אפריל 2013


היידן - סר סימון ראטל מנצח על התזמורת הפילהרמונית של ברלין


הפרשנים הגדולים ביותר לסימפוניות היידן, הם לעניות דעתי הבלתי קובעת, גיאורג סל וליאונרד ברנשטיין. הקלטות מעולות לסימפוניות הוקלטו גם מידי המנצחים קולין דייויס וגיאורג שולטי. כל אילו הקליטו מס' קטן, מתוך כלל הסימפוניות ובעיקר מתוך אילו המאוחרות יותר. הבעיה העיקרית עם הסימפוניות הנהדרות האילו היא פשוט מספרן הגדול מאד. האזנה למחזור של מאה וארבע סימפוניות הינה פרוייקט של ממש, והיכרות מעמיקה עם כולן היא עניין למומחים. מעטים הם המנצחים שלקחו על עצמם להקליט את מכלול הסימפוניות כולו. הקלטות טובות מאד למחזור המלא הקליטו המנצחים אנטל דורטי עם התזמורת ההונגרית הגולה פילהרמוניה הונגריקה ובן ארצו של דורטי, אדם פישר עם תזמורת אוסטרו-הונגרית משותפת לצורך הקלטת מחזור כל הסימפוניות. סט זמין ובמחיר מוזל הוא בסט של המנצח האמריקני דניס ראסל דייויס עם התזמורת הקאמרית של שטשוגרט. התזמורת משטוטגרט, היא מן הטובות מסוגה אולם קיימות טענות רבות בקשר לאיכות ההקלטה שכפי הנראה לא נערכה כראוי. חלק גדול מן המחזור הקליט המנצח הבריטי רוי גודמן, עם להקת הנובר, קבוצה המנגנת בכלי התקופה. 

ניתן להאזין לכל סימפוניות היידן עם המנצח אדם פישר ותזמורת היידן האוסטרו הונגרית , הסימפוניות מופיעות בסדר יורד מ- 104 ועד לראשונה. 

דניס ראסל דייויס מנצח על היידן


היידן - רוי גודמן ולהקת הנובר, בכלים אותנטייםדף חדש למלחין  פרנץ ליסט.  בדומה לידידו שופן, רב יצירתו של ליסט קשורה לכלי בו הצטיין הפסנתר. מומלץ מאד להאזין  לליסט עם הפסנתרן המצויין והמעט נשכח בימינו גיאורגי צ'יפרה, מהנגנים הוירטואוזים של המאה ה-20 ופרשו מן השורה הראשונה ליצירות ליסט. File:Leonard Bernstein 1971.jpg
המנצח ליאונרד ברנשטיין, הצטיין בפרשנותו ליצירות ברהמס והקליט את היצירות פעמיים. עם התזמורת הפילהרמונית של ניו-יורק ועם זו של וינה. 
שתי ההקלטות שונות מאד והקשתי דף להקלטות המוקדמות עם התזמורת הניו-יורקית (ניתן לאתר כאן גם חלק מהקלטות וינה...). בדף תמצאו גם הרצאה מעניינת לש ברנשטיין העוסקת בסימפוניה הרביעית.File:Mozart libretto figaro 1786.jpg
אי אפשר בלי מוצרט. הקלטה באיכות היסטורית לאופרה נישואי פיגרו בניצוחו של המנצח יוצא הדופן ההונגרי פרנק פרצ'אי. צוות זמרים מצויין הכולל את מריה שטדר ודיטריך פישר -דיסקאו. ההקלטה אמנם מיושנת מאד, אך מי שמכיר את האופרה יהנה.


שער הליברטו לנשואי פיגרו מאת לורנצו דה פונטה


המנצח File:Bruno Walter Wien 1912.jpg ברונו ולטר, היה אחד המנצחים הגדולים ליצירות מוצרט. הקלטות איכותיות לגילן של הסימפוניות ויצירות נוספות זמינות כיום בקופסת 6 דיסקים מוזלים. 
ניתן "לטעום" מההקלטות הנחמדות האלה בדף ברונו ולטר ומוצרטלסיום לכבוד האביב במסתיים עוד מעט, קטע מצויין מידי, או יותר נכון מפי, הזמרות של כרמל א-קפלההאביב מתוך ארבע העונות מאת ויואלדי.