Home‎ > ‎

Young Athletes

Chelmsford Indoor Open (Saturday March 7th)
 
This event is an ideal warm up for the outdoor season, for school years 3 to 9.
 
For more details see the following link Chelmsford Indoor Open
 
EYAL - Fixtures 2015
 
The fixtures for the 2015 EYAL have now been published, and finalised.
 
April 19th - Ipswich
Ipswich, West Suffolk, Braintree, Stevenage, Southend, West Norfolk
 
May 10th - Braintree
Braintree, Woodford Green, Barnet/Shaftesbury, Norwich, Benfleet, West Suffolk
 
June 14th - Cambridge
Cambridge, Hertford & Ware, West Norfolk, Bedford, West Suffolk, Thurrock
 
July 12th - Hemel Hempstead
Dacorum & Tring, Benfleet, Basildon, Watford, Harlow, Nene Valley
 
August 2nd - Luton
Luton, St Albans, Chelmsford, Watford, Hertford & Ware, Havering
 
September 6th - Finals day
 
Fixtures
 
The fixture list for the 2014/15 season is available here including cross country and indoor fixtures
New fixtures will be added as they are finalised
 
For further information on the main competitions that the club competes in including EYAL, 53-12 cross country, Essex league cross country and SportsHall see the competitions information page
 

Junior Awards Night - 14th November 2014

posted 17 Nov 2014, 07:17 by Paul Strutt

The Junior awards night was held at the new club house at the garrison track with a fantastic turnout of athletes, parents and coaches.
 
Lance started off the evening by congratulating the young athletes on their success this year, in the 53-12 cross country and EYAL, but also praised the great team spirit he had witnessed.
 
Paul Young hosted the evening, and started by reiterating the success the club had had over the last year and the team spirit that had helped that happen. Paul then challenged the team to retain the 53-12 league title they had won last year and move up at least two places in the EYAL league to get a place at plate final.
 
Club Athletes Awards
The club athlete awards were presented by Linda Garnham, where she explained that the awards were not just for their achievements (both had made the English schools finals this year and set numerous club records), but for their support of the club and its teams. Jake and Philippa have been regulars in the EYAL team with Philippa also making appearances for the seniors in the Southern League.
 
 

Jake Young (left), Philippa Davenall, and Rebort Garnham (previous holder of U15 800m record now help by Jake)

Other main awards
The following awards were presented
 Girl Speed Kira Wealls
 Boy Speed Connor Oliver
 Girl Distance Katherine-Jayne Watts
 Boy Distance Jake Young
 Girl Field Philippa Davenall
 Boy Field Tom Mitchell
 Most Improved Max Caulfield
 
Main award winners
 
Run Jump and Throw Awards
These awards were presented by Chris Akehurst to the male and female U13/U15 athletes with the highest combined scores from five different events over the season (to include at least one run, jump and throw). This years winners were Caitlin O'Reilly and Jake Young
 
AAA Certificates
AAA certificates were awarded to those athletes reaching the AAA standards. This year 78 standards were achieved by 46 different athletes (nearly double the amount of the previous year)

AAA Grade 1 Achievers 

AAA Grade 2 and 3 achievers
 
AAA Level 4 achievers

Essex County Championships (Track Relays)

posted 2 Sep 2014, 03:40 by Paul Strutt


If Harriers youngsters were looking for inspiration in their quest for relay medals at this year’s Day three of the Essex County Athletics Association Track and Field Championships, held in Southend, then their formidable U17 men’s sprint team certainly provided it. 

In the 4 x 100m relay final, the team made up of Joe Wilkin, Callum Pettit-Coombes, Cassius Cracknell and Connor Oliver provided a thrilling battle for top spot finally having to settle for silver position in a photo finish and a time of 45.4s. Knocking a huge 1.1s off their previous record set earlier this season.
 

Success came sweeter still when later, Cassius, Callum and Connor were joined by newcomer Zak Johnson as they stormed to victory and were crowned Essex 4 x 400m champions in a time of 3:36.3s snatching a new club record along with their gold medals.  A fabulous finale for these boys who next year move up to U20 men.

 
Silver medals were presented to Harriers U15 men 4 x 300m team of Rocha Fosker, Charlie Dobson, Bradley Everitt and Robert Harvey setting a new club record of 2:50.8s. For Robert this was his second medal of the day, teaming up with Jack Shephard and Charlie Everest to form a strong U15 mens 3 x 800m team who claimed a well-deserved bronze place in a time of 7:16.2s. The talented U15 mens 4 x 100m team (Callum McKay, Charlie Dobson, James Hoddell and Julie’s Uwimana) were robbed of a bronze medal in a photo finish to be given 4th place in a new club record time of 48.3s.
 
Newcomers Kira and Louise Barrett teamed up with Millie Belbin and Rebecca Jeggo (in her first track event following injury) in the U15 womens 4 x 100m team to qualify through to their final.  In the unique 3 x 300m relay Milllie and Rebecca were joined by Megan Potter to create a new club record of 2:24.6s each making their debut as 300m runners.
 
U13 girls 4 x 100m team of Megan Stevens, Lauren Strutt, Ellie Hopgood and Kira Wealls ran well against strong competition to qualify through to their final where they finished fourth with a seasons best of 55.6s; in the same age category Ellie Lewis, Katie Rice and Jasmine Marley formed the 3 x 800m team to end their season each with new personal best lap times to take them into their winter training.
 
Harriers U13 boys (Josh Lord, Finlay Macbrayne, James Setford and Daniel Jones)  took on the might of the bigger clubs to run a clean 4 x 100m in 58.9s; Daniel (a talent to watch out for as he moves up into U15 next year) then joined Ziggy Lambton and James Setford in the 3 x 800m finishing a respectable 5th.
 

As well as the relays, Day 3 of the Championship saw Dominic and Daniel King contending for the gruelling 10k walk. Dominic being crowned Essex Champion in a time of 44:29.0s ahead of Daniel in second place in a time of 47:01.6s.

Colin Ridley took bronze medal and a Personal Best in men’s 10000m in a time of 35:19.8

Eastern Young Athletes League

posted 2 Sep 2014, 03:10 by Paul Strutt

Team finishes on a high
 
Once again the club put in another great performance at the final EYAL fixture at Peterborough, scoring over 500 points for the third fixture in a row and finishing 2nd (our highest position).
The Harriers were only beaten by Norwich who are one of the top teams in the league, while the club beat 2 teams competing for the final places at the plate final (places 7 to 12).
This was a fantastic effort for the club and has shown that the hard work of the athletes, parents, team managers and coaches has been worth it
The result did no improve our overall league position but did cement us into the top half of the table.
If the club can build on this year's success we can look at competing for a place at the plat finals next season.
Final result

 City of Norwich 695
 COLCHESTER HARRIERS
 533.5
 St Albans
 502
 Thurrock 435
 Peterborough 258
 West Norfolk
 120.5
 West Suffolk
 112

For more information please see the EYAL website at http://www.eyal.org.uk/index.htm

23rd February - 53-12 XC Hadleigh

posted 23 Feb 2014, 04:41 by Paul Strutt   [ updated 2 Sep 2014, 03:07 ]

Cross Country - Harriers win 53-12 junior league
 
A big well done to all those juniors that ran in the 53-12 league this year, and helped the team to win the league.
The Harriers won five out of the six races and came a close second in the other. The encouraging thing was that there were a lot of new faces turning out in green vests this year with over 20 turning out in the last race alone and over 30 different runners over the course of the season

The start

Early pace setters Jake

Oscar Ghiles

Packing the top 20

Charlie Joe and Mathew


Max and Joseph Tom and Danny

Archie Lewis


ElliotLauren


SavannahHannah





Essex and Eastern Counties Indoor Championships 2014

posted 12 Feb 2014, 00:36 by Paul Strutt   [ updated 12 Feb 2014, 00:53 ]

 
 
Kira Wealls and Rachel Hoddell - 60m    Jasmin Marley, Megan Stevens, Lauren Strutt - 60m
 
Megan Stevens and Lauren Strutt - 60m  Kira Wealls - 60m Essex Bronze
 
Lizzy Godley, Rachel Hoddell, Jasmin Marley, Lauren Strutt and Megan Stevens - Long Jump  
 

21 July 2013 : Eastern Young Athletes League, Bedford

posted 28 Jul 2013, 12:46 by Allen Smalls   [ updated 28 Jul 2013, 12:49 ]

The athletes of Colchester Harriers made the long journey to Bedford to compete in round 4 of the Eastern Young Athletes league, the meeting started under grey skies and cool temperatures which for many was a relief against the heat of Basildon a few weeks earlier.

The most note able performance of the day was that of Finn O’Reilly breaking the clubs javelin record with a throw of 27m62 he achieved a new pb in the 75m hurdles 16.0s and 3rd in the long jump, new club signing Callum McKay came up against one of the top ranked U13 sprinters from Thurrock he wasn’t fazed by the competition pushing right to the line to be pipped into 2nd Callum followed this with a strong show in the 200 coming 1st in 26.4, George Dobson in his first scoring outing for the club also performed well L/J – 2nd 4.64, 2nd in the 100, 3rd in the 200 these performances were supported well with Max Caulfield running strongly in the 1500, Max also did the shot & discus, Jonah Varela ran a new pb 800 – 2.48.9, and with no coaching threw the javelin 18.79m, the final members of the team Josh Waylett added excellent points through his 75m hurdles 16.4, and Ben Smith 800 – 3.09.8, 4 x 100 relay team came 3rd

U15 boys found the going tough against some very strong opposition but to their credit they kept to the task, Charlie Dobson & James Hoddell did well in both the 100 & 200 with Dobson running a pb in the 2 of 26.4, Charlie went on to long Jump 4.72PB James jumped his best jump of the season with 4.90 just 9cms from his PB. James then
went on to run the 300 in 43.0 supported by Rob Harvey 45.0, in the middle distances there were excellent runs by Harry Varela 2.17, Thomas Harrison 2.33, in the 1500 the 3 harriers helped each other to PB’s Sam Comisky 5.13, Matthew Harrison 5.04 and Jack Shepherd 5.08, Jordon Fester ran well in the 200 coming 4th in 28.2 he then went on to jump 1.20 high jump, finally Tom Mitchell had an excellent series in the jvelin placing 2nd with a throw of 34.61, shot 8.56 Tomwas well supported in the throws with Jack singleton placing 3rd Javelin 15.88, shot 6.67 both competed in the Discus, the U15 relay team came 4th.

The U17’s saw Ben Gale run a solid 100 & 200m – 11.9 & 23.9 his times were supported by Connor Oliver – 100m 11.9 and 200m Joseph Wilkin came 4th 25.2, Callum Pettit-coombes came 2nd in a closely contested 100m hurdles in 15.5 he then threw the discus 16.82.

The Girls came with a much weakened team from Basildon but they all did the club, Lauren Strutt did PB’s in 800 – 2.52.9, 70m hurdles 15.8 taking over a second off her previous best and Shot putt 4.03, Rachel Hoddell went out of her comfort zone and ran the 1500 she also competed in shot 4th 5.28, Francesca Harley had a good run 100m 4th 14.4, long jump 4th 3.68, 200m 4th 30.2, Savanna Harrison – 100m’s 3rd 16.1, Javelin PB 8.82, Rachel Harvey showed consistency in the long jump finishing with 3.65 & 4th, the Under 15 girls performed well with Caitlin O’Reilly placing 2nd 100 – 13.2, 2nd 200m in 28.0, PB Javelin 16.28 and 5th, Faith Alao supported the team well with 100m 2nd 14.1, Shot Put 7m50 2nd, Discus 11.45 – 4th, Phillipa Davenall threw the discus an impressive 22.76 for 2nd shot put 8.60 for 3rd and high jumped 1.30, Eliza Ridley-Johnson showed a strong finish in the 800 – 5th 2.44.4, Eliza also competed alongside Courtney bland in the long jump gaining valuable points for the club, Megan Sifford made the long journey to race the 1500 in what was now warm temperatures she stuck to her task and finished 7th in 5.48.6, The U17’s girls was well supported with Charlotte Head placed 4th long jump 4.28, 5th Shot Put 6.12, Javelin, Joy Huggins placed 5th 800m 2.42.3, 2nd shot put 4.27 & javelin, Katherine- Jayne Watts ran a strong 1500 leading the field by a good margin finishing 1st 5.01.2 Harriers finished the day a creditable 5th

7 July 2013:EASTERN YOUNG ATHLETE’S BASILDON RESULTS

posted 14 Jul 2013, 09:27 by Allen Smalls   [ updated 14 Jul 2013, 09:28 ]

OVERALL RESULT 3RD PLACE

Results attached

19 May 2013 : Provisional Results of Eastern Young League

posted 5 Jun 2013, 04:29 by Allen Smalls

Provisional Results of Eastern Young League – Ipswich 19/05/2013

(Still awaiting final result confirmations, so some times may change)

Under 13 Girls

100m

Kira Wealls 15.4s

Savannah Harrison 15.9s

Ellie Mitchell 15.7

Caitlin Mckenna 15.5

Dariah Azarmi 16.0

200m

Kira Wealls 32.2s

Megan Courtney 31.9

Caitlin Mckenna 35.3s

Dariah Azarmi Awaiting times

800m

Lauren Strutt 2:54.7

Lily Waterson 3:12.5

1500m

Beth Coiley 6:27.3

Katie Rice 6:07.2

70m Hurdles

Katie Rice 15.2

Megan Courtney 15.1

High Jump

Lauren Strutt 1m 10

Long Jump

Lauren Strutt 3m

Kira Wealls 2.88m

Dariah Azarmi 3.05m

Shot

Beth Coiley 5.18m

Discus

Lily Waterson 6.49m

Javelin

Lily Waterson 8.97m

Katie Rice 7.59m

Under 15 Girls

100m

Caitlyn O’Reilly 13.3s

Rebecca Jeggo 13.4s

Courtney Bland 14.7s

Faith Aloa 14.1s

Isabelle Sawyer 14.1s

Sophie Rice 15.6s

200m

Caitlyn O’Reilly 28.3s

Rebecca Jeggo 28.8s

Faith Aloa Awaiting times

Isabell Sawyer Awaiting times

Sophie Rice Awaiting times

300m

Eliza Ridley-Johnson 46.4s

Megan Potter 50.8s

800m

Megan Potter 2:53.8m

1500m

Megan Sifford 5:35m

Katie Millar 5:47.5m

High Jump

Zoe Thompson 1m25

Rebecca Jeggo 1m10

Long Jump

Courtney Bland 4.00m

Sophie Rice 3.70m

Shot

Yasmin Othman 5m36

Faith Aloa NT

Millie Belbin 4m73

Discus

Yasmin Othman 16m03

Courtney Bland 9m62

Javelin

Yasmin Othman 16m52

Abbie Read 15m83

Millie Belbin 8m19

Under 17 Women

300m

KJ Watts 46.0s

800m

KJ Watts 2:20m

Holly Pitcher 3:06.1m

1500m

Victoria Ramsdale 5:38.2

Long Jump

Holly Pitcher 3m78

Discus

Kathryn Hart 26.27m

Hammer

Kathryn Hart 16.34m

Javelin

Kathryn Hart 16.69m

Holly Pitcher 14.72m

19 May 2013 : PROVISIONAL RESULTS OF EASTERN YOUNG ATHLETES LEAGUE

posted 5 Jun 2013, 04:28 by Allen Smalls

PROVISIONAL RESULTS OF EASTERN YOUNG ATHLETES LEAGUE – IPSWICH 19/5/13

(Still awaiting final result confirmations, so some times may change)

UNDER 13 BOYS

100M

RICO NEVARD 15.3s

ELLIOTT FORD 14.4s

LOUIS FORD 15.9s

200M

ELLIOTT FORD 29.6s

RICO NEVARD 32.2s

LOUIS FORD 34.2s

HURDLES

CAMERON GENTLE 16.8s

800M

CAMERON GENTLE 3:03.8

DANNY MILLWARD 2:50.4

MARCUS HOLMES 2:50.4

LONG JUMP

RICO NEVARD 3.59m

HIGH JUMP

ELLIOTT FORD 1.30m

JAVELIN

FINN O’REILLY 19.12m

CAMERON GENTLE 15.94m

MARCUS HOLMES 19.26m

DISCUS

FINN O’REILLY 12.78

UNDER 15 BOYS

100M

CHARLIE DOBSON 13.2s

JAMES HODDELL 13.9s

RYAN MORGAN 13.2s

JORDAN FESTER 13.9s

200M

CHARLIE DOBSON 27.8s

JORDAN FESTER 29.4s

AARON SELF 36.0s

300M

JAKE YOUNG 41.3s

TOM MOORE 42.4s

JACK SHEPHERD 43.4s

HARRY VARELA 43.8s

OSCAR DAWSON 44.2s

JOE MILLWARD 52.1s

AARON SELF 55.3s

800M

JAKE YOUNG 2:19.7

TOM MOORE 2:24.6

OSCAR DAWSON 2:24.2

JACK SHEPHERD 2:24.8

HARRY VARELA 2:26.2

JOE MILLWARD 2:54.2

1500M

ADAM BAXTER 4:42.3

DREW OLLEY 5:15.0

80M HURDLES

HARRY VARELA 14.3s

JORDAN FESTER 15.3s

LONG JUMP

RYAN MORGAN 5.12m

JAMES HODDELL 4.34m

SHOT

TOM MITCHELL 9.02m

JACK SINGLETON 6.15m

DISCUS

TOM MITCHELL 19.43m

JACK SINGLETON 18.60m

JAVELIN

TOM MITCHELL 30.81m

JACK SINGLETON 13.27m

OSCAR DAWSON 25.3m2

UNDER 17 MEN

100M

BEN GALE 11.9s

JOE WILKIN 12.6s

CASSIUS CRACKNELL 12.6s

CALLUM PETTIT COOMBES 12.7s

200M

BEN GALE 24.1s

CONNOR OLIVER 24.8s

JOE WILKIN 25.9s

CASSIUS CRACKNELL 26.2s

400M

CONNOR OLIVER 54.0s

SHOT

CONNOR OLIVER 8.63m

C PETTIT COOMBES 7.47m

DISCUS

SAM JACKSON 31.01m

C PETTIT COOMBES 16.49m

HAMMER

SAM JACKSON 34.89m

1-10 of 12