12. Jižní Morava a hranice

V poslední době jsem si oblíbil rovinatou oblast směrem na jih od Brna až po hranici s Rakouskem. Zjistil jsem, že až na malý kousek lze jet na Pálavu zcela mimo silnice a je to pěkná trasa. SlatinaŽidlochovice - Pouzdřany – kolem prostřední vodní nádrže a zpět (96 km), oběd ve Strachotíně (nejlépe pstruh), to je pěkný celodenní výlet. Abych mohl absolvovat i vzdálenější trasy, zvolil jsem opět taktiku "posunutého startu". Kolo občas "vyskočí " na střechu auta a startuji například ze Židlochovic. Tímto se nepřipravím o moji oblíbenou cestu Židlochovice – Pouzdřany – Strachotín, a mám možnost pokračovat například až do Lednice, Valtic, Mikulova podle počasí a nálady. Samozřejmě jsem již několikrát projel Lednicko – Valtický areál se všemi jeho krásami (Rajsna,Rendesvous,Svatý Hubert,Hraniční zámeček,Janův hrad,Tři Grácie atd.).
 
Hranici mám projetou z Břeclavi až do Mikulova. Asi jsem ještě nejmenoval zámeček Pohansko na horním okraji obory Soutok.

 

 

 

 
 
soutok Moravy a Dyje soutok Moravy a Dyje soutok Moravy a Dyje

 

 

 

v oboře Soutok Rendesvous Hraniční zámeček a kolega Luboš Holub
Další moje oblíbená trasa je z Lanžhota kolem Moravy až do Hodonína s variantou přes Anglickou alej přes Velkomoravské vykopávky u Mikulčic. To je další část jižní hranice. Zde musím upozornit na hnízdiště čápa bílého na vysokém suchém stromě ve výšce asi 20 m, který převyšuje asi 15 metrovou bariéru lužního lesa kolem slepých ramen Moravy. Viděl jsem jak v několika hnízdech začalo asi 15 čápů (dospělých i čápat) klapat zobáky. Pozoroval jsem je téměř půl hodiny. Na této trase je také "kemp" Konec světa, který nelze popsat, chce to vidět. Tuto trasu není vhodné absolvovat v období komárů. Do Hodonína jsem se dostal také z druhé strany při pobytu na Lučině (Radějov-Tvarožná Lhota). To je další část jižní hranice. Na této trase je třeba se zmínit alespoň o výrobně zákusků v Rohatci, kde se vždy našlo něco dobrého a v obci Petrov skanzen vinných sklepů - Plže. Opět: slovy lze těžko popsat. Abych dokončil tu hranici, tak z Lučiny až do Kuželova a dále do Velké nad Veličkou a dále až na již zmíněnou Velkou Javořinu jsem projel, pochopitelně ne vždy přesně kolem hraničních kamenů (ono to ani tak do důsledků nejde). To jsem se nestačil zmínit o trase přes "opičí hory" Šitbořice – Boleradice – Diváky – Nikolčice – KřepiceVelké Němčice – Židlochovice, nebo Starovice – kopec nad Hustopečemi s krásným výhledem na Pálavská jezera a Pálavu se sjezdem do Uherčic a mnoho dalších úseků s mnoha zajímavostmi a příhodami, které se váží ke konkrétním cestám.

pokračování nebo zpět na začátek