נובמבר 2014


אבי אביטל מנגן באך. יצירה זו להולחנה במקור לצ'לו, זוכה כאן לטיפול יפה ומעמיק מידי האמן המצויין הזה. אביטל הקליט גם הקלטה מצויינת את לקונצ'רטי לכינור מאת באך בגרסה למנדולינה. אביטל משתף פעולה עם מיטב המבצעים בעולם בהקלטות מקוריות ומעניינות, אחת מהן היא הפסנתרנית אליס שרה אוט ותוכלו לצפות בוידאו מפגש עם אליס שרה אוט ופרנצ'סקו טריסטנו. אליס שרה אות פסנתרנית ממוצא גרמני-יפני, מקליטה עבור דוייצ'ה גרמופון ומופיעה עם מיטב ההרכבים המוסיקאליים. בין השאר הקליטה את הקונצ'רטו לפסנתר מאת רוול עם המנצח לורין מאזל, בהקלטת וידאו מודרנית. ניתן לצפות בעבודת המנצח הקפדן הזה, הפסנתרנית והתזמורת. מי שירצה להאזין/לצפות בהקלטות יחודיות לקונצ'רטו הזה יפנה ודאי להקלטה הישנה, המפגישה בין שני "המשוגעים" של המוסיקה צ'ליבידקה ומיכאלאנג'לי. עוד הקלטה מצויינת היא מידי הפסנתרנית מרתה ארחריץי והמנצח שארל דיטואה.
Tea for Two - תה לשניים, שיר מ - 1924 הולחן על ידי המלחין האמריקני וינסנט יומנס למילים של של אירוין סיזאר. כאן מידי פסנתרן הג'אז האמריקני פטס וולר. היצירה החביבה הזו שמלאו לה תשעים השנה זכתה גם לחיבתם של המוסיקאים הקלאסיים. 
עוד עיבוד חביב מאד לקטע הקצר הוא מידי פסנתרן העל אוסקר פטרסון.
בעת ביקורו של אצל ידידו המנצח ניקולאי מלקו ב -1927, האזין שוסטקוביץ' לראשונה לשיר "תה לשנים" מעל גבי תקליט. מלקו הציע התערבות על 100 רובל אם יוכל שוסטקוביץ' לתזמר את הקטע לתזמורת מלאה בתוך פחות משעה מן הזכרון בלבד. שוסטקוביץ ' שנענה לאתגר עמד בו בקלות ותוך קצת יותר ממחצית השעה, הוציא תחת ידיו את הפרטיטורה לתזמורת מלאה, כל זאת מן הזכרון בלבד.
הקטע הקצר בוצע לראשונה במוסקבה מספר חדשים אחרי כן, תחת השם Tahiti Trot וקיבל את מספר האופוס 51. שוסטקוביץ' היה חובב ג'אז אמיתי, הלחין שתי סוויטות לתזמורת בסגנון ג'אז. גם הקונצ'רטו הראשון לפסנתר הולחן בסגנון הפונה לכיוון זה. היצירות, כולן הם מפגן יכולתו מופלאה של שוסטקוביץ' בתזמור. ניתן להאזין לשתי הסוויטות הקלטה מודרנית ובביצוע מצויין של תזמורת הקוצרטחבאו ומנצחה ריקרדו שאיי.     

גם הכנר יהודי מנוחין, חבר לידידו כנר הג'אז הצרפתי סטפאן גראפלי לביצוע ה"תה" המפורסם. גרפלי ומנוחין הקליטו הקלטות רבות וחביבות ליצירות ג'אז קצרות. תוכלו להאזין למבחבר מתוך הקלטות מנוחין וגרפלי כמו כן סרט בארבע פרקים על חייו ועבודתו של גרפלי. 
Tea for Two - תה לשניים, שהיה במקור שיר מתוך המחזמר No, No, Nanette הפך ללהיט שבוצע ע"י מיטב הזמרים בסגנונות שונים. דוריס דיי, פרנק סינטרה ואחרים..כאן התה המפורסם בהקלטה מודרנית מפי הזמרת השוודית ליסה אקדל. 
כל מי שעושה או עשה את צעדיו הראשונים בהאזנה לאופרה, בודאי פונה לאופרה כרמן מאת ביזה. אופרה זו, רוויה בכמה מן האריות המוכרות ביותר בז'אנר, אילו מוכרות גם על רבים שמעולם לא ביקרו באופרה ואולי גם אין להם כל כוונה לבקר שם. אחת ההקלטות הטובות לאופרה נעשתה בידי המנצח קלאודיו אבאדו, עם צוות מציין של סולנים הכולל את פלסידו דומינגו, טרזה ברגנצה ושריל מילנס...אפשר להאזין להקלטה המלאה כאן...

כאן "ההבנרה" מפי אנה מריה אנטונצ'י...
האהבה היא ציפרו סוררת..
הפסנתרן האנגלי, פול לואיס בנגינת המומנטים המוסיקאליים מאת שוברט. המומנטים המוסיקאליים, בצד האיפרופטו'ס של שוברט הם מן הלחנים האהובים והמנוגנים ביותר של המלחין. אחד מפרשני שוברט הטובים ביותר במאה ה-20 היה הפסנתרן הגרמני וילהלם קמפף שנגינתו את שוברט ובטהובן הו מחרזת פנינים של ממש. הקלטות מומלצות ביותר של קמפף הן המומנטים המוסיקליים והאימפרופטוס.


וילהלם קמפף - אימפרופטו מאת שוברט...
ושוברט לתזמורת - מי שסיפק הקלטות מצוינות ליצירות מאת שוברט התזמורת הוא המנצח קלאודיו אבאדן. כאן מנצח על התזמורת הצעירה "הקאמרית האירופית", הסימפוניה הלא גמורה...

גדולי המנצחים, ברנשטיין, שולטי, אבאדו ואחרים הקליטו הקלטות מצויינות לסימפוניה החמישית של מאהלר ובה האדג'יאטו המפורסם. אבל תמיד נעים לחזור להקלטה הישנה והטובה הזו של ג'ון ברבירולי עם תזמורת פילהרמוניה. כאן האדג'יאטו המפורסם מתוך הסימפוניה. ליצירה המלאה....
אחת מן ההקלטות הטובות בכל הזמנים ליצירת מאהלר. ברבירולי מצליח להעביר את את הצער העמוק ביצירה זו.לסיום - אימפרופטו, מאת שוברט בנגינת ולדימיר הורביץ. לא ברור איך הפסנתרן הזה נשמע כמי שמנגן כל דבר בקלות יתרה והתוצאה מפגן של פסנתרנות ואימפרופטו, שמשמו משתמע שהוא הוא מעין אילתור נשמע שקוף וקליל.

אהבת? המלץ לחברים, תן לייק..