35 عنصر مهم و مؤثر در قیمت گذاری آپارتمان های نوساز وغیر نوساز

35 عنصر مهم و مؤثر در قیمت گذاری آپارتمان های نوساز وغیر نوساز

========================================================

-----------------------------------

 امیدواریم استحکام ، زیبائی و مهمتر از همه اعتبار فروشنده شرکت سرمایه گذاری توسعه ساختمان سپهر تهران متعلق به بانک صادرات)شما را ترغیب نماید تا در صورت نیاز به ملکی اداری یا واحدی تجاری دنبال سرمایه گذاری مطمئن هستید، یکی از خریداران این پاساژ باشید.

اطلاعیه پیش فروش آپارتمان اداری و مغازه تجاری در بر خیابان آزادی تهران 

 برای اطلاع از جزئیات فروش (پیش فروش )آپارتمان در خیابان فرشته تهران ت روی عکس کلیک کنید  

اطلاعیه فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در خیابان آزادی تهران تلفن 09361014411 بازار بورس صنایع دانش بنیان آزادی بورس تخصصی صنایع پزشکی ، دندانپزشکی ، علوم آزمایشگاهی و داروسازی  

=========================

35 عنصر مهم و مؤثر در قیمت گذاری آپارتمان های نوساز وغیر نوساز

در کشورما مؤلفه کارشناسی و قیمت گذاری املاک به بهانه این که مالکیت خصوصی احترام دارد و  نباید در آن دخالت کرد راه  سوداگری و زیاده خواهی عده ای از سودجویان باز مانده وهر بلایی که بخواهند سر مصرف کننده می آورند وهر سال بخش زیادی از مردم به حاشیه کلانشهرها می رانند و دولت هم با بی توجهی کامل به این بی مبادلاتی و بی مسئولیتی دامن می زند و بنابراین وضع مسکن چنین شده که همه شاهدش هستیم . آیا دولت نمی تواند در امر مدیریت کیفیت ساخت وساز و قیمت گذاری دخالت نماید؟ پاسخ مثبت است . دولت در تمام کشورهای توسعه یافته هم به کم وکیف سازه ها نظارت دارد وهم در امر قیمت گذاری املاک استیجاری . امیدوارم روزی دولت ایران هم به امر توجه نماید ومردمی را از دست بی قیدی ، زیاده خواهی وتولیدات بی کیفیت مسکن عده ای سوداگر  برهاند .(آمین)

1. توجه به نوع مصالح ؛ این که درآپارتمان ازچه مصالحی استفاده شده ، آیا  مصالح ایرانی یا خارجی است ؟ آیامصالح از نوع  درجه یک ، درجه دو یا درجه سه می باشد؟در قیمت گذاری وارزیابی آپارتمان ها بسیار مهم است . این تنوع با توجه به تیپ ساخت وساز مثل بنَّایی ساز ، مهندسی ساز و معماری ساز بیشتر بچشم می خورد وهمین امر در کارشناسی وقیمت گذاری آپارتمان ها تأثیر بسزایی دارد . 
2. توجه به کیفیت اجرای مصالح ؛ کیفیت اجرا در آپارتمان ویا این که توسط چه کسی این اجراء صورت می گیرد ، تضمین کننده کیفیت آپارتمان  می باشد . چنان که اجرای نامناسب ،نامطلوب و ناشیانه  ، مصالح با کیفیت را هم تحت شعاع خود قرار می دهد همانگونه که ممکن است مصالح درجه دو یا درجه سه اگر توسط یک اسناد کار (بنَّای) حاذق اجراء شود چنان زیبا و شیک می نماید که هرکسی نمی تواند به کیفیت پایین مصالح پی ببرد  . 
3. توجه به استراکچر آپارتمان یا نوع سازه ؛  این که آپارتمان ، فولادی ساخته می شود یا بتنی و یا مختلطی  از همه انواع  مصالح مثل فولاد ، بتن ، آجر یا چوب ،  در قیمت گذاری آپارتمان حایز اهمیت است  و برای شناخت وتشخیص این مصالح وکیفیت اجرای آن ، هرکدام اطلاعات خاص ، دقت ومهارت خود را می طلبد .   
4. توجه به نوع ساخت وساز ؛ خیلی اهمیت دارد ؛ این که آپارتمان  بنّایی ساز ، تعاونی ساز ، یزدی ساز( یکی از روش های ساخت وساز در تهران ، یزدی ساز است در این روش سازندگان یزدی بیشتر از بتون استفاده می کنند و به استحکام هم خیلی اهمیت می دهند و از گچبری نهایت استفاده را می نمایند و در خرید املاک کلنگی و زمین های دارای سند اوقافی ، مصادره ای و ... عموماً اجتناب می ورزند . این نوع ساخت وساز ها در تهران بخصوص در شمال شهر معروف است وبسیاری از خریداران به این نوع ساخت وسازها اطمینان کافی دارند) ، مهندسی ساز ، معماری ساز است یا آپارتمان ، در شمار مسکن مهر است ویا این که شخصی ساز و... هست یا خیر،  می تواند کمکی مؤثر برای سرمایه گذار ، خریدار ویا مشاور املاک باشد .   اما مرغوبترین وعالی ترین ساخت وسازها  مربوط  به ساختمان هایی است که  توسط آرشیتکت ها ویا با نظارت آرشیتکت ها احداث می شود که متأسفانه تعادا این نوع ساختمان ها بسیار محدود است . به همین دلیل به ویژگی های این نوع ساخت وساز برای آشنایی شما هم میهنان ارجمند بر می شما
رم :                                                                1. اگرچه معماری، سازه محسوب نمی شود وبه استفاده از تفکر ، تجسم و شعور طراحی معماری گفته می شود ، ولی بنا بر تجربه ،مشاهدات وتحقیقات  بنده ، آرشیتکت هایی که با سرمایه شخصی  خود مبادرت به احداث بنا می نمایندویا ساختمان هایی که با نظارت ومسئولیت مستقیم مهندس معمار احداث می شود (البته ساختمان هایی را که فقط نقشه آن توسط آرشیتکت ها طراحی می شود باید مستثنا کرد) ، با توجه به خلاقیت و درک کامل ازسازه ها و انسان ها و طبیعت ،شاهکار هایی تحت عنوان ساختمان خلق می نمایند. 
2. آرشیتکت ها به سازه ، به عنوان عنصری از عناصر طبیعت ،محیط زیست و هنر می نگرند. 
3. در ساخت وساز نه گرفتارلوکس سازی هستند ونه در به کار گیری مصالح دچار افراط و تفریط می شوند. 
4. مهندسین معمار (آرشیتکت) صاحب  ذوق ، سبک و هنر هستند. 
5. مهندسین معمار  براساس ابعاد ، متراژ ، ارتفاع ، ویژگی و مزایای طبیعی هم چون مجاورت با کوه ، دریا ، رودخانه ، جنگل ،دشت ، کویر و... ساختمان می سازند نه براساس سلیقه عوام ، نیاز روزمره جامعه ویا سود اقتصادی . 
6. بادوام ترین سازه ها در تاریخ در مقابل بلایای طبیعی هم چون زلزله ،آتش سوزی ، سیل و...ساختمان معماری سازی بوده اند. 
7. امروزه این ساختمان های معماری ساز هستند که در ردیف میراث فرهنگی ،تمدن بشری و یادگارهای هنری و علم معماری محسوب می شوند. 
8 .  استفاده از طرح ها ، رنگ ها ، شکل ها به صورت خلاقانه و شجاعانه در سازه های معماری به چشم می خورد. 
9.  در سازه های معماری ضوابط و استاندارد بین المللی و داخلی ، هم برای عناصر جاندار مثل انسان ،درخت ، طبیعت و... وهم غیر جاندار مثل اتومبیل ، مصالح وسایر ساختمان های پیرامونی رعایت می شود. 
10. مهندسین معمار، ساختمان رافقط به صورت سرمایه شخصی یا سرمایه ملی نگاه نمی کنند بلکه اثری ماندگاری وهنری و فرهنگی می پندارند. 
11. مؤلفه هایی هم چون پیشرفت ، خلاقیت، تکامل، ترقی و نوآوری در این نوع سازه ها به چشم می خورد. 
12. در سازه های معماری ضمن این که از پلان منطقی، مصالح سَبُک ، مقاوم و در حد متعارف استفاده می شود،از عناصری چون نورپردازی ،دکوراسیون ، سادگی ، جذابیت ،رعایت پدیده ارگونومی، تقسیم بندی فضاها، هماهنگی با طبیعت وبه کار گیری عناصری همانند آب،خاک ، شهرسازی، تناسب گذر ، میزان قدرالسهم وسرانه مورد نیاز انسان ، قامت انسان وسایرنیازهای فردی،اجتماعی وطبیعی بشر جایگاه ویژه ای دارد.  
13. مهندسین معمار در سازه های خود به  سه عنصر میزان رضایت مشتریان، نوع رفتار وتأمین رفاه مصرف کننده توجه ویژهای دارند. 
14. در سازه های معماری برای مقاومت ساختمان دربرابرزلزله هایعمودی و افقی پیش بینی و چاره اندیشی می شود واز سقف هایشیب دار،فضای  مناسب ، دید،تأثیرات متقابل، رفاه خانواده، امنیت  روحی وروانی ساکنین ، امنیت فیزیکی مثل رعایت اندازه منطقی اتاق ها،آشپزخانه ، راهرو ها، سرویس های بهداشتی ،نورپردازی علمی ،استفاده منطقی از پستی و بلندی سطوح ، جداسازی و بهینه سازی فضاهای داخلی ساختمان و... برخوردارند. 
15. در سازه های معماری برای مقاومت ساختمان در برابر زلزله های عمودی و افقی وپیچیشی در حد متعارف پیش بینی و چاره اندیشی می شود. 

16. در سازه های معماری از سقف های شیب دار ، تقسیم فضا ، دید مناسب ، تأثیرات متقابل سازه و انسان، رفاه خانواده ، امنیت روحی و روانی ساکنین ، توجه به پرندگان ، امنیت فیزیکی برای ساکنین هم چون  رعایت اندازه استاندارد و منطقی اتاق های خواب ، آشپزخانه راهرو، سرویس های بهداشتی ، نورپردازی منطقی ،  استفاده از زوایا ،تقسیم وجداسازی فضاها با پستی وبلندی سطوح و بهینه سازی فضاهای داخلی ساختمان و...نهایت استفاده می شود. 
17. درسازه های معماری ،کاربری های ملک در یکدیگر به ندرت تداخل دارند.هرگز معمار وآرشیتکت ،کاربری مسکونی ،اداری، تجاری، فرهنگی و... رامختلط نمی نماید ونیز مشاعات را برای دست یابی به سود بیشتر هدر نمی دهد. 
18. در سازه های معماری تبعیت از سلیقه های عوامزدگی ندارد وگرفتار استفاده از مصالح لوکس و گران قیمت ، افراط و تفریط در طراحی ، زیبا سازی، استفاده از گچ بری و...نمی شود. 
19. در ساختمان های معماری ساز معمولاً به هماهنگی بین طبقه اجتماعی ،میزان تحصیلات افراد شغل ، سن وسال و اعتقادات توجه می شود. 
20. در سازه های معماری به همه ابعاد واجزاء توجه جدی می شود به مسایلی هم چون محاسبه ،طراحی و اجراء وبه طور مستقیم برای اجراء و پیاده سازی همه آنها نظارت و مشترک جدی وجود دارد. 
  5. توجه به موقعیت و لوکیشن  ملک (شمالی ،جنوبی ، شرقی وغربی، دوبر ، سه بر ، 4بر و... ) در ارزیابی وقیمت گذاری آپارتمان خیلی اهمیت دارد  ؛ چراکه مطلوب ترین آپارتمان  ، آپارتمانی است که از چهارجهت دید و نور برخوردار باشد و بدترین آن آپارتمانی است که تنها  از یک موقعیت ولوکیشن ، آن هم موقعیت ا شمالی برخوردار باشد  . 
6. توجه به نوع سند  آپارتمان خیلی اهمیت دارد ؛ این که آپارتمان از چه نوع سندی برخورداراست مهم است : این که سندشخصی ، سند مصادره ای ، سنداوقافی (مثل سندی که عرصه واعیان آن جداگانه است) ، سند مشاعی ، سند تعاونی ، سندزمین شهری ، سند حاکم شرعی ویا تصرفی که به موجب ماده 147و 148قانون ثبت اسناد واملاک ( اقدام به اخذ سند کرده است)  و.. هرکدام بر ارزیابی و قیمت گذاری آپارتمان مؤثر است . 
7. توجه به معماری داخلی (دکوراسیون داخلی) ، برای فروش آپارتمان هم به لحاظ سرعت فروش وهم به لحاظ قیمت فروش (چه درجهت مثبت  وچه درجهت منفی یعنی اگر معماری داخلی اپارتمان  نامناسب وبد باشد یا خوب ومطلوب باشد ) بسیار اهمیت دارد .بخصوص که اگر فِنگ شویی (مدیریت انرژی و مدیریت چیدمان اثاثیه منزل و ... ) در امر دکوراسیون داخلی رعایت شود . در این جا برای این که بدانیم فنگ شویی از چیزی حرف می زند وبرنامه می دهد وچه تأثیری بر ما می گذارد به اختصار وفهرست گونه به آن اشاره می شود : 
1. انرژی چی 2. درب ورودی می بایستی انرژی چی را تشویق به ورودکند. 3. اتاق نشیمن را تعادل بخشیم     4  . اتاق خواب خود را به مکانی امن تبدیل کنید 5. میز غذاخوری گرد بهترین حالت برای ارتباط است 6. آشپزخانه مکانی که ثروت و فراوانی در آن خلق می شود   7. نسبت به سرویس بهداشتی خانه محتاط باشید 8. به هنگام کار به گونه ای بنشینید که پشت سر خود را ببینید 9 .  پرتوهای بالای سر دشمن سلامت شما هستند 10. وسایل خراب را یا تعمیر کنید و یا از اتاق بیرون ببرید  11. حیوانات خانگی و فنگ شویی  12. لوح پاکوا ، قطب نمایی برای زندگی 13. فنگ شویی ، ثروت و عنصر چوب 14. فنگ شویی ، عشق و ازدواج و عنصر فلز  15. فنگ شویی و سلامتی 16. فنگ شویی و دوستان خوب شما   17. فنگ شویی و دانش و تحصیلات  18. فنگ شویی و فرزندان شما  19. فنگ شویی ، شهرت و محبوبیت   20. عناصر شما و ارتباطشان با رنگها                                                                                     8 . توجه به دید ومنظر آپارتمان ؛ هنگام خرید یا قیمت گذاری ویا ارزیابی اقتصادی هر آپارتمانی توجه به کیفیت دید ومنظر آپارتمان بسیار حایز اهمیت دارد چه آن که وقتی دید آپارتمان به یک تیمارستان ، زندان ، پادگان ، دیوارهای سر به فلک کشیده ویا بالکن های نامرتب و شلوغ و ...باشد همان اندازه تأثیر منفی بر ساکنین ، محله وشهر خواهد گذاشت اگر که ویو و دید آپارتمان به کوه های سرسبز و آسمان آبی ، رودخانه و دریاچه ، پارکی مصفا و بزرگ و ... باشد آرامش و رضایت برای ساکنین ، محله وشهر را بهمراه خواهد داشت به همان نسبت در سرعت فروش ، اجاره ، قیمت آپارتمان و ... تأثیر مطلوب خواهد گذاشت .                       9. توجه به وضعیت محله ای که آپارتمان در آن واقع است  ؛                                       توجه به بدنامی ، خوش نامی ، قوی از لحاظ اقتصادی ، مذهبی ، اقلیت مذهبی  ، ضعیف از لحاظ فرهنگی ، شهرسازی ، اقتصادی ، اخلاقی و... ، برخورداری از کوچه های باریک و عریض ، بن بست بودن ،  بن باز بودن ، بلوار بودن و ... می تواند ما را در ارزیابی و قیمت گذاری هر آپارتمانی یاری رساند .                                                                                  10. توجه به عرض و  بَرِ گذری که آپارتمان در آن واقع است ؛  کوچه ای که امکان تردد دونفر بصورت مقابل وجود ندارد وکوچه ای دارای 3متر یا نهایتاً 4متر عرض است وبا خیابان هایی که دارای عرض 12متری ، 16 متری ،18متری ،20متری و بالاتر می باشد هریک تأثیر روحی  و روانی ، تأأثیر شکل دهی فرهنگی وعقیدتی ، تأثیر اقتصادی و امنیتی و ... خاص خود را بر ساکنین ومجاورین بهمراه خواهد داشت .                                                      11. توجه به عرض و بَر ِ زمینی که آپارتمان در آن احداث شده است ؛   این نکته می تواند تأثیر خاص خود را در آپارتمان سازی بر جای گذارد : هم از لحاظ ترسیم نقشه ، نوردهی مطلوب یا نامطلوب ، استفاده مفید  از کل فضای آپارتمان ،تأمین پارکینگ ها ، انباری ها ودیگر امکانات و فضای مشاعات و یا عدم امکان تأمین این فضاها ومشاعات و ... مثلا آپارتمانی که در قطعه زمین با عرض 5 متر ویا کمتر احداث شده است ویا آپارتمانی که در یک قطعه زمین با عرض و بر 10 متر یا بالاتر برخوردار است ، بی شک از لحاظ قیمت گذاری مؤثر است .         12. توجه به فرم و شکل آپارتمان ؛   هنگام قیمت گذاری توجه به فرم وشکل آپارتمان که مثلاً آپارتمان بصورت افراطی کج ومعوج احداث شده  است ویا این که  کج ومعوجی آن تعمداً توسط آرشیتکت  برای زیبایی بیشتر و نوردهی بهتر و اشراف به مناظر طبیعی طراحی شده است ، می تواند بسیار مؤثر باشد .                                                                      13. توجه به طبقه ای که آپارتمان  در آن واقع شده است ؛  بی شک بین  آپارتمانی که در زیر زمین واقع است ویا آپارتمانی که در طبقه چهارم بدون آسانسور واقع است  وآپارتمانی که در طبقات بالا مثل دهم ،پانزدهم ، سی ام  و ... واقع شده است از تفاوت های چشمگیری برخوردار است ویا آپارتمانی که در طبقه اول ویا سوم قرار دارد  ولو دارای آسانسور با آپارتمانی که در طبقات متوسط قرار دارد هم در قیمت وهم در مدت زمان فروش یا اجاره دارد بسیار متفاوت و حایز اهمیت است .    
14. توجه به میزان نورگیری آپارتمان ؛ آیا آپارتمانی که در طبقه اول شمالی دریک مجتمع پرواحد که تنها از پاسیو روشنایی می گیرد با آپارتمانی مشابه در همین ساختمان  ولی در موقعیت جنوبی ویا غربی که دارای نورگیری مطلوب است دارای ارزش اقتصادی یکسان است ؟ مسلماً خیر . توجه داشته باشید که نور شرقی بمراتب بهتر ومطلوبتر از نور غربی برای آپارتمان  است ونور ملایم بسیار مطلوبتر از نور تند وشدید است . توصیه می شود شدت وحِدَّتِ  نور آپارتمان را بهتراست  با انواع شیشه نما کنترل ومدیریت کرد تا با نصب پرده های ضخیم  . توجه داشته باشید که روشنایی با نور  تفاوت دارد روشنایی نوری غیر مستقیم و انعکاسی اس ولی نور وافعی همان تابش مستقیم خورشید در داخل آپارتمان است . آپارتمانی را در موقعیت شمالی ساختمان (در یک قطعه زمین شمالی ) در نظر بگیرید که این آپارتمان تنها از روشنایی برخورداراست ونه از نور مستقیم خورشید ، درقیاس با یک دستگاه آپارتمانی که در موقعیت جنوبی ویا غربی(منظورملک هایی است که بجایی شمالی یا جنوبی بودن ، غربی یا شرقی هست ) قرارداردببینید چقدر واین تفاوت برخورداری از کیفیت نور خورشید در ارزیابی وقیمت گذاری آپارتمان بسیار حایز اهمیت است وعلاوه برآن بر روی سلیقه ها جهت انتخاب آپارتمان تأثیر گذار است . 
15. تعداد جمعیت ساکن در آپارتمان های مجتمع ؛ وقتی می خواهیم برای خرید یا اجاره آپارتمانی اقدام نماییم به تعداد ساکنین مجتمع توجه داشته باشیم . در مجتمع هایی که از لحاظ تعداد ساکنین حداقل ویا متوسط است و مجتمع هایی که از حداکثر ظرفیت جمعیت ساکن برخوردار است ، تفاوت بسیاری وجود دارد هم از لحاظ آرامش ،هم از لحاظ امنیت ،هم از لحاظ میزان تردد ، هم از لحاظ ، میزان آلودگی صوتی و سروصدا ،هم از لحاظ ترافیک پارکینگی ، اشغال فضاهای مشاعی و ... . بنابراین عنصر تعداد ساکنین در قیمت گذاری مؤثر است . توجه داشته باشید معمولاً در آپارتمان های بزرگ افراد کمتری ساکن هستند ولی در آپارتمان های کوچک ومتوسط ،  افرادی بیشتری ساکن هستند .درقیمت اجاره هم این رابطه معکوس است یعنی جوانان از آپارتمان های بزرگ استقبال نمی کنند وبیشتر از آپارتمان های متوسط تا حدود 130 الی 140متر مربع استقبال می کنند ؛ به همین دلیل گاهی قیمت آپارتمان های متوسط بسیار گرانتر از آپارتمان های بزرگ است .  البته این مؤلفه با توجه به طبقه اجتماعی محله ها متفاوت است . 

16. توجه به متراژ ومساحت آپارتمان ؛  برای قیمت گذاری و ارزش یابی آپارتمان ها با توجه به مساحت آن می توان استفاده کرد : مثلاً قیمت یک دستگاه آپارتمان 180 متری در محله منیریه با قیمت یک دستگاه آپارتمان 180 متری در محله زعفرانیه قابل قیاس نیست ؛  اگر چه هر دو آپارتمان در یک قطعه زمین 300 متری احداث شده باشد . همیشه اینطور نیست که آپارتمان های کوچکتر از آپارتمان های بزرگتر گران تر باشد مثلاً آپارتمان 400 متری در محله نیاوران بی شک از آپارتمان 100 متری در همان محله ومجمتع گرانتر است ویا یک آپارتمان 800 متری دوبلکس واقع در پنت هاوس همان مجتمع به دلیل تک بودن گرانتر از آپارتمان 400 متری همان مجتمع است .  تبعاً این مؤلفه در محلات ضعیف اقتصادی عکس است یعنی آپارتمان های کوچک ومتوسط گرانتر از آپارتمان بزرگ است وحتی به ساکنین آپارتمان بزرگ انگ پول دار بی درد ، سرمایه دار و ... بزنند . درحالی در مناطق گران قیمت مناطق شمالی تهران رقابت برای ساخت وساز آپارتمان هایی تا 1000متر مربع بنای مفید وخالص با پارکینگ های متعدد ، احداث استخر های مستقل، مسقف و روباز  در جوار آپارتمان ، احداث دفتر کار و سوئیت مرتبط جهت سکونت مستخدم ویا دفتر کار  وجود دارد وبعبارتی دیگر این رقابت در حد احداث ویللیی مجلل و  کاخی با شکوه در بالاترین طبقات مقل طبقه  20 ببالا می باشد. 
17. توجه به نوع سقف آپارتمان ؛ امروزه از سقف هایی متفاوتی برای احداث ساختمان استفاده می شود : مثل سقف های طاق ضربی ، کامپوزیت ، هیرچه بلوکی ، بتون یکپارچه ، بتون آرمه ای ، دال یک طرفه یا دوطرفه ، سقف هایپیش ساخته و... تشخیص ،شناخت وتحلیل انواع سقف وکیفیت اجرای آن بر عهده کارشناسان متخصص عمران وساختمان است . برای تشخیص معمولی خودمان می توانیم از ارتعشات حاصله ویا عدم ارتشعات سقف ویا گذر صدااز واحدهای بالاسری وپایین آن واحد تا حدی اطلاعاتی را بدست می دهد ولی برای شناخت وتحلیل کارشناسانه وعمیقتر باید از دانش وتجربیات متخصصین کمک گرفت . 
18. توجه به استقرار ملک بر روی تأسیسات شهری ؛  این عامل جدیداً حایز اهمیت قرارگرفته است از آن جهت که در کلان شهرها دولتها برای بازکردن گره های ترافیکی دست به احداث تونل های زیر زمینی جهت احداث اتوبان و قطار شهری و ... زده است . اگر آپارتمانی روی چنین تأسیسات شهری احداث شده باشد توجه به محدودیت ها ومخاطرات احتمالی آن ، در ارزش گذاری  آپارتمان ها می تواند بسیار حایز اهمیت باشد .     
19. توجه به وجود  گسل ونوع آن  ؛  از آنجا که ایران بر روی خط گسل های بزرگ وفعال وجود دارد بنابراین به محل استقرار و احداث آپارتمان ها باید توجه داشت؛ زمین شناسان و زلزله شناسان امکان ساخت وساز بر روی گسل ها را رد نمی کنند ولی بیش از هرچیز رعایت ضوابط ومقررات تعیین وتعریف شده برای این موضوع تأکید دارند . متأسفانه در سال های اخیر یا از مؤلفه زلزله بسیار سوء استفاده می کنند ویا کلاً به ان بی توجهی می کنند وکلاً به دست باری تعالی می سپارند . تهران از جمله استان ها وشهرهایی است که دارای چندین گسل زلزله برخوردار است که مطلبی در همین کتاب وجود دارد ومطالعه دقیق این مبحث توصیه می شود . برای این که بدانیم آیا در احداث یک ساختمان مقررات وضوابط زلزله رعایت شده یا نه عوام به بادبندهای ضربدری توجه می کنند وبرخی هم به دیوارهای بُرِشی در ساختمان های بتونی توجه دارند ! آیا رعایت ضوابط ومقررات درحد همین دو مورد کافی است ؟ خیر . بیش از همه باید به مجری ساختمان با توجه به میزان دانش وتحصیلات ، شخصیت و اخلاق فردی ، وجدان کاری فدیدگاه انسان دوستی ، تعهد وپایبندی به مقررات ، ضوابط وملاک عمل قانونی  و ... باید توجه کرد . اگر سازنده ساختمان از نوع بساز بفروش بی قید وبند ، بی دانش وطماع است ، تکلیف ساختمان مشخص است ! متأسفانه کشور ما پس از انقلاب بدعت بسیار بدی برجای مانده است ازجمله این که هر کسی بصرف برخورداری از سرمایه می تواند هر نوع ساختمانی احداث نماید . البته مجبورید آپارتمان هایی که بر روی گسل ها احداث شده است توصیه می کنم این ساختمان ها را از معماران علمی و آرشیتکت های حاذق وپر تجربه بخرید ولی بهرحال هنگام وقوع زلزله در شهرهای دارای گسل های متفاوت وپتانسیل بروز و وقوع زلزله برای خلاصی از آن ، باید چند تا شانس داشته باشیم : 
یکی این که نوع زلزله پیچشی نباشد که بالاترین تخریب را بهمراه دارد . 
دوم این که از نوع عمودی و چکشی نباشد . 
سوم این نقطه وکانون زلزله محل ما نباشد . 
چهارم این که مدت زلزله طولانی نباشد و ...   
20. توجه به نوع خاک زمینی که آپارتمان در آن احداث شده است ، بسیار بسیار حایز اهمیت است ؛  چرا که وقتی خاک آزمایش می شود متوجه می شویم که خاک از درجه های مختلف استحکام یا عدم مقاومت لازم برخوردار است. توجه داشته باشیم که در علوم مهندسی ، خاک بعنوان مخلوط غیر یکپارچه‌ای از دانه‌های کانیها و مواد آلی فاسد شده تعریف شده است  که فضای خالی بین آنها توسط آب و هوا (گازها) اشغال شده است. از آنجا که خاک به عنوان مصالح ساختمانی در طرح‌های مهمی در مهندسی عمران بکار گرفته می‌شود و هم چنین شالوده اکثر سازه‌ها بر روی آن متکی است، بنابراین مهندسان عمران، محاسب و معماران  باید بخوبی خواص خاک را  از قبیل مبدا پیدایش ، دانه بندی ، قابلیت زهکشی آب ، نشست ، مقاومت برشی ، ظرفیت باربری و غیره را بشاسند که به این عمل  مکانیک خاک گفته می شود و شاخه‌ای از علوم مهندسی محسوب می شود که به مطالعه مشخصات فیزیکی و رفتار توده خاکی تحت بارهای وارده می‌پردازد.  متخصصین ،مهندسی پی را  کاربرد اصول مکانیک خاک در مسائل عملی نامیده اند . چرا مکانیک خاک یا خاک شناسی در ساختمان سازی اهمیت دارد  ؟ برای پاسخ به پرسش تأکید می کنم برای ارزیابی این مؤلفه ، سازنده ساختمان نتیجه وتحلیل عملکرد مکانیکی خاک را -  که ساختمان  در آن احداث شده است - باید به کارشناسان قیمت گذاری ارایه دهد که متأسفانه این عمل در کشور ما مهجور مانده است . بهرحال خاک شناسی چه تأثیری در ساختمان سازی دارد و اولویت آن کدام است ؟ 
برای پاسخ به این پرسش ، نگاهی به مباحث کلی مکانیک خاک می اندازیم تا بیشتر اهمیت این بخش 
را درک کنیم  . 
مباحث کلی مکانیک خاک عبارت است از :  الف . طرح تئوری هایی که نشان دهنده رفتار توده خاک در برابر عوامل بیرونی ، مثل نیروهای مختلف ، می باشد.                                                                                                                    ب . کاربرد معلومات تئوری و تجربی در موارد و مسائل اجرایی آن .                              در این مبحث نخست  با خواص فیزیکی ، شیمیایی و کانی شناسی خاک هاآشنایی می شویم :   خواص فیزیکی و شیمیایی خاک : شناخت خواص فیزیکی ، شیمیایی و کانی شناسی خاک ها  ،در بسیاری از بررسی‌ها ، مطالعات و تصمیم گیری‌ها در عملیات خاکی نقش مهمی دارد. خواص فیزیکی و شیمیایی خاک ها را باید عمدتاً در عوامل زیر جستجو کرده و مربوط به آنها دانست.                                                                                                 ترکیب کانی شناسی دانه‌ها : از آنجایی که خاک ها از تجزیه و هوازدگی سنگ های پوسته زمین پدید آمده است‌، لذا کانی‌های تشکیل دهنده خاک ها باید همان کانی‌های تشکیل دهنده سنگ مادر باشد.                                                                                                  بررسی طبیعت سطح ذرات خاک (سطح مخصوص) : سطح خارجی دانه‌های خاک ، یعنی فصل مشترک محیط جامد با محیط مجاور آن که ممکن است آب یا هوا باشد یا محل پدید آمدن بعضی پدیده‌های فیزیکی یا شیمیایی است که این پدیده‌ها برخواص دیگر خاک مثل مقاومت و نفوذپذیری و ... تاثیر می‌گذارد.                                                                                                         بررسی پدیده‌های فیزیکی و شیمیایی در سطح مشترک خاک و آب ؛ ذرات جسم جامد از شبکه‌ای از یون‌های مختلف تشکیل شده است که از اینرو بین سطح خارجی ذره و محیط اطراف آن کنش و واکنش‌هایی پدیدار می شود.                                                                  بررسی خاصیت مویینگی خاک ها ؛ به خاصیت بالا رفتن آب در لوله‌های مویین و در حفره‌های بین ذرات خاک ،  خاصیت مویینگی گفته می شود .                                             بررسی نیروهای دافعه و جاذبه بین ذرات ؛ نیروهای بین ذره‌ای در خاک دو گونه ‌است : یکی نیروهای جاذبه مولکولی بین دانه‌ها (وان در والس) و دیگری نیروهای دافعه که از نوع نیروی الکتروکینیماتیکی است.             اصطکاک ؛ مقاومت جسم در برابر حرکت به علت وجود اصطکاک بین دو سطح تماس است . چسبندگی ؛  مقاومت خاکی به علت چسبندگی دانه‌ها حاصل از مقاومت مولکولی ( یعنی نیروی جاذیه الکتروشیمیایی) بین ذرات ریز است.                                                        گسیختگی توده خاک ؛ گسیختگی توده خاک عبارت است از پایان شرایط مقاومت و آغاز برش در خاک
است.                                                                                                  تحکیم ؛ تحکیم عبارت است از کاهش حجم حفره‌های آب‌دار درون خاک به علت افزایش فشارهای جانبی.  در اینجا هدفم این بود که فقط کمی با اهمیت خاک شناسی یا مکانیک خاک در امر ساختمان سازی آشنا شوید . نوع خاک دو نوع دیگر هم تقسیم بندی شده است : 
الف خاک دستی 
ب . خاک طبیعی . 
21. توجه به کیفیت محوطه سازی مشاعات و مساحت آن ؛  برای بسیاری از سرمایه گذاران میزان مشاعات وکیفیت مشاعات حایز اهمیت است ؛ چرا که مشاعات امنیت و رضایت را بهمراه دارد.امروزه به لابی های مجلل با ارتفاع 7 متر وبالاتر اهمیت داده می شود ، به کیفیت محوطه سازی در محیط هایی هم چون حیاط ، پاسیوها ، طبقات پارکینگ ها ، سالن های ورزشی ، اجتماعات ، راه پله ها ، پشت بام ها ، فضای سرایداری ، فضاهای تأسیساتی و ... تمامی مؤلفه های فوق با توجه به کیفیت وکمیت آن در امر قیمت گذاری وکارشناسی اهمیت دارد .   
22. توجه به فضاها وامکانات اختصاصی در آپارتمان ؛  برای قیمت گذاری آپارتمان ، به میزان فضاهای اختصاصی آن نیز باید توجه کرد فضاها وامکاناتی از قبیل : برخورداری از انبار بزرگ ، پارکینگ های اضافی ، بزرگ وجادار با امکان ورودی وخروجی راحت ،  احداث سونا و جکوزی اختصاصی مناسب داخل آپارتمان  ، اتاق خواب مستر بزرگ و جادار با یک سری امکانات مثل دکور خوب ، کتابخانه ، میز وصندلی مناسب ، تراس بزرگ و زیبا با دیدی زیبا وبا شکوه حتی با شاخه های یک درخت تنومند وبزرگ ، باربیکیو (کباب پز) ، اتاق تلویزیونی که دور از اتاق های خواب باشد ، سالن غذاخوری جداگانه ، سرویس های بهداشتی بزرگ و نورگیر با امکانات مناسب در داخل آن ، با نورپردازی مناسب ، فاصله مناسب آپارتمان از دیگر واحدها ترجیحاً بصورت نیم طبقه یا دریک طبقه مستقل قرارداشتن ، و...  همه اینها می تواند در کارشناسی آپارتمان مؤثر واقع شود . 
23. توجه به کیفیت نمای ساختمان ؛ نمای ساختمان اگر چه بعنوان اموال و دارایی عمومی باید محسوب شود ولی متأسفانه در کشور عین متعلقات خصوصی مالکین می باشد ؛ همین دیدگاه غلط ، اکثر نماهای ساختمان را در شهرها بسیار زشت کرده ونهادهای عمومی هم چون شهرداری ها و شوراهای شهر نیز هیچ وظیفه ای را در قبال آن برعهده نمی گیرند؛  با این وجود در حال حاضر کیفیت نمای ساختمان در قیمت گذاری آپارتمان نقش بسزایی دارد که نمی توان به آن بی توجه بود . نماهایی که چرکین وکثیف هستند وبا دیدن آن جز دلمردگی چیزی نصیب بیننده نمی شوددرقیاس با نماهای مجلل وزیبایی که هزار حرف وحدیث برای گفتن دارد و از طرح ها و اشکال متفاوت هندسی زیبا و متنوع برخوردار است ،  بی شک با یکدیگر تفاوت دارند وهمین امر در سرعت وقیمت فروش یا اجاره بسیار تأثیر گذار است .    
24. توجه به تعداد آپارتمان های احداثی در کل ساختمان ویا در هر طبقه ؛  تعداد آپارتمان در هر طبقه ویا در هرساختمان هر چه محدودتر وکمتر باشد مطلوبتر است وهمین امر در قیمت گذاری آپارتمان تأثیر بسزایی دارد واستقلال ساکنین بسته به تعداد واحدها می باشدبخصوص کیفیت نامطلوب ساخت وساز در کشور ، این امنیت وآرامش را هر چه بیشتر سلب می کند وتعدد واحدها نیز بیش از پیش این معضل را افزایش می دهد  ساختمان هایی که دارای چندین واحد مثل 4 یا 6 یا 8 واحد است مجموعه را به هتل شبیه می سازد نه مجتمع مسکونی. مطلوب ترین تعداد آپارتمان در هر طبقه 1الی 2 واحد است ونه بیشتر ! هرچه تعداد واحدها بیشتر شود فقط  عارضه های زیر نصیب ساکنین می شود : 
الف . ایجاد تنش و تضاد در بین ساکنین 
ب. اشغال پاگرد ها توسط کفش های ساکنین و یا کمدهای جا کفشی  و ... 
ب . سروصدا های بیشتر با آمد و رفت ها  و باز وبستن دَرِ آپارتمان ها 
ج . تداخل در سبک وشیوه زندگی هم دیگر 
د . محدود شدن ، کوچک و کمتر شدن حریم های خصوصی با دعو ودادوفریادهای ساکنین 
ذ . دشمنی ودخالت در کار وزندگی یکدیگر 
ر. تداخل فرهنگ ها وخرده فرهنگ ها وتأثیر پذیری و تأثیر گذاری بصورت منفی 
ز . تکرار زندگی سنتی دست جمعی اما بشکل دیگربجای اعضای خانواده با همسایگانی که هریک گویش وخرده فرهنگ متفاوتی دارند. 
25. توجه به  امکانات رفاهی آپارتمان ؛هرآپارتمانی از امکانات رفاهی ، تفریحی و ورزشی ، فرهنگی وخدماتی بیشتری برخوردار باشد مثل قرائت خانه ، سالن اجتماعات ، سالن بدن سازی ، اسکواش ، بیلیارد ، سونا وجکوزی واستخر ، آشپزخانه عمومی ، انبارهای عمومی ، آسانسورهای باربری و نفربر  و... در امر قیمت گذاری بسیار مؤثر است . 
26. رعایت مقررات ملی ومباحث استاندارد ساختمان ؛ مجموعه‌ای است از ضوابط فنی، اجرایی و حقوقی لازم الرعایه در طراحی، نظارت اجرای عملیات ساختمانی :  اعم از تخریب، نوسازی، توسعه بنا، تعمیر و مرمت اساسی، تغییر کاربری و بهره برداری از ساختمان که به منظور تأمین ایمنی ، بهره دهی مناسب ، آسایش، بهداشت و صرفه اقتصادی تهیه شده است. وزارت مسکن و شهرسازی طبق ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان وظیفه تدوین مقررات ملی ساختمان را بر عهده دارد. این وزارتخانه با تشکیل شورایی تحت عنوان «شورای تدوین مقررات ملی ساختمان» با عضویت استادان و صاحبنظران برجسته کشور به منظور نظارت بر تهیه و هماهنگی بین مباحث از حیث شکل، ادبیات، واژه‌پردازی، حدود و دامنه کاربرد و همچنین با تشکیل‌دادن " کمیته‌های تخصصی "  شرایط لازم برای تدوین این مقررات را به وجود آورده است. مقررات ملی ساختمان در قالب بیست و یک مبحث که هر یک مربوط به یک موضوع خاص می‌باشد که این مباحث عبارت است  از

مبحث اول: تعاریف 
مبحث دوم: نظامات اداری 
مبحث سوم: حفاظت ساختمانها در مقابل حریق 
مبحث چهارم: الزامات عمومی ساختمان 
مبحث پنجم: مصالح و فراورده‌های ساختمانی 
مبحث ششم: بارهای وارد بر ساختمان 
مبحث هفتم: پی و پی سازی 
مبحث هشتم: طرح و اجرای ساختمانهای با مصالح بنایی 
مبحث نهم: طرح و اجرای ساختمانهای بتن آرمه 
مبحث دهم: طرح و اجرای ساختمانهای فولادی 
مبحث یازدهم: اجرای صنعتی ساختمانها 
مبحث دوازدهم: ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا 
مبحث سیزدهم: طرح و اجرای تاسیسات برقی ساختمانها 
مبحث چهاردهم: تاسیسات مکانیکی 
مبحث پانزدهم: آسانسور ها و پله‌های برقی 
مبحث شانزدهم: تاسیسات بهداشتی 
مبحث هفدهم: لوله کشی گاز طبیعی 
مبحث هجدهم: عایق بندی و تنظیم صدا 
مبحث نوزدهم: صرفه جویی در مصرف انرژی 
مبحث بیستم: علایم و تابلوها 
مبحث بیست و یکم: پدافند غیرعامل (راجع به ملاحظات معماری ، مشخصات مکانیکی و معماری مصالح، سیستم های سازه ای مقاوم در برابر انفجار و تأسیسات الکتریکی(برقی ) ومکانیکی  بحث می کند). برای کارشناسی وقیمت گذاری آپارتمان توجه به میزان رعایت این مقررات وضوابط ومباحث بسیار مهم است . 
27. توجه به  برخورداری از ایزوهای ساختمانی ؛  توجه به برخورداری ایزوها واستانداردهای کیفیت همدر قیمت گذاری وکارشناسی آپارتمان بسیار مؤثر است ونباید صرفاً به پرسش از چند آژانس املاک که خود نیز بهره ای از دانش ساختمان شناسی ندارند وصرفاً قیمت املاک از روی نمونه معاملات انجام شده و یا قیمت گذاری مالکین و مؤجرین  بسنده کرد . در اینجا برای این که سازندگان نداشتن گواهی های ایزو واستاندارد توجیه ننمایند به برخی از استانداردهای موجود ونیز ایزوهای مرتبط وهم چنین شرکت های تولیدی و مصالح وخدمات ساختمانی دارای گواهی های ایزو و استاندارد اشاره می نمایم :                                                                   - ایزو ۴۱۵۷ مربوط به تقسیم بندی ساختمان (معماری)                                              - ایزو ۱-۳۱۵۷ مربوط به استاندارهای ساخت و ساز و قسمت‌های ساختمان                      - ایزو ۳-۴۱۵۷ مربوط به خصیصه‌های انواع اتاق ساختمان‌ها                                         - ایزو ۵۴۵۵ مربوط به استاندارهای معیار نقشه کشی - مقیاس 
- ایزو ۸۶۱۳ مربوط به سبک‌ها و روش‌های سندهای آزاد معماری 
- ایزو ۹۸۶۹ مربوط به استانداردهای عایق بندی گرمایی
- ایزو ۱۰۰۰۶ مربوط به مدیریت کیفیت - راهنما کیفیت در مدیریت پروژه 
- ایزو ۱۰۰۷۷ مربوط به پنجره‌های دو جداره - عایق‌های حرارتی 
- ایزو ۱۱۰۶۴ مربوط به طراحی آرگونومیک 
- ایزو ۱۴۰۰۱ مربوط به استانداردهای مدیریت محیطی 
- ایزو ۲-۱۴۶۴۴ مربوط به آزمایش و نمایش دادن درستی کار 
- ایزو ۴-۱۴۶۶۶ مربوط به میزان‌های طراحی، ساختمان و شروع کار 
- ایزو ۱۵۰۹۹ مربوط به خصوصیات گرمایشی پنجره‌ها و درها 
- ایزو ۱۷۰۲۴:۲۰۰۳ مربوط به امکانات و شرایط لازم برای حفظ ایمنی در محیط‌های کاری . 
ردیف 
نام شرکت 
دامنه ی فعالیت 
نوع استاندارد 
مکان 

بلوک فرش بتونی نقش جهان 
تولید انواع سنگفرش بتونی 
ISO 9001:2008 
اصفهان 

شرکت مهندسی و ساختمانی 
ساختمانی تاسیساتی و طراحی 
ISO 9001:2008 
تهران 

صبا آذین اصفهان 
راه سازی و ساختمان سازی 
ISO 9001:2008 
نجف آباد 

مهندسی سرا نصب 
پروژه های صنعتی و ساختمانی، تعمیر و نگهداری تجهیزات صنعتی 
ISO 9001:2008 
اصفهان 
OHSAS 18001:2007 

پدیده فوم فارس 
تولید بلوک های سقفی پلی استایرن 
ISO 9001:2008 
شیراز 

فوم شیمی 
تولید بلوک های پلی استایرن 
ISO 9001:2008 
شیراز 

افهم 
تولید کننده صفحات 3D 
ISO 9001:2008 
تهران 

شاهین کاران 
سازه های بتنی استاندارد و سبک 
ISO 9001:2010 
کرمان 

یکتا گستران قومس 
پیمانکار ساختمانی 
ISO 9001:2008 
تهران 
OHSAS 18001:2007 
ISO 14001:2004 
10 
سیمان استهبان 
تولید کننده سیمان 
ISO 9001:2008 
شیراز 
11 
نمای نیک 
پیمانکار تاسیسات،تجهیزات و ابنیه 
ISO 9001:2008 
شهرکرد 
HSE 
12 
راه گرد بندر 
عملیات راه سازی و ساختمانی تولید مصالح سنگی و آسفالت 
ISO 9001:2008 
بندر عباس 
13 
موزاییک کویر یزد 
تولید انواع قطعات بتنی پیش ساخته ساختمان 
ISO 9001:2008 
یزد 
14 
مهران موزاییک کویر 
تولید انواع قطعات بتنی پیش ساخته ساختمان 
ISO 9001:2008 
ایلام 
15 
مهشید سپاهان 
مشاوره و اجرای پروژه های برقی 
ISO 9001:2008 
اصفهان 
16 
فرادنبه تاسیس 
راه و ترابری-ساختمان-تاسیساتو تجهیزات 
ISO 9001:2008 
شهرکرد 
17 
آجر دی یزد 
تولید انواع آجر سفال 
ISO 9001:2008 
یزد 
18 
آجرماشینی عرفانی 
تولید آجر 
ISO 9001:2008 
اصفهان 
19 
پایدار سازه سپاهان 
طراحی و بهینه سازی امور ساختمانی و تاسیسات مکانیکی و الکتریکی انجام آزمایشات تشخیص طبی و پاتولوژی 
ISO 9001:2008 
اصفهان 
20 
آرشین کوه 
پیمانکار راه سازی و ساختمانی 
ISO 9001:2008 
شهرکرد 
HSE 
21 
کاغذ سفید 
تدارکات تبلیغات عمرانی 
ISO 9001:2008 
اصفهان 
22 
اصفهان تک 
تولید درب و پنجره های سیستم اختصاصی-نمای کامپوزیت و شیشه 
ISO 9001:2008 
اصفهان 
23 
شرکت فرزام 
نصب و تجهیز لولزم ساختمانی و الکتریکی 
ISO 9001:2008 
اصفهان 
24 
شرکت کمند گستران سپاهان 
تدارکات ساختمانی و جاده ای 
ISO 9001:2008 
اصفهان 
25 
نمایشگاه سنگ نیم ور 

نمایشگاه سنگ 
ISO 9001:2008 
محلات 
26 
زنگان پرشیا 
انجام امور پیمانکاری آب ، ساختمان و راه و ترابری 
ISO 9001:2008 
زنجان 
ISO 14001:2004 
OHSAS 18001:2007 
27 
کارخانه آجر سفالین میلاد 
تولید انواع آجر و سفال 
ISO 9001:2008 
اصفهان 
28 
شاهین کاران پایدار 
فعالیت های ساختمانی( از قبیل پیاده سازی، نصب و اجرا...) 
ISO 9001:2008 
اصفهان 
29 
آجر نقش جهان 
تولید انواع آجر 
ISO 9001:2008 
اصفهان 
30 
آجرنمای سعادت 
تولید آجرنما 
ISO 9001:2008 
اصفهان 
31 
آجر رفیعی 
تولید آجر 
ISO 9001:2008 
اصفهان 
32 
سنگبری بلوری 
سنگبری 
ISO 9001:2008 
اصفهان 
33 
آجر و سفال کسری 
تولید آجر و سفال 
ISO 9001:2008 
اصفهان 
34 
آجر کمالی نو 
تولید آجر 
ISO 9001:2008 
اصفهان 
35 
آجر اصفهان 
تولید آجر 
ISO 9001:2008 
اصفهان 
36 
آجر دنا 
تولید آجر 
ISO 9001:2008 
اصفهان 
37 
آجر ساحل 
تولید آجر 
ISO 9001:2008 
اصفهان 
38 
رجال صنعت سپاهان 
تدارکات تجهیزات نصب ساختمان 
ISO 9001:2008 
اصفهان 
39 
آبادسازان برتر اندیش 
خدمات مهندسی عمران ساختمانی و تاسیسات 
ISO 9001:2008 
تهران 
40 
گروه برنا 
تولید کامپوزیت 
ISO 9001:2008 
تهران 
ISO 14001:2004 
OHSAS 18001:2007 
41 
پناه ساز الوند 
تولید خانه های پیش ساخته 
ISO 9001:2008 
تهران 
ISO 14001:2004 
OHSAS 18001:2007 
42 
تهران عایق اصل 
تولید عایق رطوبتی 
ISO 9001:2008 
تهران 
43 
تک سبز اطلس 
پیمانکاز ساختمان 
ISO 9001:2008 
تهران 
ISO 14001:2004 
OHSAS 18001:2007 
44 
ناژین چوب پارسیان 
طراحی و ساخت منسوجات ساخته شده از MDF 
ISO 9001:2008 
نطنز 
45 
آجر نمای خلیج فارس و پیمان تهران 
تولید آجر 
ISO 9001:2008 
تهران 
46 
عمران خط شبکه 
مشاور ساختمانی 
ISO 9001:2008 
تهران 
47 
گسترده سازان ارس 
پیمانکار آب و ابنیه 
ISO 9001:2008 
تاکستان 
48 
عایق رطوبتی دژ آب 
تولید عایق رطوبتی 
ISO 9001:2008 
دلیجان 
49 
پلاستیک سازان ملایر 
تولید لوله های پلی اتیلن 
ISO 9001:2008 
ملایر 
50 
دال پر کوهستان 
تولید لوله و پروفیل 
ISO 9001:2008 
یاسوج 
51 
جلوه گستران بنای نوین 
طراحی و ساخت نمای آلمینیومی 
ISO 9001:2008 
تهران 
52 
کارآفرینان جهان تخت دزفول 
تولید فوم ساختمانی 
ISO 9001:2008 
دزفول 
53 
کیان لوله خزر 
لوله های پلی اتیلن 
ISO 9001:2008 
نکاء 
54 
آجر سازی کردستان 
تولید انواع آجر 
ISO 9001:2008 
اهواز 
55 
پارسیان لوله ایرانیان 
لوله های پلی اتیلن 
ISO 9001:2008 
تهران 
56 
تواضع شیر اردبیل 
شیرآلات ساختمانی و بهداشتی 
ISO 9001:2008 
اردبیل 
57 
آرمال 
شیرآلات ساختمانی و بهداشتی 
ISO 9001:2008 
تهران 
58 
آریا وا 
تولید لوله و پروفیل، پوشش مخازن و شیرآلات 
ISO 9001:2008 
تهران 
59 
فولاد بست ایرانیان 
لوله پلی اتیلن 
ISO 9001:2008 
تهران 
60 
فن پلاست طوس 
شیشه دو جداره 
ISO 9001:2008 
تهران 
ISO 14001:2004 
OHSAS 18001:2007 
61 
ایزو روف 
عایق رطوبتی 
ISO 9001:2008 
اصفهان 
62 
کولاک باران دلیجان 
عایق رطوبتی 
ISO 9001:2008 
دلیجان 
63 
فراز دلیجان 
عایق رطوبتی 
ISO 9001:2008 
دلیجان 

64 
پارس سازه فاراب 
توليد انواع شيرآلات صنعتي 
ISO 9001:2008 
تهران 
ISO 14001:2004 
OHSAS 18001:2007 
65 
شير آلات بهداشتي آرينِ 
شير آلات بهداشتي 
ISO 9001:2008 
سمنان 
66 
توليدي لوله وحيد 
لوله و اتصالات پلي اتيلن 
ISO 9001:2008 
مازندران 
67 
دماوند سازه نوين 
توليد كننده سنگ فرش و بلوك بتني و ... 
ISO 9001:2008 
تهران 
68 
شركت مهراب اميد پاسارگاد 
توليد پلي اتيلن 
ISO 9001:2008 
فارس 
69 
آرمان اهواز 
پیمانکار ساختمان و ابنیه برق صنعتی وساختمان 
ISO 9001:2008 
بوشهر 
ISO 14001:2004 
OHSAS 18001:2007 
70 
شركت آژوان سازه 
پیمانکار ساختمان 
ISO 9001:2008 
کرمانشاه 
OHSAS 18001:2007 
ISO 14001:2004 
HSE 
71 
خانه عمران کسری 
پیمانکار ساختمان 
ISO 9001:2008 
کرمانشاه 
OHSAS 18001:2007 
ISO 14001:2004 
HSE 
72 
توسعه ساختمان خوارزمی 
سرمایه گذاری و ساخت پروژه های ساختمانی 
ISO 9001:2008 
تهران 
OHSAS 18001:2007 
ISO 14001:2004 
73 
شرکت مهندسی عمران جنوب ایمن قشم 
تدارکات ، پروژه های راه سازی ، ابنیه و تاسیسات ، صادرات و واردات مصالح ساختمانی 
ISO 9001:2008 
قشم 
OHSAS 18001:2007 
ISO 14001:2004 
HSE 
74 
تعاونی پارسیان بتون قائم پایدار 
توليد بتن آماده 
ISO 9001:2008 
تهران 
75 
تعاونی معدنی شن و ماسه دشت طلایی ری 
تولید شن و ماسه 
ISO 9001:2008 
تهران 
76 
شرکت سفال فخاران کرمان 
تولید انواع آجر سفال 
ISO 9001:2008 
کرمان 
77 
لوله و بلوک سیمانی حسین راعی 
تولید لوله های سیمانی و بلوک های سیمانی 
ISO 9001:2008 
گرمسار 
78 

شرکت خدماتی بازرگانی آوای عرفان 
رفاهی، تفریحی و گردشگری 
ISO 9001:2008 
اصفهان 
ISO 14001:2004 
ISO 22008:2005 
HACCP 
79 
پایا بتن جنت آباد 
تولید قطعات بتن پیش ساخته و تزئینی 
ISO 9001:2008 
خراسان 
80 
معین پویندگان 
تولید شن و ماسه 
ISO 10002:2004 
تهران 
  
کارگاه صنعتی سدید 
طراحی و ساخت 
ISO 9001:2008 
تهران 
  
28. توجه به نورپردازی شبانه ساختمان ؛ رعایت نورپردازی شبانه در ساختمان ها علاوه براین که ساختمان زیبا جلوه می دهد بلکه نشان از فرهنگ حاکم بر ساکنین وهیئت مدیره ساختمان دارد وبدلیل انجام هزینه بیشتر از ارزش بیشتری نسبت به دیگر ساختمان های مشابه دارد . اگرچه این امر باید توسط شهرداری ها مدیریت وتشویق شود ولی سازندگان ساختمان برای زیبایی بصری شهر و رونق محله می توانند کمک نمایند وهمین مؤلفه می تواند کمک شایانی به سرعت و قیمت فروش واجاره ملک ونیز دستیابی به پروژه های مشارکت مدنی بنماید .                                             29. توجه به تعداد وکیفیت  پارکینگ آپارتمان ؛  یکی دیگر از مؤلفه های مؤثر در ارزش یابی وقیمت گذاری آپارتمان برخورداری از تعداد بیشتر پارکینگ بصورت  مسقف ، مستقل  و دارای ورودی وخروجی مطلوب است . پارکینگ هایی که راننده مجبور باشد عقب عقب وارد شود ویا عقب عقب خارج شود واز حداقل فضابرخوردار باشد پارکینگ مطلوبی نیست وجود پارکینگ در فضای باز یا زیر پاسیوهای روباز مطلوب نیست وپارکینگ هایی که از گرما وسرما مصون نباشد مطلوب نیست ؛ این معضل زمانی بیشتر به چشم می آید که آپارتمان در کوچه ای باریک وپر ازدحام واقع شده باشد واین عامل در امر ارزیابی وقیمت گذاری آپارتمان بسیار تأثیر گذار است . توجه داشته که پارکینگ اگرچه جزء فضای اختصاصی محسوب می شود اما  طبق قانون ( تملک آپارتمان ها و آیین نامه اجرایی آن ) نمی توان آن را بغیر از ساکنین ساختمان به اجاره داد ویا فروخت . پارکینگ مطلوب پارکینگی است که  از عرض مناسب واستاندارد برخوردار باشد . 
30. توجه به مساحت وتعداد انباری ؛  برخورداری آپارتمان از انباری یا فقدان انباری ، نکته ای حایز اهمیت برای قیمت گذاری آپارتمان است .آپارتمان هایی که دارای مساحت بزرگترند بیشتر با اقبال مواجه می شود والبته این انباری در داخل آپارتمان تعبیه واحداث شود بهتر است وانباریی که دارای تهویه هوا باشد واز نور خورشید ویا روشنایی مناسب  برخوردار باشد در اولویت است واگر این انبارها طبقه بندی شده باشد ودور از تأسیسات گرمایشی باشد مطلوبترند . تعداد انبار ، مساحت ،ن ومحل اسفقرارآن در امر قیمت گذاری بسیار حایز اهمیت است ومعمولاً با استقبال خوبی هنگام معامله مواجهه می شود . برای بسیاری از خانواده وجود انبار بخصوص داخل آپارتمان مطلوب وضروری است .   
31. توجه به میزان قدرالسهم عرضه ؛   هرچه آپارتمان ها از میزان عرصه (قدرالسهم زمین) بیشتری برخوردار باشد ، مطلوبتر است واز قیمت بیشتری هم برخوردار است : مثلاً ارزش یک دستگاه آپارتمان مسکونی که در یک قطعه عرصه (زمین) 300 متری واقع باشد وکل ساختمان دو یا سه واحد آپارتمان باشد بسیار مطلوبتر ازساختمانی است که از 5 الی 6 واحد برخوردار است . بنابراین  آپارتمان هایی که دارای قدرالسهم کمتری از میزان عرصه باشد  از ارزش کمتری هم برخوردار است ودر پروسه فروشش هم دچار مشکل خواهد داشت .   
32. توجه به نقشه اجرایی ؛ نقشه داخلی ساختمان بسیار حایز اهمیت است چراکه نقشه ساختمان بر روی سلیقه مشتری اعم از خریدار یا مستأجر تأثیر گذار است . نقشه بد پِرتی فضای داخلی آپارتمان را بدنبال دارد و نقشه بد هم در طراحی پنجره ها قابل رؤیت است و نقشه نامناسب درقالب حضور و وجود ستون  در وسط پذیرایی ، اتاق خواب ، سرویس های بهداشتی ، کنار پنجره ها و ...نمود پیدا می کند . وجود چنین ستون هایی بطور حتم نشاندهنده بنَّایی ساز ساختمان است . نقشه بد بر احساسات وعواطف ساکنین تأثیر نامطلوبی دارد بسیاری از تنش ها واختلافات ساکنین از همین امر نشأت می گیرد ودر قیمت گذاری و پروسه فروش یا اجاره چنین آپارتمان هایی تأثیر نامطلوب دارد . 
33. توجه به قدمت آپارتمان ؛   سن وسال آپارتمان ها رابطه مستقیمی بر روی قیمت آن دارد  . برای تشخیص قدمت ساخت مطالعه پروانه ساختمان ویا پایانکار و یا اظهار فروشنده میسر نیست ونمی تواند قابل اعتنا باشد ، چراکه ممکن است بدلایل مختلف مثل بدهکاری سازنده ، اختلافات شرکاء ، دعواهای قضایی و ... ساختمان درحال احداث حدود 5سال یا 10 سال زیر باد وباران وآفتاب خاک خورده باشد وباصطلاح بتون مورد استفاده سوخته باشد ویا فولاد استفاده شده زنگ زده باشد ونهایتاً مالک یا سازنده ، پس از اتمام دعواها ومشکلات با یک ضد زنگ زدن همان اسکلت را ادامه می دهد . بنابراین تحقیقات محلی می تواند کمک مؤثری در این خصوص به کارشناسان رسمی دادگستری ، مشاورین املاک وخریداران  بنماید . قدمت ساختمان حتی در میزان اخذ وام از مؤسسات مالی ، پولی وبانکی  تأثیر دارد . ساختمان هر چه قدیمی تر باشد قیمت آن کاهش می یابد ؛ مگر این که آپارتمان شانس برخورداری از عرصه مناسب وبالا را داشته باشد که دراین صورت مالکین هوشمند دیگر آپارتمان نمی فروشد بلکه قدرالسهم عرصه را می فروشد . البته آپارتمان وساختمان معماری ساز تا حدود 60 الی 70 سال از این امر مستثنا ست چراکه عمر وقدمت ساخت وسازهای رایج کشور بیش از 20 سال نیست . 
34. توجه به تعداد آسانسور و کیفیت آن در ساختمان ؛ تعداد آسانسور، نوع آسانسور اعم از  باری و  نفربر ونیز آسانسور ایرانی وخارجی بسیار تأثیر گذار است ؛ چراکه با جان وامنیت ساکنین سروکار دارد واین مؤلفه بسیار مورد توجه خریداران و مستأجرین می باشد . بی شک وجود آسانسورهای باربری و نفربری  در ساختمان ، رفاه وآسایش مستأجرین ، خریداران و ساکنین را بهمراه دارد وحتی این موضوع در کاهش خسازت به لوازم واثاثیه ساکنین ونیز جان وسلامت کارگران باربر بسیار بسیار مؤثر است . آسانسور استاندارد و غیر استاندارد هم تأثیری دیگر ازجمله بر روی امنیت ، آسایش و رفاه ساکنین را خواهد داشت . نحوه ساخت واجرای اتاق آسانسور ، درنظر گرفتن امکاناتی هم چون زنگ خطر ، تهویه ، نور مناسب ، برق اضطراری و رعایت استانداردهای ضروری واجباری نیز می تواند امنیت جانی ساکنین را تأمین نماید . متأسفانه از زمانی که آسانسور متداول شده و احداث ساختما ن های بلند مرتبه رایج شده ، توجه به پله های فرار و اضطراری استاندارد ،  بسیار تحت شعاع قرار گرفته است و از راه پله های غیر استاندارد ساختمان با یک سری اقدامات توجیهی،  بعنوان پله فرار هنگام وقوع بحران هایی هم چون  آتش سوزی ، زلزله ،طوفان و ... استفاده می شود در حالی که شهرداری ها به این امر خیلی حساس نیستند .بهرحال کیفیت آسانسور ها وتعداد آن در امر قیمت گذاری آپارتمان خیلی تأثیر دارد .

35. توجه به موقعیت جغرافیایی استقرار آپارتمان ؛  برای قیمت گذاری وارزشیابی آپارتمان توسط کارشناسان رسمی، مشاورین املاک وخریداران باید عواملی هم چون ارتفاع (مثل این که آپارتمان روی تپه های شیب دار قرار دارد) ، درگودی قرارداشتن  (که محیط ساختمان و محل دلگیر است)، روی خاک های دستی قرارداشتن ، روی سربالایی  تند ی واقع شدن ، سر پیچ های خطرناک وتند واقع شدن ، درمجاورت رودخانه ها قرار داشتن ، در مسیر وکریدور هوایی(مسیر عبور ومرور هواپیما ها ) قرار داشتن و ... همه و همه در پروسه انجام معامله و قیمت گذاری بسیار تأثیر گذار است .

                                                       ========================================================


-----------------------------------

 امیدواریم استحکام ، زیبائی و مهمتر از همه اعتبار فروشنده شرکت سرمایه گذاری توسعه ساختمان سپهر تهران متعلق به بانک صادرات)شما را ترغیب نماید تا در صورت نیاز به ملکی اداری یا واحدی تجاری دنبال سرمایه گذاری مطمئن هستید، یکی از خریداران این پاساژ باشید.

اطلاعیه پیش فروش آپارتمان اداری و مغازه تجاری در بر خیابان آزادی تهران 

 برای اطلاع از جزئیات فروش (پیش فروش )آپارتمان در خیابان فرشته تهران ت روی عکس کلیک کنید  

اطلاعیه فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در خیابان آزادی تهران تلفن 09361014411 بازار بورس صنایع دانش بنیان آزادی بورس تخصصی صنایع پزشکی ، دندانپزشکی ، علوم آزمایشگاهی و داروسازی  

=========================  

فروش ( پیش فروش ) آپارتمان در خیابان فرشته تهران

 =============================================== 

رامسر - فروش آپارتمان های ساحلی در رامسر 80 تا 180 متری : 09361014411

===========================       

   شاد وسربلند باشید 

Comments