20282 pomarańcze

Wspólnie z "Multicentrum 2" Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu oraz Muzeum Narodowym we Wrocławiu zrealizowaliśmy fantastyczny projekt edukacyjny dla szkół i uczniów defaworyzowanych. Nasz projekt uzyskał dofinansowanie Fundacji Orange w ramach edukacji kulturalnej Akademii Orange. Projekt nazwaliśmy 20282 Pomarańcze - taki jest numer przystanku tramwajowego koło Muzeum Narodowego we Wrocławiu - miejsca, które jest jedną z najważniejszych placówek kulturalnych w naszym mieście, a do której niektóre dzieci nie mają po prostu dostępu. Postanowiliśmy je zaprosić nie tylko do Muzeum, ale także do Multicentrum 2 i wreszcie do nas, na warsztaty eMSA, które dla ułatwienia i skrócenia czasu podróży, zrealizowaliśmy gościnnie w pomieszczeniach Multicentrum 2 przy ul. Powstańców Śląskich. Nasza część projektu mieściła się w zakresie edukacji kulturowej i przestrzennej - dzieci zwiększyły swoją świadomość przestrzenną, uczyły się określeń takich jak "most porozumienia" lub "instytucja kultury", a przede wszystkim poznały szersze znaczenie pojęcia "kultura". Niezależnie od wieku i szkoły, uczniowie pokazali swoją wielką kreatywność artystyczną i wrażliwość przestrzenną. W niektórych przypadkach dał się zauważyć deficyt umiejętności konstruowania makiet, wszak nie jest to metoda należąca do czołowych metod edukacji szkolnej. Te szkoły zaprosiliśmy do dalszej współpracy, aby technikę makiety przybliżyć ich uczniom i nauczycielom. Efektem warsztatów "20282 Pomarańcze" była publikacja dostępna w Miejskiej Bibliotece Publicznej i bibliotekach szkolnych i publicznych (filiach), zawierająca przykładowe scenariusze lekcji z zakresu edukacji przestrzennej i kulturowej, dostępne dla nauczycieli szkół podstawowych.

W czasie warsztatów eMSA zrealizowała badania antropologiczne nt. uczniowskiej znajomości znaczenia  pojęcia "kultura" oraz "instytucja kultury". Wyniki badań dostępne są w eMSA na zamówienie. Niestety nie są optymistyczne i sugerują konieczność podjęcia pilnych działań edukacyjnych w tym kierunku.

Tutaj obejrzycie galerię zdjęć z wszystkich 18 sesji warsztatowych. Omówienie warsztatów oraz poszczególnych sesji i zdjęć dostępne jest w eMSA na zamówienie. Każda lekcja toczyła się wokół odrębnego tematu z zupełnie nowymi uczniami, dlatego jest to ogromna wiedza - dopiero po zapoznaniu się z filmami i opowieściami uczniów nt. ich makiet można je w pełni zrozumieć, docenić i zachwycić się nimi.

Tutaj zapoznacie się z materiałami dydaktycznymi powstałymi w wyniku tego projektu.

slideshow:

20282 Pomarancze