ספטמבר 2015אין הסכמה בין חובבי המוסיקה, איזו היא התזמורת הטובה בעולם. לא צריכה להיות הסכמה כזו ולמעשה, לעניות דעתי הבלתי קובעת, אין תזמורת כזו כלל. אך אין ספק כי התזמורת הפילהרמונית של ברלין, סמל תרבותי גרמני, היא אחת מן הגדולות ביותר. עמידה על פודיום המנצח הראשי של תזמורת זו היא מתפקידי הניצוח הנחשבים והנחשקים ביותר. המנצח הצעיר הזה, קיריל פטרנקו, הוא זה שיעמד בראש התזמורת המפוארת החל מקיץ 2018. יתכן כי פטרנקו אינו מוכר יתר על המידה לאילו הנוהגים להאזין למוסיקה מתקליטורים. פשוט, אינו מרבה להקליט. בעידן של שיתוף קבצים, תקליטורים, למרות איכותם המעולה, הופכים בעיני רבים לעניין קצת מיותר. י
ש גם קשר ישראלי, לפטרנקו שתי סבתות המתגוררות בבת-ים וחולקות דירה משותפת. אפשר גם להתרגש מעט מן העובדה שבראש התזמורת, שבעבר גורשו ממנה נגניה היהודים, יעמוד מוסיקאי ממוצא יהודי ברור.
קיריל פטרנקו נולד בעיר אומסק שבחלק האסיאתי של רוסיה שממזרח לאורל, בנו של כנר ממוצא יהודי. כיום, פטרנקו אזרח אוסטרי, בוגר האונברסיטה למוסיקה ואומניות הבמה של וינה. כבר בגיל עשרים ושלש ניצח פטרנקו על לראשונה על אופרה. בגיל שלושים מונה למנהל האופרה הקומית של ברלין וב -2013 מונה לתפקיד המנהל המוסיקאלי של בית האופרה של בוואריה. בתזמורת הברלנאית, כך מאמנים, יצעיד הצעיר הזה את התזמורת, עמוק אל תוך המאה העשרים ואחת.
מבחר מהקלטות קיריל פטרנקו, רימסקי-קורסקוב, שוסטקוביץ', רחמנינוב, ריכרד שטראוס ועוד, תוכלו למצוא בדף קיריל פטרנקו...

  

יוני 2015ביאטריס רנה - פסנתרנית צעירה זו, זכתה כבר במקום הראשון בתחרות מונטריאול ומדליית כסף בתחרות ואן-קליבורן. לאחרונה זכתה בזכיה חשובה אולי יותר, חוזה הקלטות עם וורנר קלאסיק, מחברות ההקלטה המובילות המחזיקה בזכויות ההסטוריות להקלטות EMI. כאן בראיון משותף עם המנצח זובין מהטה, מגלה כשרונות סדרתי... 


 עד כמה גמישה הצעירה הכשרונית הזו, שולטת ברפרטואר רחב ובמגוון סגנונות מבאך, עד שופן, פרוקופייב וברטוק..
כאן, בנגינת הפרטיטה מס' 2 מאת באך.

ביאטריס רנה, בנגינת פרלוד מאת שופן.

עוד צעירה מוכשרת שכבר הוזכרה כאן מספר פעמים, היא אליס שרה אוט, המקליטה עבור המותג דוויצ'ה גרמופון. כאן בנגינת ה"לה-קמפנלה", שעיבד ליסט ליצירתו של ניקולו פגאניני, מושא הערצתו. הקטע האתגרי הזה כולו מיצג של אתלטיות ווירטואוזיות בסגנונו של ליסט, ואליס שרה אוט מנגנת אותו עם חיוך. "לה - קמפנלה" - "פעמון קטן" באיטלקית, אטיוד שכתב ליסט בעקבות הקונצ'רטו השני לכינור מאת פגאניני.
אוט, החלה גם בהקלטת האוורסט של הפסנתר,  מחזור הסונטות של בטהובן. האם צפוי לנו מחזור מעניין נוסף? להאזנה, סונטת ולדשטיין... אליס שרה אוט בנגינת בטהובן.
אותו הקטע, פחות חיוכים, בנגינת הפסנתרן יונדי לי. פסנתרנות מדוייקת ביותר.
סין לא מביאה לנו רק פסנתרנים גדולים. גם איכות הפסנתרים המגיעים משם הולכת ומשתפרת. כאן נער בריטי בן 13, כריסטופר טבנייר, בהדגמת פסנתר מסוג Perzina המיוצר בסין לפי ידע גרמני. פסנתרי פרצינה היו פעם סמל לפסגת האיכות הגרמנית, אך כמו ייצרנים גרמניים אחרים, הייצור הופסק במהלך מלחמות העולם. כיום מנסה הפירמה, בעזרת כח הייצור החזק של סין, להחזיר עטרה ליושנה והשם Perzina כובש לו מקום של כבוד בין יצרני הפסנתרים מן המזרח הרחוק. 


לאנג לאנג, הוא ללא ספק "אליל הפופ" של המוסיקה הקלאסית היום. וירטואוז עילאי המשלב קונצרטים בסגנון מסורתי בצד הופעות ראוווה. כאן הקמפנלה של ליסט עם ענני חנקן נוזלי וברקע שאגות המעריצים...


גם פסנתרנים ותיקים יותר, נהגו לנגן אטיודים. כאן ארתור רובינשטיין, אולי הגדול מכולם.... נראה כמי שמדלג מעל באטיוד הקשה בקלילות ובספונטניות שאינה נשמעת בהקלטות אחרות.
היצירה המקורית, מידי המכשף מחיפה. עברי גיטליס, מנגן את הפרק האחרון מתוך הקונצ'רטו לכינור מס' 2 מאת פגאניני. הקונצ'רטי של פגאניני זכו לטיפול טוב בידיים ישראליות. את צמד הקונצ'רטי הקליט עבור דוייצ'ה גרמופון, גם הכנר הישראלי שמואל אשכנזי. זוהי ההקלטה המסחרית הכמעט יחידה של הכנר. ככל הידוע לי ירדה מן המדפים לפני שני רבות ואינה ניתנת להשגה. אשכנזי, כבר בצעירותו כנר מעמיק ומאומן, מספק ביצוע מעולה לצמד הקונצ'רטי. ומי שמעוניין, יוכל להאזין גם לוירטואוזיות המכשפת של עברי גיטליס.


ומה זה יותר מפסנתר יחיד... שני פסנתרים. כאן מנגנים צמד הצעירים האילו מהולנד, ארתור ולוקס יוסן, את הסוויטה דולי את פורה בעיבודה לשני פסנתרים.  
אחד הצמדים המצליחים ביותר במאה שעברה, הם האחים אלפונס ואלוייס  קונטרסקי. הצמד נהדג להציג יצירות מן המוסיקה המודרנית, פעמים בביצוע בכורה עולמי, בצד יצירות ישנות וטובות מאת שוברט וברהמס. 
לאוסף מייצג ויפה מאד, מידי השניים, תוכלו להאזין כאן....לכבוד השנה החדשה...קלאסה ישראלית מסוג אחר. חודשי השנה מאת נעמי שמר.....
בברכת שנה טובה לכל הגולשים.


לסיום, הקונצ'רטו לפסנתר מאת גריג, מידי הפסנתרנית אליס שרה אוט ותזמורת הרדיו  של דנמרק....

אהבת? המלץ לחברים, תן לייק..