krajobraz

Antropologia krajobrazu to temat, który interesuje nas szczególnie. Czy człowiek jest częścią krajobrazu czy jego intruzem? Kto lub co tworzy krajobraz? Co to w ogóle jest krajobraz? Krajobraz kulturowy, miejski, wiejski, zurbanizowany, niezurbanizowany...? Czym różnią się krajobraz i przestrzeń? Czym różni się miejsce od Miejsca? Czym różni się krajobraz od miejsca? Czym różni się panorama od krajobrazu? Dużo pytań, mało odpowiedzi... I o to chodzi, by pytać, odpowiedź nie zawsze się znajdzie, ale przynajmniej będziemy jej wspólnie szukać! Znajdźcie nas na facebook, tam uczestniczymy w projekcie Landscape Anthropology IP 2011. Tutaj zobaczycie sporo zdjęć z krajobrazu hiszpańskiego poddanego naszej analizie, interpretacji i opisowi (materiały na zamówienie).

Zieleń i zabawa

opublikowane: 16 wrz 2019, 04:10 przez emsa relacje

Duże miasto. Plac zabaw w narożnej dziurze po zburzonej kamienicy. Piasek, wierzby, chwasty, drewno, trochę metalu, minimum plastiku, zabawa, przygoda, miękkość. Akurat nie ma tu dzieci, bo jedzą obiad, są na wakacjach albo... w pobliskim parku, gdzie woda spływa kaskadami po kamieniach, po których wspinają się, jak szalone, gdzie wśród drzew na trawie siedzą ich rodzice, gdzie tryska ocieniona koronami fontanna, gdzie nikt nie wrzeszczy "nie wolno wchodzić do wody!!!".

To osiedle inwestycji budowlanych na terenie miasta europejskiego. Zanim powstanie tu nowa plomba, dzieci mają przynajmniej swój plac wolny od kompozytowych posadzek i introdukowanych, zagranicznych roślin, które z każdego skweru czynią doświadczalną mikroszkółkę ogrodniczą, a nie rozumny zieleniec. W takich sytuacjach człowiek myśli "i po co nam ten pieprzony postęp? po co nam to przereklamowane projektowanie? dlaczego nie można po prostu wysypać piasku i wpuścić dzieci???". Och, wiadomo dlaczego... Znajdzie się tysiąc powodów. Najczęstszy jest ten: "do piasku sikają koty!". Albo ten: urządzenia rekreacyjne muszą mieć atest, jeśli mają być zakupione ze środków publicznych".

Projektowanie zieleńców i placów zabaw w Polsce przeżywa od kilkunastu lat poważny kryzys. Wszelkie atesty wykluczyły wypadki na placach, ale spowodowały, że OPUSTOSZAŁY. Wolny, niekontrolowany import i handel roślinami dał swobodę wyboru, ale spowodował zanik wiedzy o lokalnych roślinach oraz bezrozumne i szkodliwe nagromadzenie gatunków obcych.

Jak dobrze, że i tę dyscyplinę, architekturę krajobrazu, zdobywają powoli, acz skutecznie wspaniali, młodzi ludzie z ich świeżym spojrzeniem na Przyrodę i Przestrzeń. Oby tylko nie ugięli się pod naporem archaicznych zakazów i nakazów, tych bolesnych, starczych, bezwzględnych tez głoszących, że "zieleń trzeba projektować" i "dzieci trzeba ujarzmiać". Nie, zieleni ani dzieci nie trzeba projektować ani ujarzmiać w rozumieniu układania ich pod linijkę, roślin w programie komputerowym, a dzieci w przedszkolu.

Projektowanie terenów zieleni. To jedna z nazw przedmiotów kształcących umysł młodych projektantów. Jakże często nie potrafią oni odróżnić smaku lokalnych drzew i ziół, nie potrafią rysować odręcznie, a tym bardziej ręcznie wykonać fizycznej makiety. Bo któż ich tego uczy? Mało kto. Tak się dziś "projektuje ogrody": żywą Przyrodę i Przestrzeń układa się w martwym komputerze. Smutne. Nic dziwnego, że potem miejskie zieleńce wyglądają jak szkółki ogrodnicze i wymagają kosztownego utrzymania. Nic dziwnego, że dzieci zachowują się jak bezmyślne automaty. Nie jest to wina ani zieleńców, ani dzieci.

Powtórzmy: zieleni nie trzeba projektować. Nawet więcej: zieleni nie powinno się projektować. Zieleń, Przyrodę trzeba obserwować, dotykać, smakować, wąchać, słuchać. Przyroda sama podpowiada, co warto wzbogacić, a co ująć. Przyrodę trzeba najpierw POZNAĆ. Zieleńce można nawet zostawić samym sobie, jedynie je rozumnie ogrodzić i uporządkować. One same zaprojektują się o niebo lepiej, niż uczyniłby to niewiadomo jak wykształcony człowiek. Wykształcenie traci tu swoją wartość, jeśli nie jest właściwie wykorzystane.

Jeśli ktoś już bardzo, bardzo chce mieć jakiś wpływ na Przyrodę i Przestrzeń, jeśli ktoś już bardzo chce "projektować", to niechaj spróbuje co najwyżej DELIKATNIE wpływać na formę, skład gleby i zakres gatunkowy, ale tylko tak, aby nie zmieniać diametralnie lokalnych warunków; niechaj spróbuje naprawić lokalne warunki, jeśli zostały negatywnie zmienione przez poprzednich nierozumnych "projektantów" lub "zarządców"; niechaj obserwuje rośliny, trzyma je w subtelnych ryzach, aby kilka lokalnych lub przywleczonych gatunków nie przyćmiło tych innych, również lokalnych, a może nawet rodzimych.

Niechaj następnie ten ktoś wprowadzi urządzenia rekreacyjne, ale nie na zasadzie "placu zabaw" za kilkaset tysięcy, lecz prostych, uniwersalnych, ręcznie (przez rodziny?) robionych konstrukcji, które będą mogły być twórczo (a nie biernie) wykorzystywane przez dzieci, młodzież i dorosłych, ze starszyzną włącznie. Nie ma nic gorszego, jak selekcja wiekowa. Takie place zabaw powstawały już dwadzieścia lat temu, ale były wówczas krytykowane i usuwane po donosach. Powstają nadal, a ostracyzm społeczny jest nieco słabszy. Nadal jednak zbyt wiele powstaje placów z plastiku, na których producent urządzeń zaprojektował zachowanie dzieci. Nic dziwnego, że one mają te place w nosie. Ale czyż nie szkoda publicznych, gminnych pieniędzy? Lepiej wydać je na cykl seminariów edukacyjnych, a potem na wspólne, osiedlowe budowanie bezpiecznego placu naturalnego.

Warto też zmienić proporcje we wprowadzaniu gatunków do zieleńca: na 100% gatunków zastanych, zamiast rugować je wszystkie i kupować nowe 100% obcych, warto odwrócić zabieg i utrzymać 90% lokalnych i wprowadzić 10% (albo i mniej). Warto stosować zwierzęce i roślinne repellenty, proste, biologiczne nawozy, kompost i obornik, budki lęgowe, domki dla zapylaczy, małe sterty gałęzi dla jeży, zbiorniki z wodą, naturalne środki ochrony roślin... Warto mieszać gatunki ozdobne z użytkowymi, a najlepiej stosować przede wszystkim użytkowe, tylko lokalne, bo większość roślin w naszym otoczeniu jest użytkowa. Warto wprowadzać odmiany rodzime roślin leczniczych i jadalnych. Nie odmiany ogrodowe, bo mają mniejszą zawartość substancji czynnych. Warto do takich zieleńców przyprowadzać grupy dziecięce z przedszkoli i szkół, uczyć je, jakie mają lokalne skarby.

Naprawdę nie trzeba wprowadzać oferty szkółkarskiej na każdym skwerku. Tak, tak..., widok tyyyyylu pięknych roślin w szkółce powoduje zamęt i niespokojny projektant chciałby je mieć wszystkie w swoim "projekcie" - po co? Aby wykazać się pracą nad "doborem gatunków". Wszak po to, według starych reguł, zatrudnia się projektanta, by dobrał gatunki. Tyle że to nie TA umiejętność jest domeną dobrego projektanta. Ale jak przekonać inwestorów, że zieleniec skomponowany z lokalnych chwastów jest środowiskowo i ekonomicznie DOBRY, właściwy? Oto ta sztuka, którą posiadają nieliczni.

Jeśli już ktoś musi <projektować> to warto nauczyć się umiaru i wybierać obce gatunki wyłącznie jako akcenty. No, chyba że ktoś koniecznie chce wydać nadmiar inwestorskich pieniądzy i dosłownie zatruwać życie sobie i innym mnogością obcych gatunków, chemikaliami potrzebnymi do ich wsparcia w obcych warunkach, a także hałasem urządzeń niezbędnych do ich "utrzymywania". Hałas kosiarek przeszkadza WSZYSTKIM WOKÓŁ, a nie tylko właścicielom posesji. Wbrew pozorom istnieją przepisy ograniczające generowanie hałasu. Dobry teren zieleni, dobry ogród - to miejsca, gdzie wcale nie trzeba wydawać pieniędzy na utrzymanie. Koszty eksploatacji są zbędnym wydatkiem i są generowane wyłącznie przez nieumiejętnych ludzi - albo inwestorów, albo zarządców, albo projektantów, albo wykonawców. 

Jak powszechnie wyglądają dziury w zabudowie? Wiadomo: przez kilka lat stoi obskurne ogrodzenie, za które brudasy (tak, brudasy!) wyrzucają swoje śmieci, a właściciel lub zarządca posesji nie sprząta ich, bo "przecież trwa budowa, to nikomu nie przeszkadza" albo "to teren prywatny, możemy tu robić, co chcemy". Owszem, PRZESZKADZA, owszem, NIE MOŻECIE, bo na te śmieci patrzymy my wszyscy, żądając od was porządku. Także dlatego nie możecie, że miasto to nie tylko wymuskane kamienice i skwerki, ale też place budowlane i inwestycje czekające na swoje pięć minut. Zanim stanie nowa budowla, warto utrzymywać porządek z korzyścią dla lokalsów. Warto stosować ten prospołeczny sposób zagospodarowania "posesji oczekującej" i przysposobienie jej dla mieszkańców, SĄSIADÓW.

CHWASTY W ŚREDNIOWIECZU czyli co WIE WIEdźma, co wie WIEśniak?

opublikowane: 13 maj 2017, 06:27 przez emsa relacje   [ zaktualizowane 13 wrz 2018, 04:55 ]

"Chwasty w średniowieczu" to szczególny oksymoron. Jeśli średniowiecze, to nie chwasty. W tamtych czasach trudno było o chwasty, gdyż nie było masowego, intensywnego rolnictwa opartego na syntetycznych, ostrych herbicydach i biotechnologicznych GMO. Konwencjonalne, intensywne rolnictwo oraz nowożytna botanika nadały ziołom lokalnym status chwastu, rośliny niepożądanej.

Rośliny rodzime, zielne, lecznicze oraz jadalne nie miały tak silnego statusu intruza w agrofitocenozie, środowisku pól uprawnych. Jasna sprawa, walczono z roślinami niepożądanymi, ale czyniono to inaczej, niż obecnie. Botanika, jako nauka, również była w powijakach, ale wyłącznie w rozumieniu dyscypliny naukowej, czyli w sensie nowożytnym. Znajomość gatunków wśród tzw. społeczeństwa była bowiem bardziej zaawansowana i powszechna, niż obecnie. Do leczenia i jedzenia pozyskiwano powszechnie to, co rosło wokół.

Jednak w średniowieczu istniały chwasty w sensie metaforycznym. Chwastami były... KOBIETY WIEdzące, czyli WIEdźmy. Rugowano je z zapałem godnym współczesnych polityków, randapowych lobbystów i rolników konwencjonalnych. Na stosie spalono ok. 60 tys. kobiet oskarżonych o czary i manipulowanie ziołami. W tomie 1. "Biograficznego słownika przyrodników śląskich" na ponad 400 stronach nie ma ani jednej kobiety, bo i skąd, skoro nie miały dostępu ani do nauki, ani do literatury. Co nie znaczy, nie nie WIEdziały tyle, co męscy mędrcy i badacze, a często nawet więcej. O ile wiem, WIEdźmy i szeptuchy nie mają ani pomnika, ani nawet nie są patronkami skweru stosownie zarośniętego roślinami leczniczymi. Mam nadzieję, że się mylę.

WIEdźmy, jak również gospodynie domowe i zakonnice, zagrażały lobby klerykalnemu. książęcemu, królewskiemu, rycerskiemu... Zbyt dużo wiedziały, by dopuszczać je do głosu. WIEdźma WIEdziała, jak wyleczyć, jak uśmierzyć, jak złagodzić, jak wykarmić, jak zapalić, jak zaparzyć, jak uwiercić, jak uwarzyć, jak pozyskać, jak znaleźć... Była konkurencją ekonomiczną. Na (Dolnym) Śląsku również ścigano kobiety za tę WIEdzę. Mężczyźni też WIEdzieli, a jakże, ale pochodzili z "cywilizowanych", czyli schrystianizowanych krajów/kręgów, a nie z lasów, jak mniemano o kobietach, więc zgromadzeni byli w klasztorach i strzegli mocno swej wiedzy.

Istniały też nieliczne klasztory kobiece i są one jedynym śladem kobiecej wiedzy o ziołach, która jednak nie doczekała się jeszcze pełnego i ukierunkowanego opracowania. Nadrenia-Palatynat ma swoją Hildegardę z Bingen, której rocznica śmierci przypada na 2019 rok. Śląsk ma niewątpliwie dużo późniejszą Józefinę Kablikovą (J. E. Kablick), z resztą też pochodzenia niemieckiego. Niestety Mirosław Syniawa, autor ww. "Biograficznego słownika przyrodników śląskich" nie poświęcił Kablikovą miejsca. Widocznie nie objął jej naukowy klucz ustalonej metodyki doboru postaci tego zestawu. Jednak autor we wstępie pisze wyraźnie:
"Zawiera on [słownik - wyj. A. Rumińska] nie tylko biografie osób urodzonych na Śląsku i badających jego przyrodę, ale i osób spoza Śląska, które miały swój wkład w poznanie przyrody jego obszaru, oraz Ślązaków, którym dane było badać przyrodę odległych krajów i kontynentów".

Sądzę więc, że Kablikova powinna się w tym słowniku znaleźć, choćby jako rodzyneczka. Ten zbiór jest bez niej niepełny, tym bardziej, że odkryła dla świata nowy lepiężnik wyłysiały (czes. Devetsil kablikove, łac. Petasites kablikianus) i pierwiosnek maleńki (czes. Prvosenka nejmensi, dawn. Kablicinka nejmensi, łac. Kablikia minima). Autor słownika skupił się najpewniej na osobach wykształconych na uczelniach wyższych i badających florę Śląska. Takim przykładem jest Mattioli, urodzony w Sienie, student uniwersytetu w Padwie, który napisał książkę o ziołach Gór Olbrzymich, tj. Karkonoszy i Izerskich. Kablikova natomiast nigdzie nie studiowała botaniki ani dyscyplin pokrewnych, badała florę sama w kontakcie z badaczami-mężczyznami. Ten przykład pokazuje, jak opisy historii niechcący fałszują realia i siłą rzeczy blokują dostęp do informacji.

W średniowieczu, a także dużo później, promowało się fakt, że wyłącznie mężczyźni umieli pisać i czytać, bo umiejętności te były warunkiem chrystianizacji i utrzymania władzy. Zapisywali swoją WIEdzę o ziołach, roślinach, chwastach, zielsku, jak zwał, tak zwał. Równolegle inni mężczyźni, ściśle związani z klerem, wydawali przepisy zezwalające im na eliminowanie kobiet za ich WIEdzę i praktyki ziołolecznictwea i konsumpcji ziół. W tym samym czasie miliony kobiet ratowało tymi ziołami życie rycerzy, kupców i żołnierzy. Samodzielnie zdobywały wiedzę przyrodnicza, a w czasach nowożytnych korespondowały z najwybitniejszyminuczonymi swych czasów - mężczyznami - tak praktykowała botanikę ww. J. Kablikovą.

Niektóre zioła zakonnicy uprawiali w swych średniowiecznych ogrodach klasztornych. We Wrocławiu jest taka replika ogrodu w Muzeum Architektury - wirydarz klasztorny, bo muzeum mieści się w dawnym klasztorze Bernardynów (tych z brązowymi kapturami).

Spoza Śląska sprowadzano też świeckich mężczyzn znających się na TEJ rzeczy, ale oficjalnie po to, by szukali minerałów i rud metali. Tak, rycerstwo (książęta piastowscy i ich harde drużyny) potrzebowali dużo metali i kamieni (pół)szlachetnych na zbrojenie i zdobienie, co warunkowało odróżnienie się od plebsu, pospólstwa, WIEśniaków i WIEdźm. Ci ostatni nosili inne amulety - biżuterię z tańszych surowców, np. drewna, włókien, gałęzi, łyka, wełny itd.

Z czasem owi świeccy mężczyźni umiejący znajdywać cenne rudy metali zaczęli szukać i ziół. Z biegiem lat rozwinęło się słynne karkonoskie ziołolecznictwo i aktywność karkonoskich tzw. laborantów. Jednym z najważniejszych magicznych ziół średniowiecza była mandragora, a z tych jadalnych - np. pokrzywa, stosowana namiętnie już choćby w Bizancjum (ale i dużo wcześniej), czy czosnaczek spożywany w Europie już 6000 lat temu, co potwierdzają fitolity znalezione na naczyniach ceramicznych.

Na koniec wrócę do upamiętnienia. To byłby piękny pomnik-skwer, czyli 2w1, prospołeczna przestrzeń publiczna, zamiast martwego, granitowego kłócą do obkładania kwietnymi wiązankami raz w roku. Rozważę złożenie wniosku do wybranej rady miejskiej, aby np. w ramach budżetu obywatelskiego stworzyć plac z zieleńcem ku chwale owych WIEdźm oraz nadać mu patronat: Plac WIEdźmy Zielarki. Wiadomo, co tam powinno rosnąć. Zastanawiam się też, które miasto uszczęśliwić tym wnioskiem. Przeczuwam, że łatwiej pójdzie mi w... Czechach. Jednak pierwsze skojarzenie padło na Gryfów Śląski, Goerlitz i Jelenią Górę, drugie na Karpacz i Miłków z okolicami i całym pasmem Karkonoszy, trzecie na góry, łąki i pastwiska pomiędzy i nad nimi. W wymienionych miejscowościach z ziołolecznictwa słynęli mężczyźni. W Karkonoszach rządził Rzepiór, Duch Gór. O WIEdźmach, czyli kobietach, ani słowa. O dzieciach - również. Wszystko dlatego, że łatwiej pisać o konkretnej postaci (Karkonosz-Liczyrzepa, C. Schwenckfeldt) i małej, acz silnej grupie zawodowej (karkonoscy laboranci), niż o niesprecyzowanej grupie społecznej (kobiety i pastuszkowie), tym bardziej, że kojarzonej dawniej z niebezpiecznymi zaświatami, a nawet mocami piekielnymi - dotyczyło to dzieci, starszyzny i kobiet. W starośląskich, staroniemieckich, staroczeskich i staropolskich archiwaliach trudno więc znaleźć odę ku czci wiedźmy, pastuszka lub szeptuchy, ewentualnie apoteozę czynności, które wykonywały te grupy.

Kobiety, dzieci, starszyzna - w tamtych czasach i miejscowoścach żyli rzecz jasna, więc przydałyby się tam pomniki-skwery dedykowane WIEdźmom, gospodyniom domowym, medykom-zielarzom oraz laborantom, dzieciom - wszystkim związanym z ziołolecznictwem i konsumpcją lokalnych roślin. Pomniki-skwery winny uhonorować wszystkie spalone na stosach WIEdźmy, wszystkich pastuszków testujących zioła z konieczności, by zapełnić puste brzuszki, wszystkie szeptuchy, które cudem uniknęły stryczka, wszystkie gospodynie domowe troszczące się o słynnym i mniej słynnych rycerzy, rzemieślników,kupców i mędrców, wszystkich laborantów karkonoskich, a także Caspara Schwenckfeldta, urodzonego w Gryfowie Śląskim medyka Jeleniej Góry, autora wspaniałych książek poświęconych lokalnym zasobom Dolnego Śląska, m.in. ziołom. Jest kogo chwalić, jest o czym i o kim pamiętać. Bogactwa Dolnego Śląska są niewyczerpane.

Przydałby się zatem Dolnośląski Szlak Ziołolecznictwa. Obecnie, w dobie powrotu konsumentów do naturalnych produktów spożywczych, kosmetycznych i leczniczych byłby to z pewnością bardzo popularny szlak na terenie Dolnego Śląska. W 2018 r. świętujemy w Polsce stulecie odzyskania niepodległości. Chodzi nie tylko o niepodległość państwową, ale i dżenderową (gender), społeczną, gastronomiczną, rolniczą. Świętujemy też stulecie przyznania praw wyborczych kobietom - ruch, który Marszałek Piłsudski wykonał dość szybko po 11 listopada 1918 roku. Otoczony był kobietami, przez pewien czas funkcjonował nawet w trójkącie, a dwie niewiasty popełniły z jego powodu samobójstwo. Fakty są jak puzzle. Układają się w całość. Szczególnie w 2018 roku. Jak również w 2019 r., bo wówczas, w dniu 09.06.1609 r. w Goerlitz, gdzie również piastował stanowisko lekarza miejskiego.

c.d.n.

Anna Rumińska
emsa.relacje(at)gmail.com

***
Anna Rumińska
z zawodu architekt i antropolog kultury, uprawia placemaking i ławkologię

wrześniowy krajobraz

opublikowane: 18 wrz 2013, 06:35 przez emsa relacje   [ zaktualizowane 18 wrz 2013, 06:37 ]

Nawłoć pospolita / Solidago virgaurea - polskie nazwy ludowe: włoć, prosiana włoć, złota rózga, złota dziewica, złotnik, urasz, polska mimoza (nie mylić z mimozą) itd.

Edukacja przestrzenno-kulturowa realizowana przez eMSA Inicjatywa Edukacyjna, to nie tylko budowle i tzw. środowisko zbudowane, to nie tylko relacje między ludźmi, ale także relacje między człowiekiem i otoczeniem, w tym - środowiskiem naturalnym, przyrodą, naturą. To ważny, ale i ambiwalentny wątek; człowiek wywiera na przyrodę silny wpływ, więc środowisko naturalne przestaje już być naturalne, w rozumieniu "bez ingerencji człowieka". Przykładem takiego wpływu jest wrześniowy krajobraz polskich pół i łąk (przez rolników zwanych nieużytkami) zdominowany przez nawłoć - cenną roślinę leczniczą (prze rolników zwaną chwastem).

To jedna z naszych najbardziej ukochanych roślin polskiego krajobrazu. W Polsce od niedawna, bo przywędrowała jako roślina ozdobna z Ameryki Północnej. Tak dobrze poczuła się w Polsce, że przepięknie dominuje wrześniowy krajobraz. Botanicy jej nie lubią, bo zagłuszyła niektóre rodzime gatunki. Zielarze ją lubią, bo jest rośliną leczniczą. Pszczelarze także, bo jest miododajna. Rolnicy jej nienawidzą, bo jest trująca dla bydła. Chwastożercy tolerują, bo niektóre jej części mogą być spożywane w formie pewnych przetworów. Antropolodzy kulturowi ją lubią, szczególnie antropolodzy krajobrazu :) Nasi znajomi archeolodzy krajobrazu też ją lubią...

landscape anthropology

opublikowane: 29 kwi 2013, 11:55 przez emsa relacje   [ zaktualizowane 7 lut 2014, 01:12 ]

Landscape Anthropology - antropologia krajobrazu - Space Anthropology - antropologia przestrzeni.
Więcej / more - tutaj / here.

Łąka w mieście

opublikowane: 17 lip 2012, 14:19 przez emsa relacje   [ zaktualizowane 25 sie 2015, 05:12 ]

To jest nasza ŁĄKA. Tak o sobie, zapuszczona, bo jesteśmy leniwe :P Na niej zapuszczamy chwasty, bo my to CHWASTOŻERCY. Tutaj więcej o leczniczych walorach, a tam, na profilu - śniedniości, czyli jadalności (wg Aleksandra Bruecknera).

Intuicyjnie czuliśmy, że dobrze jest, gdy rośliny zwane "chwastami" rosną sobie swobodnie, jak chcą. Wzmocniła nas odezwa Śmiecenie Odpada i Ulica Ekologiczna nt. nie-koszenia-trawników. Zainspirowała do szerszego opisania kwestii trawnika, łąki i ziół. Ot, pasje z dawnych czasów powracają:) Jako rocznik nieomal diabelski - 1966 - mamy w chwastobraniu spore doświadczenie, ale tylko osobiste, niemedialne i niepubliczne, więc czas wyjść do ludzi, sprzyjają temu media społecznościowe. O Symfonii Kosiarza na Zalesiu i o audiosferze tego osiedla już pisałyśmy. Olfaktosfera natomiast pozostaje do odkrycia i opisania, ale też pisaliśmy gdzie indziej o tym w kontekście filmu o zapachach Wrocławia. Obydwa te wątki łączą się z tematem trawników i łąki. Jest też dodatkowe tło: ekologia i medycyna...

Niechaj nie wydaje się Kosiarzom, że czynią dobrze przyrodzie. Naprawdę warto zostawić stokrotki w spokoju... Jako wykształcone w dziedzinie architektury krajobrazu, architektury i antropologii kultury oraz lubiący równowagę i różnorodność w życiu i przyrodzie, podkreślamy, że "zielone dywany" to wymysł już dawno przeterminowany. Wprawdzie <ekologia> to wyraz zużyty jak parę innych, lecz nadal pełen treści i jednak nie będziemy go ignorować. Powracamy przy okazji do naszych dziecięco-młodzieńczych pasji zielarskich:) Do czegoś ta wiedza musi się w końcu przydać...

Lubimy naszą łąkę, fajnie się w niej brnie:) ŁĄKA jest świeżym doświadczeniem, w zasadzie nagłym i przypadkowym, bo sprowokowanym śmiercią członków rodziny, którzy zwykli zajmować się "uprawą", czyli eliminacją chwastów. Dlatego po swojemu pokochałyśmy łąkę, która nagle stała się naszą łąką. Sąsiedzi klną na nas, że rozsiewamy nasiona roślin, które oni chcą wyrugować - przepraszamy, ale prosimy, zrozumcie, że mamy inną koncepcję ogrodu. Wasze stałe koszenie i dążenie do gładkiego dywanu pozbawionego różnorodności biologicznej wcale nie sprzyja przyrodzie, ale je tolerujemy, więc oczekujemy rewanżu. Oto, jakie bogactwa mamy na naszej łące:

Jaskier rozłogowy - prześliczna roślina, prześliczny kwiat, silna, ekspansywna i wytrzymała, znana na Dolnym Śląsku - roślina trująca dla bydła, ale my nie hodujemy bydła! Nie mamy też już małych dzieci w domu, więc dlaczego je usuwać? Jaskier jest wyjątkowo miododajny i niesamowicie inteligentny w kwestiach samozapylania - to, co on potrafi, to... szacuneczek, wyjątkowy przyjaciel!:) Nasza rodzina walczyła z jaskrami przez ok. 10 lat, przekopując ziemię co rok i odsiewając korzenie. Po paru latach pojawił się "zielony dywan". Parę kolejnych lat zajęło podlewanie "chwastów" jakimiś strasznymi płynami, które doprowadzały je do kolorów w gamie szarości. Obecnie my tęsknimy już za jaskrem, ale obawiamy się, że zniknął stąd bezpowrotnie.

Mniszek pospolity - nasza kolejna przecudność. Jego młode listki można jeść w sałatkach, to już truizm, Francuzom znany od wieków... Ta skromna, acz ekspansywna roślinka, to też kwintesencja krajobrazu Dolnego Śląska i naszych łąk. Mniszek jest roślinką leczniczą, to zapewne wiecie. Ale jakiś konkret...? Kwiaty zaparzamy i pijemy - moczopędzą, jak kawa:) tyle że bez kofeiny. Młode koszyczki kwiatowe można konserwować, jak kapary - są pyszne. Korzeń pomaga przy chorobach wątroby i trawienia, podnosi odporność, obniża cholesterol, ma też dużo potasu - po co potas? Żeby udaru nie było, ot co. Poza tym doskonale plecie się z mniszka wianki na białogłowy:) No, a korzeń... dawniej dodawano go do gotującego się jęczmiennego piwa, jeszcze w epoce przedchmielowej.

Koniczyna biała - cudownie symboliczna roślinka, piękna w swej prostocie i pospolitości. Mieć ogród zalany tą uroczą istotką i mieć szansę na czterolistną niespodziankę...? Bezcenne:)) Od pewnego czasu szukamy, zamiast surfować:P Cudowne przeżycie! Koniczyna poza tym jest również lecznicza. Koniczyna to cudowna miododajka! Miód koniczynowy jest przepyszny. Wyobraźcie sobie, że jej nektar mogą też zbierać pszczółki, których języczki są krótsze niż u trzmieli, które z kolei zbierają miód z koniczyny czerwonej. Kwiatki możemy też zbierać na napary, które pomagają w chorobach reumatycznych, ale moczopędzą i pomagają w chorobach skóry. Koniczyna czerwona z kolei jest nowym odkryciem medycyny i kosmetologii... Młode listki też można jeść, przyrządzając jak szpinak, ma dużo witamin! Je się też kwiaty, o czym piszemy na profilu CHwastożercy. Wyjątkowa roślinka!

Babka lancetowata lub zwyczajna - żal je niszczyć, w Chinach znana jest od 3000 lat, na Słowiańszczyźnie również. Też można ją jeść w sałatkach, po prostu - świeże, najlepiej młode listki, wtedy nie mają tak mocnych żyłek. Można je też smażyć w cieście i jeść babkowe czipsy:) A można też z niej robić syrop - działanie poniżej. Nie tylko Rzymianie, ale i Słowianie i wiele innych ludów wkładało listki babki do sandałów, bo świetnie przyspieszają gojenie ran, wpływają na lepsze krążenie krwi. Z suszonych - napary wyksztuśne, doskonałe z obu odmian babki - kiedy? No jak to, w przeziębieniach przy suchym kaszlu! Zamiast tych wszystkich kosztownych syropów z apteki... Można też przykładać jej liście na zwichnięcia, stłuczenia, miejsca ukąszenia owadów.

Niezapominajka polna
- Kiedyś robiono z niej nalewkę niezapominajkową? Pomagała w męczącym kaszlu, zapaleniu oskrzeli, krtani lub gardła, a także krwotokach z nosa, co znamy dobrze z naszej rodziny... Dzieciom nalewki nie podamy, ale napar lub odwar - owszem. W tym celu zbieramy ją w czasie kwitnienia.

Tasznik pospolity
- hmmm... ta niepozorna, acz przepiękna konstrukcyjnie roślina, której nasionka zjadaliśmy w dzieciństwie, zawiera mnóstwo aminokwasów, m.in. dopaminę... Wiecie, co to znaczy...:) Mówiąc krótko, napar (a jeszcze lepiej wyciąg na zimno lub wodno-alkoholowy) z tasznika pobudza psychicznie, podnosi ciśnienie (coś jak muskanie i całuski). U mężczyzn pobudza nieomal tak skutecznie, jak viagra. Jeśli zaparzymy dużo owoców, pobudzimy krążenie krwi i wzmocnimy serce. Jak przyrządzać? Choćby zaparzać świeży, zamiast herbaty.

Pięciornik gęsi - kolejne łąkowe cacko. Wodny wyciąg z tego ziela (liście lub w całości) hamują biegunki, leczą stany zapalne skóry, dziąseł i gardła. Pięciornik to zielona woda utleniona - po prostu odkaża. Odwar - równie dobry. Róbcie okłady na oczy, gdy zbyt łzawią (za dużo internetu...?), płuczcie dziąsełka i gardełka, gdy bolą.

Bylica pospolita
- przepięknie pachnie i komary jej nie lubią:) Natomiast mięso pieczone - bardzo... Napar lub nalewka bylicowa to stary sposób na pobudzenie trawienie (wewnętrznie) oraz odkaża rany i leczy trądzik (zewnętrznie). Można też zbierać pączki kwiatowe, suszyć, a potem dodawać do np. dań mięsnych, pieczonych... Mniammm... W kosmetologii domowej też jest przydatna - płukanka w naparze zmniejsza przetłuszczanie i wypadanie włosów. Bylica to symbol Nocy Kupały, należy do grupy tzw. dziewięciu ziół, z których pleciono wianki. Oprócz bylicy: dziurawiec, mniszek (ww.), arnika, rumianek, nagietek, jaskier, dziki bez czarny, cząber leśny i ewentualnie macierzanka piaskowa. Zapachniało...

Rumianek pospolity
- nasz ulubiony:) O nim nie trzeba wiele pisać, każdy wie, do czego jest rumianek: na oczy, na brzuszek, na nerwy, na skórę. Jednym słowem na wszystkie zmysły? Herbatka rumiankowa, to smak i zapach niemowlęctwa, ale nie tylko... Podobno bardziej rozjaśnia te jasne włosy. Rumianek pięknie pachnie, ale wiele osób reaguje na niego nerwowo:) Co można wykorzystać? Tzw. koszyczki, czyli środeczki kwiatowe (te żółte:) Ogólnie mówiąc, napar z rumiankowych koszyczków rozluźnia mięśnie, dlatego rumianek relaksuje nie tylko nerwy, ale i oczy lub brzuszek. Jest rumianek świetny w przeziębieniu, grypie, bólach gardła, kaszlu, no po prostu cała apteka w jednym koszyczku:) Nie trzeba łykać wszystkich tych pigułek, pastylek, kapsułek i proszków. Wystarczy regularnie pić rumiankowy napar. Co za banał:P Jednak to działa!

Stokrotka pospolita
- u wielu sąsiadów koszona wraz z innymi "chwastami", serce się kroi... Kwiatki zaparza się, jak ekspresową herbatę przy przeziębieniach i po prostu, jako ziółko codzienne:) Na podniesienie odporności, na lepszą przemianę materii, moczopędnie, przeczyszczająco, jak tam tylko chcecie. Obniża tez ciśnienie i dzięki temu ułatwia krążenie, więc dobra jest dla osób po 40-ce:) Podobnie jak rumianek, dobrze leczy rany i problemy skórne.

Krwawnik pospolity
- mawiają, że to jedno z najcenniejszych ziół. Mówią, że każda kobieta powinna je mieć w apteczce lub łazience. Naszym zdaniem - nie tylko kobiety, ale i mężczyźni, szczególnie w XXI wieku. Przydatne jest ziele (czyli łodyga+listki) i kwiat. Wewnętrznie pomaga po prostu przy wzdęciach. Można go sobie zaaplikować w formie np. pasztetu lub twarożku. Nie tylko - zastępuje terapię hormonalną, bo zawiera mnóstwo fitoestrogenów. Zewnętrznie - przy przeziębieniach, np. zamiast maści rozgrzewającej, można natrzeć klatę olejkiem krwawnikowym (z kwiatków). Napar leczy drobne ranki lepiej niż plaster. Jest świetny na problemy skórne młodzieży obu płci - trądzik, wypryski, łojotok - bycie nastolatkiem to same problemy, oni znają te wyrazy...;/ No i na koniec: krwawnik można dodawać do sałatek! Listki mają lekko korzenny, słonawy i gorzki smaczek... Wyrafinowana przyprawa;)

Pokrzywa zwyczajna
- uniwersalne bogactwo naszej łąki, cudowny chwaścik:) chyba najszerzej opisany w literaturze zielarskiej. Krwiotwórcze - to przede wszystkim, bo zawiera dużo żelaza. Ale i witamin... no i była kiedyś uznanym afrodyzjakiem. Sok z pokrzywy - samo zdrowie! Napar ze świeżych liści - również! Innym słowem jedzmy pokrzywę, np. na obiad. Zewnętrznie - gdy choruje skóra lub włosy. Znacie szampon pokrzywowy - królował za PRL-u:) A jeśli ktoś chce rzucić palenie, to niechaj lepiej pali pokrzywę, kiedyś palono ja przy astmie, kaszlu, bólu zębów... Hmmm...

Tęskniliśmy długo do naszych przyjaciół: jaskra, mniszka, koniczyny, babki, niezapominajek, tasznika, pięciornika, bylicy, rumianku, krwawnika i innych... Przez wiele lat widzieliśmy, jak gaśnie ich zieloność po podlaniu tym czymś. Nie pachniały już nigdy więcej. Całe to powyżej opisane bogactwo usuwacie wraz z kursem kosiarki - w kuble lub na kompoście ląduje kilkadziesiąt złotych (wydanych później na lekarstwa). Nie szkoda...?

A teraz chcemy łąki i kwita. Nie chcemy jej kosić, nawet kosą lub sierpem, mimo, że to piękne przyrządy i warte rekonstrukcji / rewitalizacji / modernizacji - nazwa nieważna. A propos, w dobie oszczędności i zrównoważonego zużycia energii - ciekawe, czy jest market, który sprzedaje nowoczesne kosy i sierpy...?:) Tak, tak, kosa spalinowa jest ogólnie dostępna w ogrodniczych marketach, ale nam chodzi o prace ręczne:) Krok w tył w rozwoju techniki, krok w przód w rozwoju ekologii i zdrowia ludzkiego. Szukajcie, a znajdziecie... no i znaleźliśmy - spójrzcie na zdjęcie po prawej. Są też pasjonaci kos na świecie i nie są to tylko osoby wiekowe, to nas cieszy:)))) Przejrzyjcie te cuda: ostrza, klingi i osełki! Jeśli ktoś musi kosić z jakichś powodów (bo takie na pewno są, przecież w niektórych domach są dzieci hasające po "zielonym dywanie" lub młodzi piłkarze lub kometkowcy), to wraz z jakimś producentem i marketem promujmy kosy i zachęcajmy ekosiarzy do takiej gimnastyki z korzyścią dla otoczenia i samego siebie... EKOsiarzy, EKOsiarki, EKOszenie - kosą, ręcznie, cicho i z namaszczeniem. Kogo dziś na to stać? Tylko snobów? Niekoniecznie, prawda...?:)

Wróćmy zatem do łąki. Naszej łąki nie skosimy nawet tak piękną, ręcznie zrobioną kosą. ŁĄKA jest jak stos nieznanych, nowych-nie-nowych (czyli używanych) książek - zwozisz je, masz ich coraz więcej, wchodzisz w ich pachnący obcością świat, lecz ileż niespodzianek na Ciebie czeka pomiędzy stronicami... Tak i tutaj, między źdźbłami, listkami i płatkami - prawdzie bogactwo. Ekologia może być spokojna i szczęśliwa, bo dzięki naszej łące parę bąków więcej będzie miało gdzie odpocząć:) Niedaleko nas zamknięto niedawno aptekę, zmartwiliśmy się. Jednak teraz, dzięki łące wiemy, że mamy aptekę pod ręką:) W dodatku bezpłatną:P Po prostu to się nam przypomniało. Ufff.

Dobrze jest BRNĄĆ wśród traw. Ot i tyle. Nie chcemy wykoszonego "zielonego dywanu". Trawniki są na osiedlu, w domu możemy mieć łąkę. Będzie ciszej, taniej, bardziej pachnąco, zdrowiej, no... same zalety. Dzieci (jeśli się pojawią) usiądą, potem wstaną i pójdą, trawy się podniosą. My siądziemy rozsądnie, ale po nas trawy też się podniosą:) Nasza fajna miejska wioska istniejąca jako skutek częstego niekoszenia :)

CHCEMY ŁĄKI. Łąki w mieście. Coś w tym złego?:)

1-5 of 5