edbs wroclaw

TUTAJ KLIKNIJ aby wejść na witrynę internetową wydarzenia.


Ludzie bez maski to MY - ci wszyscy, którzy nie poruszają się po mieście autem, ale chodzą pieszo, jeżdżą na wózkach lub z wózkami, na (desko)rolkach, butach na kółkach lub hulajnogach, poruszają się samodzielnie lub o laskach, o kulach lub z balkonikami, jeżdżą rowerem lub skuterem, a także komunikacją zbiorową - ściśnięci razem w tramwajach i autobusach. Niektórzy z nas to hybrydy pieszego, mimo że do ruchu używamy urządzeń. Jesteśmy członkami pewnej społeczności. Poza tramwajem i autobusem jesteśmy ludźmi chodnika. Wszyscy różnimy się od kierowców w wielu kwestiach, ale najważniejsza jest właśnie ta: brak maski - z konieczności lub z wyboru.

EBDS na Świdnickiej był zachętą dla wszystkich, którzy chcieli tego dnia opuścić swoje auta i wejść pieszo w miejską przestrzeń publiczną - stać się ludźmi bez maski. Kontakty interpersonalne w przestrzeni chodnika dają szansę na rozwój kapitału i zaufania społecznego, których poziom w Polsce jest niski. To właśnie w miejskiej przestrzeni publicznej mamy możliwość poznania się bez maski - bezpośrednio, blisko, fizycznie - czasem na siłę, czasem z wyboru. Maska samochodowa ogranicza tę możliwość, dlatego wyjście z auta może być okazją do zainicjowania nowych relacji. Warto wejść w miasto bez maski - poznać się, posłuchać, doświadczyć.

EDBS Wro 2011 został organizowany przez nieformalny tandem eMSA Inicjatywa Edukacyjna i Urząd Miejski Wrocławia (Sekcję Ruchu Rowerowego Wydziału Inżynierii Miejskiej oraz Wydział Transportu). Sekcję rowerową reprezentował w tym tandemie Daniel Chojnacki, Oficer Rowerowy, propagator roweryzacji, a eMSA IE - Anna Rumińska, architektka, antropolożka kultury i placemakerka organizująca również akcję placemakingową „Splot Szewska”. Działania tych osób były wzmocnione ich kapitałem społecznym - gęstą siecią relacji ze znajomymi, partnerami, współpracownikami, wolontariuszami, stażystami, praktykantami, uczniami i krewnymi. Ten typ współpracy, wynikający często z problemu braku finansów, jest powszechny nie tylko w Polsce i dobitnie dowodzi wysokiego poziomu zaangażowania społecznego w naszym kraju, przecząc niejako wprost diagnozie społecznej z 2009 roku.

Program akcji EDBS Wro 2011 na Świdnickiej powstał dzięki aktywności lokalnych podmiotów i wolontariuszy. Uliczne atrakcje rozpoczęły się o godz.11 i trwały do godz.18. Na ten czas zamknięty został ruch samochodowy na wschodniej jezdni fragmentu ulicy Świdnickiej między ulicą Bożego Ciała a Modrzejewskiej. Ruch tramwajowy przebiegał normalnie. Organizację ruchu zastępczego w tym dniu opracował Wydział Inżynierii Miejskiej Urzędu Miejskiego. W myśl idei włączenia ulicy-deptaka w przestrzeń publiczną miasta, organizatorzy stworzyli miejsce dające szansę spędzania czasu wolnego w sposób alternatywny dla zwykłej jezdni z ruchem kołowym. Mieszkańcy centrum mają ograniczone możliwości swobodnego spędzania czasu na wolnym powietrzu, dlatego w dniu EDBS Wro 2011 ulica Świdnicka zamieniła się w kawiarenkę (uliczna gastronomia), boisko (rozgrywki sportowe), klub (czytanie, granie), plac zabaw (zabawy dziecięce), dancing (taniec, warsztaty, koncerty), galerię (wystawy), szkołę (plenerowa edukacja), park (plenerowy trening). „Brzmi wariacko? Być może, ale spróbujmy zrobić to razem” - organizatorzy zaprosili aktywistów i pasjonatów do współudziału w EDBS Wro 2011.

Tutaj obejrzycie film z realizacji edbs 2011 na Świdnickiej.

Profile:

www.facebook.com/edbswroclaw

www.facebook.com/emsa.inicjatywa.edukacyjna

www.facebook.com/wroclaw.wroclove
ą
emsa relacje,
28 lip 2011, 08:49