נובמבר 2013File:Hector Berlioz Crop.jpg
למה הסימפוניה "פנטסטית"  ? - כי ברליוז היה מסומם...היו לו כמה פנטסיות...
הסימפוניה הפנטסטית של ברליוז נכתבה כולה תחת השפעת סם האופיום בו השתמש ברליוז כדי להתגבר על אהבה נכזבת. קטלוג התקליטורים מלא בלא מעט הקלטת מצויינות לסימפוניה המפורסמת, אולם ארצה להפנות דווקא למספר הקלטות שמשום מה נעלמו מן המדפים. המנצח פול פראי, מי ששימש כאן כמנהל האומנותי התזמורת הפילהרמונית בתקופה שלפני זובין מהטה, הקליט את אחד מן הביצועים הססגוניים לסימפוניה. תזמורת דטרוייט שבניצוחו, אינה מן השורה הראשונה בעולם אך תחת ידיו האמונות של המנצח המצויין ומעט נשכח, מגיע להישיג נדיר.
עוד הקלטות מעניינות הו מידי המנצחים ליאופולד סטוקובסקי, אשף הצבע וליאונרד ברנשטיין המנצח על התזמורת הלאומית של צרפת בביצוע ברנשטייני רושף.

עוד תוספות מעניינות בדפי ברליוז הן הטה-דאום, יצירה למקהלת ענק, בהקלטה עם המנצח קלאודיו אבאדו. הרולד באיטליה, עם הויאולן ז'ראר קוזה והמנצח גו'הן אליוט גרדינר.  למי שמעוניין בהקלטה עם כלים מודרניים יותר, יהודי מנוחין כויולן יחד עם תזמורת פילהרמוניה בניצוחו של קולין דיוויס.
גרדינר מנצח גם על המיסה סולונל יצירה שנזנחה למשך שנים רבות ובוצעה בביצוע בכורה ע"י גרדינר ומקהלת מוטוורדי המצויינת. 

למען הסר ספק, אין לראות בכתבה זו כל קריאה לשימוש בסמים. מירב המשתמשים בסמים לא כתבו שום סימפוניה, פנטאסטית או לא פנטאסטית...File:081067l.jpg
חלם על פסנתר סטינווי, קנה את כל החברה....
הגרמני הינריך אנגלהארד שטיינווגיצר בנה פסנתרים בגרמניה החל מ 1935, חלק מהם בשותפות עם הינריך גרוטריאן,  פסנתרי (Steinway) העשויים כולם בעיקר בעבודת יד, הם המועדפים על רב פסנתרני העולם בהקלטות ובקונצרטים. ב - 1850 היגר שטינווג לארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות יחד עם אישתו ושמונה מתשעת ילדהם, שם הקים את החברה המוכרת לנו כיום בשם Steinway & Sons. עד לאחרונה ניהלו בני משפחת סטינווי את החברה ואף קשרו קשרי מסחר והפעלה עם שותפים עסקיים, Kawai מיפן, יצרנית מותג הפסנתרים מבית סטינווי, Boston ו- Pearl River מסין המייצרת עבור סטינווי את קו הפסנתרים הזול Essex. מותר לציין כי את יצור פסנתרי האיכות העילאיים השאירו סטינווי לעצמם. לאחרונה היגיע חברת האחזקות Kolberg לסיכום על רכישת סטינווי מן הבעלים בעלות $38 למניה ובעלות כוללת של כ - 485 מליון דולר. ג'והן פאולסון, אדם עשיר, מעריץ פסנתרי סטנווי מנעוריו, הציע לרכוש את החברה ב - $38 למניה ומיד לאחריו הופיע משקיע אלמוני בשם בדוי שהציע לרכוש את החברה ב - $39.  פאולסון, אדם שאינו מוותר בקלות, העלה את הצעתו ל - $40 ובכך רכש את החברה.  משמאל קריקטורה המתארת את "שיגעון הפסנתרנות" שפקד את הקהל הצרפתי בעת הצגת פסנתרי סטנווי לקהל.
 
כאן ראיון מצולם עם איש העסקים ג'והן פאולסון. 
רכש את  Steinway & Sons בגלל שאהב את הפסנתרים...
בנייתו של פסנתר סטנווי אחד עשויה לקחת גם למעלה משנה. כאן בסרט של קצת למעלה משעה, בנייתו של סטינווי אחד, מס' סידורי L1037.
ג'והן פאולסון הבטיח לשמר את מסורת המצויינות של סטינווי ועובדיה.


כאן בסרטון קצר של סטינווי, הפסנתר האמריקאי/גרמני שמקורתיו בעיירה זיסן שבגרמניה.


הקדוש אנטוניו מפדואה נהג להוכיח את תושבי העיר רינמיני על חטאיהם. אך כשהגיע לכנסיה יום אחד... מצא אותה ריקה.
מה עשה אנתוני - הלך לנהר והטיף לדגים...? 

הצייר פאולו ורונזה שחי במאה ה -16 הנציח את הקדוש אנתוני בציורו. נראים גם אנשי רימיני הנאספים סביב המטיף אנטוניו המדבר לדגים.

כך עשה גם מאהלר בשיר מתוך קרן השפע של הנער. 
בשיר "דרשת אנטוניוס מפדואה לפני הדגים" מתוך קרן הפלא שלך הנער, אילו חגים סביבו במעגלים, מקשיבים לדרשה וממשיכים בדרכם מבלי לשנות את דרכם. כך גם האנשים...
גוסטב מאהלר ביטא היטב את תנועת הדגים הסובבים המוסיקה שלו  ואף עשה שימוש חוזר בפרק בשני בסימפוניה השניה.


דרשת אנטוניוס מפדואה לפני הדגים - מתוך קרן השפע של הנער. כאן עם הזמר הרמן פריי בלווי פסנתר.

כאן - בסימפוניה מס' 2 "התחיה", עושה מאהלר שימוש במוסיקה ה"משושמשת" שלו. 


גרסה תזמורתית מעולה ל"קרן השפע של הנער" הקליט המנצח גיאורג סל עם הזמרים דיטריף פישר-דיסקאו ואליזבט שוורצקופף.
עוד הקלטה טובה היא עם זנמרת ז'נט בייקר - תמיד פרשנית מעולה ליצירות מאהלר.כמה הקלטות היסטוריות שנוספו החודש:
File:Bartók Béla 1927.jpg
פרנץ פריצ'אי - המנצח ההונגרי שנפטר בטרם עת בגיל ארבעים ושמונה. אין הקלטה של פריצ'אי שאינה מעניינת, הרפרטואר הרחב שלו משתרע בהקלטות ממוצרט ועד סטרווינסקי וברטוק.
מיצירות בארטוק וסטרווינסקי נוספו:
הקלטה מצויינת נוספת לקונצ'רטו לתזמורת עם המנצח פריץ ריינר והתזמורת הסימפונית של שיקגו.


בלה בארטוק

File:Erich Kleiber 01.jpg
אבא של קרלוס....
הארוייקה של בטהובן - בהקלטה ישנה עם המנצח אריך קלייבר.
ההקלטה מיושנת מ - 1950 , איכותה טובה לגילה,  הביצוע מעולה.


תזמורת בגוונדהאוז, ריקרדו שאיי סימפוניות בטהובן וברהמס.
לאחרונה הפיקו המנצח ריקרדו שאיי ותזמורת הגוונהאוז של לייפציג. הקלטות למחזור הסימפוניות של ברהמס. נראה כי שאיי ממשיך בהקלטת הרפרטואר המאד גרמני הזה לאחר שבשנה שעברה הקליט את כל סימפוניות בטהובן בהקלטה שזיכתה אותו בפרס הקלטת השנה של הירחון הבריטי "גרמופון".  
כאן שאיי מציג את הסימפוניות של ברהמס. את הקונצ'רטו לכינור הקליט יחד עם הכנר היווני לאונידס קבקוס.

הקלטות לסימפוניות ברהמס בניצוחו של שאיי אינן זמינות ברשת. 
המעוניינים יצתרכו "להסתפק" כרגע באילו המצויות 


בחודש שעבר, עברו 26 שנים למותה הטרגי של הצ'לנית ז'קלין דו-פרה.  דו-פרה מזוהה בעיקר עם הקונצ'רטו לצ'לו של אלגר. 
סרט דוקומנטרי הוסף החודש  על חייה של ז'קלין דו-פרה.
על הקונצ'רטו של אלגר תוכלו לצפות בסרט הקונצ'רטו של אלגר. דו-פרה מבצעת את הקונצ'רטו ביחד עם בן-זוגה המנצח הצעיר דניאל ברנבויים.

דו-פרה זכתה לשיתוף פעולה מצויין עם המנצח הבריטי ממוצא איטלקי סר ג'ון ברבירולי. צ'לן מחונן בעצמו ופרשן מעולה ליצירות אלגר. 

במשך שנים רבות לאחר מותה של אישתו, נמנע דניאל ברנבויים להופיע עם צ'לנים. לפני כשלש שנים, בקונצרט באונבסיטת אוקספורד, הופיע ברנבוים יחד עם הצ'לנית וילרשטיין בביצוע הקונצ'רטו המפורסם. בקונצרט, המוגש כאן, ניצח ברנבויים גם על הפתיחה ל"אמני השירה מנירנברג" מאת וגנר והסימפוניה הראשונה של ברהמס. 


אהבת? המלץ לחברים, תן לייק..


‏מוזיקה קלאסית‏

העורך - דף חודשי


קישורים לתקליטורים מומלצים