ماهه بدون سود و 5درصد زمان سند شرایط پرداخت اداری:25 درصد مبایعه نامه 35 درصد زمان تحویل 35 درصد اقساط 19 ماهه بدون سود و 5درصد زمان سند   ویژکیها: قرارگیری در اصلی ترین خیابان استقراردانشگاهها ومراکز آموزش عالی - استفاده از طراحی های پایه واستاندارد معماری برای فضای اداری وتجاری – استفاده از مصالح درجه یک – وجود ساختمان درمهمترین نقطه بر خیابان آزادی -  سهولت دسترسی واستقرار ایستگاه مترودر برابر ساختمان ، خطوط BRT شرقی –غربی و شمالی –جنوب درمجاورت ساختمان.   در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر وبازدید پروژه با شماره های 66122692 – 66122692 - 66120538- 09109808523 حوزه فروش بازار بورس آزادی - سرکار خانم مهندس یحیوی تماس حاصل فرمایید.    کلمات کلیدی جهت موتور های جستجو در اینترنت فروش واحد تجاری در خیابان آزادی ، بورس واحد های تجاری مخصوص لوازم پیشرفته پزشکی و دندانپزشکی ، مغازه فروش وسایل دندانپزشکی ، واحد تجاری اداری وسایل پزشکی و دندانپزشکی ، پاساژ تخصصی وسایل پزشکی و دندانپزشکی ، خرید و فروش آپارتمان های اداری در تهران ، بورس تخصصی صنایع پزشکی دندانپزشکی علوم آزمایشگاهی و داروسازی ، شرکتهای مواد اولیه - تولید کننده وبازرگانی در رشته های دندانپزشکی - تجهیزات پزشکی - تجهیزات علوم آزمایشگاهی - داروسازی وزیست فناوری ، ==================================================== لطفا توجه فرمائید این شرایط برای خرید دی ماه سال 1393 می باشد و برای زمان های دیگر حتما شرایط فروش را سوال فرمائید . ---------------------------------------------------------------------------- بسمه تعالی        شرایط پیش ثبت نام ساختمان بورس صنایع دانش بنیان آزادی :   1-   فیش واریزی مبلغ پنجاه میلیون ریال در زمان اعلام رزرو واحد بحساب 0211123066004 بانک صادرات شعبه سعادت آباد – کد شعبه 1833 بنام : شرکت سرمایه گذاری توسعه سپهر تهران و شرکت توسعه ساختمان خوارزمی           ( شماره شبا 060190000000211123066004IR )    2-   تکمیل فرم پیش ثبت نام انتخاب واحد 3-     کپی شناسنامه وکارت ملی        شرایط پرداخت واحدهای اداری:                      شرایط پرداخت واحدهای تجاری :      مبلغ 25 درصد بهای واحد در زمان تنظیم مبایعه نامه وامضا          مبلغ 20 درصد بهای واحد در زمان تنظیم مبایعه        مبلغ 35 درصد بهای آپارتمان در زمان تحویل واحد          مبلغ 20 درصد بهای آپارتمان در زمان تحویل واحد       مبلغ 35 درصد بهای آپارتمان اقساط 19 ماهه             مبلغ 35درصد بهای آپارتمان اقساط 18 ماهه      مبلغ 5 درصد در زمان انتقال سند                     مبلغ 20 درصد خرداد ماه                                               مبلغ 5 درصد در زمان انتقال سند        تاریخ تحویل :      بهمن 1393       دفترفروش ساختمان دانش بنیان آزادی     66122692 - 66122699- 09109808524   ============================================================ نقشه پلن واحد های تجاری    ============================================= نقشه پلن های آپارتمان های اداری هر طبقه اداری شامل یازده تیپ آپارتمان است که نقشه هر کدام از تیپ های را بطور جداگانه مشاهده می فرمائید .      =========================================================== معرفی مالکین و سازندگان شرکت سرمایه گذاری سپهر تهران: شرکت سرمایه گذاری سپهر تهران متعلق به بانک صادرات ایران می باشد . این شرکت با هدف اصلی کمک به اصلی کمک به ترویج سرمایه گذاری در حوزه ساختمان ومشارکت دادن طیف گسترده تری از سرمایه گذاران وسازندگان در پروژه های ساختمانی تاسیس شده است . سرمایه شرکت براساس تصمیم مجمع عمومی 1391 از دوهزار میلیارد ریال به سه هزار میلیارد ریال افزایش یافته ودر زمره بزرگترین شرکتهای ساختمانی ایران محسوب می گردد. در شرایط حاضر شرکت سرمایه گذاری سپهر تهران بالغ بر یک میلیون متر مربع پروژه ساختمانی را در مرحله سرمایه گذاری واجرا دارد. دستیابی به سهم مناسب از سرمایه گذاری در بخش ساختمان ومسکن ، کاهش دوره ساخت وقیمت تمام شده ، همراه با ارتقاء کیفیت در طراحی وبکارگیری فن آوری های جدید وبکارگیری ارزشهای مدرن وکلاسیک در طراحی وساخت از مهمترین اهداف این شرکت می باشد. شرکت توسعه ساختمانی خوارزمی : شرکت سرمایه گذاری توسعه ساختمانی خوارزمی از گروه شرکت سرمایه گذاری خوارزمی می باشد اين شركت هم اكنون با سرمايه اي بالغ بر 1000 ميليـــارد ريال در حال احـداث و ساخت متجاوز از 230.000 مترمربع بنـا مي باشداز اهداف اصلي شركت در راستاي ارائه خدمات فنی و مهندسی در طرح های عمرانی مي توان به موارد ذيل اشاره كرد: -  تامین زیر ساخت های عمرانی جهت تحقق برنامه توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور.-  رفع نیازهای مهندسی مورد درخواست سهامداران شرکت، نهادها و دستگاه های اجرایی در کوتاه ترین زمان ممکن با کیفیت مورد انتظار و پاسخ گويي مناسب در قالب یک بنگاه اقتصادی شرکت سرمایه گذاری سپهر تهران در پروژه بازار بورس صنایع دانش بنیان با شرکت توسعه ساختمانی خوارزمی سرمایه گذاری مشترکی را انجام داده است .مجری این پروژه با هماهنگی طرفین شرکت توسعه ساختمانی خوارزمی می باشد.   معرفی پروژه بازار بورس صنایع دانش بنیان: ساختمان اداری – تجاری بازار بورس صنایع دانش بنیان یکی از پروژ های مشترک شرکت سرمایه گذاری سپهر تهران وشرکت توسعه ساختمانی خوارزمی می باشد که در یکی از بهترین نقاط خیابان آزادی ومرکز علم وفن آوری تهران در زمینی به مساحت 1760 مترمربع با زیربنایی در حدود 19000 متر مربع شامل      متر مربع فضای مفید تجاری          مترمربع حوزه تعمیرات ورفاهی و          مترمربع فضای اداری جهت دفاتر بازار یابی واداری تعبیه شده است . هدف اولیه از ایجاد این پروژه ایجاد بستر مناسبی برای استقرار دفتر تجاری واداری مکمل در یک مجموعه از صنایع مبتنی برعلم وفن آوری می باشد. این زنجیره صنایع شامل کامپیوتر وفن آوری اطلاعات ، مخابرات والکترونیک ، دارویی وشیمیایی ، زیست فن آوری ، صنایع مهندسی پزشکی ودندانپزشکی ، صنایع نانو ، میکرو وبیو تکنولوژی ، صنایع وابسته کشاورزی ، ربوتیک ، اتوماسیون ومکانیک می باشد. ایجاد اولین ساختمان صنایع دانش بنیان در ایران بمنظور سهولت دسترسی مخاطبین به مجموعه ای ازشرکتهای مطرح در حوزه های مختلف فنی ومهندسی در گرایش های مختلف ومکمل در نظر گرفته شده است تا افراد بسهولت بتوانند مواد وتجهیزات لازم را در یک تابلو در اختیار داشته واستفاده نمایند . در انتخاب موقعیت نیز با دقت ، مکانی انتخاب شده است که از یکسو بدلیل قرارگیری در محور آزادی – انقلاب طیف گیترده ای از مخاطبین دانشگاهی را بعنوان مراجعین اصلی خود در اختیار دارد . ازسوی دیگر استقرار ایستگاه مترو توحید در روبروی پروژه وایستگاه خطوط BRT غربی – شرقی (میدان آزادی – امام حسین ) و شمالی وجنوبی (ترمینال جنوب- چمران) در مجاورت آن شرایطی را فراهم می آورد که دانشجویان ومخاطبین علمی از اقصی نقاط تهران بسرعت وسهولت به این مرکز تجاری – اداری دسترسی داشته باشند . چیدمان صنایع در گروههای مختلف در کنار یکدیگر با هدف ایجاد صنایع مکمل علمی در یک مرکز بشکل دقیقی انتخاب شده است . هر شرکت می تواند علاوه بر داشتن ویترین عرضه خود محصولات خود در حوزه بازار بورس تجاری ، دفتر تعمیرات محصولات خود را در طبقات اول ودوم مشرف به طبقات تجاری ودفاتر بازاریابی ومذاکره خود را در طبقات اداری ساختمان متمرکز سازد .تاسیسات رفاهی ورستوران های سرپوشیده وروباز ساختمان و 4 طبقه پارکینگ با ظرفیت بیش از 150 پارکینگ شرایط مناسبی رابرای زنجیره تکمیلی فعالیتهای درون بخشی ایجاد کرده است . وجود پله برقی برای راه ارتباطی میان طبقات تجاری ، سیستم معماری void وسیستم های هواسازی ومجموعه سرویسهای ایمنی مانند دوربین های مدار بسته واطفا حریق وهواساز وتهویه مطبوع و سیستم های صوتی لازم ومناسب در حوزه تجاری واستفاده از مصالح با کیفیت وچشم انداز بی نظیر در طبقات اداری وبازاریابی به بازار بورس صنایع دانش بنیان هویت منحصر بفردی داده است.   برخی از امتیازات عمومی ساختمان اداری –تجاری بازار بورس صنایع دانش بنیان : امتیازات عمومی : -موقعیت ویژه ومنحصر بفرد استقرارپروژه درمحور خیابان های علم وفن آوری (آزادی – انقلاب) محور استقراراکثردانشگاهها -سرعت دسترسی به بزرگراهها وراههای ارتباطی شهری- فرودگاه –ترمینالهای اتوبوس بین شهری وقطار -مجاورت ایستگاه مترو و خطوط BRT غربی – شرقی (میدان آزادی – امام حسین ) و شمالی وجنوبی (ترمینال جنوب- چمران) -استعداد ذاتی منطقه برای تبدیل شدن به بازار بورس صنایع دانش بنیان -وجود زنجیره مکمل ویترین های فروش – تعمیرات ودفاتر اداری وبازار یابی صنایع دانش بنیان دریک مکان امتیازات حوزه تجاری : - منحصر بفرد بودن ساختمان از نظر تجهیزات وزیبایی در محور آزادی - انقلاب -دسته بندی شدن صنایع دانش بنیان درچیدمان ومکان استقراردر فضای تجاری -معماری وطراحی بسیار زیبای مشاعات -استفاده از پله برقی وسیستم VOID مرکزی دربخش تجاری -در نظر گرفتن فضای بالکن در اکثر واحدها سیستم تهویه مطبوع فضای مشاعات تجاری چهار دستگاه آسانسور برای طبقات اداری قابلیت تفکیک وتجمیع فضای اداری چشم انداز بسیاز زیبای شهر از فضای اداری برخی از ویژگیهای فنی –طراحی واجرایی ساختمان صنایع دانش بنیان آزادی رعایت استاندارد های سازه وایمنی سیستم حرارتی :موتورخانه وفن کوئیل های سقفی سیستم برودتی :چیلرهای کمپرسوری سیستم تهویه :فن کوئیل سقفی در حوزه تجاری – اداری وتخلیه هوای مکانیکی در طبقات پارکینگ برق اضطراری : مجهز به دیزل ژنراتور وبرق اضطراری سیستم تاسیسات بهداشتی: سیستم دفع فاضلاب وجمع آوری آبهای سطحی انشعاب آب : لوله کشی شهری واستفاده از بوستر پمپ های با فشار مناسب تامین برق:شبکه برق شهری وبرق اضطراری تابلوهای برق جداگانه :دارای تابلو های برق جداگانه برای هرواحد ، مشاعات ،آسانسورها وسایر تجهیزات کنتوربرق :دارای کنتور برق 25 آمپرتک فاز برای هرواحد وسه فاز برای آسانسورها ،مشاعات ،بوسترپمپها و... پارکینگ :تعبیه 140 چهار طبقه پارکینگ به ظرفیت 140 جای پارک مستقل درب ورودی : کلیه واحد های اداری دارای دربهای ورودی چوبی وضدسرقت می باشد مونیتورینگ : ساختمان مجهز به سیستم های مدار بسته می باشد  ========================================================                                                                   فروش واحد تجاری در خیابان آزادی ، بورس واحد های تجاری مخصوص لوازم پیشرفته پزشکی و دندانپزشکی ، مغازه فروش وسایل دندانپزشکی ، واحد تجاری اداری وسایل پزشکی و دندانپزشکی ، پاساژ تخصصی وسایل پزشکی و دندانپزشکی ، خرید و فروش آپارتمان های اداری در تهران ، بورس تخصصی صنایع پزشکی دندانپزشکی علوم آزمایشگاهی و داروسازی ، شرکتهای مواد اولیه - تولید کننده وبازرگانی در رشته های دندانپزشکی - تجهیزات پزشکی - تجهیزات علوم آزمایشگاهی - داروسازی وزیست فناوری ،  برچسب‌ها: فروش واحد تجاری در خیابان آزادی, بورس واحد های تجاری مخصوص لوازم پیشرفته پزشکی و دن, مغازه فروش وسایل دندانپزشکی, واحد تجاری اداری وسایل پزشکی و دندانپزشکی, پاساژ تخصصی وسایل پزشکی و دندان

================================================

يك نمونه کامل فرم مشاركت در ساخت آپارتمان 

فرم نمونه قرارداد مشارکت در ساخت
قرارداد مشاركت مدني جهت مشاركت در احداث ساختمان
اين قرارداد بر اساس ماده 10 قانون مدني مابين طرفين مشروحه در ماده يك ووفق شرايط و توافقات مندرج در مواد ٓاتي در مشاور املاك ............. منعقد گرديد.
ماده 1- طرفين قرارداد
1-
طرفهاي اول قرارداد
............................
............................
.............................
2-
طرفهاي دوم قرارداد
......................................
......................................
.....................................
ماده 2- موضوع قرارداد
موضوع قرارداد عبارت است از مشاركت طرفين جهت تخريب 1دستگاه ساختمان با مشخصات مندرج در ماده 3 و احداث يك ساختمان جديد در محل عرصه آن شامل .... طبقه به صورت ... طبقه مسكوني كه طبقه اول ..... واحده به مساحت تقريبي .... متر مربع و ساير طبقات هر طبقه داراي ..... واحد آپارتمان به مساحت تقريبي ....... متر مربع و جمعا داراي تعداد ..... واحد مسكوني و .... طبقه مشاعات و مشتركات ...... پاركينگ و ............ انباري بر اساس نقشه هاي تاييد شده شهرداري منطقه ...... و تحت نظارت مهندس ناظر تعيين
شده از سوي طرف دوم ميباشد.
ماده 3-آورده طرفين
1-3
آورده طرف اول عبارتست از ..... دانگ از پالك ثبتي ......... فرعي از پالك اصلي ....... قطعات ....... واقع در بخش ........... به نشاني ................
2-3
آورده طرف دوم عبارت است از آورده نقدي به ميزان مجموع هزينه هاي الزم جهت ساخت بناي جديد به شرح ذيل كه طرف دوم متعهد ميگردد كه در مدت قرارداد آنها را پرداخت نمايد.
الف- كليه هزينه هاي تخريب ، حمل ، بارگيري و انتقال نخاله هاي ساختمان موجود و هزينه هاي گودبرداري ، آماده سازي محل جهت اجراي نقشه بناي جديد و اجراي فونداسيون.
ب- تمامي هزينه هاي محاسبات مهندسي ، نقشه كشي و هزينه هاي شهرداري مربوط به صدور پروانه ساختمان ، هزينه هاي تراكم و جرايم ساختماني ماده 100 ) در صورت تخلف بدون هماهنگي و كسب موافقت طرف اول( گواهي عدم خالف ، گواهي پايانكار ساختمان و ساير هزينه هاي مورد مطالبه
ج- تمامي هزينه هاي مرتبط با احداث ساختمان موضوع قرارداد تحت هر عنوان از قبيل: هزينه هاي مهندسي ، معماري ، بنايي و كارگري ، خريد . تامين مصالح مورد نياز ، نظارت براجراي دقيق نقشه هاي اجراي از شروع فعاليتهاي تخريب ساختمان تا اتمام كامل ساختمان جديد ) شوفاژ روشن (
د- كليه هزينه ها ي مربوط به خريد و نصب انشعاب خدمات شهري شامل : آب ، برق ، گاز ، فاضالب شهري و تلفن )بدون خريد فيش تلفن(
ه- كليه هزينه هاي حوادث ناشي از عدم رعايت اصول ايمني براي كاركنان و كارگران شاغل در موضوع قرارداد و همسايگان مجاور و ساختمانهاي ٓانان و پاسخگويي به مباداي قانوني.
و- كليه هزينه هاي مربوط به تفكيك ساختمان به منظور صدور سند مالكيت اختصاصي از اداره ثبت اسناد و امالك مربوطه براي هر يك از واحدهاي احداثي ساختمان.
ز- كليه هزينه هاي بيمه تامين اجتماعي بيمه مسئوليت كارفرما و بيمه مسئوليت ناشي ار اجراي عمليات ساختماني.
ماده 4- نسبت سهم الشركه و طبقات اختصاص يافته از ساختمان جديد به طرفين
طبق توافق انجام شده سهم مالكيت هر يك از طرفين از ساختمان جديد به شرح ذيل تعيين ميگردد: الف- سهم الشركه طرف اول .......... درصد 
ب- سهم الشركه طرف دوم ....... درصد 
طبق توافق انجام شده سهم مشاعي هريك از طرفين از ساختمان جديد به شرح ذيل تعيين ميگردد.
الف- طبقات ............... و تعداد ..... پاركينگ در طبقه پيلوت و .... پاركينگ در طبقه زيرزمين و تعداد ....... انباري در طبقه زيرزمين سهم طرف اول.
ب- طبقات ....... و تعداد ...... پاركينگ در طبقه پيلوت و .............. پاركينگ در طبقه زيرزمين و تعداد ..... انباري در طبقه زيرزمين سهم طرف دوم.
اپارتمانها به صورت ذيل بين طرفين تقسيم ميگردد
ا.
.................................................. 
ب.
..................................................
ج.
..................................................
د.
.................................................. 
ه.
..................................................
و
.................................................. 
ز.
..................................................
ماده 5- مدتهاي پيش بيني شده جهت اجراي موضوع قرارداد
1-5
مدت زمان اخذ پروانه ساخت ........................
2-5
مدت زمان اجراي كامل پروژه و تحويل ٓاپارتمانها .....................
3-5
مدت زمان تعيين شده .....................
جهت اخذ پايان كار و صورت مجلس تفكيكي و تنظيم تقسيم نامه
توضيح اينكه كل مدت زمان قرارداد با توجه به برنامه زمانبندي فوق از شروع كه با دادن وكالت نامه كاري امكان پذير است تا تنظيم تقسيم نامه .................ماه مي باشد.
تبصره: كليه مدت زمانهاي فوق با توافق كتبي طرفين قابل تجديد نظر است.
ماده 6- تعهدات طرف اول
طرف اول قرارداد متعهد مي گردد:
1-6
حداكثر ......... ماه بعد از امضاي قرارداد نسبت به تحويل ساختمان تخليه شده جهت عمليات تخريب طي صورتجلسه اي به طرف دوم اقدام نمايند.
تبصره : چنانكه هريك از مالكين آپارتمان خود را ديرتر از زمان موعد تحويل نمايد كليه خسارات تاخير در ساخت و ساير خسارات مرتبطه به عهده ايشان ميباشد.
2-6
طرف اول طي .......... پس از امضاي قرارداد در دفترخانه ......... حاضر و نسبت به اعطاي يك وكالت كاري تام الاختيار جهت انجام امور اداري در مراجع ذيربط ) شهرداري ، دارايي ، اداره ثبت و .......( به نام طرف دوم اقدام نموده و اسناد مالكيت ملك را نيز با تنظيم رسيد در اختيار طرف دوم قرار دهد.
3-6
انتقال رسمي ..... دانگ از زمين محل احداث ساختمان به طرف دوم پس از يك هفته از واريز فيشهاي شهرداري و اخذ جواز ساخت انتقال ...... دانگ باقيمانده از سهم طرف دوم همزمان با تحويل آپارتمانهاي نوساز.
4-6
كليه بدهي هاي قانوني ملك مانند شهرداري ، دارايي و غيره را تا زمان امضاي قرارداد پرداخت نمايد.
5-6
حقوق قانوني اين قرارداد را به غير واگذار ننمايد و هرگونه واگذاري در اين خصوص فاقد اعتبار قانوني ميباشد
6-6
طرف اول در طول زمان اجراي قرارداد حق بازديد از پيشرفت روند ساخت و ساز را دارد اما هيچگونه دخالت در امور اجرايي را نداشته و هرگونه ايراد را ميبايست از طريق ....................... كه نماينده طرف اول است به طرف دوم ابالغ نمايد. ) نماينده معرفي شده از سوي طرف اول مورد قبول طرف دوم ميباشد.(
شايان ذكر است هرگونه توافق با طرف دوم با امضاي .................... )نماينده طرف اول( داراي اعتبار بوده و به منزله امضاي طرف اول ميباشد و حق هرگونه اعتراض بعدي از طرف اول ساقط ميباشد. )بديهي است كه نماينده طرف اول تاييديه طرفهاي اول را در مورد توافقات قبال اخذ نموده است.(
ماده 7- تعهدات طرف دوم
طرف دوم متعهد ميگردد
1-7
نسبت به انجام تعهدات قراردادي خود در مواعد تعيين شده در ماده 4 اقدام نمايد.
2-7
نسبت به بيمه كردن كارگران و كليه كاركنان شاغل در پروژه احداث ساختمان در قبال حوادث كارگاهي اقدام نمايد.
3-7
كليه خسارات احتمالي ناشي از كار از جمله خسارت . آسيب به امالك مجاور و مطالبات تامين اجتماعي و هرگونه خسارت پيش بيني نشده ديگر را پرداخت كند و هيچ گونه مسئوليتي مالي يا جاني متوجه طرف اول نخواهد بود.
4-7
ساختمان موضوع قرارداد را دقيقا بر مبناي پروانه شهرداري و نقشه هاي مصوب و صورت جامع مصالح مصرفي و زير نظر مهندس ناظر احداث و تكميل و مسئوليت هرگونه خالف در احداث بنا را پذيرفته و جرايم متعلقه را به شهرداري بپردازد.
5-7
كليه ضوابط و مقررات قانوني از جمله مقررات ملي ساختمان خصوصا مبحث 19 آن و آيين نامه 2800 راجع به زلزله و مقررات شهرداري شهرسازي را رعايت نمايد.
6-7
چنانچه به هرعلت، انجام كار يا ادامه كار آن به مدت بيش از .......... متوقف گردد. مكلف به پرداخت خسارت قراردادي به مبلغ .......... ريال به طرف اول مي باشد. و طرف اول نيز حق فسخ قرارداد را خواهد داشت. طرف دوم به موجب همين قرارداد به طرف اول وكالت داده تا در صورت حدوث شرايط مذكور ، ضمن تكميل و انجام بقيه مراحل كار، نسبت به وصول خسارت قراردادي و هزينه
هايي كه جهت اتمام ساختمان نموده است، از ناحيه فروش سهم طرف دوم از آپارتمان هاي ساختمان جديد اقدام نمايد.
7-7
تا مدت .......... از تحويل ساختمان، هرگونه عيب و ايرادي در هر قسمت از آن به وجود آمده و ناشي از قصور طرف دوم در احداث بنا باشد را بدون مطالبه هيچ هزينه اي برطرف كند.
8-7
تا تاريخ ............ نقشه نهايي ساختمان را تهيه و تغييرات بعدي آن را نيز به تاييد طرف اول برساند.
9-7
حقوق مشاركت ناشي از اين قرارداد را به غير واگذار ننمايد و هرگونه واگذاري در اين خصوص فاقد اثر و ارزش قانوني ميباشد
.
10-7
طرف دوم به منظور تضمين اجراي تعهدات قراردادي خود ، ........ فقره چك به شماره هاي ذيل صادر و در اختيار آژانس امالك ......... قرارداده تا در صورت انجام به موقع تعهدات قراردادي خود و پيشرفت پروژه در مراحل مختلف به شرح ذيل و با تنظيم صورتجلسه با نماينده طرف اول چكهاي مذكور مستردد ميگردد
الف
ب
ج

تبصره : چنانچه بر اساس نظر كارشناسي ، طرف دوم در موعد تعيين شده در قرارداد نسبت به انجام تعهدات خود عمل ننمايد ، طرف اول ميتواند چك امانتي آن موعد را از امالك ...... دريافت و وصول نمايد و طرف دوم با امضاء اين قرارداد مشاركت حق هرگونه اعتراض از ٓاژانس جهت ارائه چك به طرف اول را از خود ساقط نموده است.
11-7
طرف دوم مبلغ ....... ريال همزمان با تحويل گرفتن ملك و انتقال ..... دانگ از سهم مشاعي طي سند قطعي به طرف دوم به صورت بالعوض به طرف اول پرداخت مينمايد كه در پايان مدت نيز طرف اول نسبت به استرداد ٓان اقدام نخواهد كرد. ) صورت وضعيت مبالغ پرداختي تحت عنوان بالعوض به پيوست اين قرارداد ميباشد. كه اين مبلغ بين مالكان با نسبت قدرالسهم ملك تقسيم
ميگردد.(
12-7
طرف دوم مبلغ ....... ريال همزمان با تحويل گرفتن ملك و انتقال ..... دانگ از سهم مشاعي طي سند قطعي به طرف دوم به صورت قرض الحسنه به طرف اول پرداخت مينمايد كه در پايان مدت نيز طرف اول نسبت به استرداد ٓان همزمان با تحويل آپارتمانهاي نوساز اقدام خواهد كرد. بديهي است كه تحويل ٓاپارتمانها با استرداد اين مبلغ به طرف دوم امكانپذير ميباشد. ) صورت وضعيت مبالغ
پرداختي تحت عنوان قرض الحسنه به پيوست اين قرارداد ميباشد. كه اين مبلغ بين مالكان با نسبت قدرالسهم ملك تقسيم ميگردد.(
ماده 8- شرايط قرارداد:
1-8-
طرفين توافق نمودند كه ساختمان از مصالح لوازم و وسايل قيد شده در صورت جامع مصالح مصرفي كه در اين قرارداد ذكر شده است ساخته شده و هرگونه تغيير احتمالي بعدي در صورت موصوف بايد با توافق كتبي طرفين انجام شود.
2-8-
عمليات ثبتي تفكيك سهم مشاعي طرفين طبق توافق مندرج در ماده 4 توسط طرف دوم انجام مي گردد و كليه هزينه هاي مربوطه نظير هزينه دارايي ماليات انبوه سازي و غيره نيز توسط طرف دوم پرداخت خواهد شد.
3-8-
كليه هزينه هاي الزم جهت تنظيم سند رسمي انتقال آپارتمان هاي احداثي به نام هريك از طرفين به تناسب سهم الشركه و مالكيت برعهده همان طرف ميباشد.
4-8-
فروش يا پيش فروش سهم الشركه از سوي هريك از طرفين پس از اخذ جواز ساخت كل ساختمان امكان پذير مي باشد.
تبصره : هرگونه قرارداد فروش كه بدون رعايت شرايط قيد شده در بند باال تنظيم شود، از درجه اعتبار ساقط بوده و براي انتقال گيرنده ان ، هيچ گونه حقي ايجاد نمي نمايد.
5-8-
چنانچه هريك از طرفين از انجام هريك از تعهدات قراردادي خويش در موعد مقرر امتناع نمايد ، مكلف اند روزانه مبلغ .......... ريال به عنوان خسارت قراردادي به طرف مقابل بپردازد. اين مبلغ براي كليه تعهدات طرفين در اين قرارداد پيش بيني شده و در صورت بروز تخلفات قراردادي مختلف ، خسارات با يكديگر جمع مي شوند. اين مبلغ جايگزين تعهد اصلي نبوده و متخلف موظف به انجام
تعهد خود خواهد بود.
6-8-
در صورتي كه بر اثر حوادث قهريه اعم از سيل ، زلزله و...... يا بر اثر تغييرات غير قابل پيش بيني در دستورات و مجوزهاي صادره از سوي شهرداري و ساير دواير دولتي مرتبط ، در انجام كار وقفه ايجاد گردد، هيچ يك از طرفين مسئول تاخيرات به وجود ٓامده نخواهد بود.
7-8-
كليه مصالح حاصل از تخريب ساختمان فعلي ، متعلق به طرف دوم مي باشد.
8-8-
طرف اول اقرار مي نمايد كه پالك ثبتي موضوع قرارداد در زمان تنظيم قرارداد كال يا جزئا و عينا يا منفعتا به كسي واگذار نشده و از سوي مراجع قضايي نيز توقيف نمي باشد. چنانچه مشخص شود هريك از طرفين اول بر خالف اين بند اقدام و قرارداد را منعقد كرده باشند ، مكلف به پرداخت خسارت قراردادي به مبلغ ........... ريال به طرف دوم مي باشد و اين خسارت بدل از انجام تعهد وي مبني بر
فك پالك يا جلب رضايت معارضين نخواهد بود.
9-8-
هريك از طرفين نسبت به فروش آپارتمان هاي خود از ساختمان جديد مسئول پاسخگويي به هرگونه دعوي حقوقي و كيفري خريداران مي باشند.
10-8-
هر گونه افزايش يا كاهش يا نوسانات قيمت و حد.ث ديگر شرايط اقتصادي بر مدت قرارداد يا تقسيم واحدها و ساير شرايط قراردادي تاثيري نخواهد داشت.
11-8-
طرف دوم حق استفاده از وام مشاركت مدني و ترهين مورد معامله را به هيچ وجه ندارد.
12-8-
طرف دوم به هيچ وجه و تحت هيچ عنوان حق )سهم مشاعي زمين انتقال يافته به خود( را به ديگري نداشته و هرگونه انتقال عادي يا رسمي تحت هر عنوان، حتي پس از اتمام مراحل احداث ساختمان ، باطل و از درجه اعتبار ساقط است.
13-8-
انتقال اسناد رسمي سهم اختصاصي هريك از طرفين از آپارتمان هاي احداث شده پس از اتمام عمليات تفكيك ثبتي ، به افراد ديگر بالمانع است.
14-8-
هريك از طرفين مي تواند سهم اختصاصي خود از ساختمان را پس از تحويل ، تصرف نموده و يا اجاره دهند.
15-8-
داور مرضي الطرفين دو طرف طبق توافق طرفين آژانس امالك ....... مي باشد كه در صورت هر گونه اختالف في ما بين راي اژانس امالك مورد تاييد طرفين مي باشد و در صورتي كه اختالف قابل حل نباشد مي بايست در مراجع قضايي ذيصالح طرح دعويٓ گردد.
شرايط فني و اجرايي توافق شده پروژه مشاركت و صورت جامع از مصالح ، لوازم و منصوبات با ذكر تمام جزئيات كه توسط طرف دوم در احداث موضوع قرارداد به كار خواهد برد به شرح ذيل ميباشد
1
اجراي فونداسيون طبق نقشه محاسباتي و زير نظر مهندس ناظر.
2( 
اسكلت از نوع ........ به صورت متناسب با قوانين و مقررات شهرداري طبق ضوابط و مقررات ملي ساختمان و زير نظر مهندس ناظر.
3( 
استفاده تيرچه در سقف ها و عيار بتن سقف ها طبق نقشه محاسباتي
4( 
تمامي سقف ها يونوليت يا بلوك سفالي
5( 
لوله كشي ها
1-5-
لوله هاي آب بهداشتي بيروني از جنس ...............
2-5-
لوله هاي گاز از نوع ..............
3-5-
لوله هاي فاضالب از نوع ..........
4-5-
لوله كشي شوفاژ با لوله هاي .............
6-
رادياتورها از نوع ..............
7-
سيستمهاي گرمايشي: ........
8-
مشعل ...........
9-
سيستم برق:
1-9
-لوله كشي برق از نوع ..........
2-9- سيمها از نوع .............
3-9-
آيفون از نوع ..................
4-9-
كليد ، پريزها از نوع .................
. 5-9-
فيوزها از نوع ..................
6-9-
كابل تلفن از نوع ..................
7-9-
سيستم روشنايي راه پله از نوع ..................
8-9-
آنتن مركزي از نوع
9-9- ..................
نصب كنتور برق ....................
10-9-
نصب جعبه كليد و كليدهاي مينياتوري ................
11-9-
انتقال برق از كنتور اصلي هر واحد تا تابلوي داخلي نصب شده در هر واحد.
10-

كاشي كاري:
ديوارهاي آشپزخانه ، حمام و توالت از نوع ..................
11-
كف سازي
1-11
آشپزخانه از نوع ..................
2-11
حمام ها و توالت ها از نوع ..................
3-11-
پذيرايي ، هال ، خواب ها و راهروها از نوع ..................
4-11-
پشت بام اجراي عايق از نوع ..................
12-
حياط ............
13-
پاركينگ .............
14
- عايق رطوبطي و صوتي:
1-14-
سرويس ٓاشپزخانه ها ، حمام ها و توالت ها از نوع ..................
2-14-
زيرزمين و پاركينگ از نوع ..................
3-14-
بدنه ساختمان از نوع ..................
4-14-
ديوارهاي جانبي و ديوارهاي بين واحدها از نوع ..................
15
- نماسازي:
1-15-
نماي خارجي ساختمان از نوع ..................
2-15-
نماي
جانبي از نوع ..................
16-
راهرو و راه پله ها
: 1 -16
پله ها از نوع ................
2 -16 
ديوار راه پله ها تا سقف از نوع ..................
17
- قرنيز طبقات از نوع ..................
18-
پنجره ها
1-18-
نماي خارجي از نوع ..........
2-18-
نماي داخلي از نوع ..................
19-
درب ها:
1-19-
درب پاركينگ از نوع ..................
2-19-
درب اصلي ساختمان از نوع ..................
3-19-
درب راه پله ها از نوع ..................
4-19-
درب واحدها از نوع .................
. 5-19-
درب خوابها و سرويس هاي بهداشتي از نوع ..................
6-19-
درب كمدها و قفه بندي داخلي از نوع ..................
7-19-
درب انباري ها از نوع ..................
20-
يراق آلات: 
قفل و دستگيره دربها از نوع ..................
1-21-
شير آلات ظرفشويي و رو شويي از نوع
..................
2-20-
قفل و دستگيره پنجره ها از نوع ..................
21

- تجهيزات بهداشتي
:1-21-
دوش حمام و زبردوشي از نوع ..................
2-21-
حوله خشك كن از نوع ..................
4-21-
سرويسهاي بهداشتي از نوع ..................
22-
كابينت ها:
1-22-
بدنه و دربها از نوع .................
. 2-22-
صفه كابينت از نوع ..................
3-22-
سينگ ظرفشويي از نوع ..................
4-22-
هود از نوع ..................
23-
شيشه هاي پنجره ها از نوع ..................
24-
سيستم سرمايشي:
1-24-
كانال كشي از نوع .................
. 2-24-
دريچه كولرها از نوع .................. ياداوري : جداسازي و ارتفاع كانال ها به گونه اي باشد كه هنگام تعميرات و تعويض كولرها مشكالتي براي سايرين به وجود نياورد
. 25-
تزئينات و شكل بندي
1-25-
اجراي گچ بري دورتادور سالن با دو لبه ابزار و نور مخفي
2-25-
اجراي گچ بري در آرك جلوي آشپزخانه از نوع ..................
3-25-
اجراي گچ بري باالي شومينه
4-25-
اجراي سقف كاذب و گچ بري و نور مخفي در پاركينگ
5-25-
اجراي گچ بري در سقف پاگردهاي اصلي
26-
پوشش هاي رنگي و نقاشي:
1-26-
سقف ها از نوع ..................
2-26-
ديوارها از نوع
..................
3-26-
دربها از نوع ..................
27- ٓ
اسانسور
: 1-27-
موتور از نوع ..................
2-27-
كابين از نوع ..................
28-
چاه فاضالب يك حلقه با نتراژ طراحي نقشه
29-
شومينه براي كليه واحدها
30-
نرده ها و راه پله ها استيل
31-
بالكن ها طبق نقشه طراحي
32-
ديوارهاي حياط ........ طبق نقشه طراحي
33-
پاركينگ ها كف ......... ديوارها تا سقف ........
34-
انبارها كف ........ و ديوارها ...............
35-
انشعاب آب هر واحد مستقل و يك انشعاب آب مصارف مشترك
36-
ساب كف تمامي واحدها و مشاعات و پاركينگ ها 37- چهارچوب ها

1-37-
چهارچوب درها از نوع ..................
2-37-
چهارچوب كمدها از نوع ..................
38-
اجراي سيستم تهويه و هواكشي مناسب
. 39-
اجراي روشنايي گاز در واحدها
40-
اجرا و نصب
فالش تانك در سرويس ها
41-
نصب شيرآلات آب جهت كولر ها در پشت بام
42-
حياط سازي و محوطه سازي متناسب با كليه ساختمان
43-
اجراي محوطه سازي پياده رو با طراحي زيبا و جدول گذاري 
44- اجرا و نصب شير

فلكه آب سرد و گرم و شوفاژها براي كل واحدها در داخل ساختمان توضيحات : چنانچه هر يك از مصالح فوق در بازار موجود نباشد معادل ريالي ٓان با توافق طرفين مالك كار قرار خواهد گرفت.
ماده 9- دفترخانه مورت توافق
دفترخانه مورد توافق طرفين براي انجام نقل و انتقاالت و امور وكالتي ، دفتر خانه اسناد رسمي شماره ........... تهران به نشاني .............
ماده 10- اسناد و مدارك پيوست قرارداد
1-10
فتوكپي اسناد مالكيت ساختمان فعلي
2-10
نقشه هاي كلي و اجرايي
3-10
صورت وضعيت چك هاي قرض الحسنه و بال عوض

ماده 11- موارد فسخ قرارداد
الف- اين قرارداد در موارد ذيل از سوي طرف اول قابل فسخ مي باشد:
الف-1 در صورت متوقف بودن بيش از .... ماه از شروع كار و يا متوقف ماندن بيش از ..... ماه از پيشرفت پروژه در هر مقطع زماني
الف-2 در صورتي كه سهم مشاعي عرصه انتقال يافته به طرف دوم به ديگران منتقل شود.
الف-3 چنانچه سهم مشاعي عرصه انتقال يافته به طرف دوم توسط اشخاص ثالث توقيف گردد. در اين صورت با توجه با اصل آزادي اراده و پذيرش كليه شرايط قرارداد حاضر از سوي طرف دوم همچنين تقدم زماني اين قرارداد توقيف سهم مشاعي وي نيز فاقد مبناي قانوني خواهد بود.
الف-4 در صورتي كه حقوق مشاركت ناشي از اين قرارداد از سوي طرف دوم به ديگري انتقال يابد. ب- اين قرارداد در موارد ذيل از سوي طرف دوم قرارداد قابل فسخ مي باشد
ب-1 چنانچه طرف اول قرارداد در موعد مقرر نسبت به تحويل ملك موضوع قرارداد ، اعطاي وكالت كاري و يا انتقال رسمي عرصه اقدام ننمايد.
ب-2 در صورتي كه طرف اول حاضر به فك رهن از ملك موضوع قرارداد نگردد. 
ب-3 چنانچه طرف اول سهم مالكيت خود از عرصه ساختمان را به ديگري انتقال دهد. 
ب-4 در صورتي كه طرف اول حقوق مشاركت ناشي از اين قرارداد را به ديگري انتقال دهد..:

==========================================


راهنما و آموزش قرارداد ساخت و ساز مشارکتی

راهنمای قرارداد مشارکت در ساخت

ساختمان | ساخت و ساز یکی از اصلی ترین بخشها در ایران می باشد. بدلیل هزینه های بالای ساختمان سازی اصولا پرداخت هزینه های یک ساختمان تا پایان و زمان بهره برداری بسیار سنگین است از این رو افراد بصورت مشارکتی اقدام به ساخت ساختمان می کنند.

در این روش مشارکتی که عموما یک طرف زمین دارد که روی آن ساختمانی با بافت فرسوده است را می خواهد بازسازی و نوسازی کند و از سوی دیگر یک سرمایه گذار که البته تجربه کافی در ساخت و ساز دارد وارد می شود و در یک قرارداد با سود مشترک اقدام به ساخت مشارکتی یک ساختمان می کنند.

در این نوع قراردادها واحدهای ساخته شده در آپارتمان نوساز بر اساس قوانین و سهم مشارکت هر طرف بین  آنها تقسیم می شود.

اما چیزی که در این میان بسیار مهم است نحوه بستن قرارداد است تا همه جوانب سود هر دو طرف در آن لحاظ شود و البته زیان های احتمالی. و چنانچه همه جوانب کار در نظر گرفته نشود به احتمال زیاد در پایان کار اختلاف و درگیری های حقوقی بر سر مشارکت در ساخت بین دو شریک ایجاد خواهد شد.

راهنمای قرارداد مشارکت در ساخت

پیش از هر کاری لازم است تا با افرادی که پیش از این یک قرارداد مشارکت در ساخت را پیاده سازی کرده اند مشورت کنید. مشاوره با یک وکیل حقوقی متخصص در زمینه قوانین حقوقی مشارکت در ساخت و ساز و امور ساختمانی نیز می تواند انتخاب خوبی باشد.

برای آگاهی شما در این مورد یک نمونه از اختلاف حقوقی پیش امده بین دو شریک را خدمت شما عرض می کنیم:

سلام من به عنوان مالک با یک سازنده قرارداد مشارکت در ساخت بستم که ۱۵ ماهه تحویل دهد و در ان نوشته بود غیر قابل فسخ و در صورت پیش فروش مالک بایستی مطلع شود و قراردا د را به عنوان شاهد امضاء نماید سازنده یک واحد را با اطلاع من پیش فروش کرد اما اکنون ۴ ماه هم از قرارداد  ما میگذرد فقط اسکلت فلزی ان را زده است . جدیدآ متوجه شدم که سازنده  همان واحد فروخته شده را قبلا بدون اطلاع من به صورت غیر رسمی فروخته است و ان فرد نیز شکایت کرده  و سازنده بازداشت شده و با قید وثیقه آزاد شد و من از سازنده یک الحاقیه قرارداد گرفتم که من در صورت عدم انجام تعهدات توسط سازنده حق فسخ قرارداد  و رجوع به محاکم قضایی را دارم و سازنده حق اعتراض و هیچ گونه حق و حقوقی نخواهد داشت ضمنآ سند ملک کلآ به نام من است حالا حکم دادگاه صادر شده  و معلوم نیست چه در انتظار سازنده است.

۱- ایا با شکایت من به دادگاه میتوانم قرارداد را فسخ کنم؟

۲ –هزینه انجام شده در ساختمان چگونه محاسبه میشود و در صورت فسخ قرارداد چگونه باید پرداخت کرد ؟

۳- ایا در صورت فسخ قرارداد من تعهدی در برابر خریداران دارم؟

چون سازنده خیلی زیر قیمت بازار پیش فروش کرده.

متشکرم از پاسخگویی شما

و یا پرسش دیگر که درباره اختلاف و نیاز به فسخ قرارداد مشارکت در ساخت می باشد:

ایا امکان فسخ قراداد مشارکت ساخت از ناحیه مالک به دلیل تاخیر در شروع وجود دارد ؟

با توجه به اینکه از تاریخ تحریر قراداد۹۲/۰۳/۱۸مدت زمان طولانی می گذرد و سازنده تاکنون  به تعهدات خود عمل ننموده است امکان فسخ قرارداد از ناحیه مالک وجود دارد؟ در ضمن در بخشی از قرارداد این عبارت آمده است.

طرفین ضمن عقد خارج لازم مرقوم متعهد و ملتزم به اجرای تمامی مفاد این قرارداد مشارکت می باشند.

و پاسخی که وکیل گروه وکلای یاسا در سایت مشاوره حقوقی رایگان گفته به شرح ذیل می باشد:

با توجه به قرارداد انعقادی بین طرفین باید به مفاد آن توجه نمود و اگر شرایط فسخ در آن قید شده باشد باید طبق آن عمل کرد و اگر شرایطی برای فسخ ذکر نشده باشد شما می توانید فرد را ملزم به انجام تعهد و پرداخت خسارت تاخیر آن  نمایید

موفق باشید

همیشه ثبت یک قرارداد مکتوب پیش از شروع همکاری اهمیت بسیار زیادی دارد. در پرسش پایین ببینید که نبستن یک قرارداد و احتمال مرگ طرف مقابل چه سختی هایی را متوجه طرف روبرو کرده:

برای مشارکت در ساخت خانه، به شخصی اعتماد کردم و معامله را مکتوب نکردم. آیا راهی برای اثبات ادعایم وجود دارد؟

ا سلام.
چند ماه پیش برای خرید خانه ای که در حال ساخت بود، با شخصی که ادعا می کرد صاحب آن ملک است معامله کردم. من به مرور  ۱۵۰ میلیون تومان به حساب آن شخص واریز نمودم ولی حالا هیچ خبری از آن شخص نیست. اخیرا شایعاتی در مورد کلاه بردار بودن آن شخص شنیده ام. خبر مبهمی هم در مورد مرگ مشکوک آن آقا شنیده ام. می گویند خودکشی کرده یا شاید به قتل رسیده. من به آن شخص اعتماد کردم و هیچگاه معامله مکتوب نشد و رسیدی هم نگرفتم. حالا هیچ مدرکی برای اثبات ادعای خود ندارم . من باید چکار کنم. میترسم شکایت کنم متهم به قتل شوم. اینطوری هم تمام پس انداز زندگیم از بین می رود و هم آبرویم. نمی دانم، شاید اصلا نمرده و خودش شایعه درست کرده. با توجه به اینکه هیچ مدرکی ندارم آیا امکان شکایت و پیگیری آن، وجود دارد یا باید منتظر لطف خدا شوم؟ لطفا در مورد عواقب شکایت کردن و یا شکایت نکردن هم راهنمایی کنید. خواهش میکنم کمکم کنید. من از ترس آبرویم هنوز هیچ اقدامی نکرده ام.
با تشکر

و اما پاسخ وکیل گروه وکلای یاسا به این سوال :

با سلام
در صورتی که رسید پول واریزی به حساب شخص مورد نظر را داشته باشید می توانید برای استرداد آن اقامه دعوا نمایید در صورتی که آن شخص نیز فوت شده و یا به قتل رسیده باشد بدون وجود هیچگونه دلیل و مدرکی شخصی را متهم نمی کنند.
موفق باشید.

و یک پرسش دیگر از وکیل در زمینه قرارداد مشارکت در ساخت و ساز:

افزایش زمان پروژه قرار داد مشارکت در ساخت بدون ذکر ضرر و زیان دیرکرد ..

آیا خسارت به مالک تعلق میگیرد ؟

قرارداد مشارکت در ساخت منعقد گردیده است و از زمان آن حدود ۱۰ ماه میگذرد . زمان انجام پروزه ذکر گردیده است ولی در قبال دیرکرد برای مالک ، هیچ مبلغی منظور نگردیده است .آیادر صورت ادعای خسارت از طرف مالک مبلغی تعلق میگیرد یا خیر .اگر تعلق میگیرد با عنایت به عدم ذکر ًضرر و زیان در قرارداد معیار محاسبه چگونه می باشد؟

و اما پاسخ وکیل گروه وکلای یاسا به این پرسش حقوقی

با سلام
در صورتی که در قرارداد برای تحویل ملک به مالک و یا انجام هر تعهدی موعدی مشخص شده باشد ولیکن ضمانت اجرایی برای آن تعیین نشده باشد مالک می تواند داددخواست الزام به ایفاء تعهد و مطالبه ضرر و زیان تقدیم دادگاه نماید میزان ضرر و زیان وارده را کارشناس تعیین می کند و نهایتا در این زمینه قاضی پرونده رای مقتضی صادر می نماید.
موفق باشید

پس همانطور که می بینید جدای از دوستی های خانوادگی و یا رفاقتی بستن قرارداد پیش از همکاری اتفاقا باعث دوام رابطه شده و جلوی هرگونه اختلافی را می گیرد. پس ضروری است تا با آگاهی و مشاوره یک قرارداد سفت و محکم که حقوق کامل دو طرف رعایت شده و احتمالات ناشی از ضرر و زیان لحاظ شده باشد را ببندید.

در پایان از افرادی که یک تجربه ساخت و ساز مشارکتی را داشتند خواهشمندیم تا از فرم پایین همین صفحه تجربه خوب یا بد خود را در این زمینه به اطلاع عموم برسانند تا همه ما با دید بهرتی در دنیای امروز که پیچیدگیهای خاص خود را دارد زندگی آرام و بدون تنشی داشته باشیم.

با سپاس

سایت ساختمان

www.Sakhteman.website

Tags:قوانین ساخت و ساز مشارکتی

فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در خیابان آزادی تهران تلفن 09361014411 بازار بورس صنایع دانش بنیان آزادی بورس تخصصی صنایع پزشکی ، دندانپزشکی ، علوم آزمایشگاهی 

==============================================

قیمت ملک در تهران

 • آمار و نرخ آپارتمان های فروش رفته در تهران - منطقه شمال تهران ، صادقیه ، دیباجی ، سه خوابه در سطح شهر ، جنوب تهران - 22 - نوساز در سطح شهر و کرج - فروردین 95 نرخ آپارتمان‌های فروش رفته در منطقه 5منطقه 5 براساس آمارهای ارائه شده از سوی بانک مرکزی از پرطرفدارترین مناطق تهران ازلحاظ خرید مسکن است. براساس گزارش بانک مرکزی توزیع تعداد معاملات انجام شده برحسب مناطق مختلف شهرتهران دراسفند ماه سال ٩٤ از میان مناطق ٢٢ گانه شهر تهران، منطقه ٥ با سهم 9/ 14درصدی از مبایعه‌نامه‌ها بیشترین معاملات مناطق تهران را به خود اختصاص داده است که این جایگاه دست‌کم در تمامی ماه‌های زمستان سال گذشته متعلق به همین منطقه بود. بر اساس داده‌های سامانه اطلاعات بازاراملاک ایران در 20 روز نخست فروردین ماه سال 95 نیزدراین منطقه هفت قرارداد خرید آپارتمان بالای یک میلیارد تومانی به ثبت رسیده است. همچنین 18 قرارداد ...
  Posted Apr 9, 2016, 11:33 PM by فروش آپارتمان تهران
 • قیمت آپارتمان سال 95 تهران : جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان 100 متری در مناطق 22گانه شهری تهران - جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در الهیه تهران - 17 فروردین 95 نرخ خرید و فروش املاک پایتختمظنه آپارتمان 100 متری در تهران؟ +جدولاقتصاد آنلاین-محمود باقری: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان 100 متری در مناطق 22گانه شهری تهران است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:  گروه• اقتصاد کلان   • مسکن  کلید واژه ها• ‌ قیمت مسکن • ‌ تهراناخبار مرتبطنرخ خرید و فروش املاک پایتختمظنه نوساز در اقدسیه تهران؟ +جدولاقتصاد آنلاین-مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می آید جدول معاملات انجام شده آپارتمان نوساز در محله اقدسیه تهران است. لازم به ذکر است که این ارقام جزئیات خرید و فروش‌های ثبت شده مسکن در سامانه مشاورین املاک کشور می‌باشد.  گروه• اقتصاد ...
  Posted Apr 5, 2016, 1:43 AM by فروش آپارتمان تهران
 • جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در خیابان فرشته تهران در اسفند ماه 94 - 27 اسفند 94 fereshtehنرخ خرید و فروش املاک پایتختقیمت آپارتمان در فرشته تهران؟ +جدولاقتصاد آنلاین- مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در خیابان فرشته تهران در اسفند ماه 94است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:  گروه• اقتصاد کلان   • مسکن  کلید واژه ها• ‌ قیمت مسکن • ‌ تهراناخبار مرتبط=========================================== =اطلاعیه پیش فروش آپارتمان در خیابان فرشته تهران =   --فرصت سرمایه گذاری امن برای آینده و زندگی همراه با آرامش برای دارندگان سرمایه  --   ==برای اطلاع از جزئیات  آپارتمان ها روی عکس کلیک کنید== فروش ( پیش فروش )  آپارتمان های فوق مدرن درخیابان فرشته تهران  جهت اطلاع از قیمت آپارتمان ها  و بازدید پروژه با شماره های  66122692 ...
  Posted Mar 17, 2016, 8:31 AM by فروش آپارتمان تهران
 • قیمت معاملات انجام شده آپارتمان دو خوابه در مناطق مختلف شهری تهران - 27 اسفند 94  نرخ خریدوفروش املاک پایتخت؛مظنه آپارتمان‌های دوخوابه تهران؟ +جدولاقتصاد آنلاین - مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان دو خوابه در مناطق مختلف شهری تهران است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می‌باشد:  گروه• اقتصاد کلان   • مسکن  کلید واژه ها• قیمت مسکن • تهراناخبار مرتبط  قیمت آپارتمان در تهران ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین  , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار  ,  قیمت آپارتمان در تهرانپارس  ,  قیمت آپارتمان در کیش ,   قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان  ,  قیمت آپارتمان  ,  جدول قیمت آپارتمان در تهران  ,  جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  جدول افزایش ...
  Posted Mar 17, 2016, 7:59 AM by فروش آپارتمان تهران
 • قیمت معاملات انجام شده رهن و اجاره واحدهای تجاری در مناطق شهری تهران - 27 اسفند 94 نرخ اجاره بهای واحدهای تجاری پایتختنرخ رهن و اجاره واحد تجاری در تهران + جدولاقتصاد آنلاین-علی کیوان پناه: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده رهن و اجاره واحدهای تجاری در مناطق شهری تهران است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:  گروه• اقتصاد کلان   • مسکن  کلید واژه ها• ‌ قیمت مسکن • ‌ تهراناخبار مرتبط  قیمت آپارتمان در تهران ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین  , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار  ,  قیمت آپارتمان در تهرانپارس  ,  قیمت آپارتمان در کیش ,   قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان  ,  قیمت آپارتمان  ,  جدول قیمت آپارتمان در تهران  ,  جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران  ,  جدول ...
  Posted Mar 17, 2016, 7:20 AM by فروش آپارتمان تهران
 • قیمت معاملات انجام شده واحدهای مسکونی در اسلامشهر ، رباط‌کریم ، منطقه 22 تهران ، تهرانسر و پردیس ( اطراف تهران ) - 27 اسفند 94  نرخ خرید و فروش املاک پایتخت؛مظنه آپارتمان در اسلامشهر و رباط‌کریم؟+جدولاقتصاد آنلاین - تقی کاظمی : آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده واحدهای مسکونی در اسلامشهر و رباط‌کریم می‌باشد. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می‌باشد:  گروه• اقتصاد کلان   • مسکن  کلید واژه ها• قیمت مسکن • رباط کریم • اسلامشهراخبار مرتبط نرخ خرید و فروش املاکمظنه مسکن در شهر جدید پردیس؟ +جدولاقتصاد آنلاین- مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در شهر پردیس در اسفند ماه 94 می باشد. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:  گروه ...
  Posted Mar 17, 2016, 6:59 AM by فروش آپارتمان تهران
 • Suites - قیمت معاملات انجام شده سوییت در تهران - 27 اسفند 94 نرخ خرید و فروش املاک پایتخت؛سوییت‌های تهران چند؟ +جدولاقتصاد آنلاین - تقی کاظمی : آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده سوییت در تهران می باشد. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:  گروه• اقتصاد کلان   • مسکن  کلید واژه ها• قیمت مسکن • سوییتاخبار مرتبط  قیمت آپارتمان در تهران ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین  , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار  ,  قیمت آپارتمان در تهرانپارس  ,  قیمت آپارتمان در کیش ,   قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان  ,  قیمت آپارتمان  ,  جدول قیمت آپارتمان در تهران  ,  جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  جدول افزایش قیمت مسکن مهر ...
  Posted Mar 17, 2016, 6:23 AM by فروش آپارتمان تهران
 • قیمت معاملات انجام شده آپارتمان¬ در مجیدیه تهران - 20 اسفند 94 نرخ خرید و فروش املاک پایتختآپارتمان در مجیدیه تهران متری چند؟ +جدولبه گزارش اقتصاد آنلاین، آنچه در زیر می¬آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان¬ در مجیدیه تهران است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه رسمی املاک می باشد:  گروه• اقتصاد کلان   • مسکن  کلید واژه ها• مسکن • آپارتمان • مجیدیهاخبار مرتبط  قیمت آپارتمان در تهران ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین  , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار  ,  قیمت آپارتمان در تهرانپارس  ,  قیمت آپارتمان در کیش ,   قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان  ,  قیمت آپارتمان  ,  جدول قیمت آپارتمان در تهران  ,  جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  جدول افزایش قیمت مسکن ...
  Posted Mar 12, 2016, 9:29 AM by فروش آپارتمان تهران
 • قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در جنوب تهران - 22 اسفند 94 South of Tehran نرخ خرید و فروش املاک پایتختقیمت جدید آپارتمان در جنوب تهران؟ +جدولاقتصاد آنلاین-علی کیوان پناه: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در جنوب تهران است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:  گروه• اقتصاد کلان   • مسکن  کلید واژه ها• ‌ قیمت مسکن • ‌ تهراناخبار مرتبط  قیمت آپارتمان در تهران ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین  , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار  ,  قیمت آپارتمان در تهرانپارس  ,  قیمت آپارتمان در کیش ,   قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان  ,  قیمت آپارتمان  ,  جدول قیمت آپارتمان در تهران  ,  جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق ...
  Posted Mar 12, 2016, 9:13 AM by فروش آپارتمان تهران
 • قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در سعادت آباد تهران در اسفند ماه 94 - 22 اسفند 94  نرخ خرید و فروش املاک پایتختمظنه آپارتمان در سعادت‌آباد تهران؟ +جدولاقتصاد آنلاین- نقی کاظمی پور: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در سعادت آباد تهران در اسفند ماه 94 است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:  گروه• اقتصاد کلان   • مسکن  کلید واژه ها• ‌ قیمت مسکن • ‌ تهراناخبار مرتبط  قیمت آپارتمان در تهران ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین  , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار  ,  قیمت آپارتمان در تهرانپارس  ,  قیمت آپارتمان در کیش ,   قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان  ,  قیمت آپارتمان  ,  جدول قیمت آپارتمان در تهران  ,  جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران  ,  جدول قیمت مسکن ...
  Posted Mar 12, 2016, 8:49 AM by فروش آپارتمان تهران
 • قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در پونک تهران - 22 اسفند 94 نرخ خرید و فروش املاک پایتختآپارتمان در پونک تهران چند؟ +جدولاقتصاد آنلاین-محمود باقری: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در پونک تهران می باشد. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:  گروه• اقتصاد کلان   • مسکن  کلید واژه ها• ‌ قیمت مسکن • ‌ تهراناخبار مرتبط  قیمت آپارتمان در تهران ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین  , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار  ,  قیمت آپارتمان در تهرانپارس  ,  قیمت آپارتمان در کیش ,   قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان  ,  قیمت آپارتمان  ,  جدول قیمت آپارتمان در تهران  ,  جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  جدول افزایش قیمت ...
  Posted Mar 12, 2016, 8:33 AM by فروش آپارتمان تهران
 • قیمت معاملات انجام شده آپارتمان نوساز در مناطق 22گانه شهری تهران - 22 اسفند 94 New build flatsمظنه آپارتمان نوساز در تهران؟ +جدولاقتصاد آنلاین-نقی کاظمی پور: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان نوساز در مناطق 22گانه شهری تهران است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:  گروه• اقتصاد کلان   • مسکن  کلید واژه ها• قیمت مسکن • تهراناخبار مرتبط  قیمت آپارتمان در تهران ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین  , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار  ,  قیمت آپارتمان در تهرانپارس  ,  قیمت آپارتمان در کیش ,   قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان  ,  قیمت آپارتمان  ,  جدول قیمت آپارتمان در تهران  ,  جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  جدول افزایش قیمت ...
  Posted Mar 12, 2016, 8:18 AM by فروش آپارتمان تهران
 • قیمت معاملات انجام شده آپارتمان دو و سه خوابه در مناطق مختلف شهری تهران 22 اسفند 94 Two Bedroom Apartmentمظنه آپارتمان‌های دوخوابه تهران؟ +جدولاقتصاد آنلاین - مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان دو خوابه در مناطق مختلف شهری تهران است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می‌باشد:  آپارتمان سه خوابه در تهران چند؟ +جدولاقتصاد آنلاین-مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان سه خوابه در مناطق مختلف شهری تهران است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:  گروه• اقتصاد کلان   • مسکن  کلید واژه ها• ‌ قیمت مسکن • ‌ تهراناخبار مرتبط  قیمت آپارتمان در تهران ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری ...
  Posted Mar 12, 2016, 7:56 AM by فروش آپارتمان تهران
 • Villa - جدول قیمت معاملات انجام شده خانه ویلایی در مناطق 22گانه شهری تهران - 22 اسفند 94 خانه‌های ویلایی تهران چند؟ +جدولاقتصاد آنلاین- مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده خانه ویلایی در مناطق 22گانه شهری تهران است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:  گروه• اقتصاد کلان   • مسکن  کلید واژه ها• ‌ قیمت مسکن • ‌ تهراناخبار مرتبط  قیمت آپارتمان در تهران ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین  , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار  ,  قیمت آپارتمان در تهرانپارس  ,  قیمت آپارتمان در کیش ,   قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان  ,  قیمت آپارتمان  ,  جدول قیمت آپارتمان در تهران  ,  جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  جدول افزایش قیمت مسکن مهر  ,  جدول قیمت ...
  Posted Mar 12, 2016, 7:27 AM by فروش آپارتمان تهران
 • جدول قیمت معاملات انجام شده رهن آپارتمان متراژ بالا در مناطق شهری تهران - 20 اسفند 94 مظنه رهن آپارتمان متراژ بالا +جدولاقتصاد آنلاین- محمود باقری: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده رهن آپارتمان متراژ بالا در مناطق شهری تهران است. بنابر عرف بازار، در ازای کم کردن یک میلیون تومان از ودیعه، 30 هزار تومان به اجاره بهای ماهیانه اضافه می شود. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:  گروه• اقتصاد کلان   • مسکن  کلید واژه ها• ‌ قیمت مسکن • ‌ تهراناخبار مرتبط
  Posted Mar 10, 2016, 2:54 AM by فروش آپارتمان تهران
 • جدول قیمت معاملات انجام شده واحدهای مسکونی در نازی آباد تهران - 19 اسفند 94 قیمت واحد مسکونی در نازی‌آباد تهران؟ +جدولاقتصاد آنلاین-علی کیوان پناه: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده واحدهای مسکونی در نازی آباد تهران می باشد. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:   گروه• اقتصاد کلان   • مسکن  کلید واژه ها• ‌ قیمت مسکن • ‌ تهراناخبار مرتبط  قیمت آپارتمان در تهران ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین  , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار  ,  قیمت آپارتمان در تهرانپارس  ,  قیمت آپارتمان در کیش ,   قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان  ,  قیمت آپارتمان  ,  جدول قیمت آپارتمان در تهران  ,  جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  جدول افزایش قیمت مسکن ...
  Posted Mar 9, 2016, 10:50 AM by فروش آپارتمان تهران
 • جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمانهایی در مناطق مختلف شهری تهران است که می توان با 150 میلیون تومان خرید - 19 اسفند 94 با 150 میلیون کجا می توان خانه خرید؟ +جدولاقتصاد آنلاین-مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمانهایی در مناطق مختلف شهری تهران است که می توان با 150 میلیون تومان خرید. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:  گروه• اقتصاد کلان   • مسکن  کلید واژه ها• ‌ قیمت مسکن • ‌ تهراناخبار مرتبط  قیمت آپارتمان در تهران ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین  , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار  ,  قیمت آپارتمان در تهرانپارس  ,  قیمت آپارتمان در کیش ,   قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان  ,  قیمت آپارتمان  ,  جدول قیمت آپارتمان در تهران  ,  جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران  ,  جدول قیمت مسکن ...
  Posted Mar 9, 2016, 10:21 AM by فروش آپارتمان تهران
 • جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در منطقه اکباتان تهران در اسفند ماه 94 - 19 اسفند 94 آپارتمان‌های شهرک اکباتان چند؟ +جدولاقتصاد آنلاین-مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در منطقه اکباتان تهران در اسفند ماه 94است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:  گروه• اقتصاد کلان   • مسکن  کلید واژه ها• ‌ قیمت مسکن • ‌ تهراناخبار مرتبط  قیمت آپارتمان در تهران ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین  , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار  ,  قیمت آپارتمان در تهرانپارس  ,  قیمت آپارتمان در کیش ,   قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان  ,  قیمت آپارتمان  ,  جدول قیمت آپارتمان در تهران  ,  جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  جدول افزایش قیمت مسکن مهر  ,  جدول ...
  Posted Mar 9, 2016, 10:10 AM by فروش آپارتمان تهران
 • جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در الهیه تهران - 18 اسفند 94 آپارتمان در الهیه تهران متری چند؟ +جدولاقتصاد آنلاین-مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در الهیه تهران است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:  گروه• اقتصاد کلان   • مسکن  کلید واژه ها• ‌ قیمت مسکن • ‌ تهراناخبار مرتبط  قیمت آپارتمان در تهران ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین  , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار  ,  قیمت آپارتمان در تهرانپارس  ,  قیمت آپارتمان در کیش ,   قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان  ,  قیمت آپارتمان  ,  جدول قیمت آپارتمان در تهران  ,  جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  جدول افزایش قیمت مسکن مهر  ,  جدول قیمت مسکن در ...
  Posted Mar 8, 2016, 7:52 AM by فروش آپارتمان تهران
 • جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان 100 متری در مناطق 22گانه شهری تهران - 18 اسفند 94 یک آپارتمان 100 متری در تهران چند؟ +جدولاقتصاد آنلاین-محمود باقری: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان 100 متری در مناطق 22گانه شهری تهران است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:  گروه• اقتصاد کلان   • مسکن  کلید واژه ها• قیمت مسکن • ‌ تهراناخبار مرتبط
  Posted Mar 7, 2016, 11:43 PM by فروش آپارتمان تهران
 • جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در مناطق مختلف شهری تهران ( شریعتی ، شرق تهران ، هفت تیر ، شمال تهران ، ... ) 17 اسفند 94 ) مظنه آپارتمان‌های 50 متری تهران؟ +جدولاقتصاد آنلاین-محمود باقری: آنچه در زیر می آید جدول قیمت آپارتمان‌های 50 متری در مناطق 22 گانه شهری تهران است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:  گروه• اقتصاد کلان   • مسکن  کلید واژه ها• ‌ قیمت مسکن • ‌ تهراناخبار مرتبطمظنه لوکس‌ترین آپارتمان‌های تهران؟ +جدولاقتصاد آنلاین-مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می‌آید جدول معاملات انجام شده 15 آپارتمان گران شمال تهران شامل مناطق یک تا چهار است که در اسفند ماه سال 94 معامله شده است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می‌باشد:  گروه• اقتصاد کلان   • مسکن  کلید واژه ها ...
  Posted Mar 7, 2016, 10:52 PM by فروش آپارتمان تهران
 • جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در صادقیه تهران - 15 اسفند 94 آپارتمان در صادقیه تهران چند؟ +جدولاقتصاد آنلاین-محمود باقری: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در صادقیه تهران می باشد. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:  گروه• اقتصاد کلان   • مسکن  
  Posted Mar 5, 2016, 8:00 AM by فروش آپارتمان تهران
 • جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان سه خوابه در مناطق مختلف شهری تهران - 15 اسفند 94 3 Bedroom Apartmentsآپارتمان سه خوابه در تهران چند؟ +جدولاقتصاد آنلاین-مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان سه خوابه در مناطق مختلف شهری تهران است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:  گروه• اقتصاد کلان   • مسکن  کلید واژه ها• ‌ قیمت مسکن • ‌ تهراناخبار مرتبط
  Posted Mar 5, 2016, 7:52 AM by فروش آپارتمان تهران
 • karaj - جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در در شهر کرج در اسفند ماه 94 - 15 اسفند 94 مظنه آپارتمان در کرج؟ +جدولاقتصاد آنلاین- مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در در شهر کرج در اسفند ماه 94می باشد. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:  گروه• اقتصاد کلان   • مسکن  کلید واژه ها• ‌ قیمت مسکن • ‌ تهراناخبار مرتبط
  Posted Mar 5, 2016, 7:36 AM by فروش آپارتمان تهران
 • South of Tehran - جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در جنوب تهران - 15 اسفند 94 South of Tehranجدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در جنوب تهرانقیمت جدید آپارتمان در جنوب تهران؟ +جدولاقتصاد آنلاین-علی کیوان پناه: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در جنوب تهران است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:  گروه• اقتصاد کلان   • مسکن  کلید واژه ها• ‌ قیمت مسکن • ‌ تهراناخبار مرتبط
  Posted Mar 5, 2016, 7:22 AM by فروش آپارتمان تهران
 • جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در دیباجی تهران در اسفند ماه 94 - 15 اسفند 94 آپارتمان در دیباجی تهران متری چند؟ +جدولاقتصاد آنلاین-نقی کاظمی پور: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در دیباجی تهران در اسفند ماه 94است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:   گروه• اقتصاد کلان   • مسکن  کلید واژه ها• ‌ قیمت مسکن • ‌ تهراناخبار مرتبط
  Posted Mar 5, 2016, 7:06 AM by فروش آپارتمان تهران
 • جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان نوساز در مناطق 22گانه شهری تهران - 15 اسفند 94 New build flatsمظنه آپارتمان نوساز در تهران؟ +جدولاقتصاد آنلاین-نقی کاظمی پور: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان نوساز در مناطق 22گانه شهری تهران است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:  گروه• اقتصاد کلان   • مسکن  کلید واژه ها• ‌ قیمت مسکن • ‌ تهراناخبار مرتبط
  Posted Mar 5, 2016, 6:39 AM by فروش آپارتمان تهران
 • villa
  Posted Mar 5, 2016, 4:26 AM by فروش آپارتمان تهران
 • farmaneh - جدول قیمت معاملات انجام شده واحدهای مسکونی در فرمانیه تهران - 14 اسفند 94 آپارتمان در فرمانیه تهران متری چند؟ +جدولاقتصاد آنلاین - محمود باقری : آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده واحدهای مسکونی در فرمانیه تهران می‌باشد. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می‌باشد:  گروه• اقتصاد کلان   • مسکن  کلید واژه ها• قیمت مسکن • فرمانیه
  Posted Mar 4, 2016, 10:01 PM by فروش آپارتمان تهران
 • tehran 2 bedroom apartments - جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان دو خوابه در مناطق مختلف شهری تهران - 13 اسفند 94 2 bedroom apartmentsمظنه آپارتمان‌های دوخوابه تهران؟ +جدولاقتصاد آنلاین - مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان دو خوابه در مناطق مختلف شهری تهران است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می‌باشد:  گروه• اقتصاد کلان   • مسکن  کلید واژه ها• قیمت مسکن • تهراناخبار مرتبطقیمت آپارتمان در منطقه 22 و تهرانسر؟ +جدولاقتصاد آنلاین - محمود باقری : آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده واحدهای مسکونی در منطقه 22 تهران و تهرانسر می‌باشد. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می‌باشد:  گروه• اقتصاد کلان   • مسکن  کلید واژه ها• قیمت مسکن • تهرانسر • منطقه 22 ...
  Posted Mar 3, 2016, 3:01 AM by فروش آپارتمان تهران
Showing posts 1 - 30 of 170. View more »

Subpage Listing

 

Comments