moja natura moja architektura

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmów z naszych warsztatów, które zrealizowaliśmy wspólnie z Fundacją Integracji Społecznej PROM. Celem warsztatów było nauczenie dzieci, z czego i jaką buduje się na świecie architekturę, czym różnią się materiały budowlane, jaka architektura znajduje się na Dolnym Śląsku, jak zaprojektować architekturę i jak zbudować makietę architektoniczną. W ciągu 10 miesięcy odwiedziliśmy 10 świetlic środowiskowych we Wrocławiu zlokalizowanych w różnych osiedlach miasta. Celowo docieraliśmy do dzieci z obszarów trudnych pod  względem psychologicznym, ekonomicznym i społecznym. Staraliśmy się dotrzeć do tych dzieci, które z różnych powodów nie mogą sobie pozwolić na edukację alternatywną oraz kontakt z architektami i antropologami kultury. Projekt uzyskał wsparcie finansowe Gminy Wrocław w zakresie edukacji alternatywnej w roku 2009 - jego realizacja objęła miesiące od września 2009 do czerwca 2010.

świetlica 10: "Muchoborki" - Muchobór Wielki / ul. Stanisławowska

opublikowane: 23 kwi 2011, 10:40 przez emsa relacje   [ zaktualizowane 9 kwi 2012, 06:26 ]

Ostatnia świetlica w projekcie - daleko od centrum miasta, ale blisko centrum kreatywności:) Dzieci zaszalały na sesji sensorycznej, gdzie wraz z Anią Świętanowska z Fundacji Integracji Społecznej PROM przygotowaliśmy dla nich zajęcia, na których Ania prowadziła zajęcia z edukacji sensorycznej, a Ania Rumińska - zajęcia z edukacji przestrzenno-kulturowej. Ania Świętanowska uczyła dzieci jak rozpoznawać poszczególne surowce i materiały, czym różnią się między sobą, jaki mają zapach, czy są twarde czy miękkie, zimne czy ciepłe itp. Po zwyczajowej projekcji pokazującej przykłady architektury z rozmaitych materiałów, dzieci zaprojektowały architekturę z pomocą Ani Rumińskiej - wykonały projekty techniką kolażu, a następnie dostały materiały makieciarskie i zbudowały makiety według swoich projektów. Tym razem daliśmy im sporo styropianowych słupków, aby sprawdzić, jak wpłynie to na ich makiety. Jak to zwykle bywa, dzieci budowały wielopiętrowe konstrukcje. Surowce i półprodukty (formatki, "klocki") makieciarskie wpływają na pobudzanie kreatywności i dokonywanie wyborów przez dzieci. Dokumentacja - tutaj.

swietlica 10 Muchobor Wielki


świetlica 9: "AKSON" - Przedmieście Oławskie / ul. Świstackiego

opublikowane: 23 kwi 2011, 10:40 przez emsa relacje   [ zaktualizowane 9 kwi 2012, 06:38 ]

Przedostatnia świetlica, która nas gościła - wciąż Trójkąt Bermudzki... Swoją drogą dobrze, że w tej okolicy jest kilka świetlic, może nawet kilkanaście? Do wszystkich nie jesteśmy w stanie dotrzeć. W tej świetlicy, na ulicy Świstackiego, zachwyciła nas rodzinna atmosfera. Wychowawczyni miała cudowny kontakt z dziećmi, a udział w naszych warsztatach wzięli nawet chłopcy w wieku 14 lat. Odwiedzili nas tutaj przedstawiciele Urzędu Miejskiego, sprawujący nadzór nad poprawną realizacją projektu. Spodobały im się nasze metody pracy z dziećmi. Po zakończeniu warsztatów dzieci zaczęły pokaz karaoke - to rzadkość, że bez względu na wiek, wszyscy świetnie się bawili, maluchy z 14-latkami... Dokumentacja - tutaj.

swietlica 9 Przedmiescie Olawskie


świetlica 8: WSNCPS - Ołbin / ul. Oleśnicka

opublikowane: 23 kwi 2011, 10:38 przez emsa relacje   [ zaktualizowane 23 kwi 2011, 15:13 ]

Zawitaliśmy wreszcie do tej świetlicy, która powstała wskutek walki grupy dzieci (pod przewodnictwem Klaudii...), mieszkanek Oleśnickiej, o remont ich podwórka. Walki przegranej z urzędami i władzą miasta Wrocławia. Klaudia zaczęła domagać się wybudowania im godnego i bezpiecznego podwórka w 2006 roku. To niewiarygodne, że dziś,  pod koniec kwietnia 2011 roku, nadal tego podwórka nie ma. To smutny przykład bezsilności i dzieci, i rodziców, i nas, animatorów edukacji i kultury, i nauczycieli - wszystkich, którzy walczyli o podwórko. Świetlica na otarcie łez? Chociaż tyle... Przynajmniej dzieci mają gdzie spędzać zimowe i jesienne popołudnia. W lecie nadal siedzą na podwórzu pełnym szkła, odchodów, pijaków i aut. Dokumentacja - tutaj.

swietlica 8 Olbin


świetlica 7: "Promyki" - Przedmieście Oławskie / ul. Kniaziewicza

opublikowane: 23 kwi 2011, 10:37 przez emsa relacje   [ zaktualizowane 23 kwi 2011, 14:50 ]

I znów Trójkąt Bermudzki, kolejna podobno nieciekawa ulica, nieciekawa kamienia, ale za to makiety najciekawsze, jak to możliwe!
Dokumentacja - tutaj.

swietlica 7 Przedmiescie Olawskieświetlica 6: "OAZA" - Przedmieście Oławskie / ul. Worcella

opublikowane: 23 kwi 2011, 10:37 przez emsa relacje   [ zaktualizowane 23 kwi 2011, 14:42 ]

Szalony Trójkąt Bermudzki... Nieciekawe ulice, nieciekawe fasady, nieciekawe podwórka... Pozornie... Ogromnie ciekawe projekty i makiety. Ogromnie ciekawe dzieci - ciekawe świata, wiedzy,  nowych umiejętności i pasji. Dom "Ser Myszek" zaskoczył nas najbardziej - autorstwa dwóch szalonych dziewczyn, jakże zdolnych i z jakże wielką wyobraźnią:)
Dokumentacja - tutaj.

swietlica 6 Przedmiescie Olawskie


świetlica 5: "Muchoborek" - Muchobór Mały / ul. Szkocka

opublikowane: 23 kwi 2011, 10:35 przez emsa relacje   [ zaktualizowane 23 kwi 2011, 14:06 ]

Blokowiska podobno są zdegenerowane... Taka opinia często niestety krzywdzi większość mieszkańców, którzy niczym sobie na nią nie zasłużyli. Na Muchoborze Małym, w samym środku blokowiska, które de facto posiada uroczą górkę saneczkarską, odbyły się warsztaty, w których czynnie uczestniczyły wychowawczynie ze świetlicy. Dzięki ich umiejętnościom plastycznym i ciekawym urządzeniom dzieci mogły pokarbować papier, co dodatkowo wzbogaciło estetykę ich makiet.
Dokumentacja - tutaj.

swietlica 5 Muchobor Maly


świetlica 4: "VIVO" - Pracze Odrzańskie / ul. Stabłowicka

opublikowane: 23 kwi 2011, 10:34 przez emsa relacje   [ zaktualizowane 23 kwi 2011, 13:58 ]

Przyjechaliśmy na Pracze Odrzańskie... Szok. Obok rozwija się EIT, a tutaj zapomniana przez świat szkoła, a w niej świetlica. Wygląda na to, że mieszkańcy Praczy niewiele korzystają z faktu tworzenia EIT na ich osiedlu. No trudno, ważne, że makiety, jakie tu powstały, zachwycały stopniem szczegółowości. Dzieci, które zaskakiwały wychowawców świetlicy swoją świadomością przestrzeni. Nas nie zaskoczyły - dzieci po prostu takie są. Dokumentacja zdjęciowa - tutaj.

swietlica 4 Pracześwietlica 3: "Iskierki" - Muchobór Wielki / ul. Samborska

opublikowane: 15 paź 2009, 01:24 przez Nieznany użytkownik   [ zaktualizowane 23 kwi 2011, 13:56 przez emsa relacje ]


Osiedle takie sobie... Ci, którzy tam/tu nie mieszkają, nie wiedzą nawet, gdzie dokładnie jest. Jednak na tym osiedlu dzieje się coraz więcej ciekawych inicjatyw, a jedną z nich jest ta świetlica - prawdziwe Iskierki przyszły na warsztaty i wspaniale się z nami bawiły. Najmłodsza uczestniczka miała 4 lata! Tutaj - zdjęcia, a poniżej slideshow dla niecierpliwych:)

swietlica 3 Muchobor Wlk


świetlica 2: Stowarzyszenie Rozwoju Osiedla Świniary / ul. Pęgowska

opublikowane: 13 paź 2009, 00:58 przez Chad Meisinger   [ zaktualizowane 23 kwi 2011, 13:55 przez emsa relacje ]

Na początek - zajęcia z sensoryki i materiałoznawstwa. Dzieci poznały materiały budowlane, z których tworzy się architekturę. Po omacku je potem rozpoznawały. Potem przyszedł czas na projekty i makietowanie. Dokumentacja zdjęciowa dostępna jest tutaj.

swietlica 2 Swiniary


świetlica 1: "Źródełko" - Leśnica / ul. Wolska

opublikowane: 13 paź 2009, 00:58 przez Chad Meisinger   [ zaktualizowane 23 kwi 2011, 13:54 przez emsa relacje ]

To nasza pierwsza świetlica w projekcie. Gdy przybyliśmy do "Źródełka" zaskoczyła nas tamtejsza rodzinna atmosfera. Dzieci w różnym wieku kręciły się po całym budynku, niektóre grały na komputerach, inne w planszówki, a jeszcze inne szykowały się do naszych warsztatów. Tak jak planowaliśmy, zaczęliśmy od projekcji, która pokazała dzieciom, z czego można tworzyć architekturę. Później każde z dzieci wybrało jeden materiał/tworzywo, z którego dom sobie wymarzyło, a następnie wszystkie przystąpiły do wykonania własnych projektów - wykonały plastyczne kolaże przedstawiające dom z betonu, drewna, plastiku, szkła lub gałęzi. Na drugiej sesji warsztatowej wykonały makiety domów. Skany projektów i zdjęcia makiet dostępne są tutaj.
Dla niecierpliwych - slideshow już tutaj:

swietlica 1 Lesnica


1-10 of 10