Know Our Thirumeni


His Lordship Thomas Mar Anthonios OIC, the Apostolic Exarch of St Ephrem of Khadki-Pune, was born on 21 November 1955 at Adoor, in the Archieparchy of Trivandrum. He is a religious of the Order of the Imitation of Christ, in which he took his first profession on 15 January 1974 and the final profession on 9 December 1980. He was ordained priest on 27 December 1980. Later he obtained a Doctorate in Canon Law from the Pontifical Oriental Institute. Besides English Hindi and Malayalam, he speaks Italian, German, Syriac and reads Greek and Latin.


After the ordination, he served as:

  • ·         Superior of various Religious Houses
  • ·         Director of the Boarding School in Kottayam
  • ·         Master of the Postulants
  • ·         Procurator
  • ·         Chaplain and Parish Priest
  • ·   Professor at St. Mary’s Malankara Major Seminary Trivandrum and in other Major Seminaries
  • ·         General Councilor of his Institute and
  • ·         Postulator for the cause of beatification of the Servant of God Mar Ivanios
  • ·         Chancellor of the Major Archiepiscopal Curia of the Syro-Malankara Church

His Lordship Thomas Mar Anthonios was elected Curia Bishop on 25 January 2010 and was assigned the Titular See of Igilgili. He received the Episcopal Ordination on 13 March 2010.

He was installed as the Apostolic Exarch on 30 May 2015.