راهنمای خرید آپارتمان مسکونی


Searches related to آپارتمان تهران

Searches related to قیمت آپارتمان

Searches related to آپارتمان Searches related to قیمت آپارتمان در تهرانSearches related to قیمتSearches related to خرید آپارتمان

راهنمای خرید آپارتمان مسکونی

آپارتمان apartment,flat appartamento tenement suite partition flat chamber apartment comparmentalize rooming house

Showing posts 1 - 5 of 6. View more »

راهنمای خرید آپارتمان مسکونی

قیمت آپارتمان


 =اطلاعیه پیش فروش آپارتمان اداری و مغازه تجاری در بر خیابان آزادی تهراناطلاعیه فروش آپارتمانهای سند اداری و مغازهای تجاری
 فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در بر خیابان آزادی تهران : مغازه های داخل پاساژ مناسب برای موبایل ، کامپیوتر ، صنایع دانش بنیان ، صنایع پزشکی ،  دندانپزشکی  ، علوم آزمایشگاهی  و داروسازی
واحد های اداری در متراژ های 60 الی 110 متر مناسب برای دفاتر  کلیه شرکت ها
اول منطه زوج و فرد طرح ترافیک با تامین پارکینگ 100 درصد و دسترسی مترو ، BRT
----------------------------------------------------------------------

 =========================================== 

 امیدواریم استحکام ، زیبائی و مهمتر از همه اعتبار فروشنده شرکت سرمایه گذاری توسعه ساختمان سپهر تهران متعلق به بانک صادرات)شما را ترغیب نماید تا در صورت نیاز به ملکی در شمال شهر تهران برای سکونت در محیطی دلپذیر و زیبا و یا سرمایه گذاری مطمئن ، یکی از خریداران این برج های آرامش بخش باشید.

اطلاعیه پیش فروش آپارتمان در خیابان فرشته تهران

 فروش ( پیش فروش ) آپارتمان در خیابان فرشته تهران

===============================

----------------------------------

#ملک , #خرید ملک , خرید مسکن , #آپارتمان , #خرید آپارتمان , #خرید ملک در تهران , #,ویلا  , #آپارتماناداری , #apartment  , #آپارتمان , # فروش آپارتمان , #خرید آپارتمان , # رامسر, #شمال , #شمال تهران ,    , #خیابان فرشته , # آپارتمان خیابان آقا بزرگی , # خرید آپارتمان در خیابان فرشته تهران , # فروش آپارتمان در خیابان فرشته تهران ,   # فیاضی 

----------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------

راهنمای خرید آپارتمان

اگر شما جزء افرادي هستيد كه پس از يك دوره طولاني اجاره‌نشيني قصد خريد آپارتمان شخصي خود را داريد و يا براي شروع يك زندگي مشترك مي‌خواهيد براي اولين بار اقدام به خريد يك آپارتمان كنيد
قبل از خريد آپارتمان بايد بدانيد...

اگر شما جزء افرادي هستيد كه پس از يك دوره طولاني اجاره‌نشيني قصد خريد آپارتمان شخصي خود را داريد و يا براي شروع يك زندگي مشترك مي‌خواهيد براي اولين بار اقدام به خريد يك آپارتمان كنيد، توصيه مي‌كنيم اين مطلب را مطالعه كنيد. مواردي هست كه قبل از خريد اولين آپارتمان بايد آن‌ها را مدنظر داشته باشيد تا بتوانيد به نتيجه مطلوب خود برسيد.

• در خصوص منطقه‌اي كه قصد داريد در آن يك آپارتمان خريداري كنيد بيشتر تحقيق و بررسي كنيد و از نقاط ضعف و قوت آن آگاهي كامل پيدا كنيد. اين كار مستلزم آن است كه هرزگاهي به آنجا سر بزنيد، مدت زماني را در آنجا سپري كنيد و تحقيقات كافي را در مورد آن بعمل آوريد.

• در خصوص قيمت و ارزش ملك در منطقه مورد نظر تحقيق كنيد و تنها به گفته يك فرد و يك بنگاه اكتفا نكنيد. تحقيق كنيد كه نرخ آخرين خريد و فروش ملك در آن منطقه چقدر بوده و آيا روند نزولي دارد يا صعودي.

• تا مي‌توانيد از تعداد بيشتري آپارتمان بازديد كنيد، زيرا در اين صورت تجربه به دست مي‌آوريد و راحت‌تر مي‌توانيد معايب و مزاياي هر آپارتماني را سريعا متوجه شويد.

• فاصله آپارتمان مورد نظر خود را نسبت به مكان‌هايي كه زياد به آن‌ها مراجعه خواهيد كرد از قبيل سوپرماركت، ميوه‌فروشي، پارك، مدرسه، محل كار و ... بررسي كنيد و ببينيد آيا رفت و آمدتان از خانه به چنين مكان‌هايي آسان و بي‌دردسر است يا خير.

• دقت كنيد كه آپارتمان آينده شما نزديك و در مسير مكان‌هايي شلوغ و پر رفت و آمد از قبيل باشگاه‌ها يا پمپ بنزين نباشد زيرا در اين صورت بايد سر و صداي زيادي را در زمانهاي مختلف روز تحمل كنيد و اين آزاردهنده است.

• قبل از خريد يك آپارتمان سال ساخت آنرا جويا شويد و تحقيق كنيد كه آيا تجهيزات آن به مرور زمان خراب شده و يا سالم و استوار باقي مي مانند.

• مسائل ايمني ساختمان از ديگر موارد مهم است. پيگير شويد كه تردد اشخاص ناآشنا و غريبه به چه ميزان آزاد و بدون محدوديت است و آيا آپارتمان داراي مسئول يا سرايداري جهت مراقبت و نظافت هست يا خير.

• همچنين به اين نكته نيز توجه كنيد كه آيا آپارتمان مورد نظر شما داراي بالكن و نمايي باز و زيبا هست يا توسط ساختمان‌هاي بلند مجاور داراي ديدي مسدود و بسته است.

• يكي ديگر از موارد بسيار مهم، همسايه‌هاي آينده شما هستند. در خصوص آن‌ها تا جايي كه مي توانيد تحقيق كنيد و جويا شويد كه آيا ساختمان داراي نظم و قانون هست يا خير و آيا همسايه‌ها به مسائل آپارتمان‌نشيني پايبند هستند يا خير. اين مورد مي‌تواند در آرامش زندگي شما در آن آپارتمان بسيار تاثيرگذار واقع شود.

• چنانچه اتومبيل داريد يا قصد خريد آن را داريد، در خصوص پاركينگ آپارتمان نيز فكر كنيد. اگر ساختمان داراي پاركينگ كافي باشد مشكلي نخواهيد داشت، اما در غير اين‌ صورت در زمينه وجود جاي كافي براي پارك در مقابل ساختمان و هم‌چنين امنيت منطقه توجه بيشتري كنيد.

فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در خیابان آزادی تهران تلفن 09361014411 بازار بورس صنایع دانش بنیان آزادی بورس تخصصی صنایع پزشکی ، دندانپزشکی ، علوم آزمایشگاهی و داروسازی

===================================================================

۵۳ توصیه و راهنمایی مهم و کاربردی برای خرید خانه و آپارتمان

۱ - به هزینه‌هایی که ممکن است هنگام خرید وجود داشته باشد توجه داشته باشید مانند هزینه سند، دفتر ثبت اسناد، پایان کار، مالیات و کمیسیون املاک.


۲ - ماده‌ها و تبصره‌های متن قرارداد و مبایعه نامه خرید را دقیق بخوانید.


۳ - توجه به پایداری و مقاومت سازه ساختمان در برابر حوادث طبیعی و... داشته باشید.


۴ - قبل از اینکه برای بازدید ملک یا آپارتمانی بروید به تعداد واحدهای کل ساختمان توجه کنید. اگر میخواهید از مشکلات مدیریت ساختمان دور بمانید، تعداد مطلوب ۱۵ تا ۳۰ واحد است. کمتر از این تعداد مدیریت ساختمان را سخت کرده و تعداد بیشتر باعث شلوغی طبقات و راهرو‌ها خواهد شد.


۵ - به تعداد واحد‌ها در هر طبقه نیز توجه کنید تعداد واحدهای موجود در هرطبقه نیز اهمیت دارد. مخصوصاٌ اگر واحد‌ها در هر طبقه کنار هم قرار گرفته باشند و درب آن‌ها نزدیک به هم باز شود. بهترین حالت در مورد آپارتمان‌های چند واحدی در یک طبقه، آپارتمانهای مقابل هم و یا نیم طبقه است. البته شکل ایده آل آن است که در هر طبقه یک واحد باشد یا حداقل هر واحد در هر طبقه راهروی مخصوص به خود را داشته باشد.


۶ - یکی از مهم‌ترین جاهایی که در یک ملک و ساختمان باید بازرسی شود سیستم سرمایش و گرمایش آن می‌باشد. حتما از شوفاژخانه یا موتورخانه بازدید نمایید و دقت کنید که موتورخانه دارای پنجره تهویه و اعلام حریق باشد همچنین به نفع شماست که از سیستم‌های پیشرفته سرمایش و گرمایش استفاده شده باشد.


۷ - به نمای ساختمان توجه کنید نمای ساختمان اولین چیزی است که جلب توجه می‌کند. نمایی که هم دوام و هم زیبایی را با هم داشته باشد، انواع مختلف سنگ مانند گرانیت و... است ضمنا شستشو و تمیز نگه داشتن آن هم ساده‌تر و کم هزینه‌تر است.


۸ - به ورودی ساختمان توجه کنید. برای رفت و آمد بهتر باید حداقل عرض استاندارد آن رعایت شود. این مقدار حتما باید بیشتر از ۱۱۰ سانتی‌متر باشد. عرض راه پله‌ها نیز باید حداقل۹۰ سانتی متر باشد تا عبور و مرور به راحتی صورت گیرد.


۹ - به پله‌ها نیز توجه کنید ابعاد استاندارد پله‌ها هم به کاهش خطرات و حوادث به خصوص برای کودکان و سالمندان کمک می‌کند. یک پله استاندارد باید حداقل ۳۰ سانتی متر عرض و ۱۸ سانتی متر ارتفاع داشته باشد. اما اگر ساختمان بالای ۴ طبقه داشته باشد استاندارد‌ترین پله‌ها هم نمی‌تواند جای آسانسور را در آن بگیرد.


۱۰ - به ورودی و خروجی پارکینگ‌ها توجه کنید که در زمستان به علت یخ زدگی موجب سرخوردن ماشین شما در حین بالا آمدن یا پایین رفتن نشود.


۱۱ - سعی کنید خانه‌هایی با بیش از چهار طبقه بدون آسانسور را برای خرید انتخاب نکنید چون حتی اگر در طبقات پایین باشید و یا بتوانید بالا و پایین رفتن روزمره را تحمل کنید، میهمان‌های شما و همسایگان محترمتان چنین تحملی را ندارند و حتی شما هم تحمل سر و صدای آن‌ها را نخواهید داشت.


۱۲ - توجه به طراحی نقشه‌های معماری و کمک گرفتن از مشاوران و متخصصین این رشته لازم است.


۱۳ - توجه به نوع کاربری در اصل سند یا مبایعه نامه داشته باشید.


۱۴ - طراحی نقشه معماری به منظور حصول اطمینان از ارتباطات صحیح بین اجزای مختلف هر واحد از بلوک ساختمانی، بر اساس اینکه ساختمان مسکونی یا اداری یا تجاری باشد مهم است.


۱۵ - حصول اطمینان از عدم اتلاف انرژی در ساختمان زیرا اتلاف انرژی به مرور زمان برای شما هزینه‌های زیادی خواهد داشت.


۱۶ - از ضد صوت بودن یا راههای کاهش ورود صدا به داخل ساختمان اطمینان حاصل کنید.


۱۷ - بازدید ملک یا ساختمان مورد نظر در چندین نوبت شبانه روز برای اطمینان از دید، نوردهی و عوامل محیطی دیگر مهم است.


۱۸ - توجه به کیفیت ضروری‌ترین مایع زندگی یعنی آب مصرفی و آشامیدنی منطقه داشته باشید.


۱۹ - توجه به فشار برق و میزان کیفیت روشنایی، سیم کشی ها و مانند اینها داشته باشید.


۲۰ - اگر قرار باشد فضایی بیشتر از بقیه نورگیر‌تر باشد بهتر است این فضا اتاق خواب‌ها و نشمین باشند. چون بیشتر ساعت عمرمان را در طول شبانه روز در این منطقه از منزل می‌گذرانیم و در مورد نور آشپزخانه هم دقت کنیم. بهتر است پنجره‌ای از خانه یا حداقل نورگیر ساختمان در آشپزخانه وجود داشته باشد.


۲۱ - به جنس کفپوش‌ها دقت کنید.


۲۲ - کابینتهایmdf در مقایسه با سایر انواع کابینت‌ها دوامی بیشتر همراه با زیبایی کافی دارند و می‌توانید در آشپزخانه‌های مدرن آن‌ها را ببینید. مراقب باشید که تعداد کابینت‌ها و قرار گیری آن‌ها مناسب باشد.


۲۳ - به جنس پوشش دیوار‌ها نیز توجه کنید. اگر رنگ استفاده شده، قابل شستشو باشد تا چند سال از رنگ آمیزی و دردسرهای آن در امان هستید.


۲۴ - لوله‌های فاضلاب و آب بهتر است از جنس چدن و یا لوله پولیکای فشار قوی انتخاب شده باشد تا احتمال صدمه به آن‌ها کمتر باشد.


۲۵ - وجود بالکن یکی از چیز‌هایی است که ابتدا چندان مهم تلقی نمی‌شود اما به تدریج به اهمیت آن پی می‌برید. فواید و موارد استفاده بالکن بسیار است از خشک کردن لباس‌ها گرفته، تا گذاشتن دبه‌های ترشی و همین طور نشستن و چای خوردن.


۲۶ - انباری هم یکی از ضروریات یک خانه مسکونی مطلوب است.


۲۷ - توجه به فشار گاز و کیفیت و چگونگی لوله کشی گاز در داخل ساختمان.


۲۸ -توجه به کیفیت وچگونگی لوله کشی آب در داخل ساختمان.


۲۹ - حصول اطمینان از نبود آلودگی صوتی و جلوگیری از انتقال صدا از بیرون به داخل ساختمان واز واحدی به واحد دیگر در ساختمان.


۳۰ - رعایت اصولی که موجب تأمین بهداشت و رفاه وآسایش ساکنان ساختمان می‌شود مانند طراحی درست پلان، پنجره‌ها، نورگیر‌ها و...


۳۱ - تحقیقات محلی برای اطمینان از امنیت و رفتارهای محیطی افراد محله.


۳۲ - حصول اطمینان از رعایت نکات ایمنی در انشعابات و تاسیسات برق، گاز و آب ساختمان.


۳۳ - توجه به موارد دفع زباله و شیوه‌های دفع زباله مانند شوتینگ زباله در برج‌ها.


۳۴ - حصول اطمینان از رعایت نکات مربوط به حفظ محیط زیست و ممانعت از ایجاد آلودگی‌های زیست محیطی.


۳۵ - توجه به کیفیت و چگونگی نصب درب‌های ورودی، خروجی و داخلی.


۳۶ - حصول اطمینان از طراحی درست و اجرای صحیح عایقکاری‌های رطوبتی.


۳۷ - طراحی درست و اجرای صحیح عایقکاری‌های حرارتی، به منظور جلوگیری از تبادل حرارت.


۳۸ - حصول اطمینان از ایمن بودن ساختمان در مقابل آتش سوزی.


۳۹ - تعبیه وسایل اطفای حریق، بسته به مورد از نصب کپسول تا لوله کشی اطفای حریق.


۴۰ - پیش بینی هشدار دهنده‌های مورد نیاز در ساختمان برای اعلام خطر به ساکنان در زمان‌های بروز خطر.


۴۱ - کنترل نقشه نمای ساختمان و اجرای آن‌ها چه از نظر ایمنی چه از لحاظ حفاظتی.


۴۲ - کنترل نقشه‌های نمای ساختمان از نظر زیبایی و تناسب آن با محیط اطراف.


۴۳ - برسی و کنترل پرونده آزمایشگاهی مصالح مصرفی در سازه ساختمان.


۴۴ - کنترل جانمایی ساختمان و محل احداث آن، برای اطمینان از اینکه ساختمان روی گسل احداث نشده یا در مسیل قرار نگرفته است، مقاومت ساختمان در برابر زلزله و استحکام پایه‌های آن در مقابل نشست زمین، اقتصادی بودن ساختمان چه از لحاظ خرید و چه نگهداری و زیبایی که شامل مواردی مانند نورگیر بودن، خوش نقشه بودن و... می‌شود.


۴۵ - اطمینان از وجود پله فرار و راه‌های خروجی ایمن و سریع در ساختمان‌های مرتفع و وجود چاه ارت و برق گیر درچنین ساختمان‌هایی.


۴۶ - نمی‌توان نوع و نحوه مصرف مصالح ساختمان را بعد از تکمیل شدن آن ارزیابی کرد و ساختمان مقاوم را پیدا کرد اما خوب است فاکتور‌هایی که یک ساختمان را مقاوم می‌کنند، بشناسیم. مثلاً در سازه فولادی، نوع اتصالات و نیز مهاربندی آن‌ها اهمیت فراوانی دارد. اما در سازه‌های بتنی، چیزی که مهم است نوع بتن مصرفی و نیز قطر میلگردهای استفاده شده در آن است. اگر بتوانیم طی زمان ساخته شدن از یک کار‌شناس قابل اعتماد مشورت بگیریم و این اطلاعات را به دست بیاوریم، موفق شده‌ایم ساختمان مقاومی را انتخاب کنیم، اما اگر نتوانستیم، که معمولا هم چنین است، ناچاریم همین پرسش‌ها را از مالک بپرسیم و پاسخ‌های او را با یک کار‌شناس در میان بگذاریم. یعنی ناچاریم به ادعای مالک اعتماد کنیم. اما نکته‌ای که خود ما می‌توانیم از لحاظ پایداری ساختمان در برابر زلزله کنترل کنیم، ابعاد ستون‌ها در طبقات مختلف و پارکینگ است که آیا با توجه به تعداد طبقات و بار وارد شده از طرف آن‌ها، این ستون‌ها جوابگو هست یا خیر؟


۴۷ - در شهر‌های بزرگ اغلب مجبوریم آپارتمان‌های واقع شده در ساختمان‌های چند واحدی و بلندمرتبه را برای سکونت انتخاب کنیم. در این صورت ممکن است بین افراد مختلف خانواده در مورد اینکه کدام طبقه مناسب‌تر است، اختلاف نظر پیش آید.


۴۸ - اگر به سروصدا حساس هستید و نمی‌خواهید به هیچ عنوان زمان‌های حیاتی استراحت در منزل را از دست بدهید بهتر است از خیر طبقه همکف و اول بگذرید چون سروصدای خودرو‌ها در پارکینگ و نیز دود آن‌ها، این امکان را از شما خواهد گرفت.


۴۹ - سعی کنید به طبقات بالا‌تر بروید که مناظر زیباتری را نیز می‌توانید از پنجره‌ها تماشا کنید. اما طبقات آخر نروید چرا که آنجا هم مشکلات خاص خود را دارد. مشکلات مربوط به پشت بام، بیشترین خرابکاری را در طبقه آخر به بار می‌آورند. طبقات بالا‌تر یک مشکل دیگر هم دارند و آن اینکه امکان فرار اظطراری در موقع زلزله و آتش سوزی احتمالی، کمتر خواهد بود.


۵۰ - به پارکینگ‌ها توجه کنید. وضعیت پارکینگ باید به نحوی باشد که هر خودرو طوری قرار بگیرد که مزاحم توقف خودروهای همسایگان دیگر نباشد و ورود وخروج به آن به سهولت امکان پذیر باشد. مسلماً اگر در ورودی پارکینگ از نوع قابل کنترل از راه دور باشد، ایمن‌تر است. علت فقط در راحتی باز و بسته کردن در نیست متاسفانه سرقت خودرو‌ها در هنگامی که راننده به قصد بستن در پیاده شده، امر شایعی است.


۵۱ - آنچه که در نقشه آپارتمان باید به آن توجه کنیم این است که طبق اصول معماری، دستشویی در کنار در ورودی یا نزدیک‌ترین فضا به آن قرارگیرد. آشپزخانه نیز بایستی رو به روی در ورودی و یا نزدیک‌ترین فضا به آن در نظر گرفته شود تا دسترسی به آن آسان باشد. اتاق نشمین و اتاق خواب‌ها بهتر است با راهرویی از اتاق پذیرایی جدا شده باشد تا در هنگام ورود مهمان، اختصاصی بودن آن فضا تأمین شود. برای حمام مناسب‌ترین محل، راهروی کنار اتاق خواب هاست که هم محفوظ بوده و هم بتوان از اتاق خواب‌ها راحت به آن دسترسی داشت. البته در آپارتمان‌های بزرگ یک حمام اختصاصی داخل یکی از اتاق خواب‌ها در نظر گرفته می‌شود.


۵۲ - نورگیر بودن یک آپارتمان اهمیت زیادی داشته و به مسایل مختلفی بستگی دارد. اولین نکته، موقعیت قرار گرفتن ساختمان است. اکثر ساختمان‌های جنوبی از نظر نور مشکلی ندارند، مگر آنکه اطراف آن را ساختمان‌های بلند تری احاطه کرده باشند. معمولا ساختمان‌های شمالی نورگیری مناسبی ندارند ولی از همه بد‌تر، ساختمان‌های شرقی- غربی است که در هنگام طلوع و غروب خورشید به خصوص در فصل تابستان نورگیری بیش ازحد داشته و چشم را به شدت آزار می‌دهد.


۵۳ – خریداران، بازاریابان و حتی فروشندگان املاک و مسکن بسیار ضروری است که فاکتور‌های فوق را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند تا متوجه شوند که ملک مورد خرید آن‌ها دارای چه وضعیتی است. حتی پرسش ساده از سازنده یا فروشنده در مورد هر یک از موارد اشاره شده فوق و تکرار آن‌ها، توسط دیگر خریداران موجب فرهنگ سازی شده و باعث ارتقای کیفیت طراحی‌ها و ساخت و ساز‌ها می‌شود.


==========================================================

فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در خیابان آزادی تهران تلفن 09361014411 بازار بورس صنایع دانش بنیان آزادی بورس تخصصی صنایع پزشکی ، دندانپزشکی ، علوم آزمایشگاهی و داروسازی

راهنمای خرید خانه-قسمت اول

Posted by: دکتر پول in راهنمای خرید, راهنمای خرید خانه تیر ۱۵, ۱۳۹۲ ۰

ccfd53bbbac07b4a03df8fb71fc9e119 اهمیت سبک زندگی در انتخاب آپارتمان

اولین موضوع مهم در انتخاب یک آپارتمان اینست که قسمت شب و روز یا به عبارت دیگر قسمت خصوصی و قسمت عمومی یک آپارتمان از هم جدا باشند به عبارت ساده تر اینکه بخشهایی از آپارتمان که در زمان خواب از آنها استفاده می کنید “مثل اتاق خوابها و سرویسهای بهداشتی” با فضاهایی که در طول روز از آنها استفاده می شود تداخل نداشته باشد . عامیانه تر اینست که برای اینکه از اتاق خواب به حمام بروم نیازی نباشد که از سالن پذیرائی یا آشپزخانه و یا حتی نشیمن عبور کنم. بدیهی است که اتاق خوابها در طول شب استفاده میشوند و نیازی نیست که نور زیادی داشته باشند ولیکن نشیمن و آشپزخانه که بیشتر طول روز از آنها استفاده میشود بهتر است که در محل پر نورتر ساختمان واقع شده باشند بصورت خلاصه اینکه قسمت شب آپارتمان در ضلع شمالی و قسمت روز آپارتمان در ضلع جنوبی آپارتمان واقع شده باشد و ضمنا اینکه اتاق خوابها بهم نزدیک باشند و سرویس بهداشتی میهمان در قسمت خصوصی آپارتمان واقع نشده باشد و آشپزخانه ضمن ارتباط با قسمت خصوصی آپارتمان در قسمت روز آپارتمان واقع شده باشد.

ورودی آپارتمان حائز اهمیت است و اصولا اولین برخورد هر کسی در یک واحد مسکونی در ورودی آپارتمان است و این مکان باید بتواند آرامش اولیه و رفع تنش محیط بیرون از آپارتمان را ایجاد نماید لذا یک کمد یا رختکن و یک آینه شفاف و بزرگ و محلی برای گذاشتن کیف و کفش وچتراز ضروریات زندگی امروزی بنظر میرسد.

اصولا خانواده های ایرانی در طبخ غذاهای خوش رنگ و بو مهارت دارند ولی همین بوی خوش در زمانیکه میهمانان در سالن منتظر میزبانشان هستند خوشایند نیست بهتر است در زمان خرید آپارتمان به بسته یا باز بودن آشپزخانه توجه ویژه ای مبذول داشت و حتی اگر به هر صورت آشپزخانه اوپن را ترجیح میدهیم به تهویه هوای آشپزخانه و بسته بودن قسمت ریخت و پاش آن (قسمت کثیف آشپزخانه) و جلوه ویژه قسمت زیبای آشپزخانه (قسمت تمیز آشپزخانه) توجه داشته باشیم. داشتن یک انباری حتی خیلی کوچک در کنار آشپزخانه امتیاز بزرگی محسوب میگردد.

مساحت فضاهای مورد نیاز در یک آپارتمان ایده آل

  هر خانواده برای مساحت آپارتمان مورد نیاز خود دلایل خاصی دارد و اصولا برای این منظور که بیشتر یک امر احساسی و سلیقه ای است ، هیچگاه نمیتوانیم الگوی مصرفی تعیین کنیم ولیکن ابعاد قسمتهای مختلف آپارتمان مورد نیاز یا بهتر بگویم حداقل ابعاد مورد نیاز را میتوانیم بررسی کنیم و البته جمع مساحت این بخشها میتواند به انتخاب بهتر  متراژ آپارتمان مورد تقاضای خانواده کمک شایانی نماید .

اولاز “ورودی آپارتمان” شروع میکنیم که پس از باز شدن درب آپارتمان اولین برخورد با فضاهای جدید را ایجاد می نماید این فضا برای آپارتمانهای کوچک حدودا (۱۲۰تا ۱۴۰) × (۱۴۰ تا ۱۸۰) سانتیمتر است یعنی تقریبا مساحتی بین ۷/۱ متر مربع تا ۵/۲ متر مربع و برای آپارتمانهای متوسط حدودا (۱۲۰تا ۱۴۰) × (۲۱۰ تا ۲۷۰) سانتیمتر است یعنی تقریبا مساحتی بین ۵/۲ متر مربع تا ۷/۳ متر مربع و برای آپارتمانهای بزرگ حدودا (۱۷۰تا ۲۱۰) × (۲۱۰ تا ۲۷۰) سانتیمتر است یعنی تقریبا مساحتی بین ۵/۳ متر مربع تا ۷/۵ متر مربع مطابق بررسی شماتیک زیر ولیکن توجه داشته باشید که ملاک ارزش ، ابعاد است و نه مساحت .

دوم“آشپزخانه” که باید امکان پذیرش و نصب لوازم مورد نیاز خانواده از قبیل اجاق خوراک پزی ، سینک ظرفشوئی ، هود ، فر ، یخچال ، ماشین لباسشوئی ، ماشین ظرفشوئی و … را داشته باشد. اگر در دو طرف آشپزخانه کابینت وجود دارد فاصله بین دو کابینت باید حداقل ۱۲۰ سانتیمتر باشد و ضمنا گنجایش لوازم مصرفی و روزمره منزل را نیز داشته باشد وجود یک انباری مواد مصرفی و میز آشپزخانه امتیاز بزرگی بشمار می آید.

 سوم“سالن پذیرائی و غذاخوری و نشیمن” است .

 برای “سالن پذیرایی” بر اساس سلیقه و مهارت در چیدمان آن و تعداد میهمانان معمول باید فضا را محاسبه نمود. برای بدست آوردن ابعاد مورد نیاز این بخش از آپارتمان ، برای محاسبه فضای مورد نیاز ، هر مبل  تک نفره را ۷۰  تا ۸۰ سانتیمتر مربع و مبل چند نفره را به تعداد نفرات آن در همین ابعاد ضرب نمائیم مثلا برای کاناپه سه نفره طول ۲۱۰ تا ۲۴۰ سانتیمتر را در نظر میگیریم و در نهایت فضای یک میز را هم در وسط مبلمان به مجموع فضای بدست آمده اضافه می نماییم.

برای “سالن غذاخوری” عرض میز را ۱۱۰ سانتیمتر و طول آنرا بر اساس هر نفر ۶۰ سانتیمتر محاسبه مینمائیم مثلا برای یک میز ۸ نفره ابعاد ۱۱۰×۱۸۰ سانتیمتر را در نظر میگیریم و به طول و عرض آن یک متر جهت قرار دادن صندلیها اضافه میکنیم یعنی یک فضای ۲۱۰×۲۸۰ سانتیمتری برای این منظور فضایی مناسب به شمار می آید.

و برای “نشیمن” نیز مطابق همین ابعاد عمل میکنیم فقط یک فاصله حداقل سه متری از محل قرار گرفتن تلویزیون تا محل نشستن را مد نظر قرار دهید.

چهارم“اتاق خوابها” که بواسطه قرار گرفتن تخت خواب دونفره یا تک نفره و بقیه ملحقات چیدمان مشکل تری دارند. توجه بفرمائید که بهتراست امکان قرار گرفتن تخت خواب را هم در عرض و هم در طول اتاق خواب بررسی فرمائید و برای عبور کردن از بین لوازم سرویس خواب حداقل یک مسیر عبور ۶۰ ساتنتیمتری را در نظر بگیرید مطابق بررسی شماتیک زیر

یعنی اینکه برای یک اتاق با تخت دو نفره حداقل ابعاد ۳۴۰×۳۵۰ سانتیمتر کافی است . باز هم توجه داشته باشید که ابعاد مهم هستند و مساحت اتاق در درجه دوم قرار دارد .

پنجم“سرویـسهای بهداشتی” هم همـانطور که باید ابعاد مناسب و راحتی داشته باشند باید زیبا و قابل استفـاده نیز باشـند و بهترین و سـاده ترین آزمایش در مورد مناسب بودن ابعاد آن اینست که وقتی درب را باز میکنیم به هیچیک از سرویسهای بهداشتی برخورد نکند و وقتیکه در داخل حمام و یا توالت هستیم بدون هیچ مشکلی درب را باز کنیم و خارج شویم.

منبع

RSS های مربوط به این متن : راهنمای خرید, راهنمای خرید خانه

-------------------------------------------------------------------------

فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در خیابان آزادی تهران تلفن 09361014411 بازار بورس صنایع دانش بنیان آزادی بورس تخصصی صنایع پزشکی ، دندانپزشکی ، علوم آزمایشگاهی و داروسازی

=====================================================================
مشاوره برای خرید آپارتمان
هر چند فروشنده‌هاي آپارتمان‌هاي نوساز فاقد سند در زمان انجام معامله وعده مي‌دهند كه به محض صدور پايان‌كار، براي گرفتن سند و انتقال آن به خريدار اقدام خواهند كرد اما مشكل از جايي شروع مي‌شود كه شهرداري به اين راحتي پايان‌كار صادر نمي‌كند.
كساني كه اين روزها براي خريد مسكن به بنگاه‌ها مراجعه مي‌كنند حتما با پيشنهاد تحريك‌كننده «يك واحدمسكوني نوساز براي فروش با قيمتي حدود 15 درصد ارزان‌تر از نرخ نوساز منطقه» مواجه شده‌اند.

متقاضيان خريد مسكن در چنين مواقعي به محض برخورد با اين پيشنهاد از آن استقبال مي‌كنند و بلافاصله از مشاور املاكي مي‌خواهند ملك مورد نظر را به آنها نشان دهد. چنين آپارتمان‌هايي به دليل قيمت ارزان‌تر، در اغلب مواقع مورد پسند و قبول خريداران قرار مي‌گيرد و به اين ترتيب معامله‌اي كه يكسر آن برنده قطعي و سر ديگر بازنده احتمالي خواهد بود، در بنگاه انجام مي‌شود. فروش راحت و بدون فوت وقت اين دسته از آپارتمان‌هاي نوساز باعث شده بنگاه‌هاي مسكن علاقه زيادي براي فايل‌كردن اين آپارتمان‌ها در مقايسه با ساير واحدهاي مسكوني از خود نشان دهند و در نتيجه به دليل كثرت اين فايل‌ها، حجم چنين معاملاتي در بنگاه‌ها نيز بيشتر از ساير معاملات است. اما حكايت آپارتما‌ن‌هاي نوساز ارزان‌قيمت در بازار مسكن چيست؟

شواهد نشان مي‌دهد آپارتمان‌هايي كه دلالان و واسطه‌هاي بازار از آن به «نوساز‌هاي زيرقيمت منطقه» ياد مي‌كنند، املاك بدون‌سند و بدون پايان‌‌كاري هستند كه سازنده بدون انجام تشريفات قانوني براي هويت‌دار كردن ملك، آن را براي فروش به بازار مصرف عرضه كرده است. براي تشريح ايراد چنين آپارتمان‌هايي كافي است تجسم كنيد: فردي قصد فروش يك خودروي صفركيلومتر را دارد كه اين خودرو فاقد سند سبزرنگ و كارت خودرو است. آيا كسي براي خريد چنين خودرويي رغبت از خود نشان مي‌دهد؟

هر چند خودروي بدون سند به عنوان كالايي نه‌چندان سرمايه‌اي – البته اين روزها به دليل افزايش روزانه قيمت خودرو، جايگاه قديمي اين كالا در بازار كالاهاي سرمايه‌اي دوباره احيا شده است- نزد مردم ارزشي براي خريد ندارد، اما در ملك به عنوان باارزش‌ترين كالاي سرمايه‌اي كه خانوارها بيشترين هزينه در طول زندگي‌شان را صرف خريد آن مي‌كنند، هيچ گونه احتياطي بابت خريد املاك فاقد سندمحضري از طرف خريداران نمي‌شود. در حال حاضر بررسي‌هاي ميداني نشان مي‌دهد بيش از 70 درصد از فايل‌هاي فروش آپارتمان مسكوني در بنگاه‌هاي مسكن غالب مناطق تهران، واحدهاي نوسازي هستند كه همين چند هفته پيش‌تر كار نازك‌كاري آنها تمام شده و حتي هنوز كارگاه ساختماني سازنده از وسط حيات ساختمان اين واحدها جمع‌آوري نشده است. متاسفانه خلأ قانون پيش‌فروش مسكن باعث شده سازنده‌ها، واحدهاي ناتمام‌شان را در قالب واحد آماده تحويل، به بازار خريد عرضه كنند. 

واحدهاي مسكوني نوساز زيرقيمت منطقه كه همين واحدها محسوب مي‌شود، چون هنوز عمليات اجرايي ساخت‌وساز را به طور كامل پشت‌سر نگذاشته‌اند، امكان صدور پايان‌كار از طرف شهرداري براي اين واحدها وجود ندارد، اما سازنده‌هاي اين واحدها با كسب‌فرصت از شرايط بي‌قانوني در بازار مسكن، اقدام به فروش مي‌كنند و مشاوران‌املاك نيز چون قوانين بازدارنده براي عدم معامله اين واحدها به آنها ابلاغ نشده است، به راحتي اقدام به بازاريابي براي اين املاك مي‌كنند. واحدمسكوني بدون پايان‌كار، سند محضري هم ندارد، چون سازمان ثبت اسناد و املاك كشور فقط براي املاكي سندمحضري صادر مي‌كند كه از نظر شهرداري پايان‌كار داشته باشند. 

خريداران آپارتمان‌هاي فاقد پايان‌كار و فاقد سند محضري در واقع مدرك معتبر حقوقي براي اثبات مالكيت آنچه خريده‌اند و در ظاهر صاحب آن شده‌اند ندارند. اين افراد فقط يك برگه مبايعه‌نامه در دست دارند كه از نظر حقوق ملكي، «سندعادي» محسوب مي‌شود اين در حالي است كه سند‌محضري حكم «سندرسمي» را دارد. 

هر چند فروشنده‌هاي آپارتمان‌هاي نوساز فاقد سند در زمان انجام معامله وعده مي‌دهند كه به محض صدور پايان‌كار، براي گرفتن سند و انتقال آن به خريدار اقدام خواهند كرد اما مشكل از جايي شروع مي‌شود كه شهرداري به اين راحتي پايان‌كار صادر نمي‌كند.

تجربه نشان داده اكثريت قريب به اتفاق ساختمان‌هاي نوساز از طرف سازنده‌ها مرتكب يك يا چند نوع خلاف ساختماني شده‌اند كه براي جبران آن در مرحله صدور پايان‌كار، بايد مبالغي به حساب شهرداري تحت عنوان جريمه كميسيون ماده100 واريز شود. حال در ساختماني كه خلاف در آن وجود دارد و سازنده آن را چند سال پيش به افراد واگذار كرده، اين جريمه را چه كسي بايد پرداخت كند؟

آيا در مبايعه‌نامه‌اي كه روز اول بين سازنده و خريداران امضا شده، درباره جريمه احتمالي ناشي از صدور برگه عدم خلافي براي دريافت پايان‌كار، اشاره‌اي شده و كسي در متن مبايعه‌نامه، پرداخت آن را گردن گرفته است؟

آيا اصلا در زمان فروش اين آپارتمان‌ها كه 15 درصد ارزان‌تر از نرخ روز منطقه بوده، مشاوراملاكي يا سازنده –فروشنده- درباره شرايط پيش‌روي خريدار براي گرفتن پايان‌كار و سندمحضري، واقعيت‌ها را به خريداران گفته‌اند؟

اين پرسش‌ها همان خطراتي هستند كه خريداران آپارتمان‌هاي نوساز فاقد پايان‌كار و فاقد سندمحضري را تهديد مي‌كنند. اين نوع آپارتمان‌ها خطر دارند اما اگر توسط وكيل حقوقي خريداري شوند و به جاي مبايعه‌نامه، توافق محضري براي معامله آنها، تنظيم شود، تا حدود زيادي از چنين خطراتي محفوظ خواهند ماند.

به بيان ساده‌تر اگر هنگام خريد اين املاك، همه جوانب حقوقي و خسارت‌هاي احتمالي در متن قرارداد قيد شود و از طرف فروشنده بابت پرداخت همه هزينه‌هاي لازم براي صدور پايان‌كار و سندمحضري، تعهد گرفته شود و در عين حال فروشنده تعهد دهد سر تاريخ مشخصي، اسناد و مدارك رسمي و معتبر مالكيت ملك را تهيه و بنام خريدار خواهد كرد، خريد اين واحدها از خطرات و ايرادهاي احتمالي در امان مي‌ماند.

فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در خیابان آزادی تهران تلفن 09361014411 بازار بورس صنایع دانش بنیان آزادی بورس تخصصی صنایع پزشکی ، دندانپزشکی ، علوم آزمایشگاهی و داروسازی

============================================================
اگر اين پنج نكته را نمي دانيد، آپارتمان نخريد!
براي خريد يا انتخاب يك واحد مسكوني يا آپارتمان خوب، چه ويژگي هايي را درنظر مي گيريد؟ حداقل پنج گام براي اين انتخاب مهم اساسي است: اهميت سبک زندگی، مساحت فضاهاي موردنياز، نسبت مشاعات ساختمان به مساحت كل آپارتمان، كيفيت ساختمان و كيفيت اجزاي آن.

راي خريد يا انتخاب يك واحد مسكوني يا آپارتمان خوب، چه ويژگي هايي را درنظر مي گيريد؟ حداقل پنج گام براي اين انتخاب، اساسي است: اهميت سبک زندگی، مساحت فضاهاي موردنياز، نسبت مشاعات ساختمان به مساحت كل آپارتمان، كيفيت ساختمان و كيفيت اجزاي آن.
 
به گزارش ConsBank، وب سايت ساختمان هاي مارك دار، در مطلبي با عنوان «نكاتي كه از خريد ملك نمي دانيم» گام هاي مهم براي خريد يا انتخاب يك آپارتمان را به زبان ساده تشريح كرده است.
 
بر اساس اين گزارش، این مطلبی صرفا برای خریداران آپارتمان نوساز نیست، وقتی عمیق تر به موضوع بیاندیشیم که ساختمان یک سرمایه ملی است، حاصل تفکر ، خلاقیت ، زمان و سرمایه است معتقد می شویم که همگی با هم به موضوع فکر کنیم که چگونه می توانیم با تغییر رفتار انتخاب آپارتمان خوب به حفظ بهتر این سرمایه ملی کمک کنیم.

گام اول: اهمیت سبک زندگی در انتخاب آپارتمان

اولین موضوع مهم در انتخاب یک آپارتمان این است که قسمت شب و روز یا به عبارت دیگر قسمت خصوصی و قسمت عمومی یک آپارتمان از هم جدا باشند به عبارت ساده تر اینکه بخشهایی از آپارتمان که در زمان خواب از آنها استفاده می کنید "مثل اتاق خوابها و سرویسهای بهداشتی" با فضاهایی که در طول روز از آنها استفاده می شود تداخل نداشته باشد . عامیانه تر اینست که برای اینکه از اتاق خواب به حمام بروم نیازی نباشد که از سالن پذیرائی یا آشپزخانه و یا حتی نشیمن عبور کنم. بدیهی است که اتاق خوابها در طول شب استفاده میشوند و نیازی نیست که نور زیادی داشته باشند ولیکن نشیمن و آشپزخانه که بیشتر طول روز از آنها استفاده میشود بهتر است که در محل پر نورتر ساختمان واقع شده باشند بصورت خلاصه اینکه قسمت شب آپارتمان در ضلع شمالی و قسمت روز آپارتمان در ضلع جنوبی آپارتمان واقع شده باشد و ضمنا اینکه اتاق خوابها بهم نزدیک باشند و سرویس بهداشتی میهمان در قسمت خصوصی آپارتمان واقع نشده باشد و آشپزخانه ضمن ارتباط با قسمت خصوصی آپارتمان در قسمت روز آپارتمان واقع شده باشد.

ورودی آپارتمان حائز اهمیت است و اصولا اولین برخورد هر کسی در یک واحد مسکونی در ورودی آپارتمان است و این مکان باید بتواند آرامش اولیه و رفع تنش محیط بیرون از آپارتمان را ایجاد نماید لذا یک کمد یا رختکن و یک آینه شفاف و بزرگ و محلی برای گذاشتن کیف و کفش وچتراز ضروریات زندگی امروزی بنظر میرسد.

اصولا خانواده های ایرانی در طبخ غذاهای خوش رنگ و بو مهارت دارند ولی همین بوی خوش در زمانیکه میهمانان در سالن منتظر میزبانشان هستند خوشایند نیست بهتر است در زمان خرید آپارتمان به بسته یا باز بودن آشپزخانه توجه ویژه ای مبذول داشت و حتی اگر به هر صورت آشپزخانه اوپن را ترجیح میدهیم به تهویه هوای آشپزخانه و بسته بودن قسمت ریخت و پاش آن (قسمت کثیف آشپزخانه) و جلوه ویژه قسمت زیبای آشپزخانه (قسمت تمیز آشپزخانه) توجه داشته باشیم. داشتن یک انباری حتی خیلی کوچک در کنار آشپزخانه امتیاز بزرگی محسوب میگردد.

گام دوم: مساحت فضاهای مورد نیاز در یک آپارتمان ایده آل

هر خانواده برای مساحت آپارتمان مورد نیاز خود دلایل خاصی دارد و اصولا برای این منظور که بیشتر یک امر احساسی و سلیقه ای است ، هیچگاه نمیتوانیم الگوی مصرفی تعیین کنیم ولیکن ابعاد قسمتهای مختلف آپارتمان مورد نیاز یا بهتر بگویم حداقل ابعاد مورد نیاز را میتوانیم بررسی کنیم و البته جمع مساحت این بخشها میتواند به انتخاب بهتر متراژ آپارتمان مورد تقاضای خانواده کمک شایانی نماید .

 اول از "ورودی آپارتمان" شروع میکنیم که پس از باز شدن درب آپارتمان اولین برخورد با فضاهای جدید را ایجاد می نماید این فضا برای آپارتمانهای کوچک حدودا (۱۲۰تا ۱۴۰) × (۱۴۰ تا ۱۸۰) سانتیمتر است یعنی تقریبا مساحتی بین ۷/۱ متر مربع تا ۵/۲ متر مربع و برای آپارتمانهای متوسط حدودا (۱۲۰تا ۱۴۰) × (۲۱۰ تا ۲۷۰) سانتیمتر است یعنی تقریبا مساحتی بین ۵/۲ متر مربع تا ۷/۳ متر مربع و برای آپارتمانهای بزرگ حدودا (۱۷۰تا ۲۱۰) × (۲۱۰ تا ۲۷۰) سانتیمتر است یعنی تقریبا مساحتی بین ۵/۳ متر مربع تا ۷/۵ متر مربع مطابق بررسی شماتیک زیر ولیکن توجه داشته باشید که ملاک ارزش ، ابعاد است و نه مساحت .

دوم"آشپزخانه" که باید امکان پذیرش و نصب لوازم مورد نیاز خانواده از قبیل اجاق خوراک پزی ، سینک ظرفشوئی ، هود ، فر ، یخچال ، ماشین لباسشوئی ، ماشین ظرفشوئی و ... را داشته باشد. اگر در دو طرف آشپزخانه کابینت وجود دارد فاصله بین دو کابینت باید حداقل ۱۲۰ سانتیمتر باشد و ضمنا گنجایش لوازم مصرفی و روزمره منزل را نیز داشته باشد وجود یک انباری مواد مصرفی و میز آشپزخانه امتیاز بزرگی بشمار می آید.

سوم"سالن پذیرائی و غذاخوری و نشیمن" است .

برای "سالن پذیرایی" بر اساس سلیقه و مهارت در چیدمان آن و تعداد میهمانان معمول باید فضا را محاسبه نمود. برای بدست آوردن ابعاد مورد نیاز این بخش از آپارتمان ، برای محاسبه فضای مورد نیاز ، هر مبل تک نفره را ۷۰ تا ۸۰ سانتیمتر مربع و مبل چند نفره را به تعداد نفرات آن در همین ابعاد ضرب نمائیم مثلا برای کاناپه سه نفره طول ۲۱۰ تا ۲۴۰ سانتیمتر را در نظر میگیریم و در نهایت فضای یک میز را هم در وسط مبلمان به مجموع فضای بدست آمده اضافه می نماییم.

برای "سالن غذاخوری" عرض میز را ۱۱۰ سانتیمتر و طول آنرا بر اساس هر نفر ۶۰ سانتیمتر محاسبه مینمائیم مثلا برای یک میز ۸ نفره ابعاد ۱۱۰×۱۸۰ سانتیمتر را در نظر میگیریم و به طول و عرض آن یک متر جهت قرار دادن صندلیها اضافه میکنیم یعنی یک فضای ۲۱۰×۲۸۰ سانتیمتری برای این منظور فضایی مناسب به شمار می آید.

و برای "نشیمن" نیز مطابق همین ابعاد عمل میکنیم فقط یک فاصله حداقل سه متری از محل قرار گرفتن تلویزیون تا محل نشستن را مد نظر قرار دهید.

چهارم"اتاق خوابها" که به واسطه قرار گرفتن تخت خواب دونفره یا تک نفره و بقیه ملحقات چیدمان مشکل تری دارند. توجه بفرمائید که بهتراست امکان قرار گرفتن تخت خواب را هم در عرض و هم در طول اتاق خواب بررسی فرمائید و برای عبور کردن از بین لوازم سرویس خواب حداقل یک مسیر عبور ۶۰ ساتنتیمتری را در نظر بگیرید مطابق بررسی شماتیک زیر

یعنی اینکه برای یک اتاق با تخت دو نفره حداقل ابعاد ۳۴۰×۳۵۰ سانتیمتر کافی است . باز هم توجه داشته باشید که ابعاد مهم هستند و مساحت اتاق در درجه دوم قرار دارد .

پنجم"سرویـسهای بهداشتی" هم همـانطور که باید ابعاد مناسب و راحتی داشته باشند باید زیبا و قابل استفـاده نیز باشـند و بهترین و سـاده ترین آزمایش در مورد مناسب بودن ابعاد آن اینست که وقتی درب را باز میکنیم به هیچیک از سرویسهای بهداشتی برخورد نکند و وقتیکه در داخل حمام و یا توالت هستیم بدون هیچ مشکلی درب را باز کنیم و خارج شویم.

گام سوم: نسبت مشاعات ساختمان به مساحت کل آپارتمانها

به طور کلی هرچه نسبت مساحت مشاعات ساختمان به مساحت مفید کل آپارتمانها بیشتر باشد قطعا در آن ساختمان امکانات بیشتری پیشبینی شده است و آسایش بیشتری را برای ساکنین به ارمغان خواهد داشت. فضاهایی مانند لابی ورودی و استخر و سونا و سالن ورزشی و سالن اجتماعات و سالن انتظار و پارکینگ اضافی و انباری که با هزینه سازنده ساخته میشوند مستقیما در قیمت نهایی آپارتمان تاثیر بسزائی دارند.

در یک ساختمان خوب نسبت مساحت مشاعات حدودا معادل ۴۰% مساحت کل مساحت مفید آپارتمانها است ولی هر چه این نسبت بیشتر باشد نشانه مرغوبیت ساختمان و آسایش بیشتر برای ساکنین است و طبیعتا خریداران باید مبلغ بیشتری برای هر مترمربع مساحت آپارتمان خود پرداخت نمایند.

مثلا ساختمانی را در نظر بگیرید با ۱۵ واحد مسکونی و ۲۰۰۰ مترمربع مساحت بنای مفید و ۸۰۰ مترمربع مساحت مشاعات از قبیل لابی و پارکینگ ، این ساختمان از لحاظ نسبت مسکونی مفید و مشاعات میتواند ساختمان خوبی باشد ولیکن با مشاعات کمتر از ۸۰۰ متر مربع یا همان ۴۰% دیگر در این گروه جای ندارد و بدیهی است ساختمانی با ۱۵ واحد مسکونی و ۲۰۰۰ مترمربع مساحت بنای مفید و ۱۶۰۰ مترمربع مساحت مشاعات (نسبت مشاعات به مفید ۸۰%) مرغوبتر و طبیعتا گرانتر است و بعلاوه اینکه هرچه شما سهم بیشتری از مشاعات داشته باشید ، سهم بیشتری ازکل زمین ملک مورد نظر را هم دارید .

گام چهارم: کیفیت ساختمان

کیفیت ساختمان را به هشت دسته تقسیم میکنیم:

■کارهای زیر بنایی مثل فونداسیون و اسکلت ساختمان
■نازک کاری ساختمان
■تاسیسات مکانیکی زیر بنایی ساختمان مثل لوله کشی و سیم کشی الکتریکی
■سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان
■سیستم های الکتریکی هوشمند
■درب و پنجره
■دکوراسیون داخلی
■تجهیزات ساختمان
■کارهای زیر بنایی مثل فونداسیون و اسکلت ساختمان
فونداسیون و اسکلت ساختمان از مواردی هستند که پس از نازک کاری پوشیده میشوند و خریداران در این مورد میتوانند از متخصصین ساختمان نظر بخواهند ولیکن گزارشات نتایج آزمایشگاهی تست بتن برای ساختمانهای اسکلت بتنی و تست جوشکاری برای ساختمانهای اسکلت فلزی از اهمیت بسزایی برخوردار است .

نازک کاری ساختمان و دکوراسیون ساختمان
نازک کاری در کلام حرفه ای همان دیوارچینی و کارهای بعد از آن مثل کاشیکاری و گچکاری و سنگکاری است . دیوارچینی از دید خریدار بی اهمیت جلوه میکند و بیشتر به مواردی همچون کاشیکاری، مدل و رنگ آن و سنگکاری و نوع و رنگ آن میپردازند ولیکن توجه داشته باشید که اهمیت دیوار چینی بیشتر از سایر موارد مذکور است. حتما تا بحال در آپارتمانی زندگی کرده اید که بوی ناخوشایند حمام و توالت را حتی با دربهای بسته از چند متری احساس میکرده اید و صدای گفتگوی بچه ها و آپارتمان مجاور حتی با دربهای بسته در سالن نشیمن هم قابل شنوائی است علت این امر نبستن بالای درب در قسمت بالای سقف کاذب است که غیر قابل روئیت است و دوم اینکه از بلوکهای نا مرغوب که عایق صدا نیستند استفاده شده است و یا اینکه دیوار از ضخامت کافی برخوردار نیست. پس بطور خلاصه این نکات کلیدی را بخاطر بسپارید ۱- استفاده از بلوکهای عایق حرارت و صدا ( بلوکهای سبک اصطلاحا سیپورکس و مشابه آن) ۲- ضخامت ۲۰ سانتیمتر برای دیوارهای خارجی و دیوار همسایه مجاور و ۱۰ سانتیمتر برای حد فاصل اتاقها ۳- استفاده از عایق رطوبتی مرغوب در سرویسهای بهداشتی ۴- استفاده از عایق صوتی در کف آپارتمان خصوصا سالن پذیرائی ۵- بسته بودن کامل دیوارچینی در بالای سقف کاذب ۶- عایق کاری کامل بام با عایق رطوبتی و حرارتی و در صورتیکه تردد روی بام متصور است عایق صوتی هم در نظر گرفته شود.

تاسیسات مکانیکی و الکتریکی زیر بنایی ساختمان مثل لوله کشی و سیم کشی برق
کیفیت لوله های آبرسانی برای آب مصرفی سرد و گرم و سیستم های سرمایشی و گرمایشی خیلی متفاوتند و بر اساس نسبت کیفیت و قیمت به لوله های فلزی گالوانیزه که رایج ترین و ارزانترین است تا لوله های پلی اتیلن و پلی پروپیلن و لوله های پنج لایه و لوله های مسی که گرانترین و بهترین است طبقه بندی میشوند و از لحاظ لوله های فاضلاب توجه داشته باشید لوله های چدنی کیفیت خوبی دارند ولی لوله های پلیکا از نوع چسبی یا پوش فیت در زمان عبور فاضلاب سروصدای زیادی دارند و این مشکل در لوله های PVC از نوع چند لایه برطرف گردیده است ولی تولید داخلی ندارد.

برای سیم کشی تاسیسات الکتریکی باید از سیمهای استاندارد استفاده شود و سیم کشی برق اضطراری یک امتیاز بزرگ محسوب میگردد.ضمنا میتوانید تابلوی فیوزها را با دقت نگاه کنید هر چه تعداد فیوزها بیشتر باشد نشاندهنده اینست که سیستم برق کشی در قسمتهای مختلف آپارتمان بیشتر تفکیک گردیده است و از کیفیت بهتری برخوردار است.

سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان
در ساختمانهایی که تعداد واحدهای آپارتمانی کم است یا اینکه متراژکل بنا کم باشد(حدود ده واحد یا کمتر از ۱۰۰۰ مترمربع) مقرون بصرفه تر است که از سیستمهای خنک کننده مجزا و برای گرمایش از پکیج دیواری یا زمینی مجزا و رادیاتور استفاده شود و در ساختمانهای بزرگتر و با تعداد بیشتر منطقی تر است از سیستمهای سرمایشی مرکزی (چیلر) و برای گرمایش از دیگ چدنی یا فولادی و فن کویل سقفی یا زمینی که آبگرم مصرفی کل ساختمان را نیز تامین مینماید استفاده گردد .

سیستم های الکتریکی هوشمند
امروزه در ساختمانهایی که از کیفیت ساخت مطلوبتری برخوردارند از سیستم های برقی هوشمند استفاده میگردد و این سیستم ها بسیار متنوع هستند و دو نمونه بسیار رایج آنها عبارتند از IEBوX۱۰ که در آینده نزدیک مقاله جداگانه تشرحی جهت استفاده کارشناسان و علاقه مندان محترم ارائه خواهد شد. بطور کلی این امر باعث صرفه جوئی در مصرف برق و آسودگی و آرامش بیشتر نیز میشود و حتی شما میتوانید از خارج از منزل روشنائی و لوازم برقی آپارتمانتان را روشن و یا خاموش کنید.

درب و پنجره
بهترین نوع دربها آنهایی هستند که بر اساس ابعاد درخواستی ساخته میشوند و در ساخت آنها و چهارچوب متعلقه کاملا از چوب استفاده شده است و قیمت آنها نیز بر اساس نوع چوب استفاده شده بسیار متفاوت است مثلا چوب بلوط بسیار مقاوم و گران قیمت است و رگه های بسیار متفاوت از بزرگ تا کوچک با رنگهای روشن و تیره جلوه خیره کننده ای دارد و چوب راش رگه های ریز و نقطه های مشکی رنگ دارد و از لحاظ قیمتی در ردیف متوسط قراردارد و چوب کاج که اصطلاحا چوب روسی نامیده میشود و بستگی به برش چوب دارای رگه های درشت یا نا معلوم میباشد و از لحاظ قیمت هم در ردیف سوم قراردارد و ضمنا موریانه این چوب را دوست ندارد لذا برای استفاده در مناطق پر مخاطره از لحاظ موریانه مثل شمال کشور بسیار مناسب است.

توجه فرمائید برای تشخیص نوع چوب به کارشناس مربوطه مراجعه فرمائید چون خیلی دیده شده است که چوبهای نا مرغوب را با نقاشی پلیستر شبیه چوبهای دیگر تزئین کرده اند.

پنجره ها خیلی متنوع هستند و از لحاظ کیفیت نیز خیلی متفاوت و توضیح کامل آن مقاله مجزائی را نیازمند است که در آینده نزدیک ارائه خواهد گردید فقط این موضوع را در نظر داشته باشید که بهترین آنها از لحاظ کیفیت ، پروفیل آلومینیوم ترمال بریک با شیشه دوجدارهکه حداقل یکی از جدارهای آن شیشه شش میلیمتری باشد و در مرحله دوم پنجره های UPVC با شیشه دوجداره قراردارند ولیکن توجه داشته باشید که از لحاظ کیفیت گونه های متفاوتی وجود دارد و امکان تغییر رنگ آنها با توجه به تابش آفتاب احتمال دارد ولی به هر حال درزبندی آنها در درجه نخست اهمیت قراردارد و برای تست آن میتوان یک اسکناس را از طول لای پنجره قراردهید و پنجره را ببندید مشاهده میفرمائید که به سختی میتوانید اسکناس را بیرون بکشید و امکان پاره شدن اسکناس زیاد است.

■دکوراسیون داخلی
در مورد دکوراسیون داخلی آپارتمان و لوازم مورد استفاده شده سخن بسیار است ولیکن در زمان خرید آپارتمان به ذکر این نکته بسنده مینمایم که در طراحی دکوراسیون داخلی که امری سلیقه ای است حتما اول از همه به کاربرد و بعد به شکل موضوع مورد نظر و همخوانی از لحاظ شکل و جنس و رنگ با سایر لوازم منزل توجه بفرمائید. ضمنا به این موضوع هم گوشه نظری داشته باشید که همیشه تغییر همه یا بخشی از کارهای تزئینی و دکوراتیو به سادگی و بدون تغییرات وسیعتر امکان پذیر نیستند.

تجهیزات ساختمان
منظور از تجهیزات آپارتمان آنهایی هستند که براحتی بشود آنها را عوض کرد و تغییر آنها براحتی مقدور باشد مثل فرش کف اععم از سنگ و سرامیک وپارکت و موکت و یا کابینت آشپزخانه با هود و سینک واجاق و یخچال و سرویسهای بهداشتی و دستگیره دربها و چراغهای روشنائی و ... درست است که این اقلام در ظاهر خیلی مهم هستند ولی از لحاظ مادی رقم بسیار کوچکی را (حدود۱۰%) در مجموع یک آپارتمان تشکیل میدهند و حتی اگر قابل تحمل باشند چند سال پس از استفاده از آپارتمان شاید ترجیح بدهید آنها را عوض کنید لذا در انتخاب آپارتمان تجهیزات استفاده شده را نباید ملاک انتخاب قرار داد هر چند که این بخش بسیار خوش منظر و گول زننده است.

گام پنجم: کیفیت اجزای ساختمان

درست است که کیفیت اجزای ساختمان خیلی مهم است که از چه مصالحی استفاده میکنیم ولیکن این نکته هم خیلی مهم است که از این مصالح چگونه استفاده میکنیم ، درست مانند آشپزی که از ابزار و لوازم خوب و موادغذایی مرغوب استفاده کند ولیکن محصول آن میتواند یک غذای خوشمزه و زیبا باشد یا یک غذای بدمزه و بد ریخت.

اولین برخورد ما با ساختمان نمای آنست ، خوب نمای ساختمان باید زیبا و شکیل باشد ولی نباید اجازه بدهیم که ما را مسخ کند چون فقط آنرا یک یا دو بار در روز و آنهم برای چند لحظه آنرا میبینیم ولی در عوض حداقل برای چند ساعت در آپارتمانمان اقامت داریم. شکلهای خیلی مدرن همانطور که خیلی جذاب هستند خیلی زود هم خسته کننده میشوند.

دومین برخورد ما با کف سازی است . جدا از جنس کف سازی که بستگی زیادی به وسعت ،نور و فضا دارد کیفیت کف سازی باید بگونه ای باشد که قناسی های فضاها را بپوشاند و نقش جذابی هم داشته باشد ضمنا قرنیزهای با کیفیت و زیبا هم تاثیر زیادی در نمایش بهتر کف سازی دارد.

سومین برخورد ما با سقف است که دو نقش دارد یکی ایجاد حجم و دیگری پردازش نورو صوت . توجه بفرمایید بجز در مورد ایجاد حجم (بلند یا کوتاه بودن ارتفاع کف تا سقف از لحاظ روانشناسی )، ایجاد حجم اضافی باید دو نقش مفید داشته باشد ،اول از جهت نورپردازی اععم از موضعی و گسترده و دوم از جهت شکستن صدای همهمه محیط و یا اکوستیک ، در غیر اینصورت در اوایل خرید آپارتمان ویا برای میهمانان خیلی زیبا و جذاب و برای صاحبخانه خیلی خسته کننده خواهد بود . در این مورد باید به چیدمان مبلمان بصورت مورد نظرمان با در نظر گرفتن محل قرار گرفتن لوستر و کلید و پریزها خیلی توجه نماییم ،البته موارد اشاره شده فقط در سقفهای با ارتفاع برابر یا بیش از سه متر قابل بررسی است لذا در زمان خرید آپارتمان به ارتفاع سقف توجه ویژه بفرمایید.

چهارمین برخورد ما با فضاهای ارتباطی است مثل آسانسورها و راه پله هاست.آسانسور از لحاظ فنی و تکنیکی بسیار تخصصی است .ضمن اینکه زیبایی اتاق آسانسور باید مد نظر قرار گیرد ولیکن ابعاد بیش از یک متر در طول و عرض برای آسانسور شش نفره یک اصل است و ضمنا توقف آسانسور در تراز بام و سرعت حرکت ۶/۱ متر در ثانیه نیز حائز اهمیت است. برای پله ها ، زیبایی ظاهری و آسایش و راحتی بالا رفتن و پایین آمدن از نکات اصلی هستند و ضمنا ارتفاع هر پله بین ۱۷ تا ۲۱ سانتیمتر و عرض بیش از یک متر برای هر سنگ پله قابل قبول است ولی نکته مهمتر اینست که اولین تا آخرین پله دارای یک ارتفاع باشند.
 

===========================================================================

راهنمای حساس ترین شکل خرید مسکن - تعویض متک با ملک 

تعویض در بازار ملک رونق گرفت؛ چند مدل تعویض داریم؟

خبرها از بازار خرید و فروش مسکن حکایت از رونق شدید «ملک با ملک» دارد.

دلالان مسکن در توضیح این مدل معاملات می گویند:

در بازار فقط کسانی که سابقه ملکی دارند؛ یعنی افرادی که در حال حاضر دارای حداقل یک واحدمسکونی هستند، با یکدیگر خرید و فروش انجام می دهند و گروه اصلی تقاضا؛ یعنی افرادی که برای اولین بار قصد دارند صاحب خانه شدن را تجربه کنند، به خاطر ضعف شدید قدرت خرید مسکن، از بازار محو شده اند! مالکان واحدهای مسکونی از آنجا که برای تعویض ملک خود به تامین پول نقد نیازی ندارند، به راحتی می توانند از بازار مسکن خرید کنند.

کسانی که در این روزها در قالب «تعویض» در بازار مسکن حضور دارند معمولا در یکی از چند دسته زیر خلاصه می شوند که برای هر گروه نکات مهمی باید مدنظر خریدار و فروشنده قرار بگیرد:

۱) تعویض به قصد خرید آپارتمان بزرگتر: این گروه قصد دارد یکی از حساس ترین شکل خرید مسکن را انجام دهد. خرید آپارتمان بزرگتر مشروط است به فروش موفق آپارتمان کوچک تر فعلی!

کسانی که از این مدل استفاده می کنند باید بخشی از پول لازم برای خرید آپارتمان بزرگ تر را به صورت نقد پرداخت کنند.

بهترین راه برای پیمایش توسط این گروه این است که: اول ارزش واقعی ملک کنونی به صورت دقیق تعیین یا برآورد شود تا برمبنای آن، منبع اصلی پول لازم برای خرید آپارتمان بزرگ تر شناسایی شود. سپس حدود قیمت آپارتمان مدنظر برای خرید نیز از طریق جست وجو در بازار باید تعیین شود تا مشخص شود شخص باید چه میزان آورده نقدی جور کند.

این گروه حتما باید قبل از فروش آپارتمان کوچک تر، آپارتمان بزرگ تر را پیدا کند و با فروشنده قولنامه امضاء کند تا خیالش از سقف پرداخت راحت شود و بعد از آن نسبت به فروش دارایی کنونی خود اقدام کند.

۲) تعویض به قصد خرید آپارتمان کوچکتر: این گروه قصد دارد دقیقا عکس خرید گروه اول را انجام دهد، اما این الزاما به معنی حرکت خلاف جهت گروه اول نباید باشد.

کسانی که برای خرید آپارتمان کوچک تر اقدام می کنند معمولا در نظر دارند با پول باقی مانده از فروش ملک اول خود، در جایی دیگر سرمایه گذاری کنند.

این افراد غالبا دچار یک خطای استراتژیک می شوند، به این صورت که آپارتمان کوچک تر را گران تر از ارزش واقعی آن خریداری می کنند، چون در این حالت آنها به اندازه ای بیشتر از مدنظر فروشنده، موجودی دارند و ناخودآگاه اصراری برای گرفتن تخفیف یا جست وجوی کافی برای پیدا کردن آپارتمانی با کمترین قیمت انجام نمی دهند و این کاملا اشتباه است.

۳) تعویض یک ملک با چندملک: پدر خانواده معمولا زمانی که فرزندانش به مرحله ازدواج می رسند، تصمیم می گیرد خانه خود را فروخته و از محل ارزش آن برای خود و فرزندانش آپارتمان تهیه کند. این شیوه برای خانوارهایی رخ می دهد که ملک پدری بزرگی دارند، طوری که با فروش آن قادرند حداقل دو واحدمسکونی میان متراژ تهیه کنند.

به این گروه توصیه می شود هرگز به دلالان ملک قصدی را که از فروش ملک اول خود دارند به صورت صریح اعلام نکنند.

به عبارت ساده تر، اگر شما در ردیف سوم قرار دارید، هرگز به دلال نگویید قصد خرید همزمان دو یا چند واحد مسکونی با فروش ملک خود را دارید.

یادتان باشد هر کدام از واسطه های بازار مسکن در بهترین حالت بیشتر از یک آپارتمان قادر نیستند برای شما خرید کنند!

برای خرید هر آپارتمان، فقط از یک یا چند دلال بهره بگیرید و برای خرید آپارتمان بعدی از اکیپ تازه ای از دلالان کمک بخواهید.

۴) تعویض ملک با غیرملک: گروهی هم در بازار تعویض حضور دارند که هدف آنها خلاصی از آپارتمان به هوای خرید یک خودرو وارداتی یا یک باغ یا باغچه در بیرون شهر است و البته معامله این گروه از حساسیت بالایی برخوردار نیست.

فقط شما جایز هستید بالا بفروشید

در بازار مسکن، گرانفروشی جایز نیست، اما برای دسته ای که قصد تعویض ملک با ملک را دارند بهتر است قیمت پیشنهادی فروش حدود ۱۰ درصد بالاتر از آنچه دلال می گوید، تعیین شود.

تعیین بالای قیمت پیشنهادی فروش همینجوری هم در بازار مسکن رواج دارد، اما برای تعویض باید به گونه ای دیگر رعایت شود.

یادتان باشد در معامله مسکن همیشه جا برای تخفیف وجود دارد، در این حالت اگر مالک آپارتمانی که قصد تعویض آن با آپارتمان دیگر را دارد، برای قیمتی که تعیین کرده جای تخفیف نگذارد، مجبور خواهد بود عملا آپارتمان فروشی طرف مقابل را با گران تر خریداری کند، چون که طرف مقابل قطعا قیمت بالا تعیین کرده و جا برای تخفیف گذاشته بوده است!

شما را دوره نکنند!

دلالان ملک در میز مذاکره نهایی همیشه یک طرف را می گیرند و به حمایت از او می پردازند و طرف دیگر را رها می کنند.

در معاملاتی که خریدار و فروشنده عادی هستند –تعویضی در کار نیست کاملا مشخص است که دلال از چه کسی حمایت می کند (!) اما در موضوع تعویض طریقه حمایت نامشخص است. لذا پیشنهاد می شود فارغ از جوسازی دلالان عمل کنید و مستقل تصمیم بگیرید. هر چند در بنگاه ها هستند دلالانی که توصیه ها و بازاریابی های آنها در مواردی به سود شما تمام می شود.


================================================================

آپارتمان های خطردار برای خرید

هر خانه نوسازی شایسته خرید نیست

ملک بدون هویت یعنی چه؟

کسانی که این روزها برای خرید مسکن به بنگاه ها مراجعه می کنند حتما با پیشنهاد تحریک کننده «یک واحدمسکونی نوساز برای فروش با قیمتی حدود ۱۵ درصد ارزان تر از نرخ نوساز منطقه» مواجه شده اند.

متقاضیان خرید مسکن در چنین مواقعی به محض برخورد با این پیشنهاد از آن استقبال می کنند و بلافاصله از مشاور املاکی می خواهند ملک مورد نظر را به آنها نشان دهد. چنین آپارتمان هایی به دلیل قیمت ارزان تر، در اغلب مواقع مورد پسند و قبول خریداران قرار می گیرد و به این ترتیب معامله ای که یکسر آن برنده قطعی و سر دیگر بازنده احتمالی خواهد بود، در بنگاه انجام می شود. فروش راحت و بدون فوت وقت این دسته از آپارتمان های نوساز باعث شده بنگاه های مسکن علاقه زیادی برای فایل کردن این آپارتمان ها در مقایسه با سایر واحدهای مسکونی از خود نشان دهند و در نتیجه به دلیل کثرت این فایل ها، حجم چنین معاملاتی در بنگاه ها نیز بیشتر از سایر معاملات است. اما حکایت آپارتما ن های نوساز ارزان قیمت در بازار مسکن چیست؟

شواهد نشان می دهد آپارتمان هایی که دلالان و واسطه های بازار از آن به «نوساز های زیرقیمت منطقه» یاد می کنند، املاک بدون سند و بدون پایان کاری هستند که سازنده بدون انجام تشریفات قانونی برای هویت دار کردن ملک، آن را برای فروش به بازار مصرف عرضه کرده است. برای تشریح ایراد چنین آپارتمان هایی کافی است تجسم کنید: فردی قصد فروش یک خودروی صفرکیلومتر را دارد که این خودرو فاقد سند سبزرنگ و کارت خودرو است. آیا کسی برای خرید چنین خودرویی رغبت از خود نشان می دهد؟

هر چند خودروی بدون سند به عنوان کالایی نه چندان سرمایه ای – البته این روزها به دلیل افزایش روزانه قیمت خودرو، جایگاه قدیمی این کالا در بازار کالاهای سرمایه ای دوباره احیا شده است نزد مردم ارزشی برای خرید ندارد، اما در ملک به عنوان باارزش ترین کالای سرمایه ای که خانوارها بیشترین هزینه در طول زندگی شان را صرف خرید آن می کنند، هیچ گونه احتیاطی بابت خرید املاک فاقد سندمحضری از طرف خریداران نمی شود. در حال حاضر بررسی های میدانی نشان می دهد بیش از ۷۰ درصد از فایل های فروش آپارتمان مسکونی در بنگاه های مسکن غالب مناطق تهران، واحدهای نوسازی هستند که همین چند هفته پیش تر کار نازک کاری آنها تمام شده و حتی هنوز کارگاه ساختمانی سازنده از وسط حیات ساختمان این واحدها جمع آوری نشده است.

متاسفانه خلأ قانون پیش فروش مسکن باعث شده سازنده ها، واحدهای ناتمام شان را در قالب واحد آماده تحویل، به بازار خرید عرضه کنند. واحدهای مسکونی نوساز زیرقیمت منطقه که همین واحدها محسوب می شود، چون هنوز عملیات اجرایی ساخت وساز را به طور کامل پشت سر نگذاشته اند، امکان صدور پایان کار از طرف شهرداری برای این واحدها وجود ندارد، اما سازنده های این واحدها با کسب فرصت از شرایط بی قانونی در بازار مسکن، اقدام به فروش می کنند و مشاوران املاک نیز چون قوانین بازدارنده برای عدم معامله این واحدها به آنها ابلاغ نشده است، به راحتی اقدام به بازاریابی برای این املاک می کنند. واحدمسکونی بدون پایان کار، سند محضری هم ندارد، چون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور فقط برای املاکی سندمحضری صادر می کند که از نظر شهرداری پایان کار داشته باشند.

خریداران آپارتمان های فاقد پایان کار و فاقد سند محضری در واقع مدرک معتبر حقوقی برای اثبات مالکیت آنچه خریده اند و در ظاهر صاحب آن شده اند ندارند. این افراد فقط یک برگه مبایعه نامه در دست دارند که از نظر حقوق ملکی، «سندعادی» محسوب می شود این در حالی است که سند محضری حکم «سندرسمی» را دارد. هر چند فروشنده های آپارتمان های نوساز فاقد سند در زمان انجام معامله وعده می دهند که به محض صدور پایان کار، برای گرفتن سند و انتقال آن به خریدار اقدام خواهند کرد اما مشکل از جایی شروع می شود که شهرداری به این راحتی پایان کار صادر نمی کند. تجربه نشان داده اکثریت قریب به اتفاق ساختمان های نوساز از طرف سازنده ها مرتکب یک یا چند نوع خلاف ساختمانی شده اند که برای جبران آن در مرحله صدور پایان کار، باید مبالغی به حساب شهرداری تحت عنوان جریمه کمیسیون ماده۱۰۰ واریز شود. حال در ساختمانی که خلاف در آن وجود دارد و سازنده آن را چند سال پیش به افراد واگذار کرده، این جریمه را چه کسی باید پرداخت کند؟

آیا در مبایعه نامه ای که روز اول بین سازنده و خریداران امضا شده، درباره جریمه احتمالی ناشی از صدور برگه عدم خلافی برای دریافت پایان کار، اشاره ای شده و کسی در متن مبایعه نامه، پرداخت آن را گردن گرفته است؟

آیا اصلا در زمان فروش این آپارتمان ها که ۱۵ درصد ارزان تر از نرخ روز منطقه بوده، مشاوراملاکی یا سازنده –فروشنده درباره شرایط پیش روی خریدار برای گرفتن پایان کار و سندمحضری، واقعیت ها را به خریداران گفته اند؟

این پرسش ها همان خطراتی هستند که خریداران آپارتمان های نوساز فاقد پایان کار و فاقد سندمحضری را تهدید می کنند. این نوع آپارتمان ها خطر دارند اما اگر توسط وکیل حقوقی خریداری شوند و به جای مبایعه نامه، توافق محضری برای معامله آنها، تنظیم شود، تا حدود زیادی از چنین خطراتی محفوظ خواهند ماند.

به بیان ساده تر اگر هنگام خرید این املاک، همه جوانب حقوقی و خسارت های احتمالی در متن قرارداد قید شود و از طرف فروشنده بابت پرداخت همه هزینه های لازم برای صدور پایان کار و سندمحضری، تعهد گرفته شود و در عین حال فروشنده تعهد دهد سر تاریخ مشخصی، اسناد و مدارک رسمی و معتبر مالکیت ملک را تهیه و بنام خریدار خواهد کرد، خرید این واحدها از خطرات و ایرادهای احتمالی در امان می ماند.

=======================================================

مسیر انحرافی برای خانه دار شدن

چگونه از تونل وام خرید مسکن به سلامت عبور کنیم؟

کسانی که طی سه چهار سال اخیر به راحتی توانسته اند از پس پرداخت مبالغ سنگین برای خرید مسکن بربیایند، می گویند: «همه این موفقیتمان را مدیون معدودی دلال در یک بازار غیررسمی هستیم که اگر شجاعت این افراد نبود، به این زودی ها امکان خلاصی از اجاره نشینی هم برای ما نبود.»

اواسط سال۸۷ بعد از آنکه محمود احمدی نژاد در یک سخنرانی در شهر قم پرده ای از نابسامانی برنامه ریزی شده در بازار مسکن را فاش کرد و گفت: «مافیای مسکن در سال۸۶ به واسطه دسترسی به منابع نامحدود بانک ها در قالب وام مسکن، حجم زیادی از واحدهای مسکونی در شهرهای بزرگ از جمله تهران را خریداری کرده و از این طریق توازن عرضه و تقاضا در بازار مسکن را به رهم ریخته و در نهایت منجر به افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت مسکن شده است»، بلافاصله بانک مرکزی با ابلاغ یک بخشنامه لازم الاجرا به همه بانک های دولتی و خصوصی و موسسات مالی، دستور «توقف پرداخت وام خرید مسکن به متقاضیان تا اطلاع ثانوی» را صادر کرد.

از آن تاریخ تاکنون در حالی که واژه «اطلاع ثانوی» کارآیی پیدا نکرده و سال به سال، بانک مرکزی مهر تمدید بر این بخشنامه می زند، یک بازار غیررسمی نان و آب دار در مجاورت همه بانک های کشور به راه افتاده که در آن، گروهی دلال یا بهتر است گفته شود «مشاور وام» با دسترسی به منابع بانک ها، قادرند به راحتی برای متقاضیان خرید مسکن، انواع تسهیلات کم بهره و پربهره، مقدار بالا و مقدار پایین، کم مدت و پرمدت و با ضامن و بی ضامن را جور کنند.

گفته می شود ردیابی عوامل این بازار توسط مسوولان دولتی مخالف وام خرید مسکن، کار پیچیده ای است اما این دلالان هر که هستند در عرض ۲۴ ساعت از زمانی که شما به عنوان متقاضی مسکن قصد می کنید برای تامین بخشی از هزینه خرید مسکن، تسهیلات بانکی بگیرید، می توانند خزانه سه قفله بانک ها را برایتان باز کنند.

البته این بازگشایی برای خریداران مسکن هزینه هایی هم دارد که متناسب با نوع و مبلغ وام درخواستی، متغیر است.

به این ترتیب تونلی که سال ها است تسهیلات مسکن سیستم بانکی را به بازار دلالی وام هدایت می کند و از آنجا به جیب خریداران مسکن سرازیر می کند، فقط مسیر و هزینه خرید مسکن را برای مردم طولانی کرده و در عمل، همه اهداف و حساسیت های دولت در این حوزه را به حاشیه دور کشانده است.

محمود احمدی نژاد در دولت نهم مخالف ردیف اول طرح پرداخت وام خرید مسکن بود و در این دولت، تیم اقتصادی وزارت مسکن با پیوستن به جمع مخالفان وام مسکن، کار را برای احیای پرداخت این نوع تسهیلات، کاملا دشوار کرد.

این تیم معتقد است: دسترسی متقاضیان مسکن به وام بانکی یعنی شنا در جهت تحریک قیمت مسکن و دمیدن در آتش تورم در این بازار.

ظاهرا در سال۸۶ که فنر قیمت مسکن جهش بی سابقه ای را تجربه کرد و در شهر تهران ابعاد این فنر یک دفعه ۸۰ درصد افزایش یافت، بانک ها به خصوص بانک های خصوصی با پرداخت تسهیلات ۵۰ تا ۷۰ میلیونی سرعت خانه دار شدن در پایتخت را به شکل عجیبی افزایش داده بودند. در آن زمان افرادی که توان پرداخت ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان قسط ماهانه را داشتند، به راحتی از طریق دریافت تسهیلات خرید مسکن از بانک های خصوصی، صاحب واحدهای مسکونی نوساز مترمربعی ۵/۱ میلیون تومان می شدند.

نهضت خرید مسکن با وام بانکی در سال۸۶ برای متقاضیان مصرفی –خانوارهایی که برای سکونت آپارتمان می خریدند خطرناک نبود اما یک سال بعد از آن اعلام شد: برخی از همین بانک ها که وام مسکن ارائه می کردند برای خودشان چند صد دستگاه آپارتمان مسکونی و ملک غیرمسکونی خرید کرده بودند و در واقع از این طریق، نقدینگی پرریسک بانک را به دارایی کم ریسک و سودزا تبدیل کرده بودند.

در حقیقت اشتهای مخاطره آمیز گروهی سوداگر در بازار مسکن که به سوءاستفاده از تسهیلات خرید مسکن به جای استفاده منطقی از این وام ها، رو آورده بودند باعث شد از یک طرف، تعداد قابل توجهی ملک مسکونی در بازار احتکار و از دست مردم خارج شود که این اقدام به کاهش موجودی واحدهای مسکونی در بازار منجر و از طرف دیگر زمینه ساز افزایش کاذب قیمت مسکن شد طوری که مجموعه این دو اتفاق نامبارک باعث شده، هم اکنون یک مسیر انحرافی برای دسترسی متقاضیان وام مسکن به روی آنها گشوده شود.

در این مسیر انحرافی همانطور که در بالا اشاره شد مناسبات نانوشته ای وجود دارد که در قالب آن، افراد باید وام خرید مسکن را از بانک ها بخرند!

البته گروهی هم طی این سه سال ممنوعیت پرداخت وام خرید مسکن، استثناء دولت شده اند و نظام بانکی برای این افراد مکلف شده، مسیر ویژه ای را برای پرداخت وام خرید مسکن به آنها، باز کند.

استثناهای دولت در حوزه وام خرید مسکن عبارتند از: پزشکان، نخبگان، کارمندان بانک ها، جانبازان و... .

دولت برای این چند گروه محدود به صورت موردی، شیرفلکه وام بانکی را باز کرده و این گروه ها می توانند به صورت کاملا رسمی و براساس سهمیه ای که در شورای پول و اعتبار برایشان تعیین شده، بدون هیچ هزینه اضافی و پیمایش مسیرهای انحرافی، تسهیلات خرید مسکن دریافت کنند. جالب اینکه برخی از اعضای این گروه ها، به محض دریافت وام، آن را روانه بازار دلالی می کنند. هم اکنون بازار غیررسمی خرید و فروش وام مسکن، مملو است از انواع وام های جانبازی و پزشکی و... .

با این اوصاف، آیا دولت به اهدافش در صدور ممنوعیت پرداخت وام خرید مسکن، نائل آمده است؟

آیا دولت از اتفاقاتی که در بازار مشاوره وام رخ می دهد و خرید وفروش هایی که دلالان وام انجام می دهند واقف است؟

کارشناسان اقتصادی وابسته به دولت در پاسخ به این پرسش می گویند: دولت نتیجه توقف سه ساله پرداخت وام خرید مسکن را از روی نوسان قیمت مسکن، دیده است و حرکت منحنی نرخ رشد قیمت مسکن همسو با نرخ تورم به خوبی آثار و برکات این تصمیم را نشان می دهد.

در مقابل این تحلیل دولتی ها، کارشناسان منتقد دولت نیز می گویند: قیمت مسکن به زور نپرداختن وام خرید مسکن، سال هاست افزایش پیدا نکرده است اما این فشردگی فنر کماکان نهفته باقی می ماند و در زمانی که بتواند باز شود، جبران سال های اخیر را خواهد کرد و آن وقت است که نرخ رشد قیمت دیگر قابل مهار نخواهد بود.

این کارشناسان تاکید می کنند: در حال حاضر درست است که در ظاهر، بانک ها از پرداخت وام خرید مسکن منع هستند اما با شرایط و هزینه هایی، این وام داده می شود و چون مردم توان پرداخت هزینه هایش را ندارند فعلا از خرید مسکن دست کشیده اند و اگر در یک دوره ای که شرایط خرید مسکن برقرار می شود، این گروه متقاضی هجوم بیاورد به بازار، سکان کنترل قیمت مسکن از دست همه خارج خواهد شد.

=======================================================================================

بودجه شما برای خرید مسکن چقدر است!

به این سوال انحرافی دلالان مسکن پاسخ بدهیم یا نه؟

دلالان مسکن به واسطه یک «بدعت نادرست» که معلوم نیست پایه آن توسط چه کسی و از چه زمانی در بنگاه ها گذاشته شده، در اولین برخورد با خریدار یا مستاجر، به جای طرح پرسش های کاربردی، این سوال کلیشه ای را مطرح می کنند: «بودجه شما برای خرید چقدر است؟»

متاسفانه در اغلب مواقع، متقاضیان مسکن با تسلیم شدن در برابر این پرسش انحرافی، بلافاصله هر آنچه را در چنته دارند برای دلالان بازار مسکن رو می کنند و با همین اقدامی که خودشان مرتکب می شوند، پایه های یک خرید ناموفق را در بازار مسکن برای خود رقم می زنند.

به طور قطع، سوءنیتی از طرف دلالان مسکن در بیان این پرسش انحرافی مطرح نیست، اما عادت به شروع بازاریابی برای خریدار مسکن از طریق اطلاع درباره میزان قدرت خرید مسکن فرد متقاضی و غفلت در طرح پرسش های اصلی، باعث شده شیوه بازاریابی در بنگاه ها هرگز حالت بهینه را به خود نبیند.

برخی مشاوران املاک تصور می کنند «بودجه خریدار مسکن» شاه کلید معاملات است و اگر میزان آن را بدانند ساده و سریع قادر خواهند بود دست خریدار و فروشنده را در دستان هم گذاشته و برای آنها یک معامله ملکی صورت دهند.

این تصور اما برخلاف واقعیت است. چون که گذشته از بازتاب این نوع برخورد دلالان در ذهن خریدار، بازاریاب از خواسته اصلی خریدار غافل می ماند و چنین غفلتی زمان بازاریابی و شناسایی آپارتمان موردنظر متقاضی را طولانی و گاهی هم فرسایشی می کند.

برای خیلی از متقاضیان مسکن زمانی که مشاور املاک در گام اول مراجعه به بنگاه از آنها درباره میزان پول در جیبشان سوال می کند، این پرسش به وجود می آید که: «آیا همه بازاریابی دلال به جای تمرکز بر خواسته های خریدار، به پول خلاصه می شود؟» بدتر از این پرسش، واکنش فرد متقاضی است به طوری که با اعلام میزان پول پس انداز شده برای خرید مسکن، خریدار نیز به انحراف می رود و به جای اینکه آپارتمان مورد دلخواه خود را از بابت ده ها عامل همچون عمربنا، موقعیت قرارگیری آپارتمان در خیابان به لحاظ نورگیری و اشرافیت، تراکم واحدمسکونی در ساختمان، نوع و ظاهر نما، ویژگی شخصیتی همسایه ها، تعداد پارکینگ، نوع و کیفیت مصالح، تعداد طبقه و موارد مهمی از این دست، مورد سنجش و بررسی قرار دهد، صرفاً به دنبال آپارتمانی می گردد که قیمت فروش آن با قدرت مالی اش همخوانی داشته باشد.

از سوی دیگر پاسخ افراد متقاضی مسکن به پرسش «بودجه شما برای خرید چقدر است؟» در برخی مواقع می تواند منجر به فروش یک واحدمسکونی بالاتر از ارزش واقعی آن واحد شود، چون که در این حالت برای دلال و فروشنده مبلغ مورد نظر خریدار روشن و محرز می شود و این امکان برای این دو نفر وجود دارد که قیمت پیشنهادی فروش را درست براساس جیب نفر سوم تنظیم و به او اعلام کنند.

بنابراین با آنچه درباره تبعات پاسخ به اولین پرسش دلالان ملک گفته شد، مشخص است که شما به عنوان متقاضی خرید یا حتی اجاره آپارتمان، اگر با دلالی روبه رو شدید که بعد از جواب سلام شما در بنگاه، مستقیما به سراغ شناسایی پول موجود در جیبتان رفت، چه کار کنید؟

شما می توانید با خونسردی کامل و با تسلط بر فضای حاکم بر بنگاه های مسکن، مسیر بازاریابی را به جاده اصلی هدایت کنید.

پاسخی که مطلوب این پرسش کلیشه ای است، این می تواند باشد: «بودجه خرید مهم نیست، کدام یک از فایل های فروش در بنگاه شما با خواسته من مطابقت دارد؟»

حتی می توانید در جواب این پرسش، اینگونه پاسخ دهید: «برای خرید در این محله حداقل قدرت خرید باید چقدر باشد؟»

شما با این نحوه پاسخ دهی، طرف مقابل را مجبور می کنید درباره ویژگی های آپارتمان های محله توضیح دهد و قیمت واحدهای نوساز یا چندسال ساخت و همچنین مشخصات واحدهای فروشی فایل شده را برای شما تشریح کند.

کسانی که به قصد خرید مسکن راه ورود به بنگاه ها ی املاک را انتخاب می کنند، حتما عواملی را مدنظر دارند. پس باید به جست وجو در بین فایل های فروش در بنگاه ها، درست متناسب با عوامل مدنظر اقدام کنند. در این میان، حتما و حتما، قیمت و قدرت خرید مسکن نیز باید یکی از عوامل اصلی در روند جست وجو و فرآیند انتخاب ملک باشد، اما نباید تنها عامل باشد که در غیر اینصورت مسیر خرید بهینه منحرف خواهد شد.

متقاضیان خرید حتی می توانند به جای اعلام رقم دقیق قدرت خریدشان، دامنه ای کمتر از آن را به دلال اعلام کنند تا واسطه های بازار، بازاریابی را بر اساس قیمت کمتر، در پیش بگیرند. اگر شما قصد خرید مسکن دارید باید سکان هدایت بازاریاب و دلالان را خودتان در دست بگیرید. این هدایت باید مطابق نقشه ای باشد که شما تعریف کرده اید، نه نقشه ای که بازاریاب خود از روی بودجه مالی شما تعریف می کند.

با یک هدایت درست، می توانید نقشه بازار مسکن را از هدفی که ممکن است به مقصد تحقق خواسته های فروشنده تنظیم شود، ۱۸۰ درجه چرخانده و به سمت خواسته های خود تغییر دهید. شما باید دلال را مجاب کنید نه برای فروشنده و نه برای جیب شما، که برای خواسته ها و عوامل مدنظرتان، واحدمسکونی برایتان پیدا کند.

====================================================================

خرید خانه و کسری پول

چه کسی برای خرید خانه به علی قرض می دهد؟

روایت اول: علی معلم ریاضی دبیرستان است؛ او به تازگی خانه ای را خریده با این حال برای اینکه مالکیت خانه به نام او منتقل شود، باید ظرف دو هفته ۲۰ میلیون تومان پول تهیه کند. علی ساده ترین راه حل این مشکل را در مراجعه به بانک برای گرفتن وام به مدت یک ماه می داند. مناسب ترین پیشنهادی که دریافت می کند مربوط به یک موسسه اعتباری است:

«غیر از خودت دو ضامن کارمند با خالص حقوق دریافتی بالای ۱ میلیون تومان و با دسته چک جداگانه می آوری. هر سه نفر شما باید چک های جداگانه به مبلغ ۳۰ میلیون تومان در وجه بانک امضا کنید. ۲۰ میلیون تومان به شما وام می دهیم با بهره ۲۶ درصد، اما ۵ میلیون تومان از آن در حساب بانک تا زمان تسویه حساب کامل وام محفوظ می ماند.»

حالا مشکل ضامن پیش می آید. او خوب می داند که پیدا کردن ضامن با شرایطی که مد نظر بانک باشد آسان نیست. علی وام های زیادی از بانک های مختلف گرفته است و تا جایی که یادش می آید در پرداخت اقساط دیرکرد هم نداشته است، اما نه همکارانش او را قبول دارند و نه هیچ بانکی بدون ضامن به او اعتماد دارد. علی به این نتیجه می رسد که هیچ بانک و موسسه اعتباری نیست که بتواند مشکل او را در ماجرای خرید خانه حل کند.

علی حق دارد که با خودش بگوید من آدمی هستم که فرهنگی است، درآمد دارد و در معامله های قبلی با بانک ها خوش حساب بوده است، پس چرا نباید هیچ بانکی به من اعتماد کند؟ اگر بانک توان اعتبارسنجی درست مشتریان را ندارد و می خواهد به سبک عهد باستان با مشتری معامله کند، پس چه فرقی میان بانک با صرافان سنتی است؟

کسی هست به من قرض دهد؟

روایت دوم: علی این بار معادله را تغییر می دهد و تصمیم می گیرد برای تهیه پول به دوست و آشنا رو بیندازد. او البته جلوتر می داند که وارد کار سختی شده است. چون این بار می خواهد با کسانی طرف شود که «نه» گفتن را بلد نیستند.

اولین گزینه دوست صمیمی او رسول است که چند سال پیش یکی دو باری با هم قرض رد و بدل کرده اند، اما نه به این مبلغ درشت. بر خلاف بیشتر اوقات این بار خوشبختانه رسول خانه است و در جواب درخواست علی می گوید: «پول اگر پیدا کردی، سلامش را به ما هم برسان.»

علی برای بیشتر از ۳۵ نفر که احتمال می دهد دستشان به دهانشان برسد، پیامک می فرستد او تا این زمان هیچ جوابی دریافت نکرده است.

راستی مشکل ناشی از چیست؟ در شهر و کشوری که از در و دیوار خیابان ها و آگهی شبکه های تلویزیونی و مطبوعات، عناوین پر طمطراق موسسات ریز و درشت قرض الحسنه به گوش و چشم می رسد، چرا علی نمی تواند پولی قرض کند؟

تورم و آینده نگری

روایت سوم: علی پیش از اینکه خانه جدیدش را بخرد، خانه دیگری داشت. خانه کوچک تری در محله ای معمولی. خانه جدید، هم در مختصات و هم در کیفیت بهتر از قبلی است.

علی درست یا غلط خودش را درگیر تورم انتظاری کرده است. او پیش بینی می کند که سطح عمومی قیمت ها در آینده نزدیک از معمول فراتر برود و به همین دلیل خودش را به آب و آتش زده است تا با خرید خانه ای بهتر، با بالا رفتن قیمت ها کمتر ضرر کند، اما همچنان که او از تورم و تبعاتش هراس دارد و می خواهد در این میان کمتر آسیب ببیند دیگران هم با همین فرضیات است که کمتر قرض می دهند و نتیجه آن می شود که به هر دری می زند از پول خبری نمی تواند بگیرد.

بنابراین علی با دو مشکل در تامین پول برای خرید خانه اش مواجه است از طرفی بی اطمینانی بانک و مردم به او و از طرفی هم تورم بالا. نتیجه هر دو باعث می شود که علی نتواند به خانه دلخواهش برسد.

برخی برای جبران زیان ناشی از تورم پیشنهاد می دهند که قرض دهنده و قرض گیرنده مبنا را به جای پول، طلا قرار دهند. پیشنهادی که به علی هم ارائه شد. یکی از همکاران علی که از نیاز او مطلع شده بود، گفت حاضرم قرض بدهم، اما به جای پول، معادل آن، سکه قرض می دهم. علی از این پیشنهاد وحشت کرد او با خودش حساب کرد، اگر در همین مدت کوتاه سکه بر حسب بد شانسی او مثل خیلی از این ماه های اخیر ۲۵ درصد افزایش پیدا کند، او مجبور است به جای ۲۰ میلیون تومان، ۲۵ میلیون تومان به همکارش پس دهد؛ یعنی قوز بالای قوز.

وام بدون وثیقه یک رویا نیست

روایت چهارم: ممکن است نام «محمد یونس» یا «گرامین بانک» را شنیده باشید. دومی نام بانکی در بنگلادش و اولی هم نام موسس این بانک است. گرامین بانک یکی از نمونه های موفق بانکداری در جهان است. این بانک سی سال پیش با ابتکار محمد یونس در جامعه فقیر و روستائی بنگلادش متولد شد. هدف بانک پرداخت اعتبارات خرد به روستاییان برای فراهم شدن امکان کارآفرینی بود. افتخار گرامین بانک این است که به چندین میلیون نفر که اکثرا هم زنان روستایی بوده اند وام داده است. موفقیت بانک در این است که با وجود نگرفتن وثیقه و به جای آن گرفتن «تعهد گروهی» از روستاییان توانسته است ضمن وصول به موقع اقساط نقش موثری در کاهش فقر در بنگلادش بازی کند.

گرامین بانک تا جایی موفق بوده که موسس آن توانست در سال ۲۰۰۶ جایزه صلح نوبل را آن خودش کند جایزه ای که معمولا از آن سیاستمداران می شود با این توضیح که رفع فقر ابزاری برای بسط صلح جهانی است به این بانکدار رسید. محمد یونس ثابت کرد که وام بدون وثیقه یک رویا نیست و می شود از طریق ساز و کارهای دیگری امکان وصول به موقع اقساط وام را فراهم کرد، به شرطی که همنوا با شرایط اجتماعی جامعه دست به نهادسازی مناسب بزنیم.

صندوق های گروهی

روایت آخر: صندوق های قرض الحسنه گروهی، صنفی و خانوادگی در عمل موفق بوده اند، اما مفهوم قرض به معنای کامل کلمه را بر عهده نداشته اند. نیاز به قرض عموما ناشی از اضطرار بوده و معمولا پیش بینی نشده است، در حالی که مبنای پرداخت در این صندوق ها یا قرعه کشی یا نوبت بندی است، موضوعی که به کار هرکس بیاید به کار علی نمی آید. فرض کنیم علی عضو یکی از این صندوق ها باشد، از کجا معلوم حالا که برای ۲۵ روز به ۲۰ میلیون تومان پول نیاز دارد قرعه به نامش بیفتد یا نوبتش همین حالا باشد؟

پس چاره چیست، علی کجا برود؟ معامله اش را فسخ کند، خسارتی هم بدهد و از این به بعد دستش را داغ کند که دور و بر چنین کارهایی نرود و به زمین و زمان هم بی اعتماد شود؟

به نظر می رسد تشکیل «صندوق های قرض الحسنه اضطراری» راه حلی است که می تواند در چنین مواردی به کار بیاید. این صندوق ها قرار نیست دائما در حال بده بستان باشند، بلکه اعضای داوطلبی دارند که می دانند ممکن است زمانی خودشان و زمان دیگر اعضا به اضطرار نیاز به پول داشته باشند آن هم نه برای مدت طولانی بلکه برای یک ماه، دو ماه یا همین حدود. همچنان که مبادله قرض میان دو نفر خطر وصول نشدن را بالا می برد، در عوض تشکیل چنین صندوق هایی ضمانت وصول به موقع وام را بهبود می دهد. به هر حال قرض گیرنده به جای یک نفر با چندین نفر قرض دهنده درگیر است و هم به خاطر ملاحظات مختلف سخت است اگر بخواهد زیر قولش بزند. از طرف دیگر خطر تورم که این روزها و ماه ها پیش گوش ما است با تشکیل این صندوق میان اعضا توزیع می شود، به عبارت دیگر اگر در اثر تورم شدید و آنی، قرض دهنده فرضی به علی بد جوری با ضرر کاهش شدید ارزش پولش مواجه شود، این بار این ضرر احتمالی به جای یک نفر میان چندین نفر تقسیم می شود. بنابراین عضویت در چنین صندوق هایی امکان بده بستان را تقویت می کند. شاید کسانی از دوست و آشنا و همکار بوده اند که تمایل داشته اند به علی قرض دهند اما تردید داشته اند که متقابلا زمانی که قرضی از علی طلب می کنند آیا جواب مثبت می گیرند یا منفی. در حالی که با عضویت در صندوق فرضی ما جواب معمولا مثبت می شود. به نظرم باید دست به کار شویم. زمان سریع می گذرد و ما در تاسیس نهادهای اجتماعی بیش از حد تنبلی می کنیم.

================================================================

راهنمای انتخاب آپارتمان برای سرمایه گذاری

   

 انتخاب آپارتمان مناسب، به دلیل اهمیتی که محل سکونت در زندگی بشر داشته و دارد حائز اهمیت بسیاری می‌باشد. بی‌شک در صورت انتخاب مسکن بدون در نظر گرفتن تمامی جوانب امر، علاوه بر از دست رفتن سرمایه‌ی شما، آسایشتان نیز مختل می‌شود. در این متن شما را با موارد مهمی که لازم است در خرید آپارتمان مد نظر قرار دهید آشنا می‌کنیم.

  آپارتمانی خریداری کنید که در آینده بتوانید به‌سهولت آن را بفروشید:  

عموما فروش آپارتمان یا مطابق برنامه‌ای از پیش تعین شده رقم می‌خورد، یا در اثر حوادث پیش بینی نشده، در هر دو صورت اگر پیش از خرید آپارتمان فاکتور تسهیل در فروش را مدنظر قرار دهید، هنگام فروش آپارتمان آسوده‌تر خواهید بود.

  از خرید آپارتمانی که موقوفه می‌باشد یا در موقوفه بودن آن تشکیک وجود دارد خودداری کنید: 

  به طور کلی املاک به دو دسته‌ی موقوفه و غیر موقوفه تقسیم می‌شوند و املاک موقوفه عمدتا تحت تملک سازمان اوقاف و امور خیریه یا آستان قدس رضوی هستند. پیش از خرید آپارتمان، لازم است از عدم موقوفه بودن آن اطمینان حاصل کنید. برای تحقق این امر می‌توانید با در دست داشتن پلاک ثبتی و آدرس دقیق آپارتمان موردنظر به اداره‌ی اوقاف و امورخیریه شهرستان خود مراجعه نموده و در مورد موقوفه بودن و یا نبودن آپارتمان مورد نظر خورد استعلام نمایید.

  آپارتمانی نخرید که با ذائقه‌ی روز فاصله داشته باشد:

  علاوه بر ایمنی و استحکام ساختمان، مولفه‌ی دیگری که برای یک آپارتمان مهم محسوب می‌شود، زیبایی و به‌روز بودن آن است. پیش از خرید آپارتمان به دقت به مصالح به کار رفته در آن و طرح‌های مورد استفاده توجه کنید و آنها را با مصالح و طرح‌های رایج روز مطابقت دهید، برای مثال امروزه عمدتا از سنگ‌های تراورتن برای تزیین نمای خارجی ساختمان‌ها استفاده می‌شود و پنجره‌ها دارای شیشه‌ی دوجداره می‌باشند. بنابراین خرید آپارتمانی که نمای خارجی آن گرانیت است وپنجره‌هایش دارای شیشه‌ی تک جداره هستند، توصیه نمی‌شود.

  به آینده‌ی پیش روی آپارتمان توجه کنید:

   در پاره‌ای از مواقع، ناحیه‌ای که آپارتمان در آن قرار دارد فاقد امکاناتی از قبیل مناطق تفریحی، مراکز تجاری، مراکز درمانی و سیستم‌های حمل و نقل است اما در آینده با توجه به موقعیت بالقوه‌ی مناسب، شرایط خوبی خواهد داشت. بنابراین با آینده‌نگری، شرایط آتی آپارتمان را در نظر بگیرید.

  در پی خرید آپارتمان‌های نوساز و تازه ساخت باشید:

   آپارتمان‌های نوساز بدلیل به‌روز بودن، شرایط فیزیکی بهتر و قابلیت فروش آسان بر آپارتمان‌های قدیمی ارجحیت دارند. البته گاهی با آپارتمان‌هایی مواجه می‌شوید که قدیمی هستند، اما قدرالسهم هر واحد از زمین ملک از بهای آپارتمان با ارزش‌تر است. چنین آپارتمان‌هایی برای سرمایه‌گذاری در درازمدت مناسبند و ضروری است پیش از اقدام به خرید از تمایل ساکنان آپارتمان برای مبادرت به نوسازی آپارتمان در آینده مطلع شوید.

  با آگاهی از مزایا و معایب وام مسکن به سراغ آن بروید:

  با استفاده از وام مسکن، ضمن تسهیل امر خرید آپارتمان برای خودتان، درهنگام فروش آپارتمان نیز، آپارتمانتان یک نکته‌ی مثبت دارد. اما با توجه به این مزایا، وام مسکن معایبی نیز دارد. بانک مسکن هنگام دریافت اقساط شما، ابتدا سود بانکی شما را دریافت می‌کند. بنابراین ممکن است هنگام فروش آپارتمان در سالهای ابتدایی تمام اقساطی که پرداخته‌اید را از دست بدهید. البته بانک مسکن به شما امکان می‌دهد امتیاز وام را به خریدار منتقل کنید. تخصیص وام مسکن به خانه‌هایی با قدمتی کمتر از 12 سال و پرداخت هزینه‌ی ثبت دو سند در دفترخانه‌ی اسناد رسمی نیز از دیگر نکات قابل توجه در صورت استفاده از وام مسکن هستند.

  از راهنمایی‌های کارشناسان مجرب، پیش از قطعی نمودن انتخابتان بهره ‌گیرید:

    امکانات ناشناخته و جدید در ساختمان، به کارشناسان مبحث ساختمان مراجعه و از راهنمایی‌هایشان بهره‌مند شوید. در پرداخت هزینه در این مورد خساست به‌خرج ندهید و به توجیه‌های غیرواقعی فروشندگان نیز اعتماد نکنید.

  بهترین زمان برای خرید آپارتمان را انتخاب کنید، شرایط عرضه‌ی زیاد و تقاضای کم:

   در زمان‌هایی که اصطلاحا بازار راکد است و آپارتمان‌های فروشی زیاد و خریداران کم هستند، شما حق انتخاب بیشتری دارید و نزد فروشندگان محبوبترید. بنابراین هنگام مواجهه با چنین شرایطی فرصت را مغتنم شمرده و آپارتمان مطلوبتان را خریداری کنید.

  از عدم فروش آپارتمان یا امکانات خاص آن مانند پارکینگ و انباری و... به بیش از یک خریدار اطمینان حاصل نمایید:

   عموما خریداران، پس از ثبت قرداد، کدی با نام کد رهگیری را از آژانس املاک دریافت می‌کنند، از طریق این کد می‌توان از عدم فروش ملک به بیش از یک خریدار اطمینان حاصل کرد. البته با توجه به اینکه گاهی خریداران چنین کدی را دریافت نمی‌کنند، از طریق پرس‌وجو و تحقیق و نیز از طریق بررسی میزان اعتبار فروشنده می‌توان از این مطلب با خبر شد.

  به آپارتمان‌هایی که توسط سازندگان مربوطه در گذشته ساخته شده‌اند مراجعه کنید. پس از خرید با سازندگان در ارتباط باشید:

   با مراجعه به واحد‌های ساخته شده‌ی سازندگان در گذشته و مشورت با ساکنان آن‌ها می‌توان از میزان صحت و اطمینان کار ایشان یا ارائه خدمات پس از فروش توسط ایشان مطلع شد. پس از خرید آپارتمان نیز نقشه‌ی تاسیسات ساختمان و سایر اطلاعات ضروری را از سازندگان دریافت نموده و از نحوه‌ی ارتباط با ایشان با خبر شوید.


================================================================

تگ هاي مطلب:
مشاوره برای خرید آپارتمان آیا آپارتمان بخرم چه آپارتمانی بخرم آپارتمان بخرم یا ویلایی دانستنی ها در مورد خرید آپارتمان راهنمایی برای خرید منزل مسکونی راهنمایی برای خرید آپارتمان مشاوره خرید ملک مشاوره خرید آپارتمان چه آپارتمان هایی را نخریم مشخصات یک آپارتمان خوب ویژگی های یک آپارتمان خوب خصوصیات یک آپارتمان خوب

================================================

امیر بختیاریان

Subpage Listing


بهترین زمان خرید مسکن برای دست‌به‌نقدها 28 آذر 94

posted Dec 19, 2015, 9:58 AM by فروش آپارتمان تهران

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: هیچگاه چنین زمان طولانی‌ در تاریخ اقتصاد مسکن کشور نداشته‌ایم که قیمت این کالا ثابت بماند و حتی اگر بر اساس شاخص‌های تورم محاسبه کنیم، حتی می‌توان نام آن را کاهش قیمت مسکن گذاشت.

 حامد مظاهریان درباره راهکارهای دولت برای خروج از رکود مسکن اظهار کرد: بسته‌های فراوانی در وزارت راه و شهرسازی و دولت برای خروج بخش مسکن از رکود وجود دارد ولی اجرای آنها منتظر منابع مالی است که فعلا دولت پولی ندارد و نمی‌تواند خارج از قانون بودجه سال ۹۴ مبلغی به بخش مسکن اختصاص دهد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: رکود مسکن چند بخش دارد؛ یکی اینکه رکود فعلی بهترین شرایط را برای خریداران دست‌به‌نقد مسکن فراهم کرده است چون هیچگاه چنین زمان طولانی‌ در تاریخ اقتصاد مسکن کشور نداشته‌ایم که قیمت این کالا ثابت بماند و حتی اگر بر اساس شاخص‌های تورم محاسبه کنیم، می‌توان نام آن را کاهش قیمت مسکن گذاشت. این شرایط فعلی بازار مسکن بهترین زمان برای خرید مسکن از سوی متقاضیان واقعی است.

بخش دیگر افرادی هستند که بالقوه توان خرید مسکن را دارند وضعیت کنونی بهترین راه حل برای آنهاست و به شدت دنبال راه حل‌هایی برای خانه‌دار شدن آنها هستیم که در این راستا بسته‌های گوناگون و وام‌های مختلف ارائه می‌شود این افراد عمدتا اقشار متوسط هستند که از حقوق و درآمد ماهیانه نسبتا مطمئنی برخوردارند و اندک اندوخته‌ای هم جمع‌آوری کرده‌اند و با استفاده از بسته‌های تسهیلاتی موجود می‌توانند خانه‌دار شوند.

تسهیلاتی که ظرف یک سال گذشته چه برای بافت فرسوده و چه وام صندوق پس‌انداز مسکن یکم یا سایر تسهیلاتی که در طول یک سال گذشته ارائه شده نسبت به دو سه سال قبل از نظر گسترش، تنوع و اثرگذاری قابل مقایسه نیست.

وی نگرانی عمده وزارت راه و شهرسازی از شرایط کنونی بازار مسکن را نسبت به دو بخش اعلام و خاطرنشان کرد: بخش نخستی که ما نسبت به آن نگرانیم، صنعت ساختمان است که در رکود به سر می‌برد چون تولید کاهش یافته و این نگرانی درباره آینده این صنعت به دلیل کاهش تولید مسکن نیز ادامه‌دار است؛ نگرانی دوم هم به خاطر به هم ریختگی سیستم عرضه و تقاضای بازار و کاهش آن در بازار مسکن است.

معاون وزیر راه و شهرسازی در واکنش به انتقاد برخی از کارشناسان اقتصاد مسکن درباره بی‌اثر بودن تنوع تسهیلات مسکن در بازار این کالا گفت: کسانی که چنین نظری دارند معتقدند به اندازه کافی مسکن در کشور تولید شده است و با این تسهیلات نمی‌توان خانه‌های نوساز را به فروش رساند و باید این تعداد باقی‌مانده را فروخت اما من با این نظر مخالفم و فکر می‌کنم ما هنوز برای قشرهای خاصی از جامعه نیاز به ساخت و تولید مسکن داریم و با تقویت طرف عرضه به صورت هدفمند، برای این اقشار هم می‌توان طرف تولید مسکن را تقویت کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران افزود: تا وقتی شاخص‌های کلان اقتصادی تغییر نکند، فی‌نفسه هیچ اهرمی برای خروج ناگهانی مسکن از رکود وجود ندارد.

مظاهریان درباره تورم‌زا بودن یا نبودن افزایش سقف تسهیلات مسکن تأکید کرد: وام مسکن از جمله وام هشتاد میلیونی خرید و ساخت مسکن خصوصیتش این است که این نقدینگی به تدریج وارد بازار می‌شود مثلا سال آینده هر روز ۱۵۰ تا ۲۰۰ تقاضای دریافت وام به بازار تزریق می‌شود و اینگونه نیست که نقدینگی موجود در بانک‌ها به صورت ناگهانی به بازار مسکن وارد شود تا تورم‌زا باشد. به هیچ وجه نمی‌توان تصور کرد که تسهیلات مسکن تورم فزاینده‌ای ایجاد کند.

وی ادامه داد: تاریخچه تسهیلات مسکن در ۳۰ سال اخیر نشان می‌دهد که این ارقام همواره به طور میانگین در هر سال ۲۵ درصد کل تسهیلات بانکی را به خود اختصاص می‌داده‌اند؛ الان این تسهیلات حدود ۱۰ درصد است و اگر میزان تسهیلات مسکن تا دو و نیم برابر میزان فعلی هم افزایش یابد تازه به میزان سه دهه گذشته برمی‌گردد بنابراین به نظر می‌رسد افزایش تسهیلات باعث شوک در بازار مسکن نمی‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن و ساختمان درباره دلیل سوم خود در خصوص تورم‌زا نبودن تسهیلات مسکن به پایگاه خبری این وزارتخانه گفت: پولی که قرار است به عنوان تسهیلات مسکن پرداخت شود، پول بانک مرکزی نیست که بتوان آن را با عنوان پول پرقدرت، به یک ابزار تورم‌زایی در کشور متهم کرد؛ بلکه این تسهیلات عمدتا از منابع داخلی بانک‌ها و از محل بازپرداخت اقساط تسهیلات مسکن هستند که به اصطلاح اقتصاددانان پول پرقدرت محسوب نمی‌شود.

وی درباره چهارمین دلیل ضد تورمی بودن تسهیلات مسکن اظهار کرد: ایجاد و راه‌اندازی بیشتر این تسهیلات از محل سپرده‌گذاری و جمع‌آوری نقدینگی موجود در جامعه، سیاست ضد تورمی در پی دارد.

کلید واژه ها

 مسکن

اخبار مرتبطبهترین زمان برای فروش و یا خرید ملک، چه زمانی است؟ 23 آبان 94- چه زمانی خانه بخریم؟ 22 آذر 94

posted Nov 14, 2015, 10:48 PM by فروش آپارتمان تهران   [ updated Dec 13, 2015, 6:09 AM ]


با پایان رکود قیمت‌ها افزایش می‌یابد؟

چه زمانی خانه بخریم؟


یک کارشناس مسکن با بیان اینکه جنس رکود فعلی بخش مسکن با رکود سال های گذشته متفاوت است و به نظر نمی رسد پس از پایان دوره رکود شاهد افزایش قیمت ها باشیم، تاکید کرد:مسکن به تدریج از حالت سرمایه ای خارج می شود و اکنون بهترین زمان خرید برای متقاضیان واقعی است.

احمدرضا سرحدی در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین با بیان اینکه خروج بخش مسکن در صورت اتخاذ سیاست های مناسب حداقل یک سال طول می کشد، گفت:دولت باید برای افزایش قدرت خرید مردم پرداخت تسهیلات با بهره های پایین و با شرایطی که توان بازپرداخت اقساط برای اقشار نیازمند وجود داشته باشد را در دستور کار قرار دهد.
وی در ادامه با اشاره به ضرورت واحدهای نیمه تمام مسکن مهر، تصریح کرد:البته منظور واحد هایی است که از نظر مکانی قابلیت سکونت دارند و در نتیجه تکمیل این واحدها می تواند بخشی از نیاز متقاضیان را پوشش دهد.
این کارشناس مسکن با بیان اینکه جنس رکودی که بخش مسکن با آن روبه رو است با رکود سال های گذشته متفاوت است، خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی اگر اقتصاد کشور از وضعیت رکود خارج شود و شاهد رونق در کلیه بخش های اقتصادی باشیم بخش مسکن حالت سرمایه ای را که طی سال های گذشته داشت از دست می دهد بنابراین به نظر نمی رسد که با پایان رکود بخش مسکن قیمت ها افزایش یابد.
سرحدی افزود:بخش مسکن در گذشته دوره های رکود و رونق را تجربه می کرد اما در آن زمان این بخش از عمده ترین بخش هایی بود که فعالیت در آن صورت می گرفت و رقابتی بین این بخش با سایر بخش های اقتصادی وجود نداشت و تمام سرمایه ها به این بخش هدایت می شدو بازار وضعیت طبیعی نداشت  اما در صورتی که وضعیت بخش تولید در سایر بخش های اقتصادی بهبود یابد و جذب بازارهای جهانی شویم آنچه در گذشته در بخش مسکن شاهد بودیم تکرار نخواهد شد و همه سرمایه ها وارد این بخش نخواهد شد و افراد فقط برای تامین نیاز خود به مسکن اقدام به خرید می کنند.
وی در پاسخ به اینکه در چنین شرایطی چرا همچنان قیمت خرید مسکن بالا بوده و کاهش نیافته است؟ تصریح کرد: باید توجه کرد که قیمت مسکن افزایش نیافته و با در نظر گرفتن نرخ تورم در واقع قیمت پایین هم آمده است.
این کارشناس مسکن با بیان اینکه قیمت مسکن اکنون به کف رسیده و کاهش بیشتر به معنای ضرر برای سازندگان است، تاکید کرد:در شرایطی که میزان عرضه د ربازار بالا بوده و حتی در مورد اجاره نیز به نسبت واحدهای عرضه شده متقاضی وجود ندارد، بهترین زمان برای متقاضی واقعی است که اقدام به خرید کند و حتی در صورتی که متقاضیان با طمانینه به بازار وارد شوند امکان خرید زیر قیمت نیز برای آنها وجود دارد.

کلید واژه ها

 مسکن  قیمت مسکنبهترین زمان خرید و فروش ملک


بهترین زمان برای فروش ملک چه زمانی است؟ آیا افرادی که اکنون ملک خود را می‌فروشند ضرر می‌کنند؟ اینها سوالاتی است که برخی از مشاوران مسکن به آن پاسخ داده‌اند.

یکی از مشاوران املاک گفت: از نظر من فروشندگان در صورتی ضرر نمی‌کنند که بعد از فروش ملک خود ملک بهتری خریداری کنند، زیرا همان‌گونه که بسیاری از افراد اکنون مجبور هستند ملک‌شان را زیر قیمت بفروشند، می‌توانند ملک بهتری را زیر قیمت خریداری کنند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اقتصاد، یکی دیگر از مشاوران بیان کرد: اینکه نظری در رابطه با بهترین زمان برای خرید و فروش مسکن بدهیم، بستگی به قصد خریدار و فروشنده دارد و از نظر من فروشنده‌ای که قصد تعویض سریع ملک خود را دارد، هیچ‌گاه ضرر نمی‌کند، اما کسی که اکنون برای کار دیگری ملکش را می‌فروشد بدون شک ضرر می‌کند، زیرا شاید قیمت مسکن به صورت ناگهانی زیاد شود و کسی که ملکش را فروخته، دیگر قادر به خریداری ملک دیگری نباشد.

مشاور املاک دیگری درباره بهترین زمان برای فروش ملک گفت: از نظر من هر کسی برای فروش ملک خود دلیلی دارد، بنابراین نمی‌توان گفت که چه زمانی برای فروش مناسب است، اما به طور کلی باید گفت که اکنون فروشنده کم است و همان تعدادی که ملک‌شان را برای فروش گذاشته‌اند، یا با قیمت‌های عجیب ملک‌شان را برای فروش می‌گذارند که کاملاً مشخص است که با شرایط امروز بازار هیچ مشتری برای آنها پیدا نمی‌شود یا عده‌ای هم که ملک‌شان را با قیمت واقعی برای فروش می‌گذارند، خریدار درست و حسابی برایشان پیدا نمی‌شود و همه توقع دارند که این روزها زیر قیمت ملک خریداری کنند.

یکی دیگر از مشاوران بیان کرد: اکنون بدترین زمان برای فروشندگان است، زیرا ملک‌شان با این شرایط به فروش نمی‌رود و فروشندگان واقعی که به پول نیاز دارند، مجبورند که روز به روز قیمت‌های خود را پایین‌تر بیاورند، زیرا بسیاری از سازنده‌های مسکن، اگر در فروش ملک‌شان عجله نکنند، خود به خود از قیمت ملک‌شان کم می‌شود، زیرا حتی اگر ملکی کلید هم نخورده باشد، بعد از گذشت یک سال از عمرش کمی فرسوده می‌شود، دیوارها خاک می‌خورند و بسیاری از مشکلات دیگر برای ملکش به وجود می‌آید که باعث کم شدن قیمت آن می‌شود، بنابراین مجبور هستند بفروشند، که با شرایط این روزهای بازار مسکن بدون شک ضرر می‌کنند.

راهنمای خرید آپارتمان : راهنمای انتخاب آپارتمان برای سرمایه گذاری - ۲۱/۰۵/۱۳۹۴

posted Sep 28, 2015, 11:49 AM by فروش آپارتمان تهران

راهنمای انتخاب آپارتمان برای سرمایه گذاری


راهنمای انتخاب آپارتمان برای سرمایه گذاری

آپارتمان‌های نوساز به دلیل به‌روز بودن، شرایط فیزیکی بهتر و قابلیت فروش آسان بر آپارتمان‌های قدیمی ارجحیت دارند.
به گزارش سرویس اقتصادی جام نیوز، انتخاب آپارتمان مناسب، به دلیل اهمیتی که محل سکونت در زندگی بشر داشته و دارد حائز اهمیت بسیاری می‌باشد. بی‌شک در صورت انتخاب مسکن بدون در نظر گرفتن تمامی جوانب امر، علاوه بر از دست رفتن سرمایه‌ی شما، آسایشتان نیز مختل می‌شود.

در این متن شما را با موارد مهمی که لازم است در خرید آپارتمان مد نظر قرار دهید آشنا می‌کنیم.

آپارتمانی خریداری کنید که در آینده بتوانید به‌سهولت آن را بفروشید:  

عموماً فروش آپارتمان یا مطابق برنامه‌ای از پیش تعین شده رقم می‌خورد، یا در اثر حوادث پیش بینی نشده، در هر دو صورت اگر پیش از خرید آپارتمان فاکتور تسهیل در فروش را مدنظر قرار دهید، هنگام فروش آپارتمان آسوده‌تر خواهید بود.

از خرید آپارتمانی که موقوفه می‌باشد یا در موقوفه بودن آن تشکیک وجود دارد خودداری کنید:

به طور کلی املاک به دو دسته‌ی موقوفه و غیر موقوفه تقسیم می‌شوند و املاک موقوفه عمدتاً تحت تملک سازمان اوقاف و امور خیریه یا آستان قدس رضوی هستند. پیش از خرید آپارتمان، لازم است از عدم موقوفه بودن آن اطمینان حاصل کنید. برای تحقق این امر می‌توانید با در دست داشتن پلاک ثبتی و آدرس دقیق آپارتمان موردنظر به اداره‌ی اوقاف و امورخیریه شهرستان خود مراجعه نموده و در مورد موقوفه بودن و یا نبودن آپارتمان مورد نظر خورد استعلام نمایید.

آپارتمانی نخرید که با ذائقه‌ی روز فاصله داشته باشد:

علاوه بر ایمنی و استحکام ساختمان، مولفه‌ی دیگری که برای یک آپارتمان مهم محسوب می‌شود، زیبایی و به‌روز بودن آن است. پیش از خرید آپارتمان به دقت به مصالح به کار رفته در آن و طرح‌های مورد استفاده توجه کنید و آنها را با مصالح و طرح‌های رایج روز مطابقت دهید، برای مثال امروزه عمدتاً از سنگ‌های تراورتن برای تزیین نمای خارجی ساختمان‌ها استفاده می‌شود و پنجره‌ها دارای شیشه‌ی دوجداره می‌باشند. بنابراین خرید آپارتمانی که نمای خارجی آن گرانیت است وپنجره‌هایش دارای شیشه‌ی تک جداره هستند، توصیه نمی‌شود.

به آینده‌ی پیش روی آپارتمان توجه کنید:

در پاره‌ای از مواقع، ناحیه‌ای که آپارتمان در آن قرار دارد فاقد امکاناتی از قبیل مناطق تفریحی، مراکز تجاری، مراکز درمانی و سیستم‌های حمل و نقل است اما در آینده با توجه به موقعیت بالقوه‌ی مناسب، شرایط خوبی خواهد داشت. بنابراین با آینده‌نگری، شرایط آتی آپارتمان را در نظر بگیرید.

در پی خرید آپارتمان‌های نوساز و تازه ساخت باشید:

آپارتمان‌های نوساز به دلیل به‌روز بودن، شرایط فیزیکی بهتر و قابلیت فروش آسان بر آپارتمان‌های قدیمی ارجحیت دارند. البته گاهی با آپارتمان‌هایی مواجه می‌شوید که قدیمی هستند، اما قدرالسهم هر واحد از زمین ملک از بهای آپارتمان با ارزش‌تر است. چنین آپارتمان‌هایی برای سرمایه‌گذاری در درازمدت مناسبند و ضروری است پیش از اقدام به خرید از تمایل ساکنان آپارتمان برای مبادرت به نوسازی آپارتمان در آینده مطلع شوید.

با آگاهی از مزایا و معایب وام مسکن به سراغ آن بروید:

با استفاده از وام مسکن، ضمن تسهیل امر خرید آپارتمان برای خودتان، درهنگام فروش آپارتمان نیز، آپارتمانتان یک نکته‌ی مثبت دارد. اما با توجه به این مزایا، وام مسکن معایبی نیز دارد. بانک مسکن هنگام دریافت اقساط شما، ابتدا سود بانکی شما را دریافت می‌کند. بنابراین ممکن است هنگام فروش آپارتمان در سالهای ابتدایی تمام اقساطی که پرداخته‌اید را از دست بدهید. البته بانک مسکن به شما امکان می‌دهد امتیاز وام را به خریدار منتقل کنید. تخصیص وام مسکن به خانه‌هایی با قدمتی کمتر از 12 سال و پرداخت هزینه‌ی ثبت دو سند در دفترخانه‌ی اسناد رسمی نیز از دیگر نکات قابل توجه در صورت استفاده از وام مسکن هستند.

از راهنمایی‌های کارشناسان مجرب، پیش از قطعی نمودن انتخابتان بهره گیرید:

امکانات ناشناخته و جدید در ساختمان، به کارشناسان مبحث ساختمان مراجعه و از راهنمایی‌هایشان بهره‌مند شوید. در پرداخت هزینه در این مورد خساست به‌خرج ندهید و به توجیه‌های غیرواقعی فروشندگان نیز اعتماد نکنید.

بهترین زمان برای خرید آپارتمان را انتخاب کنید، شرایط عرضه‌ی زیاد و تقاضای کم:

در زمان‌هایی که اصطلاحاً بازار راکد است و آپارتمان‌های فروشی زیاد و خریداران کم هستند، شما حق انتخاب بیشتری دارید و نزد فروشندگان محبوب‌ترید. بنابراین هنگام مواجهه با چنین شرایطی فرصت را مغتنم شمرده و آپارتمان مطلوبتان را خریداری کنید.

از عدم فروش آپارتمان یا امکانات خاص آن مانند پارکینگ و انباری و... به بیش از یک خریدار اطمینان حاصل نمایید:

عموماً خریداران، پس از ثبت قرداد، کدی با نام کد رهگیری را از آژانس املاک دریافت می‌کنند، از طریق این کد می‌توان از عدم فروش ملک به بیش از یک خریدار اطمینان حاصل کرد. البته با توجه به اینکه گاهی خریداران چنین کدی را دریافت نمی‌کنند، از طریق پرس‌وجو و تحقیق و نیز از طریق بررسی میزان اعتبار فروشنده می‌توان از این مطلب با خبر شد.

به آپارتمان‌هایی که توسط سازندگان مربوطه در گذشته ساخته شده‌اند مراجعه کنید. پس از