אוקטובר 2013


הגרנד דואו - יצירה לשני פסנתרים במקור, עובדה לתזמורת ע"י הכנר יוזף יואכים.File:Franz Schubert.jpg
הגרנד דואו - יצירה לשני פסנתרים
הגרנד דואו - D812 - יצירה לארבע ידיים נכתב בעבור שתי תלמידות של שוברט ממעמד ממעמד האצולה. ככל הידוע שוברט עצמו מעולם לא ניגן את היצירה בגלל מצב בריאותו הרעוע מאד בעת כתיבתה. היצירה פורסמה רק ב - 1837, כעשור לאחר מותו של שוברט. מאוחר יותר תזמרו מספר מוסיקאים את היצירה לתזמורת מלאה, התזמור המופק ביותר הוא מאת הכנר יוסף יאכים. תוכלו להאזין לגרסת פסנתר המלאה הגרנד דואו לארבע ידיים עם הפסנתרנים אלפונס ואלוייס קונטרסקי ולגרסת התזמורת עם תזמורת פילוני ההונגרית ומנצחה מיכאל האלס. 

שוברט הרבה לכתוב יצירות לשני פסנתרים ולארבע ידים. אחת היפות שבהן היא הפנטסיה בבפה מינור. הקלטה יפה מאד ליצירה היא עם הצמד אמיל גיללס המנגן בארבע ידיים עם ביתו אלנה.

עוד מהמלחין שוברט - האימפרופטוס ושלשת הסונטות האחרונות מאת המלחין בביצוע שקוף ומלא בהירות של הפסנתרן מארי פרחיה. 

ארפג'יונה היה כלי דמוי גיטרה בן שישהמיתרים, אך ניגינו בו בעזרת צ'לו.
הסונטה לארפג'יונה ופסנתר, נכתבה במקור לארפג'יונה אך מנוגנת היום כמעט תמיד על צ'לו במקום ארפג'יונה. היצירה אולי אינה מפורסמת כיצירותיו הגדולות יותר של שוברט, אך מכילה כמה מן הנעימות היפות ביותר מאת המלחין. הקלטה מצויינת ליצירה היא עם הצ'לן יו יו-מה והפסנתרן עמנואל אקס.
עוד הקלטה יפה היא מידי הצ'לן מוריס ז'נדרון, צ'לן מעט נשכח בימים אילו, אך בעיני לפחות, הקלטותיו נצנות עם המענינות ביותר של צ'לן מעודן ואלגנטי מן השורה הראשונה. 

אחת היצירות הקצרות הפופולריות לשני פסנתרים מאת שוברט היא כמובן המרש הצבאי המפורסם - כאן בנגינת שניים מגדולי הפסנתרנים של ימינו דניאל ברנבוים ולאנג לאנג משתעשעים בפסנתר. . .

פרק האדג'יו מתוך חמישית המיתרים של שוברט, דוגמא מצויינת לסערת הרגשות של המלחין, הפרק מתחיל באדגיו רווי מתח עד שמגיע להתפרצות.
היצירה הקאמרית הגדולה ביותר של שוברט היא היצירה האחרונה, חמישית המיתרים. הקלטה היסטורית עם צוות על ובו מנגנים פבלו קזאלס, פול טורטליה ואייזק שטרן יחד עם אלכסנדר שניידר ומילטון קטים. הקלטה מצויינת וחדישה יותר, היא עם הצוות של אנסמבל וילה מוסיקה המפורסם פחות אך לא פחות טוב. אצל שוברט תמיד מתקיימת סערה מתחת לפני השטח,


הפסנתרן פאול לואיס מציג את האדיגיטו מאת שוברט. כפי שהוא מציין בדומה לחמישית המיתרים, הפרק האיטי של הסונטה מס 20 בדו מג'ור, אינו פרק רגוע דווקא. לאחר פתיחה איטית אך רגועה עובר שוברט לסערה אוונגרדית ונראה כי הוא מקדים את זמנו..קלאדיו אראו, האריסטורט של הפסנתר, בנגינת שלשב מהמומנטים המוסיקאליים. אראו אינו ממהר בנגינת היצירות החביבות האילו ומספק ביצוע רגי בצליל מלא צבע. ניתן להאזין לכל המומנטים בנגינת אראו.מספר גולשים פנו אלי, בטענה שאיני מטפל מספיק במוסיקה קאמרית. התחלתי עם כן עם פרנץ שוברט אחד מן המלחננים החשובים של מוסיקה מסוג זה.
עם זאת נוספו שתי הקלטות מעניינות לשתים מן הסימפוניות הפופולאריות שלו זו הלא גמורה וזו הגדולה. 
הביצוע האחד עם המנצח שיש אומרים עליו כי היה לו השרביט המחודד ביותר, גיאורג סל ותזמורת קליבלנד, בביצוע הסימפוניה הבלתי גמורה והסימפוניה הגדולה.
הקלטה יפה נוספת היא עם המנצח אוטו קלמפרר ותזמורת פילהרמוניה. הסימפוניה הבלתי גמורה והסימפוניה הגדולה.
שני המנצחים שונים מאד זה מזה סל חד ומהיר קלמפרר מגיש את היצירות בהוד. File:JohannesBrahms.jpg
ברהמס - 
שלישיות הפסנתר הן מפסגות היצירה לשלשית פסנתר. הקלטה מצויינת נעשתה עם הפסנתרן האמריקני ג'וליוס קטצ'ן מגדולי הפרשנים לברהמס בכל הזמנים. מצטרפים איליו הכנר ג'סף סוק ויאנו שטארקר. איני יכטל להעלות בדעתי ביצוע טוב מזה לשלישיות הללו...
למי שירצה להאזין עוד לנגינתו של קטצ'ן, ימצא את מיוטב הקלטות ברהמס-קטצ'ן בדף יצירות ברהמס לפסנתר.

עוד נוספו הסונטות לצ'לו מידי גרגור פיאטיגורסקי וארתור רובינשטיין. הקלטה ישנה אך טובה לשניים מן האומנים הבולטים במאה העשרים.

File:Haendel.jpg
גיאורג פרידריך הנדל
תשע אריות גרמניות, מושרות מפי הזמרת הקטלנית המצוינת נוריה ריאל.
מפי הזמרת הנורווגית אן-סופי פון-אוטר נוכל להאזין לשתיים מן הקנטטות המאריאניות, אילו שנכתבו באיטלקית:
Giunta l'ora fatal
Donna, che in ciel
שתי הזמרות פון-אוטר הותיקה וריאל הצעירה יותר בביצוע עילאי ליצירות.


לסיום,
אחת מפסגות המוסיקה הקאמרית, חמישית הקלרינט של מוצרט מידי כמה מבחירי המוסיקאים בני זמנינו, רביעית האגן והקלרניטנית סבינה מאייר.אהבת? המלץ לחברים, תן לייק..המלצות להקלטות
הגרנד דואו מאת שוברט