דצמבר 2015שנים עשר צ'לי מברלין - בכל תזמורת סימפונית יש גם סקציה של צ'לנים. אך נגני הצ'לו של התזמורת הפילהרמונית של ברלין, הקימו לעצמם אנסמבל קטן המורכב מנגני הצ'לו בלבד. "12 הצ'לנים מהפילהרמונית של ברלין", כך נקרא אנסמבל זה, פעיל כבר מ - 1972 ופעלו בו ממיטב קשתני הצ'לו של הפילהרמונית הברלינאית. גוף מוסיקאלי משובח זה, מופיע גם בנפרד מן האחות הברלינאית הגדולה (ה -BPO) וההרכב אף מפיק תקליטורים מעניינים מאד משל עמעניינים במיוחד הם הביצוע של לפוגה מיסטרו מאת פיאצולה המתחילה בשני צ'לים והמוסיקה צומחת עד לגודל האנסמבל המלא של שנים עשר הצ'לים. כזיכרון לאסון רעידת האדמה ביפן 2011 הפיקו שנים עשר הצ'לנים סרטון ובו עיבוד לאווה מריה מתוך ארבעת קטעי הקודש מאת ורדי. שנים עשר המופלאים נוגסים גם בסגנונות אחרים כאן ביצוע לסרנדת אור הירח מאת מלחין הג'אז גלן מילר. ולמי שמעוניין בסגנון מעט פריזאי, שתי נעימות פריזאיות מתוך תקליטור שהפיק האנסמבל בנושא זה. 

גם במוסיקת פופ לא בוחלים הצ'לנים של ברלין לנעוץ את שינהם, או נכו יותר קשתותיהם...כאן הקלטה ליצירתו של המלחין האמריקני, בארט בכרך.
בכרך, מלחין ג'אז ופופ ממוצא יהודי-גרמני הלחין עבור זמי פופ בעיקר, הושפע מאד מן הג'אז ומוכר ביותר בשל הלהיט Raindrops Keep Falling on My Head מתוך הסרט קיד וקסידי.
יוני 2015

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

לעולמו המנצח הגרמני המפורסם קורט מזור. משך שנים מנצחה של תזמורת הגוונדהאוז והתזמורת הפילהרמונית של ניו-יורק. מזור ביקר גם בישראל פעמים רבות ומונה למנצח אורח בר כבוד של התזמורת הפילהרמונית הישראלית.++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

ומעט צ'לו לכבוד חנוכה...
אדריאן ברנדל בצ'לו עם אביו, פסנתרן העל, אלפרד ברנדל
בנגינת הוריאציות על נושא מתוך "יהודה המכבי" שערך בטהובן,
אחרי הנדל כמובן....

אוהדי בטהובן ודאי יעקמו את האף, אך הסונטות היפות ביותר לצ'לו נכתבו בידי ברהמס. נעימת הפתיחה בסונטה הראשונה נלקחה מתוך "אומנות הפוגה" מאת באך, היצירה שאיש אינו יודע למי ולאיזה כלי נכתבה. לברהמס לקח לא פחות משלש שנים לכתוב את הסונטה, כל זאת עבור המורה לזמרה והצ'לן החובב, ידידו של ברהמס, יוזף גנזבאכר.
על הבכורה ניגן גנזבאכר בסלון ביתו כשברהמס בכבודו ובעצמו יושב ליד הפסנתר. מסופר כי גנסבאכר התלונן בפני ברהמס על נגינתו הרמה.
"איני יכול לשמוע את הצ'לו כלל"...כך אמר.
"למזלך הרב, אינך שומע...   "
ענה לו ברהמס. 
כאן הסונטה בידי שני הצעירים... יו-יו מה ועמנואל אקס.
הקלטות מעולות לסונטות הן מידי הצ'לנים לין הארל ומטיסלאב רוסטרפוביץ'. 

ולמי שירצה להאזין, אומנות הפוגה מאת באך..
לקח לו לברהמס עוד עשרים שנים נוספות להשלים סונטה נוספת לצ'לו. הסונטה הוקדשה לצ'לן רוברט האוסמן, מבחירי הצילנים של אז, ניגן ברביעיה של הכנר יוזף יואכים.  האוסמן הוא זה שקידם מאד את הסונטה הראשונה של  ברהמס לכלי זה וזכה גם בכבוד לשמש כסולן בביצוע הבכורה לקונצ'רטו הכפול, לכינור וצ'לו מאת המלחין. 

למי שמחפש את הקפדן שבצ'לנים ומן המחנכים המשפיעים בנגינת הצ'לו של המאה ה-20. הקלטה מעט מיושנת, אך מצויינת לשתי הסונטות, היא מידי הצ'לן יאנוש שטארקר.

לקונצ'רט הכפול, לכינור וצ'לו, תוכלו להאזין כאן...אייזק שטרן וליאונרד רוז'
ארבעה קוראלים של באך בעיבוד לצ'לו - כאן בנגינת הצ'לן פייר פורנייה ובליווי הפסנתרן ג'רלד מור. ג'רלד מור, פסנתרן נפלא, שלמרות יכולותיו המצוינות בחר בקריירה של פסנתרן ליווי, ונדמה שכל מה שנגע בו זהב...
שיתוף פעולה מצויין בין שני מוסיקאים מעמיקים.
פסגת היצירות לצ'לו, הן בעיני רבים הסוויטות לצ'לו סולו מאת יוהאן סבסטיאן באך. יצירות יפיפיות אילו, נשארו עלומות, עד שחשף אותן לעולם הצ'לן הקטלוני פאבלו קזאלס. הקלטת מופט  זו של קזאלס, מיושנת מעט ומתאימה בעיקר למאזינים "מתקדמים", המכירים היטב את היצירות. הקלטות מופת אחרות למכלול הסוויטות הן אילו של הצ'לנים הצרפתים פייר פורנייה ופאול טורטלייה
את הדואו החביב הזה לכינור וצ'לו, הלחין המלחין האיטלקי בן זמנו של מוצרט, ג'יובני בטיסטה צ'ירי. האיטלקי פעל בעיקר בבריטניה והיה מלחין החצר של הדוכס מיורק. צ'ירי שהיה צ'לן בעיקר, הלחין שורה של קונצ'רטי חביבם לצ'לו, ואילו מבוצעים היום לעיתים רחוקות בלבד. לרצף הכולל את כל ששת הקונצ'רטי הקצרים, בנגינת הצ'לן ההונגרי בלס מטה, ניתן להאזין כאן...

עד כמה ניתן למשוך את גבולות הכלי המאד גמיש הזה...
כאן הפתיח ל"משימה בלתי אפשרית"  מידי ארבע צ'לנים מוכשרים.
המוסיקה מאת המלחין הארגנטיני לאלו שיפרין.  
הצ'לנים: יאנג סונג, קלה גונרסו, לי-ווי קיו וג'ואל מורסי.
עוד ביצוע מעניין מידי הרביעיה הזו. הבולרו של רוול, לארבע צ'לי במקום תזמורת ומבלי להחסיר אפילו תיבה אחת.


הצ'לן יו-יו מה בשיתוף פעולה עם הפסנתרן והמלחין קלוד בולינג...
קלוד בולינג נהג להלחין עבר, ולהופיע עם מיטב המבצעים של המוסיקה הקלאסית. בהם פנחס צוקרמן, אלכסנדר לגויה, עמנואל אקס והחלילן ז'אן פייר רמפל. 

יויו מה, הוא חדשן בלתי נלאה, כאן בשיתוף פעולה מעניין ביותר עם הווראליסט האמריקאני בובי מקפרין המוכר לנו מן השיר Don't Worry Be Happy. יוי מה הקליט עם מקפרין תקליטור משעשע ומעניין ביותר. 

איך נבנה צ'לו? 
צ'לו טוב נבנה תמיד בעבודת יד ע"י בונה כינורות מיומן, משימה הנמשכת בין שלשה לשישה חודשים בדרך כלל. העץ לצ'לו משובח, נלקח בדרך כלל מאיזור האלפים הדרומיים, באיטליה או בסמוך לה. את עבודת היד והעץ המובחר, לא ניתן כיום לחכות בשום מכשיר או מכונה. כאן חברו שני בוני כינורות ובנו צ'לו "לבן" בתוך מספר שבועות. "צ'לו לבן" הינו כינוי המקובל לכלי שעדיין לא כוסה בלקה, הנעשית גם היא כולה בעבודת יד ומחומרים טבעיים בלבד. 


שלא כמו אחיו הגדול - הכינור, ןלמרות מקוקמו החשוב והמשמעותי בתזמורת ובמוסיקה הקאמרית, לא זכה הצ'לו ביצירות מרובות המיועדות לסולנים. מלך הקונצ'רטי לצ'לו, הוא לדעת רבים הקונצ'רטו לצ'לו מאת המלחין הצ'כי אנטונין דבוז'אק. 
אהבת? המלץ לחברים, תן לייק..