aktualności‎ > ‎

budujemy wrocław

eMSA Inicjatywa Edukacyjna współpracuje z projektem BUDUJEMY WROCŁAW. Poniżej prezentujemy poszczególne wydarzenia w ramach tej współpracy.

eMSA na targach maj 2013

opublikowane: 23 maj 2013, 05:50 przez emsa relacje   [ zaktualizowane 2 sty 2015, 04:03 ]

eMSA kolejny raz zorganizowała warsztaty makieciarskie na targach Budujemy Wrocław.

Zdjęcia - tutaj.
------------------
Dzieci własnoręcznie budowały przestrzenne makiety związane z architekturą i przestrzenią Wrocławia. Tym razem prowadziliśmy kilka odrębnych grup, z których każda zajęła się innym tematem i wykonała innego rodzaju makiety, np. pokoju, budynku, osiedla, dzielnicy. Poszczególne grupy były prowadzone przez Wolontariuszy eMSA (opis zespołu - poniżej). Po warsztatach dzieci zabrały swoje makiety do domów, przedszkoli lub szkół.

Polski Związek Firm Deweloperskich zrzesza kilkanaście firm realizujących obecnie rozmaite inwestycje osiedlowe we Wrocławiu. To właśnie makiety tych osiedli – lub ich części – budowały niektóre dzieci w trakcie warsztatów. Niektóre przyniosły też swoje własne plany pokojów i mieszkań, budowały ich makiety z pomocą naszego zespołu, w którego skład weszli specjaliści różnych dyscyplin.

Do budowania makiet jak zwykle używaliśmy materiałów plastycznych, biurowych, wykończeniowych i surowców z odzysku – te ostatnie dzieci przynosiły także z domów, np. wucerolki, lekotłoczki, styrotłoczki, jajotłoczki, nakrętki i małe pudełka (opakowania). Wszystkie przyniesione materiały i surowce wykorzystywały do budowania makiet. Makiety były zatem wykonane techniką apcyklingu (ang. upcycling), czyli kreatywnej techniki wykorzystania odpadów i przywrócenia im wyższej funkcji, niż tylko śmiecia. Makiety były budowane jako trwałe (klejone lub wykorzystujące inne zasady łączenia) i nietrwałe (zmienne, wariantowe, do ponownego użycia).

Zdjęcia - tutaj.
------------------

Zespół eMSA:

Anna Rumińska
(liderka)
Architektka, antropolożka kultury, publicystka, konsultantka, trenerka, menedżerka projektów, autorka inicjatywy edukacyjnej eMSA, członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Towarzystwa Kultury Czynnej, Partnerstwa Lokalnego 8 Scen, doktorantka Studiów nauk o kulturze Uniwersytetu Wrocławskiego, zajmuje się konsultingiem, architekturą i przestrzenią publiczną, uniwersalnym dizajnem, placemakingiem, antropologią codzienności, antropologią rzeczy, antropologią miasta i przestrzeni publicznej, edukacją przestrzenną, kulturową i pro-społeczną, pracuje nad dysertacją doktorską o antropologii przestrzeni publicznej miasta na przykładzie Wrocławia.
Szymon Sobczak

Szymon jest specjalistą ds. organizacji reklamy i marketingu, zapewne dlatego ma tak doskonały kontakt z dziećmi:) Dawno temu, pewien nauczyciel przedmiotu o magicznej nazwie Plastyka, dostrzegł w nim potencjał twórczy i prowadził indywidualne rozmowy nt. sztuki i kreacji. Szymon reprezentuje obecnie podejście otwarte, purystyczne i całkowicie relatywistyczne do kreatywności dzieci: daje im wolną rękę, wybór i swobodę działania, w każdej osobie i pracy dostrzega ogromny potencjał twórczy i intelektualny. Jego ideałem zadania warsztatowego jest temat oparty na minimalnej liczbie półproduktów, np. dwóch: pudełka i rurki. Zadanie: zbuduj strukturę z tych dwóch rodzajów elementów... Pomysły dzieci zaskakują, uwierzcie!
Marcin Głowacki

Z wykształcenia kulturoznawca, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zawodu najemnik korporacyjny, usilnie próbujący oddzielić życie prywatne od zawodowego. Ujęty pomysłem nadawania drugiego życia niepotrzebnym przedmiotom bierze udział w warsztatach makieciarskich jako wolontariusz. Architekturą i przestrzenią publiczną zainteresował się uprawiając "włóczęgostwo poznawcze", zadzierając nos na najwyższe dachy i zaglądając do zagrzybionych suteren. Przemierza ulicami i w myślach układa je na nowo. Efemeryczne własne miasto idealne.

Jacek Bartosik

Ukończył Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii na Uniwersytecie Wrocławskim. W swej karierze zawodowej pracował jako księgowy, przedstawiciel handlowy, handlowiec, a także przez pół roku był w Anglii i pracował w fabryce cukierniczej. Obecnie prowadzi agencję reklamową Brave Design. Wolontariat od dawna był jego marzeniem, pragnieniem, potrzebą. Nigdy nie odmawia udzielenia pomocy i wsparcia potrzebującym na różne sposoby. Bezinteresownie  pomaga w organizowaniu różnych wydarzeń kulturalnych i nie tylko. Chciałby, aby jego działalność w wolontariacie była oparta głównie na współpracy z dziećmi. Ma z nimi bardzo dobry kontakt, potrafi się z nimi komunikować i zorganizować im wolny czas, a przy tym przekazać cenną wiedzę. Ich uśmiech i wdzięczność są dla niego bezcenne.
Joanna Grześkowiak

Studentka drugiego roku prawa. Interesuję się wszystkim po trochu, jednak najwięcej mojego czasu zajmują mi zajęcia związane z muzyką i kulturą. Na warsztatach chciałaby przede wszystkim pomóc w przygotowaniach, poznać dzieci, ich marzenia i kreatywność oraz w miarę potrzeby wspomóc je w ich twórczości.
Joanna interesuje się historią i religiami. Pasjonują ją podróże i sport, a także muzyka i taniec.
Agnieszka Juraszek

Studentka na Wydziale Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Wydziału Animacji Społeczności Lokalnych na Państwowym Pomaturalnym Studium Animatorów Kultury i Bibliotekarzy. Miłośniczka pracy z dziećmi, która inspiruje ją do artystycznej twórczości. Zawodowo zainteresowana szczególnie placami zabaw, ogrodami tymczasowymi i społecznościowymi, street art’em oraz partycypacją. W wolnych chwilach zajmuje się rękodziełem. Uwielbia także jeździć na rowerze, odkrywając przy tym na nowo uroki miasta i piękno otaczającego krajobrazu. Nie znosi rutyny i monotonii. Ma nadzieję, że na warsztatach to dzieci zainspirują ją tym, jak stworzyć bądź przetworzyć podwórko, by było przyjazne dziecku.
Anna Niepala

Z wykształcenia jest architektem, a prywatnie - mamą 2-letniej Zosi. Jako mama-architekt chciałaby kształtować przestrzeń dziecięcą w taki sposób, aby sprzyjała ona rozwojowi dziecka i była zgodna z jego osobowością. Wkrótce zamierza otworzyć własną pracownię projektową - "Mikrokosmos". Wierzy w to, iż każda, nawet najmniejsza przestrzeń, może być dla dziecka wielkim światem. Chciałaby tę zasadę konsekwentnie wykorzystywać w swojej pracy. Indywidualne projekty wnętrz powstawać będą we współpracy z psychologiem dziecięcym oraz arteterapeutką. Warsztaty eMSA wykorzystuje do badań nad wpływem osobowości danego dziecka na stosowane przez nie konkretne rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne. Jest ciekawa, w jaki sposób temperament dziecka determinuje wnętrze i czy można w tej tematyce znaleźć pewne uogólnienia, jakąś zasadę. Wyniki badań przełożą się na jej praktykę zawodową.
Ewa Wasilewska

Architektka zafascynowana urbanistyką i placemakingiem, pochłaniająca literaturę garściami. Po okresie edukacyjnych podróży i studiów skupia obecnie swą uwagę na społeczności lokalnej i stara się wdrożyć tam nowe reguły zagospodarowywania przestrzeni publicznej miasta. Z pasją fotografuje otoczenie i zachowania ludzi. Stale współpracuje z eMSA i wraz z liderką stanowi jej najsilniejsze ogniwo: bierze wspólnie udział w emsowych przygotowaniach książek o przestrzeni publicznej Wrocławia opracowując m.in. rozdział poświęcony funkcjonowaniu osób z niepełnosprawnościami w miejskiej przestrzeni publicznej. Z dziećmi pracuje od kilku lat, bada ich percepcję przestrzenną i pomysłowość. Bardzo mocno interesują ją zagadnienia orientacji w przestrzeni. Pasjonatka przyrody i zrównoważonego rozwoju, roweryzacji, rękodzieła, kulinariów, zdrowego odżywiania i świadomej konsumpcji.

Wrocław marzeń - zamiesz(K)aj!

opublikowane: 6 gru 2012, 08:09 przez emsa relacje   [ zaktualizowane 2 lut 2013, 07:02 ]

15 grudnia odbędą się kolejne warsztaty architektoniczne z serii "ZAMIESZ(K)AJ" prowadzone przez "eMSA Inicjatywa Edukacyjna". Tym razem w kinie Helios Nowe Horyzonty odbędą się bezpłatne dla uczestników warsztaty pod nazwą "Wrocław marzeń" - jako wydarzenie towarzyszące edukacyjno-rozrywkowej akcji dla dzieci z wrocławskich osiedli zorganizowanej przez Polski Związek Firm Deweloperskich. Zapraszamy uczniów i studentów do udziału w warsztatach w formie wolontariatu i współprowadzenia zajęć. Szczegóły omówimy indywidualnie i na spotkaniu z wolontariuszami, które odbędzie się w najbliższym tygodniu. Uwaga, liczba wolontariuszy jest ograniczona z powodu konieczności podziału grupy dzieci na mniejsze zespoły. Zgłoszenia przyjmujemy droga mailową na emsa.relacje@gmail.com wraz z CV i listem motywacyjnym. Przed zgłoszeniem należy przejrzeć naszą stronę, by zorientować się w profilu i etycznych zasadach działań eMSA.

Informacja dla potencjalnych uczestników warsztatów:
Zgłoszenia dzieci-uczestników przyjmuje biuro Polskiego Związku Firm Deweloperskich po adresem: biuro@wroclaw.pzfd.pl

W czasie warsztatów dzieci będą (jak zwykle u nas:) budować makiety indywidualne i grupowe. Te indywidualne zabiorą do swoich miejsc zamieszkania. Te grupowe zostaną przekazane placówkom opiekuńczo-wychowawczym. Półproduktami użytymi przez dzieci do makietowania będą surowce z odzysku oraz materiały plastyczne i biurowe rozdrobnione do małych formatek-klocków, np. styropian, pianki z tworzyw sztucznych, filce, rozmaite tektury, folie, deseczki, patyczki, pomponiki, kratki, sznurki, druciki, gąbki i inne cuda. Do mocowania formatek dzieci zastosują klej kazeinowy, łatwo zmywalny, ale nie zaszkodzi zaopatrzyć się w chusteczki do rąk, najlepiej te nawilżane.

Tutaj pokaz zdjęć z warsztatów:

Tutaj możecie obejrzeć wiele zdjęć z naszych poprzednich warsztatów makieciarskich:
eMSA Dialog - warsztaty architektoniczne dla dzieci szkolnych
MPT Orzeszków - warsztaty ruralistyczne dla dzieci przedszkolnych
MPT Piotrkowiczki - warsztaty ruralistyczne dla dzieci przedszkolnych
MPT Krzelów - warsztaty ruralistyczne dla dzieci przedszkolnych
Noc Muzeów w Hali Stulecia - warsztaty architektoniczne dla dzieci w różnym wieku
Budujemy Wrocław - warsztaty architektoniczne dla dzieci w różnym wieku
Miasto na deser - warsztaty dla dzieci przedszkolnych

Żyj i Mieszkaj we Wrocławiu - kwiecień 2012

opublikowane: 4 kwi 2012, 16:12 przez emsa relacje   [ zaktualizowane 9 kwi 2012, 07:16 ]

14-15 kwietnia będziemy do Waszej dyspozycji na imprezie kulturalno-targowej "Żyj i Mieszkaj we Wrocławiu" zorganizowanej przez BUDUJEMY WROCŁAW w Regionalnym Centrum Turystyki Biznesowej we Wrocławiu. Tym razem impreza ta jest również współorganizowana przez Instytucję Kultury WROCŁAW 2016. Zapraszamy serdecznie na nasze stoisko, ale także na wszystkie inne stoiska fantastycznych wystawców.

Tutaj możecie dołączyć do tego wydarzenia na Facebook - kliknij tutaj.

Budujemy EKO Wrocław - wrzesień 2011

opublikowane: 4 kwi 2012, 16:01 przez emsa relacje   [ zaktualizowane 4 kwi 2012, 16:01 ]

24-25 września 2011 r. odbędą się warsztaty "domEK-O!".
Na warsztaty zapraszamy w ramach imprezy "Budujemy Eko Wrocław: Dni Dewelopera 2011" organizowanej przez "Polski Związek Deweloperów" i "Budujemy Wrocław".
Warsztaty i wystawy odbędą się na Placu Solnym we Wrocławiu w godz. 10-17.
Szczegóły nt. imprezy - kliknij tutaj.
Tutaj możecie poczytać o wydarzeniu.
Załącznik informacyjny - poniżej.

Problem:  wciąż niska świadomość ekologiczna wśród dzieci i ich opiekunów

Rozwiązanie: rozrywkowa i manualna edukacja ekologiczna angażująca rączki, główki i zmysły

Cel: wzrost wiedzy o metodach na domEK-O! czyli czego rodzice powinni szukać w domach

Metoda: edukacja architektoniczno-ekologiczna: metoda pokazowa, dyskusyjna i modeling

Technika: projekcja zdjęć, opowiadanie, dyskusja z dziećmi, makieta architektoniczna

Rezultaty:  dziesiątki makiet zabranych do domów i prowokujących rodziców do myślenia


Oto zdjęcia z obydwu dni warsztatowych - 24 i 25 września 2011 roku (aby ściągnąć zdjęcia na dysk, kliknij na obraz, przejdź do katalogu Picassa i stamtąd ściągnij pliki ze zdjęciami):

Oto zdjęcia z poprzednich warsztatów - targi wiosenne "Żyj i Mieszkaj we Wrocławiu" kwiecień 2011:

Żyj i Mieszkaj we Wrocławiu


targi jesienne 2010 "Budujemy Wrocław" wrzesień 2010:

Pokaz slajdów PicasaWeb


Żyj i Mieszkaj we Wrocławiu - kwiecień 2011

opublikowane: 4 kwi 2012, 15:58 przez emsa relacje   [ zaktualizowane 4 kwi 2012, 16:09 ]

2-3 kwietnia 2011 r. odbyły się warsztaty makieciarskie w ramach imprezy kulturalno-targowej "Żyj i Mieszkaj we Wrocławiu" zorganizowanej przez BUDUJEMY WROCŁAW w Regionalnym Centrum Turystyki Biznesowej w kompleksie Hali Stulecia we Wrocławiu.

opis metodyczny: zabawa w porządkowanie miasta, rozwijanie wrażliwości i wyobraźni przestrzennej, kształtowanie umiejętności społecznych w zakresie stosunków sąsiedzkich, rozwijanie czynności intelektualnych, wspomaganie rozumienia siebie i swego otoczenia, wychowanie przez sztuki plastyczne (architektura, tekstury, kształty), rozwijanie umiejętności konstrukcyjnych i myślenia przestrzennego, edukacja matematyczna (bryły, przestrzeń, skala), edukacja urbanistyczna (sieć ulic)

1-5 of 5